fbpx

Atrakcje dla dzieci — województwo pomorskie

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Każdego roku Pomorze kusi turystów swoim klimatem i magią nadmorskich zakątków. Nieoceniony wachlarz możliwości pozwala nie tylko na spędzenie romantycznych chwil we dwoje, ale przede wszystkim zachęca do rodzinnego wypoczynku. Szum fal, piękny śpiew mew i budowanie zamków na piaszczystej plaży to nie jedyna rozrywka dla maluchów. Jakie atrakcje dla dzieci przygotowało Pomorze, aby korzyści z nich mogła czerpać cała rodzina, a wyjazd był zapamiętany przez wszystkich na długo?

Niezależnie od tego, czy udajemy się w krótką podróż, czy też naszym celem są oddalone o kilkaset kilometrów wakacje od domu, należy przede wszystkim zapewnić dzieciom nie tylko komfortową, ale także bezpieczną podróż. Do jej odbycia niezbędne będą foteliki samochodowe. Ranking, który znajdziemy w Internecie, pomoże nam w wyborze jak najlepszego modelu.

 

Pomorskie atrakcje dla dzieci

Kiedy mówimy o wakacjach na Pomorzu, to od razu na myśl nasuwa nam się Trójmiasto i port, a dookoła niego pięknie śpiewające mewy. Morze Bałtyckie to bez wątpienia Gdańsk, Gdynia i Sopot jako kluczowe miejsca północnej części Polski. Co warto zwiedzić na Pomorzu, zaczynając oczywiście od najbardziej charakterystycznych miejscowości dla regionu?

Wyjazd nad morze to oczywiście niezliczone godziny plażowania i wygrzewania się w słońcu. Jednak dla naszego malucha bierne spędzanie czasu nie będzie doskonałą zabawą, dlatego warto znaleźć inne atrakcje dla dzieci. Pomorze może zaoferować na przykład Galerię Starych Zabawek w Gdańsku, gdzie można wspólnie przeżyć ciekawą przygodę. Dla rodziców będzie to przede wszystkim powrót do dzieciństwa, a dla najmłodszych okazja do zobaczenia, czym w przeszłości bawili się ich rodzice. W muzeum znajdziemy również zabawki z czasów naszych dziadków. Prawdziwym zaskoczeniem będzie nadal dobrze utrzymany stan wszystkich figurek. 

Z Gdańska możemy przenieść się do Oliwy, gdzie odwiedzimy ZOO Pomorskie. Dla dzieci będzie niezwykłą frajdą, jeśli po ogrodzie odbędziemy przejażdżkę drewnianymi wózkami, z których będą mogły podziwiać wiele gatunków zwierząt, jak dotąd widzianych jedynie w książkach lub telewizji.    

Trójmiasto to oczywiście Sopot i jego najbardziej charakterystyczne miejsce, czyli molo zachęcające wszystkich turystów do nadmorskich spacerów. Jednak to nie jedyne atrakcje dla dzieci. Woj. pomorskie zaprasza także do Gdyni, gdzie mieści się Teatr Muzyczny dla najmłodszych turystów. Repertuar jest zawsze tak skomponowany, aby maluch zamiast znużenia przeżył niesamowitą przygodę i zobaczył, jak piękna może być sztuka. 

Atrakcje dla dzieci na Pomorzu związane z teatrem znajdziemy również w niewielkiej miejscowości o nazwie Podgórki. Dla maluchów przygotowano liczne warsztaty oraz zajęcia artystyczne. Malowanie na szkle czy też tworzenie figurek z wosku pszczelego nie tylko będzie świetną zabawą, ale również pozwoli na ćwiczenia z motoryki i rozwój sprawności ruchowej najmłodszych.  

Co zwiedzić na Pomorzu, aby zapewnić dzieciom ciekawe spędzanie wolnego czasu? Polecamy odwiedzić Kaszuby, gdyż województwo pomorskie nie wiąże się wyłącznie z morzem i jego atrakcjami. Między malowniczymi wzgórzami i znajdującymi się między nimi jeziorami odnajdziemy rozrywkę dla całej rodziny. Nic tak nie rozbawi najmłodszych, jak wizyta w domu do góry nogami w Szymbarku, a z kolei skansen we Wdzydzach Kiszewskich skusi odwiedzających swoim sielskim klimatem. 

Atrakcje na Pomorzu dla dzieci znajdziemy oczywiście w Malborku, gdzie znajduje się zamek zamieszkiwany dawniej przez Krzyżaków. Po jego zwiedzaniu możemy udać się na popołudniowy spacer, który umilimy lodami lub przepysznymi goframi z bitą śmietaną. 

Pomorze dzieciom przygotowało prawdziwy raj na ziemi, wolny od ulicznego zgiełku i odznaczający się magicznym klimatem. Miejscem wartym uwagi turystów jest Dolina Charlotty. Nocleg w domu na drzewie będzie spełnieniem dziecięcych marzeń, a wieczorny relaks rodziców umili koncert w malowniczo położonym amfiteatrze. Dolina Charlotty to także Fokarium, ZOO wraz z Krainą Bajek oraz Wodne ZOO Safari.

Niezliczone atrakcje dla dzieci Pomorze oferuje także w Łebie. Warto wybrać się do mini ZOO, aby podziwiać 100 różnych gatunków ptaków z całego świata. Przechadzając się po mieście, natkniemy się również na pewną ciekawostkę, jaką jest najstarszy dom w okolicy. Budynek znajduje się przy ulicy Kościuszki i każdego dnia stanowi atrakcję dla rzeszy turystów.

 

Atrakcje dla dzieci — kujawsko-pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie zachęca turystów do poznania miejscowej kultury, związanych z nią zwyczajów oraz nieprawdopodobnych legend i historii nie tylko mieszkańców, ale również i charakterystycznych dla okolic miejsc. Z województwem najczęściej kojarzymy Toruń i przepyszne pierniki, jednak nie są to jedyne atrakcje, na które warto znaleźć czas. Podczas naszych poszukiwań udajmy się do Wenecji, gdzie mieści się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Skansen jest największy w Europie, zwiedzający mogą podziwiać w nim parowozy, wagony i pojazdy trakcyjne na torze, którego szerokość wynosi jedynie 600 mm. Muzeum ma formę sporego dworca, ale jednocześnie z małą koleją. Możemy w nim również podziwiać domek dróżnika wraz z rogatką, pochodzącą z 1908 r. obrotnicę, a także żuraw wodny. Do dyspozycji podróżnych jest również zabytkowa poczekalnia, z której istnieje możliwość wysłania do bliskich pamiątkowej kartki i to z oryginalnym datownikiem. Po zwiedzeniu skansenu możemy udać się na spacer po ruinach nieopodal położonego zamku oraz odpocząć na brzegu jednego z jezior. 

Województwo kujawsko-pomorskie atrakcje dla dzieci przygotowało również w miejscowości o nazwie Lubostroń, gdzie znajduje się przepiękny Pałac Skórzewskich. Hrabia Fryderyk Skórzewski, kiedy zobaczył kupioną przez swojego ojca malowniczo położoną miejscowość, postanowił wybudować w niej siedzibę rodu i tak też w latach 1795-1800 powstała ogromna budowla. Obecnie zwiedzanie pałacu odbywa się od jego dolnej części, czyli piwnic, gdzie turyści dowiadują się, jak dawniej przechowywano wino i żywność. Zwiedzających najbardziej jednak zachwyca łazienka z wanną, w której niegdyś kąpała się hrabina Skórzewska. 

Koło Torunia w Grębocinie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, do którego warto zabrać dzieci ze względu na przeprowadzane specjalnie dla najmłodszych warsztaty. Zwiedzający mają możliwość nie tylko zdobycia wiedzy na temat piśmienniczej historii, ale przede wszystkim sami mogą doświadczyć pisania gęsim piórem i sprawdzić, jak obsługuje się starą prasę drukarską. Na zakończenie wizyty możemy zdecydować się na zakup pamiątek wykonanych ręcznie z papieru marmurkowego i czerpanego. Już samo miejsce, w którym znajduje się muzeum, robi na podróżnych niemałe wrażenie, ponieważ znajduje się ono w XIII-wiecznym kościele poewangelickim.  

Województwo kujawsko-pomorskie zobowiązuje nas też do wizyty w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Pewnie już na samą myśl niektórzy czują zapach przepysznych lukrowanych ciasteczek, dlatego nie odbierajmy tej atrakcji maluchom i zabierzmy ich wprost do XVI-wiecznej piekarni. Na miejscu nie tylko spróbujemy kultowych przysmaków, ale przede wszystkim weźmiemy czynny udział w ich przygotowaniu i to na podstawie receptury pochodzącej sprzed 50 lat.   

 

Atrakcje dla dzieci — województwo zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie to nieocenione Międzyzdroje wraz z charakterystycznym molo, które stanowi jedną z głównych atrakcji dla zwiedzających. Kolejną jest oczywiście Aleja Gwiazd, której deptak stanowią odciśnięte dłonie nie tylko popularnych celebrytów, ale również wybitnych twórców. Spacerując najpopularniejszą ścieżką w mieście, możemy porównać swoją dłoń do odcisku gwiazd i przekonać się, do kogo jesteśmy podobni.

Sporą atrakcją dla całej rodziny będzie wyjazd do Grzybowa. I choć niekiedy wpatrywanie się w zachód słońca może wydać się mało atrakcyjne lub nawet dla niektórych banalne, to jednak widok ten podczas konnej jazdy potrafi zaskoczyć. Skoro pojawił się temat malowniczych pejzaży, to warto również przenieść się do Kołobrzegu, aby z dwupokładowego żaglowca podziwiać szum fal przy świetle księżyca. Możemy również wybrać się w rejs, aby sprawić dzieciom jeszcze większą radość. 

Rodzinny Park Rozrywki Pomerania Kołobrzeg-Dygowo to kolejne miejsce w województwie zachodniopomorskim polecane przez wielu dla rodzin z dziećmi. Zabawa na karuzeli, przejażdżka elektrycznym samochodzikiem czy też kolorowe place zabaw z dmuchanymi zabawkami sprawią, że maluchy nie będą chciały szybko opuścić rozrywkowego miejsca. Na dzieci czeka również Wioska Wikingów z chatką wodza. Na miejscu dowiemy się, jak wyglądało dawne życie plemion oraz postrzelamy z łuku. Dodatkowym urozmaiceniem mile spędzanego dnia mogą być przepyszne lody i zabawa w parku wodnym. 

Podczas rodzinnego urlopu nad morzem, a dokładniej w drodze powrotnej do domu, warto odwiedzić również Drawsko Pomorskie. Atrakcje dla dzieci będą głównie stanowiły Pojezierze Drawskie i Drawski Park Krajobrazowy. Pofalowany od jezior, rzek i lasów region będzie doskonałą propozycją do jazdy na rowerze czy też odpoczynku na kajakach. 

Jezioro Lubie to kolejna atrakcja dla całej rodziny. Miejsce, na którym znajduje się pięć wysp: Kamieniec, Ptaszyniec, Rybaki, Sołtysia oraz ostatnia bezimienna, stanowi doskonałą propozycję do odpoczynku. Znajdujący się dookoła las pozwoli na wyciszenie i umili czas spędzony na łonie przyrody. W okolicy znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne stanowiące doskonałą bazę noclegową. 

W województwie zachodniopomorskim znajduje się również pochodzący z XIX wieku neogotycki Pałac w Karwicach. Początkowo należący do rodu von Brockhausen obecnie stanowi Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. W 1994 roku we wrześniu ówczesny prezydent kraju, Lech Wałęsa, spotkał się w pałacu z armią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, gdzie miał miejsce słynny tak zwany obiad drawski. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ