Laktatory ręczne ranking
Ostatnio aktualizowane: 14.12.24
Wbrew pozorom wybór laktatora ręcznego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku produktom i sprawdzić, które z nich są godne polecenia. W tym celu przeanalizowaliśmy opinie konsumentów, a także wzięliśmy pod uwagę jakość poszczególnych modeli i łatwość obsługi. W naszym rankingu pierwsze miejsce zajął laktator Philips Avent SCF 330/20. Został on zrobiony z dobrych gatunkowo tworzyw. Wykazują one dużą odporność na uszkodzenia, więc możesz mieć pewność, że produkt będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Użyte do produkcji materiały nie zawierają Bisfenolu A, który ma zły wpływ na funkcjonowanie organizmu. Prezentowany model sprzedawany jest w zestawie z butelką, co jest sporym udogodnieniem. Jeśli nie jesteś pewna, czy przedstawiony produkt spełni Twoje oczekiwania, zapoznaj się z dokładnymi opisami innych, przygotowanych przez nas propozycji. Na drugim miejscu rankingu uplasował się laktator Tommee Tippee. Jest on dostępny w atrakcyjnej cenie. Kupując ten produkt otrzymamy w zestawie wszystkie niezbędne podczas odciągania pokarmu elementy.
Tabela porównawcza
Najlepsze laktatory ręczne w 2024 roku
Jeśli trafiłaś tu w poszukiwaniu laktatora, to pewnie właśnie zostałaś mamą. Dzięki laktatorowi, Twoje dziecko może otrzymać Twój pokarm nawet jak Cię nie ma obok. Aby wybrać odpowiedni laktator dla siebie przeczytaj nasz ranking laktatorów ręcznych, w którym opiszemy pięć czołowych produktów, przekażemy ich cechy, a także opinie użytkowników. Zapraszamy do lektury.
Philips Avent SCF 330/20
Pierwszy z opisywanych modeli Philips Avent SCF 330/20, to laktator ręczny, który, jak pisze producent, powstał po wielu konsultacjach z kobietami używającymi laktatorów, a także doradcami laktacyjnymi. Dzięki tym konsultacjom powstał model, który pozwala mamie w wygodnej pozycji poddać się masażowi miękkiej nakładki laktatora, która stymuluje wypływ mleka.
W zestawie znajdziemy laktator, pokrywkę na lejek, butelkę 125 ml, smoczek do butelki, nakładkę masującą – rozmiar standard, higieniczną nakładkę na butelkę, oraz dysk uszczelniający do butelki. Aby użyć laktatora, należy przyłożyć nasadkę masująca do piersi, a następnie nacisnąć rączkę aż do momentu uczucia ssania. Czynność należy powtarzać tak długo aż ściągnie się wystarczającą ilość pokarmu.
Ponieważ ściąganie pokarmu odbywa się wprost do butelki, z której możemy karmić dziecko, wystarczy założyć smoczek, aby przystąpić do karmienia. W butelce tej też można przechowywać pokarm w lodówce, aby podać dziecku w późniejszym terminie. Młode mamy, gdy opisywały działanie tego laktatora, mówiły, że jest on intuicyjny i cichy w działaniu. Łatwy w obsłudze, a także kompatybilny z innymi akcesoriami Avent.
Philips Avent SCF 330/20 to laktator ręczny wyposażony w nakładkę masującą i butelkę o pojemności 125 ml. Produkt został wykonany z polipropylenu.
Zalety
Kompaktowe wymiary: Z uwagi na to, że model ma kompaktowe wymiary jego przechowywanie nie stanowi problemu. Zmieści się on w każdej średniej wielkości torebce, dzięki czemu będziemy mogli go zabrać ze sobą wszędzie.
Pielęgnacja: Warto podkreślić, że wszystkie dołączone do laktatora elementy – m.in. butelka, pokrywka czy wkładki laktacyjne można myć w zmywarce. W efekcie utrzymanie produktu w czystości nie stanowi problemu, a my możemy zaoszczędzić trochę czasu.
Jakość: Model został wykonany z dobrych gatunkowo, a także bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Nie zawiera Bisfenolu A, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Korzystając z Philips Avent SCF 330/20 masz zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Pokrywka: Do kompletu dołączona została pokrywka zamykająca, która umożliwia łatwe przechowywanie pokarmu. Dzięki niej możesz przygotować jedzenie dla swojego dziecka i mieć pewność, że nie wyleje się ono w torebce.
Obsługa: Wiele osób podkreśla, że obsługa laktatora nie jest trudna, dlatego nikt nie powinien mieć z tym problemu.
Wady
Nakładka masująca: Część osób zauważyło, że w trakcie użytkowania mleko dostaje się pod nakładkę masującą, co zmniejsza komfort użytkowania.
Tommee Tippee 234148
Zastanawiając się nad tym, które z urządzeń to najlepszy laktator ręczny, nie możemy pominąć modelu Tommee Tippee 234148. Producent opisuje ten model, jako urządzenie najwyższej jakości, a do tego dyskretny i wygodny w obsłudze. Dzięki tym cechom może on służyć mamom w podróży. Składa się on zaledwie z 3 części, co powoduje, ze zarówno czyszczenie jak i składanie jest niezwykle proste.
Miękka muszla laktacyjna zawiera delikatne masujące wypustki, które pozwalają na delikatniejsze odciąganie mleka z piersi. Ręczna obsługa laktatora ma te zaletę, że kobieta sama reguluje siłę ssania do własnych potrzeb. W zestawie wraz z laktatorem znajdziemy adapter do butelek tommee tippee, zapasowy zaworek, butelkę Closer to Nature Easi-Vent 150 ml, pojemnik na mleko, sześć jednorazowych wkładek laktacyjnych, oraz ergonomiczny sterylizator mikrofalowy.
Opinie mam o laktatorach ręcznych Tommee Tippee 234148 mówią, że są one dobrej jakości w dobrej cenie, a sterylizator sprawdza się przy małych butelkach. Ponadto model ten łatwo, cicho i wygodnie ściąga pokarm.
Laktator Tommee Tippee to produkt pozbawiony Bisfenolu A. W opakowaniu znajdziemy m.in. 150 ml butelkę na pokarm, pojemnik na mleko i wkładki laktacyjne.
Zalety
Budowa: Model niewiele waży, więc jego przenoszenie nie stanowi problemu. Dobrze wyprofilowana rączka ułatwia odciąganie pokarmu i zwiększa nasz komfort. Laktator składa się jedynie z 3 części, więc jego użytkowanie jest niezwykle łatwe, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia.
Bezpieczeństwo: Użyte do produkcji Tommee Tippee tworzywa są nie tylko dobrej jakości, ale także bezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkt nie zawiera Bisfenolu A, czyli substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia.
Wypustki masujące: Laktator został wyposażony w wypustki masujące. W rezultacie nie musimy obawiać się, że brodawki zaczną nas boleć, przez co cały proces wywoła dyskomfort.
Pojemnik do sterylizacji: Kupując produkt otrzymamy pojemnik do sterylizacji w kuchence mikrofalowej. Dzięki temu będziemy mogli zachować odpowiedni poziom higieny.
Wady
Siła ssania: W opiniach konsumentów pojawia się informacja o tym, że siła ssania laktatora mogłaby być nieco większa. Wtedy odciąganie mleka zajmowałoby mniej czasu.
Canpol Basic 12/205
Trzeci z produktów, Canpol Basic 12/205, to najtańszy z opisywanych przez nas produktów, sprawdźmy czy jest to dobry i tani laktator ręczny? W opisie producenta znajdujemy informację, że jest on intuicyjny w użyciu, prosty w obsłudze i montażu. Ergonomiczny uchwyt ułatwia trzymanie urządzenia i ściąganie mleka, a niewielka ilość elementów, z jakich laktator się składa ułatwia utrzymanie go w czystości.
Dobrze wyprofilowany lejek szczelnie przylega do piersi, a silikonowa nakładka masując pierś ułatwia odciąganie pokarmu. Model ten jest kompatybilny ze wszystkimi butelkami szeroko i wąsko otworowymi marki Canpol. Do tego modelu laktatora w zestawie dołączono butelkę z wąskim gwintem o pojemności 130 ml, pierścień do butelki, nakrętkę do butelki, oba z wąskim gwintem oraz element łączący silikonową membranę z rączką.
Znajdziemy także rączkę laktatora, podstawkę, pokrywkę, silikonowy smoczek, oraz opakowanie do przechowywania całego zestawu. Wśród klientek, które zakupiły ten model są opinie, że laktator ten jest lepszy od elektrycznego, bo jest niezawodny w każdej sytuacji. Jest za to dużo tańszy, a do tego łatwy w użyciu. Pasuje też do wielu butelek.
Canpol Basic 12/205 to bardzo dobry laktator ręczny do 50 zł. Produkt został zrobiony z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw. Model jest kompatybilny z butelkami i akcesoriami marki Canpol.
Zalety
Budowa: Jak zapewniają konsumenci, uchwyt jest odpowiednio wyprofilowany, co poprawia komfort użytkowania. Butelka wyposażona została w podstawkę stabilizującą, która gwarantuje, że sprzęt nie ześlizgnie się z blatu.
Pokrowiec: Do zestawu dołączony został wygodny pokrowiec na laktator. W efekcie przechowywanie sprzętu jest niezwykle łatwe. Pokrowiec okazuje się bardzo użyteczny szczególnie podczas podróży. Nie musimy obawiać się, że produkt pobrudzi się w trakcie transportu.
Butelka: Znajdująca się w zestawie butelka ma solidnie wykonany smoczek. Jest on odpowiednio miękki i przyjemny w dotyku, co ułatwia dzieciom jedzenie. Wybierając ten laktator nie musimy dokupywać dodatkowej butelki do karmienia.
Wady
Przyssawka: Niektóre kobiety twierdzą, że przyssawka została wykonana ze stosunkowo twardych tworzyw. W rezultacie może powodować uczucie dyskomfortu w trakcie odciągania pokarmu.
Lovi Protect 5/500
Czwarty z kolei w naszym ranking jest laktator dwufazowy Lovi Protect 5/500. Konstrukcja tego urządzenia odwzorowuje naturalny rytm ssania u dziecka. Najpierw stymulacja pobudza wypływ pokarmu, by następnie nastąpiło ssanie i aktywne jego pobieranie.
Producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu naturalnego rytmu ssania dziecka, można odciągnąć więcej pokarmu w krótszym czasie. Laktatora można używać za pomocą jednej ręki, bo proces ten jest łatwy i prosty. W całości zestawu wchodzą: ergonomiczna, antypoślizgowa rączka, nakładka masująca, a także akcesoria do przechowywania pokarmu: butelka 150 ml, adapter do butelki, kubeczek z miarką, a także 10 szt. wkładek laktacyjnych oraz torba do przechowywania laktatora.
Aby prawidłowo, skutecznie i szybko odciągnąć pokarm należy zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ ważne jest ustawienie rączki i faz ssania. Po zapoznaniu się z obsługą ściąganie mleka przebiega sprawnie. Od użytkowniczek dowiedzieliśmy się, że po zapoznaniu się ze sposobem działania, obsługa jest prosta. Urządzenie też łatwo się składa i nie ma problemów z utrzymaniem go w czystości. Jednym słowem: dobra jakość, wygląd i wygoda.
Laktator ręczny Lovi Protect 5/500 sprzedawany jest w zestawie z butelką Medical o pojemności 150 ml. Produkt nie zawiera Bisfenolu A.
Zalety
Etui: Jeśli zdecydujemy się na zakup tego modelu, otrzymamy w zestawie etui. W efekcie przenoszenie produktu będzie łatwe, a co najważniejsze higieniczne.
Siła ssania: Laktator umożliwia regulacji siły ssania. Dzięki temu możemy dopasować sprzęt do naszych aktualnych potrzeb i zwiększyć jego efektywność.
Rączka: Umieszczona na produkcie rączka ma odpowiedni kształt, co sprawia, że dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej. Jest pokryta przyjemną w dotyku powłoką, więc nie powoduje otarć, ani innych podrażnień.
Wady
Obsługa: Pewna grupa kobiet zauważyła, że na początku obsługa laktatora może okazać się problematyczna.
Siła ssania: W recenzjach niektórych osób można przeczytać, że siła ssania modelu powinna być większa. Odciąganie pokarmu bywa czasochłonne.
Medela Harmony + Calma MO-005.2040
Ostatni z opisywanych laktatorów jest również najdroższym. Jego cena to około 250 zł. Jest to również laktator dwufazowy. Na początku następują szybkie ruchy stymulujące wypływ pokarmu, a następnie długie, bardziej intensywne naśladujące ssanie dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się więcej odciągniętego pokarmu w krótszym czasie.
Ręczna obsługa sprawia, że kobieta ma pełną kontrolę nad odciąganiem pokarmu i siły ssania. Natomiast niewielka waga, ergonomiczny uchwyt i prostota obsługi powoduje, że odciągacz pozwala na dyskretne jego użycie. Ze względu na swoje małe rozmiary i niską wagę jest to model wygodny do użycia w podróży. Firma Medela podkreśla, że do skutecznego i bezbolesnego odciągania pokarmu oraz całkowitego opróżnienia piersi w krótkim czasie, potrzebny jest lejek odpowiedniego rozmiaru.
Firma oferuje lejki w pięciu rozmiarach. Standardowy rozmiar, w który jest wyposażony laktator to rozmiar M o wielkości 24 mm. Poza nim można dokupić lejki o rozmiarach: S – 21 mm, L – 27 mm, XL – 30 mm, oraz XXL – 36 mm. Panie używające tego modelu piszą o nim, że jest wytrzymały, łatwy w użyciu i myciu, a także cechuje go dobra skuteczność ściągania pokarmu.
Medela Harmony + Calma to ręczny laktator objęty 2-letnią gwarancją producenta. Do zestawu dołączono m.in. butelkę i wkładki laktacyjne.
Zalety
2-Phase Expression: W laktatorze zastosowano technologię 2-Phase Expression, która sprawia, że sprzęt odwzorowuje naturalny odruch ssania dziecka i jego poszczególne fazy, dzięki czemu proces odciągania mleka jest przyjemny.
Cicha praca: Wiele mam potwierdza, że produkt cicho pracuje. Możesz więc z niego korzystać bez obaw o to, że obudzisz śpiące obok Ciebie dziecko.
Wady
Czyszczenie: Pod uszczelką czasami zbierają się zanieczyszczenia. Ich usunięcie jest dla niektórych osób problematyczne.
Jakość: Część osób jest zdania, że rurka ssąca jest zrobiona z nie najlepszych tworzyw. Istnieje więc ryzyko, że element ten stosunkowo szybko ulegnie uszkodzeniu, przez co korzystanie z laktatora będzie utrudnione.
Jaki laktator ręczny kupić?
Przewodnik zakupowy
Wiele młodych mam wie, jak ważne są regularne posiłki ich maleństwa. Niestety, czasem z różnych przyczyn, nie możemy być przy naszym maluchu. W takich sytuacjach, dobrym rozwiązaniem jest zakup laktatora. Dzięki niemu, będziesz w stanie zapewnić Twojemu dziecku pokarm, nawet gdy Ciebie nie będzie obok niego. Ze względu na ważną rolę, jaką pełni to urządzenie, niezbędny jest zakup możliwie najlepszego modelu na rynku. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, na co zwrócić uwagę oraz jaki laktator ręczny wybrać.
Laktator to urządzenie, które służy do odciągania pokarmu z piersi . Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup takiego urządzenia, gdyż pozwala ono pozbyć się nadmiaru mleka z piersi. Dzięki temu, możesz zrobić niewielki zapas, aby w czasie Twojej nieobecności czy długiej podróży pociągiem, Twój maluch miał co jeść. Wiele kobiet, które udaje się ze swoim maleństwem w miejsca publiczne, przyznaje, że używają laktatorów, gdyż nie czują się komfortowo karmiąc w kawiarniach czy restauracjach. Prezentowane przez nas modele ręczne służą do manualnego odciągania mleka.
Zaletą laktatorów ręcznych jest ich tempo odciągania pokarmu oraz cicha praca. Wiele modeli elektrycznych pracuje na wysokich obrotach, co podrażnia brodawkę.
Różne modele – jaki laktator ręczny jest najlepszy?
Laktatory ręczne są bardzo wygodnymi w użyciu sprzętami. Dzięki ich cichej pracy i prostej obsłudze, mogą być one używane w każdym miejscu – zarówno w domu, jak i w miejscu publicznym, Co więcej, rozmiary takich urządzeń są dość niewielkie, zatem bez trudu można je zapakować do swojej torebki, by zawsze mieć je przy sobie.
Wśród laktatorów ręcznych wyróżniamy kilka typów. Pierwszym z nich jest laktator gruszkowy. Jest to najprostszy i najbardziej popularny model. Należy go umieścić na piersi, a mleko jest odciągane za pomocą gruszki. Nacisk sprawia, że brodawka jest zasysana, co pomaga pozbyć się pokarmu. Do aparatury przymocowany jest pojemniczek, gdzie ścieka odsysane mleko.
Drugim typem jest laktator tłokowy. Jego działanie jest dość podobne do modelu gruszkowego, bowiem również wymaga pracy obu rąk. Przy pomocy pierwszej ręki przytrzymujesz przy swojej piersi lejek. Z kolei drugą, dokonujesz miarowego nacisku na tłok. Dzięki temu, w prosty sposób mleko jest odciągane z piersi mamy do butelki.
Trzecim rodzajem jest laktator z pompką. To bardzo proste i wygodne w użyciu urządzenie. Co istotne, do jego obsługi w zupełności wystarczy tylko jedna ręka. Cały proces polega na przytrzymaniu lejka i przy pomocy tej samej dłoni, odpompowaniu mleka, które potem zostaje przelane do butelki.
Kompletne i bezpieczne urządzenie
Aby Twój laktator działał prawidłowo, musisz upewnić się, że posiada on wszystkie niezbędne elementy. Pierwszym z nich jest lejek, inaczej nazywany kapturkiem ssącym. Powinnaś dopilnować, aby ta część przyrządu była możliwie najwygodniejsza. Dzięki temu, sam proces odciągania pokarmu będzie komfortowy. W wielu urządzeniach, lejek wykonany jest z silikonu, co sprawia, że nie podrażnia kobiecej piersi. Drugim, istotnym elementem wyposażenia laktatora jest butelka, do której odprowadzane jest mleko. Standardowe modele mają pojemność 125 ml. Warto jednak zainwestować w specjalny adapter, który przeleje pokarm do pojemnika o innym kształcie. Dzięki temu, będziesz w stanie przechowywać więcej mleka.
Trzecim elementem, który znajduje się we wszystkich zestawach jest kolekcja nakrętek. Za ich pomocą, szczelnie zamkniesz mleko i będziesz mogła je przechowywać do czasu, aż Twój maluch będzie go potrzebować. Przydatnym dodatkiem na pewno okaże się specjalny dysk zabezpieczający, dzięki któremu Twoje butelki zostaną zamknięte w szczelny sposób. Sprawi to, że będziesz mogła je zamrażać. Takie rozwiązanie ułatwi Ci przechowywanie.
Dodatkowe elementy
Wiele firm produkujących sprzęt dla młodych mam, stara się wyjść naprzeciw ich potrzebom. Z tego powodu, wiele zestawów zostało wzbogaconych o dodatkowe elementy, które ułatwią Ci obsługę laktatora. Jednymi z najczęściej docenianych przez konsumentki elementów są specjalne podstawki, które ułatwią Ci przechowywanie laktatora tak, by się nie zabrudził. Wielu producentów dodaje również sterylizatory butelek. Niestety, w domowych warunkach nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni zabić wszystkie bakterie. Ten dodatkowy przyrząd zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo naszego dziecka.
Bezpieczeństwo
Ważną kwestią jest to, aby zakupiony laktator był bezpieczny. Ważne jest, by Twój model nie zawierał bisfenolu, czyli związku chemicznego, który jest często wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Niestety, ma on właściwości uczulające. Aby zapewnić sobie i Twojemu maluchowi pełne bezpieczeństwo upewnij się, że wszystkie materiały, które znajdują się w laktatorze posiadają stosowny atest i zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością.
Dobrej jakości sprzęty na pewno będą posiadały informację, że spełniają wyznaczone przez Unię Europejską normy. Poza tym, rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka jest gwarantem tego, że Twój laktator jest bezpieczny.
Laktatory ręczne w dobrych cenach
Koszty zakupu takich urządzeń są podyktowane ich wielkością oraz marką. Im więcej elementów zawiera zestaw, tym więcej za niego zapłacisz. Pamiętaj jednak, że laktator to przyrząd, który na pewno Ci się przyda. Dzięki niemu, będziesz mogła zaplanować sobie dzień pełen relaksu, nie martwiąc się o to, czy Twoje maleństwo będzie miało posiłek. Ponadto, wiele kobiet używa laktatorów, gdyż w czasie posiłków dzieci są w pracy. W sklepach znajdziesz modele, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Najtańszym wariantem są laktatory typu gruszka, koszt ich zakupu nie przekracza 30 zł.
Jak odciągać mleko laktatorem ręcznym?
Korzystanie z laktatora ręcznego po raz pierwszy może być problematyczne. Warto więc dowiedzieć się, jak uniknąć uczucia dyskomfortu i delikatnie, a przy tym efektywnie odciągać pokarm za pomocą wspomnianego urządzenia. W przygotowanym przez nas tekście znajdziesz wiele, cennych wskazówek, które rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości.
Kiedy warto kupić laktator ręczny?
Kobiety szukają nie tylko informacji na temat tego, jaki laktator ręczny jest polecany przez młode mamy, ale także chcą wiedzieć, kiedy warto zdecydować się na zakup takiego sprzętu. Bez wątpienia tego typu produkt okaże się przydatny, kiedy kobieta ma bardzo dużo pokarmu lub dziecko nie odciąga wystarczającej ilości mleka. Laktator jest także niezastąpiony, kiedy mama chce wrócić do pracy i codziennych obowiązków.
Jak przygotować się do odciągania mleka?
Aby odciąganie mleka przebiegało sprawnie musimy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o odpowiednią higienę piersi. Ta część ciała powinna być czysta. Ważne jest również to, aby przed użyciem sprzętu zdezynfekować go. Pozwoli nam to uniknąć bolesnych podrażnień skóry czy chorób. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że mleko trafia do sterylnie czystego pojemnika, a tym samym karmienie dziecka jest w pełni bezpieczne. Przed rozpoczęciem użytkowania laktatora trzeba przyjąć wygodną pozycję. Najlepiej, jeśli ułożymy się w miękkim fotelu lub na sofie. Powinniśmy zadbać o odpowiednie podparcie pleców, ponieważ w innym wypadku już po kilku minutach możemy odczuwać bolesny ucisk w kręgosłupie.
Odciąganie mleka – krok po kroku
Na samym wstępie warto podkreślić, że nauka odciągania mleka zabiera trochę czasu. Nawet jeśli stosujemy najlepszej jakości laktator, musimy przygotować się na to, że z początku czynność ta będzie skomplikowana. Jednak w miarę upływu czasu zyskamy wprawę, a co najważniejsze nasze ciało przyzwyczai się do nowej sytuacji. Jeśli decydujemy się na odciąganie pokarmu poza godzinami, w których zwykle karmimy dziecko, na początku możemy mieć mniej mleka. Wszystko przez to, że ciało przyzwyczajone jest do produkcji pokarmu w określonych godzinach.
Aby rozpocząć odciąganie mleka przy użyciu laktatora ręcznego trzeba przyłożyć lejek do piersi. Musimy zadbać o to, aby element ten dobrze przylegał do ciała. W innym wypadku powietrze będzie uciekać, a tym samym odciąganie pokarmu będzie znacznie mniej efektywne. Później należy jedynie dociskać rączkę, która wprawi cały mechanizm w ruch. Po zakończeniu odciągania mleka należy dokładnie umyć laktator. Nie warto zostawiać sprzętu do późniejszego czyszczenia, bo może się zdarzyć, że zapomnimy o jego pielęgnacji. Co więcej, istnieje większe ryzyko, że na powierzchni rozwiną się groźne bakterie.
Jak przygotować odciągnięte mleko do podania dla dziecka?
Świeżo odciągnięte mleko można od razu podawać dziecku. Zwykle laktator zbiera pokarm do butelki, na którą wystarczy nałożyć odpowiedni dla naszego dziecka smoczek. Jest to duże ułatwienie dla rodziców. Możemy także zdecydować się na pozostawienie mleka w lodówce. W takim wypadku przed podaniem należy podgrzać pokarm do temperatury ok. 36 st. C. Mleko matki można także zamrozić. W wyniku tego procesu nie traci ono swoich właściwości. W rezultacie mama może mieć niewielkie zapasy, które wykorzysta w nagłej sytuacji. Przed podaniem mleko należy rozmrozić i podgrzać. Niewskazane jest, aby raz rozmrożony pokarm zamrażać ponownie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ