fbpx

Jak skutecznie zwalczyć przebarwienia na skórze?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Nasza skóra każdego dnia jest narażona na szereg szkodliwych czynników. W efekcie z biegiem czasu możemy borykać się z przebarwieniami, które odbierają pewność siebie. Są widoczne zwłaszcza na twarzy, dlatego kobiety bardzo często zakrywają je makijażem. Warto w tej sytuacji stawiać na skuteczne kosmetyki, które pozwolą nam rozprawić się z problemem. Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

 

Nieestetyczne przebarwienia na skórze

Jak wyglądają przebarwienia na skórze? Najczęściej występują one jako plamy jaśniejsze lub ciemniejsze o różnych wielkościach — są to zmiany kolorytu, które widzimy na cerze. Ich rozpoznanie nie jest trudne, gdyż mają kolor ciemnobrązowy, lub odwrotne — niemal biały i nie sposób ich nie zauważyć. Jak wskazują specjaliści, przebarwieniami są także piegi i odbarwienia skóry. Te drugie rozpoznamy po jaśniejszym kolorze, zazwyczaj o kilka tonów od naszego naturalnego odcienia skóry.

Pamiętajmy o tym, że przebarwienia mogą mieć różnorodne przyczyny. Często dotykają kobiety po 40 roku życia, ale nie tylko. Najczęstszymi przyczynami są w tym wypadku:

Menopauza

Ciąża

Nadmierna ekspozycja skóry na słońce

Brak stosowania filtrów ochronnych

Zaburzenia hormonalne

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Stosowanie niektórych substancji światłouczulających, ziół i leków

Okazuje się, że przebarwienia na skórze niekiedy wiążą się ze stanem zapalnym (trądzik, kontaktowe zapalenie skóry). Wtedy nie będzie błędem skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który wyznaczy sposób leczenia.

Gdzie zazwyczaj widoczne są przebarwienia? Zmiany skórne tego typu często widzimy na policzkach, czole i wokół ust. Oczywiście mogą one powstawać także w innych miejscach, takich jak przedramiona, dekolt, czy brzuch. 

Kosmetyki na przebarwienia

Kobiety chętnie sięgają po profesjonalne kosmetyki przeciwdziałające przebarwieniom, a występują one w wielu wersjach. W sklepach znajdziemy setki produktów do redukcji przebarwień na twarzy i ciele. Popularne są kremy z kwasem witaminy A, kwasem azelainowym, owocowym, kojowym, witaminą C, czy też lumicinolem. Te substancje są zaangażowane w powstawanie melaniny, dlatego pozwalają zredukować nieestetyczne przebarwienia. 

Mile widziane są także kremy z naturalnymi składnikami typu wyciągi z cytryny, ogórka, pietruszki i porzeczki. Jednak żaden, nawet najlepszy kosmetyk nie zagwarantuje sukcesu, gdy jego stosowanie jest okazjonalne. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że jedynie regularne stosowanie kosmetyków może dać pożądane efekty. Krem przeciwdziałający przebarwieniom na skórze, należy stosować codziennie, najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Jego regularne stosowanie gwarantuje skuteczność. Aby wzmocnić efekt, warto używać kremu z filtrem UV w ciągu dnia, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Co jeszcze może pomóc na przebarwienia? Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest peeling chemiczny, bazujący na aktywnej substancji chemicznej o złuszczającym działaniu. Może on działać na wierzchni naskórek lub głębsze komórki. Wybór niezawodnych zabiegów w początkowym etapie bywa niekomfortowy, jednak z czasem zapewnia doskonałe rezultaty. Odpowiednie dobrane preparaty nie tylko dbają o nawilżenie cery, lecz także niwelują zmarszczki i przebarwienia.

W ostateczności możemy zdecydować się na laserowe usuwanie przebarwień, zawsze jednak decyzję tę trzeba skonsultować ze specjalistami. Zachęcamy jednak, aby początkowo zastosować sprawdzone kosmetyki, tworzone z myślą o walce z tym problemem, często ich stosowanie wystarcza. 

Jak widzimy, kosmetyki na przebarwienia niejedno mają imię. Oferta kremów i innych specyfików jest cały czas poszerzana, dlatego każdy może znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Walka z przebarwieniami nie musi być żmudna i trudna, pod warunkiem że zastosujemy efektywne i nowoczesne produkty do pielęgnacji. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ