Co na katar u niemowlaka?
Ostatnio aktualizowane: 21.04.25
Z katarem zazwyczaj mamy do czynienia w przypadku różnego rodzaju przeziębień. Zatkany nos lub okropne bóle zatok niejednokrotnie sprawiają nam dyskomfort szczególnie nocą, kiedy leżymy, w efekcie czego wydzielina nie może swobodnie spływać. Jeszcze większy problem sprawia katar u niemowlaka, który przyczynia się do osłabienia, braku apetytu oraz powoduje trudności ze snem. Czy w takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza, czy też jest szansa na domowe leczenie? Poniżej postaramy się udzielić odpowiedzi na te oraz pokrewne pytania dotyczące nieżytu nosa wśród dzieci.
Przyczyny kataru u najmłodszych
Katar u dziecka niejednokrotnie powoduje bezsenne noce również wśród rodziców. Do jego powstawania przyczyniają się najczęściej wirusy i bakterie, ale niekiedy wpływ na pojawienie się wydzieliny ma również suche i mało nawilżone powietrze w mieszkaniu oraz alergeny, w tym kurz i roztocza. Wśród rodziców dużym zmartwieniem jest katar u noworodka, który początkowo objawia się sporym rozdrażnieniem i niechęcią ssania piersi. Z tego względu mamy postanawiają skorzystać z butelki i decydują się na laktator. Dopiero po jakimś czasie zauważają wyciekającą z nosa wydzielinę, która była głównym powodem braku apetytu.
Katar u niemowląt może mieć złe skutki, dlatego nie wolno go bagatelizować. Odpowiednia reakcja pomoże uniknąć wielu powikłań, takich jak np. zapalenie ucha, oskrzeli, a w najgorszym przypadku zapalenia płuc. Zatkany nos u dziecka sprawia, iż znajdująca się w nim wydzielina spływa wprost do gardła, ponieważ maluch większość czasu leży w pozycji na wznak. Z gardła katar trafia do ucha lub oskrzeli, gdzie osadza się na ściankach i może powodować liczne infekcje. Katar u miesięcznego dziecka powoduje trudności w oddychaniu, dlatego niezbędna jest nocna kontrola rodziców. Kiedy oprócz nieżytu nosa zauważymy inne objawy, typu podwyższona temperatura lub ciągły płacz, niezbędna będzie wizyta u pediatry, który podpowie jak skutecznie wyleczyć katar u noworodka. Objawy często mogą zmylić rodziców, dlatego tak ważna jest pomoc fachowca.
Domowe sposoby na katar u dziecka
Często okazuje się, że wydzielinie płynącej z nosa nie towarzyszą inne objawy. Warto wtedy zastosować domowe sposoby, aby pomóc maluchowi w codziennym funkcjonowaniu. Katar u dziecka szczególnie w nocy daje się we znaki zarówno maluchowi, jak i jego rodzicom. Z tego względu przed snem warto zadbać o prawidłowe nawilżenie pomieszczenia. Temperatura w sypialni powinna wynosić 21 stopni Celsjusza. Kiedy dzieci chorują, rodzice często podkręcają ogrzewanie, ponieważ chcą zapewnić im przyjemne ciepło. Niekiedy uważa się, iż podczas przeziębienia należy się odpowiednio wygrzać, dlatego też uważamy, że im w pokoju cieplej, tym lepiej. Jest to bardzo mylne postrzeganie, ponieważ, jeśli mamy do czynienia z suchym powietrzem, przyczyniamy się tym samym do rozsiewania infekcji wśród domowników. Dlatego sposobem na katar dla niemowlaka istotne jest też regularne wietrzenie pokoju, nawet kilka razy w ciągu dnia. Oczywiście na czas otwierania okien należy przenieść malucha do innego pomieszczenia, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć stanu jego zdrowia.
Katar i kaszel u niemowlaka powodują trudności w oddychaniu, dlatego dla polepszenia samopoczucia malucha dobrym rozwiązaniem będzie także rozwieszenie na grzejnikach lub łóżeczku mokrych ściereczek czy też pieluch tetrowych, które w znacznym stopniu przyczynią się do odpowiedniego nawilżenia sypialni oraz ułatwią dziecku swobodne oddychanie. Sposób ten sprawdzi się także w początkowym stadium choroby i będzie odpowiedni na katar u dziecka, którego jeszcze nie widać.
Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach pomocny może okazać się dobrej jakości nawilżacz powietrza, który szczególnie sprawdzi się, kiedy borykamy się z suchym powietrzem. W przypadku maluchów ważne jest, aby praca urządzenia była ustawiona na odpowiednim poziomie. Jeśli za bardzo zwiększymy wilgotność powietrza w sypialni, w której przebywa przeziębione dziecko, możemy jeszcze bardziej pogorszyć jego stan. Optymalnym rozwiązaniem będzie uruchomienie nawilżacza dwa lub trzy razy dziennie przez około 15 minut.
Pomocnym sposobem na przeziębienie u malucha może okazać się smarowanie stópek specjalnymi maściami, które w składzie mają olejki zapachowe. Nacieranie plecków również bywa pomocne, kiedy u niemowlaka pojawił się katar. U 3-miesięcznego dziecka, zanim sięgniemy po maści rozgrzewające, warto jednak poradzić się pediatry lub przynajmniej farmaceuty, ponieważ nigdy nie mamy do końca pewności, jak na dany preparat może zareagować nasza pociecha i jej delikatna skóra.
Katar u 2-miesiecznego dziecka bywa drażliwy. Niemowlę nie może swobodnie ssać piersi i ma problemy z apetytem. W czasie choroby szczególnie ważne są częste karmienia lub przepajanie wodą czy też odpowiednimi herbatkami. Spowoduje to, że gęsty katar u dziecka będzie lepiej spływał, co umożliwi rodzicom jego swobodne odciąganie. W czasie choroby niezbędna jest prawidłowa higiena noska. Nie tylko należy używać bezpiecznego aspiratora pomocnego w pozbyciu się wydzieliny, ale także warto stosować niezawodne inhalacje. Oczywiście nie mówimy w tym momencie o nakrywaniu dziecięcej główki nad miską gorącej wody, ale na wykorzystaniu do tego nebulizatora, do którego wlejemy fiolkę soli morskiej. Gęsta wydzielina za sprawą inhalacji przekształci się w wodnisty katar u dziecka, który swobodnie będzie wypływał z noska i ułatwi dziecku oddychanie. Do oczyszczania możemy wybrać także sól lub wodę morską w sprayu. Szczególnie przed snem lub karmieniem istotne jest jej użycie. Zastosowanie preparatu rozrzedzi zielony katar u dziecka i ułatwi połykanie pokarmu lub przyczyni się do szybszego wyzdrowienia.
Wszelkie występujące w telewizji i Internecie reklamy oferują również wiele leków pomocnych w walce z chorobą u dziecka. Niektóre z nich są wskazane nawet dla maluchów. Wynika to z użytych do produkcji bezpiecznych składników. Wszystko jest jednak bezpieczne, jeśli maluch nie ma alergii, dlatego syrop na katar dla dzieci możemy podać jedynie po konsultacji z lekarzem.
W leczeniu kaszlu i dziecięcego kataru niezbędne jest częste układanie malucha na brzuszku lub noszenie w pozycji ułatwiającej spływanie wydzieliny. Żółty katar u dziecka jest dokuczliwy, ponieważ maluch nie umie go jeszcze samodzielnie wydmuchać, dlatego w czasie choroby niezbędne jest zapewnienie niemowlakowi odpowiednich warunków. Tylko wtedy wydzielina szybko wydostanie się z nosa, a my łatwo ją usuniemy. Nie musimy maleństwa układać jedynie na łóżku lub na materacu. Możemy swobodnie położyć dziecko na brzuchu na naszych kolanach. Warto jedynie zadbać, aby główka znajdowała się niżej niż reszta części ciała. Taka pozycja jest sprzyjająca do oklepywania pleców, co jest również pomocne i przyczyni się do swobodnego spływania wydzieliny. Podczas kataru ważne jest odpowiednie ułożenie ciała. Nie należy dziecka układać w łóżeczku w pozycji na wznak, ponieważ utrudnia ona oddychanie, a także może powodować kaszel wynikający z zalegającej wydzieliny. Optymalną opcją jest ułożenie malucha na boku z główką znajdującą się wyżej niż tułów.
W walce z nieżytem nosa istotne jest również prawidłowe odżywianie. Katar u rocznego dziecka również jest dla niego mało komfortowy nawet w trakcie spożywania posiłków. Z tego względu warto zadbać, aby śniadanie lub obiad były w miarę lekkostrawne. W formie przekąsek odpowiednio sprawdzi się rzadszy kisiel lub warzywa i owoce w formie musu. Zdarza się, że podczas przeziębienia dziecko nie ma w ogóle apetytu. Nie należy wtedy zmuszać do jedzenia, warto jedynie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Ile trwa katar u niemowlaka?
U osób dorosłych nieżyt nosa zazwyczaj utrzymuje się około tygodnia. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku najmłodszych. Okazuje się, że katar u dziecka najczęściej trwa dwa tygodnie. U nieco starszych pociech jego czas może znacznie się skrócić. Duże znaczenie ma odpowiednia higiena nosa i nawodnienie organizmu. Jeśli zastosujemy inhalacje, będziemy układać dziecko do snu w odpowiedni sposób i dbać o nawilżenie sypialni, nieżyt nosa powinien przejść samoistnie, oczywiście tylko w przypadku, jeśli nie mamy do czynienia z innymi objawami choroby, takimi jak na przykład podwyższona temperatura.
Kiedy należy udać się do pediatry?
Jeśli zauważymy, iż stan naszego dziecka pogarsza się, a katarowi towarzyszy podwyższona temperatura ciała, chrypka, częsty płacz oraz brak apetytu, warto w tej sytuacji zgłosić się do pediatry. Długotrwały, zielony katar u dziecka może być przyczyną większej infekcji lub nawet zapalenia zatok. Chorobę możemy podejrzewać, jeśli nieżyt nosa utrzymuje się znacznie dłużej niż standardowe 10-14 dni, nie ma także poprawy ogólnego stanu zdrowia, a dodatkowo pojawiła się gorączka i obrzęk oczodołu. Oczywiście zapalenie zatok u dzieci charakteryzuje się innymi objawami niż w przypadku dorosłych. Maluchy nie mają jeszcze odpowiednio wykształconych zatok szczękowych i sitowych, dlatego u niemowląt wyklucza się zapalenie zatok czołowych. Zapalenie zatok u dzieci jest trudne do ocenienia przez rodziców, dlatego w razie pogarszającego się stanu zdrowia, niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Katar u dziecka, a alergia
Ciągły katar u dziecka niekiedy może być powiązany z alergią. W przypadku wodnistej wydzieliny, która najczęściej pojawia się wiosną lub w okresie jesienno-zimowym, możemy mówić o alergii wziewnej. Najczęściej wywołują ją trawy, chwasty, wszelkiego rodzaju pyłki lub kurz i roztocza. Nieżyt nosa może być także spowodowany nietolerancją niektórych składników pokarmowych. Do najpopularniejszych należą: Gluten, laktoza, orzechy i czekolada. Przewlekły katar u dziecka nie może być bagatelizowany, dlatego, aby ustalić jego przyczynę, warto udać się do pediatry, który skieruje nas do alergologa w celu przeprowadzania określonych badań. Aby poznać główne alergeny, niezbędne jest wykonanie testów skórnych. Niektórzy specjaliści jednak uważają, że takie badanie jest wiarygodne jedynie wtedy, kiedy dziecko ukończyło 4 lata. Mimo to nie zawsze należy kierować się tą zasadą, ponieważ w przypadku silnych alergii wykonanie badania jest kluczowe w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wyeliminowania problemu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ