fbpx

38 tydzień ciąży – co się wtedy zmienia?

Ostatnio aktualizowane: 20.02.24

 

Początek 38 tygodnia to czas uznawany już za ciążę donoszoną. Jest to okres, kiedy w każdym momencie może rozpocząć się akcja porodowa. Pozostaje nam na nią czekać, a wcześniej należy odpowiednio się do niej przygotować. 

 

38 tydzień ciąży – waga dziecka

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży zwykle przekracza 3 kg. Jeśli nawet maluch nie ma takiej wagi, to jeszcze nic złego, gdyż zakłada się, że w tym okresie nie powinna być ona mniejsza niż 2,5 kg.  Dziecko mierzy już około 50 cm. Ponadto otacza go mniej więcej litr płynów płodowych i łożysko, którego waga wynosi około 3 kg. Należy pamiętać, że nastrój dziecka w dużym stopniu jest uzależniony od mam. Dzieje się tak, gdyż razem z krwią dziecku dostarczane są hormony, które wydzielane są w chwilach zarówno euforii, zadowolenia, jak i zdenerwowania, strachu oraz napięcia. Dlatego nawet gdy waga w 38 tc nie będzie na odpowiednim poziomie, nie należy panikować, gdyż niepokój oddziałuje na maluszka.

Trzeba jednak zaznaczyć, że lekarz, który waży naszego maluszka podczas kolejnej wizyty, podaje dane szacunkowe na podstawie wymiarów, który zawiera margines błędu.

 

Rozwój dziecka 

Większość maluchów w końcowym okresie ciąży jest w pełni rozwinięta, dlatego poród w 38 tygodniu nie będzie dla nich żadnym zagrożeniem. Dzieci wyglądają wówczas jak noworodki i są gotowe do życia poza brzuchem mamy. Oczywiście w życiu płodowym nadal będą przybierać na wadze, rozwijać się i rosnąć. Jednak te same czynności mogą wykonywać, żywiąc się mlekiem matki, a nie przez pępowinę.

Obecnie płyn owodniowy zaczyna się zmniejszać, a dziecko cały czas rośnie, więc ma coraz mniej miejsca. Większość dzieci ułożona jest już wtedy z podkurczonymi nóżkami w pozycji główkowej, embrionalnej, więc jest przygotowana do przyjścia na świat. Ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży nie są już tak silne, jednak nadal powinny być wyczuwalne, gdyż świadczy to o jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu. 

W 38 tygodniu ciąży nie należy zapominać o dostarczaniu do swojego organizmu dużej ilości żelaza i witamin z pożywienia. Jest to ważne, gdyż dziecko magazynuje w tym czasie głównie tkankę tłuszczową, a także inne wartościowe składniki. Zapasy, które w tym czasie dziecko zgromadzi, będą bardzo pomocne, aby uniknąć anemii w pierwszych miesiącach życia.

Dziecko w 38 tygodniu ciąży powinno być już ułożone główką do dołu. Jego ciało pokryte jest mazią płodową, ale jest jej znacznie mniej niż kilka tygodni wcześniej. Ponadto na skórze widać jeszcze lanugo, czyli meszek płodowy. Maluszek nabiera też coraz więcej tkanki tłuszczowej, reaguje na światło, a dodatkowo miewa czkawkę, którą wyraźnie czujemy. W jelitach gromadzi smółke, czyli pierwszą kupkę, która swoją nazwę zawdzięcza ciemnemu zabarwieniu, jednak skąd ona się bierze? Jest to głównie złuszczony naskórek, który, maluszek połyka,  ale i lanugo, czyli delikatny meszek, który zrzuca. Dlatego duża część włosków znalazła się w jego układzie pokarmowym.

 

Dolegliwości w 38 tygodniu ciąży

38 tydzień ciąży to moment, w którym brzuch kobiety raczej przestaje się powiększać. Jednak dziecko wewnątrz cały czas przybiera na wadze i rośnie. Dlatego też w 38 tygodniu ciąży mocne ruchy dziecka nie są już bardzo wyczuwalne. Jedne kobiety w ostatnich tygodniach czują się źle i denerwuje je kolejny dzień spędzony na kanapie, mimo że na aktywność nie mają siły i ochoty. Inne są szczęściarami, które bardzo dobrze się czują i włączył im się właśnie syndrom wicia gniazda, co przekłada się między innymi na szalone porządki. Należy jednak podkreślić, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, poród jest już blisko i może zacząć się w każdej chwili.

Z racji tego, że w brzuszku mamy dzidziusiowi robi się coraz ciaśniej, to nacisk macicy na dolne części ciała sprawia, że teraz częściej odpoczywamy niż kilka tygodni wcześniej. Dlatego dyskomfort sprawia nawet dłuższe chodzenie po domu.

Pod koniec 9 miesiąca ciężarną może zaskoczyć wydzielina z pochwy, która niekiedy zabarwiona jest krwią. Jest to też czas na odejście czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy, a tym samym chroni ją przed tak zwaną ekspozycją na patogeny. Szyjka macicy w ostatnich tygodniach zaczyna powoli się rozwierać, co powoduje, że czop po postu wypada. Nie każda kobieta jest w stanie wskazać, kiedy to dokładnie miało miejsce, ponieważ czop mógł być mały lub nie był zauważalny ze względu na obfitą wydzielinę. Należy zaznaczyć, że samo jego ujście nie jest niczym niepokojącym. Czasami kobiety zadają pytanie, czy odejście czopu jest związane z rychłym porodem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ niekiedy czop odchodzi na chwilę przed rozwiązaniem, w innym przypadku jest to kwestia kilku dni, a nawet tygodni. Do szpitala trzeba się udać, gdy po odejściu czopu, będą występować regularne skurcze.

Wiele kobiet przez całą ciążę zmaga się z zaparciami, jednak w 38 tygodniu sytuacja może wyglądać inaczej. Organizm, który powoli już przygotowuje się do porodu, opróżnia jelita. Część kobiet przyjmuje tę zmianę z dużą ulgą, zwłaszcza że w ostatnim trymestrze ciąży wiele z nich miało także problemy z hemoroidami, które zaostrzały się w przypadku zaparć.

Innymi dolegliwościami w ostatnich tygodniach są bóle kręgosłupa i stawów, które w 38 tygodniu występują niemal codziennie. Dzieje się tak, gdyż obciążony organizm jest poddawany dużej ilości relaksyny, która luzuje stawy. Kobiecie w 38 tygodniu ciąży mogą również dokuczać niekontrolowane gazy, które są krępujące, jednak tak działa natura. Ponadto po różnych zjedzonych produktach może męczyć zgaga, z piersi zaczyna wyciekać siara – pierwszy pokarm, dziwne, a nawet fantastyczne sny, za co odpowiadają szalejące hormony, a także występują bóle i zawroty głowy. Ostatnie objawy to wynik ucisku macicy na naczynia krwionośne albo spadek cukru we krwi.

Brzuch w 38 tygodniu ciąży

Duży brzuch przeszkadza już w wykonywaniu większości czynności życia codziennego. Jednak nasza waga nie powinna już wzrastać, zdarza się, że niekiedy spada. Jest to dla nas informacja, że zmniejsza się ilość płynu owodniowego. Jeśli jednak zauważymy u siebie przyrost wagi, może to być wynik obrzęków i zatrzymania wody w organizmie, innym powodem jest cukrzyca ciążowa. Brzuch w ostatnich tygodniach często zmienia kształt. Dzieje się tak, gdyż malec ma mało miejsca i zaczyna się rozpychać, co jest widoczne przez skórę na brzuchu. Zatem intensywne ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży nie są już możliwe.

W trzecim trymestrze ciąży, a zwłaszcza w jego ostatnich kilku tygodniach kobietom często twardnieje i nagle spina się brzuch. Im bliżej porodu, tym dzieje się to coraz częściej, przybiera na sile i trwa coraz dłużej. Są to tak zwane skurcze przepowiadające. Najczęściej pojawiają się wieczorami i w nocy. Ich zadaniem jest rozszerzanie i zmiękczenie szyjki macicy. Jeśli w ciągu kilku godzin takie objawy nie mijają, a zmiana pozycji i prysznic nie pomagają, można uznać, że poród się rozpoczął.

 

Ciąża – 38 tydzień a zanik ruchów dziecka

Kiedy w 38 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo słabe, a co gorsza niewyczuwalne, natychmiast dla swojego i dziecka bezpieczeństwa trzeba udać się do najbliższej ginekologicznej izby przyjęć. W takiej sytuacji kobieta zostanie podłączona pod KTG, aby rozwiać wątpliwości czy z maluszkiem wszystko w porządku.

 

Istotne informacje przed porodem

Kobieta, która jest w 38 tygodniu ciąży, może urodzić w każdej chwili. Pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to czy chcemy, by przed porodem wykonano lewatywę. Nie jest to zabieg konieczny. Jednak kobiety decydują się na jego wykonanie, zmniejszając tym samym niekontrolowane oddanie stolca, co dla wielu rodzących jest bardzo niekomfortowe. Warto dodać, że lewatywę możemy wykonać same, dzięki jednorazowym zestawom kupionym w aptece.

38 tydzień ciąży – poród 

Kobieta, która jest w 38 tygodniu ciąży, nie powinna się obawiać porodu, gdyż zarówno ona, jak i dziecko są już w tym okresie na to gotowi. Możemy wtedy wypatrywać pierwszych skurczów, są to tak zwane skurcze przepowiadające będące naturalnym zjawiskiem. W przeciwieństwie do  porodowych są słabsze oraz mają inną częstotliwość trwania i występowania. Zatem jeśli w 38 tygodniu ciąży odczuwamy ból brzucha jak przy okresie to znak, że nasze ciało powoli przygotowuje się do porodu.

Skurcze porodowe są silne i regularne, zwykle rozpoczynają się od dołu brzucha, jednak mogą wystąpić też takie nazywane krzyżowymi, czyli pochodzące z kręgosłupa. Kobieta  do szpitala powinna się zgłosić, gdy skurcze będą regularne i występują mniej więcej co 5 – 7 minut.

Istotnym objawem zbliżającego się porodu jest odejście wód płodowych. Mogą się one  sączyć powoli lub po prostu spłyną szybko. Jeśli stwierdzimy, że wody płodowe odeszły, należy udać się do szpitala. Jest to ważne, bo w momencie gdy pęcherz płodowy jest nieszczelny, to przestaje chronić maluszka przed bakteriami, które znajdują się w pochwie. Należy zaznaczyć, że nie każdej kobiecie odchodzą wody płodowe samoistnie, wówczas lekarz lub położna przebijają pęcherz na sali porodowej.

Trzeba zaznaczyć, że przy porodzie nie ma określonego czasu od pierwszego skurczu porodowego do ostatniego. U każdej kobiety może to wyglądać inaczej, gdyż jest to sprawa indywidualna. Według orientacyjnych danych, poród kobiety, która rodzi swoje pierwsze dziecko, trwa od 6 godzin do nawet 12 godzin. 

Jeśli kobieta ma regularne i bolesne skurcze macicy, a także odczuwa ból w podbrzuszu lub w okolicy krzyża, ma mdłości, biegunkę, obfite i gęste oraz krwawe upławy, a także odczuwa nacisk na miednicę, powinna bezzwłocznie zgłosić się na porodówkę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ