fbpx

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu?

Ostatnio aktualizowane: 22.01.25

 

Początki ciąży często są dla nas sporym zaskoczeniem. Kiedy zaczynamy powoli przyzwyczajać się do nowej sytuacji, a radości wynikającej ze świadomości, że za parę miesięcy będziemy mamą, nie ma końca, to jednak niekiedy pojawia się moment, w którym zaczynamy odczuwać strach. Powodują go w głównej mierze krwawienia w ciąży pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie. Mają one wiele przyczyn i nie zawsze muszą oznaczać najgorsze, jednakże, choć wcześniejsze kilkudniowe plamienie po tradycyjnym okresie było kwestią oczywistą, tak w przypadku ciąży nie powinniśmy go bagatelizować i niezwłocznie udać się po pomoc ginekologiczną. 

W dobie wielu obowiązków i ciągłego zabiegania często staramy się zaplanować ciążę, do czego wykorzystujemy kalkulator owulacji. Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego też występowanie miesiączki i dni płodnych u wielu z nas może się różnić. Dokładne obliczenie jajeczkowania pozwoli nam na zajście w ciążę. Kiedy dowiadujemy się, że w niedalekiej przyszłości zostaniemy mamą, na naszej twarzy z pewnością pojawia się uśmiech. Od tego momentu zaczynamy zmieniać swoje życie i powoli przyzwyczajać się do nowej roli. Kiedy wszystko ma swój nowy początek i powoli się normuje, nasz stan często zakłóca plamienie, które w ciąży pojawia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach. W żaden sposób nie wolno nam go bagatelizować, a najlepszym krokiem, jaki możemy w takiej sytuacji wykonać, jest niezwłoczna wizyta u ginekologa. 

 

Pierwsze tygodnie ciąży i związane z nimi plamienia

Pojawiające się plamienia mogą być wynikiem sporego stresu i skłaniają nas do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Nic w tym dziwnego, ponieważ nigdy nie znamy ich przyczyn i chcemy za wszelką cenę upewnić się, że naszemu dziecku nic nie zagraża. Plamienia w ciąży występują w różnych tygodniach i najczęściej nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Różnorodny bywa także ich wygląd oraz barwa, dlatego nie zawsze plamienie na początku ciąży musi oznaczać najgorsze. 

Jak wiemy, przygotowanie do macierzyństwa jest pewnym procesem, w którym już w pierwszych tygodniach zachodzą spore zmiany. Jedną z nich jest spora ilość wydzieliny mająca miejsce pewien czas po zapłodnieniu komórki jajowej. Obfity śluz powoduje hormon odpowiadający za zagnieżdżenie się zarodka w macicy, czyli progesteron. Kiedy w kobiecym organizmie dochodzi do zapłodnienia, zaobserwowana przez nas wydzielina, a dokładnie jej ilość, bywa bardzo duża, z kolei konsystencja – gęsta. Takie zjawisko pojawia się zawsze, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają początkowe upławy w ciąży, aby być świadomą zmian zachodzących w naszym organizmie. Oczywiście musimy potrafić je odróżnić od infekcji intymnych, jakie często pojawiają się u ciężarnych. Z tego względu jeśli zaobserwujemy brzydki zapach, a śluz bardziej przypomina twaróg niż standardową wydzielinę, mamy z pewnością do czynienia z infekcją intymną. Jej rodzaj precyzyjnie określi lekarz po wykonaniu dokładniejszych badań, dlatego również wtedy należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc do ginekologa. 

Standardowe plamienie podczas ciąży to wynik zagnieżdżania się zarodka, o czym już wspominaliśmy, ale warto wiedzieć, że nie występuje ono u każdej kobiety. Jest to cecha indywidualna, która zależy od organizmu i nazywana jest jako plamienie implantacyjne. Przybiera ono kolor najczęściej zbliżony do czerwonego lub brązowy, jest raczej skąpe i występuje do około 3 dni, chociaż czasami bywa niezauważalne. Plamienia na początku ciąży kojarzone są jako typowa miesiączka, dlatego przyszłe mamy często w ogóle nie wiedzą o rozwijającym się w ich ciele nowym organizmie, a o samym byciu w ciąży dowiadują się znacznie później. Należy jednak mieć na uwadze, że obfite krwawienia na początku ciąży często mogą być spowodowane groźniejszą sytuacją. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy inne symptomy mające w tym samym czasie miejsce w naszym organizmie, powinniśmy szybko zareagować. Bóle głowy i skurcze, którym towarzyszą krwawienia, w pewnych przypadkach mogą oznaczać rozwijającą się ciążę pozamaciczną. 

 

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu?

Występujące w pierwszych tygodniach ciąży plamienia u każdej kobiety mogą mieć inne barwy. Jest to spowodowane przede wszystkim pewnymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania krwawień. O ile długie i brązowe plamienie po tradycyjnej miesiączce nie oznacza nic niepokojącego, tak w przypadku ciężarnej może mieć negatywne skutki, dlatego warto poznać rodzaje plamień, aby móc odpowiednio zareagować, kiedy zaobserwujemy je na bieliźnie:

• Brązowe plamienie w ciąży – jego przyczyny mogą być różne i chociaż na początku wynika ono głównie z zagnieżdżającego się zarodka, to nie wolno go bagatelizować i lepiej poradzić się lekarza. Brązowe plamienie w ciąży często spowodowane jest za małą ilością progesteronu w organizmie kobiety, dlatego też w takich przypadkach zalecana jest suplementacja hormonu, na co receptę może wypisać jedynie lekarz specjalista. Tabletki przyjmuje się zazwyczaj do 24. tygodnia ciąży, ponieważ istnieje spore ryzyko poronienia spowodowane za niską ilością tego hormonu. Z tego względu zalecone przez lekarza leki mają działanie podtrzymujące ciążę. Brązowe upławy w ciąży pojawiające się po upojnej nocy z partnerem nie powinny być powodem do obaw. Zwykle są niewielkie i znikają tego samego dnia. Niebezpieczne może jednak się okazać brązowe plamienie pojawiające się w 7. tygodniu ciąży. Jeśli będziemy mieć z nim do czynienia, niezwłocznie należy udać się do lekarza, ponieważ w naszym organizmie może rozwijać się infekcja intymna lub istnieje ryzyko wystąpienia polipów na macicy. Często jednak ok. drugiego miesiąca ciąży, kiedy wcześniej nie było do tego wskazań, po raz pierwszy udajemy się na badanie ginekologiczne. Po nim również może wystąpić niewielkie plamienie. Jak widzimy w ciąży 6. tydzień czy też dalsze dni naszego nowego rozdziału życia nie muszą wiązać się z niczym groźnym, jeśli będziemy uważnie obserwowały nie tylko swoje ciało, ale przede wszystkim to, co robimy. Co prawda nie zawsze, ale brązowe plamienie w 12 tygodniu ciąży może być powodem do zmartwień. I mimo że występuje ono znacznie rzadziej niż w poprzednim trymestrze, to jednak w niektórych przypadkach może nieść za sobą negatywne skutki. Pierwszą przyczyną może być tzw. przodujące łożysko. Pojawienie się takiej sytuacji wymaga od kobiety często leżenia w pozycji na wprost oraz stałej kontroli lekarskiej, czyli hospitalizacji. Brązowe plamienie występuje również przy poronieniu lub tzw. późnym ronieniu, którym dodatkowo towarzyszy ból brzucha, skurcze oraz upławy zabarwione krwią. 

• Czerwone plamienie w ciąży – kolor najczęściej nie zwiastuje niczego dobrego, chyba że pojawia się we wczesnym etapie naszego błogosławionego stanu. Wówczas plamienie np. w 5 tygodniu ciąży nazywane jest implantacyjnym, wynika ono z zagnieżdżającego się jeszcze zarodka. Kobiety nierzadko mylą je z miesiączką, dlatego też nie biorą pod uwagę zostania w najbliższym czasie mamą. Czerwone plamienie w 8 tygodniu ciąży również jeszcze nie musi oznaczać nic groźnego. W drugim miesiącu jego wystąpienie może być związane z terminem kolejnej miesiączki, która miałaby miejsce, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Lekkie plamienie występuje także po stosunku. W ciąży w naszym ciele oraz organizmie zachodzą radykalne zmiany, jesteśmy także bardziej wrażliwe na pewne bodźce oraz otarcia podczas seksu. Z tego względu, jeśli krwawienie jest niewielkie i nie utrzymuje się długo, nie ma powodu do niepokoju. Niebezpieczne jednak okazuje się plamienie w 3 trymestrze ciąży, kiedy może ono dawać znaki o pęknięciu macicy, Sytuacja jest bardzo groźna i poważna zarówno dla zdrowia i życia matki, jak również jej dziecka oraz wymaga natychmiastowej operacji. Krwawienie pojawia się nagle, jest bardzo silne i towarzyszy mu ostry, kłujący ból brzucha. 

• Różowe plamienie w ciąży – nie zwiastuje ono niczego dobrego i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Różowe zabarwienie wydzieliny w pewnych przypadkach oznacza pojawienie się krwiaka w obrębie macicy lub informuje o odklejaniu się jeszcze nierozwiniętego do końca zarodka. 

 

Inne rodzaje ciążowych krwawień:

• Krwawienie z nosa w ciąży – choć dotyczy ono sporego grona kobiet, to jednak nie można go uznać jako jednego z normalnych objawów ciężarnej. Krwawienie z nosa lub dmuchanie z krwią może być spowodowane osłabieniem organizmu oraz wysuszoną śluzówką czy też słabymi naczynkami. Nie są to powody do niepokoju, ale sytuacja wygląda już inaczej, kiedy krwawienie występuje regularnie, jest nagłe, a ilość wyciekającej krwi może pozostawiać wiele do życzenia. Krwotoki z nosa u ciężarnych nierzadko świadczą o nadciśnieniu, dlatego też niezbędne jest wykonanie potrzebnych badań, aby zdiagnozować chorobę i włączyć odpowiednie leczenie.

• Krwawienie z odbytu w ciąży – jest ono spowodowane żylakami odbytu, czyli tzw. hemoroidami. Nie powinniśmy jednak tego lekceważyć i warto poinformować o tym swojego lekarza, który za sprawą przeprowadzonych badań wykluczy poważne choroby jelita i układu pokarmowego. Jeśli jednak krwawienie spowodowane jest hemoroidami, powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę na swoją dietę, aby uniknąć zaparć.

• Plamienie w ciąży przy zaparciach – problemy z oddawaniem stolca spowodowane licznymi zaparciami są najczęstszą dolegliwością u ciężarnych. Bywają bardzo uciążliwe, a niekiedy bolesne, dlatego też w toalecie możemy zaobserwować krew z odbytu. Jedynymi skutecznymi sposobami na zniwelowanie problemu lub jego pozbycie się jest przede wszystkim dieta bogata w błonnik oraz lekkie ćwiczenia poprawiające kondycję naszego ciała i pewnych grup mięśni. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ