fbpx

Najpopularniejsze imiona męskie

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

Szukaj według litery

Szukaj według kategorii

 

Osoby spodziewające się dziecka muszą dobrze przygotować się na zmianę swojego dotychczasowego życia. Poza skompletowaniem wyprawki i przygotowaniem kącika dla malucha, bardzo ważny jest wybór imienia. Nie zawsze jest to łatwe, tym bardziej że propozycji jest bardzo wiele. Jakie są ładne imiona dla chłopców? Jak wybrać odpowiednie, aby pociecha rzeczywiście je polubiła? Dla rodziców to bardzo często duże wyzwanie. Aby nieco ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy artykuł opisujący popularne imiona męskie i to nie tylko polskie, ale również zagraniczne.

 

Jak wybiera się imiona dla chłopców?

Wybierając imiona dla chłopca, można kierować się wyłącznie swoim gustem i preferencjami, poprosić o pomoc rodzinę i znajomych lub przygotować długą listę oraz stopniowo rozważać wszystkie za i przeciw każdej propozycji. Okazuje się, że jest kilka strategii, za sprawą których wybranie imion dla chłopca może okazać się łatwiejsze. Te najbardziej popularne to:

Strategia dnia narodzin – rodzice coraz częściej wybierają imiona męskie na podstawie dnia urodzin swoich dzieci. Wystarczy sięgnąć po kalendarz i sprawdzić, kto obchodzi imieniny w dniu, kiedy chłopiec pojawił się na świecie.

Strategia oparta na tradycjach rodzinnych – imiona dla chłopców można typować na zasadzie związku z kimś z rodziny, kto był dla nas bardzo ważny: Dziadek, pradziadek, wujek itp. Osoby decydujące się na taką strategię tłumaczą, że wybierając w ten sposób imiona męskie, chcą upamiętnić daną osobę.

Strategia wielkich i szanowanych osób – często panuje przekonanie, że chłopiec noszący imię po osobie cieszącej się szacunkiem społeczeństwa również ma duże szanse na odniesienie sukcesu w życiu. Z tego powodu wciąż popularne są takie imiona męskie jak: Jan, Ryszard, Jakub, Karol czy Dawid. W wyborze imienia dla dziecka często bierze się pod uwagę naukowców, wybitnych pisarzy czy noblistów.

Strategia sympatii i antypatii – nierzadko zdarza się, że wybierając imiona dla chłopca, przyszła mama lub tata unikają propozycji, które źle im się kojarzą, np. z nielubianym kolegą z pracy czy niesympatycznym, byłym szefem. To bardzo ciekawa strategia, choć trzeba pamiętać, że dziecko nie musi mieć takiego samego charakteru, jak znana nam osoba nosząca to samo imię.

Niektórzy rodzice po prostu sięgają po spis imion i stopniowo wykreślają z niego te, które ich zdaniem są nieodpowiednie. Metoda ta jest czasochłonna, ale może okazać się skuteczna. To samo dotyczy takich sposobów, jak szukanie list: Imiona męskie na ‘A’, imiona męskie na ‘M’ czy imiona męskie na inną wybraną literę.

Polskie imiona męskie

Moda na imiona męskie wciąż się zmienia. Rodzice coraz częściej starają się unikać tradycyjnych propozycji kojarzących się z ich dziadkami czy pradziadkami, twierdząc, że nie pasują do obecnych czasów (wyjątkiem są osoby stosujące strategię opartą na rodzinnych tradycjach). Jakie polskie imiona dla chłopców cieszą się największą popularnością? Jako pierwsze imię dla swojego dziecka rodzice wybierają przede wszystkim: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Mikołaj, Filip, Szymon, Franciszek, Adam, Wojciech.

Osoby, które decydują się na to, aby chłopiec miał również drugie imię, wybierają często jedną z poniższych propozycji: Krzysztof, Stanisław, Paweł,Piotr, Michał, Andrzej, Tomasz, Józef, Jerzy, Antoni.

Oczywiście to nie oznacza, że zainteresowaniem nie cieszą się już takie imiona męskie, jak: Marek, Tadeusz, Łukasz czy Wiktor. Niemniej jednak te wymienione wcześniej są najbardziej popularne, o czym świadczą statystyki.

 

Zagraniczne imiona dla chłopców

Jakie imiona męskie są najczęściej wybierane przez rodziców w innych krajach? To w dużej mierze uzależnione jest od tradycji i kultury w danym państwie. Co ciekawe, niektóre propozycje są na tyle uniwersalne, że pojawiają się także w Polsce. Popularne japońskie imiona męskie to m.in.: Minato, Tatsuki, Haruta, Sō oraz Minato. Wyborem filipińskich rodziców często jest: James, Alexander, Gabriel i Nathaniel, a Australijczyków: Jack, Olivier, Noah, Michael oraz Wiliam. Leonardo, Francesco, Lorenzo i Alessandro to popularne włoskie imiona męskie, z kolei Alex, Marc, Jon i Markel to dobrze znane hiszpańskie imiona męskie. Warto zwrócić uwagę także na kraje sąsiadujące z Polską. Dla przykładu: Czesi często mają na imię Jakub, Tomáš lub Jan, a Niemcy Paul lub Maximilian (choć popularne niemieckie imiona męskie to również Lukas czy Ben). Sprawdzając listę prezentującą najczęściej wybierane rosyjskie imiona męskie, także znajdziemy interesujące propozycje, np.: Anton, Aleksiej, Danił, Fiodor oraz Grigorij.

Jak już zostało wspomniane, niektóre imiona męskie pochodzące z zagranicy są uniwersalne i chętnie decydują się na nie rodzice z Polski. Przykładem jest Robert, Adrian, Alexander, Edward czy Oliver. Warto zwrócić uwagę także na angielskie imiona męskie: Harry, George, Jacob, Charlie czy Leo, które kojarzą się m.in. z członkami rodziny królewskiej. Bardzo ciekawe propozycje znajdują się ponadto na listach prezentujących najładniejsze amerykańskie imiona męskie: Liam, Ethan, James, Michael, Carter, Benjamin, Ryan i Jack. Do tych najbardziej oryginalnych w Stanach Zjednoczonych zaliczają się np. Denver, Wellington, Octavius czy Indigo. Zarówno polskie, jak i zagraniczne imiona męskie mogą być ciekawe, a jednocześnie intrygujące lub unikatowe (choć to nie zawsze jest zaletą).

Znaczenie wybranych imion męskich

Wybierając imiona męskie, warto pamiętać o tym, że każde z nich ma swoje znaczenie. Większość rodziców przyznaje, że stara się to uwzględnić, choć jednocześnie chcą, aby wybrana przez nich propozycja dobrze pasowała do nazwiska i dawała możliwość tworzenia zdrobnień (czasami bywa to bardzo dużym ułatwieniem, także dla samej pociechy). Antoni, który zwykle plasuje się na szczycie listy prezentującej popularne imiona męskie, oznacza ciekawego świata mężczyznę, kochającego podróże i poznawanie nowych kultur. Jan jest uczciwy, towarzyski i pracowity, a Jakub kulturalny i ma zdolność szybkiego zarabiania pieniędzy.

Zagraniczne imiona męskie także mają przypisane znaczenie. Popularny w Wielkiej Brytanii Oliver to osoba pracowita, inteligentna i bardzo ambitna, lubi też dobrą zabawę. Noah, nawiązujący do biblijnego imienia Noe, unika tłumów i publicznych wystąpień, ale jest też ciekawy świata i tajemniczy. Z kolei Harry jest bardzo zdecydowany, lubi spokój i ład, ceni sobie swobodę działania.

Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna decyzja, dlatego nie powinno się jej podejmować pochopnie. Nie warto ulegać krótkotrwałej modzie czy namowom bliskich. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie żałować dokonanego wyboru. Trzeba też pamiętać, że wybieramy imię dla swojego dziecka, a nie dla siebie. Jeśli będzie ono bardzo oryginalne czy ekstrawaganckie, w przyszłości może stać się dla pociechy bardzo dużym problemem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ