fbpx

Ile może stać mleko modyfikowane

Ostatnio aktualizowane: 03.12.23

 

Mleko modyfikowane to produkt, z którym zapoznać się musi każda młoda mama, gdy ma problemy z naturalnym karmieniem swojego dziecka. Jest ono stworzone po to, aby zapewnić maleństwu pełnowartościowy pokarm w sytuacji, gdy produkcja naturalnego pokarmu szwankuje lub mama ze względu na przyjmowane leki nie może karmić maleństwa. 

Jakie mleko modyfikowane kupić

Zapewne wiele kobiet stosujących mleko modyfikowane u swoich pociech może przytoczyć wiele zalet mleka, które wybrały. Jednak, jeśli Ty stoisz jeszcze przed tym wyborem mleka, kieruj się przede wszystkim obiektywnymi danymi jakie można znaleźć na opakowaniu i na podstawie racjonalnych przesłanek wybierz odpowiedni produkt. 

Podstawową informacją na opakowaniu jest wiek dziecka dla jakiego produkt został przygotowany. Bezwzględnie przestrzegaj tych informacji, bo noworodek kilkudniowy nie ma przystosowanego organizmu do pokarmu 6-cio miesięcznego dziecka, a z kolei temu starszemu pokarm noworodka nie zapewni odpowiedniej ilości składników do rozwoju.  Kupując mleko po raz pierwszy przeznacz na wybór odpowiednią ilość czasu, nie dokonuj wyboru, gdy biegniesz między jednym zajęciem a drugim, w pośpiechu łatwo dokonać złego wyboru, a tu chodzi o zdrowie Twojego dziecka. Po wyborze odpowiedniego rodzaju mleka sprawdź dokładnie stan opakowania. Gdy jest w najmniejszym stopniu uszkodzone – odłóż na półkę i weź inne.

Kupuj mleko wyłącznie ze znanych źródeł i znanych dostawców internetowych. Niech Cię nie skuszą tanie propozycje nieznanych sprzedawców. Lepiej kupić produkt sprawdzony i przebadany. Przy wyborze mleka kieruj się również szczególnymi potrzebami dziecka. Gdy masz w domu małego alergika – szukaj mleka hipoalergicznego, gdy dziecku często się ulewa znajdź takie z formułą Anti Reflux. Przed włożeniem produktu do zakupowego koszyka sprawdź również koniecznie datę produkcji danej partii oraz datę przydatności mleka do spożycia. Pod żadnym pozorem nie wolno dziecku podać mleka, gdy data przydatności do spożycia minęła.

 

Przygotowanie mleka modyfikowanego

Zabierając się do przygotowania posiłku dla niemowlaka zaczynamy od dokładnego wymycia sprzętu do tego używanego, a także sterylizacji naczyń i butelek. W czystości należy też zachować ręce. Mleko modyfikowane jest dostępne w różnych formach. Możemy kupić produkty gotowe do użycia, które wystarczy przelać do butelki i lekko podgrzać przed podaniem dziecku.

Może to być płynny koncentrat to rozcieńczenia wodą w określonej proporcji lub proszek, który rozpuszcza się w wodzie. To w jaki sposób przygotujemy mieszankę i w jakiej ilości dla swojego maleństwa powinniśmy odczytać z informacji zwartych na opakowaniu. Nie ma jakiś szczegółowych danych na temat tego, ile mleka modyfikowanego wypija noworodek. Tabela z takimi danymi pozwala zauważyć, że noworodkowi na jeden posiłek należy przygotować ok. 30 – 50 ml pokarmu. Ale to, ile wypije zależy od upodobań dziecka.

W przypadku najczęściej kupowanego mleka modyfikowanego w proszku, po otwarciu opakowania trzeba zachować pewne zasady jego przechowywania. Przede wszystkim należy je przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza. A zawartość opakowania po otwarciu zużyć w ciągu 4 tygodni. Nie należy także proszku przesypywać do innych pojemników, to w którym jest sprzedawane jest sterylne i ma informacje o sposobie przygotowania mieszanki. Zawiera też bardzo ważną datę – datę przydatności do spożycia, którą należy bezwzględnie przestrzegać. Natomiast otwarte opakowanie mleka jak najbardziej, można w całości, a nawet jest to pożądane, włożyć do puszki, w której je przechowamy. Takie opakowanie szczelnie zamknięte zachowuje własności mleka i chroni przed dostawaniem się do niego zanieczyszczeń. 

Przechowywanie mleka gotowego do spożycia

Eksperci polecają, aby mleko przygotować zawsze tuż przed podaniem i nie przechowywać go dłużej niż godzinę. Nie zalecają oni też przechowywania mleka, którego niemowlak nie dopił do końca, do późniejszego użycia. Mleko takie powinno zostać wylane, a do kolejnego karmienia przygotowane świeże. Jeśli karmisz dziecko regularnie, to po kilku karmieniach masz wiedzę, ile mleka maluch potrzebuje, aby się najeść. Jeśli jest to przykładowo 100 ml, spróbuj przygotować nie więcej mieszanki niż 120 ml. (jeśli odrobina mleka zostanie, masz pewność, że maluch najadł się do syta, a nie skończył, dlatego, że mleko w butelce się skończyło).

Specjaliści polecają również, aby nie zabierać gotowego mleka idąc na przykład na spacer, a zabrać odmierzoną ilość proszku i butelkę z wodą, a mieszankę przygotować tuż przed podaniem. 

 

Teoria a praktyka

Nikt nie będzie kłócił się z tezą, że najlepsze będzie mleko świeżo przygotowane do każdego karmienia. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Na przykład zostawiamy maleństwo pod opieka osoby, która nie wie, jak mieszankę przygotować. Lepiej zrobić to samemu w odpowiednich proporcjach, niż powierzyć to osobie, która nie ma wiedzy i wprawy w tym temacie. Dlatego dopuszcza się przechowywanie przygotowanej mikstury w lodówce.

Nie powinno się jej trzymać tam dłużej niż 48 godzin. Dlatego przy jej przygotowaniu należy opatrzyć ją datą i godziną przygotowania i bezwzględnie przestrzegać terminów. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ