fbpx

Fajne pomysły na zdjęcia z dziećmi

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Zdjęcia z okresu dzieciństwa są pamiątką na całe życie. Nie dziwi więc to, że coraz więcej rodziców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa i wykonanie sesji. Jak zrobić zdjęcia, które będą miały nie tylko dobrą jakość pod względem technicznym, ale też zainteresują kolorami, dodatkami czy scenerią? Oto kilka ciekawych pomysłów na sesję z dziećmi. Ten artykuł może okazać się pomocny zarówno dla fotografów szukających inspiracji, jak i rodziców.

 

Fotografia noworodkowa

Zaraz po narodzinach dziecka często w głowach rodziców pojawia się myśl, aby zrobić sesję noworodkową. Bez wątpienia takie zdjęcia zrobione w profesjonalnym studio wyglądają ślicznie i pozwalają uchwycić piękno dopiero co narodzonego dziecka. Pomysłów na sesje noworodkową jest sporo, można wybrać wersję zdjęć, gdzie występuje tylko niemowlę lub fotografowanie wspólnie z rodzicami. Jeśli mowa o pierwszej opcji, do takich sesji najczęściej wykorzystuje się malutkie ubranka i czapeczki robione na drutach. Maluszka układa się na miękkim dywanie albo innym puchatym materiale. Popularnością cieszą się też różnego rodzaju kosze i skrzynki, jednak korzystanie z nich musi być dobrze przemyślane, aby zagwarantować dziecku maksimum bezpieczeństwa. Sesje z udziałem rodziców są równie kameralne, zazwyczaj dziecko pozostaje na nich bez ubranka, rodzice mają na sobie np. białe koszulki, tło ma jednolity kolor. Rodzice trzymają maluszka i wspólnie pozują do zdjęć. Oczywiście, sesję tego typu można też wykonać po prostu w domu, to szczególnie dobra opcja, jeśli jest starsze rodzeństwo, które chcemy, aby również pojawiło się na zdjęciach.

Zdjęcia robione podczas zabawy

Czasami najprostsze sposoby są najlepsze. Dobre efekty można uzyskać, robiąc dziecku zdjęcia po prostu podczas jego codziennych zajęć, a dokładniej zabawy. Maluch w takich warunkach czuje się swobodnie, więc na zdjęciach można uchwycić różne emocje. Nie ma sztywnego pozowania ani płaczu. Ponadto dziecko w swoim domu czuje się zdecydowanie bardziej bezpiecznie niż np. w nieznanym dotąd studio fotograficznym. To zapewnia spokojniejszą współpracę. Do takiej sesji można zaprosić rodziców, rodzeństwo czy inne osoby ważne w życiu maluszka.

 

Fotografie studyjne

Niepowtarzalny klimat można osiągnąć poprzez sesje studyjne i tutaj ich tematyka jest wręcz nieograniczona. Ostatnio popularności cieszą się sesje w tylu retro, szczególnie wśród dziewczynek, które zakładają piękne sukienki z koronkami. Takie zdjęcia są stylizowane nieco na malowane portrety, wymagają odpowiedniego przygotowania i są czasochłonne. W okresie świątecznym królują sesje ze światełkami, choinkami i czerwonymi skarpetkami. Często korzysta się z takich dodatków, jak czapki mikołaja czy opaski z rogami renifera. Warto też wiedzieć, że dobry fotograf sam zapewnia wszystkie wspomniane akcesoria, więc często nie trzeba się szczególnie przygotowywać do takiej sesji ani ponosić dodatkowych kosztów z nią związanych.

 

Sesja wśród kwiatów i pól

W okresie wiosennym i letnim można zdecydować się na sesję w polach i wśród kwiatów. Warto wtedy ubrać dziecko w ogrodniczki i kupić słomiany kapelusz. Taka stylizacja z pewnością będzie ładnie komponowała się z naturalną scenerią. Dziewczynce można upleść wianek z kwiatów, co będzie dobrze się prezentowało zarówno na portretach, jak i w przypadku szerszych kadrów. Inspiracją może być też strój składający się z jasnej, zwiewnej sukienki, lekkich sandałków i skrzydeł. Świetnie wyglądają zdjęcia zrobione w polu lawendy, a także wśród rosnących maków, słoneczników czy zbóż. Z dziećmi można sobie urządzić także rodzinny piknik i zaprosić na niego fotografa, który uwieczni piękne chwile.

 

Tajemniczy las

Las niesie za sobą tajemnicę, jest wielki, pełen pięknych drzew i bujnej roślinności. Dlatego też okazuje się świetnym miejscem do robienia sesji zdjęciowych i to nie tylko dla dzieci, ale też narzeczonych, małżeństwa, grupy przyjaciół. Na fotografie w leśnej scenerii najchętniej decydujemy się w porze jesiennej, bo wtedy mamy dużo liści, mają one różne kolory i nawet bez większej obróbki fotografii można uzyskać ciekawy efekt. 

Ważne uroczystości

Przynajmniej jedna ramka na zdjęcia w Twoim domu powinna być przeznaczona na pamiątkowe zdjęcie pociechy pochodzące z ważnej uroczystości. Dla jednych jest to chrzest czy komunia, dla innych pierwsze urodziny. Nie ulega wątpliwości, że tak szczególne okazje są świetną sposobnością do tego, aby zrobić ładne, profesjonalne zdjęcia. Nie trzeba myśleć o tematyce sesji studyjnej i szukać ciekawych miejsc. Taką sesję wykonuje się w domu albo w restauracji czy w innym miejscu, w jakim odbywa się uroczystość. Zaletą zdjęć tego typu jest to, że można uchwycić na fotografiach różnych członków rodziny i przyjaciół, którzy są szczególnie ważni w życiu naszym i naszego maluszka. To pamiątka na całe życie.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ