Komory inhalacyjne ranking
Ostatnio aktualizowane: 04.10.24
Komora inhalacyjna to przydatne urządzenie w leczeniu astmy, alergii, zapalenia płuc, a nawet przeziębienia. Chcesz dowiedzieć się, który produkt okazał się najlepszy w 2024 roku? Zachęcamy Cię więc do lektury umieszczonego na tej stronie rankingu. Szczególnie dobrze oceniony przez konsumentów został spejser Philips Respironics OptiChamber Diamond, który ma wbudowany gwizdek wysokiego przepływu. Umożliwia to ćwiczenie prawidłowej techniki oddychania, a tym samym łatwiejsze wdychanie leku z inhalatora proszkowego. Sprzęt jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci, ma specjalnie zaprojektowany ustnik. Komora ma antystatyczne ścianki i łatwo się ją czyści, w efekcie czego nie trzeba się martwić, że zaczną w niej rozwijać się bakterie czy grzyby. Drugie miejsce zajmuje tuba AeroChamber Plus Flow-Vu, przeznaczona do inhalowania dzieci do 5. roku życia. Spejser nie ma ustnika, tylko miękką maseczkę, która świetnie przylega do twarzy malucha. Poza tym produkt wyposażono we wskaźnik Flow-Vu, pozwalający na kontrolowanie, czy lek jest podawany i wdychany w prawidłowy sposób.
Tabela porównawcza
Najlepsze komory inhalacyjne w 2024 roku
W poszukiwaniu właściwego sprzętu do leczenia infekcji dróg oddechowych pomoże Ci ranking komór inhalacyjnych. Są w nim opisy efektywnie działających urządzeń, które idealnie nadają się nawet dla najmłodszych dzieci.
Philips Respironics OptiChamber Diamond
Komora inhalacyjna Philips Respironics OptiChamber Diamond pomaga w zwiększeniu skuteczności podawania leków z proszkowych inhalatorów. Produkt ma kompaktowe wymiary (długość – 14 cm i średnica – 4 cm), dlatego można go wziąć ze sobą w podróż. Z uwagi na to, że urządzenie ma wbudowany gwizdek wysokiego przepływu, nie powinniśmy mieć problemu z zachowaniem prawidłowej techniki oddychania (tylko wtedy leczenie przyniesie oczekiwane efekty).
Model ma zawór wydechowy pozwalający na kontrolę oddechu. Antystatyczne ścianki ułatwiają podawanie leku i dostarczenie go bezpośrednio do płuc lub w inne zmienione chorobowo miejsce. Pojemność komory to 140 ml. Ustnik został zaprojektowany tak, aby z urządzenia mogli korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci.
Produkt jest popularny wśród konsumentów, ponieważ łatwo się go używa. Opisana komora inhalacyjna jest przezroczysta, dlatego podczas korzystania z niej możemy na bieżąco kontrolować, ile leku w niej zostało. Co więcej, spejser może być stosowany razem ze specjalną maską, zapewniającą lepsze uszczelnienie i bardziej komfortowe przyjmowanie preparatów wziewnych.
AeroChamber Plus Flow-Vu
Urządzenie AeroChamber Plus Flow-Vu znacząco ułatwia doustne przyjmowanie leków, przez co możemy szybciej zwalczyć infekcję dróg oddechowych. Komora inhalacyjna jest idealna dla dzieci od 1. do 5. roku życia. Zamiast ustnika jest tu miękka maseczka (bez lateksu), która dobrze przylega do twarzy pociechy.
Tuba ma pojemność 149 ml. Dodany do komory lek miesza się z powietrzem. Ponieważ używające sprzętu dziecko może swobodnie kontrolować swój wdech, daje to pewność, że znaczna część preparatu dotrze do płuc. Jednocześnie zminimalizowane zostało ryzyko, że lek osadzi się w gardle i jamie ustnej, co nie tylko pozostawia nieprzyjemny posmak, ale też zmniejsza skuteczność leczenia.
Dla konsumentów, którzy wybrali przedstawiony model, najważniejszą zaletą jest łatwe podawanie maluchowi preparatów zaleconych przez lekarza. Urządzenie jest wyjątkowo przydatne, gdy dziecko choruje np. na zapalenie płuc. Tuba ma uniwersalny otwór, do którego pasują wszystkie inhalatory proszkowe. Poza tym komorę bardzo łatwo się myje.
Glaxosmithkline Volumatic
Spejser Glaxosmithkline Volumatic może być używany przez dorosłych i dzieci, nawet w wieku 2 lat. To, co wyróżnia sprzęt, to brak konieczności stosowania szczelnie przylegającej do twarzy maski. Komora ma specjalną zastawkę wdechowo-wydechową, umożliwiającą skoordynowanie uwolnienia leku z inhalatora z wykonaniem wdechu.
Urządzenie ma wrzecionowaty kształt i dobrze leży w dłoniach. To model szczególnie przydatny w leczeniu astmy oraz alergii. Komora zwiększa komfort stosowania leków w postaci aerozolu i zapobiega ich osadzaniu w gardle. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć spejser, jednak nie jest to trudne.
Konsumentom spodobał się produkt, ponieważ bardzo łatwo się go używa. Urządzenie zwiększa efektywność działania leków, więc można skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy choroby. To dobra i tania komora inhalacyjna, która ma dużą pojemność, ale jednocześnie jest niewielka, dlatego z pewnością zmieści się do torby podróżnej.
Glaxo Group Ltd. Babyhaler
Osobom szukającym tuby inhalacyjnej dla dzieci polecamy sprzęt Glaxo Group Ltd. Babyhaler. To model, z pomocą którego możemy z łatwością podać maluchowi leki wziewne, bez narażania go na duży stres. Urządzenie jest zbudowane z: maseczki na twarz, zastawki zewnętrznej i wewnętrznej, pokrywki, osłony ustnika oraz uchwytu do dozownika.
Produkt przydaje się w szczególności w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę i przeziębienia. Mając taki sprzęt, możemy zareagować na pierwsze objawy infekcji u dziecka i zapobiec jej rozwojowi. Co ważne, z pomocą opisywanej komory można bezpiecznie podawać preparaty w formie aerozolu również niemowlętom. Ponieważ spejser ma przezroczysty pojemnik na lek, możemy na bieżąco kontrolować jego ilość.
Konsumenci publikujący opinie o komorach inhalacyjnych Glaxo Group Ltd. twierdzą, że to wyjątkowo łatwe w użyciu urządzenia. Opisany wyżej produkt jest chwalony przez wiele osób za to, że jest pojemny i dobrze leży w dłoni. Ponadto dołączona do kompletu maska ściśle przylega do dziecięcej twarzy, więc możemy mieć pewność, że podawany maluchowi lek nie przedostanie się na zewnątrz.
AeroChamber Plus Flow-Vu Small
AeroChamber Plus Flow-Vu Small to komora inhalacyjna ze wskaźnikiem Flow-Vu dla dzieci do 18. miesiąca życia. To niezbędne urządzenie, gdy musimy podawać maluchowi leki z inhalatora i chcemy uniknąć przy tym jego płaczu i zdenerwowania. Produkt jest mały i nie trzeba go składać przed schowaniem do szafki.
Używanie tuby sprawia, że preparat wziewny trafia bezpośrednio do płuc i nie osadza się na tylnej ścianie gardła. To zwiększa skuteczność działania leku i skraca czas trwania infekcji. Sprzęt ma ściśle przylegającą do twarzy dziecka maseczkę, która jest miękka. Materiał, z którego została ona wykonana, nie ma lateksu, dlatego z pewnością nie wywoła podrażnienia skóry.
Z recenzji konsumentów możemy wywnioskować, że jest to wyjątkowo przydatne urządzenie dla rodziców opiekujących się niemowlętami. Warto mieć prezentowany spejser w domu, aby móc szybko zareagować na pierwsze objawy przeziębienia u pociechy.
Jaką komorę inhalacyjną kupić?
Przewodnik zakupowy
Komory inhalacyjne, nazywane też tubami lub spejserami, to przydatne urządzenia, które znacząco ułatwiają podawane leków z inhalatorów proszkowych. Takie produkty mogą być stosowanie nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci, są również modele przeznaczone dla niemowląt. Jaką komorę inhalacyjną wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.
Czy warto kupić komorę inhalacyjną?
Jeżeli my lub jeden z członków naszej rodziny musi korzystać z inhalatora proszkowego (np. ze względu na astmę lub alergię), powinniśmy przemyśleć zakup spejsera. Z jego pomocą regularne stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów stanie się znacznie łatwiejsze. Wszystko przez to, że komora inhalacyjna umożliwia wtłoczenie całej dawki leku bezpośrednio do dróg oddechowych, w efekcie czego jego cząsteczki mogą bez trudu dotrzeć do płuc i wszystkich zmienionych chorobowo miejsc. To gwarantuje skuteczność leczenia i szybsze łagodzenie uciążliwych objawów, takich jak kaszel i trudności ze swobodnym oddychaniem.
Tuba inhalacyjna nie wymaga koordynowania swojego wdechu z naciśnięciem inhalatora, z czym często mają problem dzieci oraz osoby starsze. Lek znajdujący się w spejserze można wdychać i wydychać wiele razy, co daje pewność, że wszystkie substancje lecznicze przenikną do organizmu. Osoby, które muszą codziennie sięgać po inhalator proszkowy, narzekają, że część preparatu osiada na tylnej ścianie gardła i w jamie ustnej. Przez to w ustach odczuwany jest nieprzyjemny posmak, może też pojawić się krótkotrwała chrypka. Spejser pozwala nam tego uniknąć.
Rodzaje
Zanim zdecydujemy, jaka komora inhalacyjna jest najlepsza, należy poznać wszystkie rodzaje tego typu produktów. Najprostszą budowę mają modele powietrzne. Jeden koniec komory stanowi ustnik, a drugi – gniazdo na inhalator proszkowy. Obecnie jednak komory powietrzne są rzadko stosowane, bardziej popularne stały się spejsery zastawkowe, a więc takie, które wyposażone są w pojedynczą zastawkę wdechową. Otwiera się ona w momencie wdechu i zamyka, gdy wydychamy powietrze. To powoduje, że aerozol utrzymuje się w komorze do czasu zaczerpnięcia przez nas powietrza. W tym przypadku zablokowany jest napływ wydychanego powietrza do tuby.
Wyróżniamy ponadto spejsery dwuzastawkowe i o odwrotnym przepływie. Te pierwsze poza zastawką wdechową mają też zastawkę wydechową, otwierającą się podczas wydechu i zamykającą przy wdechu. Tego typu rozwiązanie umożliwia odprowadzanie wydychanego powietrza poza komorę. Z kolei w modelach o odwrotnym przepływie aerozol z inhalatora przepływa do wnętrza komory w kierunku przeciwnym do kierunku jego przepływu w czasie inhalacji. Takie spejsery nierzadko są wyposażone w specjalny gwizdek pozwalający na ćwiczenie prawidłowej techniki oddychania podczas użytkowania komory.
Pojemność
Pojemność tub inhalacyjnych przeważnie wynosi ok. 145 ml, ale są też modele ponad 200 ml. Produkty te nie są jednak zbyt duże, dlatego utrzymanie ich w dłoniach nie powinno stanowić problemu. Poza tym większość komór inhalacyjnych ma kompaktowe wymiary, co umożliwia spakowanie sprzętu do torebki czy torby podróżnej.
Ustnik i maska
Tuby inhalacyjne przeznaczone dla dzieci najczęściej są dodatkowo wyposażone w miękką, silikonową maskę, która ściśle przylega do twarzy malucha i zapewnia efektywną inhalację lekiem. Warto upewnić się, że element ten nie ma silikonu, inaczej może dojść do podrażnienia delikatnej skóry pociechy. Czasami jednak spejser jest zbudowany w taki sposób, że stosowanie maski nie jest konieczne. W takim przypadku tuba ma dobrze wyprofilowany ustnik, który bez trudu mogą włożyć do ust dorośli, jak i dzieci. Niemniej jednak maska często daje większą pewność, że lek trafi do płuc.
Łatwe użytkowanie i mycie
Kupując komorę inhalacyjną, należy sprawdzić, czy dobrze leży w dłoniach i czy jej użytkowanie nie sprawi nam żadnych problemów. Najlepiej, jeśli do urządzenia zostanie dołączona instrukcja obsługi, która wyjaśni sposób działania spejsera i rozwieje wszystkie wątpliwości. Miejmy też na uwadze, że tubę po każdym użyciu trzeba dokładnie umyć, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów, a także móc wypłukać resztki substancji czynnej leku. Najlepsza komora inhalacyjna ma odpowiedni kształt i czyszczenie jej nie jest kłopotliwe.
Wskaźnik Flow-Vu
W sklepach są spejsery z dodatkowym wyposażeniem, np. w postaci wskaźnika Flow-Vu. W momencie wdychania leku przesuwa się on stopniowo w dół. Dzięki temu możemy upewnić się, że maska szczelnie przylega do twarzy i prawidłowo przyjmujemy lek. Poza tym taki wskaźnik może nam pomóc w liczeniu oddechów.
Komory inhalacyjne w dobrych cenach
Komory inhalacyjne z zastawkami kosztują zwykle nie więcej niż 50 zł. Są też nieco droższe modele, za które trzeba zapłacić 100 zł. W takiej cenie dostępne są głównie spejsery dla niemowląt i młodszych dzieci, które mają nie tylko wydechowo-wdechowe zastawki, ale też wskaźnik Flow-Vu czy gwizdek wysokiego przepływu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ