fbpx

Akwarele – techniki malowania

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Wyróżnia się kilka technik malowania akwarelami, których używa się w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. W naszym artykule prezentujemy metody, które warto aby znał każdy początkujący malarz, a także sposoby dla bardziej zaawansowanych artystów. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem.

 

Mokre na mokre i mokre na suche

Do najbardziej podstawowych technik malowania akwarelami zaliczamy dwie metody: mokre na mokre i mokre na suche. Pierwszy sposób polega na naniesieniu na kartkę papieru wody, a następnie dodaniu farby. W ten sposób kolor rozpływa się na wilgotnej powierzchni, a powstała plama nie ma ostrych krawędzi. Druga technika (mokre na suche) polega na nakładaniu farby na suchy papier, dzięki czemu malowane obiekty mają ostre krawędzie. Kluczowe jest kontrolowanie ilości wody, jaką dodajemy do farby. 

 

Gradient i jednolita plama

Kolejne dwie techniki, które powinien znać każdy początkujący artysta, to gradient i jednolita plama. Pierwsza z nich to przejście od ciemnej barwy do jaśniejszego tonu wybranego koloru, z kolei plama jednolita polega na niesieniu na papier równomiernego koloru bez zmiany tonu. 

Technika negatywu i pozytywu

Technika negatywu zapewnia doskonałe rezultaty, jednak jest dość trudna do opanowania. Metoda wymaga nieco wyobraźni, gdyż nie malujemy docelowego obiektu, ale jego tło. Na początku tworzymy obiekt z jego tłem jednym kolorem, a następnie dopracowujemy tło pomijając obiekt. 

Technikę pozytywu można zastosować niemal na każdym obrazie, gdyż jest niezwykle prosta. Metoda polega na namalowaniu danego obiektu jako jednolitą plamę, bez gradientów. Zazwyczaj maluje się ciemniejszym kolorem na jasnym tle i używa się do tego farby transparentnej, która umożliwia ładne przenikanie tła przez obiekt.

 

Wykorzystanie alkoholu

Ciekawe efekty możemy osiągnąć poprzez połączenie alkoholu z farbami akwarelowymi. Do tego celu najlepiej nadaje się niewielka ilość wódki 40%, zazwyczaj potrzebne jest kilka kropel. Na mokrą farbę należy nałożyć alkohol przy pomocy pędzelka, który wnika w kolor i tworzy na nim jasną plamę. 

Równie oryginalny efekt uzyskamy, gdy zamoczymy pędzel w alkoholu, przytrzymamy go nad kartką i uderzymy w niego kilka razy palcem. W ten sposób krople alkoholu rozprysną się po całej kartce i stworzą przypadkowe plamy i ciekawe wzory. 

 

Użycie folii do żywności

Dzięki folii spożywczej uzyskamy piękny efekt, który może doskonale imitować wodę, czyli na przykład zamarznięte jezioro. Aby tego dokonać, na mokrą farbę należy nałożyć folię i rozciągnąć ją na boki. Można ją również dowolnie formować, jednak bądźmy ostrożni, aby nie rozmazać elementów obrazu znajdujących się obok. Gdy całość wyschnie na kartce tworzy się efekt imitujący krople wody. Folię możemy zdjąć z papieru w każdej chwili, jednak najlepiej zrobić to po całkowitym wyschnięciu farby, dzięki czemu nie rozmażemy naszego dzieła. 

 

Czysta woda

Dzięki nałożeniu czystej wody na farbę uzyskamy efekt rozjaśnionych plam. Gdy naniesiemy ją na jeszcze mokry obrazek, woda bardziej się rozlewa i tworzy subtelne przejścia. Dodanie wody na farbę, która jest już sucha powoduje powstanie jaśniejszych, kontrastujących plam. Warto wykorzystać tę technikę na różnym papierze, gdyż za każdym razem efekt będzie inny. 

Użycie szczoteczki do zębów i patyczków higienicznych

Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie szczoteczki do zębów lub patyczków higienicznych. W pierwszym przypadku należy namoczyć końcówkę szczoteczki w wodzie, następnie w farbie i palcem przeciągnąć po włosiu nad kartką. W ten sposób farba rozpryśnie na obrazek tworząc małe plamki. Warto nanosić ciemny kolor na jasne tło i metodę stosować wtedy, gdy farba jest jeszcze mokra. W ten sposób plamy nieco się rozmyją.

Patyczki higieniczne wchłaniają wodę, dzięki czemu możemy ich używać do tworzenia pojedynczych, jaśniejszych plam. Nadadzą się również do mazania po farbie, aby stworzyć inne, ciekawe wzory. Rezultat zależy przede wszystkim od tego, jak mokra będzie farba w miejscu, którego dotkniemy patyczkiem.

 

Rozdmuchiwanie i skrobanie

Oryginalny efekt uzyskamy dzięki rozdmuchiwaniu farby. Wystarczy nanieść kroplę farby na papier i energicznie dmuchać, aby ją rozprowadzić po obrazie. Stworzymy wówczas „gałęzie”, które formują zaskakujące wzory. Nie możemy jednak przewidzieć tego, co się utworzy.

Do skrobania możemy użyć na przykład szpachelki, skalpela lub innego ostrego narzędzia. Gdy farba jest jeszcze mokra należy po prostu skrobać ostrym końcem po kartce papieru. Dzięki tej metodzie możemy stworzyć na przykład wiązki światła. Technika ta niszczy papier, dlatego używajmy jej w ograniczonym zakresie. 

 

Użycie płynu maskującego

Płyn maskujący przyda nam się wtedy, gdy chcemy pozostawić białe obszary na kartce i boimy się, że niechcący je zamalujemy tworząc pozostałe części obrazu. Po wyschnięciu płyn zmienia się w gumę, którą później możemy łatwo oderwać od kartki. Do jego nakładania warto użyć starego pędzelka, gdyż skleja włosie. Warto skorzystać z płynu maskującego w ciemnym kolorze, gdyż łatwiej będzie go namierzyć na gotowym obrazie. Jeśli jest bardzo gęsty, można go rozcieńczyć wodą.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ