fbpx

Ranking 18 najlepszych fotelików samochodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 12.04.24

 

Fotelik samochodowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom szukającym uniwersalnego fotelika, który będzie służył dziecku kilka lat, polecamy Lionelo Levi Plus z kategorii wagowej od 9 kg do 36 kg. Model jest lekki, a przy tym wygodny. Dzięki wkładce Dri-Seat maluch może komfortowo podróżować, jak ma roczek, a także jak ma 4-latka lub więcej (wystarczy zdemontować oparcie). Produkt jest dostępny w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Dla starszaka o wadze od 15 kg do 36 kg polecamy Britax & Romer Kidfix II XP Sict, siedzisko można montować przy użyciu pasów lub ISOFIXa. Jest ono wygodne i atrakcyjne, a do tego można regulować różne elementy, co wpływa na komfort jazdy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przenoszenie fotelika z pojazdu do pojazdu nie sprawia problemu, bo jest on lekki. Wkładkę redukcyjną można wyjąć, gdy maluch urośnie, a do tego czasu zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo. Model ma przyjemną w dotyku tapicerkę, którą można łatwo wyczyścić.

Wady

Jest to model, w którym dziecko może jechać wyłącznie przodem do kierunku jazdy, a jak wiadomo w przypadku młodszych maluszków wskazana jest jazda tyłem.

Podsumowanie

Lionelo Levi Plus to fotelik dla dzieci o wadze od 9 kg do 36 kg. Model waży 4 kg, Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru. Fotelik montuje się pasami przodem do kierunku jazdy. Ma on wkładkę dla młodszych dzieci.

Drugi wybór

Zalety

Jest to bezpieczny i wygodny fotelik, który można szybko zamontować przy wykorzystaniu systemu ISOFIX. Regulowany zagłówek jest wygodny. Pokrowiec można zdjąć i wyprać. Wielu rodzicom podoba się wygląd prezentowanego fotelika.

Wady

Produkt ma szerokie oparcie i jak zauważa pewna grupa rodziców nie w każdym aucie będzie się równie dobrze sprawdzał. Chodzi głównie o dopasowanie do oparcia kanapy.

Podsumowanie

Britax & Romer Kidfix II XP Sict, waży 7,4 kg. Fotelik samochodowy można zamontować w aucie przy wykorzystaniu pasów lub systemu ISOFIX. Ochrona boczna chroni dziecko w razie wypadku. Jest to model z kategorii wagowej 15-36 kg.

Rozważ też

Zalety

Regulacji podlega zagłówek oraz oparcie siedziska, a ponadto istnieje możliwość podwyższenia fotelika, aby dziecko mogło obserwować drogę. Pokrowiec można szybko zdjąć z siedziska, a następnie wyprać w pralce.

Wady

Fotelik jest stosunkowo wysoki, dlatego wkładanie dziecka do środka może być dla niektórych rodziców utrudnione, zwłaszcza gdy drzwi pojazdu są niskie.

Podsumowanie

Model Maxi-Cosi Tobi Sparkling Grey waży 8,9 kg. Fotelik montuje się przodem do kierunku jazdy. Oparcie modelu jest regulowane, podobnie wysokość zagłówka. Jest to produkt rekomendowany dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg.

 

 

18 najlepszych fotelików samochodowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo Twojego malucha w trakcie jazdy, przeczytaj ranking fotelików samochodowych. Dowiesz się z niego, które z dostępnych w sklepach modeli są najlepsze i zyskały najwięcej pozytywnych ocen rodziców. Pamiętaj, że zakup dobrej jakości sprzętu jest gwarancją maksymalnej ochrony pociechy.

 

Fotelik samochodowy 9-36 kg

 

1. Lionelo Levi Plus Fotelik Samochodowy 9-36kg

 

Lionelo Levi Plus to dobry i tani fotelik samochodowy przeznaczony dla pociech ważących od 9 kg do 36 kg. Ten sprzęt będzie służył Twojemu dziecku przez wiele lat. Wymiary produktu są następujące: wysokość – 63 cm do 74 cm, szerokość – 42 cm i głębokość – 40 cm. Model waży niecałe 4 kg, więc jego przenoszenie jest wygodne i niemęczące. Fotelik samochodowy 9-36 kg jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, a mianowicie: szarej, niebieskiej, czarnej, różowej, limonkowej i niebieskiej.

Model ma wkładkę redukcyjną Dri-Seat, która zwiększa bezpieczeństwo i komfort dziecka. Jest ona tak zrobiona, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, a tym samym ograniczyć ryzyko związane z nadmierną potliwością. Fotelik samochodowy jest montowany przodem do kierunku jazdy. Wysokość oparcia jest regulowana, więc można dostosować ją do wzrostu naszej pociechy. Co więcej, istnieje możliwość demontażu oparcia. Wtedy fotelik pełni rolę podstawki odpowiedniej dla starszych dzieci.

Dlaczego warto kupić ten model? Odpowiedź na to jest prosta. Fotelik ma dużo zalet, a dodatkowo jest tani. Rodzice, którzy zdecydowali się go kupić, przyznają, że pasy bezpieczeństwa są wytrzymałe, a jednocześnie miękkie w dotyku. Dodatkowym, bardzo przydatnym elementem są poduszki umieszczone na powierzchni fotelika. Zabezpieczają one przed podrażnieniem skóry. Pasy bezpieczeństwa wyposażono w sprawdzoną klamrę Sabelt.

 

 

 

 

2. Maxi Cosi Fotelik samochodowy Titan Nomad 9-36Kg

 

Fotelik samochodowy 9-36 kg Maxi-Cosi Titan Nomad Black jest polecany przez spore grono rodziców, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Produkt będzie odpowiedni dla dzieci już od ok. 9. miesiąca życia i posłuży im nawet do ukończenia 12 lat (wzrost od 67 cm do 150 cm). Wysokość oparcia jest regulowana w zakresie od 58 cm do 63 cm. Szerokość fotelika wynosi 44,5 cm, a jego głębokość to 50,5 cm.

Produkt jest sprzedawany w kolorze szarym, czarnym, niebieskim i czerwonym. Model ma system ISOFIX, który zapewnia solidne mocowanie fotelika w samochodzie. Na zaczepach znajdują się specjalne wskaźniki wskazujące prawidłową instalację przy wykorzystaniu pasa Top Tether. Pochylenie siedziska można regulować w 5 pozycjach, więc nawet jeśli maluch zaśnie w podróży, będziemy mogli odpowiednio ustawić fotelik, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę. Tapicerkę można łatwo zdjąć i wyprać w pralce. Zachowanie idealnej czystości materiału nie jest więc zbyt dużym wyzwaniem.

Producent podkreśla, że fotelik samochodowy ma bardzo dobre wyniki w różnego rodzaju tekstach, co potwierdza bezpieczeństwo jego użytkowania. To przekonuje rodziców do tego, aby zainwestować w ten model. Jest on wygodny, stosunkowo lekki i estetycznie wykonany. Atutem jest to, że można łatwo dostosować go do potrzeb dziecka.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 15-36 kg

 

3. Britax & Romer Kidfix Ii Xp Sict Cosmos Black 15-36Kg

 

Interesuje Cię fotelik samochodowy 15-36 kg? Jeśli tak, nasza propozycja powinna Cię zainteresować. Mowa tutaj o modelu Britax & Romer Kidfix II XP Sict, który jest sprzedawany w kilkunastu kolorach. Wymiary produktu są następujące: 68 cm – 86 cm x 54 cm x 42 cm, a jego waga wynosi 7,4 kg. Fotelik samochodowy można zamontować, korzystając z systemu ISOFIX lub pasów bezpieczeństwa. Siedzisko instaluje się przodem do kierunku jazdy.

Model zapewnia maksymalną ochronę w przypadku uderzeń bocznych. Ma odpowiednio głębokie ściany, które zrobiono z miękkiego, a przy tym wytrzymałego tworzywa. Dzięki temu, że fotelik ma regulowany zagłówek, można go dostosować do wieku naszego dziecka. Badania Britax 2013 potwierdziły, że sprzęt gwarantuje też bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku zderzeń czołowych. Miękka tapicerka jest łatwa w czyszczeniu, a wszystko dlatego, że można ją bez problemu zdjąć i wyprać.

Britax & Romer Kidfix II XP Sict to dobry fotelik samochodowy. Takie zdanie wyraża większość osób, które zdecydowały się na jego zakup. Sprzęt jest praktyczny i solidnie wykonany, a dzięki odpowiednio wyprofilowanym prowadnicom, zapinanie pasów bezpieczeństwa przebiega szybko i bez problemów. Atutem są także specjalne wskaźniki informujące o prawidłowym montażu fotelika w systemie ISOFIX.

 

 

 

 

4. Graco Junior Maxi fotelik samochodowy 15-36 kg

 

Fotelik samochodowy 15-36 kg Graco Junior Maxi Midnight Black ma następujące wymiary: 41 cm x 41 cm x 68 cm – 81 cm. Produkt jest dostępny w ciemnym kolorze, więc ewentualne zabrudzenia, jakie pojawią się na jego powierzchni, nie powinny być zbyt widoczne. Warto dodać, że tapicerkę można z łatwością ściągnąć i wyprać w pralce. Zachowanie materiału w czystości i tym samym zapewnienie maluchowi najwyższego poziomu higieny nie jest trudne.

Model wyposażono w dobrze wykonane prowadnice ułatwiające prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy ma wzmocnienia boczne w postaci podwójnego SIPS (Side Impact Protection System) i plastikowej skorupy. Siedzisko, zagłówki, podłokietniki i boki wykonano z tworzywa Memory Foam, które dobrze dostosowuje się do kształtu ciała naszej pociechy. Oparcie można regulować w dwóch pozycjach. Użytkownik ma także możliwość ustawienia wysokości zagłówka (zależnie od wzrostu dziecka). Model ma dwa wysuwane uchwyty na kubki.

Do zakupu prezentowanego fotelika zachęca to, że ma on homologację zgodną z normą Europejską ECE R44.04. Oznacza to odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowania. Nie bez znaczenia jest również to, że produkt jest lekki (4,5 kg), łatwy w pielęgnacji i można szybko dostosować go do potrzeb dziecka, co przekłada się na odpowiednią wygodę w trakcie podróży.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 9-18 kg

 

5. Maxi Cosi Tobi fotelik samochodowy 9-18 kg Sparkling

 

Jeśli szukasz fotelika samochodowego dla dziecka od ok. 9 miesiąca życia do 4 lat, zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem Maxi-Cosi Tobi Sparkling Grey. Wymiary modelu są następujące: głębokość – 64 cm i szerokość – 44 cm, a jego waga wynosi 8,9 kg. Produkt jest sprzedawany m.in. w kolorze: szarym, brązowym, niebieskim i czarnym. Fotelik jest montowany przodem do kierunku jazdy. Istnieje możliwość podwyższenia siedziska, aby maluch mógł obserwować, co dzieje się wokół.

Wysokość zagłówka można dowolnie ustawiać, podobnie stopień pochylenia oparcia. W efekcie rodzice nie muszą obawiać się, że jeśli dziecko trochę podrośnie, trzeba będzie od razu kupować nowy model. Łatwa regulacja fotelika okazuje się także bardzo ważna, kiedy maluch zaśnie i chcemy zapewnić mu wygodę, a tym samym spokojny odpoczynek. Model ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, na których znajdują się miękkie osłonki. W przypadku zderzenia bocznego za ochronę dziecka odpowiada system Side Protection.

Rekomendowany przez nas fotelik samochodowy 9-18 kg jest bardzo dobrze oceniany przez rodziców. W swoich opiniach zapewniają oni, że jego montaż jest intuicyjny. Model jest na tyle wygodny, że podczas dłuższej podróży maluch bez problemu zasypia. Pokrowiec można łatwo ściągnąć i wyprać w pralce, pozbywając się ten sposób wszystkich zabrudzeń.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 0-13 kg

 

6. Fotelik CabrioFix 0-13 kg Maxi-Cosi

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Maxi-Cosi CabrioFix. Jest to fotelik samochodowy 0-13 kg przeznaczony dla maluchów od momentu ich urodzenia do ok. 15 miesiąca życia. Dokładne wymiary produktu to: wysokość – 37,5 cm, szerokość – 44,5 cm i głębokość – 68 cm. Jego waga wynosi 3,35 kg. Model jest dostępny w wielu ciekawych kolorach, więc każdy będzie mógł wybrać wariant, który najbardziej mu odpowiada.

Fotelik samochodowy CabrioFix jest wygodny w użytkowaniu. Ma to związek z tym, że jest on kompatybilny ze stelażem wózka spacerowego. Jeśli maluch zaśnie w trakcie jazdy autem, nie będzie obaw o jego zbudzenie w trakcie wyciągania z samochodu. Model ma skuteczny system ochrony bocznej (SPS), który zapewnia maksymalną ochronę w przypadku tego typu uderzeń. W zestawie znajduje się wyjmowana wkładka wypełniająca, która przyda się dla najmłodszych. Na szelkach znajdują się miękkie ochraniacze.

Rodzice z chęcią kupują ten model fotelika samochodowego, ponieważ zyskuje on bardzo dobre wyniki w testach bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również to, że sprzęt jest wygodny dla dziecka. Możliwość ułożenia Maxi-Cosi CabrioFix na stelażu wózka sprawia, że nie trzeba zabierać ze sobą w podróż zbyt wielu akcesoriów, które jak wiadomo, zajmują sporo miejsca.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi

 

7. Fotelik samochodowy Maxi Cosi Rodifix AP Air Protect Nomad

 

Ze względu na to, że opinie o fotelikach samochodowych Maxi-Cosi są pochlebne, postanowiliśmy przyjrzeć się produktom tej marki i wybrać sprzęt, który zdobył największe uznanie rodziców. Jest nim model RodiFix Air Protect przeznaczony dla dzieci ważących od 15 kg do 36 kg. Zwykle fotelik służy maluchowi od ok. 4. roku życia do 12 lat. Kupując ten produkt, dokonujesz inwestycji na wiele lat.

Model ma dobrze przemyślany system prowadzenia pasów bezpieczeństwa, więc ich zapięcie będzie łatwe i solidne. Fotelik montuje się w aucie przy wykorzystaniu ISOFIX, który gwarantuje bezpieczeństwo. Rodzic ma możliwość regulacji szerokości oparcia, a także wysokości zagłówka w celu lepszego dopasowania modelu do potrzeb swojej pociechy. Technologia AirProtect zapewnia dobrą ochronę głowy w przypadku uderzeń. Dolna część pleców i bioder również jest odpowiednio zabezpieczona.

Rekomendowany przez nas fotelik samochodowy Maxi-Cosi RodiFix Air Protect jest sprzedawany w kilku atrakcyjnych kolorach. Tapicerkę zrobiono z przyjemnych w dotyku materiałów, które nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Pielęgnacja produktu nie jest czasochłonna. Do zakupu modelu zachęca nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale także to, że jest on lekki, a w związku z tym jego przenoszenie nie jest trudne. Plusem jest także łatwy, a co najważniejsze solidny system montażu.

 

 

 

 

8. Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Axissfix

 

Ostatni rekomendowany model to fotelik wyprodukowany przez firme Maxi Cosi. Przeznaczony jest dla dzieci w  wieku do około dwóch lat, lub też 18 kg. Montowany jest za pośrednictwem systemu ISOFIX, który zapewnia dużo większe bezpieczeństwo, niż standardowa metoda wykorzystująca pasy bezpieczeństwa samochodu. Jest też szybszy i łatwiejszy w montażu.

Obrotowa podstawa fotelika sprawia, że błyskawicznie umieścimy pociechę w foteliku. To innowacyjne rozwiązanie znacząco przyspiesza proces przygotowywania pociechy do podróży. Dziecko można przewozić zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. Zależy to od aktualnego wzrostu dziecka (do 87 cm możemy przewozić pociechę tyłem). Fotelik możemy regulować i dopasować do aktualnej postury malucha.

Regulacji podlegają pasy i zagłówek fotelika. Producent oferuje także bogatą gamę kolorystyczną – kolor więc z łatwością dopasujemy do tapicerki w samochodzie. Jedyną jego wadą jest wygórowana cena produktu. Pocieszający jest fakt, że za ceną idzie także wysoka jakość. Produkt oceniany jest pozytywnie.

Ostatni fotelik to model wyprodukowany przez firmę Maxi Cosi – Axissfix Convrete. Przeznaczony jest dla dzieci do około dwóch lat, lub też o wadze maksymalnej 18 kg.

 

 

 

 

9. Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Cabriofix

 

Maxi Cosi to firma, która sprzedaje swoje foteliki w aż 80 krajach na całym globie. Cieszy się dużym zaufaniem klientów. Najważniejszym celem tej firmy jest troska o cenne życie naszych maluchów. Dlatego też Maxi Cosi stawia na bezpieczeństwo. Fotelik Cabriofix jest przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kg. Fotelik jest łatwy w montaż i demontażu.

Można go łatwo przenieść z samochodu do domu, a to za sprawą wygodnego uchwytu. Nie trzeba budzić i wypinać malucha. Można go przetransportować razem z fotelikiem. Model ten można zamontować w samochodzie za pośrednictwem pasów bezpieczeństwa lub za pomocą systemu  Isofix.

System ten uważany jest za najbezpieczniejszą  metodę mocowania fotelików. Wykorzystuje dwa uchwyty, które są częścią integralną każdego pojazdu.  To właśnie do nich mocuje się dwa zaczepy wmontowane w fotelik. Bezpieczeństwo dodatkowo podnosi solidna konstrukcja boczna fotelika, która ochroni je w razie bocznych uderzeń.

Podsumowując, Maxi Cosi produkuje wysokiej jakości foteliki samochodowe. Opinie to potwierdzają. Podkreśla się solidność jego wykonania oraz łatwy montaż.

Maxi Cosi to kolejna firma produkująca foteliki, która cieszy się popularnością na całym świecie. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu tego producenta. Maxi-Cosi Cabriofix to bezpieczny produkt przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kg.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 9-25 kg

 

10. Avionaut Glider Fotelik samochodowy 9-25 kg Royal L01

 

Wygodny fotelik samochodowy 9-25 kg Avionaut Glider Royal L01 zapewnia dziecku maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dlatego warto rozważyć jego zakup. Sprzęt jest odpowiedni dla maluchów od ok. 9. miesiąca życia do 5 lat. Głęboki zagłówek wykonano z materiału EPP, który dobrze pochłania energię, a tym samym chroni głowę w momencie uderzenia. Na bezpieczeństwo użytkowania wpływają także solidnie zrobione ochrony boczne.

Model ma wymiary: długość – 53 cm, wysokość – 66 cm i szerokość – 44 cm. Jego waga wynosi 8,15 kg. Dla rodziców duże znaczenie ma to, że można w łatwy sposób regulować kąt pochylenia oparcia. Nawet jeśli dziecko zaśnie w trakcie podróży, będziemy w stanie zapewnić mu maksymalny komfort. Tapicerkę wykonano z najlepszych gatunkowo materiałów. Do jej produkcji wykorzystano tkaninę Alcantara, która jest uznawana za jedną z najtrwalszych. Dodatkowo do zrobienia tapicerki użyto przyjemnej w dotyku skóry. Całość prezentuje się elegancko, a co najważniejsze, fotelik jest wygodny dla maluszka.

Model ma certyfikat PIMOT potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania. To jedna z najbardziej cenionych przez rodziców zalet. Test fotelików samochodowych potwierdził, że sprzęt gwarantuje dzieciom skuteczną ochronę w przypadku zderzeń. Użytkownicy wypowiadają się pozytywnie na temat jakości wykonania sprzętu. Ma on wszystkie rozwiązania, które pozytywnie wpływają na ochronę dziecka w trakcie zderzenia, a dodatkowo bardzo ładnie się prezentuje i jest łatwy w montażu.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy z funkcją spania

 

11. Lionelo Sander Fotelik Samochodowy 0-36kg

 

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem samochodem na długie dystanse, powinieneś zastanowić się nad inwestycją w fotelik samochodowy z funkcją spania. Do naszego rankingu wybraliśmy model Lionelo Sander ISOFIX Tether. Jego waga jest równa 8,2 kg, a dokładne wymiary to: szerokość – 46 cm i wysokość – 63 cm. Sprzęt jest odpowiedni dla pociech od momentu narodzin do osiągnięcia przez nie 12 lat (maksymalna waga 36 kg). Można powiedzieć, że jest to uniwersalny model, który będzie służył nam przez wiele lat.

Przy produkcji siedziska wykorzystano technologię ISOFIX 180 stopni, dzięki której można swobodnie obrócić fotelik. Nie trzeba przy tym odpinać pasów. Przydatnym rozwiązaniem jest także 3-stopniowa regulacja kąta nachylenia oparcia. Jeśli maluch zaśnie, będzie można odpowiednio ułożyć fotelik, co zagwarantuje odpowiedni komfort snu. Sprzęt wyposażono w dodatkową poduszkę, która zapewnia dobrą stabilizację główki, a także wygodę podczas jazdy. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Lionelo Sander ISOFIX Tether można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, co wydaje się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Jest to jedna z wielu zalet produktu, która sprawia, że cieszy się on tak dużą popularnością wśród kupujących. Model jest prosty w montażu, a jakość jego wykonania jest oceniania jako bardzo dobra.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Recaro

 

12. Recaro Monza Nova Evo Seatfix 15-36Kg Performance

 

Każdy rodzic chce kupić bezpieczny i solidnie wykonany fotelik samochodowy. Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością im w tym pomoże. Do zestawienia wybraliśmy ceniony przez konsumentów model Recaro Monza Nova EVO Seatfix. Jest on montowany przodem do kierunku jazdy. Sprzęt jest odpowiedni dla dzieci od 3. roku życia. Fotelik samochodowy Recaro posłuży maluchom ważącym od 15 kg do 36 kg.

Rekomendowany przez nas model ma poduszki, które równomiernie rozkładają ciężar. Do produkcji fotelika wykorzystano dobrej jakości piankę. Skutecznie absorbuje ona energię w przypadku uderzenia. Model wyposażono w podłokietniki gwarantujące komfort jazdy i dodatkową ochronę bioder. Tapicerkę wykonano z przyjemnego w dotyku materiału, który dobrze przepuszcza powietrze. Można ją łatwo zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze do 30 st. C. Na produkcie znajduje się praktyczna miarka informująca o tym, na jakiej wysokości powinien być ustawiony zagłówek w zależności od wzrostu naszego dziecka.

Ze względu na to, że opinie na temat fotelika samochodowego Recaro Monza Nova EVO Seatfix są pozytywne, wielu rodziców decyduje się na jego zakup. Model jest łatwy w montażu. Do jego instalacji wykorzystujemy pasy bezpieczeństwa, więc można ustawić go na przednim siedzeniu. Możliwość regulacji sprzętu, a także wybór spośród kilku kolorów tapicerki pozwalają na jego idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

 

13. Fotelik samochodowy Joie Ember i-Level i-Size 0-13kg

     

Interesuje Cię fotelik samochodowy dla niemowlaka i nie wiesz, jako model wybrać? Zastanów się nad zakupem produktu Joie I-Level Embe. Jego wymiary to: długość – 72,2 cm – 116,5 cm, szerokość – 44 cm i wysokość – 43,5 cm 0 78,1 cm. Waga sprzętu wynosi niecałe 5 kg. W zestawie znajduje się wkładka na noworodka, dzięki której maluch ma zapewniony odpowiedni komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Fotelik jest montowany tyłem do kierunku jazdy, a do jego instalacji wykorzystuje się system ISOFIX. Dołączona do zestawu baza znacznie ułatwia codzienne użytkowanie. Aby zamontować model w aucie, wystarczy ułożyć go na bazie i lekko docisnąć. Kolorowy wskaźnik poinformuje nas o tym, czy czynność przebiegła pomyślnie. Produkt wyposażono w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które otoczono miękkim w dotyku materiałem. Nie ma obaw, że pasy będą wbijały się w skórę dziecka i powodowały dyskomfort.

W prezentowanym foteliku zastosowano wiele funkcjonalnych rozwiązań, które są doceniane przez rodziców. Zaliczyć do nich można m.in. panele Guard Surround SafetyTM zapewniające maksymalną ochronę w przypadku uderzeń bocznych. Na uwagę zasługuje także zagłówek Tri-Protect, który zrobiono z trzech różnych materiałów, a każdy z nich ma bardzo dobre właściwości absorbujące siłę uderzenia. System Grow Together umożliwia jednoczesną regulację wysokości zagłówka i pasów bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Cybex

 

14. Cybex Sirona S I-Size Manhattan Grey 0-18Kg

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez fotelika samochodowego Cybex Sirona S I-Size. Jest to model sprzedawany w różnych kolorach, więc będziemy mogli zdecydować się na wybór produktu najbardziej odpowiadającego naszym preferencjom i pasującego do naszego auta. Wymiary sprzętu to: wysokość – 63,5 cm, szerokość – 43 i długość – 70 cm. Jego waga wynosi 15 kg.

Prezentowany fotelik samochodowy Cybex jest odpowiedni dla dzieci ważących do 18 kg. Można go używać od momentu urodzenia pociechy do osiągnięcia przez nią ok. 4 lat. Model ma system obrotowy 360 stopni, dzięki czemu siedzisko można z łatwością ustawić zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Wykorzystana przy produkcji technologia ER-Tech pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku zderzeń. Obciążenie szyi jest zredukowane nawet o 20% w porównaniu z innymi systemami. Wysokość zagłówka można regulować na 12 poziomach. Gwarantuje to idealne dopasowanie do potrzeb dziecka.

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten fotelik samochodowy, przyznają, że na długo zachowuje on swój początkowy wygląd, co stanowi dowód, że wykorzystane do jego produkcji materiały są dobrej jakości. Model można z łatwością dopasować do wzrostu dziecka. Sporym atutem jest również solidny system ISOFIX, jak również możliwość zmiany kierunku montażu.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Britax & Romer

 

15. Fotelik samochodowy Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus Cosmos

 

Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus to fotelik dla dzieci do około 12. roku życia. Jest on  przygotowany z myślą o potrzebach nawet 9-miesięcznych maluchów, ponieważ ma regulowaną wysokość podgłówka i całkowita wysokość wynosi od 61 cm do 86 cm. Szerokość modelu to 49 cm. Z kolei jego głębokość wynosi 48 cm. Warto wiedzieć, że akcesorium waży 8 kg.

Fotelik jest przygotowany na dłuższe wycieczki. Ma on na bokach zamontowane miejsca na kubek, a pozycję jego oparcia można regulować tak, że podczas jazdy maluch może sobie leżeć. Rodzicom najbardziej podoba się to, że fotelik jest bezpieczny. Ma on specjalne osłonki na bokach, które skutecznie chronią dziecko w czasie wypadku. Z kolei nakładki naramienne zabezpieczają główkę oraz delikatne ramiona malucha.

Rodzice chwalą również 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które nie sprawiają żadnego problemu podczas zapinania. Ważne jest także to, że pokrowiec można szybko zdjąć, a potem wrzucić do pralki.

Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus to fotelik o wadze 8 kg. Można w nim umieścić dzieci, które ukończyły 9 miesięcy i  mają nie więcej niż 12 lat. Szerokość fotelika to 49 cm, a głębokość to 48 cm.

 

 

 

 

16. Fotelik samochodowy Britax & Romer Max-Way

 

Przedostatni prezentowany model to fotelik firmy Britax. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do szóstego roku życia. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu pozostali pasażerowie mają zdecydowanie więcej miejsca do wykorzystania.  Fotelik jest bardzo praktyczny w użytkowaniu.

Jego oparcie jest regulowane i to bez konieczności budzenia malucha. Komfort siedzenia w foteliku jest bardzo wysoki. Miękki pokrowiec jest miły w dotyku i zapewnia wygodę dziecku.

Jednocześnie bezpieczeństwo dziecka stoi na bardzo wysokim poziomie. Boczne oparcia fotelika gwarantują skuteczną ochronę w razie bocznych stłuczek. Podpórka fotelika jest gwarancją stabilnego mocowania. Dodatkowo fotelik dysponuje wskaźnikiem jej odpowiedniego zamocowania. Zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa można łatwo dopasować i to za pomocą tylko jednej ręki.

Model ten cieszy się pozytywnymi opiniami recenzentów. Wysoko oceniane jest solidne wykonanie fotelika. Na plus wymienia się także prosty montaż fotelika. Dobrze oceniana jest także tapicerka produktu, która nie brudzi się zbyt łatwo.

 

 

 

 

17. Fotelik samochodowy Britax & Romer King Ii Ls

 

Fotelik samochodowy Britax & Romer King II LS to wygodne siedzisko dla dzieci. Produkt jest dopasowany do malców, których waga mieści się w przedziale 9-18 kg. Wymiary modelu to: głębokość – 50 cm, szerokość – 45 cm i wysokość – 56 cm, a waga –  10,3 kg.

Prezentowany fotelik otrzymał 4 gwiazdki ADAC w testach bezpieczeństwa. Uprząż ma 5 punktów zapięcia, co utrzymuje maluszka w miejscu podczas jazdy. Element ten ma regulację wysokości, więc możesz w prosty sposób dopasować ułożenie zapięcia do maluszka. Fotelik ma liczne, regulowane elementy, więc rodzic bez trudu dopasuje jego ułożenie do postury malca. Czynność można wykonać jedną ręką. Produkt ma sygnalizator świetlny i dźwiękowy, który gwarantuje maluszkowi bezpieczeństwo i wygodę w czasie jazdy.

Rodzice są zadowoleni z zakupu zaprezentowanego modelu. Fotelik jest nie tylko wygodny, ale też łatwo utrzymać go w czystości. Pokrowiec można zdjąć z modelu i wyprać. Cała obudowa została zabezpieczona (ochrona boczna, tułowia i ramion), co gwarantuje dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy.

Model Britax & Romer King II LS to wygodny fotelik samochodowy dla dzieci o wadze między 9 kg a 18 kg. Siedzisko należy zamontować przodem do kierunku jazdy. Produkt instaluje się na siedzeniu przy pomocy pasów samochodowych.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Caretero

 

18. Fotelik samochodowy Caretero Diablo Xl Plus

 

Kolejny rekomendowany fotelik, to model wyprodukowany przez polską markę Ceretero, która zdobywa nie tylko polski, lecz także europejski rynek. Dzieje się to za sprawą świetnego stosunku ceny do jakości oferowanych produktów. Fotelik jest dedykowany dla dzieci w wieku od 9 do 36 kg.  Jest to produkt o solidnej  konstrukcji.

Co więcej jest bardzo wygodny i zapewnia naszemu dziecku komfortową podróż. Zagłówek fotelika jest bardzo porządnie zbudowany, dzięki czemu główka dziecka jest bardzo dobrze osłaniana. Wysokość zagłówka  można oczywiście regulować.

Regulacji podlega także nachylenie oparcia dziecka. Fotelik został zaprojektowany w zgodzie z systemem bezpieczeństwa ECE R 44/04. Pięciostopniowe pasy skutecznie ochronią nasze dziecko w razie gwałtownego hamowania czy zderzenia. Od wewnętrznej strony są pokryte antypoślizgową powłoką.

Tapicerka fotelika łatwo się zdejmuje i czyści. Ranking fotelików samochodowych nie mógł pominąć tego modelu. Cieszy się on bardzo dobrymi opiniami zadowolonych użytkowników. Na plus oceniana jest dobra cena fotelika. Solidna konstrukcja budzi zaufanie.

Następny rekomendowany przez na model to dobry fotelik samochodowy do 500 zł – Caretero Diablo XI PLUS dedykowany dla dzieci o wadze od 9 kg do 36 kg. 

 

 

 

 

Akcesoria

 

Pokrowiec na fotelik samochodowy

 

Maxi-Cosi Pokrowiec letni do fotelika Tobi Cool Grey

 

Aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort w trakcie jazdy, warto zastanowić się nad zakupem pokrowca na fotelik samochodowy. Dla wielu rodziców jest to niezbędny element, ponieważ ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości. Jeśli szukasz dobrej jakości modelu, polecamy Ci Maxi-Cosi Cool Grey Tobi. Akcesorium jest utrzymane w szarej kolorystyce, dlatego pasuje do większości samochodów i podoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Rekomendowany przez nas pokrowiec na fotelik samochodowy wykonano z materiału frotte, który jest wyjątkowo przyjemny w dotyku, a więc delikatny dla skóry dziecka. Wykorzystana do produkcji bawełna pozostaje miękka nawet po wielu praniach. Materiał zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie wchłania nadmiar wilgoci. Pokrowiec jest wykorzystywany przede wszystkim latem. Nie powoduje on odparzeń na skórze dziecka, więc nawet jeśli maluch ma ubrane krótkie spodenki czy bluzkę na ramiączkach, nie ma obaw o podrażnienie skóry.

Maxi-Cosi Cool Grey Tobi to pokrowiec polecany przez rodziców. Do jego zakupu zachęca przede wszystkim to, że łatwo się go zakłada. Jego zdejmowanie również nie stanowi problemu. Produkt pozwala skutecznie zabezpieczyć fotelik samochodowy przez trwałym zabrudzeniem. Materiał na długo zachowuje swój początkowy kolor.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki fotelik samochodowy kupić?

 

Fotelik samochodowy jest niezbędny, jeżeli chcemy bezpiecznie podróżować autem z pociechą. Musimy znaleźć model, który zapewnia dziecku komfort, jest dopasowany do jego wzrostu, a dodatkowo można go solidnie zamocować na siedzeniu. Często rodzice mają wątpliwości, jaki fotelik samochodowy wybrać. Zebraliśmy wszystkie pomocne wskazówki na ten temat i umieściliśmy poniżej, w poradniku.

 

 

Kategoria wagowa

Jak już wspomnieliśmy, fotelik powinien być dopasowany do wzrostu malucha. Istotną rolę odgrywa też jego wiek oraz waga. Wśród dostępnych w sklepach modeli możemy wyróżnić kilka kategorii wagowych:

0-13 kg – to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, które można umieścić na tylnej kanapie lub przednim fotelu pasażera. Są one przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 15. miesiąca życia. Modele te mają kształt nosidełka lub kołyski, a to pozwala na przewożenie pociechy w pozycji leżącej. W komplecie zwykle jest dodatkowa wkładka dla niemowląt, którą należy umieścić na siedzisku, pod pupą;

9-18 kg – to foteliki odpowiednie dla dzieci od 9. miesiąca życia do 4 lat. Są one przystosowane do montażu tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Przeważnie modele zaliczane do tej grupy mają kilkustopniową regulację oparcia;

15-22 kg – są przeznaczone dla pociech od 4. do 6. roku życia. Siedzące dziecko zapina się samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Zwykle tego typu foteliki mają podłokietniki oraz kilkustopniową regulację wysokości zagłówka;

15-36 kg – umożliwiają przewożenie dzieci od 6. do 12. roku życia. Przeważnie nie mają one bocznych zabezpieczeń, swoim wyglądem przypominają poduszkę z oparciem na ręce. To foteliki, które umożliwiają posadzenie pociech na odpowiedniej wysokości tak, aby pasy bezpieczeństwa przechodziły przez miednicę, a nie brzuch.

Niektórzy producenci oferują foteliki należące do pośrednich kategorii, np. 9-25 kg, 9-36 kg czy 15-36 kg. Pociechy mogą w nich jeździć nieco dłużej. Na rynku dostępne są też tzw. modele uniwersalne, które są stosunkowo tanie i nadają się do przewożenia dzieci w różnym wieku. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie tego typu produkty spełniają określone normy bezpieczeństwa. To oznacza, że mogą nie zapewniać maluchom odpowiedniej ochrony w czasie jazdy samochodem.

 

Sposób montażu

Za najłatwiejsze w montażu uznaje się foteliki z systemem Isofix, które mają trzy punkty zaczepowe. Można solidnie przymocować je na siedzeniu w każdym aucie, które także jest wyposażone we wspomniany system. Dwa zaczepy umieszcza się w uchwytach znajdujących się na tylnej kanapie, trzecim punktem zaczepowym może być noga stabilizująca lub Top Tether, czyli górny pasek mocujący. Montowanie fotelika z bazą Isofix jest bardzo proste i zajmuje kilka minut. Jednak nie we wszystkich samochodach znajdziemy zaczepy przystosowane do tego mocowania.

Siedzisko dla dziecka można też przypiąć, wykorzystując 3-punktowe pasy bezpieczeństwa znajdujące się przy fotelu. Ich część biodrowa ma podtrzymywać podstawę od zewnątrz, a część piersiowa oparcie (powinno znajdować się na wysokości głowy malucha). Niektóre modele mają system wewnętrznego mocowania, w ich przypadku do siedzenia trzeba przytwierdzić podstawę. Wówczas pas znajduje się między nią a fotelikiem. Czasami podczas montażu konieczne jest podniesienie siedzenia.

 

Baza

Tak jak wspomnieliśmy, aby zamocować fotelik przy użyciu systemu Isofix, zwykle nieunikniona jest inwestycja w bazę (choć niektóre modele mają fabrycznie wbudowane uchwyty Isofix). Zależnie od budowy może ona pozwalać na wożenie dziecka tylko przodem lub tyłem do kierunku jazdy lub w obie strony, opcja taka dotyczy głównie maluchów ważących do 13 kg.

W sklepach możemy też znaleźć uniwersalne bazy pasujące do fotelików dla starszych dzieci, które umożliwiają przewożenie tyłem do kierunku jazdy nawet 3- lub 4-letnie pociechy (co według ekspertów pozwala im zapewnić większy poziom bezpieczeństwa).

 

 

System ochrony bocznej

Coraz większą popularnością cieszą się foteliki wyposażone w system ochrony bocznej. Ich charakterystyczną cechą są wzmocnienia pianką i spienionym polistyrenem tych części, które obejmują głowę dziecka. System ochrony bocznej odpowiada za pochłanianie sił bocznych i tylnych uderzeń, co znacząco zmniejsza ryzyko doznania przez pociechę poważnego urazu głowy.

 

Tapicerka

Tapicerka pokrywająca fotelik powinna być miękka i przyjemna w dotyku, aby nie podrażniała delikatnej skóry pociechy. Ponieważ maluchy podczas podróży samochodem często jedzą i piją, ważne jest też to, aby wybrać model łatwy do utrzymania w czystości. Według wielu rodziców najlepszy fotelik samochodowy daje możliwość odpięcia tapicerki i wyprania jej w pralce (ewentualnie ręcznie).

To bardzo ważna kwestia, o której trzeba pamiętać, zwłaszcza jeżeli szukamy właściwego modelu do przewożenia niemowlaka lub pociechy w wieku przedszkolnym.

 

Komfort podróży

Fotelik powinien zapewniać dziecku w pełni komfortową podróż autem, niezależnie od tego, ile ma ona potrwać. Praktyczna jest w szczególności regulacja odchylenia oparcia. Dużą popularnością cieszą się modele z funkcją spania, które można ustawić tak, aby wyglądały, jak kołyska. Maluch może się wtedy zdrzemnąć w bezpiecznej i wygodnej pozycji.

W upalne dni dzieci mogą nadmiernie się pocić w samochodzie. Aby temu zapobiec, należy poszukać fotelika wyposażonego w specjalną wkładkę antypotową lub zdejmowany pokrowiec z cienkiego materiału.

 

Pasy – jaki jest najlepszy fotelik samochodowy?

Pasy w foteliku mogą być 3- lub 5-punktowe. W przypadku tych pierwszych miejsca mocowania znajdują się w okolicy ramion pociechy, a także między jej nogami. To sprawia, że pociecha jest zabezpieczona przed wypadnięciem z siedziska podczas wypadku. Z kolei 5-punktowe pasy przytrzymują dodatkowo dziecko w okolicy bioder i wielu specjalistów uważa, że sprawdzają się nieco lepiej niż te 3-punktowe.

 

Certyfikaty

Żeby nie martwić się o bezpieczeństwo przewożonego w samochodzie malucha, należy sprawdzić, jakie certyfikaty ma fotelik. Oznaczenia takie jak ECE R44-03 i ECE R44-04 świadczą o tym, że dany produkt jest zgodny z wymaganiami technicznymi obowiązującymi na terenie Europy. Powinniśmy też sprawdzić, ile gwiazdek przyznano fotelikowi w teście ADAC (Allgemeiner Deutsher Automobil-Club). Jest on bardziej restrykcyjny niż normy bezpieczeństwa R44. Modele, którym przyznano jedną lub dwie gwiazdki nie są w pełni bezpieczne. Trzy gwiazdki to ocena zadowalająca, cztery – dobra, a pięć – bardzo dobra.

Nie można zapomnieć też o europejskiej normie i-Size, dotyczącej bezpieczeństwa fotelików przeznaczonych dla niemowląt oraz dzieci do 4. roku życia. Zgodne z nią modele są wyposażone w system Isofix (każdy, bez wyjątku) i uznawane za bezpieczniejsze, m.in. ze względu na wzmocnioną ochronę głowy oraz szyi pociechy. Foteliki odpowiadające normie i-Size umożliwiają przewożenie tyłem do kierunku jazdy maluchy do 15. miesiąca życia. Spełniają one najnowsze i aktualnie obowiązujące wymogi prawne dotyczące bezpiecznego podróżowania z dziećmi samochodem.

 

 

Dodatkowe funkcje

Coraz częściej foteliki wyposażone są w dodatkowe funkcje, które nie tylko pozytywnie wpływają na komfort pociechy, ale i praktyczność, docenianą przez rodziców. Modele dla najmłodszych dzieci nierzadko mogą pełnić funkcję nosidełka. Mają one rozkładany pałąk, co umożliwia noszenie malucha.

Obrotowe siedzisko może znacząco ułatwiać przygotowywanie dziecka do podróży, a regulacja pasów umożliwia dopasowanie ich długości do wzrostu pociechy. Na uwagę zasługują też modele z wysuwanymi pojemnikami, w których można umieścić zabawki czy przekąski.

 

Wygląd

Choć wygląd fotelika nie jest najważniejszy, wiele osób szuka modelu, który ładnie się prezentuje. Z tego względu gama kolorystyczna tego typu produktów jest zróżnicowana, możemy wybierać wśród ciemnych, jak i pastelowych fotelików. Jednak trzeba mieć na uwadze, że im jaśniejsze jest siedzisko, tym bardziej będzie widać na nim brud, a częste pranie tapicerki może być uciążliwe.

 

Foteliki samochodowe w dobrych cenach

Według ekspertów nie powinno się nadmiernie oszczędzać na zakupie fotelika samochodowego. To od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podróżującej pociechy. Za model renomowanego producenta, mający stosowne certyfikaty, zapłacimy przeciętnie od 200 zł do 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Fotelik samochodowy – do kiedy?

Od wielu lat w Polsce obowiązują przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach samochodowych. Według nich pociecha nie może podróżować na fotelu bez dodatkowych zabezpieczeń, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko waży więcej niż 36 kg i nie mieści się w foteliku (to górna granica wagi w przypadku modeli przeznaczonych dla starszych pociech).

Jeśli mimo to obawiamy się, że maluch nie będzie w pełni bezpieczny podczas jazdy samochodem, możemy poszukać fotelika do 50 kg. Jak wynika z obowiązujących przepisów, dozwolone jest przewożenie dzieci na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli mają minimum 135 cm wzrostu i są przypięte pasami bezpieczeństwa.

 

 

P2: Jak zapiąć fotelik samochodowy?

Szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent rodziców ma problem z prawidłowym przypięciem fotelika samochodowego. Aby mieć pewność, że zamontowaliśmy go prawidłowo, należy zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją. Zapinanie fotelika z wykorzystaniem systemu Isofix jest proste, należy umieścić dwa zaczepy znajdujące przy bazie w uchwytach na siedzeniu tylnej kanapy auta. Jeśli zrobimy to prawidłowo, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie.

Możemy też przypiąć fotelik za pomocą pasów bezpieczeństwa. Istotne jest to, żeby jego dolna część płasko przylegała do siedzenia. Siedzisko nie może przesuwać się na boki ani w przód czy w tył.

 

P3: Kiedy zmienić fotelik samochodowy?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, kiedy jest właściwy moment na zmianę fotelika samochodowego na większy. Głównym wyznacznikiem jest kategoria wagowa, do której jest zaliczany zamontowany w aucie model. Gdy pociecha przekroczy górną granicę wagi, zakup nowego fotelika jest nieunikniony. Jeżeli maluch podróżuje tyłem do kierunku jazdy, powinniśmy sprawdzić, czy jego linia oczu nie wystaje poza obrys fotela.

Innym sygnałem świadczącym o tym, że fotelik jest za mały, jest problem z prawidłowym zapięciem pasów (w pewnym momencie mogą stać się za krótkie). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku starszych dzieci, podróżujących przodem do kierunku jazdy.

 

P4: Od kiedy siedzący fotelik samochodowy?

Noworodki i niemowlęta podróżują w fotelikach w kształcie kołyski, w pozycji półleżącej. Kiedy jest odpowiedni moment na zmianę i umożliwienie dziecku jazdy samochodem w pozycji siedzącej? Fotelik możemy wymienić na inny, kiedy waga malucha przekroczy 13 kg, czyli przeważnie po ukończeniu 1. roku życia. Jednak czasami o zmianie trzeba pomyśleć nieco wcześniej, to zależy od tego, jak szybko rozwija się niemowlę. Jeżeli fotelik jest za mały, głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź oparcia.

Ponadto pojawia się trudność z naciągnięciem i zapięciem pasów. To, że nóżki malucha wystają poza siedzisko, nie oznacza, że trzeba jak najszybciej kupić nowy fotelik. To samo dotyczy samodzielnego trzymania główki czy siadania.

 

 

P5: Fotelik samochodowy – jak długo wozić w nim dziecko?

Przeciętnie dzieci jeżdżą w fotelikach samochodowych do ukończenia 10., maksymalnie 14. roku życia. Wyznacznikiem w tej kwestii jest wzrost pociechy. Maluchy nie mogą podróżować na fotelu samochodowym, przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu.

To, jak długo dziecko będzie musiało podróżować w foteliku, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak szybko się rozwija. Należy przy tym pamiętać, że ważna jest też jego waga. Górna granica w przypadku modeli dla najstarszych pociech to najczęściej 36 kg. Jeżeli maluch ją przekroczył i ma minimum 135 cm wzrostu, może podróżować bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu.

 

 

Jak zamontować fotelik samochodowy?

 

Wpływ na to, jaki fotelik samochodowy jest polecany przez ekspertów, ma nie tylko kategoria wagowa czy przyznane certyfikaty, ale bardzo często również łatwość montażu. Przymocowanie siedziska nie powinno być kłopotliwe. Jeżeli masz wątpliwości, jak to zrobić, zapoznaj się z krótką instrukcją.

 

 

Montaż fotelika z bazą Isofix

Najpopularniejszym sposobem montażu fotelika jest wykorzystanie systemu Isofix. Wymaga to zakupu modelu ze specjalną bazą, jednak mówi się, że jest to najbardziej komfortowa metoda mocowania siedziska w aucie. Wystarczy znaleźć specjalne uchwyty Isofix na tylnej kanapie samochodu, mogą znajdować się po prawej lub lewej stronie, zależnie od marki i modelu auta (czasami są ukryte). Po włożeniu do nich zaczepów umieszczonych przy bazie powinniśmy usłyszeć kliknięcie. To daje pewność, że fotelik jest prawidłowo zamontowany.

 

Montaż Top Tethera i nogi stabilizującej

Niektóre foteliki z bazą Isofix mają nie dwa, ale trzy punkty mocowania do siedzenia. Dodatkowym może być Top Tether, czyli górny pas. Żeby go przyczepić do siedzenia, musimy znaleźć trzeci punkt zakotwiczenia Isofix. Należy przypiąć do niego żółty hak i mocno naciągnąć pas. Niektóre foteliki zamiast Top Tethera mają nogę stabilizującą, która zapobiega przesunięciu się siedziska do przodu podczas kolizji. Musimy odpowiednio dopasować jej wysokość, aby była stabilnie oparta o podłogę auta, a następnie ją zablokować.

 

Jak zamontować fotelik bez systemu Isofix?

Mimo że nie wszystkie samochody są wyposażone w zaczepy Isofix, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezpiecznie i solidnie zamocować fotelik dla dziecka. Możemy do tego wykorzystać pasy przy siedzeniu. Pas biodrowy należy przeprowadzić przez dolne uchwyty, a piersiowy przez górne. Muszą one być mocno naciągnięte i wyprostowane. Jeżeli fotelik nie przesuwa się do przodu, do tyłu i na boki, możemy w nim bez przeszkód przewozić pociechę.

 

 

Gdzie najlepiej zamontować fotelik samochodowy?

Jak twierdzą eksperci, najlepszym miejscem montażu samochodowego fotelika jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Przewożone w ten sposób dziecko jest dobrze chronione przed doznaniem poważnego urazu na skutek bocznego uderzenia. Jednak nie zawsze montaż fotelika w tym miejscu jest możliwy. Wówczas najlepiej przymocować go za siedzeniem pasażera. Dzięki temu podczas prowadzenia pojazdu możemy co pewien czas upewniać się, że z maluchem wszystko jest w porządku. Daje to nam także możliwość bezpiecznego wyjmowania pociechy z samochodu podczas postoju na poboczu.

Posiadacze 2-osobowych aut mogą zamontować fotelik na fotelu pasażera, pod warunkiem, że wyłączą poduszkę powietrzną i odsuną siedzenie maksymalnie do tyłu. Rozwiązanie to jest zalecane także w autach 5-osobowych, w których zagłówki tylnej kanapy są tak blisko tylnej szyby, że niemal się o nią opierają.

 

Najczęściej popełniane błędy podczas montażu fotelika

Co prawda prawidłowy montaż fotelika samochodowego nie jest bardzo trudny, ale wielu rodziców ma z tym problem. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt luźne zamocowanie siedziska, w efekcie czego kołysze się ono na boki. Dużym ułatwieniem może być zakup modelu wyposażonego w świetlny wskaźnik, który informuje o tym, czy fotelik został właściwie przymocowany.

Do błędów montażowych zalicza się też: nieodpowiednie wyregulowanie długości pasów, złe ustawienie kąta oparcia, niewłaściwy dobór miejsca mocowania oraz niewyregulowany zagłówek. Aby nie obawiać się, że nie zamontowaliśmy w fotelika tak, jak zaleca producent, powinniśmy najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi.

 

 

Czy do samolotu można zabrać fotelik samochodowy dla maluszka?

 

 

Chcesz udać się w podróż samolotem ze swoim maluchem i zastanawiasz się, czy możesz zabrać na pokład samolotu fotelik samochodowy. Jak się okazuje zależy to od linii lotniczych. Większość z nich dopuszcza wniesienie fotelików, które znajdują się na certyfikowanej liście dopuszczonych do użytku w samolocie. Pełną listę można znaleźć w Internecie. Wiele linii lotniczych dopuszcza jednak do użytku foteliki, które nie znajdują się na wyżej wspomnianej liście. Dlatego przed podróżą, aby nic nas nie zaskoczyło, warto zapoznać się z regulaminem danej linii lotniczej. Używanie akcesorium podczas podróży jest kwestią bezpieczeństwa dziecka, a przecież nie każda firma wynajmująca auto ma taką opcję w swojej ofercie.

 

Dlaczego warto zabrać fotelik ze sobą 

Wybierając się na wakacje z dzieckiem, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa malucha w podróży. Decydując się na zabranie fotelika, nie musimy martwić się o jego wypożyczenie na miejscu. Jest to również dużo tańsza opcja, ponieważ wypożyczenie fotelika samochodowego może kosztować nawet 50 euro. Druga kwestia to bezpieczeństwo podczas samej podróży. Dziecko w samolocie może czuć się swobodniej w znanym sobie z samochodu foteliku. Podczas startu i lądowania znacznie bezpieczniej będzie umieścić dziecko w foteliku. W momencie wystąpienia ewentualnych turbulencji maluch będzie lepiej chroniony przed wstrząsami niż na kolanach rodzica. 

TUV Rheinland

TUV Rheinland to oznaczenie fotelika, mówiące o tym, że jest on dopuszczony do użytku w liniach lotniczych. Pełną listę można znaleźć na stronie www.tuv.com/poland/pl. Znak ten jest respektowany przez większość krajów europejskich i linii lotniczych, ale dla pewności, przed podróżą warto sprawdzić, czy dane linie również akceptują dany fotelik samochodowy. Nie każde linie respektują na pokładzie obecność jakichkolwiek fotelików samochodowych, nawet tych oznaczonych znakiem TUV Rheinland. Informacja ta znajduje się w regulaminie przewoźnika, dostępnym na jego stronie internetowej. Można również zadzwonić na infolinię danych linii lotniczych i osobiście dopytać o wszelkie interesujące nas szczegóły. 

 

Czy przewożenie fotelika kosztuje?

Jeżeli już wiemy, że nasz fotelik samochodowy jest respektowany przez dane linie lotnicze i zdecydujemy się zabrać go ze sobą w podróż, to pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy przewożenie fotelika samochodowego kosztuje? W przypadku, kiedy rodzice są zobligowani do zakupu dla dziecka dodatkowego biletu i rezerwacji miejsca, warto skorzystać z takiej opcji. Jeżeli nie ma takiej możliwości podczas zakupu biletu, to należy zadzwonić do danych linii lotniczych i dopytać o szczegóły. Osoby wybierające miejsce w samolocie, na którym zainstalowany będzie fotelik samochodowy, muszą także wiedzieć, że nie każde miejsce jest przystosowane do jego bezpiecznego zapięcia. Foteliki montowane mogą być wyłącznie na miejscach przy oknie, z wyjątkiem rzędów przed i za wyjściem awaryjnym. W szczególnych przypadkach, gdy podróżujemy z dwójką dzieci, niektóre linie lotnicze dopuszczają ich instalację również na miejscu środkowym. Zasady te dotyczą większości przewoźników. W przypadku gdy wykupiliśmy dodatkowe miejsce na zainstalowanie fotelika samochodowego, to nie podlega on żadnym dodatkowym opłatom. Inną opcją jest odprawienie fotelika jako bagażu. W tym przypadku linie lotnicze również nie pobierają żadnych dodatkowych opłat za jego odprawienie. Jeżeli chcemy jednak zabrać ze sobą dodatkowo wózek, przed rezerwacją biletu powinniśmy skontaktować się z liniami lotniczymi, aby dowiedzieć się, na jakich zasadach można to zrobić. 

Czy fotelik samochodowy trzeba dodatkowo zabezpieczyć lub spakować?

Dodatkowe zabezpieczenia i opakowania na foteliki samochodowe w większości linii lotniczych nie są wymagane. Jeżeli nie chcemy jednak, aby został uszkodzony podczas lotu, a nie będzie on montowany na wykupionym miejscu, tylko znajdzie się w luku bagażowym, możemy owinąć go folią bąbelkową, albo też spakować do torby podróżnej. Tak zabezpieczony można umieścić w schowku (po wcześniejszym zgłoszeniu tego przy zakupie biletu). Co jednak zrobić, gdy nie zmieści się do schowka? Możemy sprawdzić to już w domu. Wystarczy zapoznać się z dopuszczalną wielkością bagażu podręcznego w danych liniach lotniczych. Jeżeli fotelik przekracza tę wielkość, niektórzy przewoźnicy obligują rodziców do zarejestrowania produktu jako bagaż. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skontaktować się z przewoźnikiem. Konsultanci odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania i rozwieją wątpliwości. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ