fbpx

Kilka pomysłów na pokój dla rodzeństwa

Ostatnio aktualizowane: 03.12.23

 

Przestrzeń, w której większość swojego czasu spędza rodzeństwo, bywa często zaskakująca. Niejednokrotnie stanowi zestawienie dwóch dziecięcych światów. Dawniej było to połączenie różu z charakterystycznymi dla chłopca mocnymi akcentami. Obecnie aranżacje wspólnego pokoju dla rodzeństwa są nie tylko neutralne, ale również tworzone z wielkim smakiem. Jak nowoczesne pomysły przyczyniają się do wydzielenia dwóch różnych stref i dlaczego urządzenie wnętrza nie powinno być przypadkowe?

Dzielenie wspólnej przestrzeni nie tylko sprawdza się ze względów finansowych, ale przede wszystkim wzmacnia więzi między rodzeństwem oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Pomysł na pokój dla rodzeństwa powinien być nie tylko bardzo dobrze przemyślany, ale przede wszystkim odnosić się do zainteresowań dzieci. Pozwólmy im stworzyć miejsce, w którym będą miały swój, mały prywatny świat. Aby pokój dla rodzeństwa był funkcjonalny, warto zastanowić się przede wszystkim nad rozmieszczeniem oraz rodzajem mebli. Odpowiedni wybór sprawi, że nie przytłoczymy dziecięcej przestrzeni, a dodatkowo ją uatrakcyjnimy.

 

Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa?

Jeśli nie dysponujemy dużym pomieszczeniem, nasze możliwości są w pewnym stopniu ograniczone, jednak odpowiednia aranżacja pomoże nam cieszyć się wymarzonym wnętrzem. Kluczowe jest oczywiście łóżko dla dziecka. Kiedy w pokoju znajdują się dwie osoby, warto zdecydować się na mebel piętrowy. Nie tylko zaoszczędzimy miejsce, ale również znajdujące się pod łóżkiem szuflady będziemy mogli wykorzystać na przechowanie pościeli lub zabawek. W trosce o bezpieczeństwo lepiej umieścić młodsze dziecko na dole, a starsze na górze. Nowoczesne meble mają specjalne barierki zabezpieczające, jednak, aby być spokojnym, lepiej wybrać podpowiedzianą przez nas opcję. 

Kiedy urządzamy pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, dobrą opcją będzie wydzielenie przestrzeni dla każdego dziecka. Konkretny podział usprawni nie tylko komunikację, ale nauczy również szacunku do czyjejś prywatności. Wyznaczenie osobnej strefy bardzo ładnie zaznaczymy kolorami ścian lub dużymi, barwnymi naklejkami. Wybierajmy żywe i wyraziste motywy, jak na przykład leśne zwierzęta czy też drzewa lub kwiaty. Możemy również zdecydować się na akcenty z bajek, jednak wiąże się to z ryzykiem, ponieważ maluch może szybko się z nimi znudzić i za jakiś czas będzie fanem innego bohatera. Dla nas oznaczać to będzie kolejny remont i ponowne inwestowanie dużych kwot. 

Mały pokój dla rodzeństwa będzie się ciekawie prezentował, jeśli w strefie przeznaczonej dla starszaka umieścimy edukacyjne gadżety, jak np. tablica, na której powiesimy ciekawie wykonany plan zajęć szkolnych czy też kolorowe rysunki. Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku powinien również zawierać odpowiednie meble i półki do przechowywania nie tylko zabawek, ale także odzieży i gadżetów szkolnych lub sportowych. 

Aby wiedzieć, jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa, powinniśmy się zastanowić nad rozwiązaniami o szerokim i uniwersalnym zastosowaniu, które bez problemu będziemy mogli zmodyfikować, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Z tego względu pomocne okażą się elementy przesuwne lub meble pozwalające na łączenie ich. 

Przestrzeń powinna przede wszystkim zapewniać dobrą zabawę oraz miejsce do nauki, warto jednak zadbać, aby dziecko rozwijało w niej swoje zainteresowania i pasje. Dlatego powinniśmy odpowiednio zagospodarować pokój dla rodzeństwa. Aranżacje często znajdziemy na różnych stronach internetowych. Niektóre z nich oferują specjalne aplikacje pozwalające na stworzenie dziecięcej przestrzeni. Podczas wykonywania projektu warto włączyć do niego samych właścicieli pokoju, aby maluchy mogły zobaczyć, czy dany wystrój będzie odpowiadał ich oczekiwaniom i jednocześnie spełni niektóre marzenia. Nowoczesne udogodnienia sprawią, że nawet pokój dla rodzeństwa w bloku odznaczy się ładnym i ciekawym wyglądem, a odpowiedni rozkład mebli zapewni miejsce do zabawy.

 

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa — wybór odpowiednich mebli

Wspominaliśmy już na początku tekstu, że w przypadku dzielenia pokoju z rodzeństwem warto zdecydować się na łóżko piętrowe, jednakże kiedy dysponujemy większą przestrzenią, a nasze pociechy są w wieku szkolnym, możemy zdecydować się na dwa osobne meble. Łóżko dla dwójki dzieci powinno być dobrane do wieku i wagi przyszłego użytkownika. W przypadku koloru i ogólnego wyglądu nie decydujmy sami, pozwólmy, aby to rodzeństwo dokonało wyboru. Rodzice powinni przede wszystkim pamiętać, aby kupować meble wykonane z dobrej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie łóżka funkcyjne jako ciekawy pomysł na wspólny pokój dla rodzeństwa. Modułowa konstrukcja umożliwia dobranie półki, szafy na ubrania, a nawet biurka. Meble znajdują się obok siebie i tworzą spójną całość. W nowoczesnym łóżku zyskamy również miejsce na składany materac, który może posłużyć jako dodatkowe miejsce do spania. 

Pokój dla dwójki dzieci powinien zapewniać choć odrobinę prywatności, dlatego łóżka warto postawić w przeciwległych końcach pomieszczenia, a nad nimi powiesić elementy dekoracyjne, takie jak zdjęcia w ramkach, nowoczesny zegar czy też lampkę nocną. Jeśli któreś z dzieci chodzi do szkoły, musimy zadbać o komfortowe miejsce do nauki. Oczywiście może się zdarzyć, że oboje z nich będą już potrzebować biurka, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup mebla. Jak wiemy, opcja nauki z podziałem może być bardzo kłopotliwa i niekiedy nie do wykonania, dlatego nie powinniśmy się decydować jedynie na jedno biurko dla rodzeństwa. Dzieci lubią, kiedy odrabiają lekcje w towarzystwie. Zawsze mogą się wtedy poradzić starszego brata lub siostry, czy też wzajemnie się przepytywać z określonego tematu. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się podwójne biurko dla rodzeństwa. Okazuje się, że pod tym pojęciem znajdziemy kilka modeli. Możemy zdecydować się na opcję dwustronną, gdzie dzieci siadają naprzeciwko siebie, a wszystkie potrzebne przybory umieszczamy na przestronnym blacie lub też wariant, w którym rodzeństwo znajduje się obok siebie.

Oba typy zawsze mają dodatkowe półki lub szuflady umożliwiające przechowywanie podręczników i zeszytów. Z kolei niewielkie schowki zapewnią odpowiednie miejsce na wszelkie przybory, jak na przykład kredki, długopisy czy też klej lub nożyczki. Czasem biurka mają już wbudowane oświetlenie, co jest ich atutem, ponieważ nie musimy martwić się, że tradycyjna lampka zajmie za dużo miejsca. Światło pada równo na każdą ze stron i nie powoduje rozpraszania oraz nie pozostawia cieni. Nowoczesne biurka są tak skonstruowane, że zapewniają długoletnie użytkowanie. Wszystko za sprawą mechanizmu pozwalającego na regulację wysokości. 

W pokoju stworzonym dla uczniów oprócz biurka nie może zabraknąć również wygodnych i komfortowych krzeseł. Powinny być one dopasowane do wysokości blatu, ale również nie mogą obciążać kręgosłupa podczas wielogodzinnej nauki.

 

 Jak stworzyć pokój dla rodzeństwa — chłopca i dziewczynki

W przypadku pokoju dla rodzeństwa o różnej płci najlepszym rozwiązaniem może okazać się podział na dwie strefy. Nie musimy w tym przypadku jednej ściany pomalować na niebiesko, a drugiej na różowo. Ważne, aby miejsce przypisane do każdego z rodzeństwa dawało do zrozumienia, która część pokoju należy do brata, a jaka strefa przeznaczona jest dla siostry. W tworzeniu wspólnego pokoju ważne jest podobieństwo kolorów. Każda ze stref powinna być spójna i odpowiednio dopasowana do drugiej. Na ścianach możemy nakleić naklejki lub powiesić charakterystyczne dodatki, jak na przykład ładnie oprawione w ramkę plakaty, zdjęcia czy też zegar z budzikiem. Na podłodze warto rozłożyć matę do zabawy lub tradycyjny dywan. Jeżeli maluchy są w podobnym wieku, atrakcją dla nich będzie namiot tipi z dekoracyjnymi poduszkami lub basen z piłeczkami. 

W pokoju rodzeństwa ważna jest odpowiednia powierzchnia, gdzie bez problemu postawimy dwa osobne łóżka. Kolejnym istotnym meblem jest biurko lub niewielki stolik pozwalający na układanie klocków i kolorowanie. Dobór mebla powinien być zależny od wieku i wzrostu dzieci. Jeżeli w pomieszczeniu mamy mocno zaznaczony podział stref, nie powinniśmy dodatkowo tworzyć chaosu charakterystycznym i bardzo oryginalnym biurkiem. Warto postawić na klasyczny drewniany model o prostych kształtach. W pokoju nie może zabraknąć również innych mebli, takich jak szafa, komoda czy wolnostojąca półka na książki. Warto upewnić się, aby były one ze sobą spójnie i wraz z biurkiem lub stolikiem tworzyły ładną całość. 

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa, kiedy każde dziecko chce mieć w nim swój mały świat? Jeśli maluchy zapragną odznaczyć charakterystycznymi dla siebie akcentami poszczególną szafkę lub miejsce wokół swojego łóżka, nie decydujmy się na szalone pomysły. Wystarczy, jeśli całość uzupełnimy za pomocą gustownych dodatków. Poduszki z falbanami, pościel w oryginalny lub kwiatowy wzór czy też lampka nocna z pewnością nadadzą pomieszczeniu nie tylko charakteru, ale przede wszystkim będą się ładnie prezentować. 

Jak podzielić pokój nastoletniego rodzeństwa?

Nastolatkowie odznaczają się niespożytą energią, niekiedy potrafią swoim zachowaniem zaskoczyć niejednego rodzica. Stworzenie wspólnego pokoju jest wyzwaniem, zwłaszcza kiedy dwoje dzieci przechodzi okres buntu. W tym przypadku łóżko piętrowe raczej się nie sprawdzi. Nie tylko ze względu na wiek rodzeństwa, ale przede wszystkim chęć posiadania oddzielnych stref. Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa będzie komfortowy dla dzieci, jeśli znajdą się w nim dwa osobne łóżka. Jednak, jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zdecydować się na sofę rozkładaną, która w dzień pełni funkcję siedziska dla gości. Wokół miejsca do spania możemy ustawić dekoracyjne pudełka oraz szafki i powiesić półki na książki. Bycie nastolatkiem oznacza więcej zajęć szkolnych oraz prac zadanych do domu, dlatego też powinniśmy zadbać o komfortowe biurko, które nie zajmie dużo miejsca. Dobrym wyborem może okazać się mebel składany, który po zakończeniu nauki szybko złożymy i zyskamy dodatkowe miejsce. Pokój dla rodzeństwa nastolatków warto urozmaicić dowolnie wybranymi przez każdą z osób dodatkami. Rodzice powinni pamiętać, żeby w to nie ingerować tak, jak miało to miejsce kilka lat temu.

 

Pokój dla trójki rodzeństwa — kilka pomysłów

Kiedy aranżacja pokoju jednoosobowego nie wymaga od nas różnorodnych pomysłów, to w przypadku pomieszczenia przeznaczonego dla dwójki lub trójki dzieci nasz plan powinien być bardzo dobrze przemyślany. Dotyczy to nie tylko ładnego wystroju wnętrza, ale przede wszystkim jego szerokiego zastosowania. Kluczową kwestią jest oczywiście łóżko. Rozłożenie trzech mebli zajmie nie tylko całą dostępną przestrzeń, ale również nie będzie wyglądało korzystnie. W takim przypadku odpowiednio sprawdzi się łóżko piętrowe plus jedno wolnostojące. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie dużo miejsca oraz sprawi kilkulatkom radość. Łóżko piętrowe często jest wykorzystywane podczas zabaw jako tajna baza lub domek. Nie bez znaczenia jest również biurko, które może być sporym problemem, kiedy cała trójka jest w wieku szkolnym. Jeden biurko nie będzie odpowiednim wyborem, a jedynie powodem do kłótni oraz zniechęci do nauki. W przypadku trójki rodzeństwa warto zdecydować się na biurko rozkładane, z długim blatem lub chociaż dwuosobowe, przy którym postawimy dwa wygodne krzesła. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy dzieci nie potrzebują miejsca do odrabiania lekcji. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie jedynie niewielki stolik z trzema krzesełkami, co zapewni przestrzeń do rysowania i kolorowania. 

Pokój dla trójki rodzeństwa wymaga stworzenia miejsca do przechowywania ubrań, zabawek czy też innych osobistych gadżetów. Wiadomo, że w przypadku, kiedy pomieszczenie zamieszkiwane jest przez kilka osób, zwiększa się ilość rzeczy do schowania. Z tego względu pojedyncza szafa i niewielka komoda się nie sprawdzą. Pomocna jak zwykle okaże się nowoczesność i niecodzienne rozwiązania. Obecnie w sklepach znajdziemy meble wielofunkcyjne składające się niemalże z magicznych schowków, które nie tylko ładnie się prezentują, ale również stanowią ciekawe miejsce do przechowywania drobiazgów. Skrytki znajdziemy pod łóżkiem, ale również na schodkach drabinki na górne piętro. Nie rezygnujmy jednak z szafek i półek, ponieważ niewielkie pojemniki nie pomieszczą wszystkich rzeczy. Dodatkowe mebelki warto powiesić na ścianie, pozwoli nam to na zaoszczędzenie cennego miejsca na podłodze, ale również będzie efektownie się prezentowało.

Pokój dla dzieci tej samej płci

Choć zadanie urządzenia pokoju dla dzieci tej samej płci nie wydaje się trudne do wykonania, to mimo wszystko może przysporzyć niemało problemów. Wiąże się to z różnymi zainteresowaniami naszych dzieci i fascynacją innymi bohaterami z ekranów telewizyjnych. W takim wypadku również dobrze sprawdzi się podział na strefy. Jednak, kiedy dzieci nie różnią się od siebie pod względem upodobań, nie warto urządzać pokoju za pomocą jaskrawych kolorów. Jak wiemy, moda szybko mija, podobnie również jest z zainteresowaniami naszych pociech. Lepiej postawić na jasne i neutralne kolory mebli oraz ścian, a całość dopełnić oryginalnymi i kolorowymi dodatkami. Warto również zadbać o atrakcje dla rodzeństwa, jak na przykład barwny namiot, fantazyjne pudełka do przechowywania skarbów czy też basen z piłeczkami. Jeżeli w pokoju znajdują się dwie dziewczynki, warto pomyśleć o toaletce, o której z pewnością marzy nie jedna mała dama. Z kolei kiedy urządzamy przestrzeń dla dwóch chłopców, dobrym pomysłem dekoracyjnym będzie motyw motoryzacyjny, jak na przykład mata lub dywanik z rysunkiem ulic ze światłami. Maluchów powinien zainteresować również zabawkowy tor wyścigowy lub kolejka z wagonikami. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ