fbpx

Ranking 5 najlepszych termometrów na podczerwień w 2021

Ostatnio aktualizowane: 20.10.21

 

Termometr na podczerwień – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Termometr na podczerwień pozwala w szybki sposób zmierzyć temperaturę, dlatego wiele osób decyduje się na zakup produktu. Spora część konsumentów zastanawia się, jaki model wybrać. Postanowiliśmy im w tym pomóc. Dokonaliśmy analizy dostępnych na rynku urządzeń. Wzięliśmy pod uwagę ich cenę, funkcjonalność oraz precyzję. W efekcie powstał ranking termometrów na podczerwień. Pierwsze miejsce zajął model Microlife NC 150. Jest on lekki i ma kompaktowe wymiary. Posiada przejrzysty ekran, z którego bez trudu odczytamy uzyskany wynik. Sprzęt automatycznie wyłącza się po określonym czasie bezczynności, co chroni przed wyczerpaniem się baterii. Produkt zapamiętuje do 30 ostatnich pomiarów, co pozwala na dokładną kontrolę zdrowia. Do zestawu producent dołączył praktyczne etui, które ułatwia przechowywanie.Polecany jest również termometr na podczerwień, Hetaida HTD 8813, zasilany bateriami. Mierząc nim temperaturę, nie dotykamy chorej osoby, dlatego też nie ma konieczności jego dezynfekcji. Wynik pomiaru uzyskamy już po 2 sekundach, a prawidłową temperaturę ciała rozpoznamy po odpowiednim kolorze podświetlenia wyświetlacza. Produkt bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku małych dzieci.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie umożliwia sprawdzenie zarówno temperatury ciała, jak i wody do kąpieli czy mleka dla dziecka. Jest to więc wyjątkowo funkcjonalny i praktyczny model. Termometr wyłącza się automatycznie po upływie 1 minuty od wykonania pomiaru.

Wady

Wielu konsumentów narzeka, że uzyskane wyniki pomiaru temperatury nie zawsze są wiarygodne. To powoduje, że musimy kilka razy zmierzyć sobie lub dziecku temperaturę, aby mieć pewność, że należy zastosować leki przeciwgorączkowe (co może być stresujące).

Podsumowanie

Sprzęt został wyposażony w duży wyświetlacz LCD, który ułatwia obsługę oraz odczyt wyniku pomiaru. Co ważne, termometr ma wbudowaną pamięć mieszczącą do 30 ostatnich otrzymanych wartości (wraz z datą i godziną).

Drugi wybór

Zalety

Bezdotykowy termometr w szybki sposób zmierzy temperaturę ciała, przygotowanego dla dziecka mleka czy też temperaturę wody w wannie. Za pomocą wyświetlanej emotikonki zinterpretuje poziom gorączki. Model nie wymaga dezynfekcji po każdym użyciu, ponieważ badanie temperatury odbywa się bezdotykowo.

Wady

Termometr nie ma dźwięku informującego o dokonaniu pomiaru temperatury. Jak uważają konsumenci, jest to kłopotliwe przy korzystaniu z urządzenia zaraz po jego zakupie.

Podsumowanie

Używając termometru, nie ma potrzeby dotykania chorej osoby, dlatego unikniemy rozmnażania się bakterii. Urządzenie jest zasilane dwiema alkalicznymi bateriami AAA. Czas mierzenia temperatury wynosi 2 sekundy, a ilość zapisanych pomiarów - 50.

Rozważ też

Zalety

Zastosowane do produkcji najnowsze technologie, sprawiają, że termometr bardzo dobrze sprawdzi się do mierzenia temperatury w domu, lub w szpitalu. Umożliwia zapamiętanie 32 pomiarów, a czas jednego z nich wynosi ok. 2 s.

Wady

Użytkownicy skarżą się, iż termometr na podczerwień jest za ciężki. Kłopot sprawia również jego obsługa, która zdaniem konsumentów jest trudna.

Podsumowanie

Termometr polskiego producenta odznacza się dokładnymi pomiarami z możliwą pomyłką w granicach +/- 0,2 st. C. Urządzenie służy do mierzenia gorączki oraz pomiaru temperatury danego pomieszczenia. Jest zasilane akumulatorkami.

 

 

5 najlepszych termometrów na podczerwień. Opinie w 2021 roku

 

Termometr na podczerwień to niezawodne urządzenie pozwalające sprawdzić temperaturę u dziecka i osoby dorosłej. Jest szczególnie przydatny do mierzenia temperatury u najmłodszych. Poza tym jest to zdecydowanie bardziej higieniczne rozwiązanie, niż tradycyjne modele. Dlatego też przygotowaliśmy ranking termometrów na podczerwień, wyróżniających się najwyższą jakością, które ułatwią rodzicom mierzenie temperatury u dzieci.

 

1. Microlife Termometr elektroniczny NC150

 

1-microlife-nc-150Microlife NC 150 to najlepszy termometr na podczerwień, jaki znajdziemy na polskim rynku. Jest to wysokiej jakości produkt stworzony według najnowszej technologii. Model ten został przetestowany pod kątem międzynarodowych standardów, a więc możemy mieć pewność, że jest w pełni bezpieczny dla zdrowia naszego dziecka.

Precyzyjnie pokazuje temperaturę ciała badanej osoby. Nie musimy się też obawiać wpływu czynników zewnętrznych – wynik zawsze jest prawidłowy. Termometr Microlife przeprowadza samosprawdzenie za każdym razem, gdy jest uruchamiany, co dodatkowo zapewnia nas o prawidłowości pracy.

Wybierając ten model zapomnisz o dezynfekcji – jednym termometrem bezpiecznie i higienicznie sprawdzisz temperaturę u wszystkich członków rodziny bez narażania ich i siebie na przenoszenie zarazków. Dzięki temu, że termometr ma szeroki zakres pomiarowy może służyć nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale również temperatury powierzchni wody, pokarmu dla dziecka i wielu innych.

Rodzice docenili też fakt, że ma on duży wyświetlacz, ułatwiający odczyt wyniku. Warto także podkreślić, że pomyślnie przeszedł wszystkie testy kliniczne i jest polecany przez lekarzy. Urządzenie ma pamięć 30 ostatnich pomiarów z datą i godziną.

Microlife NC 150 to termometr elektroniczny. Waga produktu to 55 g. Model zasilany jest bateryjnie. Jego wymiary są następujące: 14 cm x 3,9 cm x 4,2 cm.

 

Zalety

SilentGlow: Technologia SilentGlow sprawia, że ekran urządzenia podświetla się na czerwono, gdy temperatura naszego ciała przekroczy 37,5 st. C. Funkcja ta sprawdza się, kiedy dokonujemy pomiaru w ciągu nocy.

Gwarancja: Produkt objęty jest 5-letnią gwarancją. Jest to potwierdzenie wysokiej jakości, odporności na uszkodzenia, a także niezawodności.

Automatyczne wyłączanie: Termometr automatycznie wyłączy się po upływie ok. minuty od wykonania pomiaru. Chroni nas to przed sytuacją, w której urządzenie pozostanie włączone na wiele godzin i w efekcie baterie wyczerpią się.

Wbudowana pamięć: Urządzenie zapamiętuje do 30 ostatnich pomiarów. Umożliwia nam to kontrolowanie własnego zdrowia. Nie musimy zapisywać wyników na kartce, aby pokazać je lekarzowi podczas wizyty.

Etui: Do zestawu dołączone jest praktyczne etui. Przechowywanie termometru jest proste i możemy go bez obaw zabrać np. w podróż.

 

Wady

Cena: Produkt kosztuje prawie 150 zł i jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

2. Termometr na Podczerwień, Bezdotykowy, Lekarski Hetaida HTD 8813

 

Termometr bezdotykowy zabezpiecza przed przenoszeniem bakterii i wirusów, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się we wszelkiego rodzaju ośrodkach medycznych. Polecamy zapoznać się z opisem termometru Hetaida, działającego na podczerwień. Pozwala on na dokładny pomiar w ciągu 2 s, dlatego z powodzeniem może być używany w domu, przychodni lub szpitalu. Za pomocą wyświetlanych emotikonów pomoże nam w interpretacji otrzymanego wyniku.

Model na podczerwień można wykorzystać również do sprawdzenia temperatury wody w wannie lub przygotowanego dla dziecka mleka. Wyłącza się automatycznie, dzięki czemu nie czerpie niepotrzebnie baterii. Wartości podziałki na wyświetlaczu wynosi 0.1C (0.1F).

Konsumenci chętnie wybierają bezdotykowy termometr Hetaida. Chwalą go za łatwość w obsłudze i szybkość pomiaru. Producent do zestawu z urządzeniem dołączył także instrukcję obsługi oraz dwie alkaliczne baterie AAA.

Bezdotykowy termometr Hetaida na podczerwień waży 90 g bez baterii. W jego pamięci możemy zapisać do 50 pomiarów mierzonej temperatury.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Za pomocą termometru zmierzymy nie tylko gorączkę u chorej osoby, ale także sprawdzimy temperaturę pomieszczenia lub wody w wannie, a także przygotowanego dla dziecka mleka lub herbaty.

Emotikony: Termometr pokazuje temperaturę intuicyjnie za pomocą emotikonów, dlatego możemy powiedzieć, że urządzenie pomaga nam w interpretacji otrzymanego wyniku.

Termometr jest bezdotykowy: Z racji, iż termometr jest bezdotykowy, nie przeniesiemy na siebie wirusów i bakterii od chorej osoby. Jest to bardzo ważne w miejscach opieki medycznej.

Baterie: Producent do zestawu dołączył dwie baterie AAA, dlatego nie musimy martwić się ich osobnym zakupem.

Automatyczne wyłączanie: Termometr wyłącza się automatycznie, dlatego nie czerpiemy niepotrzebnie baterii.

 

Wady

Brak dźwięku: Termometr nie ma dźwięku, który poinformuje nas o dokonaniu pomiaru. Największy problem sprawia to na samym początku użytkowania produktu.

 

 

 

 

3. Termometr na Podczerwień, Bezdotykowy Gess BK8005 106L325

 

Ranking prezentuje nowoczesny bezdotykowy termometr polskiej marki Gess. Zastosowanie optymalnych technologii pozwoli Ci na szybkie mierzenie temperatury ciała oraz wody, przygotowanej do kąpieli noworodka lub niemowlaka. Wiarygodny wynik uzyskamy już w ciągu 2 sekund. Za pomocą prezentowanego modelu na podczerwień sprawdzimy temperaturę w przedziale 32 st. C – 42 st. C. Sprawdzając temperaturę pomieszczenia mamy do czynienia z granicą od 5 st. C do 80 st. C.

Produkt marki Gess jest zasilany akumulatorkami, które ładuje się zasilaczem DV3V. Termometr zapisuje w pamięci 32 pomiary. Ich odczytanie umożliwia wyświetlacz LED, rozdzielczość produktu wynosi 0,1 st.C (lub 0.1 st. F). Termometr na podczerwień jest lekki i poręczny, dlatego bez żadnego problemu umieścimy go w torbie i zabierzemy w podróż. Jest to bardzo przydatna opcja podczas wyjazdów z dziećmi.

Użytkownicy wyrażają pozytywne opinie na temat bezdotykowego termometru Gess. Doceniają go za wygląd, poręczność i szybkość pomiaru. Na uwagę zasługuje również przystępna cena i fakt, iż sprzęt jest zasilany akumulatorkami. Nie musimy więc martwić się o zapasowe baterie.

Termometr na podczerwień Gess BK8005 106L325 ma wymiary 95 mm x 42 mm x 139 mm. Waży zaledwie 85 g. Zakres pomiaru temperatury ciała wynosi od 32 do 43 stopni Celsjusza, a powierzchni od 5 do 80 stopni Celsjusza.

 

Zalety

Szybkość pomiaru: Termometr charakteryzuje się szybkością pomiaru. Wynik badanej temperatury uzyskamy już w ciągu 2 s.

Nowoczesne technologie: Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że produkt sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych.

Akumulatorki: Urządzenie jest zasilane akumulatorkami, więc nie musimy martwić się o zakup nowych baterii.

Zapis pomiarów: Urządzenie zapisuje 32 pomiary mierzonej temperatury, co oznacza, że nie musimy zapisywać za każdym razem otrzymanego wyniku na kartce.

 

Wady

Obsługa: Konsumenci twierdzą, że termometr ma skomplikowaną obsługę, jak na urządzenie, którego rzadko się używa.

 

 

 

 

4. Mesmed Bezdotykowy Termometr Forst Plus MM-007

 

4-mesmed-mm-007-forst-plusDobry i tani termometr na podczerwień MESMED MM-007 Forst Plus to nasza czwarta propozycja. Jest to niezawodny model do mierzenia temperatury bez kontaktu urządzenia z ciałem. Dlatego też jest to w pełni bezpieczne i higieniczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu.

Możesz zapomnieć o dezynfekowaniu zwykłego urządzenia, z tego może korzystać wiele osób, bez obawy o rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii. Model ten zapewni nam szybki, dokładny i wiarygodny pomiar temperatury ciała.

Zabieg ten nie musi być kojarzony z czymś nieprzyjemnym, zapomnisz o przekonywaniu dziecka, aby cierpliwe czekało na wynik. Wystarczy kilka sekund, aby go otrzymać. Dodatkowo urządzenie to może nam umożliwić mierzenie temperatury powierzchni pożywienia w butelce lub też wody do kąpieli. Termometr ten ma bardzo wygodny, podświetlany wyświetlacz, na którym pojawia się wynik.

Ma także wbudowaną pamięć ostatniego pomiaru, a także niezmiernie funkcjonalne rozwiązanie, jakim jest ostrzeżenie o wysokiej temperaturze ciała. Konsumenci docenili jego niezawodność.

Mesmed MM-0007 Frost Plus to dobry termometr na podczerwień do 100 zł. Model waży 125 g. Jest zasilany bateriami.

 

Zalety

Sygnalizacja błędu: Urządzenie poinformuje Cię, jeśli pojawi się błąd w pomiarze. Wtedy należy powtórnie zmierzyć temperaturę. Warto dodać, że proces ten zabiera zaledwie 1 sekundę.

Sygnał dźwiękowy: Po dokonaniu pomiaru termometr wyda dźwięk sygnalizujący zakończenie badania. To podnosi komfort użytkowania, ponieważ wiemy, kiedy urządzenie zakończyło swoją pracę.

Funkcja alarmu: Użytkownik ma możliwość ustawienia alarmu. Będzie się on włączał wtedy, gdy uzyskany wynik będzie wskazywał wysoką gorączkę. Możemy wybrać dowolną temperaturę, od której sygnał alarmujący będzie się włączał.

 

Wady

Brak precyzji: Konsumenci zauważają, że po pewnym czasie termometr przestaje poprawnie mierzyć temperaturę. Uzyskane wyniki nie są zgodne z rzeczywistością, co potwierdza wykonanie badania innym urządzeniem.

 

 

 

 

5. Termometr Bezdotykowy Tech-Med TM-F03BB

 

2-tech-med-tm-f03bbNa drugim miejscu naszego zestawienia znajduje się Tech-Med TM-F03BB – bezdotykowy termometr na podczerwień. Urządzenie jest niezawodne do mierzenia temperatury ciała lub wybranej powierzchni w zaledwie pół sekundy. Możliwość sprawdzenia temperatury różnych powierzchni jest możliwa dzięki szerokiemu zakresowi temperatury (nawet do 100 st. C).

Sprawdzisz nim nie tylko temperaturę u swojej pociechy, ale również temperaturę powierzchni wody przed kąpielą maluszka. Dzieci nie lubią zwykłych termometrów, a rodzice boją się zarazków. model ten jest w pełni nieinwazyjny, co sprawia, że jest wygodniejszy, łatwiejszy w użyciu i co istotne, higieniczny.

Tech-Med TM-F03BB umożliwia nam pomiar temperatury u naszej pociechy nawet w czasie jej snu. Atrakcyjną funkcją, docenioną przez rodziców jest alarm, który włącza się, gdy temperatura jest podwyższona. Poza tym urządzenie zapamiętuje do 32 ostatnich pomiarów.

Sprzęt ten ma wyświetlacz cyfrowy LCD, na którym wyświetla się wynik w skali Fahrenheita lub Celsjusza. Warto też podkreślić, że jest to niewielkie, wygodne urządzenie z trybem oszczędzania energii, zasilane dwiema bateriami AA.

Tech-Med TM-F03BB to nowoczesny termometr na podczerwień. Model zasilany jest bateriami. Wymiary opakowania to: 17 cm x 12,5 cm x 2 cm.

 

Zalety

Szybkość pomiaru: Temperaturę można mierzyć w zaledwie pół sekundy. Jest to jeden z najszybszych sprzętów na rynku. Będzie idealny dla rodziców posiadających ruchliwe pociechy.

Wbudowana pamięć: Urządzenie zapamiętuje wyniki 32 ostatnich pomiarów, co umożliwia nam dokładne monitorowanie stanu zdrowia.

Trwałość: Produkt został wykonany z odpornego na uszkodzenia plastiku. Nawet jeśli termometr spadnie nam na podłogę, nadal powinien działać precyzyjnie i szybko. Obudowa nie rysuje się, o czym zapewniają opinie konsumentów.

Szerokie zastosowanie: Przy użyciu prezentowanego modelu możemy zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale także napojów czy otoczenia. Kupując jeden produkt, otrzymujemy kilka urządzeń w jednym.

Instrukcja obsługi: Dołączona do urządzenia instrukcja obsługi jest czytelna i w prosty sposób wyjaśnia dostępne w termometrze funkcje.

 

Wady

Uzyskane pomiary: Niektóre osoby zauważyły, że po pewnym czasie produkt przestaje być precyzyjny. Porównując wyniki ze standardowym modelem rtęciowym można zauważyć znaczące różnice.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki termometr na podczerwień kupić?

 

Na półkach sklepowych dostępne są różnego rodzaju przyrządy służące do pomiaru temperatury. Z tego względu wiele osób ma problem z wyborem tego odpowiedniego, którego pomiary byłyby najbardziej dokładny. Takim urządzeniem może być termometr, opierający się na badaniu fal podczerwieni. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki termometr na podczerwień wybrać.

Dlaczego termometr na podczerwień?

Termometr na podczerwień to urządzenie w 100% bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Tradycyjne przyrządy rtęciowe, w przypadku pęknięcia szkła są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego to nowatorskie urządzenie jest bardzo ekologiczne, ale i szybkie oraz proste w użyciu. Ponadto wykonane jest z wodoodpornego tworzywa, które jest również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

 

Rodzaje termometrów

Aby przybliżyć zalety termometru na podczerwień, przedstawiamy porównanie wszystkich przyrządów służących do pomiaru temperatury, dostępnych obecnie na rynku.

Elektroniczne – tego typu termometry są bardzo popularne i szybko wyparły szklane modele. W sklepach dostępne są one do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach, w uchu lub na czole. Tego typu sprzęt przeznaczony jest nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie dla maluchów, gdyż posiadają elastyczne elementy dla zwiększonego bezpieczeństwa. Termometry elektroniczne dokonują pomiarów w przeciągu kilku minut, a zasilane są na baterie.

Elektroniczne bezdotykowe – to unowocześniona wersja termometrów elektronicznych, których pomiar polega na przesyłaniu fal podczerwieni. Przez to nie wymagają styczności ze skórą, a więc są bardzo higieniczne. Urządzenie wystarczy jedynie zbliżyć do czoła na odległość około 10 cm. Termometr dokonuje pomiaru zaledwie w kilka sekund po zbliżeniu do ciała. Tego typu sprzęt będzie świetną opcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak szczególnie polecamy go do mierzenia temperatury niemowlaków.

Paskowe – pozwolą nam na szybki, lecz niezbyt dokładny pomiar temperatury ciała. Taki termometr ma kształt paska, który przykleja się nad łukiem brwiowym na mniej więcej 30 sekund.

Tradycyjne – to termometry wykonane ze szkła, których wnętrze wypełnione jest rtęcią. Tego typu produkty ze względu na swoją szkodliwość w wypadku pęknięcia obudowy, zostały wycofane ze sklepów. Zdecydowanie nie jest polecany do użytku przez dzieci. Ponadto charakteryzuje się długim czasem pomiaru, ok. 5 minut.

 

Jak mierzyć temperaturę?

Według powszechnych badań, prawidłowa temperatura naszego ciała wynosi 36,6 stopni C. Za stan podgorączkowy przyjmujemy 37 st. C, natomiast wychłodzenia to temperatura poniżej 34 stopni C. Należy jednak pamiętać, że każda osoba ma własną temperaturę ciała i do takiego pomiaru należy podchodzić z pewnym dystansem.

 

Dokładność pomiaru temperatury

Jest to bardzo ważny parametr dla każdego przyrządu wykonującego jakikolwiek pomiar. Najbardziej dokładnymi termometrami dostępnymi obecnie na rynku są modele elektroniczne bezdotykowe, wykorzystujące fale podczerwieni. Ich tolerancja wynosi od ± 0,1 st. C do ± 0,01 st. C. Na drugim miejscu są elektroniczne o dokładności od ± 0,1 st. C. Natomiast te najmniej dokładne, to termometry paskowe, których granica błędu wynosi aż od ± 0,5 st. C. Należy również pamiętać, że wiele zależy od miejsca mierzenia temperatury. W przypadku ucha, będzie ona co najmniej 0,5 st. C wyższa od temperatury pod pachą.

 

Zakres temperatury

Tego typu urządzenia posiadają zakres temperatury wskazujący minimalną oraz maksymalną temperaturę możliwą do zmierzenia. Najczęściej wynosi on od 20 st. C do 45 st. C. Należy jednak pamiętać, że ponad 42 st. C oznacza bardzo silną gorączkę i zagrożenie życia, gdyż dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych oraz ścinania się białka w gałkach ocznych. Ta poniżej 34 st. C to natomiast wychłodzenie. W tym przypadku należy osobę jak najszybciej ogrzać.

 

Obudowa

Termometr na podczerwień posiada obudowę wykonaną z najwyższej jakości tworzywa sztucznego. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pomiarów. Co więcej, jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy wgniecenia. Ponadto wiele z nich jest wodoodpornych, co pozwala na dokonywanie pomiarów w każdych warunkach, nawet w wannie czy na plaży.

 

Wyświetlacz

Termometry na podczerwień posiadają cyfrowy wyświetlacz wskazujący wynik pomiaru. Jest on na tyle duży i czytelny, że pozwala na odczyt pod każdym kątem nachylenia. Niektóre modele posiadają również opcję podświetlania.

 

Sygnał dźwiękowy

Termometry na podczerwień informują nas o skończonym pomiarze za pomocą sygnału dźwiękowego. Musi być na tyle wyraźny, aby osoba chora go usłyszała. Jednocześnie nie może być on zbyt głośny, by nie zakłócał snu np. dziecka.

 

Atesty

Przed zakupem takiego urządzenia, warto się upewnić czy dany model posiada jakiekolwiek certyfikaty, świadczące o jakości wykonania oraz bezpieczeństwie użytkowania. Tego typu przyrząd ma styczność z osobami chorymi, których układ odpornościowy jest wyjątkowo osłabiony. O tym, jaki termometr na podczerwień jest najlepszy świadczy właśnie to, czy został wykonany z bezpiecznego dla nas tworzywa.

 

Termometry na podczerwień w dobrych cenach

Termometry wykorzystujące fale podczerwieni to sprzęty, które są na rynku od niedawna. Ze względu na ich wysoką jakość wykonania oraz dokładność pomiaru są dość drogie. Ich cena waha się od 150 zł do nawet 400 zł.

 

 

Jak mierzyć termometrem na podczerwień?

 

Termometr na podczerwień jest uznawany za bardzo wygodne urządzenie do mierzenia temperatury. Zwykle do wykonania badania potrzeba nam zaledwie kilku sekund. Jest to niezwykle przydatne, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Jak wiadomo, czasami trudno przekonać pociechę do tego, aby siedziała spokojnie przez kilka minut. Choć sprzęt zyskuje na popularności, wciąż wiele osób nie wie, jak z jego pomocą poprawnie mierzyć temperaturę.

 

 

Gdzie mierzyć temperaturę termometrem na podczerwień?

Jeśli chcemy zmierzyć temperaturę termometrem na podczerwień, musimy umieścić go w niewielkiej odległości od ciała. Gdzie powinna być skierowana wiązka światła? Producenci zalecają, aby do mierzenia temperatury wykorzystywać czoło pacjenta. Nie jest wskazane, aby termometr na podczerwień umieszczać obok ucha, skroni czy ust. Otrzymany w ten sposób wynik może okazać się niewiarygodny, czego każdy z nas chciałby uniknąć.

 

Termometr na podczerwień – jaką odległość od ciała zachować?

Jeśli zdecydujemy się na zakup termometru na podczerwień, wszystkie istotne informacje na jego temat znajdziemy w dołączonej do zestawu instrukcji obsługi. Przed pierwszym użyciem warto więc się z nią zapoznać. Z niej dowiemy się m.in. tego, w jakiej odległości od ciała należy ułożyć sprzęt? Ogólnie przyjmuje się, że wartość ta powinna wynosić ok. 5 cm do 8 cm. Pewnie w głowach wielu konsumentów zrodzi się pytanie, jak zweryfikować, czy zachowaliśmy odpowiednią odległość? Można to zrobić bardzo łatwo. Należy oddalić termometr od czoła trzymając go prostopadle, aż do momentu zauważenia na ciele pojedynczego punktu światła. Jak się on pojawi, mamy pewność, że umieściliśmy sprzęt w odpowiedniej odległości.

Jak przygotować się do mierzenia temperatury termometrem na podczerwień?

Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu urządzenia zastanawiają się nie tylko nad tym, jaki termometr na podczerwień jest polecany przez użytkowników, ale też chcą wiedzieć, czy trzeba jakoś szczególnie przygotowywać się do wykonania pomiaru. Musimy mieć na uwadze to, że w trakcie przeziębienia czy grypy intensywniej się pocimy. Dlatego tak ważne jest to, aby przetrzeć czoło miękką chusteczką. Należy też odgarnąć z czoła włoski, ponieważ mogą one wpływać na dokładność pomiaru. Zalecane jest, aby pomiar wykonywać w pomieszczeniu, w którym panuje optymalna temperatura. Pacjent przed badaniem nie powinien podejmować aktywności fizycznej.

 

Jak obsługiwać termometr na podczerwień?

Aby móc odpowiednio zmierzyć temperaturę, musimy nauczyć się, jak obsługiwać sprzęt. Modele, które można znaleźć na rynku mogą się od siebie nieznacznie różnić. Zazwyczaj każde urządzenie wyposażone jest w stosunkowo duży przycisk do włączania. Termometr na podczerwień ma przycisk SCAN, który umożliwia wykonanie pomiaru, a czasami także zapisanie otrzymanego wyniku w pamięci urządzenia. Sprzęty tego typu mają także inne funkcje, które warto poznać przed przystąpieniem do ich użytkowania. Mowa tutaj m.in. o możliwości wyboru określonego trybu pomiaru. Użytkownik może określić, czy dokonuje pomiaru ciała, powierzchni czy pomieszczenia. Warto także zapoznać się ze stosowanymi przez producenta oznaczeniami. Często wyświetlacz na termometrze zmienia tło w zależności od wyniku pomiaru. Zazwyczaj kolor zielony informuje o tym, że temperatura jest odpowiednia, pomarańczowy wskazuje na stan podgorączkowy, a czerwony oznacza wysoką gorączkę.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Kasia

October 15, 2021 at 11:23 am

Mam termometr firmy Mescomp, model MM007 Forst Plus – sprawdza się bardzo dobrze zarówno przy pomiarze temperatury ciała, jak i np. mleka. Wyniki są precyzyjne, użytkuje od jakiegoś roku. Polecam.

Odpowiadać
Zespół OdSmoczadoTornistra

October 17, 2021 at 1:21 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół OdSmoczadoTornistra

Odpowiadać