fbpx

Monitory oddechu ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom wysoki poziom bezpieczeństwa i obawiają się zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej polecamy nasz ranking. Prezentujemy w nim kilka skutecznie działających monitorów oddechowych, które w razie konieczności poinformują o wystąpieniu bezdechu u malucha. Na szczycie zestawienia plasuje się model BabySense 7. Jest on zasilany bateriami, dlatego nie ma ryzyka, że leżące w łóżeczku dziecko będzie miało kontakt z przewodami. W zestawie jest jednostka centralna z migającą diodą oraz dwa czułe sensory. Monitor uruchamia się w sytuacji, gdy w ciągu 20 sekund nie wykryje ruchów oddechowych lub częstotliwość oddechów jest mniejsza niż 10 na minutę. Sprzęt generuje bardzo głośny alarm dźwiękowy, który jest słyszalny w całym domu. Drugie miejsce zajmuje urządzenie Snuza Hero MD. Ono również jest zasilane bateriami, a do tego ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Monitor przypina się do ciała lub ubranka malucha, co oznacza, że nie trzeba go wkładać pod materac łóżeczka.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ponieważ monitor jest zasilany bateriami AA nie ma ryzyka, że śpiący maluch będzie miał kontakt z przewodami. To bezpieczny w użytkowaniu model. Emitowany przez niego alarm jest bardzo głośny i nie ma ryzyka, że go nie usłyszymy.

Wady

Nie możemy wypróbować sposobu działania sprzętu zaraz po zakupie. Wszystko przez to, że do kompletu nie dołączono baterii, bez których nie uda nam się włączyć monitora.

Podsumowanie

W komplecie znajduje się jednostka centralna, dwa sensory, a także haczyk na łóżeczko i uchwyt pod materac. Jeżeli monitor nie wykryje oddechu w ciągu 20 sekund, uruchomi się alarm dźwiękowy. To samo dzieje się, kiedy maluch wykonuje mniej niż 10 oddechów na minutę.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Nie ma ono żadnych przewodów. Jeśli przez 15 sekund monitor nie wykryje ruchów oddechowych, zacznie lekko wibrować, żeby pobudzić maluszka do wznowienia oddychania.

Wady

Rodzicom nie odpowiada to, że po uaktywnieniu się wibracji konieczne jest zresetowanie sprzętu. Wpływa to negatywnie na wygodę używania monitora.

Podsumowanie

Model nie wymaga umieszczania pod materacykiem. To przenośny monitor, który można zawsze nosić przy sobie i mieć pewność, że pociecha jest bezpieczna. Sprzęt umożliwia monitorowanie oddechów malucha i w razie konieczności powiadamia o wystąpieniu bezdechu.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest testowane klinicznie i posiada certyfikat CE 1011. Wyposażone jest ono w cyfrowy wyświetlacz, który jest bardzo czytelny także w nocy. Poza tym posiada wbudowaną pamięć oraz wskaźnik naładowania, które ułatwiają jego obsługę.

Wady

Konsumenci zwracają uwagę na dość wysoką cenę produktu. Jest to jednak urządzenie, które może uratować życie naszego dziecka, dlatego warto zapłacić więcej, by móc spać spokojnie.

Podsumowanie

Urządzenie śledzi ruchy oddechowe noworodka i pokazuje informacje na monitorze. Gdy pojawiają się nieprawidłowości, włącza się głośny alarm. Przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 2 do 20 kg.

 

 

Najlepsze monitory oddechu w 2024 roku

 

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, również wtedy, kiedy maluch śpi w swoim łóżeczku. Bezdech senny lub inne sytuacje mogą stanowić zagrożenie, ale ciągłe obserwowanie oddechu maluszka jest niemożliwe, rodzic też musi odpocząć. W takiej sytuacji przydatny może okazać się monitor oddechu. Nasze zestawienie zawiera najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

BabySense 7

 

Wśród rodziców wcześniaków szczególnie dużą popularnością cieszy się monitor oddechu BabySense 7. Ma on certyfikat wyrobu medycznego. Zestaw składa się z kilku elementów: jednostki centralnej, 2 sensorów, uchwytu pod materac oraz haczyka na łóżeczko. Urządzenie jest zasilane bateriami AA i nie ma przewodów, z którymi śpiące dziecko mogłoby mieć styczność.

Sprzęt emituje alarm dźwiękowy, którego poziom głośności wynosi 85 dB (z odległości 1 m). To daje gwarancję, że z pewnością go usłyszymy. Monitor uaktywnia się w momencie, gdy nie wykryje ruchów oddechowych przez 20 sekund lub gdy maluch wykonuje mniej niż 10 oddechów na minutę.

Osoby, które wypróbowały monitor BabySense 7 chwalą go za łatwość obsługi. Czujniki sensoryczne nie wpływają negatywnie na jakość snu dziecka, nie emitują promieniowania o radiowej częstotliwości i niezawodnie działają nawet w pobliżu innych elektronicznych urządzeń. Jak twierdzi większość rodziców, głośny alarm można usłyszeć z każdego pomieszczenia w domu.

BabySense 7 to monitor oddechu zasilany 4 bateriami AA. W komplecie jest jednostka centralna oraz dwa sensory o średnicy 2,16 cm każdy. Głośność alarmu to 85 dB (mierzony z odległości 1 m).

 

Zalety

Brak przewodów: Sprzęt zapewnia bezpieczeństwo używania. Nie ma on przewodów, z którymi maluch mógłby mieć kontakt i przypadkowo się w nie zaplątać.

Długi czas pracy: Po umieszczeniu baterii w obudowie, urządzenie działa niezawodnie przez ok. 6 miesięcy.

Ma świecące diody: Za sprawą monitora możemy szybko upewnić się, że maluch spokojnie śpi i oddycha bez potrzeby podchodzenia do łóżeczka. Wystarczy spojrzeć na świecącą diodę (kolor zielony świadczy o tym, że wszystko jest w porządku).

Głośny alarm dźwiękowy: Kiedy urządzenie nie wykryje oddechu u malucha włączy się głośny alarm dźwiękowy. Z pewnością usłyszymy go z każdego pomieszczenia w domu.

Łatwy montaż: Zamontowanie jednostki centralnej oraz sensorów jest bardzo proste i zajmuje kilka minut.

 

Wady

Brakuje baterii: Rodzicom nie do końca odpowiada to, że w komplecie nie ma baterii. Przez to nie można zapoznać się ze sposobem działania monitora zaraz po zakupie.

 

 

 

 

Snuza Hero MD

 

Osoby, które chcą kupić urządzenie mające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka powinny zainteresować się modelem Snuza Hero MD. To mobilny monitor oddechu, który można cały czas mieć w pobliżu. Nie wymaga on umieszczania pod materacykiem, wystarczy go przypiąć do ciała malucha.

Urządzenie jest zasilane bateriami, dołączono je do zestawu. Ma ono kompaktowe wymiary i jest lekkie, dlatego nie powinno przeszkadzać dziecku. Monitor znacząco ułatwia opiekowanie się maluchem, a zwłaszcza wcześniakiem. Jeśli nie wykryje on ruchów oddechowych przez 15 sekund, zaczyna wibrować, aby pobudzić niemowlę do wznowienia oddychania. Co więcej, gdy w ciągu 20 sekund sprzęt nie wykryje żadnego oddechu, natychmiast uruchamia się alarm.

Jedną z zalet monitora jest to, że nie ma przewodów ani płytek sensorycznych. Rodzicom odpowiada to, że urządzenie jest zawsze przy maluchu i nie trzeba obawiać się o jego bezpieczeństwo. Za dodatkowy atut opisanego wyżej modelu uznano bardzo głośny alarm.

Monitor oddechu Snuza Hero MD jest zasilany bateriami. To model bez przewodów i płytek sensorycznych, przypina się go do ciała, ewentualnie ubranka lub pieluszki malucha.

 

Zalety

Ma niewielkie wymiary: Urządzenie ma niewielkie wymiary, dlatego nie trzeba się obawiać, że będzie przeszkadzać maluchowi podczas snu.

Pobudza dziecko do oddychania: Jeżeli przez 15 sekund sprzęt nie wykryje u dziecka ruchów oddechowych, zacznie delikatnie wibrować. Ma to pobudzić malucha do wznowienia oddychania.

Głośny alarm: Kiedy po upływie 20 sekund monitor nie odnotuje oddechu u pociechy, powiadomi nas o tym bardzo głośnym alarmem. To samo stanie się w sytuacji, gdy po 5 sekundach od włączenia wibracji maluch dalej nie będzie oddychać.

Sprawdza się przez całą dobę: Urządzenie jest przydatne nie tylko w nocy, ale także w dzień w czasie drzemek.

 

Wady

Konieczność resetowania po włączeniu wibracji: Kiedy włączą się wibracje sprzęt trzeba zresetować, aby mógł ponownie monitorować oddech u malucha. Dla niektórych osób jest to trochę uciążliwe.

 

 

 

 

Baby Control BC-200

 

Baby Control Digital BC-200 to piąty produkt, który zamyka nasz ranking monitorów oddechu. Jest to klinicznie testowany sprzęt medyczny z certyfikatem CE 1011. Spełnia też wszystkie europejskie normy bezpieczeństwa zdrowia i ochrony środowiska.

Model ten nieprzerwanie kontroluje oddech maluszka, gdy leży w łóżeczku lub w wózku. Wystarczy umieścić czujnik pod wózkiem lub pod materacem. Śledzi on ruchy oddechowe, a następnie pokazuje informacje na monitorze. Gdy pojawią się nieprawidłowości włączy głośny alarm.

Jest dyskretny, a ponadto bardzo prosty w użyciu. Wszystkie dane przesyłane od sensorów ruch wyświetlają się na cyfrowym ekranie – jest on bardzo czytelny, nawet w ciemności. Ma wbudowaną pamięć, która pomoże w przeanalizowaniu oddechu w ciągu ostatnich kilku minut. Urządzenie ma wskaźnik naładowania, co zabezpieczy nas przed jego nagłym wyłączeniem.

Zalecana minimalna waga dziecka to 2 kg, natomiast maksymalna 20 kg. Ten dobry i tani monitor oddechu został doceniany przez wielu rodziców. Przede wszystkim uznano go za niezwykle wrażliwy i niezawodny. Poza tym ma mocną, trwałą obudowę.

Baby Control Digital BC-200 to produkt przetestowany klinicznie, z certyfikatem CE 1011. Jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia dziecka, a także przyjazny środowisku.

 

Zalety

Alarm: Model ten informuje rodziców o tym, że oddech dziecka jest nieprawidłowy. Włącza się w momencie, gdy dojdzie do zwolnienia rytmu serca. Alarm ten jest głośny, a więc na pewno go usłyszysz.

Ekran: Wariant ten ma bardzo łatwy w obsłudze, przejrzysty, cyfrowy ekran. Nawet w ciemności odczytasz potrzebne informacje. Znacznie ułatwi Ci on obsługę produktu.

Pamięć: Urządzenie ma wbudowaną pamięć, która pomoże w przeanalizowaniu oddechu w ciągu ostatnich kilku minut. Jest to niezastąpiona funkcja, gdy u dziecka pojawiają się częste problemy z oddychaniem. Możemy taki monitor zabrać ze sobą do lekarza i pokazać mu, jak wygląda sytuacja.

Wskaźnik baterii: Urządzenie ma wskaźnik naładowania baterii. Wiemy, kiedy się rozładowuje i kiedy sprzęt ma już pełną baterię. Mając wgląd w ten element, możemy zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy przyrząd całkowicie się rozładuje.

 

Wady

Małe przyciski: Konsumenci zauważają, że monitor ma bardzo małe przyciski.

 

 

 

 

Motorola MBP16

 

Niania Motorola MBP 11 z najnowszą technologią DECT zapewni Ci całkowitą kontrolę nad dzieckiem, do tego pozbawioną zakłóceń, jakie mają miejsce w wielu innych sprzętach tego typu.

Produkt ma czuły mikrofon, który w połączeniu z optyczną indykacją poziomu głośności gwarantuje wyraźny przesył dźwięku. Co istotne mamy możliwość wysłania głosowej wiadomości zwrotnej. Czyli będąc w innym pokoju możemy uspokoić maluszka bez konieczności przechodzenia do jego sypialni.

Urządzenie jest wyposażone w regulację głośności, system informacji o poziomie naładowania baterii, a także odtwarzanie kołysanek. Warto podkreślić, że zasięg produktu wynosi 300 m, dzięki czemu można go nosić po mieszkaniu bez obawy o utratę łączności. W zestawie znajduje się podstawka oraz praktyczny klip, co ułatwia ustawianie niani.

Konsumenci wysoko oceniają system pracy urządzenia oraz fakt, że informuje on o rozładowanej baterii, a poza tym jest wysoce bezawaryjny.

Motorola MBP 11 to innowacyjna, elektroniczna niania wyposażona w najnowszą technologię DECT zapewniającą kontrolę nad dzieckiem. Sprzęt ten jest łatwy w obsłudze i posiada dobry mikrofon.

 

Zalety

Technologia DECT: Urządzenie jest wyposażone w zaawansowaną technologię, która zapewnia nam kontrolę bez zakłóceń, sprzężeń przesyłu informacji i innych, podobnych problemów, z jakimi spotykają się użytkownicy elektronicznych niań.

Mikrofon: Produkt ten ma bardzo czuły mikrofon, a więc usłyszymy nawet kwilenie dziecka, czy jego gaworzenie.

Regulacja głośności: Urządzenie jest wyposażone w regulację głośności, a więc mamy możliwość wyregulowania głośników, dostosowując je do własnych potrzeb. Niektórzy nie mają potrzeby używania sprzętów na najwyższej mocy, inni, mieszkający w głośnym otoczeniu lub dużym domu, docenią możliwość maksymalnego pogłośnienia alarmu.

 

Wady

Jakość dźwięku: Rodzice podkreślają, że jakość dźwięku odtwarzanego przez głośnik nie jest najlepsza.

Słaby akumulator: Po pewnym czasie akumulatorki tracą swoją moc.

 

 

 

 

Hi-Tech Medical KT-Baby 14026629

 

Urządzenie jakim jest Hi-Tech Medical KT-Baby 14026629 to produkt oparty na analogowej technologii 2-kanałowej gwarantującej dobry przesył dźwięku w zasięgu do 200 m.

Zaletą prezentowanego modelu jest jego energooszczędność. Dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie rozładuje się w nieodpowiednim momencie. Poza tym do zestawu dołączone są zasilacze, za pośrednictwem których niania może być cały czas podłączona do prądu.

Konsumenci podkreślają, że prezentowany produkt ma czuły mikrofon, wyłapujący kwilenie dziecka. Jednocześnie ma też regulację stopnia głośności, a więc bez problemu dostosujemy go do naszych potrzeb.

Za sprawą niewielkich kształtów i wygodnej konstrukcji, przenoszenie niani nie sprawi nam większego problemu. Warto też zauważyć, że niania ma klips, a więc możemy przypiąć ją do paska. W ten sposób będziemy słyszeć płacz dziecka wszędzie tam, gdzie jesteśmy i nie będziemy musieli pamiętać o zabieraniu urządzenia.

Hi-Tech Medical KT-Baby 14026629 to model o zasięgu 200 m na przestrzeni otwartej. Przyrząd jest łatwy w obsłudze, przez co zyskał uznanie wielu konsumentów.

 

Zalety

Energooszczędność: Produkt ten jest bardzo energooszczędny. Dlatego nie musisz obawiać się, że nagle się rozładuje, a jeśli bateria będzie słaba, odpowiednio wcześniej się o tym dowiemy.

Czuły mikrofon: Model ten ma bardzo czuły mikrofon wyłapujący nawet kwilenie dziecka, jego pojękiwania, czy też gaworzenie.

Wielkość: Urządzenie jest małe, a więc bardzo mobilne. Idealne dla osób, które często podróżują.

 

Wady

Problem z przesyłem danych: Jak zauważają użytkownicy niani, w przypadku grubych ścian przesył jest ograniczony.

Cichy alarm: Wadą produktu jest cichy, niezbyt słyszalny alarm.

 

 

 

 

Jaki monitor oddechu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wiele młodych mam przyznaje, że nie potrafi zaznać spokoju, nawet gdy ich dziecko bezpiecznie śpi w swoim łóżeczku. Nasłuchiwanie cichutkiego oddechu niemowlaka jest dla kobiet codziennością. Rzeczywiście, w fazie głębokiego snu noworodek oddycha zupełnie bezszelestnie i bezdźwięcznie. Czasami, pewność przynosi nam nasza dłoń położona na malutkim ciałku. Niestety, istnieje ryzyko, że dziecko się obudzi i będzie miało kłopot z ponownym zaśnięciem.

Problemem całego świata jest występowanie syndromu tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), których charakteryzuje się tym, że niemowlę w trakcie snu przestaje oddychać. Aby stroskani rodzice nie stracili przedwcześnie zdrowego rozsądku i jasnego myślenia, producenci wzbogacili rynek o przyrządy służące do pomiaru oddechu dziecka – monitory oddechu. Owe zbawienne maszynki rejestrują każdy oddech i sygnalizują, gdy w określonym czasie nie odnotowano wdechu, lub ruchu.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń pomiarowych, a każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami. Aby ułatwić Ci wybór idealnego monitora stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jaki monitor oddechu wybrać.

Rodzaje

Na rynku znajdziemy modele stacjonarne oraz przenośne. Te drugie to niewielkie urządzenia przypina się do ubranka lub pieluszki dziecka, tak by znajdowały się w pobliżu pępka. Zaletą tego typu monitorów jest fakt rejestracji oddechów nawet, gdy niemowlę znajduje się poza swoim łóżeczkiem. Poza tym alarm nie włącza się, gdy weźmiemy pociechę na ręce, ponieważ czujnik ciągle odbiera sygnały o jej oddechu. Natomiast sprzęty stacjonarne montuje się pod dziecięcym materacykiem.

 

System zasilania– jaki monitor oddechu jest najlepszy?

Dla większości monitorów źródłem energii są baterie typu AA. Ich żywotność uzależniona jest od wielu czynników i oscyluje między trzema, a dwunastoma miesiącami. Ważne, aby sprawdzić czy urządzenie sygnalizuje o niskim poziomie energii i w jaki sposób. Pamiętaj też, że niektóre modele posiadają wbudowaną baterię, której wymiany możemy dokonać jedynie w autoryzowanym serwisie. To ważna informacja dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu, lub których styl życia wymaga ciągłych zmian lokalizacji.

Rzadziej spotyka się monitory zasilane energią elektryczną. Ten rodzaj daje pewność długiej żywotności, niestety jest znacznie większy i nieskuteczny w przypadku przerw w dostawie prądu.

 

Krytyczna liczba oddechów

Ważnym wskaźnikiem jest liczba sekund bezdechu. Urządzenie włącza alarm, gdy w określonym czasie (zazwyczaj dla modelu stacjonarnego – 15 sekund, przenośnego – 20 sekund) czujniki nie przekażą sygnału o ruchach dziecka. Niektóre modele posiadają funkcję wydłużania lub skracania danego odstępu czasowego.

 

Sygnalizacja

Istotnym parametrem jest również poziom hałasu generowany przez monitor oddechu w momencie, gdy urządzenie odnotuje brak ruchów/oddechu dziecka. Standardowym wskaźnikiem jest 85 d(B)A – wystarczająco głośny, aby usłyszeć go z innego pokoju i na tyle bezpieczny, by nie uszkodził delikatnego słuchu noworodka. Oczywiście na rynku funkcjonują urządzenia o wyższym i niższym poziomie hałasu. To czego oczekujemy powinno determinować nasz wybór.

 

Dodatkowe funkcje

Monitory oddechu mogą być wzbogacone w wiele dodatkowych funkcji. Wraz ze wzrostem ich liczby, wzrasta również cena, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek przy ich wyborze. W wachlarzu najczęściej wymienianych pozycji znajdziemy:

Ostrzeżenie o niskiej liczbie ruchów oddechowych,

Wejścia łączące monitor z innymi urządzeniami np. nianiami elektronicznymi lub odbiornikami video,

Regulacja czułości sygnału (monitory stacjonarne),

Wibracyjne pobudzanie do oddechu (monitory przenośne),

Ostrzeżenie o zbyt płytkich ruchach oddechowych,

Informacja o rozładowanej baterii lub stanie alarmowym.

Certyfikaty

Jeśli zależy nam na 100% pewności, że monitor spełni swoje zadanie w krytycznej sytuacji, zapytajmy sprzedawcę o modele certyfikowane. Urządzenia medyczne muszą spełniać kilkadziesiąt norm, dzięki czemu ich wykonanie wymaga od producentów wysokiej staranności i skuteczności. Do podstawowych certyfikatów zaliczamy m.in.:

Certyfikat CE – poświadczający zgodność produktu z dyrektywami Unii Europejskiej,

Certyfikat Matki i Dziecka,

Certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji,

Certyfikat PTN (Polskie Towarzystwo Neonatologiczne),

Certyfikat ISO 9001:2015.

Jednostki certyfikujące wymagają od producentów, aby ich produkty w pełni zaspokajały potrzeby konsumentów. W związku z tym, iż bezpośrednim użytkownikiem monitorów ruchu jest dziecko, urządzenia wyposażone są w szereg systemów zabezpieczających, które ograniczają ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Dlatego też stwierdzenie, że współczesne mierniki oddechu są niemal całkowicie bezpieczne dla niemowlaka jest jak najbardziej prawdziwe. Ufając swojemu instynktowi i podświadomości jesteśmy w stanie czuć i widzieć o wiele więcej, dlatego uspokójmy nasze nerwy – z korzyścią dla nas i naszych maluchów.

 

Monitory oddechu w dobrych cenach

Ceny tradycyjnych monitorów zaczynają się od 200 zł. Są to podstawowe urządzenia spełniające jedną funkcję – zaalarmowanie o wstrzymanym oddechu. Wraz ze wzrostem ilości zastosowań, rośnie również ich cena.

Jak już zostało wspomniane, monitory mogą być wyposażone w wiele pożytecznych opcji. Najbardziej rozbudowane modele działają w tandemie z elektronicznymi nianiami. Takie połączenie sprawia, że możemy obserwować swoje dziecko nawet przebywając w zupełnie innym miejscu. Co więcej, aparaty wyposażone są w kamery z trybem nocnego widzenia, dzięki czemu możemy całą dobę obserwować swoją pociechę, a nawet ją nagrywać. Cena takiego produktu waha się od 800 zł do kilku tysięcy.

 

 

Jak działa monitor oddechu?

 

Wielu rodziców, dbających o bezpieczeństwo swojego maluszka w czasie snu, zainwestowało w zaprezentowany powyżej monitor oddechu. Jednak duża część z nich na pewno wciąż zastanawia się, jak on działa oraz jaki jest najbezpieczniejszy sposób używania takiego sprzętu. Dlatego, jeśli wciąż masz wątpliwości, co do pracy monitora dla dzieci zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Kiedy warto kupić monitor oddechu?

Spora część czytelników na pewno zastanawia się, czy koniecznie muszą kupować monitor oddechu. W urządzenie na pewno powinni zainwestować rodzice maluszków z „grupy ryzyka”. Tym terminem określa się przedwcześnie urodzone dzieci (wcześniaki) oraz pociechy o niewielkiej wadze. Przez pierwszy rok życia dzieci są narażone na bezdech, który skutkować może spowolnieniem pracy serca. Innym niebezpieczeństwem jest też SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Warto jednak podkreślić, że zainwestowanie w monitor oddechu jest zalecane wszystkim rodzicom.

 

Budowa monitora oddechu

Zanim opiszemy, jak dokładnie działa monitor oddechu chcemy omówić jego budowę. Każde urządzenie składa się z 2 części: czujnika i odbiornika. Czujnik to niewielki sprzęt, który należy umieścić w łóżeczku pociechy. Specjaliści sugerują schowanie urządzenia pod materacem lub zamontowanie na szczebelku łóżka niedaleko głowy malca. Dzięki temu produkt nie wywoła dyskomfortu u dziecka. Odradza się wkładania czujnika bezpośrednio obok głowy pociechy, bo dziecko może go włożyć do buzi. Bardzo ważne jest umieszczenie czujnika możliwie najbliżej malca, by kontrola oddechu przebiegała bez zakłóceń. Odradza się chowanie urządzenie wśród zabawek, gdyż może to osłabić sygnał.

Drugą częścią jest odbiornik, który przetwarza informacje uzyskane przez czujnik. Ta część monitora znajduje się przy rodzicu, który może nasłuchiwać, a w niektórych modelach też obserwować, jak unosi się klatka piersiowa malca podczas oddychania. Jeśli przez 15 sekund nie zostanie wykryty żaden ruch w łóżeczku pociechy, uruchamia się sygnał ostrzegawczy, a po kolejnych 5 sekundach – alarm ostrzegawczy.

Jak działa monitor oddechu?

W poprzednim paragrafie opisując budowę monitora oddechu wyjaśniliśmy też podstawowe zasady jego pracy. Chcemy teraz dokładnie omówić proces działania tego sprzętu. Czytając nasz poradnik na pewno zastanawiałeś się, jaki monitor oddechu jest polecany przez innych opiekunów. Najczęściej rekomendowane są sprzęty z niewielkim, ale wrażliwym czujnikiem.

Monitor oddechu śledzi podnoszenie się klatki piersiowej u maluszka. Wiele urządzeń ma wbudowany mikrofon, więc rodzic może nasłuchiwać dziecka, gdy śpi, by upewnić się, że oddycha bez trudności. Jeśli pociecha przestanie oddychać na 15 sekund, zostanie uruchomiony sygnał ostrzegawczy i wibracyjny. Rodzic może wtedy wstać i sprawdzić, czy malec jest bezpieczny. W wielu przypadkach dźwięk, jakie wydaje urządzenie i towarzyszące mu wibracje budzą maluszka, co przywraca oddech. Jeśli jednak po 15 sekundach bezdech będzie trwać – rozlegnie się głośny alarm ostrzegawczy. Sygnał dźwiękowy zostanie aktywowany również, gdy liczba oddechów jest mniejsza niż 10 na minutę.

Czujnik i odbiornik komunikują się bezprzewodowo. Jest to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy od pierwszych dni chcą, by ich pociecha spała osobno. W zależności od modelu informacje przesyłane są nawet na dystansie 200 m, więc monitory oddechu sprawdzą się też w dużych domach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ