fbpx

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

Szukaj według litery

Szukaj według kategorii

 

Imiona żeńskie są bardzo różne i jest ich naprawdę wiele. Trudno więc podjąć decyzję o wyborze jednego z nich. Prawie wszyscy rodzice mają wstępne wyobrażenie o tym, jakie imiona dla dziewczynki im się podobają, jednak im bardziej zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, tym jest trudniej. Z myślą o osobach, które chcą znaleźć zapadające w pamięć i ciekawe imiona dla dziewczynek, przygotowaliśmy ten artykuł. Znajdują się w nim też bardziej tradycyjne propozycje, więc mamy nadzieję, że ten tekst okaże się inspirujący i pomocny dla wszystkich.

 

Imiona żeńskie z różnych stron świata

Które polskie imiona żeńskie są obecnie najbardziej popularne? Na oficjalnej stronie rządowej można przeczytać, że w roku 2018 rodzice najchętniej wybierali imię Zuzanna. Zostało ono nadane aż 8866 razy. Imię to ma pochodzenie biblijne i wywodzi się z hebrajskiego. Inne popularne w Polsce imiona dla dziewczyn to: Julia. Maja, Zofia i Hanna. W roku 2018 również były one wybierane w liczbie ponad 7,5 tysiąca każde. Najchętniej nadawane imiona żeńskie na ‘a’ to: Alicja, Amelia i Aleksandra.

Niektórzy rodzice wybierają angielskie imiona damskie, bo mieszkają poza granicami kraju i chcą, aby dziecku było w przyszłości łatwiej. Inni z kolei mają zupełnie odmienne pobudki, bo ich celem jest właśnie wyróżnienie pociechy na tle innych, polskich imion. Popularne angielskie imiona żeńskie to: Agatha (Agata), Agnes (Agnieszka), Gabrielle (Gabriela), Sophie (Zofia) czy Rose (Róża). Wybór jest zdecydowanie szerszy, tak naprawdę można znaleźć angielski odpowiednik niemal każdego polskiego imienia. Szukanie najlepszej propozycji właśnie w ten sposób, poprzez tłumaczenie z jednego języka na drugi, może być dobrym rozwiązaniem. 

Jakie są inne popularne, obcojęzyczne imiona dla dziewczyn? Osoby, którym zależy na oryginalności, mogą uczyć się od rodziców ze Stanów Zjednoczonych. W tym kraju nadaje się naprawdę ciekawe imiona żeńskie, które jednak dla niektórych osób mogą wydawać się dziwne. Poza tradycyjnymi, zwykłymi wyborami, są też i te mniej oczywiste. Amerykańskie imiona żeńskie są nierzadko inspirowane bohaterami z książek czy filmów, postaciami biblijnymi, kamieniami szlachetnymi, mitologią czy zespołami muzycznymi. Jeśli chodzi o ciekawe imiona żeńskie, to są nimi m.in.: Jewel, Pearl, Chanel, Calliope, Vienna czy Justice. 

Do wyboru są też włoskie imiona żeńskie, a wśród nich m.in.: Matilde (Matylda), Patrizia (Patrycja), Rosa (Róża), Sofia (Zofia) Valentina (Walentyna) i Veronica (Weronika). Czasami rodzicom podoba się jakieś imię w tym języku i szukają jego polskiego odpowiednika. Zainteresowaniem przyszłych rodziców cieszą się też niemieckie imiona żeńskie. W wielu przypadkach brzmią one podobnie do tych znanych w Anglii, Danii czy Szwecji, bo wywodzą się one z języka pragermańskiego. Popularne imiona żeńskie z tego państwa to m.in.: Birgit, Elke, Helga, Petra i Susanne. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że niektóre popularne w Polsce imiona dla dziewczynek pochodzą właśnie z Niemiec np.: Alina, Karolina i Matylda.

Część rodziców szuka inspiracji, sprawdzając rosyjskie imiona żeńskie. Są one melodyjne i dlatego ładnie brzmią. Największą popularnością w Polsce cieszy się imię Lena, które w wersji rosyjskiej występuje tylko jako zdrobnienie imienia Jelena. Inne popularne rosyjskie imiona dla dziewczyn to: Irmina, Kalina, Swietłana i Zoja.

Niektóre hiszpańskie imiona żeńskie brzmią znajomo, inne natomiast bardzo egzotycznie. Wśród najchętniej wybieranych w tym państwie można wyróżnić imiona: Ana, Carmen, Dolores, Maria, Isabel i Pilar. 

W ramach ciekawostki warto też poznać japońskie imiona żeńskie, które dla nas Europejczyków brzmią zupełnie egzotycznie i niezrozumiale. Chętnie wybierane w Japonii imiona dla dziewczynek to: Ai (miłość), Mai (taniec), Mayumi (połączenie słów oznaczających prawdę, wolność i piękno) i Youko (morze + dziecko).

 

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Nie każdy stawia na tradycyjne rozwiązania. Część osób chce znaleźć niespotykane imiona dla dziewczynek i spośród tej grupy wybrać to dla swojego dziecka. Przedstawione dane statystyczne z 2019 roku wskazują, że najmniej popularne imiona żeńskie to: Emi, Eileen i Zoi. W okresie od stycznia do czerwca 2024 roku najrzadziej wybieranymi imionami dla dziewczynek były: Rebeka, Lotta i Soraja.

Jeśli chcemy wybrać dla swojej pociechy jakieś oryginalne imię, musimy pamiętać o zachowaniu kilku zasadach wynikających z przepisów prawa. Wskazane przez nas imię nie może być ośmieszające i musi wskazywać na płeć dziecka. W innym wypadku nasz wniosek może zostać odrzucony przez urzędnika.

Znaczenie wybranych imion

Przedstawiliśmy już różne imiona żeńskie, te popularne i mniej chętnie wybierane. Pora przyjrzeć się znaczeniu niektórych z nich. Wiemy, że wielu rodzicom zależy na tym, aby imię ich dziecka nie tylko ładnie brzmiało i np. wyróżniało się na tle innych, ale też niosło ze sobą określone znaczenie. 

Popularne w Polsce imię Zuzanna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza lilię. Dziewczyny o tym imieniu mają artystyczną duszę i złożoną osobowość. Czasami dają się ponieść emocjom. Śledząc popularne imiona żeńskie, można natrafić na Julię. To imię oznacza kobietę, która jest pełna wdzięku, a jednocześnie skromności. Julie bywają skryte i zamknięte w sobie, cenią sobie przyjaźń i to zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Zofia to kolejne chętnie wybierane przez rodziców imię, które pochodzi z języka greckiego. Dziewczyny nazwane w ten sposób mają w sobie dużo mądrości i można zwrócić się do nich z każdym problemem. Chcąc poznać, jakie znaczenie mają inne imiona żeńskie, wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę. Jest wiele stron, na których można to szybko sprawdzić.

Kwestia nadawania imion jest istotna nie tylko wtedy, kiedy na świecie pojawia się nowy człowiek. Wiele osób, chcąc znaleźć dla siebie inspirację, wyszukuje w Internecie frazę ‘damskie imiona do bierzmowania’. Najczęściej wybierane są te imiona świętych, które czegoś dokonały i w jakimś stopniu są bliskie osobie, która będzie je nadawać.

Nadawane dziewczynkom imiona mogą być też inspiracją dla osób, które mają zamiar przyprowadzić do swojego domu pieska. Czy imiona dla suczek znacząco różnią się od tych, które nadaje się dzieciom? Z pewnością tak, choć zdarzają się właściciele nazywający swoich czworonogich przyjaciół żeńskimi imionami np. Wiesia, Mela czy Maja. Sprawdzając popularne imiona dla suczki, szybko można dojść do wniosku, że właściwie nie ma żadnych reguł dotyczących wybierania imion (czasami są one podyktowane względami konkretnej rasy). W wyborze imienia dla czworonoga ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ