fbpx

17 fajnych filmów dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Fajne filmy dla dzieci będą czymś, co z pewnością  urozmaici wspólne popołudnie lub deszczowe dni, kiedy dziecko nie może spędzić czasu na świeżym powietrzu. Możemy również zaplanować  regularne seanse filmowe, zwłaszcza gdy mamy więcej pociech. Możemy wybierać filmy animowane lub fabularne. Omawiając najlepsze filmy dla dzieci, warto zaznaczyć, że jest to szerokie pojęcie, ponieważ każdemu podoba się co innego. Warto zaznaczyć, że filmy bawią, uczą i zachwycają. Coraz częściej bajki oglądają dorośli i nie dotyczy to jedynie tych, którzy mają dzieci. Poniżej przedstawiamy  najbardziej popularne, ponadczasowe filmy dla dzieci.

 

Król Lew

Na pytanie, jakie filmy polecacie dla dzieci, wiele osób odpowiada ‘Król Lew’. Jest to historia Simby, którym targają wyrzuty sumienia po stracie ojca. Postanawia on opuścić dom, a następnie zaprzyjaźnia się ze sprytną surykatką Timonem oraz tchórzliwym guźcem Pumbą. Film jest przede wszystkim ponadczasową historią, która opowiada o miłości, bólu, stracie i przyjaźni. Tak poważne kwestie są przestawiane w sposób atrakcyjny, inteligentny. Takie filmy z morałem dla dzieci ogląda się chętnie, często się do nich powraca i nadal są interesujące.

 

Shrek

Zielonego i sarkastycznego ogra zna chyba każdy. Główny bohater bajki ‘Shrek’ mieszka na odludziu i bardzo ceni swój spokój i prywatność. Jednak wszystko zmienia się gdy, spotyka na swojej drodze osła i różne postacie z bajek, które zamieszkują jego posesję. Powstało kilka części prezentowanej bajki i wszystkie z nich to filmy dla dzieci warte obejrzenia. W każdym z nich Shrek musi zmierzyć się z przeciwnościami, które stawia los. Warto dodać, że animacje bardzo dobrze operują schematami z klasycznych opowieści dla dzieci oraz produkcji Disneya, parodiuje je, tworząc oryginalną historię. Oglądającym trudno powstrzymać się podczas seansu od śmiechu. Filmy dla dzieci w kinie, a w tym również wszystkie części  Shreka, mają bardzo dobry dubbing, co jeszcze bardziej zachęca do oglądania.  Jest to projekcja, która spodoba się dzieciom, ale nie tylko, gdyż dużo dialogów docenią dorośli oraz młodzież.

Potwory i spółka

‘Potwory i spółka’ to fajny film dla dzieci, w którym dwaj bohaterowie pracują w firmie zajmującej się straszeniem dzieci. Jednak problem jest w tym, że owe potwory lękają się dzieciaków, równie mocno, co maluchy dziwnych stworów, które zdarza się, że pojawiają się nocami w ich pokojach, pod łóżkiem czy szafach. Dlatego też, gdy Sulivann i Mike trafiają na dziewczynkę, która na ich nieszczęście niczego się nie boi, zarówno jeden jak i drugi jest wówczas naprawdę przerażony. Zatem wbrew pozorom ta produkcja, jak i jej druga część – ‘Uniwersytet potworny’ to nie są straszne filmy dla dzieci. Jest to raczej inteligentna animacja, która pozwala zmienić perspektywę, a także pokazuje, że nie zawsze rzeczy są tak straszne, jak w naszej wyobraźni.

 

Madagaskar

Powstało kilka części słynnej animacji ‘Madagaskar’ i wszystkie z nich są dostępne na platformie Netfilx w zakładce Filmy dla dzieci. Jeżeli nie mieliśmy okazji do wspólnego ich obejrzenia z dziećmi, zachęcamy do nadrobienia zaległości. Pierwsza z części opowiada o lwie Alexie, który jest główną atrakcją oraz królem w miejskiej dżungli. Główny bohater razem  ze swoimi przyjaciółmi – zebrą, żyrafą i hipopotamicą całe swe życie spędzili w błogiej niewoli, kiedy to zajadali się różnymi smakołykami i podziwiali widoki parku. Pewnego dnia Marty, czyli zebra przez swoją ciekawość oraz przy pomocy pingwinów postanawia uciec z ogrodu, aby poznać nieznany świat. Zamierza wrócić następnego dnia. Jednak w nocy przyjaciele orientują się, że jej nie ma i postanawiają sami ją znaleźć i sprowadzić do Zoo, zanim ktokolwiek zauważy zniknięcie. Oczywiście tak doskonały plan przyjaciół natrafia na trudności, co sprawia, że po drodze czeka ich wiele przygód. Warto zaznaczyć, że wszystkie części prezentowanej animacji można sklasyfikować jako filmy familijne dla dzieci.

 

Opowieści z Narnii

‘Opowieści z Narnii’ to widowisko z kategorii filmy dla dzieci i młodzieży. W tej ekranizacji czwórka rodzeństwa odkrywa, że niepozorna na pierwszy rzut oka szafa jest jednocześnie bramą do baśniowej krainy. Jednak żadne z nich nie spodziewa się, że po drugiej stronie drzwi przyjdzie im zmierzyć się ze złą czarownicą, która sprowadziła do Narnii niekończącą się zimę. Można również powiedzieć, że produkcja ta jest jednym z filmów religijnych dla dzieci, gdyż po części opowiada on o odkupywaniu grzechów, zmartwychwstaniu  oraz zbawieniu.

W głowie się nie mieści

Jeśli rodzice chcieliby wiedzieć, jakie są fajne filmy dla dzieci w wieku 11 lat, to z pewnością warto polecić animację ‘W  głowie się nie mieści’, której fabuła opowiada o tym, że umysłem głównej bohaterki kieruje 5 emocji: Smutek, Strach, Gniew, Odraza i Radość. Zatem widzowie mają okazję zapoznać się, co kryje się w umyśle 11-letniej dziewczynki.  Możemy zdradzić, że dzieją się w nim niezwykłe, a nawet abstrakcyjne rzeczy. Jednak podczas oglądania widzowie nie odnoszą wrażenia, że twórcy przesadzili. W filmie możemy liczyć na inteligentne dowcipy połączone z wartką akcją.

 

Kevin sam w domu 

‘Kevin sam w domu’ to ponadczasowa produkcja. Zastanawiając się, jakie filmy świąteczne dla dzieci są najlepsze, to z całą pewnością można wskazać właśnie ten tytuł. Według niektórych bez niego nie mogą odbyć się żadne święta Bożego Narodzenia. Bohaterem jest rezolutny ośmioletni chłopiec, który przez pomyłkę zostaje sam w domu, kiedy reszta rodziny wyjeżdża. Podczas nieobecności rodziców Kevin musi bronić swojego domu przed dwójką złodziejaszków. Mimo tak poważnych zdarzeń, jakie spotkały głównego bohatera to zarówno ta produkcja oraz jej dwie kontynuacje – ‘Kevin sam w Nowym Jorku’ jak i ‘Kevin sam w domu po raz drugi’ to śmieszne filmy dla dzieci oraz ich rodziców. Po obejrzeniu każdej z ekranizacji dochodzimy do wniosku, że najcenniejszy jest czas spędzony w gronie najbliższych.

 

Księga dżungli

Filmy przygodowe dla dzieci to między innymi kultowa ‘Księga dżungli’. Mowgli, czyli główny bohater jest sierotą, którego wychowały wilki. Jednakże,  gdy w okolicy pojawia się tygrys Shere Khan, który planuje zemstę na ludziach za dawne krzywdy, wilki aby ratować chłopca wysyłają go do wioski człowieka. W tej wyprawie dziecku towarzyszy czarna pantera i niedźwiedź. Podczas podróży całą trójkę czeka wiele przygód. Jeśli chcesz wiedzieć jak potoczą się losy Mowgli, warto zdecydować się na seans, tym bardziej, że powstało kilka ekranizacji tego przygodowego filmu dla dzieci.

Charlie i fabryka czekolady

Jakie dobre filmy dla dzieci są polecane? Jeden z nich to ‘Charlie i fabryka czekolady’. Bohaterem prezentowanego filmu dla dzieci jest ubogi chłopiec, który mimo wszystko jest szczęśliwy. Mieszka w miasteczku, w którym znajduje się największa fabryka czekolady na świecie. Jest to najbardziej tajemnicze miejsce, do którego nie wchodzą  ani też z niego nie wychodzą żadni pracownicy. Zatem mimo dużej ciekawości nikt nie wie, jak produkowana jest tak dobra czekolada. Pewnego dnia kilkoro dzieci otrzymuje propozycję poznania sekretu Willy Wonki – tajemniczego miejsca. W 5 tabliczkach, które są  wypuszczone do sprzedaży, znajdują się złote bilety. Jednym ze znalazców jest Charlie, który po otrzymaniu biletu przeżywa przygodę swojego życia.

 

Epoka lodowcowa 

Komedie dla dzieci to między innymi wszystkie części ‘Epoki lodowcowej’. Cała akcja filmu toczy się w czasie wielkiej migracji zwierząt 2000 lat temu. Okazuje się, że trendom migracyjnym sprzeciwia się mamut Manfred.  Leniwiec Sid spóźnia się, co sprawia, że para poznaje się, a następnie podczas wspólnej wędrówki ratuje dziecko i postanawia się nim opiekować. Dodatkowo dołącza do nich tygrys Diego, który jest czarnym charakterem filmu i próbuje odebrać dziecko. W takich okolicznościach rozpoczyna się fantastyczna podróż i przygoda trójki zwierząt, które z kolejnymi minutami animacji zaczynają się zaprzyjaźniać. Produkcja tak się spodobała widzom, że powstało jej kilka części. 

 

Wędrówki z dinozaurami

Filmy o dinozaurach dla dzieci to również animowane dokumenty, do których z pewnością należy produkcja ‘Wędrówki z dinozaurami’. Jest ona tak stworzona, aby jednocześnie zainteresować malucha oraz przekazać wartościową wiedzę. Jest to film z 2013 roku, przenosi całą rodzinę prosto w prehistorię na szlaki pradawnych stworzeń. To widowisko w realistyczny sposób przedstawia życie dinozaurów, ich świat oraz zwyczaje, w których żyły. Głównym bohaterem jest mały, radosny i żywiołowy Patchi pachyrhinosaurus. Dzięki tej postaci dzieci mogą poznać cykl życia pradawnych stworzeń. Dowiadują się, jak to jest być najmniejszym w  stadzie, jak przeżyć wśród niebezpieczeństw, czających się na każdym kroku, a także jak zostać liderem pośród stada. Jest to zatem świetna propozycja zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

Kacper

Przeglądając pozycje z serii filmy dla dzieci na Halloween, niewątpliwie kultową propozycją jest ‘Kacper’. Główna bohaterka Carrigan Crittenden odziedziczyła po ojcu stary dom, w którym znajduje się skarb. Niestety dostępu do tego co jest ukryte bronią złośliwe duchy.  Kobieta nie może sobie z nimi poradzić, więc wynajmuje dom doktorowi Harveyowi, który jest pogromcą duchów. Zamieszkuje on posiadłość razem z córką w celu wypędzenia nieproszonych duchów. Jednak pod namową dziecka, które zaprzyjaźniło się z małym duszkiem Kacperkiem postanawia, zamiast tamtejszych niewidzialnych lokatorów pozbyć się chciwej właścicielki.

 

Zwierzogród

Zarówno pierwsza, jak i druga część ‘Zwierzogrodu’ to filmy animowane dla dzieci. Dodatkowo ‘Zwierzogród’ to propozycja familijna.  Zwierzogród to też jedyna w swym rodzaju współczesna metropolia, którą zamieszkują wyłącznie zwierzęta. Nie jest w niej ważne, jakim stworzeniem się jest, gdyż można zostać, kimkolwiek się chce. Wszystkie tam zamieszkujące zwierzęta odznaczają się dużą kulturą osobistą, żyją w harmonii, a co najważniejsze nie zjadają siebie nawzajem. Jednak taka sielanka jest do czasu, gdy odnotowuje się pierwsze niepokojące przypadki złamania owych reguł. Ekranizacja wykorzystuje przeróżne stereotypy o ludziach i zwierzętach. Wszystko po to, aby przekazać inteligentną oraz przepełnioną komizmem fabułę, która ukazuje, ile szkód mogą przynieść uprzedzenia. Jest to nie tylko bajka dla dzieci, ale i dorosłych, gdyż znajduje się  w niej wiele odniesień do rzeczywistości.

 

Zając Max ratuje Wielkanoc

Wielkanocne filmy dla dzieci są bardzo dobrą propozycją na spędzenie wspólnego czasu zaraz po świątecznych spacerach i zabawach. Ponadto jest to świetna forma rozrywki. Fabuła filmu ‘Zając Max ratuje Wielkanoc’ skupia się na małym zającu, który chce zaistnieć i zdobyć sławę, więc postanawia dołączyć do lokalnego gangu.  Imponując kolegom, wykonuje kaskaderską sztuczkę, jednak podczas pokazu coś idzie nie tak, a samolot Maxa rozbija się w samym środku Wielkanocnej Krainy, gdzie zatrzymał się czas. Zając wspierany przez poznanych tam przyjaciół postanawia znaleźć sposób na powrót do domu, ale zanim to nastąpi, czeka go po drodze wiele przygód i przy okazji odkryje tajemnicę Zająca Wielkanocnego.

Pocahontas

Jeśli nie wiesz jakie filmy przyrodnicze dla dzieci są warte obejrzenia, to podpowiadamy, że na początek warto obejrzeć ‘Pocahontas’. Jest to produkcja o indiańskiej dziewczynce wzbogacająca wyobraźnię dziecka poprzez obrazy ożywionej przyrody. Oglądając ten film, dziecko ma szansę zobaczyć, że nawet rośliny czy drzewa czują, a także poniekąd mogą współpracować z człowiekiem dla jego dobra. Warto zaznaczyć, że ekranizację wzbogacają przepiękne piosenki, co sprawia, że dziecko nie jest znudzone podczas seansu, gdyż przenosi on widza do świata duchów natury oraz gadającej babci Wierzby. Jest to starsza produkcja, ale ponadczasowa i lubiana, więc nawet najnowsze filmy dla dzieci nie mogą jej dorównać.

 

Nocturna

‘Nocturna’ to mniej znana produkcja, jednak wysoko oceniana, zwłaszcza jeśli chodzi o terapeutyczne filmy dla dzieci. Jest to przepełniona magią opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się ze swoimi lękami, a także stawić czoła wyzwaniom odnośnie rozszyfrowania zagadki znikających gwiazd. Zatem jest to produkcja, dzięki której dzieci mające taki sam problem jak bohater filmu Tim, przekonują się, że każdy strach można pokonać, wystarczy tylko znaleźć jakąś motywację. Ta wyjątkowa animacja zabiera widzów do tajemniczego nocnego świata. W filmie jest wiele kadrów, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

 

Mały Książę 

‘Mały Książę’ to pozycja raczej nie dla maluchów, ale starszych dzieci. Jest to filozoficzna i metaforyczna projekcja, która rozbudza wyobraźnię. Ponadto producent Osborne wykorzystuje książkę ‘Małego Księcia’, jednocześnie udowadniając, że jeszcze nie wszystko na jej temat wiemy. Ta bestsellerowa książka jest tutaj wtłoczona w całkiem inną opowieść, wykorzystuje znane wątki z literackiego oryginału, a także pociąga tę historię znacznie dalej.  Fabuła filmu przedstawia szarą rzeczywistość małej dziewczynki, której matka planuje każdy dzień, a nawet godzinę czy minutę. Oczywiście plany te nie sięgają tylko tygodnia, czy miesiąca, ale całego życia. Wszystko jest po to, aby dziecko zrealizowało plan idealnego życia i wkroczenia w dorosłość. Dziewczynka skończy dobrą szkołę, zdobędzie dobrą pracę i zamieszka na szarym osiedlu pozbawionym wyrazu, zupełnie jak jego mieszkańcy. To wszystko brzmi przerażająco, jednak jeszcze bardziej niepokoi fakt, że relacja matki i córką po części oddaje współczesne realia. 

Pozycja dobrze łączy metaforykę oryginału i pozwala bezbłędnie wybrzmieć przesłaniu powieści. Zatem jest to dobra projekcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przeglądając edukacyjne filmy dla dzieci, warto zahaczyć o tę pozycję.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ