Jak zacząć malować akwarelami?

Ostatnio aktualizowane: 06.05.21

 

Planujesz rozwijać swoje zdolności plastyczne i zacząć malować akwarelami? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z umieszczonym poniżej, krótkim artykułem. To zbiór wskazówek, dzięki którym uda Ci się przenieść na papier swoje pomysły i tworzyć efektownie wyglądające obrazy. Zachęcamy do lektury.

 

Dobór farb i innych potrzebnych elementów

Żeby zacząć malować, potrzebne są przede wszystkim odpowiednie akwarele. Należy zwracać uwagę nie tylko na znajdujące się w opakowaniu kolory, ale również na ich pigmentację. Niektóre farby wymagają kilku pociągnięć pędzla w jednym miejscu, aby uzyskać intensywną barwę. To po pewnym czasie może stać się męczące i malowanie nie będzie sprawiało tak dużej przyjemności. Poza tym akwarele mające słabą pigmentację prawdopodobnie szybko się skończą, więc konieczny będzie zakup kolejnego opakowania. Jeśli nie do końca wiemy, na jaki produkt się zdecydować, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę. Nawet jeśli zdecydujemy się na mniejszy zestaw farb, nie oznacza to, że będziemy mieli do dyspozycji ograniczoną ilość kolorów. Chcąc uzyskać konkretny odcień, możemy zmieszać ze sobą dwie różne akwarele (do tego przyda się specjalna paleta). Takie eksperymenty mają pozytywny wpływ na kreatywność.

Do malowania potrzebny jest również pędzel. Powinien on być wyposażony w naturalne, miękkie włosie. Możemy zaopatrzyć się nie w jeden, ale kilka o różnej wielkości, aby z łatwością namalować duże obiekty, a także móc dopracować wszystkie szczegóły. Pozostałe elementy, które się nam przydadzą to:

kubeczek na wodę,

twarda podkładka – może to być też deska lub rysownica,

taśma malarska – posłuży do przyklejenia papieru do podkładki,

ołówek – przyda się do wykonania szkicu.

Techniki malowania akwarelami

Są dwie podstawowe techniki malowania akwarelami, czyli mokre na mokre oraz mokre na suche. Ta pierwsza polega na tym, że nanosimy farby na zamoczony wcześniej papier. To oznacza, że konieczne jest zwilżenie kartki z obu stron. W tym celu dobrze sprawdza się szeroki pędzel, choć możemy też użyć zwykłej, kuchennej gąbki. Technika mokre na mokre nadaje się w szczególności do malowania pejzaży, gdyż kolory ładnie się ze sobą łączą. Z kolei na mokre na suche, jak sama nazwa wskazuje, polega na nanoszeniu wymieszanych z wodą akwareli na niezamoczony papier.

 

Kilka ważnych zasad

W czasie malowania akwarelami musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po otworzeniu pudełka z farbami możemy zauważyć, że nie ma w nim białej farby. Wynika to z tego, że wspomnianego koloru nie ma w malarstwie akwarelowym. Jeśli chcemy, aby poszczególne elementy obrazu były białe, wystarczy zostawić puste miejsce, a więc nie nanosić na nie farb. Żeby podkreślić szczegóły, możemy sięgnąć po szpachelkę. Posługując się nią, należy uważać, aby przez przypadek nie rozerwać kartki. Trzeba też pamiętać, aby przez cały czas być skupionym. W malarstwie akwarelowym nie można naprawić swoich błędów, a jedyne, co możemy zrobić, to znaleść sposob na ich zamaskowanie. Niemożliwe jest np. rozjaśnienie bardzo ciemnego obrazu. Aby uzyskać taki efekt, możemy spróbować przyciemnić otoczenie.

Namalowanego za pomocą akwareli obrazu nie możemy dotykać palcami, bo to zepsuje jego strukturę. Nie powinniśmy też nanosić na niego za dużo warstw, gdyż w ten sposób powstają nieestetyczne zacieki i psuje się cała kompozycja. Co więcej, dzieło jest skończone wtedy, gdy wyschnie papier. Nie możemy nanosić akwareli na suchą już kartkę, bo w takim rodzaju malarstwa nie jest stosowana technika krycia farbą.

 

Mieszanie akwareli z wodą

Żeby uzyskać mniej lub bardziej intensywny kolor, wybraną akwarelę musimy wymieszać z wodą. Nie wyciska się jej z tubki, tak jak w przypadku farb akrylowych czy olejnych, co wielu osobom wydaje się znacznie łatwiejsze. Jednak im częściej będziemy ćwiczyć, tym mniej skomplikowane stanie się malowanie akwarelami. Najpierw należy zamoczyć pędzel w wodzie, a później na włosie trzeba nabrać wybraną farbę i umieścić na palecie. Jeśli chcemy uzyskać jasny odcień, musimy bardziej rozcieńczyć akwarelę, zanim zaczniemy tworzyć obraz. Żeby barwy były mocniejsze, należy nanieść na kartkę kilka warstw farby (każda musi wyschnąć). Przed tym, jak zetkniemy pędzel z kartką, sprawdźmy, czy nie jest zbyt wilgotny. Jeżeli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że na skutek zbyt dużej ilości wody kolory zmieszają się ze sobą i nie będzie to dobrze wyglądać.

Pozytywne nastawienie

Malarstwo akwarelowe nie należy do najłatwiejszych, ale warto się nim zainteresować. Malowanie farbami akwarelowymi jest bardzo przyjemne, pozwala się odstresować i rozwijać wyobraźnię. Najważniejsze jest to, żeby przez cały czas zachować pozytywne nastawienie i nie zrażać się popełnianymi na początku błędami. Wraz z upływem czasu używanie akwareli będzie stawało się coraz łatwiejsze i będziemy mogli tworzyć niepowtarzalne obrazy.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments