fbpx

Jakie niebezpieczeństwa stwarza dla dzieci Internet?

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Świat Internetu od początku swojego istnienia rozwijał się niezwykle prężnie i aktualnie ciężko jest w ogóle przyrównać go do tego, co było jeszcze 20 lat temu. Stały dostęp do sieci to oczywiście niespotykane wcześniej szanse na poszerzanie wiedzy, rozrywkę czy poznawanie nowych ludzi. Warto jednak pamiętać, że Internet niesie również ze sobą spore niebezpieczeństwa, których niekiedy nawet dorośli nie potrafią się ustrzec.

 

Zagrożenia nie muszą być wcale tak oczywiste!

Zagrożenia, wynikające z poruszania się w sieci nie muszą być wcale tak oczywiste i bezpośrednie, jak się to wydaje. Różnego rodzaju strony, przeznaczone dla dorosłych, na przykład te, oferujące gry hazardowe, są standardem, jeśli chodzi o eliminowanie ich z możliwości uruchomienia przez dzieci. Podobnie, jeśli chodzi o kontrowersyjnych twórców, na przykład w serwisie YouTube.

Trzeba jednak zauważyć, że zły wpływ na dzieci mogą mieć również tak prozaiczne rzeczy, jak social media! To właśnie te kanały mogą służyć do „dystrybucji” różnego rodzaju fake newsów czy oszustw. Co więcej, era Instagrama i różnej maści influencerów sprawia, że dzieci popadają w niemały zawód, widząc idealne życia obcych ludzi i porównując je później ze swoim. Warto zatem przeprowadzić z młodszymi rozległą rozmowę na temat tego, że rzeczywistość, znana z social mediów, wcale nie jest tak kolorowa, jak może się zdawać.

Gry wideo, a wpływ na zachowanie dzieci

Wiele osób twierdzi, że brutalne gry wideo mają wpływ na rozwój dziecka i jego przyszłe zachowanie, a nawet mogą prowadzić do tego, że samo zacznie robić niebezpieczne czy też nielegalne rzeczy. Lata badań ukazały jednak zgoła inną prawdę – tego typu zabawy w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju umiejętności miękkich, a nie wypaczenia psychicznego.

Mimo to warto kontrolować w jakie dokładnie gry wideo gra dziecko i jakie działania w nich podejmuje. Trzeba mieć bowiem na względzie, że nowoczesne produkcje w swoim przebiegu rozgrywki bardzo często przypominają gry casino, które przecież nie są przeznaczone dla dzieci! Wszędobylskie mikropłatności czy opcje hazardowe, takie jak kupowanie skrzynek, w dłuższym wymiarze czasu mogą stać się uzależniające. 

 

Czy dziecko należy definitywnie odciąć od Internetu?

Powyższe akapity mogą być nieco przerażające dla osób, które nie mają szczególnie dużej styczności ze światem Internetu, gier wideo i ogólnie pojętej nowej technologii. Choć opcja odcięcia dziecka od sieci czy różnego rodzaju sprzętów wydaje się najlepsza, wcale taką nie jest!

Choć może wydawać się to opinią kontrowersyjną, Internet jest konieczny do prawidłowego rozwoju dziecka. Nie tylko pomoże mu on w nauce czy rozwoju zainteresowań, ale też da szansę na nawiązanie nowych kontaktów czy podtrzymanie tych już istniejących. Poza tym, dziecko, które w żaden sposób nie istnieje w sieci, nie będzie szczególnie pozytywnie odbierane przez rówieśników, a to mocno wpłynie na jego rozwój społeczny.

Trzeba jednak pamiętać o równowadze, która powinna rządzić każdym aspektem życia człowieka – nie tylko tego młodego. Czas na zabawę, rozwój zainteresowań, aktywność fizyczną czy społeczną powinien być dobrze rozdysponowany i nie zdominowany przez jedną z tych rzeczy.

 

Narzędzia, pomagające w dostarczaniu dzieciom odpowiednich treści

By dziecko mogło korzystać z urządzeń elektronicznych i Internetu w pełni bezpiecznie, można pokusić się o zainstalowanie odpowiednich narzędzi, pomagających ochronić je przed największymi zagrożeniami.

Jednym z najbardziej pomocnych może być wbudowany w system Android tryb dla dziecka. Ten uruchamiany jest przez rodzica, który wcześniej może wybrać do jakich aplikacji i stron WWW użytkownik będzie miał dostęp, a także jaki dokładnie czas urządzenie będzie mogło być wykorzystywane w ciągu dnia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ