fbpx

Ranking 5 najlepszych laptopów dla dzieci w 2024

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Laptop dla dzieci – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Z uwagi na liczbę dostępnych na rynku laptopów dla dzieci, wielu konsumentów ma kłopot z wyborem odpowiedniego modelu. Dlatego też postanowiliśmy przygotować ranking tego typu produktów. Polecanym przez klientów modelem jest laptop Smily Laptop Mądra Główka 8218. Zabawka pozwala dzieciom rozwijać koncentrację i pamięć i jest łatwa w obsłudze, pomaga w nauce liczenia oraz przy poznawaniu liter i kształtów. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Niebiesko-żółta kolorystyka laptopa spodoba się każdemu dziecku. Inną, równie ciekawą zabawką jest Smily Play 8030. To interaktywny laptop dla dzieci w wieku 3 – 6 lat, który ma do wyboru dwie wersje językowe, a więc polską i angielską. Jest on solidny, ma stosowne certyfikaty i spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Zabawka jest kolorowa, to bardzo dobry pomysł na prezent.


5 najlepszych laptopów dla dzieci. Opinie w 2024 roku

 

Dzieci kochają nowinki technologiczne. Telefony, tablety i laptopy to zabawki “must have” dziecka XXI wieku. Trzeba być jednak świadomym, że takie sprzęty niosą za sobą pewne zagrożenie. Dlatego chcemy zaproponować laptopy stworzone z myślą o najmłodszych. Takie edukacyjne urządzenia będą najlepszym wyborem dla dziecka, które zaczyna swoją przygodę z elektroniką.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To zabawka o wyglądzie małego laptopa ćwicząca u dzieci pamięć i koncentrację, a także naukę języka polskiego oraz matematyki. Zainstalowano w nim 40 różnych gier i zabaw, a także quizy i zagadki na trzech poziomach trudności.

Wady

Nie wszyscy rodzice są zadowoleni z wyświetlacza tego małego laptopa. Część osób twierdzi, że jest on ubogi i często wyświetla zbyt ciemny obraz, słabo widoczny, na którym trudno jest rozpoznać wyświetlane animacje.

Podsumowanie

Zabawka sprawdzi się u dzieci powyżej 3 roku życia zainteresowanych nauką pisania, a także dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem. Zabawka składa się z wyświetlacza LCD, klawiatury i funkcyjnej myszki.

Drugi wybór

Zalety

Zabawka jest kolorowa i tym samym atrakcyjna dla maluchów. Wyposażono ją w niewielki ekran LCD, na którym wyświetlane są różne animacje. Podczas zabawy dziecko poznaje nowe słowa nie tylko w języku polskim, ale i angielskim.

Wady

Niektórzy rodzice twierdzą, że laptop wyposażono w zbyt małą ilość opcji. Dziecko ma do wyboru tylko 6 różnych zabaw (m.in. nauka alfabetu).

Podsumowanie

To interaktywny model, który jest zasilany 3 bateriami AA (dołączono je do zestawu). Laptop został wykonany z dobrego gatunkowo plastiku, co zapewnia mu trwałość. Dzięki niemu maluch ćwiczy koncentrację, uczy się logicznego myślenia, a także analizowania informacji. Zabawka jest polecana dzieciom od 3. do 6. roku życia.

Rozważ też

Zalety

Interaktywny laptop nadaje się dla dzieci już od 18. miesiąca życia. Uczy przez zabawę, dzięki interaktywnej klawiaturze oraz dodatkowym efektom świetlnym i dźwiękowym. Sprawdza się do nauki liter, cyfr i kształtów. Obsługa laptopa jest prosta, wystarczy nacisnąć jeden z klawiszy lub użyć myszki, aby uruchomić zabawkę. Atrakcyjny, kolorowy wygląd laptopa przykuwa uwagę dziecka.

Wady

Konstrukcja laptopa Dumel nie jest wystarczająco wytrzymała, aby małe dziecko jej nie uszkodziło innymi zabawkami lub uderzając sprzętem o podłogę. W efekcie produkt nie jest długotrwały.

Podsumowanie

Twoje dziecko szybciej pozna litery, cyfry i kolory za pomocą interaktywnego laptopa Dumel. Ciekawy i kolorowy design zachęca malucha do zabawy i nauki. Obsługa laptopa jest łatwa, dziecko może bawić się nim samo. Zabawka wykorzystuje połączenie efektów dźwięków i wizualnych, aby zainteresować malucha. Może on bawić się melodiami, poznawać kształty i kolory.

 

1. Smily Laptop Mądra Główka 8218

 

Smily laptop mądra główka 8218 to gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci powyżej 3 roku życia przypominająca przenośny komputer. Zabawka dobrze rozwija pamięć i koncentrację, a także wspomaga naukę matematyki i języka polskiego. Ten dobry laptop dla dzieci ma wbudowanych 40 gier i zabaw o trzech różnych poziomach trudności.

Ponadto laptop edukacyjny dla dzieci ma szereg quizów i zagadek prowadzących naukę przez zabawę. W razie potrzeby dziecko znajdzie niezbędne podpowiedzi. Laptop dla 3 latka ma wymiary 33 x 24,5 x 6,8 cm i do swojego działania potrzebuje dwóch baterii typu AA. Laptop mądra główka został zaopatrzony wyświetlacz LCD, klawiaturę i funkcyjną myszkę.

W kategorii najlepsze laptopy dla dzieci wyróżniliśmy, na podstawie opinii klientów, produkt Smily laptop mądra główka.

 

Zalety

Rozwija pamięć i koncentrację: Zabawka zawiera szereg quizów i zagadek dotyczących nauki kształtów oraz wiele ćwiczeń pamięciowych o trzech stopniach trudności.

Nauka liczenia i pisania: Wśród 40 gier i zabaw są i takie, które ćwiczą pisanie w języku polskim, a także dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie.

Atrakcyjny wygląd: Zabawka wygląda podobnie do laptopa używanego przez rodziców. Dziecko więc czuję się wyróżnione posiadając podobny sprzęt.

Wymiary: Wymiary zabawki zostały dostosowane do wieku trzyletniego dziecka.

Niska cena: Ten dobry i tani laptop dla dzieci kupimy za niewiele więcej niż 100 zł.

 

Wady

Ubogi wyświetlacz: Część rodziców wskazuje, że wyświetlacz w swojej konstrukcji jest dość ubogi, często zbyt ciemny i słabo na nim widać wyświetlane animacje.

 

 

 

 

2. Smily Play Laptop Dwujęzyczny Podświetlany 8030

 

Osoby szukające zabawki dla dziecka w wieku 3 – 6 lat, powinny zainteresować się produktem Smily Play 8030. To interaktywny laptop z małym ekranem LCD, na którym wyświetlają się ciekawe animacje. Maluch ma do wyboru 6 różnych zabaw i to nie tylko w języku polskim, ale również angielskim.

Materiałem wykonania zabawki jest solidne tworzywo sztuczne. Jest ona zasilana 3 bateriami AA, które zostały dołączone do kompletu. To odpowiedni laptop zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Poprzez zabawę pociechy uczą się logicznego myślenia i analizowania informacji, rozwijają pamięć, a także ćwiczą koncentrację.

Wielu rodziców uważa, że to bardzo dobra zabawka dla dzieci. Jest ona kolorowa i solidna, a dodatkowo ma wszystkie wymagane certyfikaty, w tym CE. Istotną zaletą laptopa jest to, że maluchy mogą poznać wiele słów w obcym języku, co z pewnością ułatwi im późniejszą naukę w szkole.

Laptop Smily Play 8030 ma wymiary: 30 cm x 34 cm x 6 cm. Jest on zasilany 3 bateriami AA. To zabawka interaktywna dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

 

Zalety

Dwie wersje językowe: W czasie zabawy maluchy poznają nowe słowa, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Do wyboru jest 6 różnych opcji, w tym nauka liczenia oraz alfabetu.

Wytrzymałość: Do produkcji zabawki wykorzystano dobre gatunkowo tworzywo sztuczne. Nie należy się obawiać, że laptop szybko się zniszczy.

Regulator natężenia dźwięku: Podczas zabawy dziecko nie powinno przeszkadzać pozostałym domownikom, gdyż w razie potrzeby można zmienić poziom głośności dźwięków.

Uczy przez zabawę: Za sprawą laptopa maluch uczy się logicznego myślenia, rozwija pamięć i ćwiczy koncentrację. Te umiejętności bez wątpienia przydadzą mu się później w szkole.

 

Wady

Za mało zabaw: Część kupujących twierdzi, że dziecko ma do wyboru zbyt małą ilość zabaw. Ich zdaniem powinno być ich więcej niż 6.

 

 

 

 

3. Dumel Interaktywny Laptop Edukacyjny Kompute 33910

 

Zabawki dziecka powinny być nie tylko ładne, ale także kreatywne i wspierające rozwój. Taki jest interaktywny laptop edukacyjny Dumel 33910. Przeznaczony jest dla dzieci od 18. miesiąca życia i ma atrakcyjny dla dziecka kształt. Pomaga w poznawaniu liter, cyfr i kształtów. Laptop zawiera elementy dźwiękowe i wizualne, po naciśnięciu odpowiednich przycisków gra i świeci. Zabawka jest łatwa w obsłudze, uruchomienie jej jest proste, poradzi sobie z tym również małe dziecko.

Laptop składa się z ekranu, na którym wyświetlane są obrazki, litery i cyfry. Wydobywa się z niego również dźwięk opisujący przedstawiony symbol. Dzięki temu dziecko poznaje również słowa i rozwija mowę. Na klawiaturze znajduje się mini pianino. Po naciśnięciu każdego klawisza uruchomiona zostaje wesoła melodia. Ponadto laptop naśladuje dźwięki pojazdów.

Opinie rodziców, którzy wybrali interaktywny laptop dla swoich dzieci są pozytywne. Zabawka jest atrakcyjna dla maluchów, pobudza ich zainteresowania i wspiera rozwój. Laptop jest łatwy w obsłudze i nadaje się zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Interaktywny laptop edukacyjny Dumel 33910 ma wymiary: 33 cm x 31,5 cm x 7,5 cm. Ekran jest składany, więc po skończonej nauce zabawkę można wygodnie schować do szafki.

 

Zalety

Atrakcyjny wygląd: Kształt i design laptopa podobają się dzieciom, zabawka przykuwa ich uwagę i zachęca do nauki.

Mini pianino: Znajdujące się na klawiaturze mini pianino nie tylko urozmaica zabawę, ale także pozwala poznać dźwięki i proste melodie.

3 programy nauki: Laptop uczy dziecko literek, cyfr i kształtów w ciekawy i zabawny sposób, wspierając prawidłowy rozwój.

 

Wady

Nietrwała konstrukcja: Laptop łatwo pęka i ulega uszkodzeniom na skutek uderzenia innym przedmiotem, na przykład zabawką.

 

 

 

 

4. Kinderplay Laptop Dla Dzieci Edukacyjny Niebieski

 

Zabawka Kinderplay Laptop Dla Dzieci Edukacyjny jest odpowiednia dla maluchów już od 3. roku życia. Wygląda ona jak prawdziwy laptop, ma pełną klawiaturę, a w komplecie znajduje się myszka. Wymiary produktu są równe: 23 cm x 20 cm x 5 cm.

Pociechy mają do wyboru 50 różnych trybów zabawy i nauki w języku polskim. Są to programy do nauki liter, polskich słówek i cyfr, rozpoznawanie dźwięków, a także kilkanaście gier zręcznościowych. Możemy mieć pewność, że zabawka nie znudzi się dziecku za szybko. Laptop jest zasilany 3 bateriami AA.

Co o produkcie sądzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup? Ich zdaniem zabawka bardzo ciekawie się prezentuje, jest wytrzymała, a ponadto zapewnia dobrą zabawę przez długi czas. Dla rodziców ważne jest to, że ze względu na polską wersję językową maluchy nie mają problemu z obsługą sprzętu.

Produkt Kinderplay Laptop Dla Dzieci Edukacyjny jest polecany maluchom od 3. roku życia. Zabawka jest zasilana 3 bateriami AA. Jej wymiary to: 23 cm x 20 cm x 5 cm.

 

Zalety

Polska wersja językowa: Polska wersja językowa daje pewność, że dzieci poradzą sobie z obsługą laptopa i szybko wybiorą opcję, która je interesuje.

50 dostępnych programów: Zabawka daje pociechom do wyboru 50 programów zabawy i nauki. Maluchy poznają litery, cyfry i nowe słowa, mogą też zagrać w 18 gier zręcznościowych.

Tryb oszczędzania baterii: Jeśli dziecko zapomni o wyłączeniu laptopa, po upływie 3 minut bezczynności uaktywni się tryb oszczędzania baterii. To zapobiega ich szybkiemu rozładowaniu.

 

Wady

Za mały ekran LCD: Pojawiają się opinie, że ekran LCD umieszczony na zabawkowym wyświetlaczu jest za mały.

Za krótki kabel przy myszce: Myszka jest połączona z laptopem poprzez kabel, ale dzieci często narzekają, że jest on nieco za krótki.

 

 

 

 

5. Mój Pierwszy Laptop Tygrysek Smily Play AN-8078

 

Nasz ranking laptopów dla dzieci zamyka Smily Tygrysek AN-8078. Jest to zabawka interaktywna dla najmłodszych, która zachwyca swoim wyglądem, gdyż przypomina wesołego tygryska. Model ten ma system w języku polskim. Posiada przejrzystą klawiaturę, na której znajduje się sześć kolorowych przycisków o różnych kształtach.

Rodzice wysoko ocenili atrakcyjny wygląd produktu oraz jego solidne wykonanie. Zabawka jest całkowicie bezpieczna – nie ma tutaj odpadających, małych elementów, ani ostrych krawędzi. Należy jednak podkreślić, że jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3 roku życia. Laptop ma wbudowane wesołe melodie, dźwięki, a do tego mruga, co dodatkowo zwraca uwagę najmłodszych. Ma dwa tryby głośności: cichy i głośny.

Dzięki tej interaktywnej zabawce Twój maluch nauczy się literek, cyferek, kształtów, kolorów, a także będzie mógł zagrać w różne, ciekawe gry. Urządzenie zasilane jest dwiema bateriami AA 1,5V (dołączone do zestawu).

Smily Tygrysek AN-8078 to laptop dla dzieci zasilany bateriami. Produkt będzie odpowiedni dla dzieci od 1. roku życia.

 

Zalety

Walory edukacyjne: Poprzez zabawę dziecko może nauczyć się wielu nowych rzeczy. Laptop pozwala poznać litery, cyfry, kształty oraz kolory.

Efekty dźwiękowe: Wesołe melodie sprawiają, że najmłodsi chętnie bawią się zabawką. Wydawane dźwięki nie są zbyt głośne.

 

Wady

Wykonanie: Pewna grupa konsumentów zwróciła uwagę na to, że produkt nie jest dobrze wykonany. Tworzywo, z którego został zrobiony nie wykazuje odporności na uszkodzenia. Odkształca się i rysuje.

Klawiatura: Po pewnym czasie znajdujące się na klawiaturze przyciski przestają działać. Laptop staje się przez to mniej atrakcyjny, a dzieci nie mogą korzystać z wszystkich dostępnych w nim funkcji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki laptop dla dzieci kupić?

 

Laptopy dla najmłodszych dzieci to zabawki, które zapewnią im rozrywkę, a także służą celom edukacyjnym. Nie będzie to więc czas przeznaczony tylko na zabawę. Dzieci obserwują, co robią rodzice i lubią ich naśladować. Dlatego całkiem wcześnie interesują się multimediami. Nawet kilkuletnie maluchy potrafią dobrze obsługiwać proste rzeczy na komputerze. Jednak wybór takiego urządzenia nie jest łatwy. Stworzyliśmy ten poradnik, aby podpowiedzieć Ci, jaki laptop dla dzieci wybrać.

Dlaczego warto kupić laptop dla dzieci?

Laptopy dla dzieci to urządzenia, które mogą znacznie pomóc w rozwoju naszego dziecka. Podczas zabawy takim sprzętem, oprócz rozrywki, nasza pociecha będzie mogła nauczyć się wiele rzeczy. Zwykle urządzenia te w swojej pamięci posiadają wiele gier, które pomogą dziecku nauczyć się liczyć, alfabetu, poznawania kolorów i kształtów. Pomoże to maluchowi również w ćwiczeniu logicznego myślenia, koncentracji oraz pamięci.

 

Wiek dziecka

Pamiętajmy, aby nie kupować małemu dziecku skomplikowanego sprzętu z wieloma funkcjami. Będą one go tylko rozpraszać w poznawaniu najprostszych zagadnień. Taki przyrząd możemy kupić już nawet maluchowi, który dopiero skończył pół roku. Producenci zadbali o to, aby gry były przystosowane także dla takich dzieci. Urządzenia te powinny być bardzo proste w obsłudze, a ich wygląd powinien zachęcać je do użytkowania. Mają więc często kształt kolorowych zwierzątek. Dodatkowo posiadają one duże przyciski, a ich naciśnięcie skutkuje wydawaniem przez sprzęt różnych dźwięków. Na rynku znajdziemy specjalne laptopy muzyczne przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca życia. Na takim modelu nasza pociecha może tworzyć własną muzykę.

Dzięki laptopowi przeznaczonemu dla najmłodszych, dziecko ćwiczy sobie palce, nauczy się chwytać i ma możliwość trenować swój wzrok i słuch. Zabawki te najczęściej zasilane są bateriami. Dlatego pamiętajmy o ich regularnej wymianie, i by dziecko ich nie połknęło. Wraz z wiekiem malucha powinniśmy postawić na większą ilość funkcji. Dzieci poprzez zabawę na kolorowym urządzeniu, chętniej uczą się nowych rzeczy. Wybierając taki przyrząd należy zakupić więc taki model, aby był dobrze dopasowany do wieku naszej pociechy. Kupując komputer dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat pamiętajmy, aby oprócz gier edukacyjnych, dziecko mogło się także rozerwać. Dlatego też, oprócz gier, które nauczą je rozpoznawać literki, odgłosów zwierząt i liczenia, zadbajmy o to, aby dzięki tej zabawce mogło także poznawać świat.

 

Design – jaki laptop dla dzieci jest najlepszy?

Zabawki tego typu mają przeróżne kolory i kształty. Zwykle rozróżnione są na te dla chłopców i dziewczynek. Możemy wybrać spośród laptopów te ze wzorami samochodów lub superbohaterów. Dla dziewczynek zwykle przeznaczone są urządzenia z namalowanymi zwierzętami lub księżniczkami. Dlatego też specjalnie dla nich stworzono laptop Barbie.

Dla najmłodszych dzieci wybierzmy przyrząd, który ma duże przyciski ułatwiające ich wciśnięcie. Oprócz obudowy, nawet w pamięci laptopa zauważymy różne motywy, które zachęcą dziecko do nauki. Wybierzmy model, który nie ma żadnych ostrych krawędzi i elementów, które mogą zostać łatwo wyłamane i połknięte przez malucha.

 

Funkcje

Laptopy dla dzieci to zabawki, które potrafią uczyć poprzez zabawę. Mają one wgrane różne gry i zabawy edukacyjne. Najczęściej możemy spotkać gry, takie jak: nauka alfabetu, nauka cyferek, układanie puzzli, łączenie obrazków w logiczne pary, segregowanie śmieci, poznawanie odgłosów przyrody, naukę kolorów oraz naukę kształtów. Maluch bawiący się kolorowym laptopem zwykle chętniej nauczy się nowych rzeczy. Dla najmłodszych nie są zbyt skomplikowanymi urządzeniami, jednak zwróćmy uwagę na kilka elementów, które mogą ułatwić dziecku użytkowanie takiego sprzętu.

Do takich funkcji zalicza się: myszkę dostosowaną do dzieci praworęcznych i leworęcznych, ekran LCD, regulację głośności, rączkę do przenoszenia zabawki, automatyczne wyłączanie. Najlepszy laptop dla dzieci ma także wybór poziomu trudności dostosowany do wieku, przycisk powtarzania danej gry i wybór trybu zabawy lub nauki.

 

Wielkość ekranu

Jeżeli chodzi o wielkość ekranu, to optymalny wybór wynosi 8 cali. Sprawi to, że laptop będzie lżejszy i mniejszy. Może to być ułatwieniem dla małych dzieci, które chcą go przenosić w różne miejsca. Większy ekran zwykle okazuje się mało poręczny i trudny w przenoszeniu. Duży ekran także pochłonie dużo baterii, co skutkuje ciągłym ich wymienianiem.

Napęd optyczny

Wybierzmy model, który posiada napęd optyczny. Oprócz wgranych już wcześniej gier, dziecko będzie mogło odtworzyć płyty, na których znajdziemy jeszcze więcej zabaw edukacyjnych. Sprawi to, że nie znudzi się ono tak szybko stałym wyposażeniem laptopa.

 

Mikrofon i czujnik ruchu

Nowoczesne modele bardzo często wyposażone są w mikrofon i czujnik ruchu. Dzięki tym przyrządom, dziecko może brać udział w interaktywnych grach, które wymagają, by coś powiedziało lub się poruszyło.

 

Laptopy dla dzieci w dobrych cenach

Najprostsze laptopy dla dzieci zwykle kosztują około 40 zł. Urządzenia, które posiadają większą ilością funkcji i wgranych gier mogą kosztować powyżej 500 zł. Jednak warto kupić solidniejszy sprzęt. Wszystko dlatego, że maluchy lubią majstrować przy swoich zabawkach, co może skutkować ich zepsuciem. Wówczas warto zapłacić więcej i pozwolić dziecku cieszyć się sprzętem dłużej.

 

 

Tablet czy laptop dla dziecka?

 

Obecnie dzieci do nauki wykorzystują nie tylko książki, ale też Internet. Na różnych portalach można znaleźć wiele ciekawych informacji, które znacząco ułatwiają maluchom odrabianie prac domowych. Z tego względu rodzice coraz częściej kupują swoim pociechom tablety i laptopy. Które urządzenie jest lepsze?

Zalety i wady laptopów

Czasami zdarza się, że uczniowie (zwłaszcza starszych klas) muszą przygotować prezentację na zadany temat. Co prawda gotowy projekt można przenieść na pendrive’a i odtworzyć później na szkolnym komputerze, jednak ryzyko zgubienia takiego nośnika danych jest duże. Laptop jest na tyle mobilnym urządzeniem, że pociecha może go bez przeszkód zabrać ze sobą do szkoły i nie obawiać się o problemy przy pokazaniu prezentacji nauczycielowi i swoim kolegom. Co więcej, dziecko może wziąć ze sobą swój sprzęt np. na weekendowy wyjazd do dziadków i swobodnie się uczyć, grać lub oglądać filmy.

Laptopy to funkcjonalne sprzęty, które są komfortowe w użytkowaniu. Z uwagi na duży ekran, pociecha nie będzie miała trudności z czytaniem tekstu. Jeżeli obawiamy się, że urządzenie okaże się dla naszej pociechy zbyt duże i kłopotliwe w przenoszeniu, możemy zdecydować się na zakup netbooka. To mniejsza wersja standardowego laptopa, która idealnie nadaje się do przeglądania stron internetowych, tworzenia tekstów oraz korzystania z prostych aplikacji. Trzeba jednak pamiętać, że za dobry sprzęt trzeba dużo zapłacić. Poza tym małe dziecko noszące na ramieniu torbę z laptopem może łatwo stać się ofiarą kradzieży.

 

Zalety i wady tabletów

Tablety są niewielkie, dlatego pociechy mogą je nosić w plecaku. Ponadto urządzenia te bez trudu mieszczą się w dziecięcych dłoniach. Ryzyko, że maluch przypadkowo upuści na podłogę sprzęt, jest więc minimalne. Warto dodać, że dostępne na tabletach gry są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i kilkuletnich maluchów. Dzięki nim pociechy ćwiczą swoją spostrzegawczość, wyobraźnię i szybkość reakcji.

Sprzęty takie jak tablety nie są w stanie całkowicie zastąpić nam komputera stacjonarnego czy laptopa. Nawet jeśli wybierzemy model z klawiaturą, pisanie będzie sprawiać dziecku trudność, głównie z uwagi na niewielki ekran. Poza tym na tego typu urządzeniu nie możemy korzystać z zaawansowanych aplikacji. Stosunkowo niewielka pojemność dysku tabletu powoduje, że niektóre programy zacinają się.

 

Lepiej wybrać laptop czy tablet?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że dla dziecka laptop jest znacznie lepszy niż tablet (i odwrotnie). Wybór sprzętu powinniśmy uzależnić od jego zastosowania, wieku pociechy oraz jej potrzeb. Maluchom uczęszczającym do szkoły podstawowej rodzice częściej kupują tablety, ponieważ sprzęty te dostarczają dzieciom rozrywki (nie tylko w domu, ale i np. w czasie długiej podróży). Z kolei nastolatkom zwykle bardziej przydają się laptopy, gdyż pozwalają na uruchomienie profesjonalnych programów, przykładowo do obróbki zdjęć, a do tego doskonale zastępują zwykłe komputery stacjonarne.

Czy każde dziecko może korzystać z tabletów i laptopów?

Odpowiedź na pytanie: jaki laptop dla dzieci jest polecany przez konsumentów, umieściliśmy w poprzednich częściach artykułu. Rodzice często zastanawiają się również, czy ich pociecha potrzebuje takiego sprzętu. Jak twierdzą specjaliści, maluchy do 2. roku życia nie powinny mieć kontaktu z tabletami, laptopami ani podobnymi urządzeniami. O zakupie tego typu produktu możemy więc pomyśleć po 2. urodzinach dziecka. Trzeba jednak pilnować, aby pociecha nie spędzała przed ekranem zbyt dużo czasu, gdyż może to doprowadzić m.in. do problemów z koncentracją.

 

 

FAQ

 

P1: Jak skonfigurować laptop dla dziecka?

Aby dziecko mogło bezpiecznie korzystać ze swojego laptopa najpierw powinniśmy go odpowiednio skonfigurować. Najważniejsze jest to, aby maluch nie miał dostępu do konta administratora, gdyż wtedy mógłby samodzielnie zmieniać istotne ustawienia. Powinniśmy stworzyć dla niego nowy profil użytkownika z ograniczeniami. Możemy wtedy ustalić, do jakich stron internetowych dziecko nie będzie miało dostępu, pozwalają na to specjalne programy do kontroli rodzicielskiej (w nowszych wersjach systemu Windows są już zainstalowane). Podczas konfiguracji laptopa pociechy warto też zablokować aplikacje i gry, które są dla niej nieodpowiednie, np. ze względu na ograniczenia wiekowe. Dostępna jest też opcja ustawienia godzin, w jakich maluch może korzystać z urządzenia.

 

P2: Co lepsze dla dziecka – laptop czy komputer?

Rodzice planujący zakup komputera dla swojego dziecka często mają wątpliwości, czy laptop to dobry wybór. Czasami lepszym rozwiązaniem jest kupno urządzenia stacjonarnego, ale podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Trzeba pamiętać, że praca z laptopem często wiąże się z małym komfortem, ponieważ patrzymy wtedy lekko w dół, a oczy znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości od ekranu. Sprzyja to też nadmiernemu garbieniu się, a w związku z tym pojawiają się problemy z kręgosłupem. Komputer stacjonarny, który ustawia się na biurku pozwala temu zapobiec. Niemniej jednak laptop przeważnie jest nieco tańszy, więc warto wziąć też pod uwagę swój budżet. Ciekawą alternatywą dla obu sprzętów jest komputer All-in-One, którego podzespoły są umieszczone w jednej obudowie, razem z monitorem.

P3: Kiedy laptop dla dziecka?

Jest wiele różnych opinii na temat tego, kiedy należy kupić dziecku pierwszego laptopa. Jeśli maluch otrzyma go zbyt wcześnie, nie będzie mógł wykorzystać wszystkich jego zalet i dostępnych funkcji. Dzieci w młodszym wieku zazwyczaj wykorzystują tego typu urządzenia głównie do gier, co sprzyja uzależnieniu. Wiele osób twierdzi, że najlepszy moment na zakup własnego laptopa dla pociechy to ukończenie przez nią 7. roku życia. Wówczas będzie ona mogła wykorzystać sprzęt także do nauki oraz rozwijania swoich pasji. Jednak bardzo ważne jest kontrolowanie, ile czasu dziecko spędza z laptopem i w jakim celu go używa. Należy ograniczyć mu dostęp do nieodpowiednich treści, w tym stron internetowych, gier oraz programów.

 

P4: Ile kosztuje laptop dla dziecka?

To, ile kosztuje laptop dla dziecka zależy od wielu różnych czynników. Do nich zalicza się m.in. producent, zastosowane technologie oraz parametry techniczne. Najtańsze są modele zabawkowe, przeznaczone dla kilkuletnich pociech. To produkty edukacyjne, które są wyposażone w niewielki ekran, a także elementy świetlne i dźwiękowe. Średnio kosztują one od 50 zł do 200 zł, zależnie od ilości dostępnych funkcji. Urządzenie pozwalające na korzystanie z Internetu, granie w gry, oglądanie filmów itp. jest znacznie droższe. Zwykle zakup nowoczesnego laptopa to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W sklepach dostępne są też nieco tańsze sprzęty kosztujące mniej niż 1000 zł, ale część z nich nie ma wgranego systemu operacyjnego i musimy go dokupić samodzielnie.

 

P5: Jaki laptop dla dziecka do szkoły?

Laptop z pewnością przyda się dziecku w wieku szkolnym, gdyż umożliwi mu sprawną komunikację z rówieśnikami, szybsze odrabianie prac domowych, a także poszerzanie wiedzy zdobytej na lekcjach. Taki sprzęt powinien mieć odpowiednio duży ekran, aby korzystanie z niego było komfortowe. Najbardziej popularne pod tym względem są modele 13-calowe i 15-calowe. Trzeba też zadbać o to, aby urządzenie było wyposażone w narzędzia do kontroli rodzicielskiej, czyli specjalne oprogramowanie. Istotna jest ponadto solidna obudowa odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przydatny może okazać się również napęd optyczny pozwalający na oglądanie filmów i bajek czy słuchanie muzyki bezpośrednio z płyt.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ