
Foteliki rowerowe ranking
Ostatnio aktualizowane: 16.03.25

Sprawdzając opinie klientów dotyczących różnych fotelików samochodowych, zauważyliśmy, że model HAMAX SIESTA zyskał najwięcej pozytywnych opinii. Zestawiając tą informację z faktem, że model ten jest najczęściej kupowanym fotelikiem, stawia go w pozycji najlepszego fotelika samochodowego w roku 2025. Czy zasłużył na taką opinię? Model ten możemy zamontować na rowerze z bagażnikiem lub bez. Posiada regulowane pasy bezpieczeństwa, które zapinamy dziecku siedzącemu w foteliku, a także pasy do przypięcia nóg. System regulacji zarówno podpór, jak i długości pasów pozwala dopasować je do każdego dziecka mieszczącego się w maksymalnej wadze 22 kg. Fotelik bardzo łatwo się montuje i demontuje do roweru, ale aby nie stanowiło to łatwego kąska dla złodziei, posiada on zabezpieczenie na kluczyk, uniemożliwiające zdjęcie fotelika bez niego. Gdy Twoje dziecko postanowi się podczas jazdy zdrzemnąć, system odchylania oparcia o 20% pozwoli mu przyjąć wygodną pozycję do spania. A doskonale wyprofilowane siedzisko utrzymuje prawidłową postawę dziecka. Drugim zauważonym przez klientów modelem fotelika jest HAMAX KISS. Posiada on również wiele zabezpieczeń i jest wart uwagi.
Tabela porównawcza
Najlepsze foteliki rowerowe w 2025 roku
Ponieważ wiosenna pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom zdecydowaliśmy się przygotować ranking fotelików rowerowych dla dzieci. Przeczytaj nasze zestawienie i wybierz produkt dla siebie.
Hamax Siesta
Fotelik Hamax Fotelik Siesta to nasza pierwsza propozycja. Siedzisko ma wymiary 48 x 39 x 71 cm i wagę 4,26 kg. Ponieważ system montażu Hamax przewiduje mocowanie fotelika do ramy roweru, może on być montowany w rowerach bez bagażnika.
Pamiętajmy jednak, że rama roweru musi mieć średnicę w przedziale 28 – 40 mm. Przewożone dziecko powinno mieć przynajmniej 9 miesięcy, a jego maksymalna waga może wynosić 22 kg. Ciekawą funkcją tego modelu jest system odchylania do 20 stopni.
System ten powoduje kołysanie dziecka podczas jazdy, co będzie je przyjemnie usypiać. Producent umieścił szereg zabezpieczeń w foteliku: regulowane szelki bezpieczeństwa, pas i podwójny system klamr bezpieczeństwa zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem przez dziecko czy osłonka chroniąca przed włożeniem nóżek w szprychy.
Natomiast wygodę malucha gwarantuje ergonomiczna pozycja siedząca, wentylacja oparcia, wyprofilowane miejsce na kask czy regulacja wysokości podpórek na nogi.
Rodzice, którzy zakupili ten produkt są bardzo z niego zadowoleni i uważają, że jest to najlepszy fotelik rowerowy. W swoich opiniach przekazują, że jest on bardzo dobrej jakości. Dodatkowo jest łatwy w montażu. Bardzo podoba się wśród konsumentów możliwość odchylenia siedziska.
Hamax Siesta to fotelik przeznaczony dla dziecka od 9 miesiąca życia, a maksymalna waga przewożonego malucha nie powinna przekroczyć 22 kg.
Zalety
Regulowane oparcie: Fotelik ma możliwość ustawienia kąta pochylenia oparcia w zakresie 20°. Dzięki temu Twoje dziecko może być przewożone podczas snu, bo można mu przystosować wygodną pozycję. Ponadto oparcie jest wykonane w sposób ergonomiczny.
Pasy bezpieczeństwa: Model jest wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa obsługiwane jedną ręką, zatem bez problemu zarówno podniesiesz dziecko, jak i je wypniesz. Równocześnie zapięcie jest tak skonstruowane, że maluch samodzielnie nie da rady się wypiąć. A regulowane szelki pozwalają dopasować ich długość do wymiarów dziecka.
Osłona na nogi dziecka: Specjalna osłona na nogi szkraba uniemożliwia mu włożenie je w szprychy, dlatego siedzisko jest dla malucha w pełni bezpieczne.
Wyściółka: Fotelik wewnątrz jest wyłożony miękką wyściółką z dobrze wyprofilowanego materiału. Powoduje to, że dziecku jest wewnątrz miękko i wygodnie. Wyściółkę można zdjąć i wyprać.
Certyfikat: Model ten posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo malucha w foteliku, jak również bezpieczeństwo zastosowanych materiałów do wyrobu produktu. Ten fotelik posiada certyfikat TÜV/GS EN14344.
Wady
Kolor: Wielu rodzicom nie podoba się kolor fotelika, który jako produkt dla dziecka, mógłby być wykonany w mniej „ochronnym” kolorze.
Hamax Kiss
Następna propozycja firmy Hamax to Hamax Kiss. Ten fotelik ma wymiary 48 x 38,5 x 70 cm i wagę 4 kg. Przeznaczony jest dla dzieci, które skończyły 9 miesięcy. Malucha możemy wozić w foteliku do uzyskania przez niego 22 kg. Również tutaj siedzisko mocowane jest do ramy roweru, która musi mieć średnicę 28 – 40 mm.
Model ten bardzo łatwo zamontujemy oraz zdejmiemy. Producent dołącza wszystkie niezbędne mocowania do produktu. Fotelik został wyposażony w regulowane szelki bezpieczeństwa oraz osłonki chroniące przed włożeniem nogi w szprychy koła. Dodatkowo mamy możliwość regulowania podpórek pod stopy.
A komfort podróży dziecka powinny podnieść wygodne podłokietniki i wyprofilowane oparcie. Wyściółka fotelika jest wykonana z materiału odpornego na promieniowanie UV. Także po kilku latach użytkowania kolor siedziska powinien pozostać niezmieniony.
Komentarze użytkowników potwierdzają, że produkt jest bardzo wygodny w użytkowaniu, zarówno dla dziecka (wygodne siedzisko), jak i rodzica (łatwość montażu). Dodatkowo możliwość dokupienia dodatkowych elementów, takich jak uchwyt mocujący na drugi rower, również została uznana za zaletę.
Model siedziska dla dzieci Hamax Kiss jest przeznaczony dla tych dzieci, które już umieją samodzielnie siedzieć i nie przekraczają wagi 22 kg.
Zalety
Ergonomiczne siedzisko: Fotelik ma bardzo dobrze, w ergonomiczny sposób wyprofilowane siedzisko, dzięki czemu dziecko siedzi w pozycji odpowiedniej dla prawidłowej postawy.
Pasy bezpieczeństwa: Model ten zawiera zarówno 3-punktowe pasy bezpieczeństwa do przypięcia malucha w foteliku i bezpiecznego przewożenia, a także posiada szelki na nogi i podnóżki.
Mocowanie do roweru: Zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do montażu fotelika na rowerze. Można fotelik zamontować do roweru z bagażnikiem lub bez. Model ten jest przystosowany do montażu w rowerach, które mają ramy od 28-40 mm.
Kask: Fotelik ma wyprofilowaną górną część siedziska tak, że założenie dziecku kasku na głowę, nie powoduje jego złej postawy.
Szybki montaż: Siodełko jest montowane do roweru szybkim ruchem i łatwo je założyć, zdjąć, czy przełożyć do innego roweru.
Wady
Łatwy do kradzieży: Użytkownicy uważają, że szybki montaż i demontaż siodełka, który trwa kilka sekund sprzyja
Kross Wallaroo
Firma Kross to producent nie tylko rowerów, ale też rozmaitych akcesoriów rowerowych. Wśród oferty firmy znajdziemy również fotelik dziecięcy do roweru Kross Wallaroo, w którym przewieziemy dziecko od 9 miesiąca życia, do osiągnięcia przez niego wagi 22 kg. Regulacja dostosowująca model do wzrostu i wymiarów dziecka odbywa się beznarzędziowo. Dziecko ma do dyspozycji konstrukcję wyprofilowaną w sposób ergonomiczny, wewnątrz siedziska znajduje się miękka, odpinana wyściółka.
Dodatkowo model ten jest wyposażony w paski odblaskowe, które poprawiają widoczność roweru z fotelikiem na drodze. Fotelik jest montowany do adaptera, który jest zamontowany na stałe do roweru. Następnie za pomocą jednego „klik” montuje się fotelik do adaptera. Bezpieczeństwo dziecku zapewniają trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które rodzic może regulować odpowiednio do wzrostu malucha.
Podnóżki, które zostały wyposażone w paski i odpinane osłonki na koło, dobrze zapobiegają przed włożeniem nogi w szprychy. Podnóżki te są regulowane w zakresie wysokości. Rodzicom również podoba się regulowana odległość fotelika od siodełka rodzica w zakresie trzystopniowej skali, a także skuteczne zapięcie malucha, z którym on sam nie umie sobie poradzić.
Fotelik dziecięcy do roweru Kross Wallaroo to dwuelementowa konstrukcja, która jest łatwa w montażu. Ten model będzie idealny dla dzieci od 9 miesiąca życia do momentu osiągnięcia przez nich 22 kg.
Zalety
Wygodna, miękka konstrukcja: Fotelik jest dobrze wyprofilowany i przystosowany do noszenia przez dziecko kasku. Wewnątrz znajduje się miękka wyściółka, którą można w razie potrzeb zdjąć i wyprać. Wyściółka zapewnia dziecku wygodę i miękkość.
Łatwy montaż: Po zamontowaniu na rowerze adaptera, jednym ruchem i jednym zaczepem montuje się siodełko na rowerze. W razie potrzeby, można je szybko wypiąć, albo też zamontować.
Regulacja przód – tył: Zamontowany fotelik na rowerze, ma możliwość regulacji do przodu lub tyłu względem położenia siodełka rodzica. Pozwala to na szybką regulację, gdy na przykład pogoda wymaga grubszego ubioru dziecka.
Odblaski: Z obu boków siedziska znajdują się odblaski z logiem Kross. Dzięki nim rower jest bardziej widoczny przy przekraczaniu wszelkich dróg, przy ruchu samochodowym.
Regulacja pasów: Model ten zawiera 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, których klamra ma konstrukcję niemożliwą do otwarcia przez dziecko. Pasy są tak wykonane, że rodzic może je dowolnie regulować dopasowując do wzrostu i budowy dziecka.
Wady
Brak regulacji oparcia: Model ten nie został wyposażony w regulację odchylenia oparcia, co uniemożliwia maluchowi drzemkę w wygodnej pozycji.
Weeride Kangaroo
Weeride Kangaroo to fotelik do montowania na ramie roweru między siodełkiem, a kierownicą. Pozycja taka pozwala dziecku na obserwację trasy, bo jest ono ułożone przodem do kierunku jazdy. Zatem ręce dziecko może wesprzeć na kierownicy roweru rodzica, a nogi dziecka są odpowiednio zabezpieczone przez podpórki fotelika. Dla rodzica za to środek ciężkości został dobrze rozłożony i ma dzięki temu lepszą kontrolę nad prowadzeniem roweru.
Dziecko też umieszczone z przodu rodzica ma lepszą komunikację z nim, co wpływa na przyjemność podróżowania. A w razie potrzeby odpięcia fotelika od roweru robi się to jednym ruchem, podobnie zresztą, jak jego montaż. I rower w ciągu sekundy jest gotowy do jazdy bez fotelika. Siedzenie fotelika, jak i jego oparcie są wyściełane miękkim materiałem, o grubości dającej wygodę siedzenia.
Dla bezpieczeństwa dziecko w czasie jazdy jest przypięte uprzężą naramienną zaopatrzoną w klamry, które dziecko samodzielnie nie da rady otworzyć. Rodzicom obok konstrukcji fotelika podobają się wyraźne elementy odblaskowe, w które model ten jest wyposażony.
Jeśli szukacie fotelika montowanego z przodu roweru, to koniecznie zapoznajcie się z produktem Weeride Kangaroo. Niektórym rodzicom ten model tak przypadł do gustu, że twierdzą, iż jest to najlepszy fotelik rowerowy w 2025 roku.
Zalety
Dobre wyważenie roweru: Dzięki przedniemu montażowi fotelika na ramie roweru, jest on lepiej wyważony i łatwiej rodzicowi utrzymać równowagę.
Dziecko pod kontrolą: Umieszczenie fotelika przed rodzicem pozwala na lepszy kontakt dziecka z rodzicem, oraz stałą kontrolę nad potrzebami i bezpieczeństwem malucha. Również to, że trzymając kierownicę, rodzic otacza ramionami dziecko w foteliku, buduje w nim poczucie bezpieczeństwa.
Łatwy montaż i demontaż: Fotelik do roweru montuje się niezwykle łatwo, za pomocą jednego „klik”, zatem bardzo szybko można fotelik założyć, jak i zdjąć, kiedy rodzic podróżuje samodzielnie.
Bezpieczeństwo i wygoda: Dla wygody dziecka fotelik został wyłożony miękkim materiałem, który umila siedzenie w foteliku. Dla bezpieczeństwa natomiast fotelik ma szelki do przypięcia dziecka, zaopatrzone w klamrę niemożliwą do odpięcia przez malucha.
Wady
Niewygoda pedałowania: Część rodziców zgłasza uwagi na temat sposobu pedałowania. Gdy fotelik jest umieszczony z przodu zmusza to rodzica do utrzymywania nóg w rozkroku podczas pedałowania, co dla niektórych osób jest dyskomfortem.
Cena: Część osób, które przymierzały się do zakupu tego modelu, zniechęciła jego wysoka cena.
Thule RideAlong Mini
Ostatni z fotelików w naszym zestawieniu jest Thule RideAlong Mini. Ten model montowany jest na mostku kierownicy. Jest on kompatybilny z mostkami zwykłymi o średnicy 20 -28 mm oraz mostkami typu Ahead o średnicy 28,6 mm. Fotelik przeznaczony jest dla dzieci od 9 miesiąca do 3 roku życia, ważących od 9 do 15 kg. Siedzisko jest wyposażone w pięciopunktowe szelki wyściełane miękkim materiałem.
Kolejnym elementem zabezpieczającym jest duża klamra zaprojektowana w taki sposób, by dziecko samodzielnie nie było w stanie jej otworzyć. Regulowane zapięcia do stóp spowodują, że fotelik będzie rósł wraz z dzieckiem. Miękka, dwustronna wyściółka o dwóch kolorach doda komfortu podróży.
Mamy natomiast ucieszy możliwość prania jej w pralce. Dodatkowo do siedziska możemy dokupić przeźroczystą osłonę od wiatru, która ochroni dziecko nie tylko przed wiatrem, lecz również wszelkiego rodzaju owadami.
Opinie o fotelikach rowerowych Thule RideAlong Mini mówią, że jest on wygodny w użytkowaniu. Także możliwość podróży przodem do kierunku jazdy sprawia większą przyjemność maluchowi.
Thule RideAlong Mini to fotelik dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. Jasnopopielatej, ciemnopopielatej oraz w kolorze pomarańczowym. Jest to też dobry fotelik rowerowy do 200 zł.
Zalety
Szybkie mocowanie: Dzięki uniwersalnemu uchwytowi z mechanizmem szybkiego montażu pasującemu zarówno do klasycznego mostka kierownicy, jak i do nie klasycznego mostka kierownicy mocowanie i zdejmowanie fotelika z roweru trwa kilka sekund.
Bezpieczeństwo: Dziecko do fotelika jest przypięte 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa, a wyściełane wnętrze zapewnia przytulność.
Regulowane zapięcia: Ponieważ fotel może służyć dziecku od momentu, kiedy umie ono siedzieć, do uzyskania przez niego wagi 15 kg, mamy tu regulowane zapięcie zarówno głównego zabezpieczenia dziecka w siedzisku, jak i zabezpieczeń nóg.
Osłona przeciwwiatrowa: Jako, że dziecko siedzi przodem do jazdy, fotelik został wyposażony w osłonę przed wiatrem i owadami.
Wady
Mała nośność fotelika: Zwykle foteliki w tej klasie mają nośność do 22 kilogramów. Ten fotelik maksymalnie może przewieźć dziecko o wadze 15 kg.
Brak odblasków: Niestety producent nie zadbał o umieszczenie symboli odblaskowych na powierzchni fotelika.
Przewodnik zakupowy – Jaki fotelik rowerowy kupić?
Z powodu szerzącej się fali otyłości w dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy dbać o aktywność fizyczną. By żyć długo i cieszyć się nienagannym zdrowiem powinniśmy my sami, oraz nasze dzieci spędzać jak najwięcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Dlatego też miłość do sportu powinniśmy wszczepiać naszym dziecom już od najmłodszych lat. Wycieczki rowerowe to wspaniała okazja, żeby nie tylko spędzić wspaniale czas z maluchem, lecz także pokazać dziecku, że aktywne spędzanie wolnego czasu to przyjemność. Jednak by udać się na pierwsze wprawy w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik rowerowy, by naszemu szkrabowi było wygodnie podczas jazdy, i co ważniejsze był bezpieczny.
Niestety odpowiedź na pytanie, jaki fotelik rowerowy wybrać, może sprawiać problemy, gdyż obecnie w sklepach jest bardzo dużo różnych modeli. Różnią się one między sobą ceną oraz wyglądem i elementami konstrukcyjnymi. Jeśli od natłoku produktów rozbolała Cię głową, to pomożemy Ci znaleźć odpowiedni sprzęt.
Jaki jest najlepszy fotelik rowerowy?
Przede wszystkim musisz dobrać sprzęt do wieku i wagi Twojej pociechy. Pamiętaj także, że dziecko, które nie jest w stanie samo utrzymać głowy nie powinno być przewożone w foteliku. Jeśli Twój maluch skończył 9 miesięcy to możesz wybrać odpowiedni dla siebie produkt spośród trzech kategorii fotelików:
A15 – montowane za siodełkiem rowerzysty, odpowiednie dla dzieci do 15 kilogramów. Wśród modeli tego typu możemy znaleźć foteliki montowane do bagażnika, bądź do ramy.
A22 – foteliki z tej grupy również są montowane za siedzeniem rowerzysty, jednak przeznaczone są dla dzieci do 22 kg.
C15 – ten typ fotelików montuje się pomiędzy siodełkiem rowerzysty, a kierownicą. Niezależnie, czy jeździmy tzw. damką, czy rowerem z ramą będziemy w stanie taki fotelik zamontować. Jednak ten model jest przeznaczony dla dzieci do 15 kg.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy pamiętajmy, by wybrać taki, który posiada odpowiednie certyfikaty. Podstawowym certyfikatem, bez którego produkt nie powinien być sprzedawany jest EN 14344. Taki certyfikat gwarantuje, że środek ciężkości odpowiednio jest umiejscowiony. Tak więc posadzenie dziecka w foteliku nie spowoduje wywrócenia się całej konstrukcji.
EN 14344 gwarantuje także, że fotelik został wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Co ciekawe certyfikat EN 14344 nie jest przyznawany fotelikom wyplatanym z wikliny oraz takim, które są montowane do kierownicy roweru. Konstrukcja wiklinowych siedzisk jest bardzo wątła i nie chroni odpowiednio dziecka. Natomiast środek ciężkości fotelików montowanych do kierownicy jednośladu sprawia, że nie są one stabilne. Nie tylko dla samego malucha, lecz całego pojazdu.
Certyfikat ETRA
Dodatkowo foteliki rowerowe mogą także otrzymać certyfikat ETRA. Ten certyfikat gwarantuje nie tylko, że produkt jest bezpieczny dla naszego dziecka. Zapewnia on również, że fotelik jest wolny od niebezpiecznych, toksycznych substancji, nie ma ostrych krawędzi oraz jest odporny na uderzenia i wysokie temperatury. ETRA gwarantuje także, że produkt został w taki sposób wykonany, że dziecka nogi są usytuowane daleko od szprych rowerowych. Nie musimy się więc obawiać, że podczas jazdy niepostrzeżenie stópka malucha wejdzie między pręty.
Certyfikat ETRA też reguluje sposób montażu fotelika do roweru. Nie tyle chodzi o sam montaż, ale o to, by był on bezpieczny i gwarantował, że fotelik się nie odczepi lub poluzuje podczas jazdy. Nie zdziw się więc, jeśli kupowany przez Ciebie produkt z tym certyfikatem wymaga narzędzi do jego zamontowania. Jest to podyktowane bezpieczeństwem. Produkty z ETRA mogą również wymagać przy montażu lub demontażu uruchomienia, bądź zablokowania dwóch osobnych zabezpieczeń, np. równoczesne naciśnięcie dwóch przycisków.
Dodatkowe wyposażenie
Jak każdy produkt, także foteliki rowerowe w dobrych cenach dostępne są z różnym dodatkowym wyposażeniem. Wśród nich najczęściej spotykane są: możliwość zdejmowania wyściółki w celu jej wyprania, regulowana wysokość podnóżków, czy odchylenia oparcia. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna, jeśli nasze dziecko lubi sobie ucinać drzemki podczas jazdy. Często też możemy spotkać foteliki z regulowaną wysokością zagłówka. Możliwość regulowania tego elementu sprawia, że sprzęt posłuży nam dłużej, gdyż będzie rósł razem z naszą pociechą.
Rzadziej, aczkolwiek spotykane są także: składane oparcie, nieocenione w przechowywaniu fotelika. Jeśli mamy mało miejsca na przechowywanie fotelika to powinniśmy poszukać modelu z tą funkcją. Złożenie urządzenia do małych rozmiarów powoduje też, że jest ono łatwiejsze w transporcie. Kolejne udogodnienie to oparcie z przodu fotelika, które może posłużyć dziecku za stoliczek. Może też posłużyć, jako poduszka, gdy maluch zaśnie podczas jazdy. Niektóre foteliki rowerowe są wyposażone w powłokę antybakteryjną lub amortyzację, szczególnie przydatną, gdy często podróżujemy po nierównych, leśnych ścieżkach.
Jaki fotelik wybrać?
Każdy z modeli, czy to montowany z przodu, czy z tyłu roweru, ma swoje zalety i wady. Musisz dobrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. O ile niektóre, dodatkowe elementy nie są niezbędne do użytkowania fotelika, o tyle nie powinieneś decydować się na zakup sprzętu bez żadnych certyfikatów bezpieczeństwa. Gdyż nawet „niewinny” wypadek rowerowy może mieć swoje konsekwencje. Musisz więc być pewny, że Twoje dziecko jest odpowiednio zabezpieczone.
Jak zamontować fotelik rowerowy?
Montaż fotelika rowerowego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice lubiący zabierać swoje pociechy na długie wycieczki. Konsumenci kupujący takie produkty czasem obawiają się, że zamocują siedzisko w niewłaściwy sposób, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie malucha. Jeśli zastanawiasz się, jaki fotelik rowerowy jest polecany na rodzinne przejażdżki, sprawdź, czego dowiedzieliśmy się na ten temat. Zebraliśmy też wskazówki o tym, jak prawidłowo powinien wyglądać montaż siedziska dla pociechy.
Fotelik rowerowy a brak bagażnika
Z pewnością wielu z nas spotkało się ze stwierdzeniem, że fotelika nie można w żaden sposób zamontować na rowerze pozbawionym bagażnika. Wynika to z przekonania, że siedzisko dla malucha musi się na czymś opierać, aby podczas jazdy było stabilne i nie kołysało się na boki. Okazuje się jednak, że nowoczesne foteliki rowerowe są zbudowane tak, że mają własny system mocowania, bazujący na grubych prętach. To powoduje, że siedzisko z łatwością zamontujemy nawet na górskim rowerze bez bagażnika, który często jest pozbawiony również innych elementów, np. błotników.
Warto pamiętać, że przymocowanie fotelika na bagażniku nie należy do praktycznych rozwiązań, ponieważ w ten sposób rower staje się o wiele cięższy, a poza tym tracimy możliwość przewożenia z tyłu torby czy plecaka z niezbędnym ekwipunkiem. Umieszczając siedzisko na bagażniku, możemy też narazić malucha na wyjątkowo niekomfortową podróż, ponieważ system prętów mocujących zostanie zablokowany, w efekcie czego nie będzie pochłaniał wstrząsów i drgań.
Montaż fotelika na rowerze
Jak zamontować siedzisko na rowerze, aby zapewnić maluchowi maksymalny poziom bezpieczeństwa? Musimy przede wszystkim otworzyć zacisk fotelika i wsunąć go na podsiodłową rurę ramy. Po przystawieniu siedziska i sprawdzeniu, czy nie będzie nam przeszkadzać podczas jazdy, należy dokręcić śrubę tak mocno, aby zacisk nie przesuwał się (nie przykręcajmy jej jednak do oporu). Później musimy zamocować uchwyty na tylnym widelcu. Dopiero po wykonaniu tej czynności możemy maksymalnie przekręcić dźwignię blokującą przedni zacisk. Kolejny krok to założenie siedziska – dolna część powinna gładko wsunąć się na gałki tylnych zaczepów przy widelcu. Potem wystarczy tylko przykręcić pozostałe dźwignie blokujące.
Po zamontowaniu fotelika i upewnieniu się, że jest stabilny, możemy posadzić w nim pociechę. Przed jazdą koniecznie sprawdźmy, czy stopy dziecka oparte są na podnóżkach, musimy również wyregulować pasy bezpieczeństwa.
O czym trzeba pamiętać, montując fotelik rowerowy?
Choć samo mocowanie siedziska na rowerze nie jest zbyt trudne, musimy pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Starajmy się nie przykręcać śrubek i zacisków zbyt mocno, gdyż w ten sposób mogą pęknąć. Uszkodzenie jakichkolwiek elementów mocowania fotelika uniemożliwia dalsze korzystanie z niego. Podczas montażu trzeba ponadto uważać, aby nie uszkodzić kabli hamulca ani świateł, ponieważ w ten sposób zmniejszamy bezpieczeństwo nie tylko dziecka, ale i swoje. Poza tym przed każdą wycieczką z maluchem powinniśmy się upewnić, że system mocowania nie poluzował się i siedzisko pozostaje stabilne.
Niezbędne dodatki
Niekiedy przed montażem fotelika na rowerze musimy zaopatrzyć się w niezbędne dodatki, bez których jazda z pociechą będzie niemożliwa lub mało komfortowa. Dotyczy to w szczególności posiadaczy rowerów w typie damki, które zwykle wymagają przymocowania specjalnego stelaża redukującego nadmierne pochylenie siedziska do przodu. W sklepach dostępne są też inne wysięgniki, umożliwiające montaż fotelika np. na bardzo małej i krótkiej ramie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ