fbpx

Jak przyspieszyć poród?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Czas oczekiwania na przyjście maluszka na świat jest bardzo długi, niekiedy nawet męczący. I choć mimo naszej miłości, jaką od samego początku darzymy jeszcze nienarodzone dziecko, poszczególne etapy ciąży bywają trudne. Jesteśmy coraz mocniej zmęczone i zniecierpliwione. Wszystko jeszcze bardziej się potęguje, kiedy okazuje się, że maluch pomimo wskazanego terminu narodzin nie spieszy się na świat. Zastanawiamy się wówczas, jak przyspieszyć poród, aby jednocześnie nie wyrządzić sobie krzywdy, a co gorsza swojemu maluszkowi.

Kiedy na teście pojawiają się dwie kreski, radości nie widać końca. Często sposób naszego życia bardzo modyfikujemy, a wszystko po to, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Każdego dnia obserwujemy zmieniające się ciało oraz coraz bardziej rosnący brzuszek. Często korzystamy z pomocy Internetu i nowoczesnych narzędzi, takich jak np. kalkulator ciąży. Kiedy aplikacja informuje nas o zbliżającym się wielkimi krokami terminie porodu, a my nadal nie odczuwamy kluczowych objawów, zastanawiamy się, czy istnieją naturalne sposoby na wywołanie porodu. Okazuje się, że niektóre z nich możemy wykorzystać i nieco przyspieszyć wyczekiwaną akcję, jednakże w każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. 

 

Przyspieszenie porodu – o czym warto wiedzieć?

Kiedy lekarz na początku ciąży informuje nas o terminie porodu, musimy pamiętać, że podana przez niego data jest jedynie orientacyjna. Wpływa przede wszystkim na to indywidualny rozwój dziecka, którego w żadnym stopniu nie możemy przyspieszyć. Z przeprowadzonych badań wynika, że jedynie niecałe 5% ciężarnych rodzi dokładnie w podanym terminie, co pokazuje, jak bardzo się od siebie różnimy. Z tego względu, kiedy termin naszego porodu przewidywany jest na kolejny dzień czy za kilka dni, a my pomimo to nie odczuwamy nawet przepowiadających skurczy, nie powinniśmy się denerwować. W konkretnym dniu warto jednak udać się do lekarza prowadzącego ciążę celem wykonania potrzebnych badań. Jeśli dziecko nie jest w żaden sposób zagrożone, a ginekolog stwierdził, że spokojnie możemy poczekać jeszcze kilka dni, nie wyszukujmy w Internecie informacji dotyczących tego, co przyspiesza poród. Niekiedy znalezione wpisy nakłaniają wręcz do sporej aktywności fizycznej, co jest nie tylko wielką nieprawdą, ale może przede wszystkim może zagrozić nam i dziecku. Aby wiedzieć, jak bezpiecznie przyspieszyć poród, powinniśmy w pierwszej kolejności pamiętać, że wzmożony wysiłek nie jest pod żadnym pozorem wskazany. Oczywiście nie możemy całkowicie wykluczyć aktywności fizycznej, jednakże zamiast ciężkich ćwiczeń wybierzmy się na kilkuminutowy spacer i dotleńmy organizm. 

Niektóre sposoby przyspieszające poród są stosowane z różnych powodów. Najczęściej sięgają po nie młode przyszłe mamy, u których termin minął kilka dni temu, a one są przerażone nową sytuacją i mają obawy przed metodami inwazyjnymi, np. podłączeniem kroplówki z oksytocyną. Chęć szybszego wywołania skurczy niż przewidziała to sama natura, ostatnimi czasy coraz częściej skłania naukowców do przeprowadzenia badań. Po wnikliwych analizach okazało się, iż około połowa ciężarnych pod koniec swojego stanu próbuje różnymi sposobami wywołać poród. Do najczęstszych stosowanych przez nich metod należy regularne współżycie, wysiłek fizyczny, spożywanie pikantnych potraw czy też masowanie piersi. Naukowcy ustalili, że w głównej mierze po ogrom metod sięgają przede wszystkim młode osoby, które dopiero po raz pierwszy mają do czynienia z byciem w ciąży. Kiedy zaczynamy dużymi krokami zbliżać się do zakończenia ostatniego miesiąca oczekiwania przyjścia na świat naszego potomstwa, nieustannie wyszukujemy na różnych forach internetowych skutecznych sposobów przyspieszających akcję porodową. Często także sięgamy po porady doświadczonych mam, starszej siostry lub sąsiadki. Mimo naszej niewiedzy nie potrafimy jednak zadać kluczowych pytań swojemu lekarzowi, co w wielu przypadkach jest najrozsądniejszym wyjściem. Podczas przeprowadzanych badań okazało się, że kobiety stosujące domowe sposoby na przyspieszenie przyjścia na świat dziecka, nie informują o tym swojego ginekologa. Zauważono również, co jest oczywiście bardzo niepokojącą informacją, że wiele ciężarnych znacznie przedwcześnie chce rozwiązać ciążę. 

 

Domowe sposoby na wywołanie porodu

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że to stosunek płciowy jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą, aby przyspieszyć poród. Okazuje się, iż sposób ten znany był już w starożytności, jednakże rzadko kto wspominał o jego negatywnych skutkach. Otóż przyspieszenie porodu seksem w ósmym miesiącu ciąży może przyczynić się do znacznie przedwczesnych narodzin dziecka, a regularne współżycie, zwłaszcza w ciąży zagrożonej, często powoduje poronienie. Wynika to z mieszczących się w męskiej spermie hormonów o nazwie prostaglandyna. Kiedy znajdują się one w okolicach macicy, powodują jej skurcze. Z tego względu ginekolodzy często zalecają, aby uważać z seksem w ostatnich tygodniach ciąży. Nie jest to jednak powodem do całkowitej rezygnacji z niego przez całe 9 miesięcy. Kiedy oboje z partnerem odczuwamy chęć do współżycia, nie powinniśmy się przed tym wzbraniać, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dlatego niekiedy lepiej zastosować pewne domowe metody, niż leżeć w szpitalu pod kroplówką wywołującą skurcze. Oczywiście, kiedy termin narodzin już minął, możemy zastosować pewne sposoby na wywołanie porodu. Jednym z nich są pieszczoty, a dokładnie masaż kobiecych piersi, w szczególności sutków. Kiedy znacznie je pobudzimy, spowodujemy przedostanie się do macicy oksytocyny, czyli hormonu, którego głównym zadaniem jest wywołanie skurczy. Warto jednak mieć świadomość, że pomimo skuteczności tej metody, nie jesteśmy w stanie bezpośrednio kontrolować pojawiających się skurczy macicy, dlatego trzeba zachować rozwagę i ostrożność, aby nie stały się one mocniejsze i częstsze. 

Dawniej w odpowiedzi na pytanie, jak naturalnie przyspieszyć poród, zalecane były spore dawki naparu z malin, a dokładnie z ich liści oraz prysznic lub kąpiel w gorącej wodzie. O ile owocowa herbatka nie powinna nam zaszkodzić, o tyle polewanie się, a szczególnie brzucha, strumieniem gorącej wody jest zdecydowanie niebezpieczne. Możemy nie tylko poparzyć swoje ciało, ale również wywołać silny krwotok. Z kolei odnośnie do owocowego napoju, pomimo przeprowadzonych badań nie udało się w żaden sposób stwierdzić, aby maliny mogły być powodem do przyspieszenia akcji porodowej.

Jak wywołać poród w domu, skoro termin minął już kilka dni temu? Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i szczególną ostrożność z eksperymentowaniem z metodami znalezionymi na forach internetowych. Kiedy w trakcie ciąży mieliśmy problemy z wymiotami, nudnościami czy też zaparciami, sposoby na przyspieszenie porodu z wykorzystaniem oleju rycynowego mogą być bardzo nieprzyjemne. Jego wypicie spowoduje nie tylko nudności i wymioty, ale przede wszystkim biegunkę i ostre bóle brzucha. Chyba mało kto wyobraża sobie poród w takiej sytuacji, ponieważ pomimo dyskomfortu, z jakim trzeba się zmierzyć, musimy się również liczyć ze znacznie dłuższym jego przebiegiem. Dlatego zastanówmy się, czy warto posuwać się do pewnych kroków, które zamiast pomóc mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na zastosowanie którejkolwiek z metod znalezionej w Internecie lub usłyszanej od innych mam, poradźmy się swojego lekarza lub położnej środowiskowej. 

 

Ćwiczenia przyspieszające poród

O ile wzmożona aktywność fizyczna, szczególnie w końcowych tygodniach ciąży, jest zabroniona, o tyle lekkie ćwiczenia na wywołanie porodu mogą być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia i życia malucha. W okresie ciąży szczególnie polecane są spacery jako optymalna forma dotlenienia organizmu, a w końcowych tygodniach pomocny sposób, którego celem jest przyspieszenie akcji porodowej. Kiedy spacerujemy, nasza miednica swobodnie się porusza, zapewniając tym samym odpowiednie ułożenie dziecka i szyjki macicy w pozycji porodowej. Dlatego, jeśli chcemy dowiedzieć się, jak przyspieszyć poród w 38 tygodniu ciąży, wybierajmy przede wszystkim bezpieczne metody. Częste piesze przechadzki i ich skutki będziemy mogli zauważyć również podczas samej akcji porodowej, ponieważ spacery wpłyną na poprawę kondycji fizycznej. Lekkie ćwiczenia na przyspieszenie porodu pomogą również uzyskać nam dawną sprawność w czasie połogu, dlatego nie wzbraniajmy się przed małą aktywnością fizyczną, jednakże podchodźmy do niej z rozwagą. 

Kiedy termin naszej ciąży już minął, a my zastanawiamy się, jak wywołać poród, często działamy pod wpływem impulsu i ogromnego stresu. Nie sprzyja to przede wszystkim maluchowi oraz niekiedy samej akcji porodowej, która lubi zaskoczyć i zacząć się w najmniej spodziewanym momencie. Z tego względu, zamiast na siłę szukać często podejrzanych i ryzykownych sposobów, jak wywołać skurcze porodowe, spróbujmy skupić się na prawidłowym oddechu. Warto regularnie ćwiczyć, ponieważ umiejętnie i spokojne oddychanie nie tylko nas wyciszy i zrelaksuje, ale także będzie bardzo pomocne podczas samego porodu. 

Często okazuje się, że podany termin przyjścia na świat malucha jest jedynie orientacyjny, dlatego jeżeli wykonane przez lekarza badania nie wskazują na nic niepokojącego w stanie jego zdrowia, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i dać szansę naturze. Narodziny dziecka kilka dni po terminie nie muszą oznaczać nic złego, warto jedynie jeździć na kontrolne badania KTG, aby sprawdzić, czy z maluchem na pewno wszystko jest w porządku i czy nie widać pojawiających się skurczy. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się wywołanie porodu za pomocą podłączenia kroplówki, ale o tym może zdecydować jedynie ginekolog. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ