Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Ostatnio aktualizowane: 04.03.21

 

Gry planszowe są popularnym prezentem na urodziny. To rozrywka nie tylko dla młodszych, ale też starszych osób. Dlaczego warto grać w gry planszowe? Jakie są ich zalety? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem planszówki i wciąż nie jesteś pewny, czy to produkt dla Ciebie, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Przedstawiamy w nim korzyści wynikające ze spędzania czasu przy grze planszowej. 

 

Rozrywka dla całej rodziny

Dlaczego warto zdecydować się na zakup gry planszowej? Na to pytanie wiele osób często odpowiada, że jest to idealna forma spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gier planszowych, więc można wybrać takie, które są dostosowane do większej ilości graczy, a ich fabuła jest odpowiednia zarówno dla starszych, jak i młodszych osób. To daje pewność, że nikt z członków rodziny nie będzie się nudził. Warto przeznaczyć chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym usiądziemy przy grze i poświęcimy czas swoim bliskim. Co ważne, popularne gry planszowe nie są zbyt drogie, szczególnie jeśli decydujemy się na zakup przez Internet. Z pewnością taka forma rozrywki jest bardziej przystępna niż chociażby wyjście całą rodziną do kina. 

Idealny sposób na spędzenie wolnego czasu niezależnie od pogody

Wiele osób podkreśla, że gry w planszówki to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu, który sprawdza się niezależnie od pogody. Jeśli na dworze pada i nie mamy pomysłu, co robić wspólnie z dzieckiem, rozpoczęcie rozgrywki jest dobrym pomysłem. Gry planszowe idealnie sprawdzają się także w długie jesienne i zimowe wieczory, kiedy jedyne, o czym marzymy to kubek ciepłej herbaty z sokiem. Planszówki są popularne także latem, kiedy jesteśmy zmęczeni upałem za oknem i chcemy odpocząć w chłodnym domu. 

 

Sposób na nudę

Czasami zdarza Ci się nudzić? Nie wiesz, co robić z wolnym czasem, ale nie masz siły, aby wyjść z domu? Gra w planszówkę to idealna propozycja dla Ciebie. Wiele dostępnych na rynku gier ma rozbudowaną fabułę, przy której nie sposób się nudzić. Do dyspozycji gracza pozostaje wiele kart gry, które są szczegółowo opisane i pozwalają na wykonywanie różnych kroków. Taka gra jest nieprzewidywalna, dlatego okazuje się zdecydowanie ciekawsza. Trzeba przyznać, że tego typu rozgrywki są stworzone z myślą o starszych i doświadczonych graczach, którzy lubią spędzać nawet kilka godzin na jednej grze. Jeśli jednak poszukujesz czegoś dla dzieci, również znajdziesz wiele propozycji. Gry na najmłodszych są zazwyczaj tak skonstruowane, aby poza rozrywką nieść także walor edukacyjny. Maluchy mogą poprzez zabawę poznać nowe słowa i uczyć się wielu innych ciekawych rzeczy. 

 

Umacnianie więzi

Nie jest tajemnicą, że gry planszowe stanowią świetną okazję do tego, aby spędzić czas z rodziną albo znajomymi. Już rozgrywki dla najmłodszych przewidują określoną liczbę graczy. Oznacza to, że dzieci mogą bawić się wspólnie z rodzeństwem, albo kolegami i koleżankami i od najmłodszych lat uczyć się, że jest to ważne. Na rynku dostępne są gry łączące pokolenia, czyli takie, w które z chęcią grają starsi i młodsi, a często są one okazją do tego, aby porozmawiać o przeszłości i lepiej poznać swoich bliskich. Gry planszowe są nie tylko dobrą rozrywką dla rodzin, ale też idealnie sprawdzają się podczas spotkań w gronie znajomych, a także osób, które spotkały się po raz pierwszy np. na imprezie. Popularne gry towarzyskie mają łatwe reguły, które można przyswoić właściwie w kilka minut. Niektóre gry polegają na odpowiadaniu na pytania i pozwalają lepiej poznać daną osobę.

 

Odpoczynek od nowych technologii

Gry planszowe to dobra okazja do tego, aby odłożyć telefon, z którego, jak wiemy, korzystamy bardzo często. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży i dzieci. Warto poznać inne formy spędzania wolnego czasu niż oglądanie bajek czy seriali albo granie na komputerze. Jeśli wybierzemy najlepsze gry dla chłopców i dziewczynek, będziemy w stanie przekonać swoje dzieci do tego, aby odeszły od kolorowego ekranu i spędziły czas inaczej niż zwykle. To ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem może powodować problemy ze wzrokiem, a także z koncentracją, a bodźce, które są dostarczane naszemu organizmowi, mogą powodować rozdrażnienie.  

Trening dla ducha

Gry planszowe uczą zasad zdrowej realizacji i gry fair-play, dlatego też są one chętnie wybierane jako rozrywka dla najmłodszych. Dzięki planszówkom dzieci uczą się zarówno wygrywać, jak i przegrywać. To także świetny sposób, aby ćwiczyć cierpliwość i opanowanie. 

Jak nietrudno zauważyć, gry planszowe przynoszą wiele korzyści niezależnie od wieku. Warto więc mieć je w swoim domu i często z nich korzystać. To świetna rozrywka dla całej rodziny. Gry często mają walor edukacyjny, są okazją do tego, aby spotkać się w rodzinnym gronie i porozmawiać. Wielu pedagogów potwierdza, że to jedna z najlepszych i najbardziej rozwijających form rozrywki dla najmłodszych.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments