![](https://odsmoczkadotornistra.pl/wp-content/uploads/2021/02/5-Pomyslow-Jak-Urzadzic-Pokoj-Dla-Chlopca.jpg)
5 pomysłów jak urządzić pokój dla chłopca
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
![](https://odsmoczkadotornistra.pl/wp-content/uploads/2021/02/5-Pomyslow-Jak-Urzadzic-Pokoj-Dla-Chlopca.jpg)
Urządzenie pokoju dla dziecka wymaga odpowiedniego przemyślenia oraz kreatywności. Wybranie właściwych mebelków, łóżka oraz dodatków sprawia, że pomieszczenie jest przytulne, a także bezpieczne dla najmłodszych. Warto zdecydować się na proste rozwiązania, które okazują się najlepsze, jeśli chodzi o właściwe zagospodarowanie powierzchni, a co najważniejsze są bardzo praktyczne.
- Jak urządzić pokój dla chłopca?
- Pokój dla chłopca 3-latka
- Pokój dla chłopca 7-latka
- Pokój dla chłopca 10-latka
- Pokój dla chłopca 12-latka
- Pokój dla nastoletniego chłopca
- Jakie kolory będą pasować w pokoju chłopięcym?
- Jak wybrać odpowiednie łóżko do pokoju dla chłopca?
- Jak zachęcić dziecko do utrzymania czystości w pokoju?
Jak urządzić pokój dla chłopca?
Urządzając pokój dla rocznego chłopca czy dorastającego nastolatka należy przede wszystkim brać pod uwagę wiek oraz zainteresowania, które zmieniają się z roku na rok. Oprócz stale zmieniających się upodobań trzeba pamiętać o tym, że z roku na rok zmieniają się także oczekiwania oraz potrzeby względem pomieszczenia. Dzieci niezależnie od tego, w jakim są wieku, spędzają w swoich pokojach sporo czasu. Głównie z tego względu w pokoju powinny znajdować się wszystkie niezbędne gadżety, które sprawią, że dziecko będzie lubiło swój własny kąt. Kupując meble, warto postawić na proste rozwiązania, które pozwolą z biegiem lat na modyfikację za pomocą dodatków adekwatnych do pasji oraz wieku dziecka. Dywan imitujący ruchliwą ulicę spodoba się najmłodszym fanom motoryzacji, a rama łóżka w postaci rakiety będzie spełnieniem marzeń dla miłośnika kosmosu.
Pokój dla chłopca 3-latka
Urządzając pokój dla dziecka w wieku od 2 do 5 lat, warto postawić na wolną przestrzeń, którą maluch wykorzysta do zabawy. Połączenie funkcjonalności i bezpieczeństwa sprawia, że dziecko może bawić się w swoich czterech ścianach przez większość czasu. Na samym początku warto wybrać praktyczne połączenie paneli wraz z miękkim dywanem. O wiele łatwiej utrzymać czystość na gładkiej powierzchni niż na wykładzinie, która może okazać się kłopotliwa. Ściany koniecznie trzeba pomalować plamoodporną farbą, co zdecydowanie ułatwi dbanie o porządek. Dzieci w wieku 2-5 lat wpadają na różne pomysły, które mogą się skończyć pomalowaniem ściany kredkami lub pastelami. Warto także zdecydować się na kolorowe naklejki, które będą ciekawym uzupełnieniem wnętrza. Ważne, aby półki z ulubionymi książkami i zabawkami znajdowały się na wysokości rąk. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dziecko będzie chciało wspinać się po regale, aby dosięgnąć po konkretny przedmiot.
Pokój dla chłopca 7-latka
Pokój dla chłopca na poddaszu daje wiele możliwości aranżacji. Urządzając własny kąt dla dziecka, można być kreatywnym i skorzystać z możliwości dodatkowego zabudowania przestrzeni bezpośrednio pod dachem, o ile pozwala na to izolacja. Latem intensywne słońce nagrzewające dach może być uciążliwe, dlatego też przede wszystkim trzeba zadbać o rolety chroniące przed słońcem. W przypadku urządzania poddasza mogą pojawić się problemy z odpowiednim dopasowaniem mebli. Pokój ze skosami dla chłopca powinien być wyposażony w meble wykonane na wymiar, które z łatwością można dopasować do wysokości ścian. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie pojemnej szafy bez wystających uchwytów oraz kącika do zabawy wyłożonego miękką matą. Niewielką przestrzeń warto urządzić w jasnych kolorach. Ściany mogą być pomalowane na jasny beżowy kolor, a sufit można pomalować na ciemny granat lub czerń ozdobioną błyszczącymi gwiazdkami.
Pokój dla chłopca 10-latka
Chłopcy w wieku 10 lat wkraczają w kolejny etap edukacji. Wraz z zakończeniem okresu edukacji wczesnoszkolnej zaczynają się nowe obowiązki oraz nowe zadania domowe do wykonania. Oprócz zadań szkolnych dochodzą nowe obowiązki domowe oraz inne zajęcia dodatkowe. W przypadku chłopców bardzo często są to zajęcia sportowe, takie jak basen, piłka nożna czy karate. Półki z ulubionymi bajkami zostają zastąpione gadżetami z super bohaterami oraz innymi postaciami fikcyjnymi. W przypadku chłopca w wieku 10 lat strefa zabawy powinna zmienić się w strefę relaksu, gdzie dziecko będzie mogło wypoczywać i oglądać ulubiony magazyn z piłkarzami. Odpowiednio przygotowane miejsce wyłożone miękkimi poduszkami będzie idealne do oglądania telewizji. Dziecku w tym wieku należy zapewnić także odpowiednie miejsce do nauki składające się z dużego biurka oraz komfortowego krzesła z możliwością regulacji wysokości. Nieodłącznym elementem są dodatkowe półki oraz pojemny regał ustawiony blisko biurka. Przyda się także porządne oświetlenie.
Pokój dla chłopca 12-latka
Urządzając pokój dla chłopca w wieku 12 lat, należy brać pod uwagę wymagania dziecka. Ważne, aby przestrzeń do nauki była odpowiednio zorganizowana. Kolory na ścianach mogą być wybrane przez dziecko, a dodatki powinny być związane z zainteresowaniami. Dzięki temu chłopiec będzie czuł się dobrze w swoich czterech kątach, a co najważniejsze będzie miał odpowiednio przystosowaną przestrzeń do nauki i wypoczynku. Ważne jest odpowiednie dopasowanie łóżka i materaca do wzrostu. Szerokość powinna wynosić minimum 90 cm, a dodatkowo można zastanowić się nad modnym zagłówkiem, który pozwoli się zrelaksować. Obok łóżka warto postawić szafkę nocną, w której dziecko będzie mogło trzymać najpotrzebniejsze drobiazgi. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu oraz dopasowaniu modnych dodatków w postaci zamykanych metalowych szafek czy organizerów.
Pokój dla nastoletniego chłopca
W pokoju nastolatka oprócz dużego wygodnego łóżka z zagłówkiem musi znaleźć się właściwie zagospodarowane miejsce do nauki. Ważne, aby kącik do nauki znajdował się blisko okna, gdzie będzie dostęp do światła dziennego. W pokoju nastolatka musi znaleźć się pojemna szafa, komoda oraz regał na książki. Na biurku powinien stanąć komputer lub laptop oraz drukarka, która może okazać się niezbędna. W przypadku fanów gier komputerowych warto wybrać specjalnie zaprojektowane biurko gamingowe oraz fotel z możliwością regulacji. Kolor ścian, dywan oraz inne dodatki należy pozostawić do wyboru nastolatkowi, który sam doskonale wie, co jest na czasie. Ważne jest jednak to, aby zadbać o odpowiednie pojemniki i organizery, które ułatwią utrzymanie porządku w pokoju.
Jakie kolory będą pasować w pokoju chłopięcym?
Wybierając odpowiedni kolor do pokoju dla dziecka, warto odejść od utartego schematu malowania ścian na tę samą barwę. Od dziesięciolecia pokoje dziewczęce maluje się na różowo, a chłopięce na niebiesko. Idąc z duchem czasu, należy zdecydować się na odważny krok i połączyć kolory, które niekoniecznie do siebie pasują. Granat z pomarańczem lub czerwień z szarością będą ciekawą propozycją do pokoju młodzieżowego. Przełamywanie schematów w przypadku młodszych dzieci wymaga zastosowania kolorowych dodatków, które będą stanowić ciekawe uzupełnienie. Meble w kolorze szarości sprawią, że zielony pokój dla chłopca będzie wyglądał młodzieżowo. Warto wiedzieć, że niektóre kolory występujące w otoczeniu wpływają na samopoczucie człowieka. Głównie z tego powodu rodzice bardzo często decydują się na różne odcienie zieleni. Jasny kolor rozjaśni wnętrze i sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie większe. Niebieski pokój dla chłopca oraz jasne meble wpisują się w klasyczny wzorzec, który można przełamać, malując jedną ścianę na intensywny żółty kolor. Pomalowanie ścian na fioletowo pobudza kreatywność dziecka, a kolor czerwony wpływa motywująco. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie różnych wzorów za pomocą wzorników, które bardzo ładnie dopasowują się do wnętrza. Decydując się na dwie lub trzy barwy przewodnie, można uniknąć niezamierzonego efektu, który sprawi, że we wnętrzu będzie za dużo kolorów. O wiele lepszym wyborem będzie zakup modnych dodatków w postaci obrazków oraz naklejek, które ożywią wnętrze. Warto wiedzieć, że urządzając pokój dla małego chłopca, można zdecydować się na kontrastujące barwy. Małe dzieci dostrzegają intensywne kolory, które ze sobą kontrastują. Z tego względu warto wybrać intensywne połączenia, takie jak czerwień z zielenią lub pomarańcz z niebieskim.
Jak wybrać odpowiednie łóżko do pokoju dla chłopca?
Nowoczesny pokój dla chłopca musi być wyposażony w wygodne łóżko, które pozwoli nie tylko zadbać o zdrowy sen, ale także będzie miejscem wypoczynku w ciągu dnia. Kupując nową ramę, warto wybrać model dopasowany kolorystycznie do innych mebli. Dla starszych dzieci w wieku szkolnym dobrym wyborem będą ramy wykonane z metalu, które wyglądają bardzo nowocześnie. Wykonane z metalu pomalowanego metodą proszkową są bardzo trwałe. Dostępne w wielu kolorach prezentują się stylowo i mogą służyć przez wiele lat. Urządzając pokój dla chłopca warto także wybrać łóżko dla dziecka.
z szufladą, do której można schować pościel lub koce. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaadaptowania dodatkowego miejsca do przechowywania w zupełnie innym celu. Do pojemnych szuflad można włożyć zabawki lub sezonową odzież. Poszukując odpowiedniego łóżka, należy pamiętać o tym, że łóżko dla młodszego dziecka musi być pozbawione ostrych krawędzi oraz kantów, które mogą być niebezpieczne. Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat polecanym rozwiązaniem jest specjalna barierka, która chroni przed ewentualnym upadkiem. Pokój młodzieżowy dla chłopca możemy wyposażyć w wygodną, rozkładaną sofę, która zapewni więcej miejsca niż jednoosobowe łóżko. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy model, należy zwrócić uwagę na materiały zastosowane do produkcji. Równie ważne jest zapoznanie się z atestami bezpieczeństwa, które dotyczą materiałów oraz farb użytych do produkcji i wykończenia.
Jak zachęcić dziecko do utrzymania czystości w pokoju?
Utrzymanie czystości w pokoju dziecięcym wymaga zastosowania rozwiązań, które pozwolą na wygodne przechowywanie sporej ilości zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń pozwala utrzymać porządek w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu. Zakup dużej komody z głębokimi szufladami umożliwi schowanie ciuchów, regał z dodatkowymi pudełkami pozwoli ustawić wszystkie bajki, a także książki i podręczniki potrzebne do codziennej nauki. Dobrym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi, która ma odpowiednio zaadaptowaną przestrzeń. Do tego warto wybrać różnego rodzaju pufy oraz skrzynie z dodatkowym miejscem do przechowywania. W utrzymaniu porządku pomogą praktyczne organizery, które dodatkowo pomogą utrzymać porządek wśród przedmiotów codziennego użytku. Ważne jest także wydzielenie specjalnych stref, gdzie dziecko ma się bawić i uczyć. Oddzielenie tych dwóch miejsc sprawi, że w trakcie nauki chłopcy będą skupieni na tym, co znajduje się przed oczami, a nie będą się rozpraszać zabawkami.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ