Do kiedy używać wózka? 

Ostatnio aktualizowane: 25.11.20

 

Wózki dziecięce to temat, który interesuje zarówno przyszłych rodziców, jak i tych, których pociechy są już na świecie. Tematy nurtujące rodziców są najróżniejsze. Najczęściej zadawanym pytaniem jest jednak to, jaki wózek wybrać dla swojego malucha i kiedy można przesiąść się z gondoli do spacerówki. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku jest to kwestia w indywidualna i zależy przede wszystkim od potrzeb malucha. W życiu każdego dziecka nadchodzi w końcu czas, kiedy trzeba całkowicie zrezygnować z wózka. Kiedy jest ten odpowiedni moment?

 

Jak długo dziecko korzysta z gondoli i jaki produkt wybrać? 

Pierwszym wózkiem, w jakim będzie jeździć dziecko jest gondola. Wszystkim mamom wydaje się, że wybór głębokiego wózka jest najważniejszy. Jednak prawda jest taka, że w tego typu pojeździe dziecko będzie jeździło stosunkowo krótko. Nie warto więc wydawać zawrotnych kwot na gondolę. Kiedy dziecko będzie samo stabilnie siedziało, z powodzeniem można przesiąść się do spacerówki, w której maluch pojeździ znacznie dłużej. Przy wyborze wózka głębokiego warto kierować się wygodą malucha, a nie najnowszymi trendami, czy tym, jaki pojazd kupiła koleżanka. Dziecko powinno mieć zapewnione tyle miejsca, aby mogło się swobodnie poruszać. Wygodna gondola powinna również być wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów, które zapewnią swobodną cyrkulację powietrza. Dla rodziców najważniejszą kwestią będzie z pewnością to, aby wózek po złożeniu zajmował stosunkowo mało miejsca, był lekki i wygodny w prowadzeniu. 

Kiedy przesiąść się z gondoli do spacerówki

Kiedy nasze dziecko będzie już na tyle samodzielne, że będzie w stanie samo usiąść i stabilnie siedzieć (bez podpierania) można przesiąść się do spacerówki. Bardzo ważne jest, aby nie przyspieszać tego momentu. Jeżeli maluch nie będzie gotowy i będziemy sadzać go w siedzisku, podpierając lub przypinając szelkami, możemy spowodować wady postawy lub zaburzyć jego rozwój. Dajmy dziecku czas, aby samo mogło pokazać, kiedy będzie gotowe na spacerówkę. Kiedy już to nastąpi, nie będzie chciało zwiedzać świata na leżąco, w głębokiej gondoli. Jaka powinna być idealna spacerówka? Tutaj wybór również jest sprawą indywidualną i zależy wyłącznie od potrzeb naszego dziecka i od nas samych.

 

Wózki 3 w 1, 2 w 1 czy składana parasolka?

Na rynku dostępne są wózki z przekładanym siedziskiem, czyli popularne 3 w 1 i 2 w 1, a także praktyczne, składane parasolki. Gdy mamy tak duży wybór, trudno zdecydować się co będzie najlepsze dla nas i naszego dziecka. Wózki 3 w 1 i 2 w 1 są praktycznym rozwiązaniem dla rodziców, którzy zbyt często nie podróżują samochodem. W zestawie znajduje się rama z wpinaną gondolą i spacerówką, a w modelach 3 w 1 dodatkowo nosidełko. Składane parasolki zajmują dużo mniej miejsca i posłużą dziecku znacznie dłużej. 

 

Kiedy zrezygnować ze spacerówki

W pewnym momencie rozwoju dziecko jest gotowe, aby z wózka całkowicie zrezygnować. Rodzicom czasami trudno jest zdecydować, czy moment ten już nadszedł. Podczas gdy dla jednych widok 3-latka w wózku jest “dziwny”, inni wożą swoje pociechy nawet w wieku przedszkolnym. Czy istnieje wiek, w którym maluch powinien przestać podróżować w wózku? Z pewnością dobrym wyznacznikiem jest nośność pojazdu. Większość modeli przeznaczona jest dla dzieci o wadze do 15 kilogramów, choć zdarzają się i takie, w których można wozić dzieci do 18 kilogramów. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że waga dziecka również jest sprawą indywidualną. Poza tym nie każde dziecko zaczyna chodzić w tym samym momencie rozwoju, nie każde jest tak samo aktywne i przede wszystkim, nie każde będzie chciało usiedzieć w miejscu.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce to jak długo wozimy dziecko w wózku w pewnym momencie zależy od naszej wygody. Jeżeli maluch lubi chodzić i jest przyzwyczajony do długich spacerów na własnych nóżkach, to nie ma potrzeby wsadzania go do wózka na siłę. W sytuacji, gdy dziecko chce, pozwólmy mu chodzić. Z pewnością wyjdzie mu to na dobre, a my będziemy mogli pożegnać się z wózkiem. W zupełnie innej sytuacji są rodzice, których maluchy nie chodzą zbyt dużo na co dzień. Kiedy planujecie dłuższy spacer, to w pewnym momencie maluch może być na tyle zmęczony, że nie będzie chciał więcej iść. Nie warto nieść go przez całą drogę na rękach. 

Inną kwestią jest także potrzeba szybkiego przemieszczania się. Maluch może nie być w stanie nadążyć i wtedy pojazd również będzie wybawieniem dla rodzica. Jeśli zauważysz, że na spacerach wózek dziecięcy jeździ pusty albo służy wyłącznie do wożenia zakupów, a Twoje dziecko chętnie chodzi samodzielnie (bez potrzeby noszenia), zrezygnuj z niego i daj maluchowi być samodzielnym. Nawet jeżeli okaże się, że dla Ciebie wygodniej jest iść na spacer, podczas którego jedynie pchasz wózek, a nie biegasz za dzieckiem po parku, pomyśl o jego rozwoju. To, co wygodniejsze dla rodzica, nie zawsze jest zdrowsze dla malucha.

 

Dlaczego jeden 3-latek jeździ w wózku, a inny 2-latek już dawno z niego zrezygnował?

To jak szybko dziecko będzie gotowe na rezygnację z wózka zależy od wielu czynników. Po pierwsze, kiedy maluch samodzielnie zacznie chodzić. Jedne maluchy biegają już przed ukończeniem pierwszego roczku, inne dopiero w okolicy 18 miesiąca. Kiedy jednak nastąpi już ten magiczny moment, dziecku trudno będzie usiedzieć w wózku, będzie chciał poznawać świat na własnych nogach. Jeżeli rodzic mu na to pozwoli, maluch dosyć szybko będzie w stanie pożegnać się z wózkiem. Najmłodsi w kilka dni potrafią przyzwyczaić się do pokonywania długich tras. Dzieci lubią również patrzeć na inne dzieci. Rodzice posiadający więcej niż jedno dziecko często zauważają, że kolejne pociechy znacznie szybciej rezygnują z wózka niż najstarsze z rodzeństwa. Maluchy obserwując starszą siostrę czy brata chcą ich naśladować. Samodzielnie chodzące rodzeństwo jest często najlepszą motywacją dla maluszków.  Duże znaczenie ma tu również to, czy dziecko było chustowane. Rodzice, którzy częściej używają chust, rzadko kiedy decydują się na spacerówkę, przez co maluchy nie są do niej przyzwyczajone i najzwyczajniej w świecie nie chcą w niej jeździć. Zastanawiasz się, czy nadszedł odpowiedni moment na rezygnację ze spacerówki? Przyjrzyj się swojemu dziecku, ono da Ci najlepszą odpowiedź. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 komentarzy
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Terma
Terma
6 months ago

Trudno stawiać jakiekolwiek granice czy hipotezy. Jedno dziecko wazy w pewnym wieku więcej, inne mniej. A drugą ważną sprawą jest wykonanie wózka. Nasza maleńka jeździła silver crossem surfem do dwóch lat. Wózek jest głęboko-spacerowy, kierunek jazdy można ustalać podług siebie, a siedzisko mozna ustawiać aż w trzech pozycjach.