fbpx

Gdzie na wakacje z dziećmi?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Początek wiosny to często okres planowania wakacji. Najczęściej wybieranymi przez nas miejscami są góry lub morze, niekiedy również na swój długo wyczekiwany odpoczynek udajemy się nad jezioro. Jednakże wakacje z dziećmi wymagają od rodziców pomysłowości i zapewnienia wielu atrakcji. Z tego względu często odwiedzane przez nas miejsca niekiedy nie będą dobrą opcją. Jakie zatem wybrać wakacje dla rodzin z dziećmi, aby wspólny wyjazd wywoływał we wszystkich jedynie miłe wspomnienia?

Coraz bardziej na popularności zyskuje wypoczynek spędzony w kraju. I choć wakacje z dziećmi w Polsce mogą być spędzone różnie, to mimo wszystko do najpopularniejszych lokalizacji wciąż zaliczamy Bałtyk lub wczasy spędzone w górach. Większość z nas woli podążać doskonale znanymi szlakami, jednakże musimy pamiętać, że wakacje z dzieckiem powinny być nie tylko różnorodne, ale przede wszystkim dostosowane do wieku malucha. 

 

Wakacyjne atrakcje dla dzieci w Polsce 

Od jakiegoś czasu panuje pewne przekonanie, że udane wakacje są jedynie zagranicą. Jednakże coraz częściej decydujemy się na urlop w Polsce. Przyczyniły się do tego nie tylko względy finansowe, ale przede wszystkim chęć poznania pobliskich terenów. I nic w tym dziwnego skoro kraj, w którym mieszkamy kusi nas sporymi atrakcjami. 

Kiedy planujemy wakacje z dziećmi, ważne, aby uwzględnić w nich rozrywki dla maluchów, których na szczęście w naszym kraju nie brakuje. Wakacje dla dzieci nie powinny kojarzyć się jedynie z wycieczkami po muzeum. Z tego względu świetną propozycją będzie aktywność na świeżym powietrzu. Nic jej tak nie zapewni, jak polskie góry, które kuszą swoich turystów o każdej porze roku. Wyprawa na południe Polski zarówno zimą, jak i latem będzie wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Jednak gdzie w góry z dziećmi warto się wybrać, aby oprócz wędrówek po szlakach zwiedzić nieco więcej? 

Bez wątpienia najpopularniejszym miejscem jest Zakopane. Wakacje z dziećmi pozwolą na odkrycie wielu ciekawych zakątków zapewniających jednocześnie spore atrakcje dla całej rodziny. Położone u podnóża Tatr miasto stanowi punkt docelowy wielu wypoczywających. Swoją atrakcyjnością kusi nie tylko podczas śnieżnych miesięcy, ale również w okresie wakacyjnym. Być może to właśnie z tego względu jest tak licznie odwiedzane nie tylko przez podróżnych z Polski, ale również z zagranicy. 

Wakacje z dziećmi w górach powinny być urozmaicone, dlatego jednego dnia wybierzmy wędrówki po malowniczych szlakach, z kolei drugiego zdecydujmy się na nieco inną formę spędzania czasu. Tuż po przyjeździe warto odwiedzić Krupówki, aby poznać najbardziej charakterystyczne miejsce dla Zakopanego. Możliwość zrobienia sobie zdjęcia z popularnym misiem będzie dla maluchów sporą atrakcją. Po spacerze wzdłuż deptaku  możemy wybrać się pod Wielką Krokiew, czyli największą rozrywkę dla fanów skoków narciarskich. Co ciekawe, możemy z niej nawet zjechać. Oczywiście nie na nartach, a na dmuchanym pontonie. Nie musimy się obawiać, ponieważ wszystko przebiega w bezpieczny sposób,  a dodatkową ochroną, jaką otrzymujemy, jest kask na głowę. W czasie zjazdu uzyskujemy charakterystyczną dla skoczka prędkość, co dodatkowo zachęca do skorzystania z atrakcji. 

Wakacje z rocznym dzieckiem nie mogą raczej polegać na długich i pieszych wycieczkach. Z tego względu Morskie Oko czy też Dolina Kościeliska nie zawsze dobrze się sprawdzą. Co prawda szlaki do nich są równe i pozwalają na jazdę wózkiem, jednak kilkugodzinna wyprawa dla takiego malucha może być męcząca. Podczas urlopu warto również zadbać o odpowiednie miejsce noclegowe. Kiedy podróżujemy całą rodziną i planujemy wakacje z dziećmi w górach, z basenem, woda może być świetną atrakcją i wyjściem awaryjnym w przypadku mało sprzyjającej pogody. 

Fajne miejsce na wakacje z dzieckiem w Polsce to również dobrze wszystkim znane Morze Bałtyckie. Szczególnie polecane dla najmłodszych są: Jastarnia, Jastrzębia Góra, Darłowo i Jarosławiec. Miejsca obfitują nie tylko w atrakcje, ale przede wszystkim ich plaże nie są tak oblegane przez turystów, jak w innych większych miastach. Z tego względu, jeśli nie wiemy, gdzie wybrać się na wakacje z półrocznym dzieckiem, dobrym pomysłem będą ciche zakątki, umożliwiające komfortowe spędzenie wolnego czasu. Mniejsze miejscowości są również korzystniejsze pod względem finansowym. Jeżeli zależy nam jedynie na biernym odpoczynku i wygrzewaniu się w słonecznych promieniach, nie warto wybierać dużych i popularnych miejsc. Okazuje się, że wakacje nad morzem z dzieckiem tanio spędzimy, jeśli udamy się np. do Mielenka, Dębków położonych między Władysławowem a Łebą oraz wszystkim znanych Chałup. Wbrew pozorom nie są one aż tak licznie odwiedzane przez turystów, co też przyczynia się do znacznie niższych cen w miejscach noclegowych oraz pobliskich sklepach i restauracjach.

Jeśli jednak preferujemy bardziej aktywne wakacje z dziećmi nad morzem, polecamy odwiedzenie dużych miast jak np. Gdańsk, gdzie oprócz odpoczynku na plaży możemy odwiedzić Muzeum Starych Zabawek i pokazać maluchom, czym dawniej bawili się jego rodzice oraz dziadkowie. Niedaleko Gdańska, a dokładnie w Oliwie znajduje się ZOO, dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie na wakacje z małym dzieckiem najlepiej się udać, warto wybierać zróżnicowane miejsca z ciekawymi atrakcjami, aby maluch nie tylko nie odczuł znużenia, ale przede wszystkim miał zapewnioną dobrą zabawę. 

Wakacje z dziećmi nad morzem z basenem? Początkowo chyba każdy stwierdzi, że brzmi to trochę dziwnie, bo po co nam dodatkowe miejsce z wodą na Pomorzu? Otóż wszystko wygląda zupełnie inaczej, kiedy podróżujemy z małymi dziećmi. Kilkumiesięcznego malucha raczej nie zanurzymy w morzu, zwłaszcza że temperatura znajdującej się w nim wody rzadko jest sprzyjająca dla bobasów. Z tego względu w trakcie wypoczynku rodzice nie powinni zapominać o potrzebach najmłodszego członka rodziny. Dla jego dobra możemy zdecydować się na hotel, który w swojej ofercie ma basen lub podczas mało sprzyjającej pogody, czy też dla dodatkowego urozmaicenia czasu, warto wybrać się do aquaparku. Jest to dobre rozwiązanie na wakacje dla rodzin z dziećmi. 

Polska to oczywiście nie tylko góry i morze, gdzie nie wybieramy się zazwyczaj na dwa dni. Nasz kraj oferuje nam również piękne miejsca na krótkie wypady, dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie na weekend z dzieckiem warto się udać, aby przyjemnie spędzić czas, polecamy np. Janowiec, Kazimierz Dolny lub Bałtów. W Janowcu mamy do dyspozycji przede wszystkim Magiczne Ogrody — miejsce, które poznamy za pomocą zmysłów. Przepiękne zielone tereny będą doskonałą propozycją na rodzinny spacer. Dodatkową atrakcję ogrodów stanowi spływ tratwą oraz Marchewkowe Pole. W drodze powrotnej możemy odwiedzić Kazimierz Dolny i skusić się na drożdżowe koguty jako jedną z miejscowych atrakcji. 

Doskonałym pomysłem będą również wakacje z dziećmi nad jeziorem. Do najpopularniejszych, ale również pięknych miejsc należą Mazury, które kuszą turystów licznymi rejsami. Jednakże miejsce zawiera również spore atrakcje dla maluchów. Jedną z nich jest ZOO Safari, gdzie znajduje się wiele gatunków zwierząt, jak np. daniele, strusie czy też muflony. Dodatkowo  wspólnie spędzone wakacje na mazurach z dziećmi możemy uatrakcyjnić, odwiedzając wioskę garncarską.

Dobrym pomysłem będą również wakacje z dziećmi na Kaszubach. Rzadko odwiedzane przez turystów miejsca stanowią doskonałą atrakcję dla całej rodziny. Malownicze tereny otoczone jeziorami i lasami zachęcają również swoją wyjątkową kulturą, z którą wiążą się muzea i skanseny. Jednym z miejsc jest Żywe Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, gdzie możemy spróbować swoich sił w garncarstwie, a dodatkowo stworzony przez nas przedmiot zabierzemy do domu. Dla najmłodszych niespodzianką będzie również Motylarnia oraz Świat Labiryntów, którego wystrój zmienia się każdego roku.    

 

Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?

Jeżeli marzymy o urlopie spędzonym znacznie dalej od naszego domu, na przykład u pobliskich sąsiadów, warto odwiedzić Słowację. Nie tylko góry, jakimi są Pieniny znajdujące się również po polskiej stronie, powinny skusić nas do odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Z reguły kiedy nie wiemy, gdzie z dziećmi na wakacje, sprawdzone miejsca są zazwyczaj najczęściej wybierane. Nieraz jednak warto wybrać to, co nieznane i odkryć dla nas całkiem nowe miejsca. U naszych sąsiadów, podobnie jak w Polsce możemy zdecydować się na aktywne spędzanie wolnego czasu. I chociaż piesze wycieczki nie zawsze są pozytywnie odbierane przez maluchów, to jednak mimo wszystko warto udać się na niewielką przechadzkę po malowniczych szlakach. Dla turystów poszukujących wrażeń estetycznych polecamy odwiedzić kilka charakterystycznych zabytków. Jednym z nich jest katedra świętej Elżbiety, miejsce kultu religijnego. Ogromna budowla z przepiękną architekturą od dawna stanowi atrakcję dla wielu turystów. 

Wakacje na Słowacji z dziećmi mogą również obfitować w zwiedzanie wielu zamków, miasteczek z malowniczymi kamieniczkami czy też charakterystycznego teatru znajdującego się w Kosicach. Jego wnętrze robi spektakularne wrażenie, co z pewnością jest zasługą bogatych zdobień. Zwiedzanie obiektu odbywa się pod okiem przewodnika, istnieje również możliwość wzięcia udziału w jednym z odbywających się spektakli. 

Czy możliwe są tanie wakacje z dziećmi za granicą naszego państwa? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedne miejsca będą miały tańsze hotele, ale za to ceny produktów, np. w sklepach spożywczych, mogą być takie same, jak w Polsce, a niekiedy i droższe. Zazwyczaj zakładamy, że miejsca, które znajdują się bliżej nas i nie mają w swojej ofercie rajskich plaż z idealnie czystą wodą będą tańsze niż wakacje all inclusive. Nie powinniśmy w ten sposób planować swojego urlopu, ponieważ ceny wszędzie są różnorodne, czego dobrym przykładem są Czechy. Wakacje z dziećmi u naszych sąsiadów nie będą gorsze od tych na egzotycznej wyspie, ponieważ pomimo braku cech charakterystycznych dla ciepłych krajów, państwo może poszczycić się między innymi przepiękną Pragą, która od zawsze kusi turystów swoją malowniczością i  pełnymi magii, wspaniałymi zakątkami.

Gdy marzą Ci się bardziej odległe podróże, pomysłów na ciekawe wakacje z dziećmi Chorwacja ma również wiele. Państwo swoje piękno zawdzięcza przede wszystkim dużej ilości wysp znajdujących się wzdłuż wybrzeża. Oprócz wygrzewania się na słońcu warto pomyśleć również nad atrakcjami dla najmłodszych. Jedną z nich jest rezerwat dla niedźwiedzi Kuterevo mieszczący się w Parku Narodowym Velebit. W Chorwacji nadal żyje na wolności ok. 1000 niedźwiedzi, z kolei rezerwat stanowi schronienie dla tych, które straciły matkę i nie miałyby szans na przeżycie. Wizyta w parku będzie na tyle fascynująca, że maluchy z pewnością zapamiętają wyjazd na długo. 

Czasem potrzebujemy oderwania od rzeczywistości i wybrania się w daleką podróż. Jednym z chętnie wybieranych przez turystów miejsce jest Grecja. Wakacje z dziećmi będą nie tylko ciekawie spędzone, ale przede wszystkim sprawią, że powroty do nich wywołają na naszych twarzach uśmiech. Gorące, piaszczyste plaże, rajskie owoce, wspaniałe zabytki historyczne oraz miejsca idealne dla dzieci to tylko niektóre atrakcje, jakimi zachwyci nas Grecja. Sporym udogodnieniem dla rodziców są również odpowiednio przystosowane pod wymogi rodzin hotele, w których znajdują się kryte baseny, kluby minidisco oraz place zabaw.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Podróż na urlop z kilkulatkiem wymaga od rodziców wręcz perfekcyjnego przygotowania. Oczywiście wszystko zależy od tego, dokąd podróżujemy, na jak długo i jakim środkiem transportu. Jeżeli udajemy się na wakacje w kraju, gdzie dodatkowo podróżujemy własnym samochodem, niezbędne będzie łóżeczko turystyczne. Zdecydowanie ułatwi nam ono  nocleg bez względu na to, czy zdecydujemy się na spanie w hotelu, czy też u miejscowego gospodarza. Musimy również pamiętać o odpowiedniej odzieży, nie tylko dla malucha, ale dla wszystkich członków rodziny. Warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową, okulary przeciwsłoneczne, wygodne obuwie czy też nakrycie głowy. Oczywiście dużo zależy od tego, o jakiej porze roku udajemy się na urlop. Jeżeli jest to lato, niezbędne będą również kosmetyki z filtrem oraz kostiumy kąpielowe. Pamiętajmy jednak, że jeśli wybieramy się na wczasy w kraju, nie ma potrzeby  zabierać ze sobą za dużej ilości rzeczy. Kiedy coś okaże się dla nas niezbędne, możemy to dokupić bezpośrednio na miejscu. Ceny nie zawsze są dużo większe niż te w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy podróżujemy za granicę. Wtedy warto dokładnie przemyśleć nasz bagaż, aby nie uiszczać dodatkowych opłat w przypadku lotu samolotem. Powinniśmy zwrócić jednak uwagę, czy w trakcie wyjazdu nie będziemy potrzebowali między innymi leków, które my lub dziecko przyjmujemy na stałe. W przypadku maluchów bardzo komfortowym rozwiązaniem będzie wózek, który bez względu na środek transportu będziemy mogli zawsze zabrać ze sobą. Warto, aby był to model o szerokim zastosowaniu, pozwalający dziecku na drzemkę w trakcie zwiedzania poszczególnych atrakcji.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Kasia

September 24, 2021 at 8:15 am

Ja wolę spokojne miejsca i w tym przypadku Zajazd Jurajski w Podlesicach spełnia wszystkie moje oczekiwania. Polecam każdemu!

Odpowiadać
Zespół OdSmoczadoTornistra

September 25, 2021 at 10:03 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół OdSmoczadoTornistra

Odpowiadać