fbpx

Kultowe brytyjskie komedie romantyczne

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

Z pewnością sporo radości i emocji mogą przynieść nam darmowe spiny bez depozytu, jak i komedie. Szczególnym powodzeniem cieszą się komedie romantyczne, zwłaszcza w brytyjskim wydaniu. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało sporo ciekawych produkcji z UK, z których część ma już status kultowych. Postanowiliśmy zatem stworzyć naszą listę takich tytułów.

 

Cztery wesela i pogrzeb

Zaczynamy od filmu, dzięki któremu Hugh Grant stał się światową gwiazdą, jak i królem komedii romantycznych. Produkcja z 1994 roku przedstawia nam grupkę znajomych, którzy dosyć często chodzą po weselach znajomych. Główną postacią jest tu Charles, który choć nie narzeka na powodzenie u kobiet, to jednak w ogóle nie myśli o ożenku. Wszystko to zmienia się wraz z poznaniem Amerykanki, Carrie, która wywiera na nim ogromne wrażenie. Po upojnej nocy odrzuca jej propozycję małżeństwa, a dopiero po pewnym czasie uświadamia sobie, jak wielki błąd popełnił. Gdy próbuje go naprawić, okazuje się, że Carrie niedługo wychodzi za mąż. Rozpoczyna to cały cykl niefortunnych zdarzeń, wśród których dominować będą wesela i pogrzeb. W filmie zobaczyć możemy także Andie MacDowell, Rowana Atkinsona, Kristin Scott Thomas.

 

Notting Hill

Przed nami kolejny kultowy tytuł, tym razem z 1999 roku i znów z Hugh Grantem w jednej z głównych ról. William Thacker to rozwodnik, który nie ma szczęścia w miłości. Prowadzi małą księgarnię, a większość czasu spędza z grupką znajomych. Jego życie zmienia się jednak w momencie, gdy do jego sklepu wchodzi Anna Scott. To jedna z najbardziej znanych aktorek filmowych, której zdjęcia znajdują się we wszystkich magazynach czy na billboardach. Anna nieoczekiwanie całuje Williama, co rozpoczyna bardzo dziwny romans między nimi. W filmie obok Hugh Granta zobaczyć możemy Julię Roberts, Ehysa Ifansa, Ginę McKee.

Dziennik Bridget Jones

W 2001 roku światło ujrzała ekranizacja światowego bestsellera Helen Fielding. Dziennik Bridget Jones okazał się ogromnym sukcesem, więc nikogo nie dziwił fakt, że szybko zabrano się za film na podstawie powieści. Bridget Jones to 32-letnia mieszkanka Londynu, która wraz z nowym rokiem składa sobie kilka postanowień, a jednym z nich jest prowadzenie osobliwego pamiętnika. Ponadto chce wreszcie spotykać się z porządnymi facetami. Jej pierwszy wybór pada na jej szefa Daniela. Okazuje się on jednak kobieciarzem, więc Bridget szybko z niego rezygnuje. Za namową matki poznaje Marka. Na pierwszy rzut oka wydaje się jej nudny i oziębły. Z czasem jednak zaczyna odkrywać jego dobre strony. W filmie wystąpiła Renée Zellweger, Colin Firth i oczywiście Hugh Grant! Doczekaliśmy się także dwóch kolejnych części filmowych.

 

To właśnie miłość

Nie ma praktycznie świąt Bożego Narodzenia bez tego filmu z 2003 roku. Jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych brytyjskich filmów, w którym pokazanych zostało 10 różnych historii, z których sporo krzyżuje się ze sobą. Mamy tu zatem nowego premiera Wielkiej Brytanii, podstarzałego rockmana, wdowca, który wychowuje samotnie syna, małżeństwo w kryzysie, czy chłopca zakochanego w koleżance ze szkoły. Wszystkie historie dzieją się w okresie przedświątecznym i w czasie samego Bożego Narodzenia. To właśnie miłość to niezwykle kultowe dzieło, które doczekało się wielu nawiązań. Nie można zapominać o doborowej obsadzie: Alan Rickman, Liam Neeson, Colin Firth, Bill Nighy, Laura Linney i oczywiście nasz niezawodny – Hugh Grant!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ