Korzyści, jakie daje masaż Shantala
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
Kiedy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko, staramy mu się zapewnić wszystko, co najlepsze. Kupujemy piękne łóżeczko, praktyczny wózek, wygodne ubranka czy też markowe kosmetyki. Oczywiście początkowo są to jedynie niezbędne elementy pomagające w jego codziennym wychowaniu. Lecz czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, czy i jak możemy wpłynąć na rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia? Otóż jedną z ciekawych metod jest masaż Shantala, o którym powstał poniższy artykuł.
- Skąd wziął się masaż Shantala?
- Masaż Shantala, a masaż klasyczny
- Jakie korzyści daje masaż Shantala?
- Masaż Shantala – krok po kroku
- Od jakiego wieku warto masować metodą Shantala?
- Czy masaż Shantala przeznaczony jest jedynie dla niemowląt?
- Masaż Shantala – cena kursu
- O jakiej porze najlepiej wykonywać masaż?
- Kiedy nie wolno wykonywać masażu Shantala?
Skąd wziął się masaż Shantala?
Masaż metodą Shantala swoje początki miał w Indiach, skąd przywędrował do Europy za sprawą pewnego położnika. Lekarz pracujący w jednym ze szpitali spotkał na ulicy sparaliżowaną kobietę masującą swoje dziecko. Francuski położnik na tyle zachwycił się tym widokiem, że postanowił wykorzystać ciekawą technikę i przeniósł ją do Europy. Masaż dziecka metodą Shantala obecnie jest popularny na terenie Holandii, stamtąd też przywędrował do naszego kraju. Swoje zastosowanie odnalazł także w USA i w Kanadzie. Nazwa masażu również nie jest przypadkowa, ponieważ wywodzi się ona od imienia sparaliżowanej kobiety.
Masaż Shantala, a masaż klasyczny
Tradycyjny masaż wykorzystuje różne techniki i jest kilka jego rodzajów. Wyróżniamy masaż relaksacyjny, sportowy czy też gorącymi kamieniami. Aby przeprowadzono go profesjonalnie, a jego efekty były zadowalające, niezbędne jest udanie się do fachowca, który poprzez ugniatanie lub dociskanie odpowiednich części ciała pomoże m.in. w zmniejszeniu bólu. Tradycyjny masaż nie jest tym samym co masaż dla niemowląt. Shantala to przede wszystkim głaskanie delikatnego ciała maluszka. Jedyną i najbardziej odpowiednią osobą do jego wykonania jest ktoś bliski, jak na przykład mama. W masażu głównym celem jest zbudowanie mocnej więzi pomiędzy dzieckiem a masującym, dlatego też tak ważne jest, aby nie wykonywał go nikt obcy.
Jakie korzyści daje masaż Shantala?
Okazuje się, że odpowiedni rozwój w dalszym życiu zapewnia masaż noworodka. Shantala coraz bardziej zyskuje na popularności w krajach zachodnich. Dzieje się tak, ponieważ zarówno rodzice, jak i lekarze zauważyli pozytywne skutki płynące z wykonywanego masażu. Chodzi tutaj głównie o więź, jaka wytwarza się między maluchem a rodzicem. Masaż wpływa na poprawę dziecięcego snu oraz pracy układu trawiennego. Należy w tym miejscu wspomnieć o jego cennych właściwościach w przypadku kolek niemowlęcych. Okazuje się, iż regularne głaskanie brzuszka w znacznym stopniu zmniejsza ból. Rodzice, którzy decydują się na wykonywanie masażu, przyczyniają się także do prawidłowego funkcjonowania dziecięcego układu immunologicznego. Nie są to jednak jedyne zalety, jakie daje masaż Shantala. Opinie o jego wykonywaniu są pozytywne wśród specjalistów, którzy uważają, że technika ta działa również korzystnie na rodziców. Z przeprowadzonych badań wynika, iż niewielki zabieg pomaga także w uporaniu się z depresją poporodową oraz wzmacnia wśród matek wiarę w to, że poradzą sobie ze wszystkimi obowiązkami, jakie niesie za sobą macierzyństwo.
Masaż Shantala – krok po kroku
Technika wykonywania masażu nie jest skomplikowana i nie powinna sprawić nam żadnej trudności. Przed przystąpieniem do działania warto zadbać o odpowiedni nastrój w pomieszczeniu oraz oliwkę. Najlepiej, aby w pokoju nie znajdowało się dużo osób, można także włączyć odpowiednią muzykę, wszystko po to, aby czerpać jak największe korzyści, z tego jakie daje masaż Shantala. Muzyka powinna być ściszona i delikatna, a jej brzmienie ma dawać maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Warto zadbać, aby na podłożu znalazł się wygodny i miękki kocyk, na którym należy usiąść i ułożyć niemowlę, tak aby jego stopy dotykały brzucha rodzica.
Masaż Shantala i jego instrukcja wykonania nie są trudne, technika zabiegu dotyczy wszystkich części ciała, ale najlepiej zacząć od tych górnych i kierować się ku dołowi:
♦ Klatka piersiowa – masaż zaczynamy od klatki piersiowej, a konkretniej od jej środkowej części. Nasze ruchy kierujemy w stronę żeber i na tułów, po czym wracamy do środkowej części i przesuwamy się do ramion. W końcowym etapie masowania pierwszej części należy skierować ruchy od bioder poprzez klatkę w stronę przeciwległego ramienia.
♦ Ramiona – masaż należy wykonywać kciukiem, posługując się okrężnymi ruchami. Następnie całą dłonią masujemy ramiona, docierając do przegubów dłoni. Kolejno należy położyć dłonie na rączce maleństwa i bardzo delikatnie naciągnąć nią od ramienia do przegubu.
♦ Przeguby dłoni – części te masujemy jedynie kciukiem i palcem wskazującym.
♦ Brzuch – masujemy go po skosie, zaczynając od żeber i kierując się w kierunku pachwin, po czym unosimy lekko nóżki i w momencie ich opuszczania masujemy podbrzusze.
♦ Nogi – zaczynamy od pachwiny i kolistymi ruchami podążamy w kierunku stóp, pamiętając o udach. Nasze masowanie spowalniamy, kiedy dotrzemy do pięt. Tak samo jak ręce, nogi delikatnie naciągamy w przeciwległą stronę.
♦ Przeguby stóp – masujemy je podobnie jak części dłoni, czyli kciukiem i palcem wskazującym.
♦ Stopy – całą część głaszczemy jedynie za pomocą kciuka.
♦ Plecy – masaż rozpoczynamy od karku i kierujemy się w stronę pupy, robimy to po przekątnej. Następnie czynność powtarzamy, ale tym razem od dolnej części. Kiedy dotrzemy do karku, masaż ponownie wykonujemy w kierunku pupy, po czym wykonujemy zbliżone ruchy całą dłonią w kierunku boków pleców. W końcowej części zabiegu jedną ręką przytrzymujemy pupę, a drugą masujemy od tyłu głowy, zahaczając o plecy i pupę, którą również masujemy wraz z nogami.
♦ Twarz – masaż twarzy zaczynamy od środkowej części i za pomocą opuszków palców kierujemy się w stronę skroni oraz na boki głowy, po czym podążamy wzdłuż nosa i wracamy poprzez brwi. Delikatnie wykonujemy masaż powiek, następnie brwi oraz wzdłuż nosa i dochodzimy do kącików ust.
Po wykonaniu masażu warto wykąpać dziecko, aby zmyć z niego nadmiar oliwki. Zaleca się, aby masowanie części ciała wykonywać od 3 do 4 razy w ciągu tygodnia. Jeden zabieg powinien trwać ok. 30 min. Możemy również podzielić go na etapy i wykonywać dwa razy dziennie po 15 min.
Od jakiego wieku warto masować metodą Shantala?
Wśród czytelników są pewnie rodzice, którzy zastanawiają się, od którego miesiąca życia można wykonywać masaż Shantala? To, od jakiego wieku wprowadzimy tę niezwykłą technikę, dokładnie podają specjaliści. Okazuje się, że nie ma przeciwwskazań, aby masaż wykonywać już parę dni po urodzeniu. Jednak z racji dużej wrażliwości na dotyk, maluch może nie być gotowy na masowanie całego ciała. Powszechnie również wiadomo, iż niemowlęta w pierwszych dniach swojego życia głównie śpią, dlatego też trudno będzie nam znaleźć odpowiedni moment, aby wykonać masaż. Początkowo możemy pomasować jedynie nóżki lub rączki, a na przeprowadzenie zabiegu na innych częściach ciała, warto zdecydować się, kiedy dziecko skończy 6 tygodni.
Czy masaż Shantala przeznaczony jest jedynie dla niemowląt?
Nie ma żadnych wytycznych dotyczących wieku masowanych maluchów. Masaż Shantala dla starszych dzieci jest również polecany przez specjalistów. Okazuje się, iż ta ciekawa technika pomaga starszakom w walce ze stresem, uspokaja po długim dniu oraz wycisza przed snem. Rodzice często wykonują masaż starszym dzieciom, aby nie zarzucono im, że zajmują się wyłącznie młodszym rodzeństwem.
Masaż Shantala – cena kursu
Dla zainteresowanych osób, które chcą zyskać dokładną wiedzę na temat techniki wykonywania masażu Shantala, polecamy wszelkiego rodzaju kursy prowadzone przez specjalistów. Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach. Oczywiście pisząc indywidualnie, mamy na myśli jednego z rodziców wraz z dzieckiem oraz specjalistę. Lekcje odbywają się najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu po półtorej godziny, a cały kurs składa się z czterech lub pięciu spotkań, na których specjalista uczy, jak prawidłowo wykonywać masaż Shantala. Cennik indywidualnych spotkań jest oczywiście najdroższy, to koszt około 300 zł. Znacznie tańsze są zajęcia w parach, w zależności od ilości osób mogą one kosztować ok. 180-200 zł za godzinę.
O jakiej porze najlepiej wykonywać masaż?
Pora wykonywania zabiegu zależy przede wszystkim od planu naszego dnia oraz drzemek dziecka. Kiedy chcemy, aby maluch wyciszył się przed snem, masaż warto wykonać wieczorem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby masowanie malucha podzielić na dwa etapy i np. w południe wymasować jedną partię ciała, a wieczorem pozostałą. Opcja bardzo dobrze sprawdza się, kiedy maluchowi trudno jest zachować cierpliwość przez 30 minut, abyśmy mogli spokojnie wykonać cały zabieg za jednym razem.
Kiedy nie wolno wykonywać masażu Shantala?
Pomimo iż masaż jest bezpieczny, to jednak nie należy go wykonywać w pewnych sytuacjach. Do takich okoliczności należy przede wszystkim przeziębienie, któremu towarzyszy katar lub gorączka. Nie należy również masować dziecka bezpośrednio po szczepieniu i kilka dni po nim. Aby zapewnić maluchowi w tym momencie pełen komfort i mieć go zawsze na oku, warto zadbać o wygodne łóżeczko turystyczne. Opinie o produktach znajdziemy w Internecie, co na pewno pomoże wybrać odpowiedni model.
Masażu Shantala nie należy wykonywać również w przypadku pojawienia się na skórze wysypki lub zadrapania. Nie wiemy, jak na nasz dotyk zareagują widoczne zmiany, dlatego najlepiej odłożyć zabieg na kilka dni do całkowitego ich zniknięcia. Jeśli maluch jest niespokojny lub np. ząbkuje i widzimy, że nie ma ochoty na masaż, nie należy go do tego zmuszać. Tak samo jest i w drugą stronę, kiedy rodzic nie czuje się najlepiej lub jest po prostu zmęczony, warto przełożyć zabieg na inny dzień. W przypadku poważnych chorób, takich jak np. padaczka, dysplazja czy też różnego rodzaju nowotwory, wykonanie zabiegu może być niewskazane, dlatego lepiej poradzić się lekarza, aby uniknąć przykrych skutków masowania.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ