fbpx

Chodziki pchacze ranking 

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce chodzenia, kup mu kolorowy chodzik pchacz. Tego typu produkt zapewnia maluchom dobrą zabawę, a do tego ułatwia stawianie pierwszych kroków. Polecamy Ci w szczególności model Chicco 065261, który nie tylko pobudza rozwój koordynacji ruchowej, ale też zdolności logicznego myślenia i wrażliwości słuchowej. Produkt jest kolorowy, gra wesołe melodie i ma ciekawe efekty świetlne. Co ważne, kółka w podstawie chodzika można zablokować, w efekcie czego zabawka będzie stała w jednym miejscu. To odpowiednia propozycja dla dzieci od 9. miesiąca życia. W rankingu, który przygotowaliśmy, znalazło się również kilka innych chodzików pchaczy, takich jak Little Tikes 3W1 Pl 640957. To model z trzema trybami zabawy, można go przekształcić w stolik z kolorowym reflektorem i małym pianinem. Produkt gra melodie w języku polskim, a do tego emituje na podłogę światło zachęcające malucha do stawiania dalszych kroków. Zabawka jest wykonana z solidnego tworzywa sztucznego i ma stosowne certyfikaty.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model ten wykonany został z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Wyposażony jest w panel edukacyjny zawierający liczne melodyjki, migające światełka oraz zabawy, które wspierają rozwój malucha. Niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna kolorystyka, przyciągająca uwagę dzieci.

Wady

W swoich ocenach użytkownicy podkreślają, że prezentowany model ma nienajlepsze plastikowe koła, które niestety rysują podłogi i ślizgają się na panelach. Zwracają uwagę również na to, że chodzik nieco hałasuje.

Podsumowanie

Chodzik doskonale wspomaga rozwój ruchowy dziecka i może służyć jako zabawka edukacyjna. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów oraz charakteryzuje się stabilnością i wytrzymałością. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 9 miesiąca życia.

Drugi wybór

Zalety

Model jest zabawką, która rośnie wraz z dzieckiem. Gdy maluch jeszcze nie staje, można zabawkę złożyć, aby podsunąć dziecku wszystkie interaktywne funkcje na wysokość dla niego dostępną. Gdy maluch stawia swoje pierwsze kroki zabawka posłuży mu jako chodzik.

Wady

Urządzenie trzeba po kupieniu samodzielnie poskręcać, a instrukcja obsługi nie bardzo jest w tym względzie pomocna. Nieprawidłowe zaś złożenie skutkuje brakiem pewnych funkcji urządzenia albo ograniczoną użytecznością – na przykład nie daje się chodzika złożyć.

Podsumowanie

Zabawka interaktywna służąca dziecku do 6 miesiąca życia, do czasu aż się nią znudzi. Nie tylko wspomagania naukę chodzenia, ale także bawi różnorodnymi dźwiękami i światełkami. Model zawiera lusterko, mały fortepian, liczydło i wiele innych, edukacyjnych zabawek.

Rozważ też

Zalety

Model został wykonany z solidnych materiałów, dlatego zapewnia dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa. Produkt wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania, co zmniejsza ryzyko zbyt szybkiego rozładowania baterii. Chodzik pomaga maluchom w nauce literek, cyferek oraz kształtów.

Wady

Choć produkt został wyposażony w blokadę kół, to jednak konsumenci zauważyli, że lekko przesuwa się po podłodze. To może przyczynić się do upadku dziecka podczas zabawy.

Podsumowanie

Chodzik pchacz jest kolorowy i tym samym atrakcyjny dla pociech. To model przeznaczony dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Produkt gra wesołe melodyjki, ma też ciekawe efekty świetlne. Co ważne, możemy sami regulować poziom głośności dźwięków, więc bawiący się maluch nie będzie przeszkadzał innym domownikom.

 

 

Najlepsze chodziki pchacze w 2024 roku

 

Zastanawiasz się jaki chodzik pchacz dla dziecka kupić? To nie jest łatwa decyzja, gdyż rynek oferuje dużo tego typu produktów. Jak wybrać ten najlepszy? Przygotowaliśmy ranking, który ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji.

 

Chicco 065261

 

2. Chicco 065261Chodzik Chicco to kolejna świetna propozycja dla dziecka uczącego się chodzić. Jest idealna dla dzieci już od 9 miesiąca życia. Świetnie wspomaga rozwój ruchowy naszego malucha. Jest bardzo bezpieczna. Konstrukcja sprawia, że dziecko może bezpiecznie podeprzeć się podczas swoich zmagań. Każdy krok wykonywany jest przy akompaniamencie wesołych dźwięków.

Dzięki temu dziecko czuje się zrelaksowane, zmotywowane i pozytywnie nastawione do dalszej nauki. Muzyczka jest automatycznie uruchamiana przez kroki stawiane przez malucha. To świetny sposób, który mobilizuje malucha do wykonywania kolejnych kroków i postępów.

Panel edukacyjny znajduje się na przedzie chodzika. Po wykonanym wysiłku dziecko może się zrelaksować wykonując zabawy edukacyjne. Centrum zabawy wspiera rozwój logicznego myślenia. Wyposażone jest w migające światełka oraz efekty dźwiękowe.

Chodzik pchacz ma bardzo pozytywne opinie. Podkreśla się, że interaktywna zabawa potrafi zainteresować każdego malucha. Produkt jest solidnie wykonany i stabilny. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Kółka posiadają spowalniacze, dzięki czemu chodzik nie ucieka maluchowi podczas pchania.

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest Chodzik Chicco. Jest to ciekawa propozycja dla dziecka uczącego się chodzić. Co więcej przeznaczona jest dla maluchów już od 9 miesiąca.

 

Zalety

Solidna budowa: Produkt został wykonany z solidnych materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu dziecko bez obaw może się na nim podeprzeć całym ciężarem ciała.

Muzyka: Zabawka posiada kilka melodyjek, które towarzyszą dziecku przy zabawie. Nie tylko przykuwają jego uwagę i wzbudzają ciekawość, motywują również malucha do dalszych ćwiczeń. Melodia jest automatycznie uruchamiana poprzez kroki, które stawia dziecko.

Panel edukacyjny: Z przodu chodzika znajduje się panel edukacyjny. Po wykonanym wysiłku dziecko może się swobodnie zrelaksować wykonując zabawy edukacyjne. Wspiera to rozwój logicznego myślenia. Co więcej, panel wyposażony jest w migające światełka oraz efekty dźwiękowe.

Wygląd: Cechą charakterystyczną zabawki jest jej atrakcyjna kolorystyka, która już od pierwszej chwili przykuwa uwagę malucha.

 

Wady

Koła: Należy zauważyć, że zabawka nie radzi sobie najlepiej na śliskich podłogach.

 

 

 

 

Little Tikes 3W1 Pl 640957

 

Jednym z chętniej kupowanych chodzików pchaczy przez rodziców jest model Little Tikes 3W1 Pl 640957. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia do czasu, gdy przestanie być dla dziecka użyteczna. Model ten należy do serii Little Tikes Light n Go i ma kilka sposobów wykorzystania. Na początku maluch wykorzystuje zabawkę na siedząco.

Do takiego wykorzystania zabawkę należy złożyć, aby interaktywny panel znalazł się na wysokości rączek siedzącego dziecka. Znajdzie ono tu wielobarwne reflektory, lusterko, rozmaite światełka, małe pianinko i inne. Dla nieco starszego dziecka ustawiona w pozycji stojącej, zainspiruje malucha do stawiania własnych kroków. Podczas poruszania chodzika na podłodze tworzą się barwne motywy świetlne, co zachęca malucha do aktywności.

Pracowity maluszek ma także do dyspozycji stolik aktywności, który wprowadza dziecko w tajniki języka polskiego. Rodzice dzieci doceniają ładne wykonanie tego modelu, a także to, że jest on zbudowany z mocnego plastiku, któremu nie dadzą rady małe rączki i zabawka pozostaje długo sprawna.

Doskonała zabawka, jaką jest Little Tikes 3W1 Pl 640957 ma wiele pozytywnych opinii rodziców małych dzieci. Sprawdźmy, za co ją cenią, a co im się nie podoba.

 

Zalety

Zabawka odpowiednia dla dużej rozpiętości wiekowej: Rodziców cieszy, że zabawkę mogą wykorzystać dzieci, które są zainteresowane jej funkcjami interaktywnymi, ale jeszcze nie potrafią stać. Równocześnie aprobatę zyskało to, że chodzik jest odpowiedni dla dzieci w wieku powyżej 1 roku.

Funkcje edukacyjne: Bogate funkcje edukacyjne sprawiają, że dziecko wraz z rozwojem zauważa coraz to nowe opcje zabawki i wykorzystuje je odpowiednio do aktualnego wieku. Zabawka jest w takim samym stopniu aktywnie wykorzystywana przez 6 miesięczne dziecko, jak i to, które skończyło rok.

Zachęta do chodzenia: Ciekawe kombinacje kolorowych światełek, jakie pokazują się na podłodze po uruchomieniu zabawki dopingują dziecko do częstej aktywności i nauki chodzenia.

Zasilanie: Zabawkę zasilają 3 baterie typu AA, które zostały dołączone do zestawu. Zestaw baterii pozwala na zabawę przez wiele dni.

 

Wady

Trudne składanie: Zabawka jest do samodzielnego złożenia przez rodziców. Mniej sprawne manualnie osoby mają trudności w prawidłowym złożeniu chodzika. Tym bardziej, że instrukcja jest napisana mało czytelnie.

Hamulec: Rodzice donoszą, że element ten ciężko się przełącza. A także mimo zablokowania hamulcem chodzika, maluch na parkiecie jest w stanie go wolno przesuwać.

 

 

 

 

Vtech Gawędziarz 60481

 

Vtech Gawędziarz 60481 to kolorowy chodzik pchacz wykonany z solidnego, dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego. Nie należy się obawiać, że produkt szybko się zniszczy. Model jest przeznaczony dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Jest on zasilany 2 bateriami AA (dołączono je do zestawu).

Produkt jest atrakcyjny dla maluchów, głównie z uwagi na kolorowe, migające światełka i wesołe melodie grane podczas zabawy. Co ciekawe, za sprawą chodzika dzieci mogą poznać literki, kształty oraz cyferki. Model ma kilka przycisków do wciskania, każdy z nich ma inną funkcję. To dobry pomysł na prezent, gdyż produkt ułatwia pociechom naukę stawiania pierwszych kroków.

Jak przekonują konsumenci, to wyjątkowo wytrzymała zabawka, która jest w pełni bezpieczna dla uczących się chodzić dzieci. Kółka chodzika można zablokować, aby nie przesuwały się po podłodze. Wielu rodziców uważa, że przedstawiony model na pewno nie znudzi się zbyt szybko maluchom. Wpływa na to możliwość regulacji prędkości jazdy (produkt można więc dostosować do umiejętności pociechy).

Chodzik pchacz Vtech Gawędziarz 60481 jest odpowiedni dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Produkt jest zasilany 2 bateriami AA. Materiał wykonania modelu to tworzywo sztuczne.

 

Zalety

Nauka przez zabawę: Produkt ma kolorowe światełka i gra różne melodie. Maluchy podczas zabawy mogą nauczyć się literek, cyferek, różnych kształtów, a także pierwszych słów. Jest to więc praktyczna zabawka.

Funkcja automatycznego wyłączania: Nie musimy się martwić, że będziemy musieli często wymieniać baterie na nowe. Ich zbyt szybkiemu rozładowaniu zapobiega funkcja automatycznego wyłączania, która uaktywnia się po dłuższym czasie bezczynności.

Możliwość odłączenia panelu edukacyjnego: Panel edukacyjny, na którym są kolorowe przyciski, można w razie potrzeby odłączyć. W ten sposób powstają dwie osobne zabawki, co z pewnością sprawi dziecku dużo radości.

 

Wady

Hałasujące kółka: Kółka, które znajdują się w podstawie zabawki, podczas przesuwania produktu po podłodze generują stosunkowo duży hałas (zwłaszcza na płytkach i panelach). Dźwięki te mogą być uciążliwe i przeszkadzać wszystkim domownikom.

 

 

 

 

Legler 7393

 

Chodzik “Miś” firmy Legler to nowość na rynku, która od razu zdobyła grupę wiernych fanów. Zabawka powstała po to, aby wspomagać rozwój dziecka. Stanowi dobre oparcie podczas stawiania pierwszych kroków przez malucha. Jest też pomocna, gdy dziecko umie już chodzić, ale potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Dzięki swoim gabarytom, jest to niezwykle solidna propozycja, a więc zapewni dziecku bezpieczeństwo. Co więcej, pomoże maluchowi w nauce kolorów, kształtów, cyferek, a nawet odczytywania godziny. Wszystko to odbędzie się w formie zabawy. Poza tym do wnętrza chodzika dziecko może włożyć swoje ulubione zabawki, dzięki temu po skończonej nauce będą one pod ręką w czasie relaksu.

Należy jednak wspomnieć, że produkt jest przeznaczony dla nieco starszych maluchów – od 18 miesiąca życia. Sama zabawka została wykonana z wysokiej jakości drewna. Jej wymiary to 37 x 36 x 41 cm. Opinie o chodziku „Miś” są bardzo pochlebne. Produkt został pochwalony przez rodziców za jakość wykonania oraz funkcję edukacyjną.

Następnym modelem w naszym zestawieniu jest Chodzik “Miś” firmy Legler. Zabawka przeznaczona jest dla maluchów od 18 miesiąca życia.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Produkt został wykonany z wysokiej jakości drewna, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały na zderzenia z meblami

Schowek: Zabawka posiada pojemny schowek, w którym dziecko może przechowywać swoje ulubione zabawki. Jest to duża oszczędność miejsca.

Opcja labiryntu: W górnej części zabawki znajduje się labirynt – gra, dzięki której dziecko nauczy się logicznego myślenia oraz cierpliwości. Jest to ciekawy dodatek, który z pewnością zajmie uwagę Twojego dziecka na długo.

 

Wady

Cena: Ze względu na profesjonalne i precyzyjne wykonanie, jest to produkt z górnej półki cenowej.

 

 

 

 

Fisher-Price Zebra

 

Fisher-Price Zebra to chodzik, który pomoże każdemu dziecku w stawianiu pierwszych kroków. Maluch może używać sprzętu zarówno na stojąco, jak i na siedząco. W ten sposób dziecko rozwija się na wielu płaszczyznach. Chodzik wygląda bardzo interesująco i jest kolorowy, więc z pewnością zainteresuje dziecko i zachęci je do regularnej zabawy.

Jest to urządzenie, które nie tylko pomoże maluszkowi w chodzeniu, ale też w nauce alfabetu oraz cyferek. Po naciśnięciu przycisków sprzęt odtwarza wesołe piosenki, a dziecko je szybko podłapuje. Kółka są odpowiednio wykonane. Dodatkowo oparcie chodzika jest wyjątkowo stabilne, więc dziecko się nie przewróci.

Rodzicom najbardziej podoba się przyjazny wygląd chodzika oraz jego żywe kolory. Zauważyli oni, że maluchy bardzo często sięgają po zabawkę i z jej pomocą rozwijają swoje ruchy, stabilność, a także uczą się podstawowych informacji o świecie.

Fisher-Price Zebra to chodzik wykonany z wysokiej jakości plastiku. Ma on 4 kółka i odpowiednio wyważone oparcie. Chodzik ma interaktywną część, która uczy dziecka liczenia oraz alfabetu.

 

Zalety

Atrakcyjność: Model jest kolorowy i wyposażony w ciekawe, mrugające światełka. Dlatego jest interesujący dla malucha i sprawia, że często do niego wraca.

Konstrukcja: Chodzik może być używany w pozycji stojącej oraz siedzącej. Jest on również odpowiednio wyważony, więc maluch jest zupełnie bezpieczny podczas chodzenia.

 

Wady

Składanie: Niektórych może zdziwić, że chodzik jest sprzedawany w częściach do samodzielnego złożenia. Według niektórych rodziców nie jest to wcale łatwe, a instrukcja mogłaby być lepiej napisana.

Kółka: Kółka są wykonane z plastiku, więc przesuwanie zabawki po niektórych powierzchniach może być utrudnione. Szczególnie nie poleca się używania chodzika na płytkach.

 

 

 

 

Jaki chodzik – pchacz kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nauka chodzenia to ekscytujący okres, zarówno dla rodziców, jak i maluchów, które zaczynają chodzić. Nasi rodzice i dziadkowie często wspomagali tę naukę chodzikami. Jednak obecnie odchodzi się od korzystania z tych urządzeń. Dlaczego? Ponieważ udowodniono, że wpływają one negatywnie na rozwój dziecka. Zarówno opóźniają samodzielne chodzenie, jak i powodują skrzywienia sylwetki. Chodziki obciążają kręgosłup oraz mięśnie tułowia. Dodatkowo często powodują nieprawidłowe ustawienie miednicy. Urządzenie to powoduje również pogłębienie się wad postawy u maluchów już je posiadające.

Chodziki nie tylko uwiązują dziecko, które nie jest w stanie samo się uwolnić i musi czekać na pomoc dorosłego. Także sposób, w jaki maluch chodzi w tym urządzeniu jest nienaturalny. Chodzą one odpychając się palcami, a nie całą stopą. Dodatkowo chodziki zaburzają poczucie równowagi. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się chodziki pchacze. Sprzęt tego rodzaju jest stworzony do tego, by pomóc naszemu dziecku w nauce chodzenia.

Chodziki pchacze swoją konstrukcją przypominają baloniki dla starszych osób. Ułatwiają dzieciom utrzymanie równowagi i, jak już są na to gotowe, pomagają w stawianiu pierwszych, niepewnych kroków. Jak to na dziecięce produkty przystało, takie urządzenie łączy w sobie więcej niż jedną funkcję. Możemy więc znaleźć w sprzedaży chodziki pchacze 2w1, a nawet 3w1. Ale wszystko po kolei, jeśli zastanawiasz się, jaki chodzik – pchacz wybrać to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Dowiesz się z niego, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu dla swojego dziecka. Omówimy też różne typy chodzików pchaczy.

Bezpieczeństwo malucha

Niestety chodziki pchacze nie są tak bezpieczne, jak tradycyjne chodziki. Podczas użytkowania tego typu modeli istnieje większa szansa, że dziecko przewróci się. Dlatego też podczas zabawy z chodzikami pchaczami powinniśmy zwracać większą uwagę na naszego malucha. Te niedoskonałości wynikają z konstrukcji urządzenia. Boki i tył zabawki nie jest zabezpieczony, więc dziecko, w razie upadku, nie będzie amortyzowane. Jednak producenci starają się wprowadzać pewne zabezpieczenia, które ochronią malucha przed zbędnymi siniakami. Po pierwsze kółka powinny być wyposażone w blokadę. W pierwszym etapie użytkowania przez dziecko, będzie ono głównie wykorzystywać zabawkę do utrzymania równowagi. By zapobiec samoistnemu poruszeniu się chodzika pchacza, możemy zablokować kółka i zapobiec jego odjeżdżaniu.

Po drugie, musimy upewnić się, że wszystkie elementy są dobrze zamontowane i nie ma możliwości ich poluźnienia. Pamiętajmy, że z tego urządzenia korzystają dzieci roczne lub młodsze, które uwielbiają brać małe elementy do buzi. Należy więc sprawdzić, czy nie ma tutaj takiego niebezpieczeństwa.

Drewno, czy plastik

Wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci powinny mieć odpowiednie certyfikaty i być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia maluchów. Tak więc wybór materiału, z którego jest wykonany chodzik pchacz będzie zależeć wyłącznie od naszych preferencji. Do dyspozycji mamy urządzenia wykonane z plastiku bądź z drewna. Jednak oferta plastikowych chodzików pchaczy jest o wiele bogatsza. Znajdziemy w niej nie tylko wachlarz różnych kolorów, ale i też dodatków.

 

Odpowiednia waga

Chodziki pchacze nie powinny być zbyt lekkie. Muszą one utrzymać wagę dziecka i zapewnić mu odpowiednią stabilizację. Jednak musimy upewnić się, że wybrany przez nas model również nie okaże się za ciężki dla naszego malucha. Musi on być w stanie bez naszej pomocy wprawić zabawkę w ruch. Przy okazji sprawdźmy przyczepność zamontowanych kółek do podłoża. W żadnym wypadku nie powinny się one ślizgać, gdyż może to grozić wypadkiem.

 

Odpowiednia wielkość

Urządzenie musi być wygodne dla naszego dziecka, a oznacza to, że powinno być ono odpowiedniej wielkości. Maluch powinien bez problemu dosięgać do poręczy. Dlatego zaleca się, by zakup chodzika pchacza dokonywać z jego docelowym użytkownikiem. Tylko wtedy mamy pewność, że będzie on odpowiednich rozmiarów.

 

Rodzaje chodzików pchaczy

Jak już wcześniej wspominaliśmy w sprzedaży znajdziemy dużo różnych modeli chodzików pchaczy. Znajdziemy zarówno modele jednofunkcyjne, jak i wielofunkcyjne. Co możemy więc znaleźć?

Podstawowy chodzik pchacz może pełnić dodatkowo funkcję wózka, w którym maluch może przewozić swoje ulubione zabawki. Bardzo często można spotkać modele, które podczas ruchu odtwarzają melodię. Ma ona dostarczać rozrywki dziecku oraz motywować je do dalszych wędrówek. Niektóre urządzenia mają dodatkowe walory edukacyjne. Znajdziemy np. chodziki pchacze, które mają wbudowane zabawki uczące naszego malucha rozpoznawać kształty czy kolory. Znajdziemy również chodziki pchacze w dobrych cenach wyposażone w migające światła, mające na celu uatrakcyjnienie zabawy maluchowi. Znajdziemy również takie modele w sprzedaży, które nauczą nasze dziecko literek i cyferek.

Jeśli kupujemy ten produkt dla małego dziecka to możemy zdecydować się na chodzik pchacz z siedziskiem. Maluch może sobie w takim modelu usiąść i odpocząć po długiej przeprawie, lub rozpocząć naukę chodzenia od odpychania się nóżkami na siedząco. Często te urządzenia wyposażone są w dodatkowy pałąk, który pozwoli popchać zabawkę rodzicowi. Ten model będzie idealny na spacery na dworze.

Oprócz licznych, dodatkowych funkcji producenci zabawek oferują również różne kształty oraz kolory chodzików pchaczy. Dla chłopców możemy wybrać modele, które imitują kształtem ciuchcię czy samochód wyścigowy. Jeśli jednak nasze dziecko jest zafascynowane zwierzątkami to bez problemu znajdziemy sprzęt w kształcie lwa, misia czy krówki.

Jaki jest najlepszy chodzik pchacz?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy najpierw zastanowić się nad potrzebami naszego malucha oraz wziąć pod uwagę jego wiek i wzrost. Warto też zastanowić się również nad tym, czego my oczekujemy od tej zabawki. Czy chcemy tylko wspomóc nasze dziecko w nauce chodzenia, czy chcielibyśmy by maluch podczas użytkowania chodzika pchacza mógł posiąść i inne umiejętności.

Często możemy spotkać modele, które grają melodie. Zastanówmy się jednak, czy my, rodzice, wytrzymamy godzinne zabawy dziecka i odgrywanie tych samych melodii w kółko. Jeśli będzie to dla nas duże wyzwanie to powinniśmy skłonić się w stronę modeli bez tej funkcji.

Pamiętajmy o stabilności całego urządzenia. Odpowiedni chodzik pchacz musi utrzymać wagę naszego dziecka, jednocześnie nie powinien być za ciężki. Maluch samodzielnie powinien być w stanie wprawić sprzęt w ruch.

Każdy z nas ma preferencje, co do wykonania zabawek. Niektórzy rodzice preferują, by zabawki ich dzieci były wykonane z materiałów naturalnych, inni nie przywiązują do tego tak dużej wagi. Niestety wybór wśród zabawek drewnianych jest mocno ograniczony.

Znajdziemy oczywiście w sprzedaży chodziki pchacze wykonane z drewna, lecz ilość funkcji tych modeli jest znacznie bardziej ograniczony w porównaniu z tymi wykonanymi z plastiku. Na pewno będą one pozbawione migających świateł czy elementów muzycznych. Z kolei te plastikowe mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.

 

 

Chodzik-pchacz – zasady korzystania i przeznaczenie?

 

Chodziki-pchacze zastąpiły niegdyś popularne chodziki, do których wsadzało się malucha. Wielu rodziców zastanawia się, czy i kiedy warto inwestować w tego typu produkt i jak należy z niego korzystać, aby zagwarantować dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Postaramy przyjrzeć się dokładnie tym zagadnieniom i odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania. Bez wątpienia ta część artykułu zaciekawi młodych rodziców, którzy chcą wspomóc swoje dziecko w nauce chodzenia.

Jak używać chodzika-pchacza?

Przed podjęciem decyzji o zakupie chodzika-pchacza warto dowiedzieć się, jak należy go używać. Wspomniana zabawka może być użytkowana tylko pod nadzorem rodziców. Niemniej jednak inaczej sytuacja wygląda, kiedy pchacz ma złożony uchwyt do prowadzenia. Dziecko może wtedy się bawić – naciskać kolorowe przyciski, słuchać ciekawych melodii i podziwiać umieszczone na obudowie obrazki. Maluch siedzi wtedy na dywanie czy kocyku, więc nie ma obaw, że się przewróci. Nie musimy więc stać nad pociechą i kontrolować jej ruchów. Jeśli jednak dziecko zdecyduje się na chodzenie, trzeba poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi.

Przy wybieraniu chodzika-pchacza trzeba pamiętać o tym, aby inwestować w model z dobrze wykonanymi kołami. Kiedy maluch zaczyna chodzić lekko się pochyla. Jeśli wybrana przez nas zabawka będzie miała zbyt płynnie działające kółka, chodzik będzie sunął do przodu, pociągając tym samym dziecko i zmuszając go do przybrania nienaturalnej pozycji. Dlatego też, odpowiadając na pytanie, jaki chodzik-pchacz jest polecany przez fizjoterapeutów należy wskazać, że jest to produkt z mocnymi, stawiającym lekki opór kołami.

 

Kiedy warto kupić chodzik-pchacz?

Wskazuje się, że chodzik-pchacz będzie odpowiedni dla dzieci, które zaczynają samodzielnie wstawać i próbować swoich sił w chodzeniu. Tego typu produkt będzie wsparciem dla malucha i pozwoli mu zachować równowagę. Zazwyczaj pociecha zaczyna wstawać, kiedy ukończy 10-12. miesięcy. Dlatego też zabawka często jest polecana na prezent z okazji pierwszych urodzin. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Niektóre maluchy mają więcej siły i zaczynają wstawać wcześniej, inne potrzebują więcej czasu. Zadaniem rodziców jest to, aby monitorować rozwój i określić, kiedy pociecha jest gotowa na taką zabawkę.

Chodzik-pchacz – do kiedy używać?

Rodzice zastanawiają się, czy jeśli dziecko nauczy się chodzić, chodzik-pchacz nie będzie już interesującą zabawką dla malucha. Wszystko zależy od naszej pociechy. Często zdarza się, że dziecko mimo wszystko bawi się chodzikiem. Wszystko przez to, że produkt przeznaczony jest nie tylko do nauki chodzenia, ale zwykle ma też wiele dodatkowych funkcji. Na obudowie znajdują się kolorowe przyciski, wydzielone miejsce na dopasowywanie kształtów czy zabawkowy telefon. W rezultacie dziecko interesuje się zabawką nawet wtedy, kiedy nie używa jej już do nauki chodzenia.

 

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Pozostając w temacie nauki chodzenia warto przyjrzeć się innym, alternatywnym sposobom na to, jak wspomóc dziecko w tym okresie. Wielu rodziców spaceruje razem z pociechą trzymając ją za rączkę. Choć wydaje się, że to najbardziej naturalny sposób na naukę, fizjoterapeuci wskazują, że nie jest on do końca bezpieczny. Część rodziców korzysta także ze specjalnych szelek. Najważniejsze jest jednak to, aby zapewnić dziecku kontakt z różnym podłożem – zarówno miękkim, jak i twardym. W razie braku zainteresowania nauką lub w przypadku utrzymujących się długo problemów z koordynacją najlepiej umówić się na wizytę do specjalisty.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ