Inhalatory dla dzieci ranking
Ostatnio aktualizowane: 03.12.23
Albert Sanity Pro okazał się najczęściej wybieranym inhalatorem dla dzieci, a także takim, który uzyskał najwięcej pozytywnych opinii użytkowników. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć nowym użytkownikom jego działanie i rozmaite funkcje. Wskazania do użycia inhalatora są przy stanach zapalnych płuc, oskrzeli, astmie, zapaleniu zatok, gardła i wielu innych. Podanie leków za pomocą inhalatora pozwala im dotrzeć w miejsce choroby i szybciej powoduje wyzdrowienie. Prezentowany inhalator cechuje się wysoką wydajnością inhalacji, bo w ciągu 2 minut można podać 2 ml leku. Cząsteczka inhalowana to MMAD 1,82 µm, a system zaworów wdechowo – wydechowych ogranicza straty leku i podnosi wchłanialność. Inhalator może pracować w trybie ciągłym i w warunkach domowych może być używany przez wszystkich członków rodziny. Tym bardziej, że jest on przeznaczony dla wszystkich rodzajów leków, również tych o konsystencji oleistej. W kupowanym zestawie klient otrzyma irygator Nosalek Jet, służący do oczyszczania noska małego dziecka, maskę dla dzieci, maskę dla dorosłych, końcówkę donosową, oraz doustną. Również w zestawie znajdziemy długi przewód zasilający, a także długi przewód powietrza. Oczywiście nie każdemu musi odpowiadać ten produkt w takim samym stopniu, jak odpowiada większości użytkownikom. Jeśli Tobie nie przypadł on do gustu, sprawdź drugi, w kolejności popularności inhalator Intec Pingwin CN-02WF.
Tabela porównawcza
Najlepsze inhalatory dla dzieci w 2023 roku
Kupno dobrego inhalatora sprawia dużo kłopotów. Nie mając doświadczenia z żadnym z tych urządzeń nie łatwo jest wybrać dobry i tani inhalator dla dzieci i dorosłych. Aby ułatwić Ci wybór przedstawiamy kilka inhalatorów i ich funkcje. Przeczytaj i zdecyduj, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie i twojego dziecka.
Albert Sanity Pro
Albert Sanity Pro to profesjonalny nebulizator tłokowy do leczenia górnych I dolnych dróg oddechowych. Przede wszystkim jest to urządzenie nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. Do inhalacji możemy zastosować wszelkiego rodzajów leków, również te o konsystencji oleistej.
MMAD, czyli Mass Median Aerodynamic Diameter według wymagań potrzebnych do uzyskania certyfikatu powinno być w granicach 1 – 5 µm. Wartość ta w inhalatorze Albert Sanity Pro wynosi 1.82 µm zarówno dla dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Ponadto producent podaje wysoką wydajność inhalatora wynoszącą 1 ml aplikowanego leku w ciągu 2 min.
Dzięki systemowi zaworów wdechowo – wydechowych wpływających na ograniczenie strat leku ma również wysoką wchłanialność leku. W naszym rankingu inhalatorów dla dzieci jest to jedyne urządzenie wyposażone w Nosalek Jet – irygator do oczyszczania jamy nosowej i zatok.
Ponadto w zestawie znajdziemy również maskę dla dzieci i oddzielną dla dorosłych, końcówkę donosową, doustną oraz długi, wynoszący 2 m. przewód powietrza a także długi przewód zasilający. Użytkownicy przekazują, że jest to produkt dobrej jakości, cichy i funkcjonalny. A Nosalek Jet, to idealne rozwiązanie, gdy dziecko ma zakatarzony nos.
Inhalator, to urządzenie, które jest przydatne przy leczeniu chorób płuc. Jeśli problem ten dotyczy Twojego dziecka, to rozważ zakup Albert Sanity Pro. Jest to, według klientów, najlepszy inhalator dla dzieci w 2023 roku. Jest to model najczęściej kupowany, i lubiany przez użytkowników, ze względu na możliwość pracy ciągłej.
Zalety
Urządzenie dla całej rodziny: Jest to inhalator przeznaczony dla całej rodziny, więc przy infekcjach dróg oddechowych każdy z domowników może z niego korzystać. A to dlatego, że model ten ma w zestawie maskę zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Do wszystkich rodzajów leków: Za pomocą tego urządzenia można aplikować wszystkie rodzaje leków, również te o konsystencji oleistej, do tego można regulować wielkość cząstek do inhalacji, w zależności od rodzaju leku i potrzeb pacjenta. Gdy zajdzie taka potrzeba to można wykorzystać Nosalek Jet, w który inhalator jest wyposażony i oczyścić za pomocą irygatora jamę nosową i zatoki.
Wysoka wydajność i łatwa obsługa: Wysoka wydajność nebulizacji sięga 0,5 ml/min, a irygacji 5,3 ml/min. Wygodne w obsłudze też są: długi kabel zasilający, oraz długi, 2 metrowy, przewód powietrza.
Wygodne końcówki: Zaletą tego modelu jest również, to że do zestawu zostały dołączone końcówki donosowe jak i doustne.
Wady
Zużycie lekarstwa: Jako wadę można wymienić to, że inhalator nie zużywa całego lekarstwa i mała jego ilość pozostaje na dnie urządzenia.
Intec Pingwin CN-02WF
Intec Pingwin CN-02WF to inhalator sprężarkowy z pompa tłokową, zdecydowanie przeznaczony dla dzieci. Świadczy o tym jego wygląd – obudowa wykonana z plastiku o wyglądzie pingwinka o wymiarach 177 x 230 x 110 mm .
Jak inne urządzenia tego typu, jest on przeznaczony do leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych takich jak katar, chrypka, alergia, astma czy zapalenie oskrzeli. Używanie nebulizatora łagodzi objawy wywołane przez zanieczyszczenia powietrza jak kurz czy spaliny.
Maksymalna objętość inhalowanego leku w tym urządzeniu wynosi 13 ml, a szybkość nebulizacji jest w granicach 0.42 do 0.48 ml/min. Wartość MMAD wynosi 4 µm. W zakupionym zestawie znajdziemy nebulizator, ustnik, małą maseczkę dla dzieci, smoczek, przewód powietrzny, oraz 5 filtrów powietrza.
Waga całego urządzenia zamyka się w 1,7 kg. Rodzice używający tego inhalatora przekazują, że ze względu na kształt, budzi on zainteresowanie dziecka i łatwiej jest dziecko skłonić do inhalacji. Ponadto przyjazna jest też dla klientów cena tego urządzenia, a wydajność wystarczająca. Można przyjąć, że jest to najlepszy inhalator dla dzieci.
Gdy malutkie dziecko zachoruje i przydałby się inhalator, zachęcamy do kupna Intec Pingwin CN-02WF. Uroczy pingwinek z pewnością pomoże w przywróceniu zdrowia Twojemu maluchowi. Według rankingów inhalatorów i opinii klientów są to dobre inhalatory dla dzieci do 130 zł.
Zalety
Przystosowany dla bardzo małych dzieci: Przy inhalacji małych dzieci ważnym wyposażeniem tego urządzenia jest smoczek, za pomocą którego można inhalować malutkich pacjentów. Daje to możliwość wyboru użycia lepszego wariantu dla małego dziecka. Model ten również posiada maseczkę, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Kompaktowy charakter: Urządzenia ma wymiary kompaktowe, więc nie ma problemu z jego przechowywaniem.
Rozmiar cząsteczek: Ważnym jest, że rozmiar cząsteczek, jakie mamy w tym inhalatorze to wartość od 0,5 do 10 mikrometrów. Czyli jest to taki rozmiar, który jest szczególnie przydatny przy zapaleniu płuc czy oskrzeli.
Wytrzymałość : Dużą zaletą tego urządzenia jest jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, nawet nieuważne strącenie pingwinka ze stołu nie powoduje jego uszkodzeń. Nebulizator może pracować w trybie ciągłym i „obsługiwać” wszystkich domowników z szybkością nebulizacji od 0,42 do 0,48 ml/min.
Wady
Głośna praca: Jako wadę można wymienić to, że inhalator pracuje dość głośno i niektóre dzieci boją się pingwinka zanim przyzwyczają się do głośnej pracy urządzenia.
Medel Family Plus
Medel Family Plus to tłokowy inhalator do użytku domowego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszystkie akcesoria, na które składają się: inhalator, przewód powietrzny, maska uniwersalna, maska dla dzieci, końcówka do nosa i instrukcja obsługi, możemy zmieścić w dołączonym specjalnym pudełku.
Minimalną ilość leku, jaką możemy aplikować to 2 ml, maksymalną – 8 ml. Urządzenie może pracować w trybie ciągłym przez 30 min. Szybkość nebulizacji jest podobna jak w poprzednim modelu i wynosi 0,3 ml/min, a wielkość cząstek MMAD w tym przypadku wynosi 0,8 µm.
Wydajność sprężarki w tym inhalatorze wynosi 5,1 l/min. Użytkownicy opisują ten model, jako atrakcyjny ze względu na atrkakcyjną cenę i wysoką jakość. Ponadto do urządzenia można dokupić tanie elementy zamienne w przypadku potrzeby ich wymiany.
Dodatkowo opinie o tych inhalatorach używanych dla dzieci mówią, że maseczka dziecinna jest wykonana z miękkiego, przyjemnego materiału i nie ma kłopotów z namówieniem dziecka do jej używania.
Kompaktowy, wyposażony w kompresor tłokowy, łatwy do obsługi – tak można opisać inhalator Medel Family Plus. Jest to również nebulizator nowej generacji, wspomagany wdechem. Takie cechy tego urządzenia powodują, że jest ono na czwartym miejscu wśród najlepszych, polecanych urządzeń tego typu.
Zalety
Dobre przyswajanie: Urządzenie posiada bardzo wysoką frakcję respirabilną, – czyli frakcję aerozolu wnikającą do dróg oddechowych, sięgającą 92,6 %.
Dla całej rodziny: Jest to również idealne urządzenie do użytku domowego dla całej rodziny. Obok ustnika znajdziemy w wyposażeniu maskę dla dorosłych, maskę dla dzieci, oraz widełki nosowe.
Gwarancja producenta: Nie bez znaczenia jest również 5-cio letnia gwarancja, którą producent daje na to urządzenie.
Wady
Mało czytelna instrukcja: Jako niekorzystne cechy tego modelu możemy wymienić to, że ma mało czytelną instrukcję i dużą ilość elementów do składania. Sprawia to, że trzeba poświęcić trochę czasu na złożenie i uruchomienie tego nebulizatora.
Wysoka cena: Jako wadę konsumenci również wymieniają wysoką cenę tego modelu.
Philips Respironics InnoSpire Elegance
Ostatni z inhalatorów w naszym rankingu to Philips Respironics InnoSpire Elegance. Jest to następca popularnego urządzenia Philips Pro Soft Touch.
Jakoś i trwałość tego modelu pozwala go używać w trybie ciągłym. Dlatego może być wykorzystywany w szpitalach czy gabinetach lekarskich, również ze względu na to, że może on być poddawany wielokrotnej sterylizacji. Także czas podawania leku za pomocą tego urządzenia jest atrakcyjny, bo wynosi od 6 do 8 min dla 2,5 ml leku. Wielkość cząstek MMAD w tym wypadku wynosi 2,9 µm.
W zakupionym zestawie otrzymamy obok inhalatora, ustnik, oraz maski zarówno dla dzieci jak i dorosłych, przewód powietrzny i zapasowe filtry powietrza. Wszystko to możemy przechowywać i przenosić w dołączonej wygodnej torbie. Waga urządzenia wynosi 1,5 kg, a wymiary to 165 x 165 x 108 mm.
Użytkownicy przekazują informacje, że zestaw jest łatwy i szybki w montażu i demontażu po użyciu. Dla konsumentów ważna też jest łatwość obsługi: np. dozowania roztworu soli, a także bezproblemowe mycie po użyciu. Na uwagę także zasługuje dobra jakość wykonania inhalatora.
Ostatni polecany przez nas i użytkowników model to Philips Respironics InnoSpire Elegance. Jest to niezawodny inhalator dla całej rodziny, polecany do leczenia przeziębień oraz infekcji dróg oddechowych. Nebulizator pracuje w trybie ciągłym, więc całą chora rodzina po kolei może z niego skorzystać, na co pozwala budowa urządzenia z wytrzymałych materiałów, które nie ulegają zniszczeniu przy wielokrotnej sterylizacji.
Zalety
Szybki proces inhalacji: Do największych zalet tego inhalatora można zaliczyć szybki czas inhalacji, wynoszący nie więcej niż 8 minut. Zastosowano też tutaj profesjonalny, pneumatyczny nebulizator SideStream Durable Philips z systemem Venturi. Pozwala on na szybkie i skuteczne podanie leku.
Dostosowany dla dzieci i dorosłych: Dołączenie przez producenta do zestawu masek zarówno dla dzieci jak i dorosłych, pozwala używać ten model przez wszystkich członków rodziny.
Wady
Duże rozmiary: Jako wadę można wymienić stosunkowo duże rozmiary urządzenia i sporą wagę, która wynosi 1,5 kg.
Słabej jakości instrukcja obsługi: Również nie jest pomocna słabo rozwinięta instrukcja obsługi, bez rysunków opisujących działanie produktu.
Microlife Neb 100B
Microlife Neb 100B to inhalator, który możemy z powodzeniem używać w każdym momencie. Charakteryzuje się on małymi wymiarami, więc możemy go ze sobą nosić w każde miejsce. Jest to kompaktowy sprzęt, który zmieści się nawet w kieszeni. Dodatkowo ma on schowek na przewód zasilający, więc podczas przenoszenia go nie plącze się on z innymi przedmiotami.
Dzięki systemowi Venturiego czas inhalacji jest skrócony – kształt pojemnika sprawia, że ilość leku w inhalatorze jest zwiększona, więc cały proces jest przyspieszony. Produkt jest odpowiedni do podawania różnego rodzaju leków w tym roztworów solnych, kropli, a także soli fizjologicznych.
Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Na obudowie znajduje się jeden przycisk, którym włączamy i wyłączamy sprzęt. Podziałka na pojemniku pozwala nam na odmierzenie odpowiedniej ilości leku. Każdy lek jest skutecznie rozpylony przez prezentowany inhalator. Rodzice najbardziej cenią sobie łatwą obsługę opisywanego sprzętu. Wspominają również o jego kompaktowych wymiarach.
Inhalator Microlife Neb 100B waży 1200 g. Maksymalne ciśnienie, jakie generuje sprzęt, wynosi 1,8 bar. W zestawie znajduje się 5 filtrów. Wydajność inhalatora wynosi 0,35 ml/min.
Zalety
Wymiary: Produkt jest niewielki. Przenoszenie go oraz zabranie ze sobą na wakacje z pewnością nie będzie dla nas problemem.
Obsługa: Inhalator nie ma zbyt wielu przycisków, a jego obsługa jest bardzo łatwa. Urządzenie jest idealne dla osób, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały okazji korzystać z inhalatora.
Wady
Wykonanie: Wiele osób zauważyło, że rurka przymocowana do korpusu stosunkowo często wypada. By ponownie ją podłączyć należy przerwać inhalację.
Głośność: Z komentarzy użytkowników dowiedzieliśmy się, że produkt jest bardzo głośny. Nie poleca się używać go w nocy, kiedy inni domownicy śpią, ponieważ istnieje ryzyko, że się obudzą.
Jaki inhalator dla dzieci kupić?
Przewodnik zakupowy
Dziś zajmiemy się tematem inhalatorów dla dzieci. Niemal każdy rodzic spotkał się z tym tematem, już zakupił, lub rozważa zakup inhalatora dla swojego dziecka. Bo inhalatory to nie tylko urządzenia zawierające leki na astmę, ale też wspomagające leczenie chorób, takich jak alergie oddechowe, przeziębienie, gdy występuje kaszel i katar. Pomaga też w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych dolnych dróg oddechowych, a także może służyć do nawilżania dróg oddechowych, gdy zaistnieje taka potrzeba. Jaki zatem inhalator dla dzieci wybrać? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.
Parametry techniczne
Obecnie można dostać inhalatory tłokowe i ultradźwiękowe. Większość leków podawanych za pomocą inhalatora jest przystosowanych do mechanizmów tłokowych. Można stosować do nich dodatkowe akcesoria, np. irygator do nosa. Z kolei ultradźwiękowe są niemal bezgłośne podczas pracy, ale są też droższe. Jaki jest więc najlepszy inhalator dla dzieci? Pierwsza sprawa, należy się zorientować za pomocą jakiego inhalatora lek może być podawany.
W zestawie z inhalatorem powinien się też znajdować ustnik i maseczka. Dobrze, gdy maseczka jest dołączona w dwóch rozmiarach, zarówno dla dziecka, jak i dorosłego, wówczas z urządzenia będzie mogła korzystać, w razie potrzeby, cała rodzina. Należy się też zorientować, czy maseczka ma gumkę utrzymującą maskę na właściwym miejscu. Jest to drobiazg, ale zdarza się, w niektórych modelach, że nie jest dołączana, a bez niej nie da się maseczki użyć. Są też inhalatory dla dzieci sprzedawane wraz z ustnikiem – smoczkiem. Ułatwia on inhalację najmłodszych dzieci. Kolejna przydatna końcówka to końcówka donosowa, pozwalająca prowadzić inhalacje przez nos.
W niektórych inhalatorach są zastosowane profesjonalne ustniki, które reagują na rytm oddechowy pacjenta, dzięki temu lek jest podawany tylko przy wdechu, przez co jest używany oszczędniej.
Ponadto urządzenie składa się jeszcze z następujących elementów: kompresor, który tłoczy powietrze pod odpowiednim ciśnieniem za pomocą przewodu przyłączeniowego do komory z lekiem. Jest też komora nebulizacyjna, jest to miejsce gdzie wlewa się lek, i tam właśnie, pod wpływem sprężonego powietrza, zostaje on rozbity na drobne cząsteczki gotowe do inhalacji. Urządzenie zawiera też filtr powietrza, który służy do oczyszczania powietrza zasysanego przez kompresor.
MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter ) dlaczego ważne
Skrótem MMAD jest określana średnia wielkość cząsteczek wytwarzanych w inhalatorze. Ta wartość ma wpływ na to gdzie i jak te cząsteczki zostaną wprowadzone do organizmu. Na przykład zbyt małe cząsteczki, o wartości mniejszej niż 1 μm, mogą unosić się w powietrzu, mogą być wdychane a następnie wydychane bez pozostania w drogach oddechowych. Gdy nasze lekarstwo ma się osadzić w nosie lub gardle, inhalator powinien mieć cząsteczki o wielkości od 10 do 7 μm. Gdy zamierzamy za pomocą tego urządzenia leczyć oskrzela i tchawicę, powinniśmy sięgnąć po inhalator, którego cząsteczki mają wielkość od 6 do 4 μm. Natomiast gdy chodzi o leczenie płuc, to cząsteczki najlepiej się tam osadzające mają wymiary od 3 do 1µm.
Druga ważna wartość to, wyrażona w procentach, średnia ilość cząsteczek o optymalnych rozmiarach. Jako bazową, największą, przyjęto tu wartość 5µm, i od tej wartości zostają inne cząsteczki określone. Zatem jeśli Twój inhalator wytwarza 50% cząsteczek mniejszych od 5 µm, znaczy to, że przy leczeniu płuc, tylko 50% Twojego lekarstwa trafi do płuc.
Szybkość inhalacji, przepływ i ciśnienie
Wszystkie inhalatory dla dzieci w dobrych cenach, powinny charakteryzować się właściwą prędkością nebulizacji (inhalacji). Najbardziej istotna prędkość podawania leku będzie przy podawaniu go dzieciom, które nie umieją cierpliwie doczekać końca zabiegu. Zatem im wyższa wartość tym lepiej. Przeciętnie inhalatory mają prędkość 0,25 – 0,35 ml/min. Lepsze urządzenia mogą nawet mieć wartość 0,55 ml/min.
Natomiast przepływ powietrza, który jest wytwarzany w kompresorze liczony w litrach na minutę, dzieli się na dwa parametry. Jest to przepływ maksymalny, czyli bez podłączonej komory z lekiem, oraz przepływ roboczy, z podłączoną komorą i wszelkimi akcesoriami. W uproszczeniu, przepływ roboczy, to wydajność urządzenia, (choć również determinowana innymi parametrami) i dobrze, aby jej wartość była w okolicy 5 l/min.
Jeśli chodzi o ciśnienie, to również mamy tu do czynienia z dwoma wartościami. Jest to ciśnienie maksymalne, bez podłączonej komory, i ciśnienie robocze, z podłączoną komorą i wszystkimi elementami potrzebnymi do inhalacji. Przeciętny inhalator ma średnie ciśnienie w okolicy 1,8 kPA, a te bardziej wyszukane mogą mieć od 2,5 kPA.
Zgodnie z normą europejską BS EN 13544-1: 2007 producenci mają obowiązek umieszczania, obok instrukcji obsługi inhalatora, informacji, które charakteryzują ten produkt. Są to właśnie informacje dotyczące średniej wielkości cząsteczek wytwarzanych w inhalatorze, oraz informacje o przepływie i ciśnieniu. Jednak trzeba pamiętać, że parametry podawane na etykietach produktów odnoszą się do roztworu soli fizjologicznej 0,9%, zatem wartości te będą się różnić od tych, jakie uzyskamy przy podawaniu leku.
Ponieważ opisane parametry stanowią o skuteczności terapii inhalatorem, której celem jest dostarczenie lekarstwa do właściwego odcinka układu oddechowego w określonej ilości, koniecznie przed zakupem inhalatora sprawdź dokładnie jego parametry.
Czas pracy, głośność i wygląd.
Zwykle czas inhalacji nie zajmuje więcej niż 10 minut, zatem to, że na opakowaniu mamy napisane, że inhalator może pracować przez 20 minut, a potem potrzebuje 40 minut odpoczynku, jest sprawą drugorzędną. Chyba, że okaże się, że wszystkie dzieci w domu potrzebują inhalacji, a mamy ich troje lub więcej. Albo, że cała rodzina zmaga się z tym samym wirusem. Wtedy użycie inhalatora przez wszystkich domowników może się znacznie rozciągnąć w czasie.
Głośność pracy również jest na dalszym planie, jednak zbyt głośne urządzenie używane codziennie, zagłuszające radio, czy telewizor może też w końcu denerwować. Również dla dziecka hałas emitowany przez urządzenie może być nieprzyjemne, a małe dzieci mogą nawet się wystraszyć, w konsekwencji czego będzie utrudnione przeprowadzenie inhalacji. Większość inhalatorów emituje dźwięki na poziomie 55 – 60 dB. Ale najcichsze urządzenia mają parametry na poziomie 42 dB. Warto, więc przyglądnąć się i temu parametrowi.
Wygląd natomiast to parametr może mający mniejsze znaczenie dla dorosłych, ale olbrzymie dla dziecka. Zupełnie inaczej przebiegnie proces inhalacji malucha, gdy będzie go inhalował ulubiony piesek, pingwinek, hipopotam, czy biedronka, niż zwykła plastikowa maszynka w kształcie pudełka, niemająca żadnej osobowości. Obecnie producenci prześcigają się, aby inhalatory dla dzieci miały atrakcyjne kolory i aby były miłe dla oczu dziecka. Bez problemu, więc wybierzesz taki model, który zachęci Twoje dziecko do poddania się inhalacji.
Akcesoria dodatkowe
Posiadając inhalator tłokowy, dobrymi akcesoriami dodatkowymi są irygatory do nosa i zatok. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych, bardzo dobrze się sprawdzają przy nawilżaniu i oczyszczaniu jamy nosowej, oraz gdy istnieje taka potrzeba, również zatok. Irygator taki ma końcówkę stożka, o różnej wielkości. W przypadku użycia irygatora przed terapią inhalacyjną, zwiększa się skuteczność inhalacji.
Jak używać inhalatora dla dzieci?
Inhalacja to jeden ze skuteczniejszych sposobów leczenia chorób układu oddechowego. Metoda ta zalecana jest nie tylko dorosłym, ale i dzieciom, a do jej przeprowadzenia potrzebny jest inhalator. Nasz poradnik oraz zestawienie na pewno pomogły znaleźć Ci odpowiedź na pytanie, jaki inhalator dla dzieci jest polecany przez konsumentów. Teraz pora na krótki tekst dotyczący obsługi takiego urządzenia.
Na czym polega inhalacja?
Inhalacja polega na bezpośrednim podawaniu leków do zmienionych chorobowo lub podrażnionych dróg układu oddechowego. Wspomnianą metodę wykorzystuje się najczęściej przy leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli, jest też wyjątkowo pomocna w przypadku pojawienia się uporczywego kaszlu i kataru (również na tle alergicznym).
Jedną z najważniejszych zalet inhalacji jest to, że można ją wykonać nawet u bardzo małych dzieci. Wszystko przez to, że ten sposób leczenia nie wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej. Jeśli zastosujemy inhalator odpowiednio wcześnie, możemy uniknąć konieczności sięgania po antybiotyki, a dodatkowo skrócimy czas trwania infekcji o kilka dni oraz złagodzimy jej objawy.
Jak prawidłowo używać inhalatora dla dzieci?
Przed włączeniem inhalatora należy się upewnić, że wszystkie elementy (nebulizator i maska lub ustnik) są dokładnie umyte oraz osuszone. Dla pewności możemy jeszcze raz umyć wymienione części w wodzie z niewielką ilością mydła, a później wytrzeć. Kolejne kroki to wlanie lub wsypanie leku do urządzenia oraz połączenie sprzętu z kompresorem przy pomocy przewodu powietrznego.
Dołączoną do zestawu maskę trzeba przyłożyć do twarzy dziecka i delikatnie docisnąć, aby ściśle przylegała do nosa (dzięki temu opary leku nie przedostaną się do jamy ustnej malucha). Po włączeniu inhalator zacznie wytwarzać delikatną mgiełkę. Sprzęt można wyłączyć w momencie, gdy lek się skończy, czyli po upływie ok. 15 minut od rozpoczęcia inhalacji. Zaleca się, aby po skończonym zabiegu opukać plecy dziecka (głowa pociechy powinna znajdować się niżej niż pupa). W ten sposób pomożemy maluchowi w odkrztuszeniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Konieczne jest też wypłukanie jamy ustnej dziecka i umycie buzi ciepłą wodą z dodatkiem mydła.
Pociechy powyżej 3. roku życia można inhalować przy pomocy ustnika (w porównaniu do zwykłej maseczki, wyróżnia się większą absorpcją leku). W przypadku niemowlęcia zabieg da się przeprowadzić nawet podczas snu. Potrzebna nam będzie jednak maska, która obejmuje zarówno nos, jak i usta dziecka.
Jakie preparaty stosuje się do inhalacji?
Do inhalacji bardzo często wykorzystuje się sól fizjologiczną (0,9% NaCl). W przypadku przeziębienia można zastosować również odpowiednie mieszanki ziołowe, pod warunkiem, że maluch nie ma uczulenia na żadną znajdującą się w składzie substancję i ukończył 7. rok życia. Ponadto lekarz może zalecić specjalistyczne leki w formie płynu lub zawiesiny. Pamiętajmy, że do inhalatora nie wolno wlewać zwykłych olejków eterycznych stosowanych w kominku zapachowym.
Dobry inhalator, czyli jaki?
Konsumenci przekonują, że odpowiedni inhalator dla dziecka powinien cicho pracować, aby dźwięki wydawane przez silnik nie stresowały malucha. Jeżeli chcemy, żeby zakupiony sprzęt okazał się praktyczny, polecamy produkt mający w zestawie kilka masek w różnych rozmiarach. Takie urządzenie może być użytkowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, więc nie musimy kupować kilku inhalatorów. Produkt tego typu powinien ponadto wyróżniać się dużą prędkością podawania leku (standardowo wynosi ona od 0,25 ml/min do 0,35 ml/min), w efekcie czego inhalacja nie zajmie zbyt dużo czasu, a maluch będzie mógł szybko wrócić do zabawy.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ