Ranking 6 najlepszych materaców dla dzieci w 2021

Ostatnio aktualizowane: 06.05.21

 

Materac dla dzieci – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dokonanie rozsądnego wyboru pośród materaców dla dzieci często jest nie lada wyzwaniem, dlatego poniższym poradnikiem postaramy się pomóc w dokonaniu optymalnego produktu. Zawarliśmy w nim produkty, które doceniane są przez użytkowników.  Jednym z często wybieranych przez rodziców jest materac Dino. Do jego produkcji użyto certyfikowanych i sprawdzonych materiałów, co potwierdza uzyskany certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Produkt nie powoduje podrażnień skóry i może być stosowany przez alergików. Godnym uwagi jest również materac Heavea Baby Max, który wyprodukowano z wysoko elastycznej pianki pozwalającej na odpowiedni przepływ powietrza, jego druga strona z uwagi na zastosowanie lateksu, przeznaczona jest dla niemowląt.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Materac wykonano z najwyższej jakości materiałów hipoalergicznych, dlatego jest odpowiedni dla dzieci z alergią. Pianka, której użyto do produkcji, jest odporna na wszelakie odkształcenia, co zapewnia długoletnie użytkowanie. Do zestawu producent dołączył praktyczny pokrowiec, który w każdej chwili możemy zdjąć i wyprać w pralce.

Wady

Produkt nadaje się do spania dla dzieci wyłącznie o określonej wadze. W innym wypadku znacznie wyczuwalne są sprężyny, które powodują dyskomfort w trakcie odpoczynku.

Podsumowanie

Wypełnienie materaca stanowią sprężyny oraz dobrej jakości pianka poliuretanowa. Zastosowane materiały nie powodują podrażnień i alergii, dlatego materac jest bezpieczny w użytkowaniu.

Drugi wybór

Zalety

Produkt bardzo dobrze sprawdzi się w dziecięcych łóżeczkach. Pierwszą stronę materaca, przeznaczoną dla noworodków, wykonano z wysokogatunkowej pianki. Druga część jest średnio-twarda i zawiera lateks. Mogą z niej korzystać starsze dzieci. Materac Hevea Baby nie powoduje podrażnień skóry, dlatego może być stosowany już od pierwszego dnia życia.

Wady

Na pokrowcu materaca znajdują się pikowane nadruki. W trakcie użytkowania trzeba zwracać uwagę, aby ich nie pobrudzić, ponieważ gromadzący się w nich brud jest trudny do usunięcia.

Podsumowanie

Materac wykonano z lateksu oraz z pianki poliuretanowej o dwóch stopniach twardości. W trosce o komfort użytkownika produkt wyposażono w zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Rozważ też

Zalety

W modelu zastosowano bezpieczną technologię klejenia, za której sprawą do wnętrza materaca nie przenika nieprzyjemny i drażniący zapach. Użyta do produkcji pianka nie powoduje odkształceń i wgnieceń, dlatego maluch ma zapewnioną swobodę ruchu i nie odczuwa dyskomfortu podczas snu lub leżakowania.

Wady

Rodzice po zakupie materaca mają wątpliwości co do jego twardości. Zdaniem konsumentów produkt jest za twardy nawet dla kilkuletniego dziecka.

Podsumowanie

Do produkcji modelu SAO użyto materiałów, które zapewniają miękkość i wygodę podczas snu maluszka. Porowata struktura pianki jest odporna na wgniecenia i gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, co chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni.

 

 

6 najlepszych materaców dla dzieci. Opinie w 2021 roku

 

Materac dla dziecka nie może być przypadkowym zakupem. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważną rolę odgrywa sen i odpoczynek w życiu najmłodszych. Przed dokonaniem odpowiedniego wyboru, warto zapoznać się z dostępnymi modelami oraz ich cechami charakterystycznymi. W tym celu powstał poniższy ranking materaców dla dzieci, w którym zestawiliśmy najpopularniejsze modele, chętnie polecane przez rodziców.

 

Materac 90 x 200 cm dla dziecka

 

1. Materac DINO 90×200 Kieszenie 9 Stref Premium

 

W życiu każdego rodzica najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków dla dziecka. W codziennym funkcjonowaniu niezbędny jest odpoczynek i komfortowy sen, który jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy korzystamy z wygodnego materaca. Jednak jaki wybrać materac dla dziecka? 3 lata to odpowiedni wiek do wybrania modelu o większych wymiarach.  Produktem, który zwraca uwagę rodziców, jest DINO Stref Premium. Zastosowane w nim 12-cm sprężyny redukują wyginanie się powierzchni, co sprzyja prawidłowemu odpoczynkowi malucha.

Materac 90 cm x 200 cm dla dziecka wyprodukowano z dobrej jakości materiałów, które nie podrażniają delikatnej skóry trzylatka i są odpowiednie dla alergików. Zastosowana pianka odznacza się sporą odpornością na wszelkie odkształcenia i nie powoduje dyskomfortu podczas odpoczynku. Dla większego zadowolenia rodziców materac zabezpieczono zdejmowanym pokrowcem, który w momencie zabrudzenia możemy wyprać w pralce. Użytkowanie materaca znacznie wydłuża przekładka tapicerska wykonana z naturalnego filcu, która oddziela sprężyny od części piankowej.

Test materacy dla dzieci potwierdza, że rodzice często decydują się na zakup modelu DINO, aby zapewnić maluchowi przyjemny i wygodny sen oraz komfortowy odpoczynek.

 

 

 

 

Jaki materac dla niemowlaka?

 

2. Materac Piankowo-lateksowy Hevea Baby Max 120×60 

 

Kiedy po raz pierwszy zostajemy rodzicami, zastanawiamy się, jaki materac dla niemowlaka kupić? Z pomocą przychodzi nasz ranking, który prezentuje piankowo-lateksowy materac Heava Baby Max o wymiarach 120 cm x 60 cm, który wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka możemy zamieniać stronami. Jedna ze stron, którą przeznaczono dla  noworodków, składa się z elastycznej pianki odpornej na odkształcenia. Część ta jest uznawana za twardą i nadaje się do użytkowania od pierwszego dnia życia. Powierzchnia drugiej strefy jest średnio-twarda i jest odpowiednia dla dzieci od 9. miesiąca. Obłożono ją naturalną żywicą lateksową.

Prezentowany materac lateksowy dla niemowlaka wykonano z delikatnych i bezpiecznych materiałów, które nie podrażniają wrażliwej skóry malucha i zapobiegają powstawaniu potówek. Warto nadmienić, iż do jego produkcji nie użyto kleju, co przedłuża użytkowanie oraz nie powoduje nieprzyjemnego zapachu, co w przypadku niemowląt jest bardzo ważne. Dla lepszego utrzymania w czystości produkt wyposażono w zdejmowany pokrowiec, który bez obaw o zniszczenie możemy włożyć do pralki.  

Opinie o materacach dla dzieci w przypadku modelu Hevea Baby Max są pozytywne. Rodzice doceniają możliwość prania pokrowca w pralce oraz stosowania zamiennie obu stron materaca.

 

 

 

 

Jaki materac dla dziecka? 

 

3. Materac SAO 80×160 Elastyczny HR 9 Stref 160×80

 

Wygoda podczas snu naszego maluszka wpływa na jego rozwój oraz samopoczucie. W pierwszych miesiącach życia prawidłowy rozwój jest niezwykle ważny, ponieważ od tego zależy dalsze i prawidłowe funkcjonowanie. Kiedy zostajemy po raz pierwszy rodzicami, zastanawiamy się, jaki wybrać materac dla dziecka? Produktem, na który warto zwrócić uwagę jest elastyczny materac SAO HR 9 stref wykonany z hipoalergicznych materiałów, dlatego będzie nadawał się do dziecięcego łóżeczka.

Prezentowany materac dla niemowlaka będzie odpowiedni już od pierwszych dni życia. Do jego produkcji nie użyto kleju, co zapewnia bezpieczne użytkowanie, pozbawione nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów. Dodatkowym wypełnieniem jest elastyczna 6 cm pianka o porowatej strukturze, która jest odporna na wgniecenia. W trakcie snu materac zapewnia wygodę, a podczas zmiany pozycji maluch nie odczuwa dyskomfortu i ucisku. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup powyższego produktu, są zadowolone z dokonanego wyboru. Uważają, że to dobry materac, który sprawdza się w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. 

 

 

 

 

Jaki materac dla dziecka 2 lata?

 

4. Fiki Miki Materac Natural Baby Prestige Line NBPL1 120X60

 

Często zastanawiamy się, jaki wybrać materac dla dziecka, które ukończyło 2 lata. Nasz ranking prezentuje Fiki Miki materac Natural Baby Prestige Line NBPL1 120X60 przystosowany, aby w pełni zapobiegać wadom postawy wśród dzieci już od pierwszych lat życia. Produkt sprawdzi się także w przypadku dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowego, czyli będzie odpowiedni dla dzieci z porażeniem mózgowym lub poporodowym uszkodzeniem splotu barkowego.

Ten dobry i tani materac dla dzieci charakteryzuje się optymalną sprężystością i działa wspomagająco podczas problemów ze snem. Jego twardość zapewnia wygodę podczas zmiany pozycji, dlatego dziecko nie czuje nieprzyjemnego ucisku. Produkt gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza, co zapobiega powstawaniu pleśni i gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Ze względu na dołączony pokrowiec materac w znacznym stopniu jest mniej podatny na zabrudzenia. W przypadku pojawienia się plam element ochronny możemy szybko oraz łatwo zdjąć i wyprać w pralce.

Zdaniem rodziców jest to dobry materac dla dziecka. Konsumenci doceniają jego twardość, która ich zdaniem jest odpowiednia dla maluchów. Zgodnie twierdzą, iż produkt przez kilka lat zapewnia sprawne użytkowanie, bez odkształceń i wgnieceń.

 

 

 

 

Materac dla dziecka 160 cm x 80 cm

 

5. Strefowy Materac do łóżka 160x80x10cm Pianka Stref

 

Wybór pierwszego materaca dla niemowlaka zazwyczaj jest trudny, dlatego polecamy zapoznać się z rankingiem prezentującym materac dla dziecka 160 x 80 cm. Produkt ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100, co oznacza, że jest bezpieczny w użytkowaniu i nie zawiera szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu i życiu maleństwa. 

Prezentowany materac dla dziecka jest wytrzymały, a jego sprężysta strefa nie ulega odkształceniom i zapewnia wygodę w trakcie odpoczynku. Pianka bardzo dobrze odprowadza wilgoć i gwarantuje przepływ powietrza nawet kiedy zastosujemy kilka dodatkowych warstw ochronnych. To, co istotne w modelu to podział na strefy umożliwiający korzystne dopasowanie do ciała. Użytkownik ma do dyspozycji dwie strony materaca, zaleca się, aby co jakiś czas je zmieniać. Zachowamy w ten sposób odpowiednią strukturę każdej z nich.

Konsumenci uważają, iż jest to dobry materac dla niemowlaka, na który należy zwrócić uwagę. Ma odpowiednią twardość, a podczas snu zapewnia dziecku swobodną zmianę pozycji. 

 

 

 

 

Materac piankowy dla dziecka

 

6. Materac Laguna  90×180 Piankowy T25 180×90

 

Nie od dziś wiadomo, że dzieci rosną i rozwijają się w szybkim tempie. W dużym stopniu dzieje się to w czasie snu, do którego niezbędny jest wygodny materac. Zatem jaki wybrać produkt, aby zapewnił maluchowi komfort i wygodę? Poradnik podpowiada, aby zwrócić uwagę na piankowy materac Laguna T25, który wyposażono w gładki i zdejmowany pokrowiec. Element za sprawą zamka błyskawicznego możemy szybko zdjąć i uprać w pralce. 

Prezentowany materac piankowy dla dziecka cechuje się rozbudowaną gęstością materiału oraz sporą odpornością na odkształcenia. Użyte do produkcji materiały mają wysoki współczynnik sprężystości oraz nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha. Produkt jest bezpieczny i może być stosowany przez dzieci ze skłonnością do alergii. Twardość, jaką w nim zastosowano to T25, co oznacza średnio-twardą i odpowiednią do użytkowania przez dzieci.

Rodzice zgodnie twierdzą, że materac 90 cm x 180 cm jest odpowiedni dla dziecka. Ich zdaniem produkt nie powoduje uczuleń i jest łatwy do utrzymania w czystości. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki materac dla dziecka kupić?

 

Spokojny sen pozwala nie tylko odpowiednio się zregenerować, ale przede wszystkim zapewnia dzieciom odpowiedni wzrost i rozwój. W trakcie odpoczynku wzmacnia się również odporność. Licznie przeprowadzone badania pokazują, iż dzieci, które prawidłowo się wysypiają, rzadziej chorują i lepiej radzą sobie z nauką. Warto zapewnić najmłodszym spokojny i bezpieczny wypoczynek, do którego niezbędny jest zakup materaca. Zatem jaki jest najlepszy materac dla dzieci? W sprzedaży dostępne są modele lateksowe, piankowe, sprężynowe oraz zawierające grykę i kokos. Wybór odpowiedniego zależy m.in. od wieku i wzrostu dziecka oraz łóżka, do którego będzie stosowany. Kiedy decydujemy się na zakup materaca, warto, aby był on wyprodukowany z bezpiecznych i wysoko jakościowych materiałów. Zapewnią one nie tylko wygodę podczas snu i zmiany pozycji, ale również nie będą powodowały alergii oraz powstawania pleśni. Bardzo ważnym czynnikiem, na który należy również zwrócić uwagę, jest twardość. Materac nie może się uginać pod ciężarem osoby, która go użytkuje, ale nie może także być za twardy, ponieważ będzie nieprzyjemnie uciskał, a dziecko odniesie wrażenie jakby spało na gołej podłodze. 

Dostępne rodzaje

Zanim dokonamy wyboru optymalnego dla naszej pociechy materaca, należy zapoznać się z dostępnymi rodzajami, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości.

           ♦ Materac piankowy – produkowany z wysokoelastycznej pianki, cieszy się dużą popularnością wśród kupujących ze względu na niewielką cenę. Materac bardzo dobrze sprawdzi się wśród aktywnych dzieci, będzie odpowiedni także dla noworodków. Podczas snu zapewnia wygodę i miękkość, jest także wytrzymały i zapewnia długie użytkowanie. Odpowiednio zadba o rozwój kręgosłupa oraz jego kształt.

           ♦ Materac z pianki lateksoidalnej – produkowany jest z najwyższej jakości materiałów, przez co sprawdzi się wśród alergików. Jego porowata struktura zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i zatrzymuje wilgoć oraz brzydkie zapachy. Materac dostępny jest wraz ze zdejmowanym pokrowcem, który możemy uprać. Model z racji swojej gęstości jest ciężki do przenoszenia. 

           ♦ Materac sprężynowy – nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ znajdujące się w nim sprężyny powodują gwałtowny nacisk na ciało. Sprawdzi się w łóżku, w którym śpi dwoje dzieci.

           ♦ Materac lateksowy – odpowiedni zarówno dla noworodka, przedszkolaka, jak i nastolatka. Materac jest dwustronny i ma zwiększoną żywotność.  Zdejmowany pokrowiec ułatwia utrzymanie modelu w czystości

Zakup odpowiedniego materaca dla dzieci musi być przemyślany pod każdym względem. Nie zaleca się korzystać z używanych produktów między innymi ze względów higienicznych. Dobrym wyborem będzie połączenie pianki wysoko elastycznej z dodatkiem żywicy lateksowej. Materac dla dzieci musi być wykonany z bezpiecznych, a najlepiej hipoalergicznych materiałów, które nie będą powodowały podrażnień delikatnej skóry i pojawienia się potówek. Zalecane są modele średnio-twarde, które nie będą sprawiały dyskomfortu podczas zmiany pozycji, ale też nie będą w dużym stopniu uciskały ciała. Warto zwrócić uwagę, aby materac miał zdejmowany pokrowiec za pomocą zamka błyskawicznego. Zapewni to łatwe i szybkie jego ściągnięcie w przypadku zabrudzeń. 

 

Twardość

Producenci materaców oferują szeroką gamę swoich produktów. Ich wybór często bywa dla rodziców trudny. W sklepach znajdziemy materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, a także z dodatkiem kokosu i gryki, dlatego rodzice nie wiedzą jaki materac dla dziecka wybrać. Dostępne modele mają różne stopnie twardości: Miękki, średnio-twardy oraz twardy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich najlepiej wybrać dla dziecka. Materac musi być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do ciała. Nie może być za miękki i zapadać się podczas zmiany pozycji. Nie należy również wybierać bardzo twardego, aby nie narażać malucha na zbędne uciski. Fizjoterapeuci zalecają, aby zdecydować się na model średnio-twardy, który zapewni dziecku wygodę i spokojny sen.

Wybór odpowiedniego materaca w dużej mierze zależy od decyzji rodziców. Każdy dostępny model ma swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Jednakże najlepszy materac dla dziecka musi być wykonany z odpowiednich materiałów. Warto, aby były one hipoalergiczne i nie powodowały podrażnień skóry. Muszą zapewniać także odpowiedni przepływ powietrza, aby we wnętrzu nie gromadziła się wilgoć i pleśń. Dobry materac nie może się odkształcać i powodować wgnieceń. W przypadku dzieci ważne, aby był opatrzony odpowiednimi atestami i certyfikatami, potwierdzającymi jego bezpieczeństwo. Równie korzystny jest zdejmowany pokrowiec, który w razie zabrudzeń w szybki i łatwy sposób zdejmiemy do prania.

Materace dla dzieci w dobrych cenach

Dostępne w sklepach materace dla dzieci mają często zróżnicowane ceny. Wynika to z faktu użytych do produkcji materiałów, wymiarów produktu oraz marki i producenta. Możemy zdecydować się na zakupy stacjonarne lub internetowe, gdzie będziemy mogli skorzystać z tzw. porównywarek cen. Opcja pozwoli na wyszukanie najkorzystniejszej dla nas oferty. Okazuje się, że modele, których wypełnienie stanowi gryka i kokos kupimy w przedziale od 60 do 100 zł. Materace dla niemowląt wykonane z pianki w sprzedaży dostępne są za ok. 100 zł. Za dobrej jakości produkty sprężynowe zapłacimy już niecałe 200 złotych. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaki materac dla niemowlaka poleca fizjoterapeuta?

O odpowiedni wybór materaca warto zadbać już przed narodzinami dziecka. W sklepach dostępna jest duża ilość produktów, która może wprowadzić nas niemalże o zawrót głowy. Często rodzice zastanawiają się, jaki będzie najlepszy materac dla niemowlaka? Fizjoterapeuta i jego porady w tym przypadku mogą okazać się bardzo pomocne i ułatwią podjęcie rodzicielskiej decyzji. Okazuje się, iż jednym z właściwszych modeli będzie zakup materaca z dodatkiem lateksu i z właściwościami antyalergicznymi. Produkty, które w składzie mają lateks, zabezpieczają przed pojawieniem się pleśni i grzybów oraz innych bakterii. Materiał zapewnia także odpowiednią ochronę dla maleńkiego kręgosłupa i nie zbiera niepotrzebnej wilgoci. Oznacza to, że materace lateksowe nie powodują powstawania przykrych zapachów. 

 

P2: Jaki materac dla dziecka w wieku 6 lat?

Wybór materaca dla dziecka zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Niemniej jednak należy kierować się pewnymi wytycznymi. Nie warto inwestować w modele z tzw. drugiej ręki przede wszystkim ze względów higienicznych. Dobrym wyborem będą materace lateksowe lub wykonane z pianki poliuretanowej. Warto zaznaczyć, aby była ona dobrej jakości i miała przynajmniej 10 mm grubości. Wymiary materaca dla 6-letniego dziecka należy dopasować do jego wzrostu oraz łóżka. W sprzedaży dostępne są modele o wymiarach 80/90 cm x 180 cm, 80/90 cm x 190 cm oraz 80/90 cm x 200 cm. Nie warto wybierać za małych modeli, ponieważ dziecko ciągle rośnie i za jakiś czas trzeba będzie wymienić materac na większy.

P3: Jaki materac dla dziecka w wieku 4 lata?

Wybór materaca dla 4-letniego dziecka nie może być przypadkowy, a co gorsza nieprzemyślany. Maluch ciągle dorasta, a jego kręgosłup i cały układ kostny nieustannie się kształtują. Zdarza się, że w trakcie głębokiego snu dziecko zasiusia posłanie, dlatego warto zwrócić uwagę, aby produkt był łatwy do utrzymania w czystości i miał zdejmowany pokrowiec, który bez obaw upierzemy w pralce. Ważne, aby było to możliwe w wysokiej temperaturze, najlepiej w 60 stopniach Celsjusza, celem wyeliminowania nagromadzonych roztoczy. Coraz częściej mamy do czynienia z różnymi alergiami wśród dzieci, więc warto zadbać, aby zarówno materac, jak i pokrowiec wykonane były z wysokiej jakości materiałów hipoalergicznych. 

 

P4: Jaki materac dla dziecka w wieku 7 lat?

Zakup materaca dla siedmioletniego dziecka oprócz odpowiednich wymiarów, nie różni się niczym od wyżej wymienionych modeli. Przed zakupem warto zastanowić się, przez jaki okres czasu dziecko będzie korzystało z produktu. Warto zdecydować się na model o większych wymiarach, aby za dwa lata nie trzeba było dokonywać nowego zakupu. W sklepach spotkamy materace o szerokościach 80 cm, 90 cm i 100 cm oraz o długości 200 cm. W przypadku siedmiolatka należy kupić materac, który będzie łatwy do utrzymania w czystości. Zapewni to praktyczny i zdejmowany pokrowiec, który wypierzemy w pralce w możliwie wysokiej temperaturze, aby pozbyć się nagromadzonych bakterii.

 

P5: Jaki materac dla dziecka ze skoliozą?

Skolioza dotyka coraz więcej osób. Zła wada postawy może mieć wiele przyczyn. Do najgłówniejszych należy siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, Dla dzieci ze skoliozą bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca. Co prawda nie wpływa on na postępy choroby, ale w dużym stopniu przyczynia się do efektywnego odpoczynku. Rodzice chorych dzieci powinni zdecydować się na materac, który dopasuje się do istniejących krzywizn kręgosłupa i nie będzie powodował nadmiernego ucisku. Osoby, które wolą spanie na boku, powinny zdecydować się na miękki materac, który nie będzie uciskał nerwów, ale na tyle twardy, aby nie zapadał się i nie pogłębiał krzywizn.  

 

P6: Jaki materac dla dziecka 10 lat?

Dziesięcioletnie dziecko jest już na tyle duże, że nie warto inwestować w materace na tzw. styk. Produkt należy odpowiednio dopasować do łóżka. Jeżeli nadal dysponujemy małym tapczanikiem, warto zamienić je na większe i wygodne łóżko, do którego dokupimy komfortowy materac. Warto zdecydować się na model o długości 200 cm i szerokości przynajmniej 90 cm. Materac nie może być za miękki, aby nie zapadał się w trakcie snu, ale też za twardy, aby nie powodował uciążliwych ucisków. Przed zakupem warto ułożyć dziecko na materacu w pozycji na wprost i włożyć dłoń między odcinek lędźwiowy a pupę. Jeżeli zauważymy widoczną przestrzeń, produkt będzie za twardy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup materaca o średniej twardości, czyli H2.

P7: Materac dla dziecka – jaka twardość?

Przy wyborze materaca dla najmłodszych nie możemy w dużej mierze kierować się promocyjną ceną lub, co gorsza, sięgać po produkty z drugiej ręki. Głównymi czynnikami wpływającymi na podjęcie naszej decyzji, powinny być materiały użyte do produkcji materaca oraz jego twardość. Kości dziecka nie są do końca rozwinięte i cały czas się kształtują, dlatego dla niemowląt nie możemy wybrać za twardych modeli, aby maluch nie miał wrażenia, że leży na gołej podłodze. Nie możemy wybierać również bardzo miękkich wariantów, które będą się zapadać podczas zmiany pozycji. Optymalnym wyborem w doborze materaca dla naszych pociech jest produkt o średniej twardości wynoszącej H2. Zapewni to komfortowy odpoczynek oraz przyczyni się do prawidłowego wzrostu kości.

 

P8: Jaki materac dla dziecka – piankowy czy sprężynowy?

To, na jaki materac się zdecydujemy, zależy od wieku dziecka. Dla maluszków odpowiednim rozwiązaniem będzie materac piankowo-lateksowy, który pozytywnie wpłynie na kształtowanie się malutkiego kręgosłupa. Materace sprężynowe nie są zalecane dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu lat, ponieważ podczas użytkowania wywierają spory nacisk. Duże działania sprężyn mogą przyczyniać się do krzywizn kręgosłupa, czego nie można zarzucić modelom z elastycznej pianki. Ale już w wieku szkolnym warto zdecydować się na materace sprężynowe, z uwagi na ich długie użytkowanie. Warto jedynie wspomnieć, aby unikać sprężyn bonelowych, które mają szerokie średnice i nie są przystosowane do ciała dziecka. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments