fbpx

Ochrona dzieci przed uzależnieniem od hazardu jest zadaniem rodziców

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

 

W dzisiejszych czasach Internet stał się integralną częścią życia każdego człowieka. Co więcej, znajomość współczesnych ludzi z urokami globalnej sieci zaczyna się już od najmłodszych lat. Dziś nie można już nikogo zaskoczyć faktem, że dziecko zaczyna praktycznie korzystać z nowoczesnych gadżetów na długo przed tym, zanim zacznie mówić spójnie. Od niemowlęctwa dzieci mają dostęp do technologii komputerowej: Oglądają swoje ulubione bajki, uzyskują przydatne informacje i grają w różne gry online. Już w szkole nauczyciele zadają uczniom pracę domową, do której potrzebny jest komputer lub tablet.

 

Czas spędzony przez dziecko w Internecie może wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na rozwój jego osobowości. Jeśli mówimy o pozytywnym wpływie, to należy uznać, że praca przy komputerze rozwija zdolności intelektualne dzieci i znacząco podnosi poziom erudycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę negatywne aspekty możliwego wpływu Internetu, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest uzależnienie od hazardu, które coraz częściej można znaleźć wśród współczesnych uczniów. Ta nieodparta atrakcja ma wiele negatywnych konsekwencji dla dzieci w sferze komunikacyjnej. Zastąpienie komunikacji na żywo wirtualną prowadzi do tego, że dzieci w późniejszym życiu tracą możliwość wyrażania własnych uczuć i emocji, nie rozumiejąc właściwie uczuć i emocji drugiej osoby. Podobna sytuacja nie rozwija się w żadnym konkretnym kraju, ale na całym świecie. A Polska w tym przypadku nie jest wyjątkiem od reguły.

 

Hazard za pieniądze i uzależnienie od hazardu u dzieci

Większość ludzi uczestnicząc w grach hazardowych ma poczucie podekscytowania, więc nie jest zaskakujące, że hazard jest cały czas bardzo poszukiwany. We współczesnych interpretacjach podekscytowanie zwykle kojarzy się ze słowem pieniądze. Oznacza to, że w grach hazardowych gra odbywa się za prawdziwe pieniądze, a jego uczestnik może albo wygrać, albo stracić pewną kwotę pieniędzy. Dzieci od najdawniejszych czasów zawsze marzą o wielu zdobyczach, ale dorośli zabraniają wielu tych upragnionych. Dlatego logiczne jest, że dziecko pragnie wygranej, która może rozwiązać wiele tak zwanych problemów. Dziś najłatwiej jest grać na pieniądze w kasynach online, których w Internecie jest ogromna liczba. Jednocześnie wszystkie, również legalne kasyno w Polsce działające w kraju zabraniają dostępu do ich treści osobom niepełnoletnim. W związku z tym dzieci zmuszone są oszukiwać i szukać portali o niskim poziomie odpowiedzialności społecznej.

Więc dzieci zbierają drobne w nadziei na trafienie przyzwoitego jackpota. Jeśli się powiedzie, dziecko może zauważyć, że to co pożądane może zostać osiągnięte natychmiast, bez poświęcania czasu i wysiłku na osiągnięcie celu. Tu zaczyna się samo uzależnienie od hazardu, którego nie jest łatwo się pozbyć.

 

Jak zrozumieć, że dziecko jest uzależnione od hazardu?

Pierwszą oznaką problemu z hazardem jest katastrofalny brak pieniędzy. Początkowo dziecku zaczyna brakować pieniędzy na śniadanie i obiad w szkole, potem brakuje mu kieszonkowego przyznanego przez rodziców. Ponieważ uzależnienie od hazardu jest chorobą, drobna kradzież jest już niedaleko. Co więcej, wyniki w nauce dziecka mogą poważnie spaść, ponieważ dzięki takiemu hobby praktycznie nie ma czasu na odrabianie pracy domowej. I ostatni czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę, to zmienność nastroju i utrata zainteresowania czymkolwiek innym. Gdy tak się dzieje, oznacza to, że dziecko musi zostać pilnie zabrane do psychologa, aby rozpocząć rozwiązywanie powstałego problemu.

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem od hazardu?

Kluczową rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa przykład rodziców wychowujących dziecko. Dzieci na wiele sposobów starają się naśladować dorosłych, zwłaszcza tych, których kochają i szanują. Co więcej, możesz nawet grać w gry hazardowe z dziećmi, zwłaszcza że wiele z nich jest bardzo interesujących. Ważne jest natomiast to, jak rodzice reagują na daną sytuację w obecności dziecka, jak tłumaczą swoje działania i co podkreślają w trakcie zabawy.

Jeśli dorosły na pierwszy plan stawia umiejętności, nie oznacza to, że dziecko będzie nadal liczyć na szczęście i łatwą wygraną bez żadnego wysiłku. Młodsze dzieci są lepiej zaznajomione z grami, które stymulują zwykłą chęć wygrania. A jakaś klasyczna gra karciana w tym przypadku nie stanie się przeszkodą. Przy odpowiednim podejściu nawet słynny „Monopol” może być źródłem podstawowej wiedzy o gospodarce kraju i przynieść nieocenione korzyści. Pełne szczęśliwe życie każdego dziecka jest determinowane nie poziomem dobrostanu rodziny, ale stopniem ciepła, wysiłku i czasu, jaki rodzice inwestują w swoja pociechę i w jej wychowanie.

 

Podsumowanie

Uzależnienie od hazardu, które kojarzy się z automatami do gier i innymi grami, często może spowodować, że dziecko traci poczucie rzeczywistości. Takie gry nie przynoszą żadnych korzyści dla rozwoju dzieci, wręcz przeciwnie, prowadzą do fizycznego wyczerpania i rozwoju socjopatii. Choroba ta jest trudna do leczenia, dużo łatwiej jest jej zapobiegać. Jest tylko jedna recepta: Ucz się z dziećmi, baw się z nimi i wyjaśniaj powody swoich działań, nie zostawiaj ich samych z inną rzeczywistością.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ