fbpx

Ranking 6 najlepszych gier edukacyjnych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 01.12.22

 

Gra edukacyjna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wybór właściwej gry edukacyjnej dla dziecka nie zawsze jest prosty, dlatego chcemy pomóc rodzicom w zakupie. Przygotowaliśmy ranking, do którego trafiły najpopularniejsze obecnie pozycje i to dla różnych grup wiekowych. Dla pociech od 8. roku życia często polecana jest gra Egmont Ubongo, do której można zaangażować nawet 8 osób. Zasady nie są skomplikowane, gdyż zabawa polega na jak najszybszym ułożeniu wskazanej mozaiki na planszy. Ciekawą propozycją dla 6-letnich maluchów jest Rebel Dobble Zwierzaki – gra rozwijająca spostrzegawczość. Zadaniem graczy jest wskazanie, które ze zwierząt łączy dwie karty, zawsze jest tylko jedna możliwość. Chcesz poznać opisy pozostałych wyróżnionych gier? Znajdziesz je poniżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Poprzez zabawę dzieci ćwiczą swój refleks, a także rozwijają umiejętność logicznego myślenia. W rozgrywce może wziąć udział nawet 8 osób, więc jest to ciekawa propozycja dla większej grupy znajomych.

Wady

Kupujący dostrzegli, że kartoniki służące do układania mozaiki nie są wystarczająco wytrzymałe. Trzeba zachować ostrożność, aby przypadkowo ich nie rozerwać.

Podsumowanie

Gra jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jej zasady nie są zawiłe, dlatego nie trzeba tracić dużo czasu na ich wyjaśnienie. Przewidywany czas rozgrywki to ok. 25 minut. W zestawie jest m.in. 36 plansz z zadaniami i 48 kafelków. Całość jest zapakowana w solidne pudełko.

Drugi wybór

Zalety

Gra rozwija spostrzegawczość, gdyż polega na wskazywaniu, które ze zwierzątek łączy dwie karty. W zabawie może wziąć udział minimum dwie, maksymalnie osiem osób. Rozgrywka jest dynamiczna i przebiega szybko, co zapobiega nudzie.

Wady

Mimo że rysunki zwierząt podkreślają ich charakterystyczne cechy, czasami maluchy mają problem z nazwaniem ich, a wtedy konieczne stają się podpowiedzi rodziców.

Podsumowanie

Nie ma ryzyka, że podczas rozgrywki maluchy zaczną się nudzić, gdyż jedna runda trwa średnio 15 minut. Karty są zapakowane w okrągłe, metalowe pudełko, więc nie ma ryzyka, że się zniszczą lub zgubią. Grę można zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd czy spotkanie ze znajomymi.

Rozważ też

Zalety

Rozgrywka może odbywać się w wariancie łatwiejszym lub trudniejszym, w zależności od wieku graczy. Jej zasady nie są skomplikowane, głównym zadaniem jest wymyślanie słów do odpowiedniej kategorii, w których pojawiają się określone litery.

Wady

Osoby, które bardzo często sięgają po grę, zauważyły, że litery zaczynają się szybko powtarzać, co utrudnia wymyślanie nowych słów we wskazanej kategorii.

Podsumowanie

Udział w zabawie mogą wziąć wszyscy członkowie rodziny, bez względu na wiek. Łatwiejszy wariant jest przeznaczony dla maluchów od 5 - 6 lat, a trudniejszy od 12 lat. Gra poszerza zasób słownictwa, ponadto dzieci uczą się, jak radzić sobie pod presją czasu.

 

 

6 najlepszych gier edukacyjnych. Opinie w 2022 roku

 

Rodzice często zastanawiają się, jak zachęcić swoje pociechy do nauki poprzez zabawę. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup gier edukacyjnych, jednak na rynku jest wiele tego typu produktów, co może utrudniać podjęcie decyzji. Postanowiliśmy przeanalizować trendy zakupowe i opinie konsumentów, aby stworzyć ranking gier edukacyjnych z najczęściej polecanymi tytułami.

 

Gry dla dzieci edukacyjne

 

1. Egmont Ubongo Gra Planszowa 

 

Godną uwagi pozycją w kategorii edukacyjne gry dla dzieci jest Egmont Ubongo. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością, na co wpływają proste zasady, jak również szybka rozgrywka. Do zabawy można zaangażować 1 – 8 osób, a więc można miło spędzić czas z rodziną lub grupą znajomych. Tytuł ten należy do grupy: Dobre gry edukacyjne dla 8-latka.

Przewidywany czas rozgrywki to ok. 25 minut, dlatego nie ma ryzyka, że uczestnicy będą narzekać na nudę. Gra polega na jak najszybszym ułożeniu mozaiki na planszy w ciągu 30 sekund (w określony sposób). Osoba, która zrobi to jako pierwsza, ma wypowiedzieć hasło “ubongo”, a w nagrodę zdobywa kolorowy klejnot.

Uważa się, że edukacyjne gry dla dzieci powinny rozwijać u maluchów różne umiejętności, w tym logiczne myślenie i refleks. Rodzice przekonują, że właśnie tym wyróżnia się prezentowany tytuł. Ponieważ w zestawie jest 36 plansz z ponad 400 zadaniami, nie ma ryzyka, że pociecha szybko wszystkie pozna i nie będzie już chciała grać.

 

 

 

 

Gry edukacyjne dla 6 latka

 

2. Gra Rebel Dobble Zwierzaki 

 

Osoby chcące znaleźć ciekawe gry edukacyjne dla 6-latka, powinny zwrócić uwagę na Rebel Dobble Zwierzaki. Podstawowym celem rozgrywki jest szybkie znalezienie zwierzątka, które znajduje się na dwóch kartach (zawsze jest tylko jedno). Poprzez zabawę maluchy rozwijają swoją spostrzegawczość, ćwiczą również koncentrację.

Zalecana liczba graczy to 2 – 8, a średni czas rozgrywki wynosi od 5 do 15 minut. Kolejne rundy przebiegają szybko, zabawa jest dynamiczna. Jak pokazał test gier edukacyjnych, opisywana pozycja zapewnia dużo radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Rebel Dobble Zwierzaki to tytuł, który często zalicza się do kategorii: Gry edukacyjne dla przedszkolaków. Kupujący docenili tę pozycję za dynamiczną rozgrywkę, wygodne przechowywanie kart (w dołączonym, metalowym pudełku) oraz rozwijanie słownictwa poprzez zabawę.

 

 

 

 

Gry edukacyjne dla 5 latka

 

3. Egmont Gra Słowostwory GE-2626

 

Pytając o gry edukacyjne dla 5-latka, bardzo często w propozycjach pojawia się Egmont Gra Słowostwory GE-2626. Zabawa polega na wymyślaniu słów, które będą pasować do kategorii wskazanej przez kostkę. Co więcej, muszą one zawierać litery umieszczone na kartach, a jest na to tylko 30 sekund.

Minimalna liczba osób zaangażowanych do rozgrywki to 2. Ciekawe jest to, że zabawa może przebiegać w dwóch wariantach, łatwiejszym i trudniejszym. Gra spodoba się nie tylko kilkuletnim maluchom, ale i nastolatkom, a nawet dorosłym.

Przeanalizowane komentarze pokazały, że według konsumentów jest to bardzo ciekawa propozycja dla całej rodziny. To dobra gra edukacyjna, ponieważ poszerza zasób słownictwa, a do tego uczy maluchy, jak radzić sobie pod presją czasu.

 

 

 

 

Gry edukacyjne dla 3 latka

 

4. Nasza Księgarnia Kurnik

 

Nasza Księgarnia Kurnik, czyli dobra i tania gra edukacyjna, jest przeznaczona dla 2, maksymalnie 5 graczy. Maluch może bawić się z rodzeństwem, rodzicami lub przyjaciółmi. Celem rozgrywki jest zebranie jak największej liczby jajek, ale trzeba przy tym uważnie sprawdzać ich kolory. Przewidywany czas jej trwania to ok. 15 minut.

Ponieważ jest to tytuł z grupy: Gry edukacyjne dla 3-latka, zasady nie są skomplikowane i można szybko wyjaśnić je pociechom. W skład zestawu wchodzi: 6 dwustronnych płytek (kura + jajko), 18 żetonów jajek oraz 7 gniazd.

Prezentowana pozycja jest chętnie wybierana przez konsumentów. Wynika to m.in. z ciekawej oprawy graficznej i dynamicznej rozgrywki, która nie pozwala się nudzić. Ponadto podczas zabawy dzieci ćwiczą koncentrację i pamięć.

 

 

 

 

Gry edukacyjne dla 4 latka

 

5. Magic Pen Swinka Peppa Trefl 01603 Pudełko 

 

Tytuł Magic Pen Świnka Peppa Trefl 01603 Pudełko często pojawia się w odpowiedzi na pytanie o polecane gry edukacyjne dla 4-latka. Na pewno przypadnie on do gustu miłośnikom przygód świnki Peppy i jej rodziny. Ciekawe jest to, że maluch może bawić się w pojedynkę lub z przyjaciółmi, maksymalna liczba graczy to 4.

Przedstawiona pozycja należy do kategorii: Planszowe gry edukacyjne. W pudełku znajduje się 16 kolorowych, dwustronnych plansz, główna plansza z tarczą losującą, 4 pionki oraz magiczny pisak. Zabawa polega na szybkim dotarciu do mety, a żeby móc się przesuwać do przodu, należy rozwiązywać łamigłówki.

Opublikowane przez kupujących opinie o grach edukacyjnych świadczą o tym, że opisywany tytuł zapewnia kilkulatkom bardzo dobrą zabawę, a jednocześnie rozwija wiele przydatnych umiejętności. Plansze są kolorowe i ładnie się prezentują. Ponieważ runda trwa ok. 30 minut, maluchy nie powinny narzekać na nudę.

 

 

 

 

Gry edukacyjne dla 7 latka

 

6. Gra Elektroniczna JW Gra-15 Przedszkolak 

 

Rodzice kompletujący gry edukacyjne dla 7-latka powinni zwrócić uwagę na pozycję JW Gra-15 Przedszkolak. W zestawie jest 12 plansz z ponad 400 obrazkami. Przy każdym z nich znajduje się punkt, do którego należy przyłożyć magiczny długopis z lampką. Jeśli zaświeci się ona na zielono, to znak, że pociecha prawidłowo rozwiązała zadanie i może przejść do kolejnego.

Podczas zabawy dzieci rozwijają umiejętności, które bardzo przydają się w szkole, w tym logiczne myślenie oraz spostrzegawczość. Pociecha może bawić się sama, nie musi angażować do rozgrywki rodziców.

Dlaczego gra znalazła się w zestawieniu? Jest ona chętnie wybierana przez osoby chcące dobrze przygotować swoje dzieci do pójścia do szkoły. Co ważne, maluch może bawić się nie tylko w domu, ale i np. w czasie długiej podróży samochodem. Pudełko z planszami nie jest duże, co pozwala na jego wygodne przenoszenie z miejsca na miejsce.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę edukacyjną kupić?

 

Wciąż zastanawiasz się, która z dostępnych na rynku gier edukacyjnych zainteresuje Twoją pociechę? Aby pomóc Ci w zakupie, przygotowaliśmy również poradnik opisujący najważniejsze kwestie, na jakie musisz zwrócić uwagę. Zapoznaj się z nim, żeby nie mieć już wątpliwości, jaką grę edukacyjną wybrać.

Rodzaje

Jest kilka rodzajów gier edukacyjnych i trudno wskazać, który jest najlepszy. Uzależnione jest to m.in. od tego, czym interesuje się dziecko i jak lubi spędzać wolny czas. Bardzo chętnie kupowane są przede wszystkim gry planszowe, polegające na przesuwaniu pionków w stronę mety i wykonywaniu zadań umieszczonych na poszczególnych polach. Warto zwrócić uwagę także na gry karciane. Często rozwijają one spostrzegawczość, pomagają też w poznawaniu nowych słów, kolorów, kształtów czy odkrywaniu języków obcych. Ponadto dzieci chętnie grają w różnego rodzaju łamigłówki i układanki, na popularności wciąż zyskują także gry elektroniczne. Najczęściej mają one postać planszy z punktami, do których przykłada się tzw. magiczny długopis. Umieszczona na nim dioda świeci, kiedy dziecko ustawi go na polu z prawidłową odpowiedzią.

 

Wiek graczy

Gra edukacyjna musi być przede wszystkim dostosowana do wieku graczy. Pod tym względem wybór jest bardzo duży, gdyż dostępne są zarówno tytuły dla 3-, 4- czy 5-latków, jak również takie przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet dla nastolatków. Nie należy kupować gier, które są przeznaczone dla graczy starszych od naszych pociech. Prawdopodobnie będą one jedynie leżały na półce przez dłuższy czas, np. z powodu za bardzo skomplikowanych zasad i trudności z dostosowaniem się do nich. Jednocześnie trzeba pamiętać, że pozycje przeznaczone dla młodszych graczy nie będą odpowiednie dla starszych pociech, ponieważ okażą się zbyt łatwe, a tym samym mało wymagające i rozwijające. To wiek dziecka w dużej mierze decyduje o tym, jaka jest najlepsza gra edukacyjna. Pamiętajmy, że ma ona nie tylko dostarczać rozrywki, ale i przez zabawę pomagać maluchom w zdobywaniu nowych umiejętności.

 

Tematyka

Aby mieć pewność, że gra zainteresuje dziecko, najlepiej wybrać taką, która tematyką nawiązuje do jego pasji. Nie powinno to być trudne, gdyż tego typu produktów jest w sklepach bardzo wiele. Zwykle pojawiają się w nich zwierzątka, rośliny, pojazdy czy zjawiska towarzyszące nam na co dzień, ale są też takie nawiązujące np. do popularnych bajek czy komiksów. W grach edukacyjnych nie ma treści nieodpowiednich dla dzieci, dlatego nie trzeba się o to martwić.

 

Liczba graczy

Są dzieci lubiące bawić się w pojedynkę, jak również takie, które wolą spędzać czas z rodzeństwem, rodzicami czy rówieśnikami. Warto to uwzględnić, szukając właściwej gry edukacyjnej. Zwróćmy uwagę na minimalną oraz maksymalną liczbę graczy, aby uniknąć sytuacji, że np. ktoś musi zrezygnować z udziału w rozgrywce.

 

Przejrzyste zasady

Najlepsza gra edukacyjna nie wymaga długiego przygotowywania się do zabawy. Zasady rozgrywki nie mogą być skomplikowane, gdyż wyjaśnianie ich dzieciom (a czasami też dorosłym) może zająć dużo czasu. Ponadto w przypadku zawiłych gier czasami konieczna jest stała asysta rodzica, aby na bieżąco rozwiewać wątpliwości, w efekcie czego nie może on zająć się innymi obowiązkami. Warto więc szczegółowo przeanalizować, jaki jest główny cel zabawy i jakie zadania czekają na graczy biorących w niej udział. Czasami jest to szukanie tych samych symboli na kartach, a niekiedy wymyślanie słów, odpowiadanie na pytania lub układanie obrazków.

Czas trwania rozgrywki

Jak długo powinna trwać zabawa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wiele zależy m.in. od wieku dziecka. Młodszym pociechom zwykle polecane są gry dynamiczne, w których jedna runda trwa maksymalnie 10 – 15 minut. Dzięki temu maluchy nie nudzą się i przez cały czas są aktywne. Im starsze jest dziecko, tym dłuższa może być rozgrywka.

 

Gry edukacyjne w dobrych cenach

Gry edukacyjne, w zależności od rodzaju, kosztują od 10 do 100 zł. Nie jest to bardzo duży wydatek, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jak cenne umiejętności dziecko może zdobyć przez zabawę. Na cenę tego typu produktów wpływają też takie czynniki jak producent czy zawartość zestawu (im więcej elementów, tym gra może być droższa).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ