fbpx

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Ostatnio aktualizowane: 28.06.22

 

Temat nie nowy, ale wciąż aktualny. Na przestrzeni lat, różne były porady specjalistów, zalecenia dla mam i spojrzenie samych mam na karmienie piersią. Współcześnie społeczeństwo zwraca się w kierunku naturalnego karmienia niemowląt, co bezsprzecznie ma znaczenie dla rozwoju dziecka. Ale jak długo dziecko karmić piersią? Czy maluch sam zrezygnuje z takiego posiłku, czy trzeba go nieco do tego nakłonić? W jakim wieku dziecko powinno przestać korzystać z maminej stołówki? Najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy maluch sam stopniowo rezygnuje z mleka matki na rzecz innych posiłków. Jednak karmienie piersią to nie tylko posiłek, to także bliskość ukochanej mamy, zatem niewiele maluchów bez odrobiny perswazji samodzielnie porzuca taką przyjemność.  Zatem jak odstawić dziecko od piersi, aby zrobić to skutecznie i nie mieć poczucia winy, że dziecku dzieje się krzywda? Spróbujemy przekazać kilka porad. 

 

Etapy rośnięcia biustu

Wiele młodych mam obawia się, że karmienie niemowlęcia piersią się nie uda, ze względu na mały rozmiar piersi. Jednak na wygląd i wielkość biustu wpływają uwarunkowania genetyczne, a także tusza kobiety. Bardzo szczupłe panie o sylwetce chłopca nie mogą liczyć na rubensowski biust. Każdy biust, mały czy duży można podzielić na etapy wzrostu, choć efekt wizualny może się znacząco różnić u poszczególnych osób. Jeszcze przed pokwitaniem, w fazie I nieznacznie uwypuklają się brodawki, faza II to stopniowe uwypuklanie samych piersi, dzieje się to w tym czasie, gdy pierwsze, miękkie jeszcze włosy pojawiają się na wzgórku łonowym. III faza to rozwój tkanki tłuszczowej uwypuklający kontury piersi, w tej fazie mogą też powiększyć się otoczki brodawek sutkowych. Faza IV przejawia się uwypukleniem brodawki sutkowej na piersi, a faza V to już okres dojrzałości piersi i gotowości do funkcji macierzyństwa i karmienia niemowlęcia. 

 

Brak pokarmu po porodzie

Nierzadko kobieta po kilku próbach karmienia malucha orzeka, że nie ma pokarmu i decyduje się na karmienie mlekiem modyfikowanym wybierając najlepszy produkt z rankingu mleka modyfikowanego. Jednak zbyt pospieszna rezygnacja z karmienia naturalnego to błąd, bo jak dowodzą specjaliści niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, gdy laktacja rzeczywiście została zaburzona. Jeśli więc nie doznałaś dużej utraty krwi podczas porodu, nie cierpisz na cukrzycę, choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników, a także nie przebyłaś żadnych operacji ani urazów piersi, prawdopodobnie poradnia laktacyjna pomoże rozwiązać Twój problem, bo zatrzymanie produkcji mleka jest chwilowe, często uwarunkowane psychicznie. 

Niemowlę zasypia tylko przy cycu 

To bardzo częsty sposób „usypiania” malucha. Ale to co cieszy mamę dziecka 3-miesięcznego niekoniecznie jest źródłem zadowolenia mamy dziecka 2-letniego, które nadal domaga się „cyca” do usypiania. Zasypianie przy piersi mamy to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, to również poczucie bezpieczeństwa dla dziecka. Szczególnie taki proces ma miejsce przy dzieciach, które w sposób autorytatywny zawłaszczają sobie prawo do matki. Obserwując swoje dziecko dobrze jest analizować jego zachowanie i wyciągać odpowiednie wnioski. Jeśli mama to jedyna osoba w domu, do której maluch biegnie po pomoc, jeśli wśród obcych Twoje dziecko nie odstępuje Cię na krok i tylko Ty masz prawo je ubrać, wziąć na ręce, przytulić. Jeśli tata jest przez dziecko wykluczany z takich czynności, to możesz być pewna, że dziecko tym zachowaniem manifestuje potrzebę Twojej bliskości. Nic też dziwnego, że jest z Tobą bardziej związane niż z tatą i nie to jest przedmiotem rozważań, bo prawdopodobnie z tatą nawiąże bliższe relacje przy wspólnych zabawach. Problemem jest tu natomiast to jak odstawić 2 letnie dziecko od karmienia piersią bez narażania go na stresy braku bliskości, której potrzebuje. Nauka zasypiania bez cyca musi więc uwzględniać potrzebę poczucia bezpieczeństwa malucha, gdzie tak naprawdę nie ssanie piersi jest konieczne, a bliskość mamy.  

 

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy

Często jest tak, że dziecko po upływie 2 – 3 miesięcy od porodu samo rezygnuje z nocnego karmienia. Dziecko po skończeniu 3 miesięcy powinno już móc przesypiać 7 – 8 godzin bez posiłku nocnego. Ale może się też zdarzyć, że będzie się domagać posiłku w nocy mając i 6 miesięcy. Nie ma jednoznacznego przepisu, kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy, jest to sprawa indywidualna zarówno dziecka jak i rodziców i ich postępowania. Jeśli Twoje dziecko ma prawidłową masę ciała, możesz spróbować użyć delikatnej perswazji. Przede wszystkim zadbaj, aby przed snem dziecko zostało nakarmione. Możesz nawet spróbować częstszego przystawienia malucha wieczorem do piersi, aby mieć pewność, że zasypia najedzone. Gdy masz tę pewność, a maluch w nocy się przebudza, staraj się „odwrócić jego uwagę” i nie bierz go natychmiast na ręce przy pierwszym zakwileniu. Postaraj się uspokoić dziecko innymi sposobami. Czasem wystarczy je przytulić, pogłaskać, okryć (lub odkryć, gdy mu za gorąco), włożyć do buzi smoczek, przysunąć ulubioną maskotkę. Dzieciom pomagają też dźwięki i światło. Uspokajająca cicha muzyka, kołysanki i światełka używane przy zasypianiu. To gra skojarzeń.  Gdy zastanawiasz się jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy, pamiętaj o codziennym rytuale zasypiania. Te czynności, które wykonujesz wieczorem, aby uśpić malucha skuteczne będą również, gdy się przebudzi w nocy. 

 

Odstawienie dziecka od karmienia piersią – kiedy jest właściwy czas?

Czy właściwe jest odstawienie dziecka od piersi w wieku 1 roku, czy może w wieku 2 lat? Jeśli Twoje dziecko samo nie rezygnuje z karmienia piersią, zapewne, gdy skończy rok może to budzić refleksję i zastanowienie jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią. Czy odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień to dobra metoda, czy może lepiej, aby odbyło się to stopniowo, rozłożone w czasie i mniej radykalnymi sposobami? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że odstawienie od karmienia piersią to zabieg, na który musi być gotowa zarówno matka, jak i dziecko. Z pewnością, gdy maluch skończył już 2 lata czas jest ku temu odpowiedni. Być może Twoje dziecko doskonale czuje Twoje słabości i niejako „terroryzuje” Cię i stymuluje odpowiednie Twoje zachowanie. Zatem zanim zdecydujesz się jak odstawić dziecko od karmienia piersią dokładnie przyjrzyj się zachowaniu pociechy i okolicznościom w jakich domaga się karmienia. 

Jeśli nie zauważysz w postępowaniu swojej pociechy elementów psychicznych takiego postępowania, to rozstanie się z karmieniem piersią powinno przyjść stosunkowo łatwo. Na początek spróbuj zmniejszyć częstotliwość karmienia do jednego dziennie. Przy czynnościach, które wykonujemy wokół dziecka niesłychaną wagę mają rozmaite rytuały. Więc jeśli karmiąc malucha w południe przygotowując się do karmienia zaczynasz od zmiany pieluchy, włączenia telewizora, przyniesienia napoju dla siebie, przebraniu się w wygodniejszy strój, po których to czynnościach bierzesz w ramiona malucha i karmisz go piersią, zachowaj te rytuały do ostatniego punktu, zastępując pierś, butelką z mlekiem lub innym napojem. Być może, że dziecko przyjmie zamianę, jako coś naturalnego. 

Stopniowa zamiana poszczególnych sesji karmienia na pokarm z butelki ma również i tę zaletę, że nie prowadzi do obrzmienia piersi i w sposób naturalny prowadzi do zaniku pokarmu. Przeważnie dzieci dają się namówić na zmiany. Ważna jest tu konsekwencja zmian przeprowadzanych przez mamę, aby dała ona jasny sygnał maluchowi, że powrotu do dawnych zwyczajów już nie ma. 

Jak przestać karmić piersią wyjątkowo uparte maluchy.

Niejednokrotnie jednak maluch nie daje się przekonać, aby zmienić sposób żywienia, pierś mamy traktuje jako panaceum na wszelkie dolegliwości, sposób na zasypianie, na przytulenie się, poczucie bliskości – słowem pierś mamy to własność malucha, po którą umie już samodzielnie sięgać zdejmują z mamy ubranie. Czasem sytuacje takie potrafią być krępujące, gdy maluch w miejscu publicznym postanowi skorzystać ze stołówki, a odmowa kończy się wrzaskiem malucha. 

Co zrobić, przy tak zaborczym maluchu i decyzji o odstawieniu go od piersi? Przede wszystkim trzeba się uzbroić w cierpliwość, mieć świadomość celu, który przyświeca i słuszność swojej decyzji, oraz uzbroić się w konsekwencję. Bywa też tak, że maluch mimo skończenia 2 lat i więcej nie zamierza rezygnować z karmienia, a dla mamy jest to już bardzo uciążliwy problem.

W takim wypadku nie będzie łatwo. Wyczerpane zostały wszelkie „polubowne” sposoby. Dlatego jedynym sposobem jest determinacja w osiągnięciu celu i konsekwencja. Wielu z Was zapewne sprzeciwi się rozwiązaniu siłowemu, jednak są sytuacje, że innego wyjścia nie ma. Dziecko dwuletnie rozumie już bardzo dużo, zatem należy mu wytłumaczyć jakie będą nowe zasady i tłumaczyć za każdym razem, gdy nie dostaje mleka z piersi. Bywa, że brak akceptacji dziecka objawia się jawnym buntem, płaczem i demonstracją wrogości do mamy. Jeśli chcesz zakończyć karmienie piersią musisz być konsekwentna, nie ma innej metody. Wiesz przecież, że działanie to nie jest wymierzone w Twoje dziecko. Musisz też mieć świadomość, że dzieci chętnie sięgają po manipulacje rodzicami, choć nie do końca są świadome swoich zachowań, są one raczej instynktowne. Gdy zachowujesz konsekwencję i niezmiennie proponujesz dziecku zamiennik piersi nie zmieniając innych rytuałów, dziecko zwykle po 2 dniach przyjmuje takie rozwiązanie. Jednak najtwardsze z maluchów potrafią demonstrować swoje niezadowolenie nawet przez tydzień. Bolesny to widok dla matki, jednak wiedząc, że przyświecają Twoim działaniom wyższe cele dasz radę przetrzymać atak złości malucha. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ