fbpx

Jak używać akwareli? 

Ostatnio aktualizowane: 20.02.24

 

Farby akwarelowe często kojarzą nam się z dzieciństwem i malowaniem wesołych obrazków w szkole. Nie możemy jednak zapomnieć, że przy ich użyciu możemy stworzyć piękne, artystyczne dzieła, jednak wymaga to wprawy i odpowiedniego przygotowania. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

 

Co to są farby akwarelowe?

Farby akwarelowe są używane w połączeniu z wodą. Do wyboru mamy różne wersje tego popularnego barwnika, które różnią się od siebie stopniem transparentności, trwałością czy mocą barwienia. Przy zakupie akwareli zwróćmy uwagę na ich opakowanie, na którym znajdują się kwadraty oznaczające krycie. Jeśli kwadrat jest niezamalowany, oznacza to, że farby mają słabe krycie, kwadrat zamalowany w połowie to średnie krycie, a całkowicie zamalowany – wysokie krycie. Gwiazdki (od 1 do 5) na opakowaniu akwareli oznaczają trwałość. Najmniej trwałe farby mają 1 gwiazdkę, a najtrwalsze – 5. Moc oznaczona jest trójkątem. Tutaj zasada jest taka sama, jak w przypadku oznaczania transparentności. Im więcej trójkąta zostało zamalowane, tym farba ma wyraźniejszy odcień. 

Farby akwarelowe możemy podzielić również na szkolne, studenckie i profesjonalne. Pierwszy typ nie nada się do malowania obrazów i przeznaczony jest dla dzieci na lekcje plastyki. Druga wersja sprawdzi się dla początkujących. Jest ona wystarczająco dobra, żeby nauczyć się podstawowych technik malowania akwarelami. Farby profesjonalne, nazywane również artystycznymi, jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone dla profesjonalistów. Nie polecamy ich do nauki malowania akwarelami, gdyż bez zdobytego doświadczenia na pewno nie docenimy ich wszystkich zalet. 

Jakie akwarele wybrać?

Najbardziej popularny model akwareli występuje w postaci kostek wbudowanych w paletę lub samodzielnych. Rzadziej można spotkać wersje płynne w tubkach. To, jaki model wybierzemy będzie zależało od naszych indywidualnych upodobań, gdyż ilu artystów, tyle opinii. Jeśli naszą przygodę z malowaniem zaczęliśmy od używania olejnych lub akrylowych farb w tubkach, z pewnością będzie nam łatwiej malować akwarelami w tej postaci. Mimo to większość artystów poleca farby w formie kostek. Ich zaletą jest większa wydajność. Farby w tubkach nie wymagają użycia dużych ilości wody, co oznacza, że dużo szybciej się kończą. Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny produkt, warto przejrzeć ranking akwareli i zdecydować, która wersja ma lepsze opinie. 

 

Jak używać akwareli?

Wyróżnia się kilka metod używania farb akwarelowych. Najbardziej popularną techniką jest tzw. na mokro, która polega na zmoczeniu papieru i nakładaniu na niego rozwodnionej farby. Możemy również malować na sucho. Farbę zmieszaną z wodą nakładamy na suchą kartkę. W przypadku drugiej metody kolory są bardziej nasycone, a poszczególne obiekty na obrazie są bardziej precyzyjne. Obrazy malowane metodą na mokro są bardziej zwiewne, lekkie i delikatne. 

 

Co będzie nam potrzebne podczas malowania akwarelami?

Do namalowania obrazu przy pomocy farb akwarelowych bez wątpienia przyda nam się specjalny papier. Tego typu technika wymaga przygotowania chłonnych kartek o chropowatej fakturze, które absorbują wodę. Podczas malowania na początku warto przykleić rogi papieru do blatu lub specjalnej sklejki, aby nasza praca się nam nie przesuwała. Warto przygotować sobie dwa pojemniczki na wodę. Jeden przyda nam się do wypłukiwania pędzli z farby, a drugi do mieszania kolorów. 

Przydatnym akcesorium, z którego chętnie korzystają artyści malujący akwarelami, jest także płyn maskujący. Tego typu produkt nakładamy na miejsca na naszym obrazie, które chcemy pozostawić niezamalowane. Kiedy płyn wyschnie, zmienia swoją konsystencję na gumową, dzięki czemu można go łatwo odkleić od kartki. 

Najważniejszym przyborem do malowania farbami akwarelowymi jest pędzel. Jaki model jest najlepszy? W sprzedaży dostępne są wersje wykonane z naturalnego lub syntetycznego włosia. Wielu malarzy uważa, że modele syntetyczne szybciej się niszczą. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto zaopatrzyć się w taki pędzel na początku swojej przygody z akwarelami. Jest on nie tylko tańszy i łatwiej dostępny, ale również dobrze się sprawdza podczas malowania. Musimy jednak pamiętać, żeby odpowiednio zadbać o niego. Nie powinniśmy zostawiać go w wodzie z farbą na dłuższy czas, a po skończonej pracy należy go umyć wodą z dodatkiem mydła. Czysty pędzel pozostawiamy do wyschnięcia włosiem skierowanym ku dołowi. 

Jeśli chodzi o kształt pędzla, do wyboru mamy modele okrągłe, płaskie i wachlarzowe. Tutaj wybór powinien być zdeterminowany własnymi upodobaniami. Wszystkie wersje mają swoje zalety. Pędzle okrągłe lepiej chłoną wodę, płaskie są bardzo precyzyjne, a wachlarzowe są niezawodne przy malowaniu natury. 

Niektórzy artyści lubią korzystać ze sztalugi, która powinna mieć ruchomy blat. Praktycznym rozwiązaniem jest wersja plenerowa, gdy często malujemy akwarelami przyrodę w terenie. Zaopatrzmy się również w inne przydatne akcesoria plastyczne, takie jak gąbki do usuwania nadmiaru wody, nożyk lub skalpel do zdrapywania zbędnej farby czy taśmę do mocowania kartki na blacie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ