fbpx

Ranking 10 najlepszych mlek modyfikowanych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Mleka modyfikowane – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Mleka modyfikowane Bebilon Advance 1 i Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe to produkty, które uplasowały się na szczycie naszego rankingu. Każda mama z pewnością doskonale wie, jak istotną rolę w żywieniu malucha odgrywają takie preparaty. Tworząc zestawienie postanowiliśmy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również wydawane przez konsumentów opinie i składy produktów. Dzięki temu mamy pewność, że mleka modyfikowane i porównanie ich jakie prezentujemy jest godne zaufania. Jak już wspomnieliśmy, pierwsze miejsce należy do Bebilon Advance 1. To preparat, który jest dedykowany dzieciom już od pierwszych dni życia i jest polecany tym maluchom, które borykają się z kolkami i zaparciami. Z kolei Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe to mleko oparte na mleku kozim, którego laktoza jest lepiej tolerowana przez dzieci. Opinie o mleku modyfikowanym mówią, że może ono bez przeszkód stanowić podstawę żywienia dzieci. Mleko modyfikowane kozie dostępne jest w 400 g opakowaniu. Przygotowanie preparatu jest niezwykle proste i nie zajmuje dużo czasu.


 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To mleko polecane jest tym dzieciom, które przy innych preparatach miały problem z bolesnymi kolkami albo silnymi zaparciami. Według mam mleko pomaga też na problem nagminnego ulewania pokarmu. Karton opakowania zawiera 1100 gram produktu.

Wady

Według mam mleko trudniej od innych produktów dla dzieci rozpuszcza się w wodzie, mimo że producent zaleca 10 sekundowe wstrząsanie butelką wody z proszkiem nie zawsze dokładnie się on rozpuści i bywa, że zatyka otwór smoczka, co jest kłopotliwe, gdy karmi się niemowlę.

Podsumowanie

To mleko o długim okresie przydatności do spożycia, po pierwszym otwarciu mleko jest zdatne do wykorzystania przez 4 tygodnie, na opakowaniu zawarta jest dokładna instrukcja sporządzenia mieszanki w zależności od wieku dziecka, do opakowania dołączono miarkę.

Drugi wybór

Zalety

Mleko jest polecane dzieciom z problemami alergicznymi, bo laktoza pochodząca z mleka koziego jest lepiej tolerowana przez maluchy ze względu na większe podobieństwo do mleka matki. Mleko też nie zawiera cukru czy innych słodzików, ani oleju palmowego. Mleko ma dobry skład.

Wady

Klienci przekazują kilka wad produktu. Jedna z nich jest słaba dostępność w sklepach stacjonarnych, kolejną przytaczaną wadą przez mamy jest fakt, że po ulaniu się mleka przez niemowlę, mleko ma wyjątkowo nieatrakcyjny zapach. Bywa też, że część niemowląt ma kłopoty z wypróżnieniem.

Podsumowanie

To mleko chętnie wybierane przez mamy ze względu na dobry skład i łatwe przygotowanie. Do tego mleko ma delikatnie słodkawy (nie zawiera cukru, ani innych słodzików) smak, który podoba się niemowlętom, dzięki czemu łatwiej nakarmić nawet niejadków.

Rozważ też

Zalety

Zawarte w mleku składniki wspierają prawidłowy rozwój maluszka i zapewniają mu odpowiedni poziom energii. Aktywne kultury bakterii B.longum poprawiają trawienie i wspierają układ trawienny. Produkt jest prosty w przygotowaniu.

Wady

U niektórych dzieci pojawia się uczulenie po spożywaniu tego mleka. Rodzice twierdzą także, że opakowanie produktu powinno być bardziej solidnie wykonane. Kupując produkt przez Internet, często otrzymujemy pogniecione pudełko.

Podsumowanie

Mleko zawiera wiele cennych składników, które wspierają rozwój. Rodzice potwierdzają, że produkt smakuje maluchom, dzięki czemu nie ma problemu z karmieniem pociech. Mleko jest proste w przygotowaniu. Wystarczy kilka chwil, aby przyrządzić pełnowartościowy posiłek dla swojego dziecka.

 

 

10 najlepszych mlek modyfikowanych. Opinie w 2024 roku

 

Niestety nie każda kobieta ma wystarczającą ilość pokarmu, aby zapewnić niemowlęciu odpowiednią dawkę energii. Czasem dochodzi też do sytuacji, w których mleko matki jest zbyt rzadkie i dziecko ma problem z jego przyswajaniem. Poza tym, wraz z wiekiem zwiększają się potrzeby malucha, a więc dodatkowy posiłek w postaci mleka modyfikowanego staje się codziennością. Wiele osób negatywnie podchodzi do tego typu produktów i rzeczywiście, niektórych z nich należałoby unikać. Przy wyborze mleka można sprawdzić co pokaże internetowa porównywarka mleka modyfikowanego. My jednak wiemy, jak rodzicom zależy na zdrowiu ich dzieci, dlatego przygotowaliśmy ranking mleka modyfikowanego.

 

Mleko modyfikowane 1

 

1. Bebilon Advance 1 Mleko początkowe od urodzenia

 

Bebilon Advance 1 mleko początkowe od urodzenia to produkt chwalony przez wielu rodziców szczególnie tych dzieci, które borykają się z dużą ilością gazów i zaparć. Mleko modyfikowane 1 to produkt jaki można podawać maluszkowi od początku życia, gdy z jakiś przyczyn nie jest karmiony przez mamę lub gdy należy stosować dokarmianie.

Na opakowaniu jest podana tabela według której należy sporządzić mieszankę w zależności od wieku dziecka, a do opakowania dołączono miarkę do odmierzenia właściwej ilości proszku. Przygotowanie posiłku jest proste, bo wystarczy odmierzyć właściwą ilość proszku i wody, połączyć oba składniki w butelce i potrząsnąć butelką do czasu rozpuszczenia się proszku. 

Bebilon Advance 1 mleko początkowe od urodzenia jest polecane przez mamy, lekarzy i farmaceutów jako produkt dla dzieci z problemami ze zbyt dużą ilością gazów.

 

Zalety

Jasna instrukcja: Opakowanie zawiera opracowaną jasną instrukcję dotyczącą przygotowania mleka w zależności od wieku dziecka. Mama znajdzie tam też informacje o składzie mleka wraz z dokładnymi ilościami wszystkich składników.

Łatwe przygotowanie: Wystarczy do umytej butelki wlać odmierzoną ilość wody i wsypać właściwą ilość miarek mleka. Kolejno przez około 10 sekund wstrząsać butelką, aż do pełnego rozpuszczenia się proszku w wodzie. Miarka do odmierzania proszku została dołączona do opakowania z mlekiem. 

Bezproblemowe przechowywanie: Produkt zakupiony w puszce, najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Gdy zakupimy mleko w innym opakowaniu (które nie ma strunowego zamknięcia), najlepiej przesypać je do czystego słoika lub puszki szczelnie zamykanej. To dobre mleko modyfikowane należy przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 tygodnie od pierwszego otwarcia opakowania.

Smaczne: Według opinii mam dzieci chętnie piją Bebilon Advance 1, co znaczy że mleko im smakuje. Nie ma więc problemu ze wzrostem dzieci i z przybieraniem ich na wadze. 

Pomaga na zaparcia i gazy: Dzieci, które po innych rodzajach mlek miały problemy z zaparciami, a także dokuczały im kolki, już po 2 dniach od rozpoczęcia stosowania Bebilon Advance 1 są niemal uwolnione od uciążliwych objawów i przesypiają całe noce wolne od bólu. 

 

Wady

Słaba rozpuszczalność: Część rodziców narzeka, że mleko gorzej rozpuszcza się w wodzie od innych rodzajów, a nawet, gdy już wygląda na rozpuszczone, jego drobinki często zapychają smoczki. Bywa to uciążliwe podczas karmienia.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Kozie

 

2. Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia

 

Dla mam, które z jakiś powodów nie mogą karmić swojego maleństwa piersią polecamy Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia. Jak zostało zawarte w nazwie, mleko to może służyć do karmienia niemowlęcia od pierwszych jego dni. Jest ono wyprodukowane na bazie mleka koziego, które wzbogacono witaminami, składnikami odżywczymi i mineralnymi.

Puszka, w którą jest zapakowany produkt, zawiera 400 g proszku do rozpuszczania w określonych proporcjach w wodzie. Proporcji tych należy ścisłe przestrzegać, a otwartą puszkę przechowywać nie dłużej niż 4 tygodnie, dbając o to, aby miejsce przechowywania było chłodne i suche. Choć mleko Capricare® dostępne w sprzedaży zwykle ma długi termin przydatności do spożycia, aby nie narazić maleństwa, zawsze trzeba go sprawdzić i nie podawać produktu przeterminowanego.

Klienci, którzy zakupili produkt przekazują, że ma on skład zbliżony do mleka kobiecego, a smak jest lekko słodkawy. Dla mam ważne jest również to, że, jak wykazał  test mlek modyfikowanych, produkt ten nie zawiera słodzików, w szczególności maltodekstryny i nie ma w nim oleju palmowego. Polecanym przez mamy niemowląt jest Miralex Capricare 1 Mleko Początkowe Oparte na Mleku Kozim od Urodzenia ze względu na dobry skład.

 

Zalety

Dobry skład: Mamy podkreślają dobry skład produktu, który sprawia, że mleko modyfikowane jest hipoalergiczne, bo nie uczula tak jak wielkość mlek bazujących na mleku krowim. Nie ma tu także cukru i innych słodzików, ani oleju palmowego. Mimo to mleko ma przyjemny słodkawy smak.

Dobra cena: Biorąc pod uwagę skład produktu, jego ilość w puszce i dobry smak, klienci oceniają, że jest to mleko o dobrych proporcjach cena i jakość.

Nie powoduje kolek: Dla mam i dla zdrowia niemowląt bardzo ważnym kryterium jest to, że mleko nie powoduje kolek u dzieci. Dzięki temu niemowlęta lepiej funkcjonują w dzień i śpią w nocy.

Łatwe przygotowanie: Wystarczy wsypać odmierzoną ilość proszku do wody w butelce (przy zachowaniu zasad higieny), potrząsnąć energicznie butelką do pełnego rozpuszczenia się proszku, a następnie podać maleństwu.

 

Wady

Trudnodostępne: Jak podają mamy, mleko jest niemal niedostępne w sklepach czy aptekach stacjonarnych. Jedyna forma jego zakupu jest możliwa przez Internet.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Nestle Nan

 

3. Nestle Nan Optipro 4 Mleko Modyfikowane dla Dzieci Po 2. Roku

 

Na trzecim miejscu znalazło się dobre i tanie mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro 4 zawierające aktywne kultury bakterii B.longum, a także wysokiej jakości białko OPTIPRO®. Co więcej, w składzie produktu znajdziesz też inne ważne dla zdrowia immunoskładniki, jak witaminy A i C, cynk czy żelazo.

Mleko przeznaczone jest dla dzieci od 2 roku życia, które mają większe zapotrzebowanie na energię. Produkt, a w zasadzie zawarte w nim składniki, doskonale wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka. Mleko będzie stanowiło ciekawe urozmaicenie diety najmłodszych.

Jest szczególnie pomocne w okresie po odstawieniu piersi, a także w czasie tego procesu. Produkt zawiera laktozę. Rodzice, którzy wybrali mieszankę Nestle Nan Optipro 4 wysoko oceniają jej skład, korzystny dla rozwoju dziecka.

Poza tym, w swoich recenzjach podkreślają, że mleko smakuje najmłodszym i co najważniejsze jest łatwe i szybkie w przygotowaniu, a więc idealne dla rodziców, których dzieci jeszcze budzą się w nocy na mały posiłek.

Mleko modyfikowane Nestle Nan Optipro 4 to produkt dla dzieci powyżej 2-go roku życia. Mieszanka dostępna jest w opakowaniu o pojemności 800 g.

 

Zalety

Zawartość białka: Produkt zawiera wysokiej jakości białko OPTIPRO® oraz inne, cenne składniki. Białko sprawia, że mieszanka jest zdrowa i pożywna.

Odpowiednie dla starszych dzieci: Jeśli Twoje dziecko ma już 2 lata i ogromny apetyt lub ciągle budzi się w nocy na jedzenie, ten produkt spełni Twoje oczekiwania. Jest to mleko, które powstało z myślą o dzieciach powyżej 2-go roku życia. Zawiera niezbędne dla dwulatka składniki.

Smak: Rodzice potwierdzają, że prezentowana mieszanka smakuje dzieciom.

Wydajność: Mleko jest bardzo wydajne. Takie opakowanie wystarcza dziecku na dłuższy czas, oczywiście w zależności od tego, jaki ma apetyt.

 

Wady

Opakowanie: Niektórzy konsumenci uważają, że opakowanie mleka nie jest dobrze wykonane. Żeby przygotowanie jedzenia dla dziecka nie wiązało się rozsypywaniem mleka, zaleca się zakup puszki, do której będzie można przesypać produkt.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Hipp

 

4. Hipp 2 Bio Combiotik Mleko Modyfikowane dla Dzieci

 

Hipp 2 Bio Combiotik to mleko wyprodukowane z wyselekcjonowanych ekologicznych surowców. Zawiera wszystkie niezbędne składniki wspierające rozwój niemowląt. W składzie znajduje się przede wszystkim prebiotyczny błonnik pokarmowy wspierający korzystną mikroflorę jelitową.

Ponadto mleko HIPP zawiera witaminy A, C i D, a także kwasy tłuszczowe OMEGA-3 – niezbędne dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Mieszanka jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie najmłodszych. Poza tym, produkt zawiera wyłącznie lekkostrawny cukier mleczny.

Receptura mleka HiPP to wynik wieloletniej pracy lekarzy pediatrów oraz specjalistów zajmujących się żywieniem niemowląt. Produkt powstał nie tylko z myślą o najmłodszych, ale i ich rodzicach, którzy z jakiś powodów nie mogą karmić malucha mlekiem z piersi.

Jest też pomocny osobom szukającym produktu, który pomoże w przejściu przez trudny okres odstawienia piersi. Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Cieszy się uznaniem ze względu na zawartość cennych składników, dużą wydajność i prosty sposób przygotowywania.

Mleko Hipp 2 Bio Combiotik wyprodukowano z wyselekcjonowanych, ekologicznych surowców. Skierowane jest ono do dzieci od 6 miesiąca życia. Produkt dostępny jest w opakowaniu o pojemności 600 g.

 

Zalety

Skład: Mieszanka zawiera wszystkie, niezbędne składniki wspierające rozwój niemowląt. Między innymi błonnik wspierający jelita, witaminy, minerały, kwasy Omega-3 i wiele innych, cennych elementów.

Sposób przygotowania: Rodzice potwierdzają, że mleko przygotowuje się bardzo szybko. Wystarczy zalać je wodą, wymieszać i gotowe. Taki produkt jest więc idealny dla rodziców, których dzieci budzą się na jedzenie w nocy.

Pożywność: Konsumenci zauważają, że mleko jest pożywne i zaspokaja potrzeby dziecka.

 

Wady

Opakowanie: Rodzice podkreślają, że produkt dostępny jest w niewygodnym opakowaniu.

Cena: Za opakowanie o pojemności 600 g musimy zapłacić prawie 50 zł.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Enfamil

 

5. Enfamil Premium 1 MFGM Mleko Modyfikowane

 

Tym co sprawia, że Enfamil Premium 1 MFGM mleko modyfikowane cieszy się powodzeniem u mam i ich dzieci jest zawartość MFGM (Milk Fat Globule Membrane) czyli naturalnego składnika mleka matki. To właśnie czyni, że mleko to jest przez wielu postrzegane jako najlepsze mleko modyfikowane.

Poza upodobnieniem Enfamil Premium 1 do mleka matki zostało ono wzbogacone o witaminy. Mamy więc tu witaminę A,C i D, które wspomogą układ odpornościowy maluszka, witamina D również przyczyni się do rozwoju mocnych kości. Prawidłowy rozwój wspomoże kwas DHA, na przykład mózg i tkanki nerwowe wesprze kwas ALA, cynk zadba o prawidłowy wzrost, a żelazo przyczyni się do rozwoju funkcji poznawczych. 

Mleko modyfikowane Enfamil ma skład dopasowany do odżywiania maluszka zaraz po urodzeniu, nie powoduje problemów z brzuszkiem.

 

Zalety

Łatwość rozpuszczania się: Mleko bardzo łatwo i szybko rozpuszcza się nawet w zimnej wodzie, wystarczy raz potrząsnąć butelką, aby z proszku powstało mleko.

Łatwe przechowywanie: Mleko kupowane w puszce łatwo jest po otwarciu w niej przechować. Po prostu wystarczy otworzyć puszkę i z niej czerpać proszek aż do jego wyczerpania.

Dobra tolerancja: Dzieci dobrze przyjmują mleko, nie mają problemów z brzuszkiem, nie ma po mleku kolek ani zaparć.

Dobry smak: Jak przekazują mamy, mleko jest chętnie pite przez maluszki, zatem można wysnuć wniosek, że mleko maluchom smakuje. 

Skład: Mleko ma bogaty skład potrzebny do prawidłowego rozwoju niemowlęcia, mleko zawiera białko węglowodany, cukry, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, błonnik, sód i witaminy.

 

Wady

Miarka: Miarka jest dołączona wewnątrz puszki „zakopana” w proszku. Aby ją wydobyć nie raz trzeba zagłębić się aż do dna puszki jest to mało komfortowe i mało higieniczne.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Bebiko

 

6. Bebiko 1 Mleko Początkowe od Urodzenia

 

Bebiko 1 mleko początkowe od urodzenia to produkt firmy Bebiko-Nutricia – polskiego producenta. Mleko jest przeznaczone dla zdrowych dzieci, oraz pociech nietolerujących glutenu do żywienia początkowego, sprzedawane w opakowaniu kartonowym w pojemności 800 g. W składzie mleka znajdziemy białko, węglowodany, cukry, tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, błonnik i sód.

Ponadto skład został wzbogacony o niezbędne do rozwoju dziecka witaminy i mikroelementy, znajdziemy tu między innymi witaminę C, E, A, B6, K, a także biotynę miedź, cynk, żelazo, kwas foliowy i wiele innych. Mleko może służyć jako podstawowy pokarm dla noworodka, lub jako uzupełniający przy dokarmianiu, gdy podstawowym karmieniem jest mleko mamy. Dzieci na ogół dobrze tolerują mleko modyfikowane Bebiko i nie mają po nim problemów trawiennych. 

Bebiko 1 mleko początkowe od urodzenia jest chętnie kupowane ze względu na to, że to polska produkcja, a lubimy wspierać nasz przemysł.

 

Zalety

Dobra tolerancja: Dzieci dobrze przyjmują mleko modyfikowane dla niemowląt, dodatkowo jest ono bez glutenu, więc i maluszki, które nie tolerują tego składnika bez problemu mogą sięgać po ten produkt. 

Łatwe przygotowanie: Mleko dobrze się rozpuszcza w wodzie wystarczy wsypać je do wody i energicznie potrząsnąć butelką, aby natychmiast się rozpuściło.

Przystępna cena: Produkt ma atrakcyjniejszą cenę od wielu mlek dostępnych na rynku, co przy jego dobrej tolerancji przez niemowlęta sprawia, że jest bardzo pożądanym produktem wśród rodziców. 

Przyjemny zapach: Mleko po rozpakowaniu okazuje się roztaczać delikatny, przyjemny aromat, to również zachęca do przygotowania właśnie tego produktu.

 

Wady

Opakowanie: Torby foliowe, w których mleko jest sprzedawane są kiepskiej jakości, trudno w nich przechowywać mleko po otwarciu i trzeba je przesypać do innego opakowania

Ulewanie: Dla niektórych dzieci mleko jest zbyt rzadkim produktem i powoduje ulewanie. Aby zapobiec temu trzeba do mleka dodać środka zagęszczającego. 

 

 

 

 

Mleko modyfikowane 2

 

7.  Nestle Nan Optipro Plus 2 HM-O Mleko Modyfikowane dla niemowląt

 

Mleko modyfikowane 2 jest przeznaczone dla dzieci od 6 miesiąca życia, więc jeśli Twoje dziecko jest w tym wieku, to może zdecydujesz się na stosowanie Nestle Nan Optipro Plus 2 HM-O mleka modyfikowanego dla niemowląt. Inspirując się badaniami nad składem mleka kobiecego, eksperci firmy NAN opracowali recepturę mleka, które zaspokaja wszelkie potrzeby zdrowotne maluszka powyżej 6 miesiąca życia.

W skład jego wchodzą między innymi oligosacharydy mleka kobiecego i białko dostosowane jakością do potrzeb dziecka. Ponadto w mleku znajdziemy też cynk, żelazo czy witaminę D. Mleko jest dostępne w metalowej puszce o pojemności 800 g. Jak przekazują rodzice, mleko nie sprawia żadnych problemów pokarmowych, a dzieci nie zgłaszają bólów brzuszka ani problemów z wypróżnianiem. 

Nestle Nan Optipro Plus 2 HM-O mleko modyfikowane dla niemowląt jest dostępne w 800 g puszce, w której produkt wygodnie się przechowuje.

 

Zalety

Łatwe przechowywanie: Mleko jest dostępne w puszce, która również służy do przechowywania mleka do momentu zużycia zawartości.

Dobrze przyswajalne: Dzieci dobrze tolerują i przyswajają mleko, nie mają bólów brzucha, ani problemów z kolką czy wypróżnianiem.

Łatwo dostępne: Mleko jest łatwo dostępne w sklepach, jest również przystępne cenowo

 

Wady

Zapach: Mleko ma bardzo specyficzny zapach, używając pierwszy raz można pomyśleć, że jest zepsute, jednak nie jest to zapach zepsutego mleka – ten produkt ma nieprzyjemną woń. 

 

 

 

 

Mleko modyfikowane HA

 

8. Bebilon Prosyneo HA 3

 

Bebilon Prosyneo HA 3 to specjalnie opracowana formuła łącząca zhydrolizowane białko, które zostało pocięte na mniejsze fragmenty z kompozycją SYNEO specjalnie dostosowaną na potrzeby żywieniowe dziecka. W składzie mleka znajdziemy odwzorowaną z mleka matki kompozycję oligosacharydów, witaminy A, C, D, cynki i wiele innych mikroelementów.

Mleko modyfikowane HA jest przeznaczone dla dzieci powyżej 1 roku życia  i może być tylko częścią ich diety, bo dziecko w tym wieku potrzebują już bardziej zróżnicowanego pożywienia. Produkt zawiera 400 g mleka zapakowanego w puszkę. Ta ilość produktu wystarczy na przygotowanie około 14 porcji mleka zgodnie z tabelą żywienia przedstawioną na opakowaniu.

Bebilon Prosyneo HA 3 to mleko przeznaczone dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia, jakie ma cechy i co sądzą o nim rodzice?

 

Zalety

Dobre dla alergików: Mleko jest godne polecenia dla niemowląt, które mają uczulenie na mleko krowie, po zastosowaniu tego produktu alergia nie ma miejsca.

Laktoza: Mleko jest również korzystne dla dzieci, które potrzebują produktu o obniżonej zawartości laktozy.

Szybkie w przygotowaniu: Mleko dobrze się rozpuszcza i jest szybkie w przygotowaniu, wystarczy wsypać do wody i zamieszać.

 

Wady

Brak większych opakowań: Brak większych opakowań sprawia, że miesięczne korzystanie z mleka staje się drogie, klienci sądzą, że istnienie dużych opakowań obniżyłoby ich cenę za łączny okres dłuższego używania mleka, a nie jest ono tanie.  

Brak mleka z DHA: Klienci podają, że nie ma wersji tego mleka, które miałoby w składzie DHA tak potrzebnego do rozwoju mózgu i wzroku dziecka. 

 

 

 

 

Mleko modyfikowane Bebilon

 

9. Bebilon Profutura Duo Biotik 3 mleko modyfikowane po 1 roku

 

Bebilon Profutura Duo Biotik 3 to mleko modyfikowane dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Mleko modyfikowane Bebilon zostało wzbogacone o składniki mineralne i witaminy potrzebne do zdrowego rozwoju malucha i może być podawane jako samodzielny posiłek lub w formie kleiku czy kaszki.

W składzie mleka znajdziemy unikalna kompozycję oligosacharydów tożsamą z tymi z mleka matki, immuno-kompozycję, czyli połączenie cynku i witamin A, C i D wspierających układ odpornościowy, ryboflawinę, dbającą o prawidłowy metabolizm energetyczny, a także żelazo, jod i kwasy tłuszczowe omega-3. Opakowanie zawierające 800 g produktu starczy na przygotowanie 26 porcji mleka. 

Bebilon Profutura Duo Biotik 3 mleko modyfikowane po 1 roku ceni wielu klientów, a jego formuła Premium+ jest unikalna.

 

Zalety

Doskonały skład: Mleko ma specjalnie dobrany profil kwasów tłuszczowych, unikalną kompozycję oligosacharydów i w odpowiednich proporcjach dodatek witamin i minerałów. 

Duża pojemność: Opakowanie zawiera 800 g produktu, co starczy na przygotowanie 26 porcji mleka.

Recykling opakowania: Nowe opakowanie nadaje się do recyklingu, zanim je oddasz do wtórnego przetworzenia, najpierw bezpiecznie i szczelnie przechowasz w nim mleko aż do zużycia produktu.

 

Wady

Rozmiar opakowania: Producent zmienił rozmiar opakowania na większy, wraz z nim zmienił również cenę na większą. Nowe opakowanie jest nieporęczne i sprawia, że wydobycie końcówki mleka z dna opakowania jest znacznie utrudnione.

 

 

 

 

Mleko modyfikowane dla alergików

 

10. Bezmleczny preparat sojowy dla niemowląt Humana Expert Sl

 

Bezmleczny preparat sojowy dla niemowląt Humana Expert Sl to produkt, który znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie sprawdza się mleko krowie – u maluchów z nietolerancją laktozy, galaktozemią, czy wręcz z alergią na białko mleka krowiego. To mleko modyfikowane dla alergików oparte jest na białku soi i może być stosowane dla niemowląt od urodzenia. Kartonowe opakowanie zawiera 2 torebki proszku po 325g każda.

Po rozpuszczeniu proszku w wodzie nadaje się on do podania dziecku. Preparat zawiera węglowodany, białka, witaminy A, D, E, K, C, szereg składników mineralnych, w tym magnez, żelazo, cynk i wiele innych. Wielu rodziców ceni Humanę i uważa, że to właśnie jest doskonałe mleko dla alergików.  

Bezmleczny preparat sojowy dla niemowląt Humana Expert Sl jest przeznaczony dla dzieci nietolerujących mleka krowiego.

 

Zalety

Preparat sojowy: Jest to preparat oparty na bazie soi zatem białko zawarte w tym mleku pochodzi z soi i jest bezpieczne dla maluchów z nietolerancją laktozy i galaktozemią.

Bogaty skład: Mimo, że nie jest to mieszanka pochodząca z mleka, skład jest równie bogaty i obok węglowodanów, tłuszczów czy błonnika jest tu zestaw witamin i mikroelementów.

Przystępny cenowo: Produkt dość przystępny cenowo, 650 g można kupić już a nieco ponad 25 PLN

 

Wady

Olej palmowy: W składzie produktu znajduje się niezbyt zdrowy olej palmowy, lepiej aby został on zastąpiony innym tłuszczem

Przygotowanie: Użytkownicy przekazują, że proszek dość słabo rozpuszcza się w wodzie i zwykle pozostaje parę nierozpuszczonych grudek. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie mleko modyfikowane kupić?

 

 

Karmienie dziecka piersią to ponoć jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie może spotkać świeżo upieczoną mamę. Bliskość dziecka i wiotkie ciałko przyssane do naszej skóry powoduje, że zmęczenie i ból zgromadzone przez 9 miesięcy mija, jak ręką odjął. Niestety, wiele kobiet boryka się często z problemem braku pokarmu i pomimo wszelkich zabiegów nie są one w stanie karmić noworodka własnym mlekiem. Delikatny żołądek małej kruszynki wymaga szczególnej troski, dlatego naturalnego pokarmu nie zastąpimy zwykłym nabiałem i trzeba się zastanowić jakie mleko dla noworodka będzie odpowiednie. W tym momencie z pomocą przychodzą nam produkty wytwarzane sztucznie. Aby z należytą odpowiedzialnością dobrać mleko modyfikowane dla noworodka, aby zadbać o kondycję zdrowotną naszego dziecka musimy dobrze zastanowić się: jakie mleko modyfikowane wybrać.

Na półkach znajdziemy bowiem bardzo szeroki asortyment, jednak niejedno mleko modyfikowane może powodować poważne skutki uboczne u malucha. Porównanie mlek modyfikowanych w Internecie nie zawiera opinii użytkowników. My w niniejszym artykule postaramy się zwrócić Twoją uwagę na pewne, bardzo istotne elementy, które wpływają na jakość sztucznego pokarmu, które miedzy innymi przekazują mamy maluszków.

 

Konsystencja – jakie mleko modyfikowane jest najlepsze?

Podstawową różnicę pomiędzy mlekami modyfikowanymi widać już na pierwszy rzut oka. Część z nich sprzedawana jest jako mleko modyfikowane w płynie, inne mleko modyfikowane – saszetki. Co prawda 90% asortymentu stanowi pokarm sypki. Dzieje się tak, ponieważ jest on bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu i nie wymaga specjalistycznych warunków przechowywania. Szczelne puszki chronią zawartość przed negatywnym działaniem świeżego powietrza, dzięki czemu produkt bez problemu możemy trzymać nawet na kuchennej półce. Najważniejsze jest, aby nie miał kontaktu z wilgocią. Mleko sprzedawane jest w różnych wielkościach, a jak wiemy zazwyczaj im większe pudełko, tym cena jednostkowa staje się niższa. Ze względu na stosunkowo długi termin przydatności do spożycia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupiła największy z możliwych gabarytów, szczególnie jeśli jest aktualnie w promocji.

Alternatywą dla suchego mleka, jest produkt o płynnej konsystencji. Jest on znacznie droższy od wersji instant, jednak z drugiej strony dysponuje zaletami, bardzo pożądanymi przez młode mamy. Przede wszystkim po otwarciu pojemnika pokarm gotowy jest do spożycia. Wystarczy delikatnie go podgrzać, a po kilku minutach nasze dziecko będzie cieszyć się pyszną przekąską. Jeśli boisz się, że źle dobierzesz proporcje, przez co mleko stanie się zbyt gęste lub za rzadkie, takie rozwiązanie z pewnością okaże się dla Ciebie najlepsze.

 

Wiek

Każdy pokarm, który podajesz swojemu dziecku powinien być dostosowany do jego wieku. Zbyt ciężkie pokarmy mogą bardzo źle wpłynąć na układ pokarmowy niemowlaka. Z drugiej strony, lekkie mleko, pozbawione potrzebnych witamin może okazać się w pewnym miesiącu niewystarczające. Z tego względu producenci opisują swoje produkty specjalnymi oznaczeniami. Takie rozwiązanie gwarantuje, że dostarczysz swojemu dziecku odpowiedniego budulca, co wpływa na odpowiedni rozwój malutkiego ciałka. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziesz mieszanki oznaczone cyframi od 1 do 5.

Niemowlakom powinno podawać się mleko opisane numerem 1. Jest ono bardzo delikatne dla młodego układu pokarmowego. To ważny czynnik, ponieważ oprócz funkcji rozwojowej, nie zaburza gospodarki hormonalnej malucha. Dzięki temu ryzyko pojawienia się uczulenia na którykolwiek ze składników jest znikome. Zaleca się, aby mleko modyfikowane 1 podawać dzieciom do 6 miesiąca życia.

Kolejna cyfra – 2 zalecana jest dla pociech od 6 do 12 miesiąca życia. Ze względu na to, że maluchy w tym wieku stają się coraz bardziej energiczne i ruchliwe, ich dieta musi zostać uzupełniona o dodatkowe cząsteczki żelaza. Jak z pewnością wiemy, mleko modyfikowane 2 jest budulcem mocnych i silnych kości. Raczkowanie i ciągła chęć chodzenia sprawia, że układ kostny i mięśniowy niemowlaków rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jeśli dziecko będzie przyjmować pokarmy pozbawione żelaza, może w przyszłości borykać się z takimi problemami, jak niedorozwój kręgosłupa lub nieustanne bóle stawów.

Pozostałe numery tj. 3, 4 i 5 przeznaczone są dla starszych maluchów. Stopniowo, każda z cyfr zawiera w swoim składzie dodatkowe substancje, które bardzo szybko wchłaniane są przez rozwijający się organizm. Cyfra 3 zalecana jest dzieciom do 2 roku życia, 4 – do 3, natomiast 5 określona jest jako suplement diety podawany przedszkolakom. Mieszanki bogate są w witaminę D3 i różne kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za stymulowanie przyrostu ciała. Ze względu na różne owocowe dodatki, dania są znacznie słodsze, a co się z tym wiąże – lepsze dla małych łasuchów.

 

Skład

Skład pokarmów przeznaczonych dla dzieci jest bardzo wnikliwie badany przez wiele jednostek medycznych. Obecna polityka wprowadzania nowych produktów spożywczych na rynek jest bardzo surowa, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie dla niemowląt. Z tego względu zakup mleka modyfikowanego jest dość bezpieczną decyzją. Nie mniej jednak, każdy maluch posiada inną tolerancję na substancje zawarte w poszczególnych daniach. Najlepsze mleko modyfikowane to takie, które łączy w sobie odpowiednią dawkę wartości odżywczych przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji żywieniowych Twojego bobasa.

Produkty oznaczone symbolem HA charakteryzują się bardzo mocno rozrobionym białkiem, które znacznie mniej uczula. Mleko modyfikowane HA powinno być spożywane przez niemowlaki ze skłonnością do alergii. Jeśli sam cierpisz na tę przewlekłą dolegliwość, bardzo prawdopodobne, że również Twoje dziecko będzie wykazywać niską tolerancję na alergeny. Z obawy przed uaktywnieniem wrażliwych komórek i hormonów, możesz podawać maluchowi właśnie tego typu dania.

Innym symbolem, który często możemy spotkać na opakowaniach sproszkowanego mleka jest AR. Wzbogacone jest ono o dodatkową substancję, która zagęszcza pokarm w żołądku malucha. Jeśli Twoja pociecha często miewa refluksy, z pewnością takie danie będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Czasami zdarza się, że dzieci posiadają ogromny apetyt. Zbyt duże ilości jedzenia mogą jednak bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Nagły wzrost masy ciała powoduje, że delikatne stawy i miękki układ kostny ulega szybkiej deformacji. Z tego powodu producenci wprowadzili na rynek dania uzupełnione specjalnym ryżowym lub ryżowo-gryczanym kleikiem. Oznaczone są one symbolem R lub GR. Pod wpływem działania wody i kwasów trawiennych mączka pęcznieje, dzięki czemu dziecko będzie o wiele dłużej syte.

Jeśli Twoja pociecha często miewa kolki i wzdęcia, musisz w bardzo precyzyjny sposób zadbać o jej prawidłową dietę. Dla tego typu schorzeń poleca się produkty opisane słowem Comfort lub AntiColic. Dzięki obniżonemu poziomowi laktozy oraz dodatkowej porcji błonnika maluch poczuje ogromną ulgę i znacznie łatwiej będzie mu pozbyć się niepotrzebnych w organizmie substancji. Bardziej rozwiniętą formą produktu, jest mleko dla noworodka całkowicie pozbawione laktozy. Zwykle wyprodukowane jest na bazie soi, która zdobywa ostatnimi czasy coraz większe zainteresowanie.

Oprócz powyższych przykładów, w sklepach znajdziesz również wiele innych modyfikowanych produktów, które dostosowane są do potrzeb Twojego dziecka. Obok mleka typu BIO lub uzupełnionego dodatkową porcją żelaza, pojawiaj się również mleko modyfikowane dla wcześniaków lub maluchów z bardzo niską odpornością. Znajdziesz też mleko modyfikowane bez mleka krowiego, albo takie oparte na mleku kozim.

 

Mleka modyfikowane w dobrych cenach

Ceny mleka są dość zróżnicowane. Uzależnione są m.in. od półproduktów potrzebnych do ich wyprodukowania oraz marki. Pokarm o gramaturze 500 g kupisz już za 30 zł. Jednak jeśli poszukujesz bardziej spersonalizowanego dania, musisz przygotować się na wydatek nawet 60 zł.

 

 

Jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?

 

Czasami mamy noworodków nie mają możliwości, aby karmić swoją pociechę piersią. W takiej sytuacji mleko modyfikowane jest niezastąpione, ponieważ pozwala na zaspokojenie głodu malucha oraz dostarczenie mu wszystkich witamin i minerałów. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jakie mleko modyfikowane jest polecane przez rodziców i specjalistów. Jeżeli jednak ciekawi Cię, jak często należy podawać dziecku takie mleko, zajrzyj do poniższych wskazówek. Mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy Ci opiekę nad noworodkiem.

 

 

Podstawowe zasady karmienia malucha

W pierwszych miesiącach życia dziecko zazwyczaj jest karmione wtedy, gdy wyraźnie się tego domaga. Jednocześnie nie należy przez to rozumieć, że za każdym razem, gdy pociecha zacznie płakać, trzeba podać jej pokarm – dotyczy to zarówno mam karmiących piersią, jak i tych zmuszonych do stosowania mleka modyfikowanego. Rozdrażnienie i niepokój noworodka bardzo często nie oznacza głodu, tylko potrzebę przytulenia lub krótkiej zabawy z rodzicem.

Pamiętajmy, że układ pokarmowy malucha trawi mleko modyfikowane znacznie wolniej niż to z piersi. Najlepiej więc karmić pociechę co kilka godzin, pozwalając jej w ten sposób na strawienie poprzedniej porcji pożywienia. Szczegółowe informacje na temat podawania mleka modyfikowanego znajdziemy na opakowaniu produktu. Zazwyczaj w 1. tygodniu życia dziecko należy karmić co 2, maksymalnie 3 godziny, podając do 60 ml płynu. Wraz z upływem czasu nie będziemy musieli podawać maluchowi mleka tak często. Przykładowo, w 4. tygodniu życia karmienie powinno odbywać się co 4 godziny, a później, aż do 5. miesiąca, wystarczy zapewnić dziecku do 6 karmień na dzień (podając za każdym razem do 150 ml pokarmu).

 

O tym trzeba pamiętać, podając dziecku mleko modyfikowane

Mama karmiąca noworodka mlekiem modyfikowanym musi odmierzać mieszankę według ściśle określonych proporcji. Jeżeli przygotujemy pokarm ze zbyt dużej ilości proszku, narazimy pociechę na problemy z żołądkiem. Starajmy się nie karmić malucha na siłę, pozwólmy mu wypić tyle mleka, ile w danej chwili potrzebuje. Nie zapominajmy o zrobieniu co pewien czas przerwy na odbicie, co pozwala na uniknięcie bólu brzuszka wywołanego przez nadmiar powietrza w jelitach.

 

Karmienie w nocy

W pierwszych miesiącach życia dziecko trzeba karmić w dzień i w nocy. To dość duże utrudnienie dla rodziców maluchów żywiących się mlekiem modyfikowanym, ponieważ przygotowanie mieszanki zazwyczaj zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Nocnej pory karmienia nie wolno jednak ignorować, ponieważ regularne podawanie posiłków noworodkowi wpływa na jego prawidłowy rozwój.

Malucha nie powinniśmy karmić przez sen, starajmy się też nie budzić go o standardowej porze podawania posiłku. Jeśli dziecko od czasu do czasu zje posiłek później niż zwykle, nie ma w tym nic złego ani niepokojącego. Nie zapominajmy o zachowaniu właściwej pozycji karmienia. Noworodek nie może leżeć, trzymajmy go tak, jak byśmy chcieli przystawić go do piersi.

 

 

Jak często zmieniać mleko modyfikowane?

Częste zmiany mleka modyfikowanego nie mają zbyt dobrego wpływu na układ pokarmowy malucha. Jeśli zdecydujemy się na inną mieszankę, dopilnujmy, aby był to produkt tego samego producenta. Wówczas zmniejszymy ryzyko pojawienia się zaparć i biegunek. Gdy te wystepują należy poszukać mleko modyfikowane do stosowania przy biegunce. Mleko modyfikowane, w zależności od marki, zwykle różni się nie tylko składem, ale także smakiem. To powoduje, że po zmianie mieszanki noworodek może niechętnie jeść, ponieważ pokarm nie będzie mu smakować.

 

 

FAQ

 

P1: Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Specjaliści twierdzą, że dziecko może pić mleko modyfikowane do ukończenia 3. roku życia. Jednak nie ma ściśle określonych zasad, kiedy należy ostatecznie zrezygnować z sięgania po tego typu produkty. Trzeba też podkreślić, że maluchy w wieku 2 lat powinny już pić napoje (w tym także mleko) z kubeczka, a nie butelki. Podając dziecku odpowiednią mieszankę mleczną mamy pewność, że otrzymuje ono w ten sposób wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne, w tym żelazo, cynk czy jod. Nie musimy zbyt szybko rezygnować z mleka modyfikowanego na rzecz krowiego, zwłaszcza jeśli jego zakup nie nadwyręża znacząco domowego budżetu.

P2: Jak przygotować mleko modyfikowane?

Informacje o tym, jak przygotować mleko modyfikowane znajdziemy na opakowaniu. Najważniejsze jest to, aby zachować odpowiednie proporcje proszku i wody. Zanim zaczniemy przygotowywać posiłek dla malucha, sprawdźmy, czy butelka jest czysta. Potem należy wlać do niej odpowiednią ilość wody, zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie dodać mieszankę. Po zakręceniu butelki trzeba potrząsać nią do momentu, aż proszek się rozpuści. Później powinniśmy sprawdzić temperaturę mleka, wystarczy wylać kilka kropel na przegub dłoni. Jeżeli jest ono za gorące, należy je ostudzić. Zbyt chłodną mieszankę możemy podgrzać np. w garnku z ciepłą wodą.

 

P3: Jak zagęszczać mleko modyfikowane kaszką?

Czasem konieczne jest zagęszczenie mleka modyfikowanego, np. w sytuacji, gdy dziecku często się ulewa. Do tego możemy bez obaw wykorzystać odpowiednią kaszkę, bardzo dobrze sprawdza się ryżowa oraz kukurydziana (warto stosować je na zmianę). Jak to zrobić? Do porcji proszku należy dodać kilka łyżeczek kaszki uważając przy tym, aby mieszanka nie stała się zbyt gęsta (średnio na 100 ml mleka przypada pół łyżeczki kaszki). Nie zapominajmy, że w pierwszym roku życia malucha to mleko dla nowodrodka jest podstawą jego diety. Można dodawać do niego kaszkę np. tylko na wieczorny posiłek, aby był on bardziej sycący.

 

P4: Ile może stać mleko modyfikowane?

Po otwarciu opakowania z mlekiem modyfikowanym należy je zużyć w ciągu 4 tygodni, w tym czasie zachowa ono swoje właściwości odżywcze. Jednocześnie pamiętajmy, aby przechowywać je w suchym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 25 st. C. Gotowy, przygotowany z proszku posiłek dla malucha nie może stać dłużej niż ok. godzinę. Wszystko ze względu na to, że szybko zaczynają namnażać się w nim bakterie i inne drobnoustroje. Jeśli planujemy wyjść z pociechą na dłuższy spacer, zabierzmy ze sobą odmierzoną ilość proszku i wodę w termosie. To pozwoli na przygotowanie posiłku, kiedy dziecko stanie się głodne.

P5: Jak wprowadzić mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane można wprowadzić do diety malucha na dwa sposoby, a więc jako alternatywę dla naturalnego pokarmu lub jego uzupełnienie. Jak się okazuje, karmienie mieszane jest bardzo dobrą metodą na stopniowe odzwyczajanie dziecka od karmienia piersią. Podanie maluchowi nowego pokarmu najlepiej zaplanować w momencie, gdy jest on wypoczęty i niezbyt głodny (nie powinien być chory, warto też unikać zmian w okresie ząbkowania). Na początek należy raz lub dwa razy dziennie podawać dziecku butelkę z pokarmem odciągniętym z piersi, reszta posiłków ma być przygotowana już z mleka modyfikowanego. Żeby zachęcić pociechę do ssania smoczka, można wysmarować go odrobiną naturalnego pokarmu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ