fbpx

Ranking 5 najlepszych mlek modyfikowanych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 25.06.22

 

Mleka modyfikowane – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Mleka modyfikowane Nutricia Bebilon 1Z Pronatura i Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe to produkty, które uplasowały się na szczycie naszego rankingu. Każda mama z pewnością doskonale wie, jak istotną rolę w żywieniu malucha odgrywają takie preparaty. Tworząc zestawienie postanowiliśmy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również wydawane przez konsumentów opinie i składy produktów. Dzięki temu mamy pewność, że prezentujemy mleka modyfikowane, które są godne zaufania. Jak już wspomnieliśmy, pierwsze miejsce należy do Nutricia Bebilon 1 Z Pronutra. To preparat, który jest dedykowany dzieciom już od pierwszych dni życia. Ponieważ w jego składzie nie ma glutenu, jest całkowicie bezpieczny dla niemowląt i z pewnością nie przyczyni się do rozwoju alergii pokarmowych. Z kolei Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe to mleko oparte na mleku kozim, którego laktoza jest lepiej tolerowana przez dzieci. Opinie o mleku modyfikowanym mówią, że może ono bez przeszkód stanowić podstawę żywienia dzieci. Mleko modyfikowane kozie dostępne jest w 400 g opakowaniu. Przygotowanie preparatu jest niezwykle proste i nie zajmuje dużo czasu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mleko nie zawiera glutenu, dlatego będzie odpowiednie dla dzieci, które nie tolerują tego składnika. Kwas α-linolenowy z grupy Omega 3 dostarcza wielu składników odżywczych mających dobry wpływ na rozwój mózgu i tkanek nerwowych.

Wady

Niektórzy rodzice zauważyli, że ich pociechy mają problem ze strawieniem mleka. W efekcie pojawiają się zaparcia. Część konsumentów twierdzi także, że produkt jest mało pożywny, dlatego nie polecamy go dzieciom, które mają duży apetyt.

Podsumowanie

Mimo wad prezentowane mleko jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Do jego zakupu zachęca atrakcyjna cena oraz szeroka dostępność. Produkt nie uczula. Zawiera w sobie zestaw probiotyków, które wspierają mikroflorę jelitową. W składzie znaleźć można także wiele witamin.

Drugi wybór

Zalety

Mleko jest polecane dzieciom z problemami alergicznymi, bo laktoza pochodząca z mleka koziego jest lepiej tolerowana przez maluchy ze względu na większe podobieństwo do mleka matki. Mleko też nie zawiera cukru czy innych słodzików, ani oleju palmowego. Mleko ma dobry skład.

Wady

Klienci przekazują kilka wad produktu. Jedna z nich jest słaba dostępność w sklepach stacjonarnych, kolejną przytaczaną wadą przez mamy jest fakt, że po ulaniu się mleka przez niemowlę, mleko ma wyjątkowo nieatrakcyjny zapach. Bywa też, że część niemowląt ma kłopoty z wypróżnieniem.

Podsumowanie

To mleko chętnie wybierane przez mamy ze względu na dobry skład i łatwe przygotowanie. Do tego mleko ma delikatnie słodkawy (nie zawiera cukru, ani innych słodzików) smak, który podoba się niemowlętom, dzięki czemu łatwiej nakarmić nawet niejadków.

Rozważ też

Zalety

Zawarte w mleku składniki wspierają prawidłowy rozwój maluszka i zapewniają mu odpowiedni poziom energii. Aktywne kultury bakterii B.longum poprawiają trawienie i wspierają układ trawienny. Produkt jest prosty w przygotowaniu.

Wady

U niektórych dzieci pojawia się uczulenie po spożywaniu tego mleka. Rodzice twierdzą także, że opakowanie produktu powinno być bardziej solidnie wykonane. Kupując produkt przez Internet, często otrzymujemy pogniecione pudełko.

Podsumowanie

Mleko zawiera wiele cennych składników, które wspierają rozwój. Rodzice potwierdzają, że produkt smakuje maluchom, dzięki czemu nie ma problemu z karmieniem pociech. Mleko jest proste w przygotowaniu. Wystarczy kilka chwil, aby przyrządzić pełnowartościowy posiłek dla swojego dziecka.

 

 

5 najlepszych mlek modyfikowanych. Opinie w 2022 roku

 

Niestety nie każda kobieta ma wystarczającą ilość pokarmu, aby zapewnić niemowlęciu odpowiednią dawkę energii. Czasem dochodzi też do sytuacji, w których mleko matki jest zbyt rzadkie i dziecko ma problem z jego przyswajaniem. Poza tym, wraz z wiekiem zwiększają się potrzeby malucha, a więc dodatkowy posiłek w postaci mleka modyfikowanego staje się codziennością. Wiele osób negatywnie podchodzi do tego typu produktów i rzeczywiście, niektórych z nich należałoby unikać. Przy wyborze mleka można sprawdzić co pokaże internetowa porównywarka mleka modyfikowanego. My jednak wiemy, jak rodzicom zależy na zdrowiu ich dzieci, dlatego przygotowaliśmy ranking mleka modyfikowanego.

 

Mleko modyfikowane 1

 

1. Bebilon 1 Mleko Początkowe od Urodzenia

 

Bebilon 1 Z Pronutra to bezglutenowe mleko modyfikowane dla niemowląt, które można podawać już od pierwszych dni życia. Mieszanka ta jest efektem wielu badań naukowych nad mlekiem matki. Produkt zapewnia dziecku maksimum wartości odżywczych i innych cennych składników, które znajdują się w mleku z piersi.

Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy z jakiś powodów nie mogą zapewnić swojemu dziecku naturalnego mleka. Produkt nie zawiera glutenu, a więc jest w pełni bezpieczny dla maluchów, które nie przyswajają tego składnika.

Mieszanka zawiera m.in. kwas α-linolenowy z grupy Omega 3 zapewniający prawidłowy rozwoju mózgu i tkanek nerwowych. Ponadto w składzie znajdziesz nukleotydy pozytywnie wpływające na metabolizm, a także witaminy A, C i D oraz kompozycję prebiotyków GOS/FOS, które wspierają mikroflorę jelitową. Dodatkowo produkt zawiera kwasy tłuszczowe DHA z grupy Omega 3.

To najlepsze mleko modyfikowane nie uczula i spełnia wszystkie normy dotyczące produktów dla najmłodszych. Już wielu rodziców na całym świecie wybierając to mleko modyfikowane dokonało porównanie składu i na tej podstawie kupiło ten produkt dla swoich pociech, doceniając jego zawartość, wydajność oraz atrakcyjną cenę.

Bebilon 1 Z Pronutra to bardzo dobre mleko modyfikowane do 55 zł. Jest ono sprzedawane w dużym, 1,2 kg opakowaniu. Przeznaczone jest dla niemowląt już od pierwszych dni ich życia.

 

Zalety

Wartości odżywcze: Mieszanka zawiera maksimum wartości odżywczych, jakie są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Produkt stanowi doskonały zamiennik dla mleka z piersi matki.

Od pierwszych dni życia: Mleko powstało z myślą o potrzebach najmłodszych dzieci. Może być stosowane już od pierwszych dni życia. Mieszanka może stanowić substytut lub dopełnienie dla mleka matki.

Dobry dla mózgu: Bebilon 1 Z Pronutra zawiera kwas α-linolenowy z grupy Omega 3, który gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu. To bardzo ważne już od pierwszych dni życia maluszka.

Nie uczula: Prezentowane mleko modyfikowane nie uczula. Zostało przebadane przez specjalistów i spełnia wszystkie normy dotyczące produktów dla najmłodszych. Możesz więc mieć pewność, że inwestując w ten produkt, kupujesz to, co, bezpieczne i dobre dla Twojej pociechy.

Duże, tanie opakowanie: Mieszanka sprzedawana jest w dużym opakowaniu, które mieści 1,2 kg produktu. Jest to jedna z największych propozycji na rynku. Warto też zauważyć, że mleko jest tanie i bardzo wydajne.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Kozie

 

2. Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia

 

Dla mam, które z jakiś powodów nie mogą karmić swojego maleństwa piersią polecamy Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia. Jak zostało zawarte w nazwie, mleko to może służyć do karmienia niemowlęcia od pierwszych jego dni. Jest ono wyprodukowane na bazie mleka koziego, które wzbogacono witaminami, składnikami odżywczymi i mineralnymi.

Puszka, w którą jest zapakowany produkt, zawiera 400 g proszku do rozpuszczania w określonych proporcjach w wodzie. Proporcji tych należy ścisłe przestrzegać, a otwartą puszkę przechowywać nie dłużej niż 4 tygodnie, dbając o to, aby miejsce przechowywania było chłodne i suche. Choć mleko Capricare® dostępne w sprzedaży zwykle ma długi termin przydatności do spożycia, aby nie narazić maleństwa, zawsze trzeba go sprawdzić i nie podawać produktu przeterminowanego.

Klienci, którzy zakupili produkt przekazują, że ma on skład zbliżony do mleka kobiecego, a smak jest lekko słodkawy. Dla mam ważne jest również to, że, jak wykazał  test mlek modyfikowanych, produkt ten nie zawiera słodzików, w szczególności maltodekstryny i nie ma w nim oleju palmowego. Polecanym przez mamy niemowląt jest Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia ze względu na dobry skład.

 

Zalety

Dobry skład: Mamy podkreślają dobry skład produktu, który sprawia, że mleko modyfikowane jest hipoalergiczne, bo nie uczula tak jak wielkość mlek bazujących na mleku krowim. Nie ma tu także cukru i innych słodzików, ani oleju palmowego. Mimo to mleko ma przyjemny słodkawy smak.

Dobra cena: Biorąc pod uwagę skład produktu, jego ilość w puszce i dobry smak, klienci oceniają, że jest to mleko o dobrych proporcjach cena i jakość.

Nie powoduje kolek: Dla mam i dla zdrowia niemowląt bardzo ważnym kryterium jest to, że mleko nie powoduje kolek u dzieci. Dzięki temu niemowlęta lepiej funkcjonują w dzień i śpią w nocy.

Łatwe przygotowanie: Wystarczy wsypać odmierzoną ilość proszku do wody w butelce (przy zachowaniu zasad higieny), potrząsnąć energicznie butelką do pełnego rozpuszczenia się proszku, a następnie podać maleństwu.

 

Wady

Trudnodostępne: Jak podają mamy, mleko jest niemal niedostępne w sklepach czy aptekach stacjonarnych. Jedyna forma jego zakupu jest możliwa przez Internet.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Nestle Nan

 

3. Nestle Nan Optipro 4 Mleko Modyfikowane dla Dzieci Po 2. Roku

 

Na trzecim miejscu znalazło się dobre i tanie mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro 4 zawierające aktywne kultury bakterii B.longum, a także wysokiej jakości białko OPTIPRO®. Co więcej, w składzie produktu znajdziesz też inne ważne dla zdrowia immunoskładniki, jak witaminy A i C, cynk czy żelazo.

Mleko przeznaczone jest dla dzieci od 2 roku życia, które mają większe zapotrzebowanie na energię. Produkt, a w zasadzie zawarte w nim składniki, doskonale wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka. Mleko będzie stanowiło ciekawe urozmaicenie diety najmłodszych.

Jest szczególnie pomocne w okresie po odstawieniu piersi, a także w czasie tego procesu. Produkt zawiera laktozę. Rodzice, którzy wybrali mieszankę Nestle Nan Optipro 4 wysoko oceniają jej skład, korzystny dla rozwoju dziecka.

Poza tym, w swoich recenzjach podkreślają, że mleko smakuje najmłodszym i co najważniejsze jest łatwe i szybkie w przygotowaniu, a więc idealne dla rodziców, których dzieci jeszcze budzą się w nocy na mały posiłek.

Mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro 4 to produkt dla dzieci powyżej 2-go roku życia. Mieszanka dostępna jest w opakowaniu o pojemności 800 g.

 

Zalety

Zawartość białka: Produkt zawiera wysokiej jakości białko OPTIPRO® oraz inne, cenne składniki. Białko sprawia, że mieszanka jest zdrowa i pożywna.

Odpowiednie dla starszych dzieci: Jeśli Twoje dziecko ma już 2 lata i ogromny apetyt lub ciągle budzi się w nocy na jedzenie, ten produkt spełni Twoje oczekiwania. Jest to mleko, które powstało z myślą o dzieciach powyżej 2-go roku życia. Zawiera niezbędne dla dwulatka składniki.

Smak: Rodzice potwierdzają, że prezentowana mieszanka smakuje dzieciom.

Wydajność: Mleko jest bardzo wydajne. Takie opakowanie wystarcza dziecku na dłuższy czas, oczywiście w zależności od tego, jaki ma apetyt.

 

Wady

Opakowanie: Niektórzy konsumenci uważają, że opakowanie mleka nie jest dobrze wykonane. Żeby przygotowanie jedzenia dla dziecka nie wiązało się rozsypywaniem mleka, zaleca się zakup puszki, do której będzie można przesypać produkt.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Hipp

 

4. Hipp 2 Bio Combiotik Mleko Modyfikowane dla Dzieci

 

Hipp 2 Bio Combiotik to mleko wyprodukowane z wyselekcjonowanych ekologicznych surowców. Zawiera wszystkie niezbędne składniki wspierające rozwój niemowląt. W składzie znajduje się przede wszystkim prebiotyczny błonnik pokarmowy wspierający korzystną mikroflorę jelitową.

Ponadto mleko HIPP zawiera witaminy A, C i D, a także kwasy tłuszczowe OMEGA-3 – niezbędne dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Mieszanka jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie najmłodszych. Poza tym, produkt zawiera wyłącznie lekkostrawny cukier mleczny.

Receptura mleka HiPP to wynik wieloletniej pracy lekarzy pediatrów oraz specjalistów zajmujących się żywieniem niemowląt. Produkt powstał nie tylko z myślą o najmłodszych, ale i ich rodzicach, którzy z jakiś powodów nie mogą karmić malucha mlekiem z piersi.

Jest też pomocny osobom szukającym produktu, który pomoże w przejściu przez trudny okres odstawienia piersi. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Cieszy się uznaniem ze względu na zawartość cennych składników, dużą wydajność i prosty sposób przygotowywania.

Mleko Hipp 2 Bio Combiotik wyprodukowano z wyselekcjonowanych, ekologicznych surowców. Skierowane jest ono do dzieci od 6 miesiąca życia. Produkt dostępny jest w opakowaniu o pojemności 600 g.

 

Zalety

Skład: Mieszanka zawiera wszystkie, niezbędne składniki wspierające rozwój niemowląt. Między innymi błonnik wspierający jelita, witaminy, minerały, kwasy Omega-3 i wiele innych, cennych elementów.

Sposób przygotowania: Rodzice potwierdzają, że mleko przygotowuje się bardzo szybko. Wystarczy zalać je wodą, wymieszać i gotowe. Taki produkt jest więc idealny dla rodziców, których dzieci budzą się na jedzenie w nocy.

Pożywność: Konsumenci zauważają, że mleko jest pożywne i zaspokaja potrzeby dziecka.

 

Wady

Opakowanie: Rodzice podkreślają, że produkt dostępny jest w niewygodnym opakowaniu.

Cena: Za opakowanie o pojemności 600 g musimy zapłacić prawie 50 zł.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Enfamil

 

5. Enfamil 3 Premium Mleko Modyfikowane Powyżej 1 roku

 

Enfamil 3 Premium to nasza kolejna propozycja. Jest to produkt dla dzieci powyżej 1 roku życia. Mleko zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Mieszankę przygotowuje się szybko, a więc będzie idealna dla rodziców, których dzieci regularnie budzą się głodne w nocy.

Należy jednak podkreślić, że nie jest to produkt, który można przechowywać w lodówce – po przygotowaniu należy go niezwłocznie podać dziecku. Enfamil to marka z długą tradycją sięgającą 1959 roku.

Przez lata jej produkty były modyfikowane, aby zapewnić najmłodszym jak najlepsze źródło cennych składników, witamin oraz minerałów. Co ważne, mleko modyfikowane po roku smakuje maluszkom i cieszy się dużym uznaniem rodziców na całym świecie.

Docenili oni skład mieszanki, jej wydajność, a także atrakcyjną cenę. Produkt rekomendowany jest przez lekarzy pediatrów i dietetyków zajmujących się żywieniem dzieci.

Enfamil 3 Premium to mleko modyfikowane produkowane przez znaną firmę. Jest to mieszanka dla dzieci powyżej 1 roku życia. Sprzedawana jest w dużym, 1,2 kg opakowaniu.

 

Zalety

Składniki odżywcze: Mleko zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. W składzie znajdziesz podstawowe witaminy, minerały i inne elementy, które powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety maluszka.

Wydajność: Rodzice potwierdzają, że prezentowana mieszanka jest bardzo wydajna. Opakowanie wystarcza na długi czas, więc kupując tak duże pudełko sporo oszczędzasz.

Rekomendowany przez lekarzy: Produkt rekomendowany jest przez lekarzy, posiada wszelkie niezbędne atesty i jest bezpieczny. Pediatrzy potwierdzają, że dostarcza dziecku codzienną dawkę witamin i minerałów.

Pożywny: Jest to pożywne mleko. Dziecko szybko zaspokoi nim swój głód. Jeśli Twój maluch nie najada się stałymi pokarmami lub nie chce ich spożywać, takie mleko to doskonały zamiennik.

 

Wady

Słodki smak: Rodzice zauważają, że prezentowane mleko jest bardzo słodkie. Jeśli dziecko będzie regularnie spożywało duże ilości tego mleka, niesłodzone pokarmy stałe mogą okazać się dla niego niesmaczne. Dlatego niektórzy zalecają, aby mleko podawać dziecku maksymalnie dwa razy dziennie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie mleko modyfikowane kupić?

 

 

Karmienie dziecka piersią to ponoć jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie może spotkać świeżo upieczoną mamę. Bliskość dziecka i wiotkie ciałko przyssane do naszej skóry powoduje, że zmęczenie i ból zgromadzone przez 9 miesięcy mija, jak ręką odjął. Niestety, wiele kobiet boryka się często z problemem braku pokarmu i pomimo wszelkich zabiegów nie są one w stanie karmić noworodka własnym mlekiem. Delikatny żołądek małej kruszynki wymaga szczególnej troski, dlatego naturalnego pokarmu nie zastąpimy zwykłym nabiałem i trzeba się zastanowić jakie mleko dla noworodka będzie odpowiednie. W tym momencie z pomocą przychodzą nam produkty wytwarzane sztucznie. Aby z należytą odpowiedzialnością dobrać mleko modyfikowane dla noworodka, aby zadbać o kondycję zdrowotną naszego dziecka musimy dobrze zastanowić się: jakie mleko modyfikowane wybrać.

Na półkach znajdziemy bowiem bardzo szeroki asortyment, jednak niejedno mleko modyfikowane może powodować poważne skutki uboczne u malucha. Porównanie mlek modyfikowanych w Internecie nie zawiera opinii użytkowników. My w niniejszym artykule postaramy się zwrócić Twoją uwagę na pewne, bardzo istotne elementy, które wpływają na jakość sztucznego pokarmu, które miedzy innymi przekazują mamy maluszków.

 

Konsystencja – jakie mleko modyfikowane jest najlepsze?

Podstawową różnicę pomiędzy mlekami modyfikowanymi widać już na pierwszy rzut oka. Część z nich sprzedawana jest jako mleko modyfikowane w płynie, inne mleko modyfikowane – saszetki. Co prawda 90% asortymentu stanowi pokarm sypki. Dzieje się tak, ponieważ jest on bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu i nie wymaga specjalistycznych warunków przechowywania. Szczelne puszki chronią zawartość przed negatywnym działaniem świeżego powietrza, dzięki czemu produkt bez problemu możemy trzymać nawet na kuchennej półce. Najważniejsze jest, aby nie miał kontaktu z wilgocią. Mleko sprzedawane jest w różnych wielkościach, a jak wiemy zazwyczaj im większe pudełko, tym cena jednostkowa staje się niższa. Ze względu na stosunkowo długi termin przydatności do spożycia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupiła największy z możliwych gabarytów, szczególnie jeśli jest aktualnie w promocji.

Alternatywą dla suchego mleka, jest produkt o płynnej konsystencji. Jest on znacznie droższy od wersji instant, jednak z drugiej strony dysponuje zaletami, bardzo pożądanymi przez młode mamy. Przede wszystkim po otwarciu pojemnika pokarm gotowy jest do spożycia. Wystarczy delikatnie go podgrzać, a po kilku minutach nasze dziecko będzie cieszyć się pyszną przekąską. Jeśli boisz się, że źle dobierzesz proporcje, przez co mleko stanie się zbyt gęste lub za rzadkie, takie rozwiązanie z pewnością okaże się dla Ciebie najlepsze.

 

Wiek

Każdy pokarm, który podajesz swojemu dziecku powinien być dostosowany do jego wieku. Zbyt ciężkie pokarmy mogą bardzo źle wpłynąć na układ pokarmowy niemowlaka. Z drugiej strony, lekkie mleko, pozbawione potrzebnych witamin może okazać się w pewnym miesiącu niewystarczające. Z tego względu producenci opisują swoje produkty specjalnymi oznaczeniami. Takie rozwiązanie gwarantuje, że dostarczysz swojemu dziecku odpowiedniego budulca, co wpływa na odpowiedni rozwój malutkiego ciałka. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziesz mieszanki oznaczone cyframi od 1 do 5.

Niemowlakom powinno podawać się mleko opisane numerem 1. Jest ono bardzo delikatne dla młodego układu pokarmowego. To ważny czynnik, ponieważ oprócz funkcji rozwojowej, nie zaburza gospodarki hormonalnej malucha. Dzięki temu ryzyko pojawienia się uczulenia na którykolwiek ze składników jest znikome. Zaleca się, aby mleko modyfikowane 1 podawać dzieciom do 6 miesiąca życia.

Kolejna cyfra – 2 zalecana jest dla pociech od 6 do 12 miesiąca życia. Ze względu na to, że maluchy w tym wieku stają się coraz bardziej energiczne i ruchliwe, ich dieta musi zostać uzupełniona o dodatkowe cząsteczki żelaza. Jak z pewnością wiemy, mleko modyfikowane 2 jest budulcem mocnych i silnych kości. Raczkowanie i ciągła chęć chodzenia sprawia, że układ kostny i mięśniowy niemowlaków rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jeśli dziecko będzie przyjmować pokarmy pozbawione żelaza, może w przyszłości borykać się z takimi problemami, jak niedorozwój kręgosłupa lub nieustanne bóle stawów.

Pozostałe numery tj. 3, 4 i 5 przeznaczone są dla starszych maluchów. Stopniowo, każda z cyfr zawiera w swoim składzie dodatkowe substancje, które bardzo szybko wchłaniane są przez rozwijający się organizm. Cyfra 3 zalecana jest dzieciom do 2 roku życia, 4 – do 3, natomiast 5 określona jest jako suplement diety podawany przedszkolakom. Mieszanki bogate są w witaminę D3 i różne kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za stymulowanie przyrostu ciała. Ze względu na różne owocowe dodatki, dania są znacznie słodsze, a co się z tym wiąże – lepsze dla małych łasuchów.

 

Skład

Skład pokarmów przeznaczonych dla dzieci jest bardzo wnikliwie badany przez wiele jednostek medycznych. Obecna polityka wprowadzania nowych produktów spożywczych na rynek jest bardzo surowa, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie dla niemowląt. Z tego względu zakup mleka modyfikowanego jest dość bezpieczną decyzją. Nie mniej jednak, każdy maluch posiada inną tolerancję na substancje zawarte w poszczególnych daniach. Najlepsze mleko modyfikowane to takie, które łączy w sobie odpowiednią dawkę wartości odżywczych przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji żywieniowych Twojego bobasa.

Produkty oznaczone symbolem HA charakteryzują się bardzo mocno rozrobionym białkiem, które znacznie mniej uczula. Mleko modyfikowane HA powinno być spożywane przez niemowlaki ze skłonnością do alergii. Jeśli sam cierpisz na tę przewlekłą dolegliwość, bardzo prawdopodobne, że również Twoje dziecko będzie wykazywać niską tolerancję na alergeny. Z obawy przed uaktywnieniem wrażliwych komórek i hormonów, możesz podawać maluchowi właśnie tego typu dania.

Innym symbolem, który często możemy spotkać na opakowaniach sproszkowanego mleka jest AR. Wzbogacone jest ono o dodatkową substancję, która zagęszcza pokarm w żołądku malucha. Jeśli Twoja pociecha często miewa refluksy, z pewnością takie danie będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Czasami zdarza się, że dzieci posiadają ogromny apetyt. Zbyt duże ilości jedzenia mogą jednak bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Nagły wzrost masy ciała powoduje, że delikatne stawy i miękki układ kostny ulega szybkiej deformacji. Z tego powodu producenci wprowadzili na rynek dania uzupełnione specjalnym ryżowym lub ryżowo-gryczanym kleikiem. Oznaczone są one symbolem R lub GR. Pod wpływem działania wody i kwasów trawiennych mączka pęcznieje, dzięki czemu dziecko będzie o wiele dłużej syte.

Jeśli Twoja pociecha często miewa kolki i wzdęcia, musisz w bardzo precyzyjny sposób zadbać o jej prawidłową dietę. Dla tego typu schorzeń poleca się produkty opisane słowem Comfort lub AntiColic. Dzięki obniżonemu poziomowi laktozy oraz dodatkowej porcji błonnika maluch poczuje ogromną ulgę i znacznie łatwiej będzie mu pozbyć się niepotrzebnych w organizmie substancji. Bardziej rozwiniętą formą produktu, jest mleko dla noworodka całkowicie pozbawione laktozy. Zwykle wyprodukowane jest na bazie soi, która zdobywa ostatnimi czasy coraz większe zainteresowanie.

Oprócz powyższych przykładów, w sklepach znajdziesz również wiele innych modyfikowanych produktów, które dostosowane są do potrzeb Twojego dziecka. Obok mleka typu BIO lub uzupełnionego dodatkową porcją żelaza, pojawiaj się również mleko modyfikowane dla wcześniaków lub maluchów z bardzo niską odpornością. Znajdziesz też mleko modyfikowane bez mleka krowiego, albo takie oparte na mleku kozim.

 

Mleka modyfikowane w dobrych cenach

Ceny mleka są dość zróżnicowane. Uzależnione są m.in. od półproduktów potrzebnych do ich wyprodukowania oraz marki. Pokarm o gramaturze 500 g kupisz już za 30 zł. Jednak jeśli poszukujesz bardziej spersonalizowanego dania, musisz przygotować się na wydatek nawet 60 zł.

 

 

Jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?

 

Czasami mamy noworodków nie mają możliwości, aby karmić swoją pociechę piersią. W takiej sytuacji mleko modyfikowane jest niezastąpione, ponieważ pozwala na zaspokojenie głodu malucha oraz dostarczenie mu wszystkich witamin i minerałów. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jakie mleko modyfikowane jest polecane przez rodziców i specjalistów. Jeżeli jednak ciekawi Cię, jak często należy podawać dziecku takie mleko, zajrzyj do poniższych wskazówek. Mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy Ci opiekę nad noworodkiem.

 

 

Podstawowe zasady karmienia malucha

W pierwszych miesiącach życia dziecko zazwyczaj jest karmione wtedy, gdy wyraźnie się tego domaga. Jednocześnie nie należy przez to rozumieć, że za każdym razem, gdy pociecha zacznie płakać, trzeba podać jej pokarm – dotyczy to zarówno mam karmiących piersią, jak i tych zmuszonych do stosowania mleka modyfikowanego. Rozdrażnienie i niepokój noworodka bardzo często nie oznacza głodu, tylko potrzebę przytulenia lub krótkiej zabawy z rodzicem.

Pamiętajmy, że układ pokarmowy malucha trawi mleko modyfikowane znacznie wolniej niż to z piersi. Najlepiej więc karmić pociechę co kilka godzin, pozwalając jej w ten sposób na strawienie poprzedniej porcji pożywienia. Szczegółowe informacje na temat podawania mleka modyfikowanego znajdziemy na opakowaniu produktu. Zazwyczaj w 1. tygodniu życia dziecko należy karmić co 2, maksymalnie 3 godziny, podając do 60 ml płynu. Wraz z upływem czasu nie będziemy musieli podawać maluchowi mleka tak często. Przykładowo, w 4. tygodniu życia karmienie powinno odbywać się co 4 godziny, a później, aż do 5. miesiąca, wystarczy zapewnić dziecku do 6 karmień na dzień (podając za każdym razem do 150 ml pokarmu).

 

O tym trzeba pamiętać, podając dziecku mleko modyfikowane

Mama karmiąca noworodka mlekiem modyfikowanym musi odmierzać mieszankę według ściśle określonych proporcji. Jeżeli przygotujemy pokarm ze zbyt dużej ilości proszku, narazimy pociechę na problemy z żołądkiem. Starajmy się nie karmić malucha na siłę, pozwólmy mu wypić tyle mleka, ile w danej chwili potrzebuje. Nie zapominajmy o zrobieniu co pewien czas przerwy na odbicie, co pozwala na uniknięcie bólu brzuszka wywołanego przez nadmiar powietrza w jelitach.

 

Karmienie w nocy

W pierwszych miesiącach życia dziecko trzeba karmić w dzień i w nocy. To dość duże utrudnienie dla rodziców maluchów żywiących się mlekiem modyfikowanym, ponieważ przygotowanie mieszanki zazwyczaj zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Nocnej pory karmienia nie wolno jednak ignorować, ponieważ regularne podawanie posiłków noworodkowi wpływa na jego prawidłowy rozwój.

Malucha nie powinniśmy karmić przez sen, starajmy się też nie budzić go o standardowej porze podawania posiłku. Jeśli dziecko od czasu do czasu zje posiłek później niż zwykle, nie ma w tym nic złego ani niepokojącego. Nie zapominajmy o zachowaniu właściwej pozycji karmienia. Noworodek nie może leżeć, trzymajmy go tak, jak byśmy chcieli przystawić go do piersi.

 

 

Jak często zmieniać mleko modyfikowane?

Częste zmiany mleka modyfikowanego nie mają zbyt dobrego wpływu na układ pokarmowy malucha. Jeśli zdecydujemy się na inną mieszankę, dopilnujmy, aby był to produkt tego samego producenta. Wówczas zmniejszymy ryzyko pojawienia się zaparć i biegunek. Gdy te wystepują należy poszukać mleko modyfikowane do stosowania przy biegunce. Mleko modyfikowane, w zależności od marki, zwykle różni się nie tylko składem, ale także smakiem. To powoduje, że po zmianie mieszanki noworodek może niechętnie jeść, ponieważ pokarm nie będzie mu smakować.

 

 

FAQ

 

P1: Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Specjaliści twierdzą, że dziecko może pić mleko modyfikowane do ukończenia 3. roku życia. Jednak nie ma ściśle określonych zasad, kiedy należy ostatecznie zrezygnować z sięgania po tego typu produkty. Trzeba też podkreślić, że maluchy w wieku 2 lat powinny już pić napoje (w tym także mleko) z kubeczka, a nie butelki. Podając dziecku odpowiednią mieszankę mleczną mamy pewność, że otrzymuje ono w ten sposób wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne, w tym żelazo, cynk czy jod. Nie musimy zbyt szybko rezygnować z mleka modyfikowanego na rzecz krowiego, zwłaszcza jeśli jego zakup nie nadwyręża znacząco domowego budżetu.

P2: Jak przygotować mleko modyfikowane?

Informacje o tym, jak przygotować mleko modyfikowane znajdziemy na opakowaniu. Najważniejsze jest to, aby zachować odpowiednie proporcje proszku i wody. Zanim zaczniemy przygotowywać posiłek dla malucha, sprawdźmy, czy butelka jest czysta. Potem należy wlać do niej odpowiednią ilość wody, zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie dodać mieszankę. Po zakręceniu butelki trzeba potrząsać nią do momentu, aż proszek się rozpuści. Później powinniśmy sprawdzić temperaturę mleka, wystarczy wylać kilka kropel na przegub dłoni. Jeżeli jest ono za gorące, należy je ostudzić. Zbyt chłodną mieszankę możemy podgrzać np. w garnku z ciepłą wodą.

 

P3: Jak zagęszczać mleko modyfikowane kaszką?

Czasem konieczne jest zagęszczenie mleka modyfikowanego, np. w sytuacji, gdy dziecku często się ulewa. Do tego możemy bez obaw wykorzystać odpowiednią kaszkę, bardzo dobrze sprawdza się ryżowa oraz kukurydziana (warto stosować je na zmianę). Jak to zrobić? Do porcji proszku należy dodać kilka łyżeczek kaszki uważając przy tym, aby mieszanka nie stała się zbyt gęsta (średnio na 100 ml mleka przypada pół łyżeczki kaszki). Nie zapominajmy, że w pierwszym roku życia malucha to mleko dla nowodrodka jest podstawą jego diety. Można dodawać do niego kaszkę np. tylko na wieczorny posiłek, aby był on bardziej sycący.

 

P4: Ile może stać mleko modyfikowane?

Po otwarciu opakowania z mlekiem modyfikowanym należy je zużyć w ciągu 4 tygodni, w tym czasie zachowa ono swoje właściwości odżywcze. Jednocześnie pamiętajmy, aby przechowywać je w suchym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 25 st. C. Gotowy, przygotowany z proszku posiłek dla malucha nie może stać dłużej niż ok. godzinę. Wszystko ze względu na to, że szybko zaczynają namnażać się w nim bakterie i inne drobnoustroje. Jeśli planujemy wyjść z pociechą na dłuższy spacer, zabierzmy ze sobą odmierzoną ilość proszku i wodę w termosie. To pozwoli na przygotowanie posiłku, kiedy dziecko stanie się głodne.

P5: Jak wprowadzić mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety malucha na dwa sposoby, a więc jako alternatywę dla naturalnego pokarmu lub jego uzupełnienie. Jak się okazuje, karmienie mieszane jest bardzo dobrą metodą na stopniowe odzwyczajanie dziecka od karmienia piersią. Podanie maluchowi nowego pokarmu najlepiej zaplanować w momencie, gdy jest on wypoczęty i niezbyt głodny (nie powinien być chory, warto też unikać zmian w okresie ząbkowania). Na początek należy raz lub dwa razy dziennie podawać dziecku butelkę z pokarmem odciągniętym z piersi, reszta posiłków ma być przygotowana już z mleka modyfikowanego. Żeby zachęcić pociechę do ssania smoczka, można wysmarować go odrobiną naturalnego pokarmu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ