fbpx

Karpacz – atrakcje dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Karpacz znajdujący się w południowo-zachodniej części naszego kraju stanowi jeden z najczęściej wybieranych ośrodków wypoczynkowych przez turystów. Mimo licznej zabudowy nadal słynie jako miejsce o niepowtarzalnym i jednocześnie górskim klimacie, dlatego warto je poznać i odkryć także atrakcje dla dzieci. W Karpaczu spędzimy uroczy urlop nie tylko zimą, ale również w okresie wiosenno-letnim, co jeszcze bardziej zachęca do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.

 

Jeśli wybieramy się w podróż z malutkim dzieckiem, warto wcześniej zaplanować wszystko z najdrobniejszymi szczegółami. Oprócz spakowania pieluszek, ubranek i smoczków, warto także wiedzieć, jaki laktator wybrać, aby w publicznym miejscu komfortowo nakarmić malucha. Podczas zwiedzania możemy również zobaczyć atrakcje, które nie będą stwarzały warunków do naturalnego karmienia, więc wcześniej możemy bezpiecznie ściągnąć pokarm i włożyć go do specjalnego opakowania, aby za jakiś czas podać go dziecku.

 

Karpacz i okolice – atrakcje dla dzieci

Wyjątkową malowniczość Karpacza potęgują jeszcze bardziej niewielkie uliczki wędrujące do pięknie szumiącej Łomnicy oraz liczne pensjonaty kąpiące się w cudnie pachnących różanecznikach. Miasto mieści się prawie w centrum regionu, więc znajdujące się atrakcje zarówno w zachodniej, jak i wschodniej części Karkonoszy będą leżały prawie w identycznej odległości. Duża część rozrywek jest adresowana do najmłodszych turystów, z tego względu warto odkrywać Karpacz z dzieckiem i wspólnie poznać dobrodziejstwa regionu: 

♦ Zamek Chojnik – już samo położenie budowli robi na wszystkich olbrzymie wrażenie. Zamek znajduje się na szczycie góry Chojnik. Przepięknym miejscem w południowo-zachodniej części naszego kraju jest nie tylko Karpacz, ale atrakcje dla dzieci znajdziemy także nieopodal Jeleniej Góry. Jedną z nich jest oczywiście wysoko usytuowany zamek powstały w XIV wieku. Składa się on z zamku dolnego otoczonego fortyfikacjami, w północnej części mieści się wieża, a po stronie północno-wschodniej baszta łupinowa. Do dziś zachowały się pozostałości budynku mieszkalnego służby, kuchni oraz tamtejszej sali sądowej. 

♦ Karkonoski Park Narodowy – Karpacz przygotował dla dzieci specjalną atrakcję, jaką jest oczywiście wizyta w Karkonoskim Parku Narodowym. Na miejscu spotkamy prawie tysiąc gatunków różnych roślin oraz równie pokaźną liczbę zwierząt, w tym 90 rodzajów ptaków, 16 gatunków nietoperzy, lisy, muflony z Korsyki, płochacze halne oraz sóweczki i włochatki. Turystom udostępniono 112 km szlaków turystycznych, w tym także narciarskich. Jeśli zastanawiamy się, gdzie spędzić ferie w Karpaczu z dziećmi, Karkonoski Park Narodowy stoi dla nas otworem. Zimową porą na tym terenie uruchamiane są kolejki linowe oraz 10 szlaków narciarskich. 

♦ Park Bajek – Karpacz to także atrakcje turystyczne dla dzieci, czego świetnym przykładem jest spacer po Parku Bajek. W czasie wędrówki istnieje możliwość posłuchania pięknych opowieści, co na twarzach maluchów wywoła niemały uśmiech. Zabawę uatrakcyjnią dodatkowo znajdujące się na miejscu trampoliny, karuzele, koniki bujane oraz zjazd na pompowanych kołach. 

♦ Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – w parku znajdziemy wiele budowli z województwa dolnośląskiego. Turyści mogą zobaczyć m.in. liczne pałace, zamki, świątynie, starówkę miasta oraz inne charakterystyczne dla południowo-zachodniej części naszego kraju obiekty. Modele wykonano w skali 1:25, a niektóre z nich – 1:50. Budowle są odwzorowane niemalże ze wszystkimi szczegółami i wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. W parku spotkamy również i te modele, które jako prawdziwe nie są udostępnione do zwiedzania lub po prostu uległy zniszczeniu.

♦ Western City – Karpacz oferuje atrakcje dla dzieci także latem, z tego względu warto wybrać się do niemalże dzikiego zakątka Dolnego Śląsku. W parku zobaczymy przeróżne spektakle oraz kowbojskie pokazy. Miejsce jest bardzo malowniczo położone, a widok na Karkonosze zachwyca niejednego turystę. Najmłodsi pod okiem wykwalifikowanych opiekunów mogą m.in. strzelać z łuku, a nieco starsi rzucać do celu ostrzami. 

Kościół Wang jako najważniejsza atrakcja Karpacza

Niektórzy kościół Wang uważają za odrębną atrakcję Karpacza, jednakże nie zmienia to faktu, że świątynia jest głównym punktem odwiedzanym przez rzeszę turystów. Kościół Górski Naszego Zbawiciela – taka jest jego pełna nazwa – to świątynia ewangelicka przeniesiona z miejscowości Vang w Norwegii w 1842 r. Budowla powstała z drewna sosnowego, obecnie uważana jest za najstarszy kościół drewniany w Polsce. 

Gdy świątynia okazała się za mała dla wiernych, zdecydowano się na budowę nowej. W tym celu potrzebowano funduszy, dlatego postanowiono sprzedać kościół, który zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Początkowo świątynia trafiła do Berlina, skąd za namową hrabiny Fryderyki von Reden pochodzącej z Bukowca trafiła na Śląsk. Kościół był bardzo zniszczony i brakowało mu podstawowych fragmentów, które musiały zostać dobudowane jedynie na podstawie rysunków. Tak też powstały krużganki, wieża, okna w ścianach oraz krużgankach, ponieważ dawniej kościół ich nie miał.

Konstrukcję świątyni wykonano bez użycia gwoździ, zastąpiono je złączami ciesielskimi, którymi wzmocniono wszystkie niezbędne łączenia. Odwiedzających niejednokrotnie zadziwia wnętrze budowli. Znajdziemy tam oryginalne rzeźby oraz liczne zdobienia. Zgodnie z panującymi w XIX wieku trendami architektonicznymi i wymogami konserwatorskimi bryłę kościoła znacznie rozbudowano. Dostawiono również dzwonnicę wykonaną z kamienia chroniącą kościół przed wiatrem od strony Śnieżki. Dzwonnica ma trzy dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz oraz Chwała Chrystusowi. W późniejszych latach przeprowadzono spore renowacje budynku. W latach 1963-1965 na nowo pomalowano drewniane fragmenty, wymieniono dach na gont z norweskimi akcentami, jak również wykonano instalację elektryczną oraz ogrzewanie. 

Od lipca 1844 r. kościół jest miejscem kultu ewangelistów, ale również stanowi atrakcję dla wszystkich turystów odwiedzających Karpacz. Na znajdującym się obok świątyni cmentarzu spoczywają miejscowi parafianie jak np. Henryk Tomaszewski, a także duszpasterze czy też tragicznie zmarli w górach turyści. Należy do nich między innymi Julianne Caroline Korber – właścicielka Riesenbaude. W kwietniu 2014 r. do spoczywających na cmentarzu dołączył wybitny poeta Tadeusz Różewicz.

Zima w Karpaczu

Karpacz oferuje liczne atrakcje dla dzieci zimą, a jedną z nich są trasy biegowe umożliwiające nieco bezpieczniejszą od standardowej jazdę na nartach. Szeroki wybór wypożyczalni sprawia, że dysponuje ona potrzebnym sprzętem, dlatego nie ma konieczności, aby zabierać swój z domu, zwłaszcza jeśli nie mamy w samochodzie wystarczająco miejsca, aby wszystko bezpiecznie przewieźć. Możemy również skorzystać z lekcji z instruktorem, aby nieco podszkolić swoje umiejętności. 

Do dyspozycji mamy 2,5 km szlak zaczynający się na ul. Karkonoskiej 55. Znajduje się on na wysokości 885 m n.p.m., kolejny z nich mieści się w Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki linowej na Kopę. Szlak biegnie zarówno przez polskie, jak i czeskie Karkonosze. Ze względu na dość trudne warunki ,trasę oznakowano kolorem pomarańczowym. 

Skoro zima to musi być i kulig, ale taki prawdziwy z końmi i ogromnymi saniami. Atrakcja będzie niezwykłą przygodą przede wszystkim dla najmłodszych wczasowiczów. Jednakże dzwoneczki wydające dźwięki wraz z poruszaniem się koni, radosne śpiewy i pochodnie wywołają radość nie tylko u najmłodszych turystów. 

Sporty zimowe w Karpaczu to prawdziwa gratka dla podróżujących. Doskonałe warunki umożliwiają jazdę na nartach, ale także na skuterach śnieżnych, które dostępne są dla bardziej odważnych osób, ceniących sobie mocne wrażenia. Jeśli jednak nie należymy do tego grona lub po prostu podróżowanie z małymi dziećmi uniemożliwia nam skorzystanie z niektórych atrakcji i zastanawiamy się, gdzie wybrać się na sanki w Karpaczu, podpowiadamy, że przeznaczonych do tego miejsc jest mnóstwo. Możemy pozjeżdżać z niewielkich górek znajdujących się na szlakach narciarskich lub udać się np. do Karkonoskiego Parku Narodowego.

W Karpaczu turyści mają również do dyspozycji kilka wyciągów narciarskich. Przeznaczone są one zarówno dla profesjonalnych narciarzy, jak i amatorów, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Komfortową jazdę zapewniają bardzo dobrze utrzymane trasy oraz znajdujące się na nich oświetlenie umożliwiające narciarstwo po zmroku. 

Zimowe atrakcje to również jazda na łyżwach. W Karpaczu znajdują się dwa lodowiska, jedno o powierzchni 600 m2 i drugie znajdujące się na wolnym powietrzu ze sztuczną nawierzchnią. Jej zastosowanie umożliwia również jazdę podczas cieplejszych dni. 

Noclegi w Karpaczu

Po szaleństwie pełnym śmiechu zawsze przychodzi pora na sen. Aby zapewnić sobie i maluchom komfortowy odpoczynek, warto zadbać o przyjemne miejsce noclegowe. Jak wiadomo, dzieci często miewają problemy z zaśnięciem w nowym miejscu, dlatego nasz wybór nie może być przypadkowy. Bardzo dobrym pomysłem będzie pobyt u miejscowych gospodarzy. Agroturystyka cieszy się sporą popularnością. I nic dziwnego, ponieważ serdeczność i otwartość mieszkańców Karpacza niekiedy bywa nawet wzruszająca, zwłaszcza kiedy dodatkowo dostajemy pokój z wyżywieniem, na które składają się regionalne dania. 

Dla osób ceniących standardowe rozwiązania polecamy niejeden pensjonat, a także hotel. Specjalnie dla dzieci Karpacz dysponuje kilkoma obiektami, w których znajdziemy liczne atrakcje. Sale interaktywne, place zabaw oraz rozrywka z animatorem zapewnią maluchom ciekawie spędzony czas po kilku godzinach zwiedzania miasta. Hotelowe atrakcje będą bardzo pomocne podczas mało sprzyjającej pogody. Karpacz i hotele z basenem dla dzieci sprawdzą się szczególnie u maluszków, ponieważ jak wiadomo, ich atrakcje są jednak nieco ograniczone. Kilkumiesięczny bobas raczej nie zadowoli się widokiem malowniczych terenów, a tym bardziej nie pojeździ na nartach, dlatego woda bardzo dobrze wpłynie na jego samopoczucie i odpowiednio zrelaksuje przed snem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ