Najlepsze bajki dla dzieci 

Ostatnio aktualizowane: 16.03.25

 

Bajki, czy to w formie animowanej, filmowej czy książkowej, są ogromną częścią życia maluchów. Ich podstawowym celem jest przekazanie morału często poprzez ukazanie walki dobra ze złem. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele opowieści dla dzieci, więc wybór jest naprawdę ogromny. Które z nich są warte uwagi? Odpowiedzią jest ranking bajek pochodzących z różnych lat. 

Powrót do przeszłości, czyli bajki lat 90

W latach 90. już chyba każdy w Polsce miał telewizor, a dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wyświetlane w telewizji bajki. Choć ich wybór nie był tak duży, jak obecnie, było wiele godnych uwagi tytułów. Dostarczały one dzieciom nie tylko rozrywki, ale i czegoś je uczyły. Chyba każdy widział chociaż jeden odcinek ‘Bolka i Lolka’. Wprawdzie ten serial animowany był produkowany w Polsce w latach 1963-1964, ale również i później wyświetlano go na ekranach. W każdym odcinku dwóch tytułowych chłopców odgrywało sceny z lektur czy filmów. Kolejną polską produkcją jest ‘Reksio’, do którego scenariusz napisał Lechosław Marszałek. Ten serial animowany produkowano w latach 1967-1990. Opowiada on przygody tytułowego psa Reksia, a także innych zwierząt. Lata 90. są też okresem świetności bajki ‘Tom i Jerry’, czyli amerykańskiego serialu animowanego opowiadającego o konflikcie kota i myszy. Popularnością w tym czasie cieszył się Papirus, nadawany w Polsce pod nazwą ‘Przygody Papirusa’. To bajka produkcji belgijsko-francusko-kanadyjskiej opowiadająca o walce o władzę między dobrym bogiem Horusem, a złym Setem. W opowieści kluczową rolę odgrywa tytułowy bohater, którego wybrano na osobę, która ma uwolnić dobrego boga i przynieść Egiptowi pokój. Mówiąc o bajkach z lat 90., nie można nie wspomnieć o ‘Tabaludze’, czyli zielonym smoku i jego przyjaciołach. Ten serial animowany ma zarówno pozytywnych, jak i negatywnych bohaterów. Osoby urodzone w latach 80. i 90., ale i młodsze, oglądały w dzieciństwie ‘Gumisie’, czyli serial animowany od Disneya. Opowiada on o przygodach dziejących się w Gumisiowej Dolinie. Poza Gumisiami bohaterami opowieści były też inne stworzenia m.in. smoki i olbrzymy. Prawie każdy kojarzy też ‘Flinstonów’, czyli serial, którego akcja toczy się w prehistorycznym mieście Skalisko. Głównymi bohaterami są dwie rodziny: Flinstonowie i Rubble’owie. Wiele dzieci pokochało też ‘Inspektora Gadżeta’, czyli detektywa, który wspólnie z siostrzenicą Penny i psem tropili złego Doktora Klaufa. Popularne były też przygody ‘Brygady RR’, czyli dwóch wiewiórek tworzących wspólnie grupę detektywistyczną. W latach 90. wiele maluchów zasiadało przed telewizorami i oglądało ‘Muminki’, ‘Misia Uszatka’ i ‘Krecika’. 

Kultowe bajki dla dzieci Disney

Chyba każdemu bajki dla najmłodszych kojarzą się z Disneyem, czyli amerykańską korporacją odpowiadającą m.in. za produkcję filmów animowanych. Została ona założona 1923 roku przez dwóch braci: Roya i Walta Disneya i początkowo nosiła nazwę Disney Brothers Cartoon Studio. Disney ma na swoim koncie wiele niezwykle popularnych produkcji i na pewno nie uda nam się wymienić tutaj wszystkich. Opierając się na opiniach dzieci, osób starszych, a także krytyków można wymienić kilka kultowych produkcji:

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków’ (1937 r.) – film animowany oparty na baśni braci Grimm. Opowiada historię pięknej dziewczyny, której macocha bardzo zazdrości urody. W akcie gniewu wysyła nadwornego myśliwego, aby zabił Śnieżkę. Ten jednak daruje jej życie i każe jej uciekać jak najdalej. Królewa znajduje w lesie domek należący do Siedmiu Krasnoludków i od tego zaczyna się jej przygoda.

Bambi’ (1942 r.) – bajka Disneya powstała na podstawie książki Feliksa Saltena, opowiadająca przygody młodego jelonka imieniem Bambi. Jest on synem Króla Lasu i cały czas spędza ze swoimi przyjaciółmi. Pewnego dnia jego mama zostaje zastrzelona w lesie i od tej pory jelonek jest wychowywany tylko przez swojego ojca.

Zakochany Kundel’ (1995 r.) – opowieść o suczce imieniem Lady, która mierzy się z odrzuceniem ze strony swoich właścicieli, kiedy na świecie pojawia się ich dziecko. Lady poznaje psa Trampa, który jest wolny i twierdzi, że tylko wtedy można być szczęśliwym.

101 dalmatyńczyków’ (1961 r.) – historia o Cruelli DeMon, który porywa szczenięta, bo marzy o płaszczu z dalmatyńczyków. Od uprowadzenia psiaków rozpoczyna się historia ratowania całej zwierzęcej rodziny. 

Piękna i Bestia’ (1991 r.) – film animowany powstały na podstawie francuskiej bajki ludowej. Jego bohaterami jest Bella, czyli córka wynalazcy, który gubi się w lesie i zostaje uwięziony przez Bestię. Jego córka dociera do zamku i ofiaruje swoją wolność za wypuszczenie ojca.

Król Lew’ (1994 r.) – opowiada o Mufasie, czyli Władcy Lwiej Ziemi, który zostaje ojcem Simby. To jego syn ma w przyszłości zostać następcą tronu, jednak ta wizja nie podoba się Skazie, bracie Mufasy. Podstępem doprowadza on do śmierci Władcy Lwiej Ziemi, obwinia za to młodego Simbę i zmusza go do ucieczki z królestwa.

Dzwonnik z Notre Dame’ (1996 r.) – bajka mówiąca o Quasimodo, który ukrywa się na dzwonnicy Katedry Najświętszej Marii Panny w Paryżu. Powodem tego jest jego wygląd, który znacznie różni się od innych. Pewnego razu jednak Quasimodo ucieka z miejsca, w którym na co dzień przebywa i poznaje cygankę imieniem Esmeralda.

Mulan’ (1998 r.) – film animowany, który nawiązuje do chińskiej legendy. Jego akcja toczy się w trakcie najazdu Hunów na Chiny. Kiedy schorowany ojciec Mulan dostaje wezwanie do wojska, ta postanawia stawić się tam za niego.

Disney jest też producentem takich tytułów jak: ‘Piotruś Pan’, ‘Pinokio’, ‘Alicja w Krainie Czarów’ i ‘Dumbo’. Na powyższej liście przedstawione zostały fajne bajki animowane, które są znane od lat i łączą pokolenia. Nie znaczy to jednak, że wytwórnia nie ma na koncie nowszych, choć równie popularnych produkcji. Do innych cieszących się uznaniem bajek można zaliczyć m.in.: 

Gdzie jest Nemo?’ (2003 r.) – film opowiada o rybce Nemo, która została porwana. Na ratunek wyrusza jej ojciec Marlin wraz z rybką Dory, która choruje na zaniki pamięci. Po drodze muszą oni mierzyć się z różnymi niebezpieczeństwami.

Iniemamocni’ (2004 r.) – opowieść o świecie, w którym superherosi na skutek pewnego wydarzenia zostają oskarżeni o łamanie prawa i zmusza się ich do tego, aby zaczęli żyć jak normalni ludzie. Jeden z takich bohaterów, Pani Iniemamocny, pewnego dnia otrzymuje szansę na to, aby ponownie zajmować się tym, czym dawniej.

Auta’ (2006 r.) – film animowany, który powstał w efekcie współpracy firmy Disney i Pixar. Głównymi bohaterami są tytułowe auta mające cechy ludzkie. W bajce pojawia się postać Zygzaka McQueena, czyli samolubnej wyścigówki. Fabuła filmu koncentruje się na zawodach o trofeum Złotego Tłoka. Tytuł ten doczekał się kontynuacji. Bajki dla dzieci Auta są znane w wielu miejscach na świecie.

Mój brat niedźwiedź’ (2006 r.) – urocza, wzruszająca historia o chłopaku, który zostaje zamieniony w niedźwiedzia i musi dostosować się do nowej sytuacji. Na jego drodze pojawia się niedźwiedź Koda, który staje się jego przewodnikiem.

Piorun’ (2008 r.) – tytułowy Piorun jest psim aktorem i gwiazdą Hollywood. Wciela się w postać superbohatera i zaczyna wierzyć, że rzeczywiście ma magiczne moce, którymi jest w stanie wiele zdziałać.

Zaplątani’ (2010 r.) – opowieść o żyjącej na odludziu Roszpunce z magicznymi włosami. Dziewczyna marzy, aby poznawać świat i może spełnić to pragnienie, kiedy poznaje łotrzyka Flynna. Dzieci bardzo lubią takie baje. Zaplątani to tytuł, który mimo wielu lat od premiery, nadal jest chętnie oglądany przez najmłodszych.

Kraina Lodu’ (2013 r.) – Elsa, jedna z bohaterek bajki, może kontrolować śnieg i lód. Wykorzystując swoje moce, sprowadza srogą zimę na królestwo. Jej siostra Anna chce ją odszukać, aby to zakończyć. 

Zwierzogród’ (2016 r.) – bajka dla dzieci opowiadająca historię Judy Hops, pierwszej pani królik, która została zatrudniona w policji. Łączy ona siły z lisem Nickiem Bajerem, aby rozwiązać kryminalną zagadkę.

Disney tworzy świetne bajki dla dziewczynek i chłopców. W swoich filmach animowanych przedstawia różne historie, które wzbudzają zainteresowanie nie tylko najmłodszych, ale nawet dorosłych. Disney oferuje różnorodne bajki dla dzieci po polsku, z których płynie uniwersalna nauka. 

Inne popularne wytwórnie filmów animowanych

Bajki dla małych dzieci często kojarzone są tylko z Disneyem, a przecież istnieją też inne popularne wytwórnie filmów animowanych. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje Pixar, który przy niektórych produkcjach współpracował właśnie z Disneyem. Wśród tytułów stworzonych przez tę wytwórnię znajdują się m.in.:

WALL-E’ (2006 r.) – tytułowy bohater jest jednym z ostatnich robotów, któremu udało się przetrwać na zanieczyszczonej ziemi. Wyróżnia go to, że ma on zdolność myślenia i okazywania uczuć.

Odlot’ (2009 r.) – opowieść o 70-letnim Carlu, który po śmierci żony zamienia swój dom w statek powietrzny. Tym samym spełnia on marzenie o odwiedzeniu Ameryki Południowej. W podróży, całkiem przypadkowo, towarzyszy mu ośmioletni dzieciak.

Merida Waleczna’ (2012 r.) – film animowany o księżniczce Meridzie, która chcąc uniknąć ślubu, wyrusza w podróż. Na swojej drodze spotyka wiedźmę. Ma ona pomóc dziewczynie w zachowaniu wolności. 

Bajki dla dziewczyn i chłopców tworzy też wytwórnia DreamWorks, która znana jest głównie z takich filmów animowanych jak:

Shrek’ (2001 r.) – bajka o ogrze imieniem Shrek, który chcą odzyskać swój dom na bagnach wspólnie z Osłem wyrusza uratować zamkniętą w wieży księżniczkę.

Madagaskar’ (2005 r.) – film animowany opowiadający o zwierzętach, które w drodze do Afryki wypadają ze statku i lądują na egzotycznej wyspie.

Kung Fu Panda’ (2008 r.) – główną bohaterką jest otyła panda, która w krótkim czasie ma opanować sztukę kung-fu, aby wypełnić starożytną przepowiednię.

Jak wytresować smoka’ (2010 r.) – historia Wikinga, który zamiast zabić smoka, zaprzyjaźnia się z jednym z najgroźniejszych przedstawicieli tego gatunku. 

 

Polecane bajki edukacyjne dla dzieci

Do tego momentu skupiliśmy się przede wszystkim kultowych tytułach filmów animowanych. Przyszła pora, aby przedstawić inne mądre bajki dla dzieci do oglądania, które mają przede wszystkim edukacyjny charakter. Na liście polecanych przez rodziców produkcji znajduje się ‘Było sobie życie’, czyli serial animowany, który swoją premierę miał jeszcze w XX w. Tłumaczone są w nim kwestie dotyczące tego, jak działa ludzkie ciało. Osoby szukające bajki dla 3-latka, która poruszałaby podobną tematykę, mogą zdecydować się na ‘Adibu’. To serial dla najmłodszych z krótkimi odcinkami, w których tłumaczone są kwestie związane z ciałą i z ziemą (dwie wersje). Ciekawą propozycją jest też ‘Detektyw Łodyga’, czyli bajka, w której maluch ma szansę wspólnie z detektywem odkrywać zagadki mające związek z wynalazkami. Dobrą bajką edukacyjną jest też ‘Kosmiczny Jet’, z której najmłodsi mogą czerpać wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje Układ Słoneczny. Część z zaprezentowanych tytułów to bajki dla dzieci online, co oznacza, że można je bez trudu znaleźć w Internecie.

Jeśli chcemy wspierać rozwój swojego dziecka, warto nie tylko włączać mu filmy edukacyjne, ale też czytać sporo bajek. Alternatywą dla telewizji mogą być też różnego rodzaju rozgrywki. Gry dla dziewczynek i chłopców, czyli planszówki, mogą dostarczyć rozrywki nie tylko dzieciom, ale też rodzicom i starszemu rodzeństwu. Granie jest świetną okazją do tego, aby nauczyć się cierpliwości i radzenia sobie z przegraną, a także spędzić wspólnie czas.

Podsumowanie

Sporo rodziców uważa, że w latach 90. i w okresie od 2000-2010 roku tworzone były najlepsze bajki dla dzieci, a z biegiem czasu w telewizji zaczęły pojawiać się coraz gorsze produkcje. Z pewnością humor w bajkach, jak i sposób przedstawiania historii nieco się zmieniły, ale takie stwierdzenia wynikają często po prostu z sentymentu do czasów młodości. Również i teraz można znaleźć fajne bajki z morałem, które niosą za sobą ogromną wartość dla małych ludzi. Oferta telewizyjna i internetowa w tym zakresie jest naprawdę szeroka, rodzice bez trudu mogą znaleźć różne bajki dla dzieci. Traktory, inne wielkie maszyny, bohaterowie o niesamowitych umiejętnościach, księżniczki i królowie – te wszystkie postaci nadal pojawiają się w najnowszych produkcjach. 

Niewątpliwym mistrzem w dziedzinie tworzenia filmów animowanych jest Disney. Nawet jego najstarsze produkcje, mające już kilkadziesiąt lat, są nadal odtwarzane w wielu domach. Sporo dzieci wychowuje się na tych bajkach, a oglądanie starszych animacji staje się także okazją dla rodziców do wspominania własnego dzieciństwa. Ciekawe bajki są produkowane także przez inne firmy: Pixar, Warner Bros czy DreamWorks.

Niezależnie od tego, czy wybiera się starsze czy najnowsze bajki powinno się wcześniej sprawdzić ich przekaz. Starajmy się pokazywać swoich pociechom to, co najlepsze i wartościowe. Warto też pamiętać, że ciekawe historie kryją się nie tylko w bajkach oglądanych na dużym ekranie, ale też na kartach książek. Rozrywkę, a przy tym nierzadko też walory edukacyjne, zapewniają także gry planszowe dla dzieci. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ