fbpx

Funko POP – skąd popularność tych figurek?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Zapewne każdy z nas miał już okazję choć raz widzieć figurkę Funko POP. Może było to poprzez reklamę w telewizji, w Internecie lub po prostu na półkach sklepu. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd wzięła się popularność figurek i dlaczego akurat te figurki odniosły tak ogromny sukces. Aby to zrozumieć, należy zacząć od poznania ich genezy oraz zaznajomienia się z samym procesem kolekcjonowania. Zatem co warto wiedzieć o Funko POP?

 

Początki budowy popularnej marki

Mimo, że głośniej o Funko POP zrobiło się dopiero kilka lat temu, marka powstała pod koniec lat 90. XX wieku, a pierwsze figurki tworzono w mieszkaniu właściciela firmy. Warto tutaj wprowadzić nazwę bobbleheads, pod którą kryją się niewielkie postaci o nieproporcjonalnie dużych i kiwających się głowach. To właśnie do takiego rodzaju figurek należała pierwsza seria wydawnicza od Funko, czyli Wacky Wobbler. Z czasem zaczęto produkować kolejne linie, które przyciągały do siebie coraz liczniejszą rzeszę fanów.

Na swój przełomowy moment marka czekała kilka lat, a przypieczętowane zostało to przez wykupienie licencji m.in. od Marvela, DC Comics czy Star Wars. O sukcesie marki może świadczyć również to, że wciąż rozwija swoją działalność i systematycznie wypuszcza nowe postaci w różnych kolekcjach. 

 

Przekrój postaci

Funko POP swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim nawiązaniu współpracy z największymi markami, przez które zdominowany jest światowy rynek. Tworzenie figurek przypominających postaci ze znanych uniwersum typu DC Comics czy Disney, do którego od niedawna należą także Marvel czy Star Wars, przynosi marce ogromne zyski. Poza ulubionymi bohaterami (oraz złoczyńcami) z komiksowego świata, możemy spotkać się z figurkami stworzonymi na podobieństwo Harry’ego Pottera i reszty uczniów z Hogwartu.

To jedynie przykłady tych najbardziej popularnych Funko POP, po które najczęściej sięgają zainteresowani. W całej ofercie znajduje się naprawdę wiele figurek, dlatego każdy ma szansę odnaleźć swoją ulubioną postać z gry, filmu, bajki czy książki. Funko Pop to więc świetny pomysł na prezent dla niejednego fana popkultury. Szeroki wybór, niewysoka cena i możliwość kupienia nawet kilku wyjątkowych wersji swojego ulubionego bohatera, to główne zalety tych figurek, a jednocześnie powody ich popularności.

 

Kolekcjonerstwo

Co warto zaznaczyć, Funko POP zawróciły w głowie nie tylko dzieciom, które wykorzystują je głównie do zabawy. Również dorośli stali się wielkimi fanami tych niewielkich rozmiarów figurek, a najbardziej zagorzali kolekcjonerzy chętnie poszerzają szeregi swoich postaci również o wersje limitowane. Ponadto w sprzedaży dostępnych jest kilka kategorii, z czego każda z nich wyróżnia się nieco innym designem. Mamy zatem rodzaj figurek, których poszczególne elementy świecą w ciemności (Glow in the dark) czy te dość nietypowe o specyficznym zapachu (Scented).

Najczęściej właściciele Funko POP chętnie eksponują swoją kolekcję i ustawiają poszczególne postaci na widocznej dla wszystkich półce, inni natomiast przechowują figurki w oryginalnych pudełkach. Niektórzy fani wrzucają do Internetu kolejne zdjęcia z poszczególnymi bohaterami, tworząc przy tym własne historie. Warto wspomnieć, że z kolekcjonerów wytworzyła się także niemała społeczność, która chętnie doradza sobie w wielu kwestiach w specjalnie stworzonych do tego grupach. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ