fbpx

Kalkulator ciąży

Ostatnio aktualizowane: 01.12.22

 

Hurra, jestem w ciąży!

Wiele z nas przyjmuje wiadomość o ciąży z wielką radością. Zwłaszcza te przyszłe mamy, które już jakiś czas starały się o dziecko i wciąż coś stało na przeszkodzie. A więc stało się! Wiesz, że czeka Cię macierzyństwo. Jak teraz postępować, aby pielęgnować to maleństwo, które wkrótce przyjdzie na świat. Jak mu zapewnić najlepsze warunki, a sobie dostarczyć wiedzy co powinnaś robić, czego unikać, a także co Cię w poszczególnych etapach ciąży czeka.

 

Kalendarz porodu

To pierwsza rzecz, z którą masz do czynienia, po pozytywnym wyniku testu ciążowego. Bo przecież każda mama chce wiedzieć kiedy dzieciątko na świat przyjdzie. Jak to obliczyć? W Internecie znajdziesz niejedną stronę, na której jest kalkulator porodu. Możesz z niej skorzystać, lub obliczyć samodzielnie datę porodu. Oblicza się ją na podstawie informacji dotyczących daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długości cyklu. Na podstawie tych danych można wyliczyć tydzień ciąży, a także przewidzieć datę porodu.  

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 266 dni. Ale jak obliczyć datę porodu? Jeśli znamy datę ostatniej miesiączki (oznaczmy ją symbolem OM), a także wiemy, że średni cykl pomiędzy poszczególnymi miesiączkami wynosił 28 dni to termin porodu (oznaczmy go TP) obliczymy w następujący sposób:

Data OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = TP

Czyli, jeśli ostatnia miesiączka wystąpiła 15.03.2020 r, dodajemy do niej 7 dni, otrzymujemy datę 22.03.2020, od niej odejmujemy 3 miesiące, co daje 22.12.2019 r. , a następnie dodajemy 1 rok i otrzymujemy datę 22.12.2020 r. Zatem w przedstawionym przykładzie termin porodu ma nastąpić w dniu 22 grudnia 2022 roku. To w przypadku, gdy Twój cykl wynosi 28 dni. Co jeśli jest dłuższy? Wtedy nasze obliczenie się nieco wydłuży. W tym wypadku kalkulator ciąży i porodu wykonamy w taki sposób, że do obliczonej wcześniej, przedstawionym sposobem, daty przypadającej na dzień 22.12.2020 r. dodajemy skorygowaną wartość długości cyklu (tu przyjęliśmy, że trwa on 32 dni) i wychodzi nam obliczenie: 22.12.2020 r. + (32 – 28) = 22.12.2020 r. + 4 = 26.12.2020 r. I ta data będzie oznaczona jako termin porodu przy cyklu 32-dniowym.

Nieco innym sposobem możemy obliczyć datę porodu, gdy znany jest nam dzień owulacji (oznaczmy ją DO) lub zapłodnienia (oznaczmy Z). Na ogół będzie to ten sam dzień, bo komórka jajowa przeżywa 16 – 18 godzin. W tym przypadku od daty owulacji odejmujemy 7 dni, kolejno odejmujemy 3 miesiące i następnie dodajemy 1 rok.

 

Zatem gdy

DO/Z = 15.03.2020 r. – 7 dni = 7.03.2020 – 3 miesiące = 7.12.2019 + 1 rok = 7.12.2020 r.

Jednak każda ciężarna powinna wiedzieć, że termin porodu uważa się za prawidłowy, jeśli odbędzie się między 38 i 42 tygodniem ciąży. Zatem korzystając z ostatniego obliczenia i przypadku zapłodnienia przypadającego na dzień 15 marca 2022 roku, możesz się spodziewać przyjścia na świat swojego dziecka od 1 do 29 grudnia 2022 roku.

 

USG jako wiarygodny kalkulator ciąży

Dokładniejszą metodą określaną przez lekarza jest wykonanie w I trymestrze ciąży badania USG. Podczas przeprowadzania badania lekarz dokonuje pomiaru płodu. Takie pomiary wykonuje się w 12 tygodniu ciąży. Mimo, że USG można, a czasem nawet należy, wykonać jeszcze raz lub kilkakrotnie, to data ustalona przez lekarza przy pierwszym badaniu pozostaje niezmienna. Podczas pierwszego badania lekarz dokonuje pomiaru płodu, czyli długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) i na podstawie wielkości płodu ustala jego wiek, a następnie termin rozwiązania.

Wykonany w taki sposób kalkulator ciąży jest dokładny, znacznie precyzyjniejszy od metody obliczeniowej na podstawie daty zapłodnienia. Wszystkim mamom też polecamy zachowanie pamiątkowego zdjęcia USG z tego okresu, bowiem wykonywane późniejsze badania, choć są na przykład w stanie ustalić płeć dziecka, to jednak nigdy nie pokazują już dziecka w całości, bo jest po prostu za duże.

USG 4D czy warto?

Poprzednio opisane badanie USG stanowiące swoisty ginekologiczny kalkulator ciąży to badanie wykonane w technologii 2D, czyli dwuwymiarowym. Obecnie coraz częściej ciężarne decydują się na wykonanie dodatkowych badań USD 4D. Badanie takie nie ma na celu określenia który to miesiąc ciąży. Kalkulator wykonany przez lekarza za pierwszym razem i podane terminy są nadal obowiązujące. Za pomocą badania 4D możemy natomiast pogłębić wiedzę o płodzie i stanie ciąży.

Aparaty 4D pozwolą na obserwację płodu, wykonania przekrojów anatomicznych. Badanie takie też wykryje wszelkie wady wrodzone płodu. Dlatego, jeśli w naszej rodzinie występowały jakieś genetyczne schorzenia, warto takie badanie wykonać. Poza tym badanie takie może być świetną pamiątką, bo rodzice po jego wykonaniu otrzymują płytę DVD z zapisem obrazu swojego dziecka.

Na takim badaniu można dostrzec płeć dziecka, zobaczyć jego twarz i sposób zachowania. Obraz DVD otrzymujemy w postaci zdjęć czarno – białych i kolorowych, zatem będzie to świetna pamiątka. A dodatkowo psycholodzy twierdzą, że wykonanie takiego (lub kilku) badania wpływa na zapoczątkowanie związku emocjonalnego obojga rodziców z dzieckiem.

 

Czy można zaplanować termin porodu?

Bywa, że do macierzyństwa chcemy się przygotować i liczymy, że nasza pociecha przyjdzie na świat w czasie, którym jej najbardziej oczekujemy. Czy da się zatem zaplanować, aby dziecko przyszło na świat dokładnie w wyznaczonym mu dniu? Oczywiście, aby zaplanować taką okoliczność należałoby wykorzystać dokładny kalkulator ciąży, który określi tydzień i dzień porodu obliczając terminy niejako do tyłu i wynikowo otrzymamy pożądany dzień zapłodnienia.

Jednak, jak już napisaliśmy wcześniej wyznaczona data porodu niezależnie od użytego kalkulatora wieku ciąży, jest datą orientacyjną. Dotarliśmy do ciekawych badań na ten temat wykonanych na grupie 1514 ciężarnych, gdzie badacze określili, że średnio panie rodziły 4 dni po terminie. Większa grupa badanych pań w ciąży, bo 427 581 ciężarnych była obserwowana przez innych badaczy, którzy wykazali, że badanie wykorzystujące kalkulator tygodnia ciąży w oparciu o datę ostatniej miesiączki był bardziej precyzyjny, a badanie wykazało, że opóźnienie wynosiło od 1 do 3 dni. Ale jak wykazują badacze tego tematu termin rozwiązania zależy też od rasy.

Kobiety inne niż rasy białej rodzą nieco wcześniej (39 tydzień). Również panie po 35 roku życia na ogół wcześniej rozprawiają się z rozwiązaniem niż ich młodsze koleżanki. A także są dowody na to, że chłopcy przychodzą na świat wcześniej niż mają w zwyczaju dziewczynki. Zatem mimo tego, że lekarz określi, który to tydzień ciąży, kalkulator wyliczy datę porodu, to statystyki pokazują, że dokładnie wyznaczonym terminie rodzi 4 do 5 % ciężarnych.

Jak zaplanować płeć dziecka?

Pewnie wiele pań w tym miejscu zawaha się czy jest taka możliwość. Trochę musimy rozczarować te z pań, które w tym rozdziale pokładają zbyt dużo nadziei. Nie da się w 100% zaplanować płci dziecka, ale można zwiększyć szansę na poczęcie dziecka o oczekiwanej płci.

Pierwsza metoda to, tzw. owulacyjna. Mogą ją zastosować kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych. Metoda ta ma za zadanie wykorzystać różną żywotność plemników z chromosomem X (żeńskie) i Y (męskie). Pierwsze z nich są wolniejsze, ale za to dłużej przeżywają, drugie szybciej mogą dotrzeć do komórki jajowej, ale za to szybciej giną. Zatem, aby zwiększyć szanse na urodzenie dziewczynki, współżycie przyszłych rodziców powinno być zaplanowane na 1 do 2 dni przed owulacją. Wówczas słabsze, męskie plemniki mogą nie doczekać się owulacji, a mocniejsze żeńskie przetrwają i dotrą do komórki jajowej. I analogicznie, gdy planujesz chłopca współżyć najlepiej podczas owulacji i zaraz po niej.

Są również dostępne badania na temat metody dietetycznej, która ponoć może mieć wpływ na płeć dziecka, ale dietę trzeba rozpocząć na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Planując dziewczynkę należy spożywać produkty bogate w wapń i magnez. A więc mleko i jego przetwory, jaja, ryż i rozmaite potrawy mączne, a także migdały, figi, orzechy oraz marchew, cebulę i paprykę. Polecane są też słodycze, zwłaszcza czekolada i mód. Unikać natomiast należy potraw słonych. Mama planująca chłopca powinna zwrócić się w kierunku produktów zawierających potas i sód. Są tu polecane potrawy słone: mięso i wędliny, a także ryby makaron, białe pieczywo. A z warzyw – ziemniaki, pomidory, z owoców – banany, daktyle. Unikać panie natomiast powinny mleka, chleba pełnoziarnistego, słodyczy – zwłaszcza czekolady, a także orzechów.

Metoda selwas polega na badaniach, które pokazują, że komórka jajowa jest naładowana ujemnie lub dodatnio i przyciąga odpowiednie plemniki. Naładowana ujemnie przyciąga męskie plemniki, a gdy jest dodatnio naładowana, przyciąga żeńskie. Można wykonać analizę laboratoryjną indywidualną dla każdej kobiety, która określa terminarz cyklów polaryzacji. Dzięki tej metodzie można określić dni, w których jest większe prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki i dni do poczęcia chłopca. Metoda jednak jest dość droga i w naszym kraju nie jest powszechnie dostępna.

 

Komu i jak powiedzieć o ciąży?

Gdy tak zadamy pytanie, każda z pań pomyśli o partnerze, rodzicach, dziadkach, przyjaciółkach. Oczywiście należy środowisko poinformować o Twoim odmiennym stanie. Jednak nie możesz nic robić wbrew sobie. Pamiętaj, że to Twoja decyzja, komu i jak powiesz o przyszłym nowym członku rodziny. Jedne panie decydują się o natychmiastowym powiadomieniu wszystkich wokół, inne przeciwnie, nie informują nikogo.

Jednak nie należy zwlekać z powiadomieniem pracodawcy. Głównie z tego powodu, że jako ciężarnej przysługuje Ci szereg przywilejów. Nie będziesz pracować w trudnych warunkach, w nocy, ani dłużej niż 8 godzin, a także pracodawca nie ma prawa od tej chwili Cię zwolnić.  

Ćwiczenia i nawyki żywieniowe

Jeśli jesteś osobą, która aktywnie ćwiczy, należy zweryfikować liczbę i rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Być może trzeba będzie ograniczyć ich intensywność lub zmodyfikować ich charakter. Dobrze jest się w tej kwestii poradzić lekarza prowadzącego ciążę.

Natomiast, jeśli do tej pory problem żywienia nie za bardzo zaprzątał Ci głowę, teraz należy zwrócić uwagę na to co jesz. Staraj się wprowadzić do diety produkty zawierające kwas foliowy, czyli warzywa liściaste czy strączkowe.

 

Dokumentacja

Warto, w celach pamiątkowych, tworzyć też dokumentację przebiegu ciąży. Po latach, gdy dziecko dojdzie pełnoletności, będzie to świetna pamiątka zarówno dla młodego człowieka jak i rodziców. W tym celu dobrze jest zachowywać wszelką dokumentację jak na przykład pierwsze USG zawierające wymiary malucha w 12 tygodniu ciąży, a także kolejne, zwłaszcza jeśli zdecydowałaś się wykonać USG 4D.

Pamiątką też mogą być zdjęcia robione ciężarnej w tym samym miejscu i warunkach dokumentujące powiększanie się ciąży. Używając stale kalkulatora ciąży, możesz na nich oznaczać, który tydzień ciąży zdjęcie przedstawia. Możesz stworzyć własną foto-książkę, która w przyszłości będzie dla wszystkich sentymentalnym wspomnieniem.

 

 

Mamy WIĘCEJ! Sprawdź artykuły poniżej:

Ranking smartwatchy dla dzieci

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ