fbpx

Ranking 13 najlepszych komiksów dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

 

Komiksy dla dzieci bardzo dobrze rozbudzają wrażliwość estetyczną i miłość do czytania. Zazwyczaj strony są pięknie ilustrowane, a ciekawe historie bawią inteligentnym dowcipem zarówno chłopców, dziewczynki, jak i ich rodziców. Poniżej zebraliśmy najlepsze komiksy dla dzieci, które warto kupić.

Dobrze jest inwestować w komiksy dla dzieci, gdyż mogą one mieć pozytywny wpływ na naukę czytania naszego malucha. Poza tym nasza pociecha poszerza swoje słownictwo i często również wiedzę  na różne tematy. 

 

Ernest i Rebeka

Kupując komiksy dla dzieci do czytania, warto sięgnąć po pozycję “Ernest i Rebeka”. Jest to czasopismo, które bardzo oddziałuje na ludzkie emocje, gdyż fabuła chwilami jest wesoła, chwilami smutna, jednak zawsze mądra. Historie przedstawione w tej książce są humorystyczne i bardzo dobrze narysowane. Ponadto należy ona do bestsellerów na rynku europejskim. Ponadto można stwierdzić, że “Ernest i Rebeka” jest wyjątkowym komiksem, ponieważ nie przedstawia zwykłej historii. Ma wiele wartości edukacyjnych zarówno dla maluszków, jak i starszych dzieci, które już umieją czytać. Pozycja tak spodobała się czytelnikom, że producenci zdecydowali się na produkcję drugiego tomu, który jest już też  na rynku.

Główną bohaterką jest sześcioletnia Rebeka, która choruje znacznie częściej niż inne dzieci, ponieważ ma słabszy system odpornościowy. Rodzice dziecka często się kłócą, co powoduje, że myślą o rozwodzie. Na drodze dziewczynki pewnego dnia pojawia się niespodziewany przyjaciel – Ernest. Jest on mikrobem i uczy Rebekę co robić, aby było łatwiej pokonać choroby, ale także codzienne problemy.

 

Studio Tańca

Interesującą propozycją jeśli chodzi o komiksy dla dziewczyn, jest “Studio tańca”. Ta humorystyczna seria komiksowa opowiada o przygodach Julii, Lusi i Alii, które uczą się tańca w Studio Dance. Dziewczyny chodzą na zajęcia z modern – jazzu i baletu oraz tańców afrykańskich. Każda z nich musi na co dzień mierzyć się trudami treningów, dbać o formę, a także wymyślać własne choreografie. Ponadto wszystkie podkochują w jednym nauczycielu i podobają im się koledzy tańczący hip – hop. Przyjaciółki starają się dobrze godzić szkolne obowiązki z zajęciami w szkole tańca. Warto dodać, że scenki z ich życia przepełnione są humorem i wieloma zabawnymi sytuacjami. Zatem można powiedzieć, że cała seria Studio Tańca to śmieszne komiksy dla dzieci.

Kajko i Kokosz

Najpopularniejsze polskie komiksy dla dzieci to przede wszystkim “Kajko i Kokosz”. Każdy, kto interesuje się tym rodzajem literatury, powinien mieć na półce tę kultową pozycję . Mimo że od jej wydania minęło 40 lat, to cały czas bawi następne pokolenia czytelników. Fabuła opowiada o tym, że niedaleko Mirmiłowa swą warownię zbudowali okrutni i niegodni miana rycerze – zbójcerze. Dodatkowo ich wodza najbardziej złości to, że zarzuca mu się brak poczucia humoru.  Kierowany gniewem pewnego dnia postanawia zdobyć gród kasztelana Mirmiła. Swój atak rozpoczyna od najazdu i próby opanowania klubo-gospody. Jednak dzięki głównym bohaterom – Kokoszowi i Kajkowi cały szturm zostaje odparty, W związku z tym Hegemon wymyśla sposób na pozbycie się ich z grodu.  Ponadto namawia kasztelana, aby ten spełnił swoje marzenie i wyruszył na Łysą Górę, gdzie czarownice będą uczyć go latać.

 

Rufus Wilka w owczej skórze

Kupujesz komiksy dla dzieci? Tytuły godne polecenia to między innymi “Rufus Wilka w owczej skórze”. Jest to dzieło literackie polskiego autora o pseudonimie Sztybor. Razem z rysowniczką stworzyli bardzo dobrą opowieść w formie komiksu. Jest to niby prosta historia o tym, że nie warto oceniać książki po okładce. Ponadto ukazane są w niej ponadczasowe wartości, które mówią o akceptacji społecznej, a przede wszystkim samego siebie. Inną istotną sprawą, jaką ukazuje nam prezentowana pozycja literatury, są trudności życia codziennego adoptowanych dzieci. “Rufus Wilka w owczej skórze” niejednokrotnie wzrusza oraz pokazuje, że należy walczyć ze stereotypami.

Główny bohater komiksu, którym jest wilk Rufus, nie do końca wie, co to znaczy bycie wilkiem. Oczywiście na taki stan rzeczy ma wpływ to, że adoptowała go rodzina owiec. Stąd nie rozumie, dlaczego większość zwierząt boi się go, a co gorsza omija go szerokim łukiem. W momencie gdy zaczyna odkrywać, kim jest, pojmuje, dlaczego wzbudza strach wśród innych.

 

Łauma

Jeśli nie wiesz, jakie są dobre komiksy dla dziewczynek, to polecamy “Łaumę”. Jest to opowieść o dziewczynce, która wyrusza z dużego miasta do wsi Łojm, położonej w samym sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jednak gdy dowiaduje się, że jej Babcia zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, wizyta przestaje mieć cel turystyczny. Po uroczystościach pogrzebowych cała rodzina dziewczynki postanawia pozostać w Łojmach. Jest to dość szokująca zamiana, jednak życie na skraju lasu w ubogiej chatce zaczyna mieć swoje zalety. Wszystko by się układało gdyby nie to, że pewnego dnia tata dziewczynki zabija węża, który mieszkał pod kredensem. Taki jest właśnie początek “Łaumy”. Autor komiksu odważnie łączy ze sobą elementy komediowe, chwile prawdziwej grozy oraz sceny fantastyczne. Ponadto całość zanurzona jest w wierzeniach i przesądach.

Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie?

“Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie?” Tytuł, którego należy szukać na półce z napisem komiksy dla chłopców. Głównym bohaterem jest Ptyś, czyli uczeń szkoły podstawowej. Jest to zupełnie typowy młodzieniec, nie znosi warzyw, nie przepada za szkołą, za to bardzo lubi psoty i figle. Towarzystwa dotrzymują mu przyjaciel Piotrek i oraz zwierzęta – żółw Karolina i pies Bill, więc chłopiec się nie nudzi. Całość komiksu składa się z kilku tomów, a w części  “Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie?” zaczynają się właśnie wakacje, więc grupę przyjaciół czeka wiele przygód.

 

Mikołajek. Jak to się zaczęło

Dla młodszych dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 7 lat polecany jest sympatyczny bohater Mikołajek. W całym zbiorze znajdują się przeważnie jednostronicowe, krótkie komiksy dla dzieci. Każda z nich jest bardzo dobrze zilustrowana i oczywiście jak zawsze zabawna. Oprócz chłopca przedstawiane historie ubarwiają również  jego rodzice oraz nieznośny sąsiad pan Bledurt.

 

Jaś ciekawski. Podróż przez dżunglę. 

Komiks jest nietypowy, gdyż ma formę trójwymiarową. Dołączone są do niego dwie pary okularów,  dzięki którym razem z Jasiem ciekawskim możemy wędrować po dżungli i poznawać ciekawe rzeczy. Ponadto warto zaznaczyć, że jest to opowieść z samymi rysunkami, więc w pewnym sensie możemy zostać narratorami całej przygody głównego bohatera. Zatem jest to dla dziecka twórcza pozycja, tak samo jak komiks dla dzieci do uzupełnienia, ponieważ uczy je kreatywnego myślenia. Ponadto za każdym razem można stworzyć inną historię lub kto inny może być narratorem. Dlatego komiksy bez dialogów lub z możliwością ich dopisania są bardzo dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Innym aspektem, który zachwyca, jest fakt, że po założeniu okularów otoczenie wydaje się, jakby było tuż obok nas.

DogMan

Według wielu opinii najlepszy komiks o psie to bez wątpienia “DogMan”. Jest to 7-tomowa seria książek o psie i policjancie w jednej osobie, zatem głównym bohaterem jest tutaj postać stworzona z psa i człowieka. Jak doszło do takiego dziwnego połączenia? Otóż na skutek wypadku, jedynym sposobem na uratowanie policyjnego psa oraz stróża prawa był przeszczep ciała funkcjonariusza i głowy psa. Takie połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż ciało policjantka jest silne, a pies lojalny i mądry. Główny bohater z jednej strony małomówny, ale wyszczekany, trochę zwariowany, wierny, kochający skakać z radości na ludzi, a także gryźć różne przedmioty. Z każdego poszczególnego tomu dowiadujemy się czy świat jest gotów przyjąć takiego  policjanta, który trochę jest psem, a trochę człowiekiem. W związku z tym warto zakupić wszystkie części, aby się tego dowiedzieć.

 

Pustka

Jakie polskie komiksy dla dzieci są warte uwagi? Z pewnością jest nią “Pustka”, czyli opowieść po stracie kota i pustce, którą przeżywa dziecko. Tytułowa pustka odwiedza dziewczynkę i zostaje z nią na zawsze. Zdarza się, że rodzice nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi, gdy zdarza się w rodzinie coś, co zmienia dotychczasowe życie. Niekiedy pewne sprawy warto poruszać dużo wcześniej, aby nasze pociechy w pewien sposób były przygotowane na różnego rodzaju trudne emocje. Jest to książka bardzo przejrzysta, a w dodatku pomaga poukładać dzieciom skomplikowane, ale nieuniknione sprawy. Ta mądra pozycja w kilku słowach pomaga zrozumieć, czym jest pustka.

 

Prawdziwe przyjaciółki

Prawdziwe przyjaciółki to kolejna propozycja dobrego komiksu, w którym główną rolę pełnią dziewczęta. Jest to książka o przyjaźni. Ponadto poruszane są w niej takie kwestie, jak potrzeba akceptacji, dorastanie, rywalizacja oraz wykluczenie. Cała fabuła dotyczy Sary i jej pierwszych lat w szkole. Dziewczynka podejmuje pierwsze próby zdobycia przyjaciół, pojawiają się też konflikty z rówieśnikami. Zatem jest do dobra pozycja dla dzieci, które są w podobnym wieku, co bohaterka. Ponadto czyta się ją szybko, gdyż jest napisana wciągającym językiem. Warto dodać, że jest to pozycja, którą kupimy w przełożeniu na język polski, jak również w wersji obcojęzycznej. Dużym atutem inwestycji w komiksy dla dzieci po angielsku jest to, że maluch łatwiej i szybciej przyswaja naukę obcego języka.

Kaczogród

Jest to produkcja najsłynniejszego twórcy komiksów. Pod tytułem “Kaczogród” znajduje się wiele bajek dla dzieci. Książki Carla Barksa to wyczekiwana przez fanów edycja disneyowskich komiksów od jednostronicowych gagów po długie fabuły i zabawne historie. Zdarza się również, że fabuła nawiązuje do mitologii i historii. Każdy z tomów ma ponad 200 stron różnych scenek. Z pewnością i Twoja pociecha chętnie po nią sięgnie, jeśli będzie mieć ją na półce.

 

Tytus, Romek i Atomek

Jest to dzieło Henryka Jerzego Chmielewskiego. Książka należy do kultowych pozycji wśród komiksów. Jej tytułowi bohaterowie – harcerze Romek i Atomek, a także wierny druh człekokształtna małpa, biorą udział w wielu niekończących się przygodach. Zwiedzają różne państwa, przenoszą się w czasie, startują w zawodach olimpijskich i wiele innych, podczas których zdarza się, że wpadają w tarapaty.  Zatem dziecko poznając ich przygody, nie będzie się nudzić, a ponadto nauczy się samodzielnie jak zrobić komiks do szkoły.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ