fbpx

Gry planszowe dla dzieci ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

 

Wybierając grę planszową dla dziecka często zastanawiamy się, który produkt ma najwięcej walorów edukacyjnych i jednocześnie zapewnia doskonałą rozrywkę. Aby ułatwić Ci podjęcie tej decyzji dokonaliśmy dogłębnej analizy opinii konsumentów i wyłoniliśmy najlepsze gry w 2024 roku. Na podstawie naszej analizy powstało zestawienie, w którym pierwsze miejsce zajął produkt Rebel Dobble. Ta niezwykle prosta gra rozwija spostrzegawczość i refleks, a przy tym gwarantuje wesołą zabawę. Dzieci chętnie po nią sięgają ze względu na ciekawe grafiki i łatwe zasady. Warto zwrócić uwagę także na drugą, równie atrakcyjną pozycję z naszego zestawienia. Jest nią gra Wsiąść do pociągu: Europa polegająca na układaniu tras kolejowych pomiędzy wylosowanymi miastami. Jest to oryginalny sposób na naukę geografii w domu i poszerzanie wiedzy dziecka, a w rozgrywkach może brać udział cała rodzina. Zapraszamy też do zapoznania się z opisami pozostałych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gra rozwija refleks i spostrzegawczość. Ma bardzo proste zasady i zapewnia bardzo dobrą rozrywkę osobom w każdym wieku. Jej zaletą jest również wygodne i poręczne opakowanie, które nie zajmuje dużo miejsca.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na materiał, z jakiego wykonane są karty. Według konsumentów powinny być one bardziej sztywne, gdyż niezwykle szybko się niszczą i przedzierają.

Podsumowanie

Gra zapewnia doskonałą rozrywkę dla całej rodziny i rozwija spostrzegawczość. Dzięki prostym zasadom mogą w nią grać nawet najmłodsze dzieci. Jest to świetny sposób na rozkręcenie każdej imprezy.

Drugi wybór

Zalety

Planszówka cieszy się dużą popularnością ze względu na ciekawą fabułę, nieskomplikowane zasady i atrakcyjne wykonanie. W zabawie może uczestniczyć cała rodzina, a gra wciąga już od pierwszej rozgrywki.

Wady

Konsumenci uważają, że ilość biletów z trasami jest zbyt mała. Po kilku rozgrywkach gracz zna je na pamięć i może przewidzieć ruch przeciwnika. Ponadto, nazwy miast na biletach nie są w języku polskim.

Podsumowanie

Gra jest bardzo popularna wśród miłośników planszówek. Plansza i karty są porządnie wykonane, a zasady gry jasno opisane w instrukcji. Planszówka zmusza do myślenia i zapewnia rozrywkę na długie godziny.

Rozważ też

Zalety

W grze mogą brać udział osoby w każdym wieku, rozwija umiejętności logicznego myślenia i planowania oraz szybko się nie nudzi. Wykonanie wszystkich elementów jest solidne. Jak podkreślają konsumenci, idealnie nadaje się na rodzinne wieczory.

Wady

Niestety w grze mogą brać udział maksymalnie 4 osoby, co dla wielu użytkowników jest wadą. Ponadto twierdzą oni, że niektóre elementy są bardzo małe i gra się nimi niezbyt wygodnie.

Podsumowanie

Mimo wysokiej ceny planszówka jest chętnie nabywana przez konsumentów. Doceniają oni jej nieskomplikowane zasady oraz to, że każda rozgrywka może wyglądać inaczej. Na uwagę zasługuje także wysoka jakość wykonania.

 

 

Najlepsze gry planszowe dla dzieci w 2024 roku

 

Poniższy ranking gier planszowych dla dzieci ma na celu wsparcie w wyborze produktu spełniającego Twoje oczekiwania. W zestawieniu znalazły się planszówki, które według konsumentów są bardzo ciekawe, wciągające i atrakcyjnie wykonane.

 

Rebel Dobble

 

Jeśli szukasz interesującej gry dla dzieci, która rozwija spostrzegawczość, szybkość i refleks koniecznie zapoznaj się z produktem Rebel Dobble. Jej niezwykle proste zasady i atrakcyjna szata graficzna sprawiają, że jest to chętnie wybierana pozycja przez najmłodszych.

Rozgrywka polega na znajdowaniu wspólnych symboli znajdujących się na karcie, która leży na stole i tej, którą trzymamy w ręku. Zawodnik musi głośno nazwać przedmiot i przykryć leżącą kartę swoją. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Utrudnieniem jest fakt, że symbole mają różne rozmiary lub są odwrócone.

Gra przeznaczona jest dla 2 do 8 osób, a jedna rozgrywka trwa od 5 do 10 minut. Planszówka cechuje się atrakcyjnym wykonaniem. Karty zapakowane są w praktyczne, metalowe pudełeczko.

Rebel Dobble to dobra i tania gra planszowa dla dzieci, która jest bardzo pozytywnie oceniana przez konsumentów. Cenią ją za zapewnienie dynamicznej rozrywki, banalnie proste zasady oraz poręczne opakowanie, które nie zajmuje dużo miejsca.

Rebel Dobble to bardzo dobra gra planszowa dla dzieci do 50 zł. Rozgrywka zajmuje przeciętnie 15 minut. Maksymalna liczba graczy wynosi 8.

 

Zalety

Proste zasady: Jedną z kluczowych zalet, które konsumenci biorą pod uwagę podczas zakupu tej gry, są łatwe zasady. Nie trzeba się obawiać, że ich tłumaczenie zajmie zbyt dużo czasu i dziecko szybko zniechęci się do wspólnej zabawy.

Opakowanie: Wszystkie znajdujące się w zestawie karty są zamknięte w solidnym opakowaniu. Pozwala ono zachować porządek. Opakowanie zajmuje mało miejsca, łatwo się je przechowuje.

Ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu: Grając w Dobble, można poprzez zabawę ćwiczyć spostrzegawczość i refleks. Takie umiejętności zawsze są potrzebne.

Szybka rozgrywka: Nie trzeba poświęcać zbyt dużo czasu na to, aby zagrać wspólnie z dzieckiem i bliskimi. Wystarczy kilkanaście minut, żeby miło spędzić czas.

Duża liczba graczy: W Dobble może grać równocześnie do 8 osób. W rezultacie karty sprawdzają się podczas różnych spotkań i są polecane dla większej rodziny.

 

Wady

Wykonanie kart: Część osób przyznaje, że karty mogłyby być zrobione z solidniejszego materiału. Są one podatne na zniekształcenia i przy dłuższym i intensywnym użytkowaniu tracą swój estetyczny wygląd.

 

 

 

 

Wsiąść do pociągu: Europa

 

Wsiąść do pociągu: Europa to popularna gra towarzyska, która stała się bestsellerem na całym świecie. Zapewnia ona dobrą zabawę całej rodzinie i gwarantuje rozrywkę zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym graczom.

Zadaniem zawodników jest zebranie kart przedstawiających wagony i użycie ich do budowania dworców, tuneli, pokonywania promów i zajmowania tras kolejowych w całej Europie. Za każdy wybudowany odcinek gracze otrzymują punkty. Zasady gry są bardzo proste, dzięki czemu mogą w niej brać udział także dzieci.

Pudełko zawiera dużą, rozkładaną planszę z mapą Europy z 1900 roku, kolorowe figurki wagonów i dworców, karty pociągów i biletów, drewniane znaczniki punktacji oraz instrukcję. Całość wydana jest w bardzo atrakcyjnej formie.

Opinie o grach planszowych dla dzieci tego producenta są pozytywne. Również Wsiąść do pociągu: Europa zbiera wiele pochlebnych recenzji. Konsumentom podoba się fabuła gry, jej wykonanie i to, że wciąga i zapewnia rozrywkę na długie godziny.

Gra planszowa Wsiąść do pociągu: Europa jest polecana miłośnikom planszówek. Nadaje się dla osób początkujących i bardziej zaawansowanych.

 

Zalety

Elementy zestawu: W zestawie znajduje się wiele elementów m.in. kilkaset kolorowych figurek wagonów, karty pociągu i drewniane znaczniki punktacji. Każdy z akcesoriów jest solidnie wykonany.

Rozrywka dla całej rodziny: Wsiąść do pociągu: Europa to gra planszowa dla całej rodziny. Podoba się ona osobom w różnym wieku, nie tylko dzieciom, ale też nastolatkom, dorosłym i seniorom. To planszówka łącząca pokolenia, w którą można grać podczas rodzinnych spotkań.

Szybkie tłumaczenie zasad: Atutem tej rozgrywki jest to, że tłumaczenie jej zasad nie zajmuje zbyt dużo czasu. Zwykle zabiera to kilka do kilkunastu minut. W opakowaniu znajduje się dokładnie opracowana instrukcja.

Nagrody: Do zakupu tego produktu zachęca to, że otrzymał on liczne nagrody np. w Norwegii i Włoszech stał się Grą Roku 2006.

 

Wady

Bilety z trasami: Gra byłaby ciekawsza, gdyby w zestawie znajdowało się więcej biletów z trasami. Po kilku rozgrywkach zna się je już na pamięć.

 

 

 

 

Galakta Catan

 

Galakta Catan to rodzinno-ekonomiczna gra planszowa, która zyskała dużą popularność na całym świecie. Polega ona na wznoszeniu pierwszych osad i budowaniu dróg na niezamieszkałej przez ludzi wyspie. Zwycięzcą jest gracz, który zgromadzi dziesięć punktów uzyskanych za wybudowanie osady, miasta lub drogi czy stworzenie największej armii.

Pudełko zawiera liczne elementy, w tym pola terenu, żetony z liczbami, karty surowców, pomocy i rozwoju, pionki, podstawki, kości i instrukcję. Gra przeznaczona jest dla 3 do 4 osób, a jedna rozgrywka może trwać około 30-40 minut.

Rozgrywka jest bardzo emocjonująca i wymaga obmyślenia błyskotliwego planu, który pozwoli zyskać nowe ziemie i surowce. Planszówka doczekała się wielu rozszerzeń i dodatków. Na jej podstawie powstały nawet całkowicie nowe gry oparte na tej samej treści fabularnej.

Osoby, które zdecydowały się na zakup produktu Galakta Catan, zgodnie twierdzą, że jest to świetna gra dla całej rodziny, w którą można grać w każdym wieku.

Galakta Catan to gra planszowa polegająca na budowaniu dróg i wznoszeniu osad. Rozgrywka zajmuje około godziny.

 

Zalety

Jakość wykonania: Użytkownicy przeprowadzający test gier planszowych dla dzieci przyznają, że Catan jest wykonana z najwyższą starannością. Zarówno plansza, jak i pozostałe elementy zestawu są solidnie i na długo zachowują ładny wygląd.

Nie nudzi się zbyt szybko: Ze względu na to, że podczas rozgrywki sporo się dzieje i trzeba cały czas myśleć, jak rozbudować osadę, gra nie jest nudna ani przewidywalna.

Uniwersalność: Gra Catan spodoba się osobom w różnym wieku. Dodatkowo ma ona proste zasady, więc przed rozgrywką nie trzeba tracić dużo na przyswajanie reguł i tłumaczenie ich pozostałym.

 

Wady

Ograniczona liczba graczy: Niektórym osobom nie podoba się to, że gra Catan nie jest dostosowana do dużej ilości graczy. Nie sprawdza się ona np. podczas większych spotkań rodzinnych.

 

 

 

 

Albi Party Time

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć gry Albi Party Time. Polega ona na wyjaśnianiu innych graczom znaczenia słowa przy użyciu jego synonimów, antonimów czy innych podpowiedzi. Plansza zawiera również pola dodatkowe, które wymuszają wyszukiwanie rymów, pokazywanie zwierząt lub zawodów, opisywanie znanych osób czy znalezienie jak najwięcej wyrazów zaczynających się na tę samą literę.

Pudełko zawiera planszę do gry z ruletką, 400 kart ze słowami do pokazania lub opisania, klepsydrę, 6 pionków oraz instrukcję. Można w nią grać zarówno w 2 osoby, jak i w nieco większym gronie. Zasady są bardzo proste, a rozgrywce często towarzyszy mnóstwo śmiechu.

Warto zwrócić uwagę również na pozytywne komentarze użytkowników, którzy zakupili Albi Party Time. Zwracają oni uwagę na solidne wykonanie kart i pudełka, a także fakt, że gra rozwija wyobraźnię i dostarcza wspaniałej rozrywki.

Gra planszowa Albi Party Time jest przeznaczona dla dużej ilości graczy. Rozgrywka polega na odgadywaniu słów.

 

Zalety

Zróżnicowane zadania: Podczas gry dostaje się różne zadania. Poza wskazywaniem haseł za pomocą synonimów, antonimów i podpowiedzi trzeba też np. pokazywać zwierzęta, prezentować zawody czy tworzyć rymy.

Wywołuje uśmiech: Każda osoba, która miała okazję zagrać w Albi Party Time przyznaje, że wywołuje ona uśmiech na twarzy i zdecydowanie poprawia zawodnikom humor.

Łatwe zasady: Co jeszcze zachęca do tego, aby zainwestować w tę grę planszową? Jej atutem są bez wątpienia proste zasady, które można wytłumaczyć w zaledwie kilka minut.

 

Wady

Jakość wykonania: Pewna grupa osób, które wystawiają opinie na temat produktu, twierdzi, że jakość jego wykonania mogłaby być lepsza.

Ciemna kolorystyka: Znajdująca się w zestawie plansza ma czarny kolor i dlatego zwykle nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania dzieci.

 

 

 

 

Trefl 5 Sekund junior

 

Nasz ranking nie byłby kompletny bez gry Trefl 5 Sekund junior. Jest to planszówka przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale z powodzeniem mogą brać w niej udział starsze osoby.

Rozgrywka polega udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie zawarte na wylosowanej karcie. Każdy uczestnik ma tylko 5 sekund na podanie trzech poprawnych przykładów. Czas mierzony jest za przy pomocy specjalnego czasomierza mającego formę spirali ze spadającymi kuleczkami. Wygrywa zawodnik, który jako pierwszy dojdzie do mety.

Gra przeznaczona jest dla 3 do 6 graczy, a jedna rozgrywka trwa około 30 minut. Pudełko zawiera planszę, karty z pytaniami, karty czasu i zmiany, pionki, czasomierz oraz instrukcję.

Konsumenci pozytywnie oceniają grę Trefl 5 Sekund junior. Wśród największych zalet wymieniają tę, że zmusza dziecko do szybkiego myślenia, a szukanie odpowiedzi na różnorodne pytania pobudza wyobraźnię.

Trefl 5 Sekund Junior to gra rodzinna odpowiednia dla dzieci i dorosłych. Rozgrywka polega na odgadywaniu słów odpowiednich do danej kategorii.

 

Zalety

Jakość wykonania: Wielu rodziców wydając opinie na temat 5 Sekund Junior, zwraca uwagę na wysoką jakość jej wykonania. Plansza, karty i inne elementy są zrobione z dobrych gatunkowo tworzyw.

Uczy koncentracji: Rozgrywka uczy skupienia i szybkiego myślenia. Dziecko nabywa umiejętności, jak radzić sobie z presją czasu.

 

Wady

Niektóre pytania są niezrozumiałe: W pojedynczych recenzjach można przeczytać, że niektóre z pytań na kartach są niezrozumiałe dla dzieci w pierwszej klasie.

Mało czasu: Gra może powodować lekki stres, bo nie ma zbyt dużo czasu na odgadnięcie haseł.

 

 

 

Jaką grę planszową dla dzieci kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każde dziecko, by się rozwijać, potrzebuje odpowiednich bodźców. To pozwala mu na ciągłe poznawanie otoczenia, zdobywanie wiedzy i poszerzanie możliwości jego umysłu. Najlepszym sposobem na naukę dla najmłodszych członków rodziny jest zabawa. Jednym z jej elementów są z całą pewnością gry planszowe, które równocześnie zapewniają rozrywkę też rodzicom czy dziadkom, jak i dają możliwość wyciągania z niej lekcji.

Na pytanie, jaka gra planszowa dla dzieci jest najlepsza nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb dziecka i etapu rozwoju, na którym się znajduje.

Edukacyjny charakter gier dla dzieci

Głównym zadaniem stawianym grom przeznaczonym dla najmłodszych graczy jest posiadanie waloru edukacyjnego. Ten typ zabawek ma przede wszystkim zachęcić dziecko do wyciągania wniosków podczas wykonywania różnych czynności. Istnieją produkty, które wpływają przede wszystkim na sferę skojarzeń oddziałując na zmysł wzroku maluchów, pokazując im kształty i kolory oraz powiązania pomiędzy nimi. Zadaniem innych jest nauka liczenia, czytania oraz kojarzenia poszczególnych faktów. Gry przeznaczone dla starszych dzieci mogą rozwijać ich spostrzegawczość czy refleks. Planszówki mogą poszerzać wiedzę z poszczególnych dziedzin, przyczyniać się do zintensyfikowania logicznego myślenia. W końcu pozwalają na zdobycie umiejętności planowania, logicznego myślenia czy samodzielnego tworzenia fabuły według wskazówek zawartych w grze. Najlepsza gra planszowa dla dzieci nie znudzi się maluchom po kilku rozegranych partiach, a co więcej – nawet po wielu rozgrywkach w dalszym ciągu będzie mogła je czegoś nauczyć.

 

Wiek dziecka

Najważniejszym kryterium przy wyborze planszówki odpowiedniej dla Twojego dziecka będzie wiek pociechy. Większość produktów na rynku posiada wyraźne wskazówki producenta, co do tego, w jakim przedziale wiekowym mieszczą się ich docelowi posiadacze. Źle dobrana gra nie będzie spełniać swojej roli.

Zbyt zaawansowana gra z pewnością, nie będzie w stanie nauczyć niczego młodszych użytkowników. Nie zrozumieją jej zasad lub nie będą sobie w stanie poradzić z rozgrywką. Tym samym nie będą po nią chętnie sięgać. Model przeznaczony dla młodszych konsumentów nie będzie cieszyć starszych dzieci. Po krótkim czasie brak odpowiedniego stopnia trudności sprawi, że zabawka się znudzi i zostanie odstawiona.

Przede wszystkim sprawdzaj oznaczenia i to nimi kieruj się w czasie dokonywania zakupu. Z całą pewnością nie zaszkodzisz tym swojemu dziecku, a nawet sprawisz mu większą przyjemność z grania.

 

Ilość graczy

Każda gra jest przeznaczona dla określonej liczby użytkowników. Zabawa w zbyt małym gronie może nie mieć większego sensu przy grze przeznaczonej dla większej grupy, a przy zbyt dużej liczbie osób kilka z nich będzie musiało czekać na swoją kolej. Dziecko nie będzie zadowolone z braku możliwości zagrania w grę z powodu braku towarzystwa, ani nie będzie chciało czekać, gdy inni będą się świetnie bawić.

Zastanów się nad tym, jak najprawdopodobniej będzie to wyglądać w Twoim domu. Jeśli masz jedno dziecko i to Wy – rodzice lub dziadkowie – będziecie osobami, z którymi maluch będzie grał wybierz tę planszówkę, która umożliwia rozgrywkę przy niewielkiej ilości osób. Tym sposobem Twoja pociecha nigdy nie będzie musiała martwić się o to, że nie ma z kim zagrać. Jeżeli masz więcej dzieci lub Twoja pociecha jest często odwiedzana przez znajomych kup produkt znajdujący zastosowanie w większym gronie. Niektóre gry przewidują szeroki zakres liczebności graczy, dając tym samym duże możliwości.

 

Elementy składające się na grę

Dzieci kierują się przede wszystkim wzrokiem. Wybierając odpowiedni produkt powinieneś zwrócić uwagę na to, jak wygląda i z jak wielu elementów składa się gra. Kolorowa plansza i ciekawe dodatki to spora szansa na to, że nowa zabawka spodoba się maluchowi. Jeśli nie masz pewności co do tego, która z podobnych planszówek spodoba się Twojej pociesze spróbuj postawić na coś, co jest jej znane. Zobacz, czy nie ma na przykład produktu korzystającego z motywów ulubionej kreskówki dziecka czy też książki, po którą lubi sięgać.

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 3-latka powinieneś zwrócić uwagę na jeszcze jedną, ważną kwestię -chodzi tu o wielkość poszczególnych elementów gry. Małej wielkości pionki czy niewielkie kostki mogą okazać się niebezpieczne dla maluchów. Bez trudu mogą zostać przez nie połknięte, pociecha może się nimi zadławić czy skaleczyć sobie buzię. Nie będzie to przyjemne doświadczenie ani dla dziecka, ani dla Ciebie, dlatego też zawsze zastanawiaj się nad słusznością dokonywanego wyboru.

 

Zasady gry

Każda gra posiada instrukcję, w której wytyczony jest zbiór reguł wskazujących, jak powinna wyglądać rozgrywka. Produkty przeznaczone dla dzieci powinny być możliwie jak najprostsze w obsłudze, dlatego też zasady nie mogą być zbyt skomplikowane. Maluch nie będzie w stanie poradzić sobie z planszówką, której nie jest w stanie zrozumieć. Prędzej czy później przestanie się nią interesować, nie chcąc więcej próbować. W taki sposób Twój wydatek stanie się zupełnie zbędny.

 

Wykonanie

Część osób podkreśla, że ważne są nie tylko zasady czy to, jak bardzo interesująca jest planszówka. Rodzice powinni też z uwagą przyjrzeć się temu, jak wykonano produkt. Plansza powinna być twarda i zabezpieczona laminatem, tak aby maluchy szybko jej nie zniszczyły. Odradza się zakup produktów z papieru, który można łatwo podrzeć.

Jeśli chodzi o pionki, kostki czy karty, też warto przyjrzeć się temu, czy te elementy są solidne. Jednocześnie nie zapomnijmy o pudełku do przechowywania wszystkich elementów. Porządek, gdy ma się dzieci to trudny temat i warto o niego dbać segregując gry i zabawki. Tym bardziej, że często po kilku rozgrywkach brakuje elementów gry i ta nie jest już tak atrakcyjna, jak wcześniej, lub niemożliwa do rozegrania. Oszczędźmy sobie czas na szukanie kostek czy planszy kupując zestaw z dobrze przemyślanym, zamykanym pudełkiem.

Cena

W zależności od stopnia złożenia gry, producenta czy też typu danej planszówki, jej cena może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Na pewno da się kupić gry planszowe dla dzieci w dobrych cenach, jednak nie jest to jedyne kryterium, na którym powinieneś skupić swoją uwagę. Czasami lepiej wydać trochę większą sumę, by mieć pewność, że zabawka się sprawdzi.

 

Jaką grę planszową dla dzieci wybrać?

Jak sam możesz zauważyć, możliwości jest naprawdę wiele. Nie jesteśmy w stanie wskazać Ci konkretnego produktu z pewnością, że sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka. Nie zniechęcaj się. Kierując się powyższymi wskazówkami z całą pewnością dokonasz dobrego wyboru. Może pomoże Ci w tym nasz ranking?

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ