fbpx

Jak wygląda okres w ciąży?

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Co zrobić jeśli w czasie ciąży pojawi się charakterystyczne krwawienie kojarzone z miesiączką? Czy jest zły objawy, czy normalna reakcja organizmu? Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, jak przebiegnie cały okres i które z pojawiających się dolegliwości są normalne, a z którymi warto udać się do lekarza. Poniżej przeczytasz, czy okres w ciąży jest prawidłową oznaką i jak przebiega.

Kobiety oczekujące na potomstwo, zwłaszcza pierwsze, chcą krok po kroku wiedzieć, jak będzie zmieniać się ich ciało zarówno wewnętrznie, jak również zewnętrznie, z każdy kolejnym tygodniem. Ponadto chcą wiedzieć, jak rozwija się maleństwo. Wszystkie zmiany można śledzić w Internecie lub wykorzystując kalkulator ciąży.  Nie znajdziesz tam jednak odpowiedzi na pytanie: Czy można być w ciąży i mieć okres? Takie i podobne pytania pojawiają się na wielu forach internetowych. Nie można odpowiedzieć jedynie: Tak lub nie. Zwykle wraz z zajściem kobiety w ciążę okres ustaje. Ponadto jego brak to jeden z głównych i najbardziej oczywistych objawów ciąży. Trzeba jednak sprostować, że nie zawsze obecność okresu może oznaczać  brak ciąży. Dodatkowo okres w ciąży to nie jest fizjologiczny stan, co oznacza, że może być to objaw wielu chorób. Zatem jeśli w czasie ciąży pojawi się krwawienie, to z pewnością nie należy go lekceważyć, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia dziecka.

 

Okres a ciąża

Zatrzymanie okresu zaraz przywołuje myśli o ciąży. Jednak nie jest to takie oczywiste. Skąd zatem ten temat budzi takie zainteresowanie? Być może ma to związek z tym, że zwykle za pierwszy symptom, który świadczy o ciąży, uważa się brak miesiączki. Czasem jednak zdarza się tak, że kobieta, będąc w ciąży i w czasie spodziewanego okresu krwawi i interpretuje to jako miesiączkę, mimo że owe krwawienie nią nie jest. 

 

Czy można być w ciąży i mieć okres – negatywny test

Taka sytuacja oczywiście jest możliwa. Jeśli uzyskamy negatywny wynik, to nie oznacza, że na pewno nie jesteśmy w ciąży, gdyż może było jeszcze za wcześnie na wykonanie testu. Testy działają na podstawie wykrywania hormonu hCG, który wytwarza się w organizmie kobiety po zajściu w ciążę, a jego ilość wraz z rozwojem ciąży się zwiększa. Dlatego jeśli mamy podejrzenie, że doszło do zapłodnienia, to po kilku dniach warto wykonać ponowny test. Wówczas już powinno wszystko się wyjaśnić.

Czy można mieć okres w ciąży?

Rozwiewamy tutaj wszelkie wątpliwości i odpowiadamy, że miesiączka w ciąży oczywiście z przyczyn naturalnych nie jest możliwa. Okres jest oznaką zakończenia przygotowań organizmu kobiety do poczęcia. Po jego zakończeniu macica jest ponownie gotowa do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Dlatego też gdy nastąpi zapłodnienie, okres nie będzie potrzebny, a jego pojawienie się prawdopodobnie będzie związane z poważnymi problemami lub poronieniem. Jak wygląda okres w ciąży? Takie krwawienie przyszłe mamy często nazywają mylnie miesiączką.

Okres w pierwszym miesiącu ciąży, który błędnie uznaje się za miesiączkę, może mieć różne przyczyny. Powodem może być zarówno nieprawidłowe zagnieżdżenie się jaja, niedobór progesteronu, wady jaja płodowego, jak i również ciąża pozamaciczna i patologia w obrębie szyjki macicy.

 

Okres w czasie ciąży – kiedy krwawienie powinno nas niepokoić?

Taki stan rzeczy powinien być powodem do niepokoju, gdy:

• towarzyszą mu silne bóle w podbrzuszu,

• pojawiają się bóle w dole pleców,

• krwawienie jest ciemnobrązowe i obfite,  a także pojawiają się w nim skrzepy tkanki,

• towarzyszą mu nudności oraz wymioty.

Ponadto okres w trakcie ciąży może być wynikiem chorób, takich jak: Polipy, nadżerki, choroby szyjki macicy, czy żylaki pochwy.

Jeśli  będąc w ciąży, zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, to należy jak najszybciej udać się do ginekologa, zwłaszcza przed ukończeniem 8. tygodnia, gdyż to wtedy najczęściej występuje poronienie. W takiej sytuacji krew ma ciemny kolor, a do tego objawu dochodzi bardzo silny, nawet przeszywający ból w dolnej części brzucha. Kobiety często nie wiedzą, że są w ciąży, dlatego mylnie sądzą, że skurcze, które pojawiają się na początku ciąży, tak naprawdę są oznaką, że macica zaczyna się zmieniać. Ten ból jak na okres to znak, że kobieta jest w ciąży.

Istnieją również powody krwawienia, które nie muszą wiązać się z przykrymi dla kobiety konsekwencjami, a wręcz przeciwnie, są zwiastunem etapu, który rozpoczyna oczekiwanie na dziecko.

Okres w ciąży a krwawienie implantacyjne

U wielu kobiet występują krwawienia lub delikatne plamienia, w momencie gdy jajeczko zagnieżdża się w macicy, co fachowo nazywa się krwawieniem implantacyjnym – dlatego czasem przyszła mama myśli, że miała jeszcze okres na początku ciąży. Wyjaśniając sytuację – to jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy w drugiej połowie cyklu, kiedy to również doszło do zapłodnienia. Skutkiem tego może być krwawienie przypominające miesiączkę (jego postać jest zwykle obfita lub przybiera postać delikatnego plamienia). Tym bardziej kobiety, których okres jest nieregularny albo ich cykle miesiączkowe są krótkie, mogą mylnie stwierdzić, że jest to miesiączka w ciąży.

 

Okres w ciąży a problemy z łożyskiem

Czy w ciąży ma się okres? Jak już wiemy, miesiączka nie jest możliwa, a samo krwawienie może sygnalizować problemy z łożyskiem. Najczęściej  spotykamy się z przedwczesnym jego odklejaniem lub  występowaniem tak zwanego łożyska przodującego.

Objawem drugiego przypadku jest bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży. Występuje ono na skutek stosunku płciowego albo bez żadnej konkretnej przyczyny. Taki stan charakteryzuje częściowe oderwanie się łożyska i umiejscowienie go w dolnej części szyjki zamiast na ściance, co jest przyczyną krwawień. W związku z tym, że tkanki łożyska się nie rozciągają, to nie są one w stanie poddać się zmianom, jakie następują w macicy pod koniec trwania ciąży. Ściany macicy są cieńsze, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Trzeba zauważyć, że problem łożyska przodującego zazwyczaj przechodzi samoistnie, a co najważniejsze nie wywiera negatywnych konsekwencji oraz nie ma potrzeby wcześniejszego rozwiązania. Jednak jest to przymus wyższej kontroli oraz dbania o siebie. Zatem przyszłej mamie zaleca się leżenie oraz pozostanie w obserwacji szpitalnej.

Całkowite odklejenie łożyska może być skutkiem zaburzeń przepływu krwi, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, czy też urazu brzucha u przyszłej matki. Objawy tej przypadłości w ciąży: Ból brzucha jak na okres oraz krwawienie. Ponadto na niewielkiej powierzchni odklejenie łożyska skutkuje utworzeniem się krwiaka między nim a ścianą macicy, a krew nie ma ujścia na zewnątrz. Tak samo, jak w przypadku łożyska przodującego, tak i tutaj ten stan nie powoduje wcześniejszego przerwania ciąży, jednak przyszła mama musi być pod kontrolą specjalisty. Warto jednak wspomnieć, że rozległe jego odklejanie będzie powodem rozlania się krwiaka, a co się z tym wiąże wypłynięcia krwi na zewnątrz. W takiej sytuacji następuje przymus wykonania cesarskiego cięcia, aby ratować życie zarówno matki, jak i dziecka.

Normalny okres w ciąży a niedobór progesteronu

Hormony również mogą mieć wpływ na występowanie okresu w ciąży. Należy zaznaczyć, że to właśnie w pierwszych tygodniach w organizmie przyszłej mamy istnieje burza hormonalna. W związku z czym może brakować progesteronu. Jego niedobór może doprowadzić nawet do poronienia, gdyż hormon ten jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się jajeczka. Przy braku progesteronu można zaobserwować w ciąży obfity okres, jak i skąpe jasne plamienie.

 

Ciąża pozamaciczna może przypominać normalny okres

Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia w sytuacji, gdy zarodek zagnieżdża się w jajowodzie zamiast w macicy. Ból jest ostry, kłujący i najczęściej występuje po jednej ze stron podbrzusza. Krwawienie może mieć nawet brunatny kolor i mogą mu towarzyszyć omdlenia. Trzeba powiedzieć, że ciąża pozamaciczna jest niebezpieczna dla kobiet, gdyż w najgorszym przypadku zagraża nawet życiu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty.

 

Okres w ciąży – rokowania 

Trudno jednoznacznie określić rokowania w sytuacji, gdy wystąpi krwawienie w ciąży. Duże znaczenie ma przyczyna jego wystąpienia i jak wygląda okres w ciąży. Jeśli u kobiety doszło do ciąży pozamacicznej, może to nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla jej zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Dlatego bardzo istotne jest, aby kobieta, u której wystąpiło krwawienie  w ciąży, udała się do lekarza specjalisty, czyli w tym przypadku ginekologa. Z pewnością zostaną zlecone badania, które pozwolą potwierdzić, lub wykluczyć potencjalne zagrożenie, a ponadto będzie można szybko wdrożyć leczenie.

 

Okres na początku ciąży  – profilaktyka

Tak naprawdę trudno mówić o profilaktyce, kiedy pojawia się okres w czasie trwania ciąży. Zazwyczaj poronienia odnoszą się do ciąż wysokiego ryzyka. Jednak zdarza się, że są one wynikiem niewłaściwego trybu życia, który prowadzi ciężarna. W związku z tym będąc w ciąży, bezwzględnie należy zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów i spożywania innych używek, gdyż mogą być powodem poronienia.

Pierwszy okres po porodzie

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jedną z nich, która ma duży wpływ na jej samopoczucie i gospodarkę hormonalną, jest zatrzymanie procesu owulacji i powiązanego z nią krwawienia. Regularny cykl miesiączkowania wraca dopiero jakiś czas po porodzie. Wcześniej odpowiedzieliśmy na pytanie, czy mając okres, można być w ciąży, a teraz przybliżymy termin pierwszego okresu po ciąży.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że krwawienie występujące zaraz po porodzie nie jest miesiączką. Taki stan rzeczy ma związek z oczyszczaniem się macicy, która musi się obkurczyć, zagoić i zregenerować po 9 miesiącach ciąży. W wydzielinie znajduje się śluz, krew i resztki błon płodowych pochodzące z macicy. Takie krwawienie jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety, u jednych może trwać kilka dni, a u innych nawet do kilku tygodni. Warto wspomnieć, że oczyszczanie się macicy trwa znacznie krócej u mam karmiących piersią i będących w ruchu. Okres trwania połogu nieco przypomina długą i obfitą miesiączkę, ale oczywiście nią nie jest.

Zatem kiedy okres po ciąży pojawia się najczęściej? Pierwsze krwawienie po ciąży może wystąpić zarówno kilka tygodni po urodzeniu dziecka, jak i również po kilkunastu miesiącach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że oba te terminy są jak najbardziej prawidłowe i nie są powodem do niepokoju dla młodej mamy. Spowodowane jest to kilkoma kwestiami, które u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej.

 

Okres po ciąży a karmienie piersią

Zarówno kobiecy, jak i męski organizm wydzielają hormon nazywany prolaktyną. U mężczyzn jego rola jeszcze nie została poznana, z kolei u kobiet odpowiada on za przygotowanie gruczołów piersiowych oraz produkcji mleka po porodzie. Ponadto prolaktyna jest odpowiedzialna za dojrzewanie komórki jajowej, a co jest z tym bezpośrednio związane, również owulację wraz z opóźnieniem wystąpienia okresu po porodzie. Zatem u kobiet, które nie karmią piersią, krwawienie menstruacyjne powinno się pojawić od 6 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka.

Gdy karmimy maluszka piersią, to na pierwszy okres po ciąży trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. W przypadku karmienia mieszanego okres nastąpi w ciągu 2 – 3 miesięcy po porodzie. Jeśli mama karmi swoje dziecko na żądanie, to miesiączka może pojawić się dopiero od 9 do 18 miesięcy po porodzie. Taka sytuacja ma związek z tym że im częściej maluszek jest przystawiany do piersi, tym bardziej pobudza wydzielanie prolaktyny, zatem i wystąpienie krwawienia się opóźnia.

Ile trwa pierwsza miesiączka po porodzie?

Trzeba zaznaczyć, że pierwsze krwawienia menstruacyjne po porodzie mogą być nieregularne. Ma to oczywiście związek z procesem laktacji, oczyszczaniem się organizmu oraz dochodzeniem do siebie, a także niedostateczną ilością estrogenów. Oczywiście nie powinniśmy się tym przejmować i skrupulatnie liczyć, ile trwają miesiączki po porodzie. Warto jednak nieco zwrócić na nie uwagę, aby przy wizycie u ginekologa można było o nich wspomnieć. Jeśli okres wygląda  inaczej niż przed porodem, to nie trzeba się tym martwić na zapas, tylko skontaktować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy wszystko jest dobrze.

 

Objawy pierwszego okresu po ciąży

Pierwsze krwawienie u kobiet, które nie karmią piersią, jest raczej skromne. Z kolei u tych mam karmiących maluszka piersią pierwsza miesiączka po porodzie może być obfita, a dodatkowo samo krwawienie może trwać znacznie dłużej niż to sprzed ciąży. Jak już wcześniej wspomniano, cykle są najczęściej nieregularne. Ponadto zauważono, że im dłużej po porodzie kobieta nie miała okresu, tym szybciej cykle miesiączkowe powinny wrócić do normy. Zaznaczyć należy jednak, że gdy od pierwszego okresu po urodzeniu dziecka minęło już ponad pół roku, a nasze cykle nadal są nieregularne, to należy udać się do ginekologa.

 

Antykoncepcja a pierwszy okres

Przede wszystkim jeśli karmimy piersią, to niewskazane jest stosowanie antykoncepcji w formie tabletek. Jednak gdy zdecydujemy się na stosowanie innej formy antykoncepcji, to trzeba się spodziewać, że takie działanie przyśpieszy z pewnością pojawienie się okresu.

Zwróćmy uwagę, że wbrew istniejącym przekonaniom karmienie piersią w żaden sposób nie chroni kobiety przed zajściem w ciążę. Prawdą jest, że wytwarzana w czasie karmienia prolaktyna hamuje owulację, jednak nie jesteśmy w stanie określić, jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce u danej mamy. Ponadto u co drugiej kobiety po ciąży najpierw występuje owulacja, a dopiero potem pojawia się miesiączka.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ