fbpx

Kalkulator owulacji

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

Odstępy pomiędzy miesiączkami różnią się i są indywidualne dla każdej kobiety. Użyj tego kalkulatora, aby poznać moment owulacji i znaleźć dni płodne.

 

Decyzja podjęta! Będę miała dziecko!

Często zdarza się tak, że jak już jesteśmy gotowe do roli macierzyństwa, okazuje się, że mimo usilnych prób, nie udaje się marzenia zrealizować. Albo mamy nadzieję na potomka określonej płci. Czy da się wpłynąć na to czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka? Aby pomóc sobie w powyższych problemach, dobrze jest zapoznać się z tym, kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia. 

 

Kalkulator owulacji

Owulacja, czyli jajeczkowanie to okres, kiedy komórka jajowa zdolna do zapłodnienia zostaje uwolniona z jajnika i zaczyna swoją drogę przez jajowód do macicy. Komórka może być zapłodniona do maksymalnie 24 godzin od jej uwolnienia z jajnika. Dlatego tak ważna jest wiedza, kiedy to następuje.

Plemniki zawarte w nasieniu natomiast zachowują zdolność do zapłodnienia po stosunku nawet do pięciu dni. Z tej prostej kalkulacji wynika, że zapłodnienie będzie możliwe, gdy plemniki zostaną „dostarczone” do kanałów rodnych kobiety na 5 dni przed datą owulacji i maksymalnie jeden dzień po niej. Do obliczenia daty owulacji będzie więc bardzo pomocny kalkulator owulacji online, który znajdziesz na naszej stronie. Wystarczy w nim wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu, aby uzyskać wynik z datą owulacji, czyli jajeczkowania. 

Zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka

Gdy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia jajeczka pochodzącego z jajnika i plemnika mężczyzny, powstała komórka zaczyna drogę do macicy. Już w tym czasie ciało kobiety wytwarza hormon ciążowy ułatwiający zagnieżdżenie się komórki w macicy i powstanie zarodka.  Kalkulator dni płodnych i owulacji pokaże Ci również moment, w którym można wykonać test ciążowy, aby dowiedzieć się, czy faktycznie spodziewasz się dziecka. Wędrówka zapłodnionej komórki do macicy trwa około 6 dni. Tam, w gotowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka, komórka znajduje najlepszą lokalizację i przywiera do ścianki.

To właśnie jest nazywane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Czego jeszcze możesz się dowiedzieć z kalkulatora owulacji i zagnieżdżenia? Tak jak wspomniano. Pierwszą informacją będzie ta o terminie dni płodnych i dacie owulacji, dowiesz się również, kiedy spodziewać się kolejnej miesiączki, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki. W takim wypadku wysiółka macicy złuszczy się i wraz z komórką jajową zostanie wydalona podczas menstruacji. Ostatnią wiadomością istotną w początkowym okresie ciąży, będzie informacja od kiedy test ciążowy może wykryć rozwijającą się ciążę.

Planowanie płci dziecka

Choć wiele z mam deklaruje, że nie ma preferencji dotyczącej płci dziecka, to jednak, gdy są w domu już 3 dziewczynki, tata często marzy o synu. Czy kalkulator owulacji może nam wskazać moment zapłodnienia, aby urodził się chłopiec? Niestety nie. Podobnie nie ma też kalkulatora owulacji wskazującego, że poczęta zostanie dziewczynka. Jednak są rozmaite teorie wskazujące kilka metod wspomagających pożądany rezultat w sprawie płci. Pierwsza z nich opiera się na twierdzeniu, że plemniki odpowiadające za spłodzenie męskiego potomka są słabsze i krócej są zdolne do zapłodnienia niż te odpowiadające za przyjście na świat dziewczynek. Zatem według tej teorii, aby począć dziewczynkę akt miłosny powinien mieć miejsce na 1 lub 2 dni przed jajeczkowaniem. „Żeńskie” plemniki jako silniejsze dotrwają do czasu owulacji i dotrą do jajeczka, podczas gdy „męskie”, jako słabsze – zginą. Gdy marzy nam się syn, akt miłosny powinien mieć miejsce dokładnie w dniu owulacji. Plemniki „męskie” jako bardziej zwinne i szybkie, wyprzedzą te „żeńskie” w wyścigu do jajeczka i zapłodnią je. Do obliczenia dni, w których powinno nastąpić zbliżenie pomocny będzie kalkulator dni płodnych i owulacji. 

Dietetycy też dają nadzieję przyszłym mamom dziewczynek zalecając dietę bogatą w wapń (mleko, jogurty, kefiry, sery), jedzenie ryżu, makaronu, świeżych owoców, warzyw takich jak pomidory i szpinak i unikania słonych potraw. Mamy chłopców za to wręcz przeciwnie powinny nie odmawiać sobie słonych potraw, a także ryb, mięsa, warzyw i produktów z białej mąki. Nie jest za to polecany nabiał. Dietę taką należy stosować na kila miesięcy przez planowanym zajściem w ciążę. 

Nie jesteśmy w stanie określić skuteczność jednej czy drugiej metody. Są osoby, które ręczą za ich skuteczność, są też zdecydowani oponenci. Decyzja więc, czy zacząć którąś z nich stosować, należy do Ciebie. 

 

Chiński kalkulator płci

Chińczycy natomiast wierzą w metodę określenia płci na podstawie kalendarza. Metoda polega na analizie miesiąca poczęcia i wieku matki. W kulturze chińskiej metoda ta jest uważana za wysoce skuteczną. Jeśli zainteresuje Cię ta metoda, z pewnością znajdziesz w Internecie chińskie kalkulatory płci, które poprowadzą Cię przez obliczenia metodą Państwa Środka. 

Nauka – od czego zależy płeć dziecka?

Człowiek został wyposażony w 1 parę chromosomów płciowych. Kobiety mają dwa chromosomy „X”, mężczyzna posiada chromosomy „X” i „Y”. Płeć genetyczna zależy więc od tego w jaki sposób zostanie komórka jajowa zapłodniona. Gdy zapłodniona komórka zawiera chromosomy „X” i „Y” to rozwijający się zarodek jest płci męskiej, gdy w komórce znajdą się dwa chromosomy „X”, wówczas zarodek będzie płci żeńskiej. 

Nieco później, bo między 6 i 9 tygodniem życia powstają gonady męskie, czyli jądra u płodu męskiego, a około 11 do 13 tygodnia powstają gonady żeńskie, czyli jajniki. Oba typy powstają z gonady bipotencjalnej, która ma zdolność przekształcenia się w postać męską lub żeńską. Jądra zaraz po powstaniu zaczynają wytwarzać testosteron i jego pochodne, co umożliwia wytworzenie zewnętrznych i wewnętrznych narządów połciowych męskich. Do rozwoju żeńskich narządów nie jest potrzebna aktywność hormonalna, a nawet jest konieczny brak testosteronu, który jest sygnałem do rozwoju narządów żeńskich. 

 

Posumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł przekazał Ci potrzebne informacje dotyczące zapłodnienia i początku życia Twojego dziecka. Zachęcamy do stosowania kalkulatora zapłodnienia i owulacji każdorazowo, gdy masz nadzieję, że powstaje w Tobie nowe życie. Jesteśmy przekonani, że informacje na naszych stronach będą w tej sprawie pomocne. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ