Ranking 5 najlepszych smoczków w 2024
Ostatnio aktualizowane: 05.12.24
Smoczki – Poradnik zakupowy, ranking i test
Philips Avent SCF 194/01 to obecnie najlepszy smoczek uspokajający, po który sięgają rodzice. Produkt został specjalnie dostosowany do potrzeb najmłodszych, dlatego bez obaw możesz go kupić swojemu maluszkowi. Model został wykonany z bezpiecznego silikonu o właściwościach antybakteryjnych. Materiał ten można łatwo wyczyścić – wystarczy go jedynie wyparzyć gorącą wodą, by z całej powierzchni zniknęły bakterie. Do tego ciekawy kształt smoczka na pewno przekona maluszki, by go używać. Równocześnie model został specjalnie wyprofilowany tak, by nie miał żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka. Alternatywą dla tego produktu jest Lovi Buddy Bear, smoczek, który nie powoduje wad zgryzu, a także pozwala dziecku swobodnie oddychać. Ma on specjalne otwory, które zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Materiał wykonania smoczka jest całkowicie bezpieczny (bez Bisfenolu A). Ponadto produkt świeci w ciemności. Ta właściwość sprawia, że będzie nam łatwo go znaleźć, kiedy dziecko zgubi go w nocy.
5 najlepszych smoczków. Opinie w 2024 roku
Smoczek może stać się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka. Uspokoi malucha, gdy ten zacznie płakać, będzie też niezawodny podczas ząbkowania. Wtedy swędzące dziąsła potrafią być bardzo męczące i dziecko wpycha do buzi wszystko co leży na jego drodze. Poza tym smoczek jest bardzo pomocny rodzicom, których dzieci mają silny odruch ssania i ciągle dopominają się o jedzenie. Mimo, że wcale nie są głodne. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy ranking smoczków.
Tabela porównawcza
Rozważ też
Smoczek wyprodukowano w 100% z organicznego materiału, jakim jest kauczuk hevea. Jest w pełni bezpieczny dla dziecka, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji i nie powoduje alergii. Produkt skonstruowano w taki sposób, aby maluch odczuwał komfort ssania i miał wrażenie, że ssie pierś. Z racji użytych do produkcji naturalnych materiałów smoczek może być używany już od pierwszego dnia życia.
Smoczek występuje wyłącznie w jednolitym, szarym kolorze. Producent nie dodał żadnej ozdoby w formie grafiki, co nie podoba się niektórym rodzicom.
Produkt wyprodukowano najwyższej jakości materiałów, aby zapewnić niemowlakom pełne bezpieczeństwo i komfort podczas ssania. Smoczek możemy podać maluszkowi już w pierwszej dobie po urodzeniu.
1. Smoczek uspokajający Philips Avent SCF 194/01
Pierwszy produkt w naszym rankingu to Philips Avent SCF 194/01. Jest to jednoczęściowy smoczek silikonowy przeznaczony dla dzieci do 3 miesiąca życia. Na smoczku jest nadrukowany sympatyczny miś. Tarcza jest elastyczna i nie podrażnia skóry, a więc możesz być pewny, że okolice ust i nosa Twojego maluszka nie będą odparzone. Produkt jest rekomendowany przez lekarzy,
Amerykańską Akademię Pediatryczną i 2000 największych szpitali w USA. To świadczy o tym, że bez obaw może być używany przez nasz skarb. Ten najlepszy smoczek jest wykonany z medycznego silikonu, a jego kształt został zaprojektowany w taki sposób, aby wspierać naturalny rozwój zębów i dziąseł. Nie musisz obawiać się, że przez ssanie smoczka Twój maluch w przyszłości będzie miał wadę zgryzu.
Produkt można bez obaw sterylizować – nie wpływają na niego wysokie temperatury. Nie zawiera BPA i ftalanów. Rodzice wysoko oceniają jego wykonanie oraz kształt. Poza tym ceniony jest za atrakcyjną cenę.
Philips Avent SCF 194/01 to ortodontyczny smoczek uspokajający, przeznaczony dla dzieci od urodzenia do 3 miesiąca życia. Tworzywo, z którego wykonano model, nie zawiera bisfenolu A, więc jest w pełni bezpieczne. W jednym opakowaniu znajdują się 2 sztuki.
Zalety
Łatwe czyszczenie: Ponieważ smoczek został wykonany z silikonu medycznego, bardzo łatwo się go czyści. Wystarczy opłukać produkt pod bieżącą wodą. Na powierzchni modelu nie rozwijają się bakterie oraz drobnoustroje.
Wygląd: Smoczek ma kształt misia z dużym nosem, co ma zachęca rodziców do zakupu tego właśnie produktu.
Wykonanie: Produkt został wykonany z jednego płata materiału, dlatego nie posiada żadnych łączeń. Równocześnie, mimo częstego wyparzania i sterylizacji, materiał nie traci swojej barwy.
Tarcza: Tarcza tego modelu została wyprofilowana tak, by nie podrażnić skóry dziecka. Równocześnie jej wielkość została tak zaprojektowana, by nie uciskała maluszka.
Elastyczny silikon: Materiał, z którego wykonano smoczek, jest bardzo miękki, co daje pewność, że maluszek go nie przegryzie. Nawet, gdy niemowlę gryzie smoczek, ten wraca do swojego pierwotnego kształtu.
2. Lovi Smoczek uspokajający Buddy Bear
Lovi Buddy Bear to smoczek, który nie wpływa negatywnie na rozwój zgryzu dziecka. Jest on wyprofilowany tak, aby nie przeszkadzał maluchowi w przełykaniu śliny oraz swobodnym oddychaniu. Produkt nie ma również wpływu na rozwój mowy pociechy.
Jest to produkt wykonany z tworzywa sztucznego oraz silikonu niezawierającego Bisfenolu A. Nie ma w nim żadnych toksycznych składników, więc smoczek jest bezpieczny dla malucha. Gumka została wyprofilowana w taki sposób, aby przypominała brodawkę sutkową. Dlatego dziecko będzie chętnie chwytało za smoczek.
Prawidłowy przepływ powietrza zapewniają małe otwory. Obudowa smoczka świeci w ciemności, więc znalezienie go po zmroku nie jest trudne. Do zestawu dołączona jest również osłonka, dzięki której możemy bezpiecznie przewozić smoczek w torebce bez obawy o bakterie. Prezentowany produkt jest chwalony za jakość wykonania oraz dobrze wyprofilowany kształt.
Lovi Buddy Bear to smoczek wykonany z silikonu oraz tworzywa sztucznego. W zestawie wraz z produktem znajduje się osłona. Produkt jest odpowiedni dla dzieci od 3 do 6 miesiąca życia.
Zalety
Kształt: Specjalny kształt, który przypomina brodawkę, jest zachęcający dla dziecka. Dlatego bardzo chętnie sięga ono po smoczek i rzadko go wypluwa.
Wykonanie: Produkt jest wykonany z silikonu oraz tworzywa sztucznego. Nie ma w nim żadnych, toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić maluszkowi.
Gabaryty: Smoczek świeci w ciemności. Dlatego poszukiwanie go w nocy nie będzie dla nas problemem.
Bezpieczeństwo: Smoczek nie zagraża rozwojowi malucha. Produkt nie jest powodem powstawania wad zgryzu. Nie ma on również wpływu na rozwój mowy. Smoczek pozwala maluszkowi swobodnie oddychać oraz przełykać ślinę.
Wady
Kółko: Jedynym mankamentem smoczka jest dołączone do niego kółeczko. Pomaga ono włożyć smoczek do buzi dziecka. Jednak użytkownicy zauważyli, że ten element bardzo często ulega uszkodzeniu.
3. Bibs Smoczek Uspokajający Kauczuk Hevea Cloud S
Na liście wyprawki dla noworodka warto mieć Bibs smoczek uspokajający, wykonany w 100% z naturalnego kauczuku. Produkt jest w pełni bezpieczny dla naszego malucha, ponieważ nie zawiera żadnych substancji szkodliwych i tym samym nie powoduje alergii. Prosty i elegancki zwróci uwagę miłośników stylu retro.
Prezentowany model jest bardzo miękki i elastyczny, dlatego przy odpowiednim ssaniu dziecko ma wrażenie, jakby miało w buzi pierś mamy. Osłonka nie powoduje ucisku, ponieważ nie przylega do buzi noworodka i tym samym zapobiega powstawaniu swędzących krostek.
Rodzice wyrażają pozytywne opinie na temat smoczka uspokajającego. Doceniają fakt, iż mogą go podać dziecku już w pierwszym dniu życia.
Bibs smoczek uspokajający, kauczuk Hevea Cloud S wykonano z organicznego materiału. Ma jednolity szary kolor i może być stosowany już w pierwszym dniu życia.
Zalety
Kształt: Smoczek ma odpowiednio wyprofilowany kształt, dlatego dzieci nie wypluwają go z buzi.
Osłonka: Osłonka nie przylega do buzi i nie powoduje podrażnień. Za pomocą odpowiednich otworów umożliwia maluszkowi komfortowe oddychanie.
Materiał: Do produkcji użyto organicznego kauczuku, co sprawia, że smoczek jest bezpieczny i nie powoduje uczuleń.
Brak szkodliwych substancji: Smoczek nie zawiera BPA, PCV ani ftalanów.
Przeznaczenie: Produkt działa uspokajająco, dlatego maluch szybciej zasypia.
Wady
Kolor: Smoczek ma jednolity, szary kolor i nie zawiera ozdób, co nie podoba się niektórym rodzicom.
4. Nuk Silikonowy Smoczek Uspokajający Space 0-6 Mies.
Ranking prezentuje smoczek silikonowy marki NUK wykonany z najwyższej jakości materiałów i niezawierający BPA. Stworzono go z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze dzieci. Produkt nie powoduje alergii i pozwala na właściwy przepływ powietrza. Warto podkreślić, iż smoczek NUK nie zakłóca karmienia piersią.
Smoczek uspokajający ma odpowiednio wyprofilowaną gumkę przypominającą brodawkę, dlatego produkt wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej. Producent w trosce o najmłodszych zastosował także system odpowietrzania. Powietrze w odpowiedni sposób przedostaje się ze smoczka, zapewniając jego miękkość i odpowiedni kształt.
Rodzice, którzy wybrali produkt Nuk zgodnie twierdzą, że zastosowany silikon jest odpowiednio miękki i nie powoduje podrażnień.
Nuk silikonowy smoczek uspokajający Space nie zawiera szkodliwych substancji, może być stosowany od pierwszego dnia życia.
Zalety
Kolor: Smoczek występuje w kilku kolorach do wyboru, dodatkowo zawiera grafikę w postaci zwierzątka.
Kształt: Odpowiedni kształt sprawia, że smoczek nie zakrywa dziecięcej buzi.
Materiał: Produkt wykonano z najwyższej jakości silikonu, całość nie zawiera szkodliwych dla dziecka substancji.
Przeznaczenie: Smoczek uspokajający może być stosowany już od pierwszego dnia życia i co najważniejsze, nie zakłóca karmienia piersią.
Wady
Brak odpowiedniego kółeczka: Model nie ma charakterystycznego kółeczka, które ułatwia włożenie smoczka do buzi. Nie możemy również zaczepić łańcuszka chroniącego produkt przed upadkiem.
5. Smoczek Chicco Physio Soft 0M+
Smoczek uspokajający Chicco Physio Soft 0M+ to bardzo dobry produkt, który cechuje się dużą miękkością. Skonstruowano go tak, by w czasie snu nie przeszkadzał maluszkowi.
Największą zaletą modelu jest jego specjalny kształt oraz solidne wykonanie. Dzięki temu maluszek może bez przeszkód go używać, gdyż nie wpływa negatywnie na rozwój jamy ustnej. Co więcej, smoczek stymuluje naturalne ułożenie języka, tak, by zapewnić równomierne rozłożenie jego siły nacisku na podniebienie. Równocześnie podstawa modelu jest miękka i lekko zaokrąglona, więc niemowlę trzyma go w komfortowy sposób, naturalnie układając wargi. W konsekwencji produkt nie powoduje żadnych podrażnień wokół ust. Zauważ, że produkt został wyposażony w otwory wentylacyjne, więc maluszek ma przez cały czas zapewniony dopływ tlenu. Poza tym cyrkulacja powietrza zmniejsza gromadzenie się śliny.
Zanim model trafił na sklepowe półki przeszedł szereg testów, które potwierdziły, że żaden z materiałów, z którego go wykonano, nie uczula maluszka. Ponieważ jest to w pełni bezpieczny smoczek, opinie rodziców o nim są bardzo pozytywne.
Chicco Physio Soft 0M+ to bardzo dobry smoczek uspokajający, który wykonano z medycznego silikonu. W składzie produktu nie znajdziesz parabenów, ani innych niebezpiecznych substancji.
Zalety
Odpowiednia miękkość: Silikon, który użyto do wykonania smoczka jest bardzo miękki. Miękka i cienka warstwa produktu, gwarantuje poprawne ułożenie w ustach, tak by nie powodować niewłaściwych przyzwyczajeń.
Poprawne oddychanie: Na obudowie umieszczono 2 otwory, które pozwalają maluszkowi na swobodne oddychanie niezależnie od pozycji. Co więcej, swobodna cyrkulacja niweluje gromadzenie się śliny.
Cena: Jest to dobry smoczek do 10 zł, który cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Wady
Design: Jest to smoczek w kolorze niebieskim, bez żadnych kolorowych wstawek, co nie wszystkim konsumentom się podoba.
Brak opakowania na przechowywanie: Przy zakupie nie otrzymamy specjalnego, higienicznego pudełka do przenoszenia smoczka tak, aby nie zbierały się na nim bakterie.
Przewodnik zakupowy – Jaki smoczek kupić?
Smoczek to przedmiot, który wzbudza wśród rodziców wiele kontrowersji. Jego zwolennicy twierdzą, że potrafi on nie tylko uspokoić dziecko, ale również zmniejszyć ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z kolei jego przeciwnicy nieustannie przekonują, że ciągłe ssanie smoczka może prowadzić do powstania u malucha wad zgryzu oraz wad wymowy. Jednak większość rodziców wciąż sięga po tego typu produkty. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jaki smoczek wybrać dla swojego dziecka.
Kształt
Pierwszą, istotną kwestią przy wyborze właściwego smoczka jest jego kształt. Możemy wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje: anatomiczne, symetryczne oraz okrągłe. Pierwszy typ jest zalecany w szczególności przez ortodontów i logopedów, ponieważ może skutecznie eliminować ryzyko rozwoju wady zgryzu u malucha. Swoim kształtem przypomina on kobiecą brodawkę, dlatego tak dobrze może dopasować się do buzi dziecka.
Smoczek symetryczny jest spłaszczony z dwóch stron. Nawet, jeśli nagle obróci się w buzi niemowlaka, wciąż będzie ułożony w sposób prawidłowy. Ten rodzaj jest także polecany przez lekarzy. Natomiast model okrągły przypomina swoim kształtem żarówkę. Dzięki temu można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób.
Rozmiar
Równie ważny, co kształt smoczka jest jego rozmiar. Jest on dostosowany do wieku naszego dziecka, a na opakowaniu znajdują się odpowiednie oznaczenia. Przyjmuje się trzy orientacyjne przedziały wiekowe:
0-6 miesięcy – produkty oznaczone są cyfrą 1 lub literą A (zależnie od producenta);
6-18 miesięcy – cyfra 2 lub litera B;
Powyżej 18 miesięcy – cyfra 3 lub litera C.
W czasie zakupu musimy brać pod uwagę rozmiar produktu, ponieważ jeśli kupimy zbyt duży smoczek, dziecko będzie miało trudności z oddychaniem. Podany wyżej podział jest umowny. Jako rodzice sami powinniśmy uważnie przyglądać się rozwojowi dziecka i kontrolować, jaki model będzie dla niego najbardziej odpowiedni.
Materiał
Na rynku dostępne są produkty wykonane z dwóch materiałów, czyli lateksu i silikonu. Każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety, a więc podjęcie decyzji, jaki smoczek jest najlepszy dla dziecka, będzie należeć wyłącznie do nas.
Modele wykonane z lateksu są bardzo plastyczne i miękkie, mogą więc maluchom kojarzyć się z piersią mamy. Można je stosować w przypadku dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym, ponieważ ssanie nie wymaga od nich użycia zbyt dużej siły mięśni. Tego typu produkty są jednak mniej trwałe i dość szybko mogą ulegać zniekształceniom. Stosowanie przez dłuższy czas takiego zdeformowanego smoczka może doprowadzić do rozwoju wad zgryzu czy podniebienia. Ponadto dość łatwo absorbują one zapachy, a próby ich zniwelowania mogą skończyć się zmatowieniem lub zmianą gładkości powierzchni produktu.
Z kolei smoczki silikonowe, znacznie trwalsze niż te lateksowe, są jednocześnie o wiele twardsze, co zmusza dziecko do włożenia większego wysiłku w ssanie. To jednak może mieć swoje plusy, ponieważ dzięki temu bardziej rozwijają się mięśnie języka i buzi. Modele z silikonu mogą sprawdzić się w szczególności w przypadku starszych niemowląt, ponieważ nie ma tu ryzyka ich przegryzienia. Dodatkowo utrzymanie ich odpowiedniej higieny nie jest tak kłopotliwe. Dla niektórych wadą takich smoczków bywa właśnie ich twardość, która może utrudniać przyjmowanie przez dziecko pokarmów. Czasem maluchy nie chcą sięgać po taki produkt, ponieważ nie przypomina on w dotyku kobiecej piersi, do której się już przyzwyczaiły.
Tarczka
Tarczka jest plastikowym elementem, który znajduje się przy każdym smoczku. Pełni ona nie tylko funkcję dekoracyjną. To właśnie ona zapobiega wypadaniu produktu z ust malucha, dlatego jest tak ważna. Wybierając model idealny sprawdzajmy więc, czy tarczka jest dopasowana wielkością do buzi naszego dziecka (pomocny w tym jest umieszczony na opakowaniu przedział wiekowy określony przez producenta).
Dobrze, jeśli ten element smoczka będzie posiadał specjalne wycięcie na nosek, co umożliwia niemowlakowi swobodne oddychanie. Mogą to ułatwiać także dodatkowe otwory wentylacyjne.
Kółko
Kółko umieszcza się z tyłu tarczki. Ułatwia ono wyciąganie smoczka z buzi dziecka przez rodzica. Wydawać by się mogło, że wygląd tej części nie odgrywa zbyt wielkiej roli, jednak nic bardziej mylnego. Dobrze, jeśli kółko będzie miało jasny, wyróżniający się kolor lub jeżeli zostanie wykonane z materiału zawierającego pigment fluorescencyjny. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem smoczka, gdy dziecko go wypluje – również w nocy.
Bezpieczeństwo
Ostatnia, ale nie mniej ważna cecha do sprawdzenia przy kupowaniu tego typu produktu to normy bezpieczeństwa. Zawsze powinniśmy się upewniać, że wybrany model posiada świadectwo CE (lub EN 1400), atest PZH oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt jest rzeczywiście bezpieczny i nie powinien negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha.
Smoczki w dobrych cenach
Smoczki nie są zbyt dużym wydatkiem, ponieważ kosztują zazwyczaj 5-20 zł (posiadają oczywiście odpowiednie certyfikaty). Możemy też trafić na modele za 30-50 zł, jednak wtedy o cenie decyduje głównie efektowny design, a nie lepsza jakość materiału.
Czy dawać dziecku smoczek?
Czy podawanie smoczka dziecku jest konieczne? Większość rodziców zadaje to pytanie tuż po przyjściu na świat wyczekiwanego malucha. Chcemy pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi, dlatego zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat dziecięcych smoczków. Postanowiliśmy także sprawdzić słuszność często powtarzanych przekonań na temat tego typu produktów.
Po co dziecku smoczek?
Maluchy po urodzeniu mają silną potrzebę ssania, która słabnie dopiero po kilku miesiącach życia. To powoduje, że dzieci biorą do buzi wszystkie przedmioty, jakie znajdą się w ich rączkach, często ssą także własne palce. Niektórzy rodzice traktują smoczek jak sposób na uspokojenie pociechy i powstrzymanie płaczu czy uciążliwego marudzenia. Zaleca się podawanie smoczka dziecku co pewien czas, zaspokajając tym samym jego potrzebę ssania. Powinniśmy wyjąć smoczek z buzi malucha po upływie określonego czasu, np. gdy dziecko zaśnie lub całkowicie się uspokoi.
Czy smoczek jest szkodliwy?
Wielu z nas zapewne myśli, że kiedy dowiemy się, jaki smoczek jest polecany przez specjalistów, zakupiony produkt z pewnością nie wpłynie negatywnie na rozwój malucha. Niemniej jednak zbyt częste podawanie smoczka noworodkowi lub dobór nieodpowiedniego produktu może przyczynić się do zaburzenia umiejętności ssania piersi, w efekcie czego karmienie malucha mlekiem mamy może być utrudnione.
Zbyt długie ssanie smoczka ma też inne negatywne skutki, przede wszystkim rozwój wad zgryzu i zmian w aparacie mowy prowadzących choćby do seplenienia. Z tego względu powinniśmy ograniczyć podawanie smoczka maluchowi w momencie, gdy jego potrzeba ssania będzie stawać się coraz mniejsza, a więc już po 5. miesiącu życia.
Kiedy można sięgnąć po smoczek?
Aby smoczek nie wpłynął negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka, musimy wiedzieć, kiedy można z niego korzystać. Warto uważnie obserwować malucha i jego zachowania, aby po pewnym czasie mieć pewność, że pociecha rzeczywiście potrzebuje smoczka. Często niemowlę płacze z powodu bolesnych kolek, mokrej pieluszki lub potrzeby przytulenia przez rodzica. Jeśli upewnimy się, że żadna z tych przyczyn nie jest źródłem niepokoju malucha, możemy sięgnąć po smoczek. Im starsze jest dziecko, tym rzadziej musi ssać, dlatego powinniśmy znaleźć też inne metody na zainteresowanie pociechy. Poza tym warto oduczyć dziecko domagania się smoczka przed pojawieniem się mlecznych zębów, aby nie doprowadzić do ich wykrzywienia.
Wiele osób jest przekonanych, że płaczące dziecko to niegrzeczne dziecko. Jeśli nie sprawdzimy, dlaczego maluch się denerwuje i od razu podamy mu smoczek, dajemy mu w ten sposób sygnał, że nie interesują nas jego potrzeby.
Prawidłowe korzystanie ze smoczka
Jeśli zdecydujemy się na podawanie smoczka maluchowi, powinniśmy pamiętać o tym, aby zmieniać go regularnie, średnio co 3 miesiące. Tego typu przedmiotów nie możemy zakładać na szyi malucha ani przywiązywać do jego ubranka, ponieważ może dojść do uduszenia. Często popełnianym błędem jest również oblizywanie smoczka po tym, jak upadł na podłogę. W takim przypadku najlepiej wyparzyć produkt (jeśli pociecha ma mniej niż 3 miesiące) lub dokładnie go umyć pod bieżącą wodą. W ten sposób uda nam się zneutralizować bakterie i inne zarazki.
Smoczek musi być dostosowany do wieku dziecka i mieć odpowiedni kształt. Uważa się, że modele przypominające kształtem kobiecą brodawkę są lepsze, ponieważ mają mniej negatywny wpływ na rozwój wad zgryzu niż produkty silikonowe. Jednak niektórym dzieciom nie odpowiadają takie smoczki, dlatego starajmy się wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania swojej pociechy.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ