fbpx

Jak zagęścić mleko modyfikowane?

Ostatnio aktualizowane: 21.04.24

 

Gdy już weszłaś w obowiązki młodej mamy, zapewne temat zagęszczania mleka modyfikowanego nie jest Ci całkiem obcy. Jeśli chciałabyś go bardziej zgłębić – zapraszamy do lektury. Poniżej opiszemy w jakich przypadkach należy zagęścić mleko modyfikowane i czym to zrobić, aby było bezpieczne dla Twojego maluszka. 

Kiedy myślimy o potrzebie zagęszczania mleka modyfikowanego?

Przede wszystkim decyzji o zagęszczaniu mleka nie powinna mama podjąć samodzielnie i bez przemyśleń. Jeśli wystąpią takie objawy u noworodka jak permanentne ulewanie pokarmu, a do tego jeszcze jest brak przyrostu masy ciała i na przykład dziecko w nocy zamiast spać marudzi, należy pomyśleć o tym czy nie zwrócić się do lekarza o poradę i wspólnie z nim rozważyć zagęszczanie pokarmu.

Zagęszczać można zarówno mleko matki, jak i mleko modyfikowane. Dyskusji natomiast podlega to, czym mleko będzie zagęszczane. Zależy to między innymi od powodu, dlaczego mleko chcemy zagęszczać. 

 

Dolegliwości, które sprawiają, że mleko należy zagęścić

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że zagęszczanie mleka nie polega na tym, że wsypujemy do tej samej ilości wody większą ilość niż normalnie proszku mlecznego. Mleko należy przygotować dokładnie według przepisu umieszczonego na opakowaniu, a zagęszczamy je w zależności od problemu preparatami glutenowymi lub bezglutenowymi. Oto najczęstsze problemy, z powodu których zagęszcza się mleko noworodkom:

 

Ulewanie mleka

Mamy zastanawiające się nad tym jakie mleko przygotować dla noworodka, któremu się ulewa powinny zwrócić się o poradę do lekarza by rozpoznać, czy problem jest na tyle poważny, aby uciec się do zagęszczania mleka. Jeśli lekarz uzna, że problem można rozwiązać w ten sposób, to najlepszym preparatem do zagęszczania mleka w tym wypadku będzie Nutrition. Zawiera on w swoim składzie mączkę chleba świętojańskiego, która powoduje zgęstnienie mleka w żołądku. Dodatkowo Nutrition może być spożywany przez najmłodsze dzieci, nie zwiera on laktozy ani glutenu (w ogóle nie ma w nim białka pochodzącego z mleka krowiego).

Nutrition nadaje się do zagęszczenia zarówno mleka mamy, jak i produktów modyfikowanych. Dla dzieci z częstym ulewaniem również można od razu zakupić mleko przystosowane do takiego problemu. Jest to mleko oznaczone symbolem AR i ma ono w swoim składzie skrobię ziemniaczaną, która jest zastosowana jako zagęszczacz. 

Mały lub brak przyrostu wagi

Zwykle problem braku przybierania na wadze spowodowanego zbyt ubogim posiłkiem występuje u dzieci kilkumiesięcznych. Zatem jeśli Twoja pociecha skończyła 4 miesiące, jest karmiona mlekiem modyfikowanym i nie przybiera na wadze, trzeba udać się do lekarza, aby poszukać tego przyczyny. Gdy lekarz nie doszuka się przyczyn w stanie zdrowia pociechy, powodem braku przyrostu wagi może być niedojadanie. Czasem wystarczy częściej karmić malucha, w innych wypadkach dobrze jest sprawić, aby pojedynczy posiłek był bardziej treściwy. W takim wypadku można zmienić mieszankę na taką z oznaczeniem „R”, która jest bardziej sycąca, albo dotychczasowe mleko zagęścić bezglutenowym kleikiem lub kaszką.

Mleko oznaczone literka „R” jest przeznaczone dla pociech około 4 – 6 miesiąca życia i zawiera mieszankę, którą zwykle podaje się (do codziennego spożycia) dzieciom w wieku powyżej 1 roku. Aby zwiększyć kaloryczność posiłku można też do mleka dodać trochę kaszki ryzowej czy kukurydzianej albo dołożyć łyżeczkę masła do zupki.

 

Nieprzespane noce

Gdy dziecko nie przesypia nocy i wygląda na to, że powodem jest pusty brzuszek, można spróbować urozmaicić i wzbogacić wieczorny posiłek. Dziecko w wieku około 4 miesięcy zadowolone będzie ze spożycia mleka z dodatkiem kleiku bezglutenowego, nieco starsze dziecko można posilić kaszką z mlekiem następnym. Jednak, gdy dziecko nie przesypia nocy, niekoniecznie powodem musi być głód. Podobnie dzieje się ze zbyt obciążonym żołądkiem. Dlatego obserwujmy malucha, aby zareagować w odpowiedni sposób. 

 

Wzbogacenie diety

Poza przypadkami, gdy dietę należy zmienić i mleko zagęścić z powodów chorobowych, bądź uwarunkowań organizmu, normalną sprawą jest, że gdy dziecko rośnie trzeba mu urozmaicić posiłki. I tak półroczny bobas powinien mieć mleko wzbogacone o dodatki kaszek. Zatem przygotowując posiłek dla dziecka w tym wieku możemy wykorzystać kaszkę pszenną, kleik ryżowy, kukurydziany.

Zarówno produkty glutenowe, jak i bezglutenowe dodajemy w ilości pół łyżeczki na 100 ml do czterech posiłków w ciągu doby. Miesiąc później zwiększamy ilość kaszki do pełnej łyżeczki. Ale posiłki zwiększające ilość glutenu w postaci pieczywa, sucharków czy biszkoptów wprowadzamy od 10 miesiąca życia. W tym czasie też możemy rozszerzyć dietę o takie składniki jak kasza manna, płatki owsiane, kasze gryczaną i jaglaną. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ