fbpx

Atrakcje dla dzieci – Poznań

Ostatnio aktualizowane: 22.01.25

 

Poznań jako stolica Wielkopolski znany jest przede wszystkim z bodących się w samo południe koziołków, pyrów i innych regionalizmów. Jednakże miasto to nie tylko odmienna gwara i ogromne targi gospodarcze zrzeszające firmy z kraju i zagranicy. To także doskonały pomysł na weekendowy, rodzinny wypad lub nieco dłuższy odpoczynek w gronie najbliższych. Zatem jakie atrakcje dla dzieci przygotował Poznań, aby zachęcić maluchy do poznania swoich ciekawych, a niekiedy nawet i nieco tajemniczych zakątków?

Rodzice często twierdzą, że dłuższa wycieczka z niemowlakiem jest trudna do zrealizowania. Problem stanowią piesze wędrówki i trzymanie malucha na rękach. Oczywiście możemy zdecydować się na kupno chusty lub nosidełka, które znacznie przyczyniają się do wygody dla naszych rąk, jednak dziecko odwrócone tyłem do otoczenia ma bardzo ograniczone ruchy. Z tego względu warto przejrzeć ranking wózków, aby wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom, ale przede wszystkim zapewniający pełne bezpieczeństwo niemowlakowi. Komfortowy wózek umożliwi również drzemkę w ciągu dnia na świeżym powietrzu, dlatego nie będziemy zmuszeni do robienia przerw między zwiedzaniem poszczególnych atrakcji. Zatem nie warto się długo zastanawiać, tylko najwyższy czas pakować walizki i wyruszyć na odkrywanie pięknych polskich miast, takich jak Poznań. Atrakcje dla dzieci w jednej z najładniejszych polskich miejscowości pozwolą miło spędzić czas.

 

 Atrakcje dla dzieci – Poznań i okolice 

♦ Rynek — na poznański rynek najlepiej wybrać się przed godziną 12, aby pokazać maluchom popularne koziołki znajdujące się na pochodzącym z 1551 roku ratuszu. Kolorowe i jednocześnie pięknie prezentujące się kamieniczki, obok których przejeżdżają konne dorożki, wywołają spory zachwyt i zdumienie nie tylko u maluchów, ale także i rodziców. Warto odkrywać Poznań z dziećmi, chociażby dlatego, aby poznać miejscową kulturę i kuchnię. Regionalne potrawy spotkamy w licznych restauracjach znajdujących się na Starym Rynku. Okazuje się, że wielkopolskie smaki bywają zaskakujące dla wielu turystów, którzy zdecydowanie polecają znane rogale Świętomarcińskie. 

♦ Muzeum — dla dzieci Poznań przygotował coś specjalnego w postaci słodkiej niespodzianki, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Rogalowego Muzeum Poznania. Nasza podróż nie może odbyć się bez spróbowania wielkopolskiego wypieku. Rogal Świętomarciński to obecnie jeden z najbardziej popularnych smakołyków, chroniony odpowiednim certyfikatem Unii Europejskiej. Jedyny i niepowtarzalny smak poznamy wyłącznie na terenach Wielkopolski. W muzeum maluchy mają nie tylko możliwość spróbowania wyśmienitego rogala, ale przede wszystkim poznają jego tajemniczy przepis i spróbują go wykonać przy pomocy swoich malutkich rączek. Podczas świetnej zabawy usłyszymy także ciekawostki i historię Poznania oraz charakterystyczne zwroty dla wielkopolskiej gwary. Po kilku godzinach spędzonych w muzeum kilkulatek z pewnością zapyta, gdzie powinien teraz wychodzić — na dwór, czy na pole?

♦ Malta — Poznań to także atrakcje dla dzieci, a jedną z nich jest charakterystyczna dla miasta część rekreacyjna. Malta znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i zachęca turystów do aktywności fizycznej zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Wśród odwiedzających sporą popularnością cieszy się Malta Ski i znajdujące się w niej dwa sztucznie naśnieżane stoki narciarskie działające przez cały rok. Maluchom niezwykłą frajdę sprawi również tor saneczkowy i przejażdżka kolejką górską oraz niezawodne Termy Maltańskie. Poznań dla dzieci jest wyjątkowo atrakcyjny, dlatego z myślą o nich powstało miejsce zapewniające wodną rozrywkę. 

♦ Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Škoda AutoLab — co w Poznaniu dla dzieci i tych nieco starszych jest godne uwagi? Podpowiadamy, aby odwiedzić centrum motoryzacji — idealne zarówno dla młodszych, jak i starszych fanów samochodów. Miejsce podzielono na 5 stref, w których znajdują się interaktywne eksponaty, między innymi symulator dachowania i zderzenia. Centrum stara się szerzyć wiedzę z zakresu ekologii i bezpieczeństwa, dlatego poszczególne strefy to także atrakcje dla młodzieży. Poznań to miejsce dla każdego.  

♦ DELI — podczas rodzinnego wyjazdu warto także odwiedzić park rozrywki dla dzieci. Poznań, a dokładniej jego okolice, zapraszają do DELI Parku, gdzie ujrzymy miniatury ciekawych budowli z całego świata, różne gatunki zwierząt w mini ZOO, przepiękne eksponaty owadów oraz malownicze ogrody. Na miejscu maluchy mają również do dyspozycji plac zabaw, park linowy, a także gry interaktywne. To, co z pewnością przykuje uwagę małych turystów, to przede wszystkim podniebna eko-wioska pozwalająca na zobaczenie parku z całkiem innej perspektywy. 

♦ Park Rozrywki Rodzinka — Poznań i okolice i atrakcje dla dzieci to przede wszystkim zabawa. W okolicy miasta wyróżnia się Park Rozrywki Rodzinka znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od stolicy Wielkopolski. Kilkupoziomowa konstrukcja umożliwia wspólną zabawę z maluchem, dlatego jest to miejsce odpowiednie nawet dla mniejszych dzieci. Baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie oraz kolorowe domki i zamki to tylko niektóre z atrakcji, jakie znajdziemy w Parku Rozrywki Rodzinka. Miejsce idealnie sprawdzi się podczas pochmurnych dni, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do harców na świeżym powietrzu.

♦ Centrum Edukacyjne ŁAMIGŁÓWKA — warto odwiedzić również okolice Poznania. Atrakcje dla dzieci znajdują się także w niewielkiej odległości od miasta. Centrum Edukacyjne Łamigłówka będzie ciekawą propozycją dla wszystkich pragnących rozwiązania kilku zagadek matematycznych. Nie ma nic lepszego dla maluchów niż nauka poprzez zabawę w towarzystwie niecodziennych zabawek i eksponatów. Centrum to aż 400 metrów kwadratowych powierzchni umożliwiających poznanie matematycznych ciekawostek. Dzieci mogą zagrać w gry logiczne, podziwiać interaktywne eksponaty oraz zaznajomić się z licznymi programami multimedialnymi.

♦ Tajemniczy Pokój — Poznań dzieciom ma wiele do zaoferowania, na przykład coś w stylu escape roomów. Jednakże w odróżnieniu od popularnego miejsca zagadek Tajemniczy Pokój przeznaczono wyłącznie dla dziecięcej zabawy. Rodzinne rozwiązywanie zagadek lub próba wcielenia się w poszukiwaczy przygód czy też Indian to nie jedyne atrakcje Poznania dla dzieci, jakie spotkamy w tajemniczym Pokoju. Chwilę dla siebie mają także rodzice, dla których przeznaczono jeden pokój w którym mogą wykorzystać swoją wyobraźnię i  nauczyć się pracy zespołowej.

♦ ZOO — co dziś w Poznaniu dla dzieci przygotowało miasto, aby cała rodzina mogła czerpać z tego korzyści? Miejscem godnym uwagi bez wątpienia jest ogród zoologiczny znajdujący się w samej stolicy województwa wielkopolskiego. ZOO podzielono na dwie części, jedną stanowi stare ZOO, do którego wstęp jest całkowicie bezpłatny, z kolei druga z nich to nowoczesny obiekt zajmujący 117 ha. Miejsce jest doskonałym potwierdzeniem na to, że okolicę wypełniają ciekawe atrakcje dla małych dzieci. Poznań i tamtejsze ZOO zachwyci maluchy widokiem ogromnej ilości zwierząt widzianych do tej pory w książkach lub telewizji.

♦ Park Cytadela — pewne atrakcje dla dzieci w Poznaniu, jak na przykład Park Cytadela, to doskonała forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Młodsze brzdące możemy zabrać na jeden z kilku placów zabaw, aby wspólnie zbudować babki z piasku lub pospacerować między malowniczymi alejkami i poszukać wiewiórek. Dla nieco starszych park umożliwia jazdę na rolkach lub obejrzenie wystaw w Muzeum Uzbrojenia, lub w Muzeum Armii „Poznań”. 

♦ Palmiarnia — najpopularniejszym miastem województwa wielkopolskiego bez wątpienia jest Poznań. Co jeszcze zobaczyć z dziećmi, aby wspólny wyjazd zaliczyć do jak najbardziej udanych? Przepięknym miejscem do rodzinnego spaceru będzie Palmiarnia, która nawet zimą zachwyca bogatą roślinnością tropików i egzotycznymi rybami. Warto dodać, że miejsce stanowi największą z dostępnych w Polsce palmiarni i niejednokrotnie zachwyca turystów swoim urokiem.

♦ Brama Poznania — niektórzy twierdzą, że maluchy docenią miasto Poznań. Dzieci stanowią tam dużą grupę, dlatego zadbano, aby również i najmłodszym turystom zapewnić komfortowy odpoczynek. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ kolejna atrakcja, jaką jest Brama Poznania, to również miejsce przeznaczone dla maluchów. Okazuje się, że na wyspie swoją siedzibę miał Mieszko I, była to jednocześnie największa i najlepiej zabezpieczona twierdza dawnego państwa polskiego. Obecnie Brama Poznania znana jest głównie jako multimedialna i zachęcająca jednocześnie turystów do odkrycia pewnych tajemnic. Jako że miejsce jest odpowiednie również dla dzieci, to nie może w nim zabraknąć placów zabaw z edukacyjnymi akcesoriami i zabawkami. Maluchy będą zachwycone podczas tworzenia rycerskiej pieczęci i kompletowania ubioru dla swojego bohatera.

♦ Centrum Kultury Zamek — Zamek Cesarski dawniej stanowił rezydencję dla cesarza Wilhelma II, z kolei dziś to miejsce przeznaczone dla najmłodszych i pozwalające tym samym na rozwój ich wyobraźni oraz kreatywności. Na terenie obiektu zwiedzający mają do dyspozycji również kino i teatr animacji dla najmłodszych. 

 

Historia poznańskich koziołków

Pierwszym miejscem, do którego się wybieramy nie tylko w Poznaniu, ale również w innym popularnym mieście, jest zazwyczaj rynek. Najczęściej wiąże się on z ciekawą legendą lub kryje w sobie pewne tajemnice. Nie inaczej jest i ze Starym Rynkiem w Poznaniu. Co dla dzieci bywa ciekawe, a jednocześnie zaskakujące, to oczywiście dwa koziołki na miejskim ratuszu. Zachwyt u najmłodszych rośnie jeszcze bardziej, kiedy w samo południe zwierzęta stykają się ze sobą rogami. 

Okazuje się, iż poznański zegar wiąże się z pewną legendą, którą miejscowi zawsze chętnie opowiadają turystom. Otóż w Poznaniu dawniej miał miejsce ogromny pożar, w wyniku którego ucierpiał budynek ratusza. Kiedy urzędnicy zdecydowali się na jego odbudowę, postanowiono wyprawić huczne przyjęcie. Jeden z kucharzy przygotowujących ucztę postanowił oderwać się na chwilę od swoich obowiązków i zaciekawiony mechanizmem zegara montowanego na wieży, udał się na górę. Opuszczenie kuchni przez mistrza spowodowało doszczętne spalenie się pieczonej potrawy. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji, kucharz znalazł na łące dwa koziołki, które postanowił upiec na ruszcie i podać gościom. Zwierzęta uciekły jednak na wieżę ratusza i ku zdziwieniu wszystkich zaczęły ze sobą walczyć, stykając się rogami. Postanowiono ocalić koziołki i na pamiątkę tego wydarzenia na poznańskim zegarze umieszczono dwie figury koziołków, które każdego dnia, kiedy wybija godzina 12, stykają się ze sobą rogami. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ