Ranking 12 najlepszych fotelików samochodowych w 2019

Ostatnio aktualizowane: 05.12.19

 

Fotelik samochodowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom szukającym uniwersalnego fotelika, który będzie służył dziecku kilka lat, polecamy Lionelo Levi Plus z kategorii wagowej od 9 kg do 36 kg. Model jest lekki, a przy tym wygodny. Dzięki wkładce Dri-Seat maluch może komfortowo podróżować, jak ma roczek, a także jak ma 4-latka lub więcej (wystarczy zdemontować oparcie). Produkt jest dostępny w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Dla starszaka o wadze od 15 kg do 36 kg polecamy Britax & Romer Kidfix II XP Sict, siedzisko można montować przy użyciu pasów lub ISOFIXa. Jest ono wygodne i atrakcyjne, a do tego można regulować różne elementy, co wpływa na komfort jazdy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

12 najlepszych fotelików samochodowych. Opinie w 2019 roku

 

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo Twojego malucha w trakcie jazdy, przeczytaj ranking fotelików samochodowych. Dowiesz się z niego, które z dostępnych w sklepach modeli są najlepsze i zyskały najwięcej pozytywnych ocen rodziców. Pamiętaj, że zakup dobrej jakości sprzętu jest gwarancją maksymalnej ochrony pociechy.

 

Fotelik samochodowy 9-36 kg

 

1. Lionelo Levi Plus Fotelik Samochodowy 9-36kg

 

Lionelo Levi Plus to dobry i tani fotelik samochodowy przeznaczony dla pociech ważących od 9 kg do 36 kg. Ten sprzęt będzie służył Twojemu dziecku przez wiele lat. Wymiary produktu są następujące: wysokość – 63 cm do 74 cm, szerokość – 42 cm i głębokość – 40 cm. Model waży niecałe 4 kg, więc jego przenoszenie jest wygodne i niemęczące. Fotelik samochodowy 9-36 kg jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, a mianowicie: szarej, niebieskiej, czarnej, różowej, limonkowej i niebieskiej.

Model ma wkładkę redukcyjną Dri-Seat, która zwiększa bezpieczeństwo i komfort dziecka. Jest ona tak zrobiona, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, a tym samym ograniczyć ryzyko związane z nadmierną potliwością. Fotelik samochodowy jest montowany przodem do kierunku jazdy. Wysokość oparcia jest regulowana, więc można dostosować ją do wzrostu naszej pociechy. Co więcej, istnieje możliwość demontażu oparcia. Wtedy fotelik pełni rolę podstawki odpowiedniej dla starszych dzieci.

Dlaczego warto kupić ten model? Odpowiedź na to jest prosta. Fotelik ma dużo zalet, a dodatkowo jest tani. Rodzice, którzy zdecydowali się go kupić, przyznają, że pasy bezpieczeństwa są wytrzymałe, a jednocześnie miękkie w dotyku. Dodatkowym, bardzo przydatnym elementem są poduszki umieszczone na powierzchni fotelika. Zabezpieczają one przed podrażnieniem skóry. Pasy bezpieczeństwa wyposażono w sprawdzoną klamrę Sabelt.

 

 

 

 

2. Maxi Cosi Fotelik samochodowy Titan Nomad 9-36Kg

 

Fotelik samochodowy 9-36 kg Maxi-Cosi Titan Nomad Black jest polecany przez spore grono rodziców, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Produkt będzie odpowiedni dla dzieci już od ok. 9. miesiąca życia i posłuży im nawet do ukończenia 12 lat (wzrost od 67 cm do 150 cm). Wysokość oparcia jest regulowana w zakresie od 58 cm do 63 cm. Szerokość fotelika wynosi 44,5 cm, a jego głębokość to 50,5 cm.

Produkt jest sprzedawany w kolorze szarym, czarnym, niebieskim i czerwonym. Model ma system ISOFIX, który zapewnia solidne mocowanie fotelika w samochodzie. Na zaczepach znajdują się specjalne wskaźniki wskazujące prawidłową instalację przy wykorzystaniu pasa Top Tether. Pochylenie siedziska można regulować w 5 pozycjach, więc nawet jeśli maluch zaśnie w podróży, będziemy mogli odpowiednio ustawić fotelik, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę. Tapicerkę można łatwo zdjąć i wyprać w pralce. Zachowanie idealnej czystości materiału nie jest więc zbyt dużym wyzwaniem.

Producent podkreśla, że fotelik samochodowy ma bardzo dobre wyniki w różnego rodzaju tekstach, co potwierdza bezpieczeństwo jego użytkowania. To przekonuje rodziców do tego, aby zainwestować w ten model. Jest on wygodny, stosunkowo lekki i estetycznie wykonany. Atutem jest to, że można łatwo dostosować go do potrzeb dziecka.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 15-36 kg

 

3. Britax & Romer Kidfix Ii Xp Sict Cosmos Black 15-36Kg

 

Interesuje Cię fotelik samochodowy 15-36 kg? Jeśli tak, nasza propozycja powinna Cię zainteresować. Mowa tutaj o modelu Britax & Romer Kidfix II XP Sict, który jest sprzedawany w kilkunastu kolorach. Wymiary produktu są następujące: 68 cm – 86 cm x 54 cm x 42 cm, a jego waga wynosi 7,4 kg. Fotelik samochodowy można zamontować, korzystając z systemu ISOFIX lub pasów bezpieczeństwa. Siedzisko instaluje się przodem do kierunku jazdy.

Model zapewnia maksymalną ochronę w przypadku uderzeń bocznych. Ma odpowiednio głębokie ściany, które zrobiono z miękkiego, a przy tym wytrzymałego tworzywa. Dzięki temu, że fotelik ma regulowany zagłówek, można go dostosować do wieku naszego dziecka. Badania Britax 2013 potwierdziły, że sprzęt gwarantuje też bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku zderzeń czołowych. Miękka tapicerka jest łatwa w czyszczeniu, a wszystko dlatego, że można ją bez problemu zdjąć i wyprać.

Britax & Romer Kidfix II XP Sict to dobry fotelik samochodowy. Takie zdanie wyraża większość osób, które zdecydowały się na jego zakup. Sprzęt jest praktyczny i solidnie wykonany, a dzięki odpowiednio wyprofilowanym prowadnicom, zapinanie pasów bezpieczeństwa przebiega szybko i bez problemów. Atutem są także specjalne wskaźniki informujące o prawidłowym montażu fotelika w systemie ISOFIX.

 

 

 

 

4. Graco Junior Maxi fotelik samochodowy 15-36 kg

 

Fotelik samochodowy 15-36 kg Graco Junior Maxi Midnight Black ma następujące wymiary: 41 cm x 41 cm x 68 cm – 81 cm. Produkt jest dostępny w ciemnym kolorze, więc ewentualne zabrudzenia, jakie pojawią się na jego powierzchni, nie powinny być zbyt widoczne. Warto dodać, że tapicerkę można z łatwością ściągnąć i wyprać w pralce. Zachowanie materiału w czystości i tym samym zapewnienie maluchowi najwyższego poziomu higieny nie jest trudne.

Model wyposażono w dobrze wykonane prowadnice ułatwiające prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy ma wzmocnienia boczne w postaci podwójnego SIPS (Side Impact Protection System) i plastikowej skorupy. Siedzisko, zagłówki, podłokietniki i boki wykonano z tworzywa Memory Foam, które dobrze dostosowuje się do kształtu ciała naszej pociechy. Oparcie można regulować w dwóch pozycjach. Użytkownik ma także możliwość ustawienia wysokości zagłówka (zależnie od wzrostu dziecka). Model ma dwa wysuwane uchwyty na kubki.

Do zakupu prezentowanego fotelika zachęca to, że ma on homologację zgodną z normą Europejską ECE R44.04. Oznacza to odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowania. Nie bez znaczenia jest również to, że produkt jest lekki (4,5 kg), łatwy w pielęgnacji i można szybko dostosować go do potrzeb dziecka, co przekłada się na odpowiednią wygodę w trakcie podróży.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 9-18 kg

 

5. Maxi Cosi Tobi fotelik samochodowy 9-18 kg Sparkling

 

Jeśli szukasz fotelika samochodowego dla dziecka od ok. 9 miesiąca życia do 4 lat, zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem Maxi-Cosi Tobi Sparkling Grey. Wymiary modelu są następujące: głębokość – 64 cm i szerokość – 44 cm, a jego waga wynosi 8,9 kg. Produkt jest sprzedawany m.in. w kolorze: szarym, brązowym, niebieskim i czarnym. Fotelik jest montowany przodem do kierunku jazdy. Istnieje możliwość podwyższenia siedziska, aby maluch mógł obserwować, co dzieje się wokół.

Wysokość zagłówka można dowolnie ustawiać, podobnie stopień pochylenia oparcia. W efekcie rodzice nie muszą obawiać się, że jeśli dziecko trochę podrośnie, trzeba będzie od razu kupować nowy model. Łatwa regulacja fotelika okazuje się także bardzo ważna, kiedy maluch zaśnie i chcemy zapewnić mu wygodę, a tym samym spokojny odpoczynek. Model ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, na których znajdują się miękkie osłonki. W przypadku zderzenia bocznego za ochronę dziecka odpowiada system Side Protection.

Rekomendowany przez nas fotelik samochodowy 9-18 kg jest bardzo dobrze oceniany przez rodziców. W swoich opiniach zapewniają oni, że jego montaż jest intuicyjny. Model jest na tyle wygodny, że podczas dłuższej podróży maluch bez problemu zasypia. Pokrowiec można łatwo ściągnąć i wyprać w pralce, pozbywając się ten sposób wszystkich zabrudzeń.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 0-13 kg

 

6. Fotelik CabrioFix 0-13 kg Maxi-Cosi

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Maxi-Cosi CabrioFix. Jest to fotelik samochodowy 0-13 kg przeznaczony dla maluchów od momentu ich urodzenia do ok. 15 miesiąca życia. Dokładne wymiary produktu to: wysokość – 37,5 cm, szerokość – 44,5 cm i głębokość – 68 cm. Jego waga wynosi 3,35 kg. Model jest dostępny w wielu ciekawych kolorach, więc każdy będzie mógł wybrać wariant, który najbardziej mu odpowiada.

Fotelik samochodowy CabrioFix jest wygodny w użytkowaniu. Ma to związek z tym, że jest on kompatybilny ze stelażem wózka spacerowego. Jeśli maluch zaśnie w trakcie jazdy autem, nie będzie obaw o jego zbudzenie w trakcie wyciągania z samochodu. Model ma skuteczny system ochrony bocznej (SPS), który zapewnia maksymalną ochronę w przypadku tego typu uderzeń. W zestawie znajduje się wyjmowana wkładka wypełniająca, która przyda się dla najmłodszych. Na szelkach znajdują się miękkie ochraniacze.

Rodzice z chęcią kupują ten model fotelika samochodowego, ponieważ zyskuje on bardzo dobre wyniki w testach bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również to, że sprzęt jest wygodny dla dziecka. Możliwość ułożenia Maxi-Cosi CabrioFix na stelażu wózka sprawia, że nie trzeba zabierać ze sobą w podróż zbyt wielu akcesoriów, które jak wiadomo, zajmują sporo miejsca.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi

 

7. Fotelik samochodowy Maxi Cosi Rodifix AP Air Protect Nomad

 

Ze względu na to, że opinie o fotelikach samochodowych Maxi-Cosi są pochlebne, postanowiliśmy przyjrzeć się produktom tej marki i wybrać sprzęt, który zdobył największe uznanie rodziców. Jest nim model RodiFix Air Protect przeznaczony dla dzieci ważących od 15 kg do 36 kg. Zwykle fotelik służy maluchowi od ok. 4. roku życia do 12 lat. Kupując ten produkt, dokonujesz inwestycji na wiele lat.

Model ma dobrze przemyślany system prowadzenia pasów bezpieczeństwa, więc ich zapięcie będzie łatwe i solidne. Fotelik montuje się w aucie przy wykorzystaniu ISOFIX, który gwarantuje bezpieczeństwo. Rodzic ma możliwość regulacji szerokości oparcia, a także wysokości zagłówka w celu lepszego dopasowania modelu do potrzeb swojej pociechy. Technologia AirProtect zapewnia dobrą ochronę głowy w przypadku uderzeń. Dolna część pleców i bioder również jest odpowiednio zabezpieczona.

Rekomendowany przez nas fotelik samochodowy Maxi-Cosi RodiFix Air Protect jest sprzedawany w kilku atrakcyjnych kolorach. Tapicerkę zrobiono z przyjemnych w dotyku materiałów, które nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Pielęgnacja produktu nie jest czasochłonna. Do zakupu modelu zachęca nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale także to, że jest on lekki, a w związku z tym jego przenoszenie nie jest trudne. Plusem jest także łatwy, a co najważniejsze solidny system montażu.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy 9-25 kg

 

8. Avionaut Glider Fotelik samochodowy 9-25 kg Royal L01

 

Wygodny fotelik samochodowy 9-25 kg Avionaut Glider Royal L01 zapewnia dziecku maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dlatego warto rozważyć jego zakup. Sprzęt jest odpowiedni dla maluchów od ok. 9. miesiąca życia do 5 lat. Głęboki zagłówek wykonano z materiału EPP, który dobrze pochłania energię, a tym samym chroni głowę w momencie uderzenia. Na bezpieczeństwo użytkowania wpływają także solidnie zrobione ochrony boczne.

Model ma wymiary: długość – 53 cm, wysokość – 66 cm i szerokość – 44 cm. Jego waga wynosi 8,15 kg. Dla rodziców duże znaczenie ma to, że można w łatwy sposób regulować kąt pochylenia oparcia. Nawet jeśli dziecko zaśnie w trakcie podróży, będziemy w stanie zapewnić mu maksymalny komfort. Tapicerkę wykonano z najlepszych gatunkowo materiałów. Do jej produkcji wykorzystano tkaninę Alcantara, która jest uznawana za jedną z najtrwalszych. Dodatkowo do zrobienia tapicerki użyto przyjemnej w dotyku skóry. Całość prezentuje się elegancko, a co najważniejsze, fotelik jest wygodny dla maluszka.

Model ma certyfikat PIMOT potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania. To jedna z najbardziej cenionych przez rodziców zalet. Test fotelików samochodowych potwierdził, że sprzęt gwarantuje dzieciom skuteczną ochronę w przypadku zderzeń. Użytkownicy wypowiadają się pozytywnie na temat jakości wykonania sprzętu. Ma on wszystkie rozwiązania, które pozytywnie wpływają na ochronę dziecka w trakcie zderzenia, a dodatkowo bardzo ładnie się prezentuje i jest łatwy w montażu.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy z funkcją spania

 

9. Lionelo Sander Fotelik Samochodowy 0-36kg

 

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem samochodem na długie dystanse, powinieneś zastanowić się nad inwestycją w fotelik samochodowy z funkcją spania. Do naszego rankingu wybraliśmy model Lionelo Sander ISOFIX Tether. Jego waga jest równa 8,2 kg, a dokładne wymiary to: szerokość – 46 cm i wysokość – 63 cm. Sprzęt jest odpowiedni dla pociech od momentu narodzin do osiągnięcia przez nie 12 lat (maksymalna waga 36 kg). Można powiedzieć, że jest to uniwersalny model, który będzie służył nam przez wiele lat.

Przy produkcji siedziska wykorzystano technologię ISOFIX 180 stopni, dzięki której można swobodnie obrócić fotelik. Nie trzeba przy tym odpinać pasów. Przydatnym rozwiązaniem jest także 3-stopniowa regulacja kąta nachylenia oparcia. Jeśli maluch zaśnie, będzie można odpowiednio ułożyć fotelik, co zagwarantuje odpowiedni komfort snu. Sprzęt wyposażono w dodatkową poduszkę, która zapewnia dobrą stabilizację główki, a także wygodę podczas jazdy. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Lionelo Sander ISOFIX Tether można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, co wydaje się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Jest to jedna z wielu zalet produktu, która sprawia, że cieszy się on tak dużą popularnością wśród kupujących. Model jest prosty w montażu, a jakość jego wykonania jest oceniania jako bardzo dobra.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Recaro

 

10. Recaro Monza Nova Evo Seatfix 15-36Kg Performance

 

Każdy rodzic chce kupić bezpieczny i solidnie wykonany fotelik samochodowy. Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością im w tym pomoże. Do zestawienia wybraliśmy ceniony przez konsumentów model Recaro Monza Nova EVO Seatfix. Jest on montowany przodem do kierunku jazdy. Sprzęt jest odpowiedni dla dzieci od 3. roku życia. Fotelik samochodowy Recaro posłuży maluchom ważącym od 15 kg do 36 kg.

Rekomendowany przez nas model ma poduszki, które równomiernie rozkładają ciężar. Do produkcji fotelika wykorzystano dobrej jakości piankę. Skutecznie absorbuje ona energię w przypadku uderzenia. Model wyposażono w podłokietniki gwarantujące komfort jazdy i dodatkową ochronę bioder. Tapicerkę wykonano z przyjemnego w dotyku materiału, który dobrze przepuszcza powietrze. Można ją łatwo zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze do 30 st. C. Na produkcie znajduje się praktyczna miarka informująca o tym, na jakiej wysokości powinien być ustawiony zagłówek w zależności od wzrostu naszego dziecka.

Ze względu na to, że opinie na temat fotelika samochodowego Recaro Monza Nova EVO Seatfix są pozytywne, wielu rodziców decyduje się na jego zakup. Model jest łatwy w montażu. Do jego instalacji wykorzystujemy pasy bezpieczeństwa, więc można ustawić go na przednim siedzeniu. Możliwość regulacji sprzętu, a także wybór spośród kilku kolorów tapicerki pozwalają na jego idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

 

11. Fotelik samochodowy Joie Ember i-Level i-Size 0-13kg

     

Interesuje Cię fotelik samochodowy dla niemowlaka i nie wiesz, jako model wybrać? Zastanów się nad zakupem produktu Joie I-Level Embe. Jego wymiary to: długość – 72,2 cm – 116,5 cm, szerokość – 44 cm i wysokość – 43,5 cm 0 78,1 cm. Waga sprzętu wynosi niecałe 5 kg. W zestawie znajduje się wkładka na noworodka, dzięki której maluch ma zapewniony odpowiedni komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Fotelik jest montowany tyłem do kierunku jazdy, a do jego instalacji wykorzystuje się system ISOFIX. Dołączona do zestawu baza znacznie ułatwia codzienne użytkowanie. Aby zamontować model w aucie, wystarczy ułożyć go na bazie i lekko docisnąć. Kolorowy wskaźnik poinformuje nas o tym, czy czynność przebiegła pomyślnie. Produkt wyposażono w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które otoczono miękkim w dotyku materiałem. Nie ma obaw, że pasy będą wbijały się w skórę dziecka i powodowały dyskomfort.

W prezentowanym foteliku zastosowano wiele funkcjonalnych rozwiązań, które są doceniane przez rodziców. Zaliczyć do nich można m.in. panele Guard Surround SafetyTM zapewniające maksymalną ochronę w przypadku uderzeń bocznych. Na uwagę zasługuje także zagłówek Tri-Protect, który zrobiono z trzech różnych materiałów, a każdy z nich ma bardzo dobre właściwości absorbujące siłę uderzenia. System Grow Together umożliwia jednoczesną regulację wysokości zagłówka i pasów bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Fotelik samochodowy Cybex

 

12. Cybex Sirona S I-Size Manhattan Grey 0-18Kg

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez fotelika samochodowego Cybex Sirona S I-Size. Jest to model sprzedawany w różnych kolorach, więc będziemy mogli zdecydować się na wybór produktu najbardziej odpowiadającego naszym preferencjom i pasującego do naszego auta. Wymiary sprzętu to: wysokość – 63,5 cm, szerokość – 43 i długość – 70 cm. Jego waga wynosi 15 kg.

Prezentowany fotelik samochodowy Cybex jest odpowiedni dla dzieci ważących do 18 kg. Można go używać od momentu urodzenia pociechy do osiągnięcia przez nią ok. 4 lat. Model ma system obrotowy 360 stopni, dzięki czemu siedzisko można z łatwością ustawić zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Wykorzystana przy produkcji technologia ER-Tech pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku zderzeń. Obciążenie szyi jest zredukowane nawet o 20% w porównaniu z innymi systemami. Wysokość zagłówka można regulować na 12 poziomach. Gwarantuje to idealne dopasowanie do potrzeb dziecka.

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten fotelik samochodowy, przyznają, że na długo zachowuje on swój początkowy wygląd, co stanowi dowód, że wykorzystane do jego produkcji materiały są dobrej jakości. Model można z łatwością dopasować do wzrostu dziecka. Sporym atutem jest również solidny system ISOFIX, jak również możliwość zmiany kierunku montażu.

 

 

 

 

Akcesoria

 

Pokrowiec na fotelik samochodowy

 

1. Maxi-Cosi Pokrowiec letni do fotelika Tobi Cool Grey

 

Aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort w trakcie jazdy, warto zastanowić się nad zakupem pokrowca na fotelik samochodowy. Dla wielu rodziców jest to niezbędny element, ponieważ ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości. Jeśli szukasz dobrej jakości modelu, polecamy Ci Maxi-Cosi Cool Grey Tobi. Akcesorium jest utrzymane w szarej kolorystyce, dlatego pasuje do większości samochodów i podoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Rekomendowany przez nas pokrowiec na fotelik samochodowy wykonano z materiału frotte, który jest wyjątkowo przyjemny w dotyku, a więc delikatny dla skóry dziecka. Wykorzystana do produkcji bawełna pozostaje miękka nawet po wielu praniach. Materiał zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i skutecznie wchłania nadmiar wilgoci. Pokrowiec jest wykorzystywany przede wszystkim latem. Nie powoduje on odparzeń na skórze dziecka, więc nawet jeśli maluch ma ubrane krótkie spodenki czy bluzkę na ramiączkach, nie ma obaw o podrażnienie skóry.

Maxi-Cosi Cool Grey Tobi to pokrowiec polecany przez rodziców. Do jego zakupu zachęca przede wszystkim to, że łatwo się go zakłada. Jego zdejmowanie również nie stanowi problemu. Produkt pozwala skutecznie zabezpieczyć fotelik samochodowy przez trwałym zabrudzeniem. Materiał na długo zachowuje swój początkowy kolor.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki fotelik samochodowy kupić?

 

Fotelik samochodowy jest niezbędny, jeżeli chcemy bezpiecznie podróżować autem z pociechą. Musimy znaleźć model, który zapewnia dziecku komfort, jest dopasowany do jego wzrostu, a dodatkowo można go solidnie zamocować na siedzeniu. Często rodzice mają wątpliwości, jaki fotelik samochodowy wybrać. Zebraliśmy wszystkie pomocne wskazówki na ten temat i umieściliśmy poniżej, w poradniku.

 

 

Kategoria wagowa

Jak już wspomnieliśmy, fotelik powinien być dopasowany do wzrostu malucha. Istotną rolę odgrywa też jego wiek oraz waga. Wśród dostępnych w sklepach modeli możemy wyróżnić kilka kategorii wagowych:

0-13 kg – to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, które można umieścić na tylnej kanapie lub przednim fotelu pasażera. Są one przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 15. miesiąca życia. Modele te mają kształt nosidełka lub kołyski, a to pozwala na przewożenie pociechy w pozycji leżącej. W komplecie zwykle jest dodatkowa wkładka dla niemowląt, którą należy umieścić na siedzisku, pod pupą;

9-18 kg – to foteliki odpowiednie dla dzieci od 9. miesiąca życia do 4 lat. Są one przystosowane do montażu tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Przeważnie modele zaliczane do tej grupy mają kilkustopniową regulację oparcia;

15-22 kg – są przeznaczone dla pociech od 4. do 6. roku życia. Siedzące dziecko zapina się samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Zwykle tego typu foteliki mają podłokietniki oraz kilkustopniową regulację wysokości zagłówka;

15-36 kg – umożliwiają przewożenie dzieci od 6. do 12. roku życia. Przeważnie nie mają one bocznych zabezpieczeń, swoim wyglądem przypominają poduszkę z oparciem na ręce. To foteliki, które umożliwiają posadzenie pociech na odpowiedniej wysokości tak, aby pasy bezpieczeństwa przechodziły przez miednicę, a nie brzuch.

Niektórzy producenci oferują foteliki należące do pośrednich kategorii, np. 9-25 kg, 9-36 kg czy 15-36 kg. Pociechy mogą w nich jeździć nieco dłużej. Na rynku dostępne są też tzw. modele uniwersalne, które są stosunkowo tanie i nadają się do przewożenia dzieci w różnym wieku. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie tego typu produkty spełniają określone normy bezpieczeństwa. To oznacza, że mogą nie zapewniać maluchom odpowiedniej ochrony w czasie jazdy samochodem.

 

Sposób montażu

Za najłatwiejsze w montażu uznaje się foteliki z systemem Isofix, które mają trzy punkty zaczepowe. Można solidnie przymocować je na siedzeniu w każdym aucie, które także jest wyposażone we wspomniany system. Dwa zaczepy umieszcza się w uchwytach znajdujących się na tylnej kanapie, trzecim punktem zaczepowym może być noga stabilizująca lub Top Tether, czyli górny pasek mocujący. Montowanie fotelika z bazą Isofix jest bardzo proste i zajmuje kilka minut. Jednak nie we wszystkich samochodach znajdziemy zaczepy przystosowane do tego mocowania.

Siedzisko dla dziecka można też przypiąć, wykorzystując 3-punktowe pasy bezpieczeństwa znajdujące się przy fotelu. Ich część biodrowa ma podtrzymywać podstawę od zewnątrz, a część piersiowa oparcie (powinno znajdować się na wysokości głowy malucha). Niektóre modele mają system wewnętrznego mocowania, w ich przypadku do siedzenia trzeba przytwierdzić podstawę. Wówczas pas znajduje się między nią a fotelikiem. Czasami podczas montażu konieczne jest podniesienie siedzenia.

 

Baza

Tak jak wspomnieliśmy, aby zamocować fotelik przy użyciu systemu Isofix, zwykle nieunikniona jest inwestycja w bazę (choć niektóre modele mają fabrycznie wbudowane uchwyty Isofix). Zależnie od budowy może ona pozwalać na wożenie dziecka tylko przodem lub tyłem do kierunku jazdy lub w obie strony, opcja taka dotyczy głównie maluchów ważących do 13 kg.

W sklepach możemy też znaleźć uniwersalne bazy pasujące do fotelików dla starszych dzieci, które umożliwiają przewożenie tyłem do kierunku jazdy nawet 3- lub 4-letnie pociechy (co według ekspertów pozwala im zapewnić większy poziom bezpieczeństwa).

 

 

System ochrony bocznej

Coraz większą popularnością cieszą się foteliki wyposażone w system ochrony bocznej. Ich charakterystyczną cechą są wzmocnienia pianką i spienionym polistyrenem tych części, które obejmują głowę dziecka. System ochrony bocznej odpowiada za pochłanianie sił bocznych i tylnych uderzeń, co znacząco zmniejsza ryzyko doznania przez pociechę poważnego urazu głowy.

 

Tapicerka

Tapicerka pokrywająca fotelik powinna być miękka i przyjemna w dotyku, aby nie podrażniała delikatnej skóry pociechy. Ponieważ maluchy podczas podróży samochodem często jedzą i piją, ważne jest też to, aby wybrać model łatwy do utrzymania w czystości. Według wielu rodziców najlepszy fotelik samochodowy daje możliwość odpięcia tapicerki i wyprania jej w pralce (ewentualnie ręcznie).

To bardzo ważna kwestia, o której trzeba pamiętać, zwłaszcza jeżeli szukamy właściwego modelu do przewożenia niemowlaka lub pociechy w wieku przedszkolnym.

 

Komfort podróży

Fotelik powinien zapewniać dziecku w pełni komfortową podróż autem, niezależnie od tego, ile ma ona potrwać. Praktyczna jest w szczególności regulacja odchylenia oparcia. Dużą popularnością cieszą się modele z funkcją spania, które można ustawić tak, aby wyglądały, jak kołyska. Maluch może się wtedy zdrzemnąć w bezpiecznej i wygodnej pozycji.

W upalne dni dzieci mogą nadmiernie się pocić w samochodzie. Aby temu zapobiec, należy poszukać fotelika wyposażonego w specjalną wkładkę antypotową lub zdejmowany pokrowiec z cienkiego materiału.

 

Pasy – jaki jest najlepszy fotelik samochodowy?

Pasy w foteliku mogą być 3- lub 5-punktowe. W przypadku tych pierwszych miejsca mocowania znajdują się w okolicy ramion pociechy, a także między jej nogami. To sprawia, że pociecha jest zabezpieczona przed wypadnięciem z siedziska podczas wypadku. Z kolei 5-punktowe pasy przytrzymują dodatkowo dziecko w okolicy bioder i wielu specjalistów uważa, że sprawdzają się nieco lepiej niż te 3-punktowe.

 

Certyfikaty

Żeby nie martwić się o bezpieczeństwo przewożonego w samochodzie malucha, należy sprawdzić, jakie certyfikaty ma fotelik. Oznaczenia takie jak ECE R44-03 i ECE R44-04 świadczą o tym, że dany produkt jest zgodny z wymaganiami technicznymi obowiązującymi na terenie Europy. Powinniśmy też sprawdzić, ile gwiazdek przyznano fotelikowi w teście ADAC (Allgemeiner Deutsher Automobil-Club). Jest on bardziej restrykcyjny niż normy bezpieczeństwa R44. Modele, którym przyznano jedną lub dwie gwiazdki nie są w pełni bezpieczne. Trzy gwiazdki to ocena zadowalająca, cztery – dobra, a pięć – bardzo dobra.

Nie można zapomnieć też o europejskiej normie i-Size, dotyczącej bezpieczeństwa fotelików przeznaczonych dla niemowląt oraz dzieci do 4. roku życia. Zgodne z nią modele są wyposażone w system Isofix (każdy, bez wyjątku) i uznawane za bezpieczniejsze, m.in. ze względu na wzmocnioną ochronę głowy oraz szyi pociechy. Foteliki odpowiadające normie i-Size umożliwiają przewożenie tyłem do kierunku jazdy maluchy do 15. miesiąca życia. Spełniają one najnowsze i aktualnie obowiązujące wymogi prawne dotyczące bezpiecznego podróżowania z dziećmi samochodem.

 

 

Dodatkowe funkcje

Coraz częściej foteliki wyposażone są w dodatkowe funkcje, które nie tylko pozytywnie wpływają na komfort pociechy, ale i praktyczność, docenianą przez rodziców. Modele dla najmłodszych dzieci nierzadko mogą pełnić funkcję nosidełka. Mają one rozkładany pałąk, co umożliwia noszenie malucha.

Obrotowe siedzisko może znacząco ułatwiać przygotowywanie dziecka do podróży, a regulacja pasów umożliwia dopasowanie ich długości do wzrostu pociechy. Na uwagę zasługują też modele z wysuwanymi pojemnikami, w których można umieścić zabawki czy przekąski.

 

Wygląd

Choć wygląd fotelika nie jest najważniejszy, wiele osób szuka modelu, który ładnie się prezentuje. Z tego względu gama kolorystyczna tego typu produktów jest zróżnicowana, możemy wybierać wśród ciemnych, jak i pastelowych fotelików. Jednak trzeba mieć na uwadze, że im jaśniejsze jest siedzisko, tym bardziej będzie widać na nim brud, a częste pranie tapicerki może być uciążliwe.

 

Foteliki samochodowe w dobrych cenach

Według ekspertów nie powinno się nadmiernie oszczędzać na zakupie fotelika samochodowego. To od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podróżującej pociechy. Za model renomowanego producenta, mający stosowne certyfikaty, zapłacimy przeciętnie od 200 zł do 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Fotelik samochodowy – do kiedy?

Od wielu lat w Polsce obowiązują przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach samochodowych. Według nich pociecha nie może podróżować na fotelu bez dodatkowych zabezpieczeń, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko waży więcej niż 36 kg i nie mieści się w foteliku (to górna granica wagi w przypadku modeli przeznaczonych dla starszych pociech).

Jeśli mimo to obawiamy się, że maluch nie będzie w pełni bezpieczny podczas jazdy samochodem, możemy poszukać fotelika do 50 kg. Jak wynika z obowiązujących przepisów, dozwolone jest przewożenie dzieci na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli mają minimum 135 cm wzrostu i są przypięte pasami bezpieczeństwa.

 

 

P2: Jak zapiąć fotelik samochodowy?

Szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent rodziców ma problem z prawidłowym przypięciem fotelika samochodowego. Aby mieć pewność, że zamontowaliśmy go prawidłowo, należy zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją. Zapinanie fotelika z wykorzystaniem systemu Isofix jest proste, należy umieścić dwa zaczepy znajdujące przy bazie w uchwytach na siedzeniu tylnej kanapy auta. Jeśli zrobimy to prawidłowo, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie.

Możemy też przypiąć fotelik za pomocą pasów bezpieczeństwa. Istotne jest to, żeby jego dolna część płasko przylegała do siedzenia. Siedzisko nie może przesuwać się na boki ani w przód czy w tył.

 

P3: Kiedy zmienić fotelik samochodowy?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, kiedy jest właściwy moment na zmianę fotelika samochodowego na większy. Głównym wyznacznikiem jest kategoria wagowa, do której jest zaliczany zamontowany w aucie model. Gdy pociecha przekroczy górną granicę wagi, zakup nowego fotelika jest nieunikniony. Jeżeli maluch podróżuje tyłem do kierunku jazdy, powinniśmy sprawdzić, czy jego linia oczu nie wystaje poza obrys fotela.

Innym sygnałem świadczącym o tym, że fotelik jest za mały, jest problem z prawidłowym zapięciem pasów (w pewnym momencie mogą stać się za krótkie). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku starszych dzieci, podróżujących przodem do kierunku jazdy.

 

P4: Od kiedy siedzący fotelik samochodowy?

Noworodki i niemowlęta podróżują w fotelikach w kształcie kołyski, w pozycji półleżącej. Kiedy jest odpowiedni moment na zmianę i umożliwienie dziecku jazdy samochodem w pozycji siedzącej? Fotelik możemy wymienić na inny, kiedy waga malucha przekroczy 13 kg, czyli przeważnie po ukończeniu 1. roku życia. Jednak czasami o zmianie trzeba pomyśleć nieco wcześniej, to zależy od tego, jak szybko rozwija się niemowlę. Jeżeli fotelik jest za mały, głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź oparcia.

Ponadto pojawia się trudność z naciągnięciem i zapięciem pasów. To, że nóżki malucha wystają poza siedzisko, nie oznacza, że trzeba jak najszybciej kupić nowy fotelik. To samo dotyczy samodzielnego trzymania główki czy siadania.

 

 

P5: Fotelik samochodowy – jak długo wozić w nim dziecko?

Przeciętnie dzieci jeżdżą w fotelikach samochodowych do ukończenia 10., maksymalnie 14. roku życia. Wyznacznikiem w tej kwestii jest wzrost pociechy. Maluchy nie mogą podróżować na fotelu samochodowym, przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu.

To, jak długo dziecko będzie musiało podróżować w foteliku, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak szybko się rozwija. Należy przy tym pamiętać, że ważna jest też jego waga. Górna granica w przypadku modeli dla najstarszych pociech to najczęściej 36 kg. Jeżeli maluch ją przekroczył i ma minimum 135 cm wzrostu, może podróżować bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu.

 

 

Jak zamontować fotelik samochodowy?

 

Wpływ na to, jaki fotelik samochodowy jest polecany przez ekspertów, ma nie tylko kategoria wagowa czy przyznane certyfikaty, ale bardzo często również łatwość montażu. Przymocowanie siedziska nie powinno być kłopotliwe. Jeżeli masz wątpliwości, jak to zrobić, zapoznaj się z krótką instrukcją.

 

 

Montaż fotelika z bazą Isofix

Najpopularniejszym sposobem montażu fotelika jest wykorzystanie systemu Isofix. Wymaga to zakupu modelu ze specjalną bazą, jednak mówi się, że jest to najbardziej komfortowa metoda mocowania siedziska w aucie. Wystarczy znaleźć specjalne uchwyty Isofix na tylnej kanapie samochodu, mogą znajdować się po prawej lub lewej stronie, zależnie od marki i modelu auta (czasami są ukryte). Po włożeniu do nich zaczepów umieszczonych przy bazie powinniśmy usłyszeć kliknięcie. To daje pewność, że fotelik jest prawidłowo zamontowany.

 

Montaż Top Tethera i nogi stabilizującej

Niektóre foteliki z bazą Isofix mają nie dwa, ale trzy punkty mocowania do siedzenia. Dodatkowym może być Top Tether, czyli górny pas. Żeby go przyczepić do siedzenia, musimy znaleźć trzeci punkt zakotwiczenia Isofix. Należy przypiąć do niego żółty hak i mocno naciągnąć pas. Niektóre foteliki zamiast Top Tethera mają nogę stabilizującą, która zapobiega przesunięciu się siedziska do przodu podczas kolizji. Musimy odpowiednio dopasować jej wysokość, aby była stabilnie oparta o podłogę auta, a następnie ją zablokować.

 

Jak zamontować fotelik bez systemu Isofix?

Mimo że nie wszystkie samochody są wyposażone w zaczepy Isofix, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezpiecznie i solidnie zamocować fotelik dla dziecka. Możemy do tego wykorzystać pasy przy siedzeniu. Pas biodrowy należy przeprowadzić przez dolne uchwyty, a piersiowy przez górne. Muszą one być mocno naciągnięte i wyprostowane. Jeżeli fotelik nie przesuwa się do przodu, do tyłu i na boki, możemy w nim bez przeszkód przewozić pociechę.

 

 

Gdzie najlepiej zamontować fotelik samochodowy?

Jak twierdzą eksperci, najlepszym miejscem montażu samochodowego fotelika jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Przewożone w ten sposób dziecko jest dobrze chronione przed doznaniem poważnego urazu na skutek bocznego uderzenia. Jednak nie zawsze montaż fotelika w tym miejscu jest możliwy. Wówczas najlepiej przymocować go za siedzeniem pasażera. Dzięki temu podczas prowadzenia pojazdu możemy co pewien czas upewniać się, że z maluchem wszystko jest w porządku. Daje to nam także możliwość bezpiecznego wyjmowania pociechy z samochodu podczas postoju na poboczu.

Posiadacze 2-osobowych aut mogą zamontować fotelik na fotelu pasażera, pod warunkiem, że wyłączą poduszkę powietrzną i odsuną siedzenie maksymalnie do tyłu. Rozwiązanie to jest zalecane także w autach 5-osobowych, w których zagłówki tylnej kanapy są tak blisko tylnej szyby, że niemal się o nią opierają.

 

Najczęściej popełniane błędy podczas montażu fotelika

Co prawda prawidłowy montaż fotelika samochodowego nie jest bardzo trudny, ale wielu rodziców ma z tym problem. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt luźne zamocowanie siedziska, w efekcie czego kołysze się ono na boki. Dużym ułatwieniem może być zakup modelu wyposażonego w świetlny wskaźnik, który informuje o tym, czy fotelik został właściwie przymocowany.

Do błędów montażowych zalicza się też: nieodpowiednie wyregulowanie długości pasów, złe ustawienie kąta oparcia, niewłaściwy dobór miejsca mocowania oraz niewyregulowany zagłówek. Aby nie obawiać się, że nie zamontowaliśmy w fotelika tak, jak zaleca producent, powinniśmy najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...