Jak nawiązywać więź i współpracę z niemowlakiem? Rodzicielstwo RIE
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
Rodzicielstwo RIE (czytaj ‘raj’) wspiera rodziców w wychowywaniu samodzielnych, autentycznych i kompetentnych dzieci. Jego piękne założenie jest bardzo proste: Jeśli będziemy traktować swoje dzieci z prawdziwym szacunkiem i zaufaniem – najlepiej od samego urodzenia, to one odwzajemnią się tym samym.
Stowarzyszenie RIE zostało założone przez Magdę Gerber w USA w latach 70. W latach 50. Magda wraz z węgierską pediatrą Emmi Pikler obserwowały tysiące dzieci w wieku 0-3 lata, badając naturalny rozwój różnych kompetencji życiowych oraz to, jak opiekunowie mogą w optymalny sposób wspierać ten proces. Badania obejmowały także wywiady z tymi samymi dziećmi w ich dorosłym życiu. Rodzicielstwo RIE opiera się zatem na wnioskach wyciągniętych z wieloletnich, przekrojowych badań.
Szacunek wobec dziecka
Dzieci pięknie rozwijają się same, jeśli mają dobrą, emocjonalną więź z głównymi opiekunami. To ta relacja sprawia, że młody człowiek ma poczucie bezpieczeństwa, sprawczości i bycia autentycznie zauważonym. Z tego powodu RIE zachęca, aby od dnia narodzin postrzegać dziecko jako odrębną istotę ludzką, a nie jak ‘półprodukt’ czy słodkiego i niemądrego bobasa. Niemowlę zasługuje na taki sam szacunek jak dorosły człowiek i powinien on być wyrażany w tym, jak dziecko traktujemy i do niego mówimy.
Rodzicielstwo RIE to właśnie rozmawianie z niemowlakiem od początku normalnym językiem, zadawanie mu pytań i czekanie na jego reakcję/odpowiedź. To także informowanie dziecka o tym, co się dzieje lub zaraz stanie (”Teraz położę cię na łóżku i założę ci nową pieluszkę”) czy dawanie kilkulatkowi wyboru oraz akceptowanie jego emocji (“Widzę, że bardzo chcesz zostać dłużej u babci. Trudno jest czasami się pożegnać. Teraz musimy już wracać. Chcesz iść do auta na nóżkach czy cię zanieść?”).
Zaufanie wobec dziecka
Zaufanie to z kolei przekonanie o naturalnych kompetencjach dziecka, które ono rozwija w swoim indywidualnym tempie. Rolą rodzica nie jest ciągłe zabawianie malucha czy usilne uczenie go wszystkiego. Owszem rodzic modeluje pożądane zachowania, ale z postawą zaufania, że dziecko nauczy się tego w odpowiednim dla niego czasie.
Najlepsze wsparcie rozwoju dziecka to zapewnienie mu bezpiecznych warunków, dobrego otoczenia oraz pokazanie nieustannej wiary w jego kompetencje. Zaufanie to pozwolenie niemowlakowi na swobodę ruchu i rozwój motoryczny w jego indywidualnym tempie, na bycie inicjatorem zabaw, na wyrażanie własnych emocji i na samodzielne rozwiązywanie konfliktów z rówieśnikami.
Jedną z podstaw RIE jest minimalna interwencja, czyli pomaganie tylko na tyle, na ile jest to niezbędne. Opiekun zauważa zmagania dziecka, ale nie biegnie od razu go ratować, tylko daje przestrzeń do samodzielnego rozwiązania problemu. Na przykład zamiast wyręczać “Już ci pomagam. Musisz poprawić ten klocek.” lepiej zacząć od opisu sytuacji: “Budujesz wieżę. Na dole położyłeś niebieski klocek, potem zielony i fioletowy i się przewróciło. Ciekawe dlaczego?”
Stawianie granic
W rodzicielstwie RIE znajdziecie też wiele wskazówek na temat tego, jak stawiać dziecku granice — stanowczo, ale i z łagodnością oraz szacunkiem wobec dziecka i jego emocji oraz bez naruszania wzajemnej relacji. Bez złości, kar czy nagród. Dzieci często utykają w trudnych zachowaniach z powodu zbyt gwałtownych lub zbyt pobłażliwych reakcji dorosłych. RIE pomaga znaleźć odpowiednią perspektywę i szybko wyjść z tego błędnego koła.
Rodzicielstwo RIE staje się coraz bardziej popularne na całym świecie i zadomawia się w Polsce. Zainspiruj się RIE, jeśli chcesz mieć “nie tylko dzieci, które kochasz, ale w których towarzystwie kochasz przebywać” – jak z uśmiechem lubiła mówić Magda Gerber.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ