7 korzyści z zabawy klockami LEGO

Ostatnio aktualizowane: 04.03.21

 

Klocki Lego to jedna z najbardziej popularnych zabawek wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pierwsze kolorowe klocki zostały wyprodukowane w 1949 roku, a ich sukces sprawił, że producent postanowił poszerzyć ofertę o zestawy, z których można budować całe miasta wraz z mieszkańcami i samochodami. Prostota tej genialnej zabawki sprawiła, że dzieci zakochały się w Lego. Nic więc dziwnego, ponieważ zabawa klockami niesie za sobą niewyobrażalne korzyści.

 

Wspólna zabawa 

Budowanie z klocków Lego jest tak proste, że można śmiało zaangażować w zabawę całą rodzinę. To świetna forma spędzania wolnego czasu z rodzeństwem, rodzicami czy dziadkami. Radość z wspólnego tworzenia daje dzieciakom sporo frajdy, a czas spędzony z rodziną jest czymś nieocenionym. Wspólne chwile pozostają w pamięci na długo, dzięki czemu dziecko chętnie wraca do zabawy Lego. Propozycją, która zagwarantuje dobrą zabawę przez kilkanaście godzin jest Lego Friends Dom Mii. Zestaw przeznaczony dla dzieciaków od 6. roku życia, składa się z 715 elementów. W opakowaniu znajdziemy niezbędne części do budowy domu, a także trzy laleczki głównych bohaterów i dwie figurki zwierząt. Dołączone do zestawu figurki dają możliwość odgrywania scen z życia codziennego oraz wspólnej zabawy z koleżankami i kolegami. 

Umiejętności manualne 

Zabawa klockami to doskonała okazja do usprawnienia umiejętności manualnych pociechy. Klocki Lego są świetnym narzędziem, które pozwala do woli operować malutkimi paluszkami. Dzięki temu dziecko lepiej rozpoznaje kształty i kolory, a co najważniejsze ćwiczy swoją motorykę. Maluchy uwielbiają dreszczyk emocji związany z budową swojego wymyślonego dzieła i mogą to robić godzinami. Co więcej, ruchy wykorzystywane przy zabawie klockami pomagają w nauce pisania. Dlatego też warto od początku życia malucha zainwestować w edukacyjne zabawki, które pozwolą rozwijać jego umiejętności. Lego ma w swojej ofercie klocki dla najmłodszych w wieku od 18 miesięcy do 3 lat. Zestaw składa się z dużych elementów, dzięki czemu zabawa jest właściwa dla małych dzieci. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ dziecko musi być bezpieczne podczas zabawy, a rodzic powinien mieć pewność, że kupiona zabawka nie zrobi krzywdy. W zestawie znajduje się 80 elementów, czyli dość sporo jak dla maluszka. 

 

Wytrwałość w dążeniu do celu 

Budowanie z klocków Lego czasami wiążę się z niemałym rozczarowaniem w oczach dziecka. Piękna wieża budowana przez ostatnią godzinę rozpada się z powodu jednego złego ruchu. Początkowo to frustrujące i sprawia dziecku ogromny zawód, a czasami wywołuje nawet złość. Najważniejsze jest jednak to, aby pokazać maluchowi, że jeśli nie udało się teraz, to uda się następnym razem. Nauka wytrwałości w dążeniu do celu będzie owocować przez całe życie. Rodzice powinni uświadamiać swoje pociechy, że na wszystko potrzeba czasu, pracy i cierpliwości. Pracując z dzieckiem w ten sposób, na pewno nauczymy je obowiązkowości. Idealnym zestawem, który pomoże nauczyć pociechę cierpliwości jest seria Technic. Najciekawsza propozycja dla małego fana motoryzacji to Lego Technic Bugatti Chiron, która spodoba się każdemu chłopcu niezależnie od wieku. Model z klocków powstał we współpracy z Bugatti Automobiles S.A.S, co daje gwarancję, że będzie on wyglądał jak prawdziwy, luksusowy samochód. W zestawie znajdziemy 3599 elementów wraz z dokładną instrukcją. Składanie super-samochodu z klocków będzie dla dziecka ogromnym wyzwaniem i treningiem cierpliwości. 

 

Poczucie odniesionego sukcesu 

Kiedy dziecko ukończy swoje niesamowite dzieło sztuki, radość na jego twarzy jest wręcz zaraźliwa. Maluch ma poczucie, że zrobił coś wyjątkowego, z czego jest bardzo dumny. Rodzice powinni pochwalić swoje dziecko za własnoręcznie poskładany dom z klocków, za stworzenie całej mini społeczności Lego. Warto pamiętać, że za odniesionym sukcesem kryje się również poczucie pewności siebie, które pomoże dziecku odnosić sukcesy w szkole. Chłopcy uwielbiający filmy z serii Star Wars znajdą dla siebie coś w sam raz. Klocki Lego Star Wars Jedi i Żołnierze Armii Klonów są przeznaczone dla dzieciaków w wieku od 6 do 12 lat. W zestawie znajdziemy aż 4 figurki bohaterów filmu: Barriss Offee, Ki-Adi i dwóch żołnierzy armii klonów. Do każdej figurki dołączone są odpowiednie akcesoria, które odzwierciedlają realny wygląd postaci. Fani Star Wars będą zdecydowanie zachwyceni takim zestawem, a zabawa będzie sprawiać im jeszcze więcej przyjemności. 

 

Nauka przez zabawę 

Nie od dziś wiadomo, że dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę. Znalezienie kreatywnego zajęcia dla malucha może jednak być dość dużym wyzwaniem dla rodzica. Z pomocą przychodzą klocki Lego, które mają za zadanie pobudzić dziecięcą wyobraźnię. Wbrew pozorom układanie klocków wymaga od dziecka umiejętności logicznego myślenia. Złożenie całego zestawu, który zazwyczaj ma kilkaset elementów jest dość skomplikowane. Szczególnie, że większość starszych dzieciaków składa klocki bez zaglądania do instrukcji. Robią to intuicyjnie, co jest godne podziwu dla młodego geniusza. Ulubione zestawy dziewczynek to zdecydowanie Lego Friends Domek na drzewie Mii, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 6. roku życia. Chłopcy częściej wybierają Lego z serii City, Minecraft czy Technic. Kto wie, czy maluch inspirowany klockami nie zechce w przyszłości zostać architektem lub inżynierem. 

Rozwiązywanie zagadek 

Nic nie sprawia dziecku tyle radości, co zabawa połączona z rozwiązywaniem zagadek. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy maluch korzysta z instrukcji dołączonej do zestawu czy buduje całkowicie z własnej wyobraźni. Tworząc rozwiązuje zagadkę. Najczęściej to ciekawość efektu końcowego popycha dziecko do dalszej realizacji projektu. Nie ma znaczenia, czy jest to budowa domu, samochodu czy samolotu z Lego. Najważniejsze jest to, co z klocków powstanie. Lego Ninjago Złoty Smok są to klocki bazujące na serialu telewizyjnym NINJAGO Mistrzowie Spinjitzu. Zestaw składa się z 171 elementów, a ciekawy sposób wykonania Złotego Smoka sprawia, że dzieci chętnie sięgają po zabawki z tej serii. Klocki są zalecane dla dzieci od 7. roku życia, jednak należy zwrócić uwagę na drobne elementy. 

 

Pomysłowość 

Jak już wiadomo, klocki Lego pobudzają wyobraźnię dziecka. Powstają coraz to nowe projekty, które mają zadowolić najbardziej wymagającego użytkownika. Jednak wyobraźnia dzieci nie zna granic i niekiedy pojawiają się zakusy, aby udoskonalić pomysły projektantów i tworzyć własne budowle. Do stworzenia własnych, niepowtarzalnych budowli idealnie nadają się klocki Lego Classic, które zostały stworzone dla dzieciaków od 4. roku życia. Zestaw składa się z elementów w różnych kolorach. W pudełku znajdziemy również kilka modeli okien, drzwi, a także opony i felgi. Dzięki niekończącym się możliwościom dziecko może zbudować niepowtarzalne konstrukcje, co dodatkowo pozwoli usprawnić jego umiejętności. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments