fbpx

Ranking 5 najlepszych termometrów bezdotykowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Termometr bezdotykowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Ustalenie prawidłowej temperatury ciała człowieka, pozwala ustalić to, czy jest on zdrowy czy nie. Czasem, gdy sprawa dotyczy małego dziecka, to wręcz sprawa życia. Dlatego ważnym jest, aby posiadać najlepszy termometr z możliwych. Takim urządzeniem jest Microlife NC 150. Został on przez klientów określony, jako najlepszy termometr 2024 roku. Jest to model, który ma bardzo szeroki zakres pomiarowy i można nim nie tylko określić temperaturę ciała przykładając go do skroni, ale również nadaje się do sprawdzenia temperatury wody do kąpieli, czy mleka w butelce. Model ten jest także rekomendowany przez lekarzy i został przetestowany klinicznie uzyskując potrzebne atesty. Odczytanie wyniku nie sprawia problemu, gdyż termometr posiada duży, czytelny, podświetlany wyświetlacz. Użytkownik ma tu możliwość zapamiętania 30 ostatnich pomiarów, wraz z datą i godziną pomiaru. Gotowość do pracy, jak i inne komunikaty termometr sygnalizuje również dźwiękowo. Zasilanie bateryjne starcza na bardzo długi okres użytkowania. Innym polecanym modelem jest Yuwell YT-1. To termometr z funkcją automatycznego wyłączania, która zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii. Ma on stosowne certyfikaty, jest poręczny oraz łatwy w obsłudze. Czas pomiaru to ok. 1 sekunda, a kolor podświetlenia wyświetlacza informuje o tym, czy temperatura ciała mieści się w normie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Termometr jest wielofunkcyjny. Z jego pomocą można nie tylko mierzyć temperaturę ciała, ale też mleka czy innego płynu podawanego dziecku. Co więcej, produkt może zapisać w pamięci do 30 ostatnich pomiarów. Na podstawie tych informacji można łatwo prześledzić przebieg choroby.

Wady

To niezwykle nowoczesny model, który przed użyciem należy odpowiednio zaprogramować. Z tego powodu nie jest on dobrym wyborem dla osób starszych. Z jego obsługą poradzą sobie głównie ludzi, obeznani w innowacyjnych technologiach.

Podsumowanie

Termometr dobrze sprawuje swoją funkcję i jest bardzo dokładny. To model bezdotykowy, dlatego też nie ma ryzyka, że na jego powierzchni rozwiną się bakterie lub inne drobnoustroje.

Drugi wybór

Zalety

Produkt szybko zmierzy zarówno temperaturę ciała, jak i otoczenia czy jedzenia. Jest on więc praktyczny i przydatny w wielu różnych sytuacjach. Termometr potrafi zapamiętać nawet 25 ostatnich wyników, co pozwala na dłuższe monitorowanie stanu zdrowia malucha.

Wady

Urządzenie nie jest odporne na działanie wilgoci, dlatego trzeba się z nim ostrożnie obchodzić. Jakikolwiek kontakt z wodą (zwłaszcza długotrwały) sprawi, że produkt zepsuje się i nie będzie można z niego korzystać.

Podsumowanie

Termometr mierzy temperaturę w zaledwie kilka sekund. Z tego względu idealnie nadaje się on i dla dorosłych, i dla niemowląt czy kilkuletnich maluchów. Ponadto opisywany model jest łatwy w obsłudze i daje precyzyjny wynik.

Rozważ też

Zalety

Termometr zapewnia szybki i co ważniejsze wiarygodny wynik pomiaru. To, czy temperatura ciała jest prawidłowa, rozpoznamy po kolorze podświetlenia wyświetlacza. Sprzęt nie wymaga dezynfekcji po każdym użyciu. Czas pomiaru to ok. 2 sekundy.

Wady

Są osoby, którym przeszkadza brak sygnalizacji dźwiękowej informującej o zakończeniu pomiaru. Ich zdaniem to sprawia, że początkowo używanie termometru jest nieco kłopotliwe.

Podsumowanie

Sprzęt pozwala na szybki pomiar temperatury zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Znajduje on zastosowanie w domach, przedszkolach i szkołach, a także placówkach medycznych. Termometr jest zasilany 2 bateriami AA, których nie trzeba często wymieniać. W jego pamięci można zapisać do 50 ostatnich wyników.

 

 

5 najlepszych termometrów bezdotykowych. Opinie w 2024 roku

 

Tradycyjne termometry nie były najbardziej higienicznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Mierzenie temperatury u małych dzieci było naprawdę trudne. Na szczęście powstały termometry bezdotykowe, wygodne i równie skuteczne. Coraz więcej rodziców wybiera takie właśnie urządzenie, aby w czasie choroby mierzenie temperatury nie było skomplikowaną czynnością. Nasz ranking termometrów bezdotykowych pozwoli Ci wybrać najlepszy produkt dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

1. Termometr Bezdotykowy Microlife NC150

 

1.Microlife NC 150Termometr elektroniczny Microlife NC 150 dla dzieci to wysokiej jakości produkt stworzony według najnowszej technologii, a następnie zweryfikowany i przetestowany pod kątem międzynarodowych standardów. Jest to najlepszy termometr bezdotykowy na rynku, gdyż zawsze precyzyjnie pokazuje temperaturę ciała i co istotne, nie wpływają na niego żadne zewnętrzne źródła.

Dzięki temu uzyskujemy prawidłowy odczyt. Bardzo ważne jest również to, że model ten przeprowadza samo sprawdzenie za każdym razem, gdy jest uruchamiany. Takie działanie pozwala na uzyskanie dokładnego pomiaru temperatury ludzkiego ciała. Polecany jest nie tylko rodzicom do sprawdzania temperatury u ich pociech, ale każdemu, kto chce sprawdzić swoją temperaturę, niezależnie od wieku.

Jednym termometrem bezpiecznie i higienicznie wykonamy pomiar u wielu osób. Urządzenie ma bardzo szeroki zakres pomiarowy, a więc sprawdzimy nim nie tylko temperaturę ciała, ale również powierzchni wody, czy mleka, które chcemy podać dziecku. Ma też duży wyświetlacz, podaje godzinę i datę.

Pomyślnie przeszedł wszystkie testy kliniczne i jest polecany przez lekarzy. Dodatkowym atutem jest pamięć 30 ostatnich pomiarów z datą i godziną, które pozwalają zweryfikować przebieg choroby. Funkcje te doceniło wielu rodziców, wystawiając pozytywne opinie na temat produktu.

Tradycyjne termometry trudno uznać za bezpieczne i higieniczne. Do tego dochodzi kwestia mierzenia temperatury u dzieci, które nie lubią tej czynności, a jak wiadomo w przypadku klasycznych sprzętów trwa to nawet kilka minut. Na szczęście, na rynku pojawiły się termometry bezdotykowe, które są higieniczne, a pomiar wykonują w zaledwie kilka sekund. Aby zagwarantować sobie możliwie najdokładniejszy odczyt, należy wybrać profesjonalny sprzęt. Warty polecenia jest model Microlife NC 150, czyli najlepszy termometr bezdotykowy w 2024 roku.

 

Zalety

Wielofunkcyjność : Atutem urządzenia jest to, że może Ci posłużyć nie tylko do sprawdzenia temperatury ciała, ale również temperatury powierzchni wody czy mleka, które chcesz podać dziecku.

Higieniczność: Ponieważ jest to model bezdotykowy, nie ma potrzeby by był on wkładany do ust, ucha czy pod pachę. Dzięki temu nie zbierają się na nim bakterie, które mogą stanowić duże zagrożenie dla małych dzieci.

Dokładność: Prezentowany model zawsze precyzyjnie pokazuje temperaturę ciała.

Zapamiętanie wyników: Dużym atutem tego produktu jest pamięć, która jest w stanie zarejestrować 30 ostatnich pomiarów z datą i godziną. Pozwoli to zweryfikować przebieg choroby.

Cena: Jest to jeden z tańszych termometrów bezdotykowych, który znajdziesz na polskim rynku. Mimo niskiej ceny, gwarantuje on wysoką precyzję pomiaru.

 

Wady

Trudne programowanie: Niestety urządzenie jest przeznaczone raczej dla osób młodszych, które potrafią obsługiwać nowoczesny sprzęt. Babciom i dziadkom dużą trudność może sprawić zaprogramowanie sprzętu.

 

 

 

 

2. Termometr Bezdotykowy Medyczny Yuwell YT-1

 

Yuwell YT-1 to wygodny w użyciu termometr, który pozwala na szybki pomiar temperatury u dzieci i dorosłych. Trwa to ok. 1 sekundę, wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła na odległość 5 cm i wcisnąć jeden przycisk. Zakres pomiaru to 32 – 43 st. C, jednostkę można zmienić na skalę Fahrenheita.

Urządzenie jest zasilane bateriami, a poziom ich naładowania można sprawdzić na wyświetlaczu. Po 30 sekundach bezczynności uaktywnia się funkcja automatycznego wyłączania. Termometr ma wszystkie wymagane certyfikaty: CE, CFDA i IS013485, więc można mieć pewność, że wynik pomiaru jest wiarygodny.

Kupujący twierdzą, że sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego praktyczny. Znajduje on zastosowanie w wielu miejscach: Domach, przedszkolach, żłobkach, a także przychodniach i innych placówkach medycznych. Istotną zaletą termometru jest poręczność. Dobrze leży on w dłoni i nie wyślizgnie się z niej przypadkowo podczas dokonywania pomiaru.

Urządzenie Yuwell YT-1 ma wymiary: 14,9 cm x 3,8 cm x 4,2 cm. Zakres pomiaru to 32 – 43 st. C, a czas pomiaru wynosi ok. 1 sekundę.

 

Zalety

Podświetlany wyświetlacz: Sprzęt ma podświetlany na różne kolory wyświetlacz, jest to uzależnione od wyniku pomiaru (po tym można rozpoznać stan podgorączkowy i gorączkę).

Możliwość wyłączenia sygnału dźwiękowego: Po zakończeniu pomiaru słychać informujący o tym sygnał dźwiękowy. W razie potrzeby można go wyłączyć, służy do tego przycisk po boku obudowy.

Automatyczne wyłączanie: Termometr wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania, która uaktywnia się po upływie 30 sekund bezczynności.

Poręczność: Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, aby można je było pewnie chwycić. Nie ma ryzyka, że przypadkowo wyślizgnie się na podłogę (mogłoby się wtedy zniszczyć).

 

Wady

Brak etui: Kupującym najbardziej nie odpowiada to, że w komplecie nie ma etui pozwalającego na wygodne przechowywanie termometru. Umożliwiłoby ono też bezpieczne podróżowanie z urządzeniem.

 

 

 

 

3. Termometr Elektroniczny, Bezkontaktowy, Bezdotykowy HeTaiDa HTD 8813

 

Nowoczesny termometr HeTaiDa HTD 8813 jest polecany do użytku w domu, szkole i przedszkolu, znajduje zastosowanie również w placówkach medycznych. Jest on zasilany 2 bateriami AA. Sprzęt dokonuje pomiaru temperatury w 2 sekundy, a jego odległość od czoła powinna wynosić ok. 5 sekund.

Urządzenie mierzy temperaturę w zakresie od 34 do 43 st. C. Jeśli jest ona normalna, wyświetlacz podświetla się na kolor zielony. Pomarańczowe światło świadczy o stanie podgorączkowym, a czerwone o gorączce. Termometr pozwala na zapisanie w jego pamięci do 50 ostatnich wyników, co pozwala np. na śledzenie postępów leczenia infekcji.

Konsumenci chwalą sprzęt za możliwość dokonywania pomiaru nie tylko temperatury ciała, ale również wody, mleka czy zupy. Wyniki są precyzyjne, gdyż dokładność termometru to 0,2 st. C. W sytuacji, gdy urządzenie znajduje się za daleko od czoła, na wyświetlaczu pojawi się informacja o konieczności zmniejszenia dystansu. Uznano to za dodatkowy atut modelu.

HeTaiDa HTD 8813 to urządzenie mierzące temperaturę w zakresie 34 – 43 st. C. Jego wymiary są równe: 13,8 cm x 9,5 cm x 4 cm. Czas pomiaru wynosi 2 sekundy.

 

Zalety

Praktyczność: Sprzęt przydaje się w różnych sytuacjach. Umożliwia on dokonywanie pomiaru temperatury ciała, a także otoczenia i cieczy, np. wody w wannie czy mleka w butelce. Termometr jest uznawany za bardzo praktyczny.

Łatwe rozpoznawanie gorączki: Nie musimy się zastanawiać, czy wynik pomiaru świadczy o stanie podgorączkowym lub gorączce. Informuje o tym kolor podświetlenia wyświetlacza (może on być zielony, pomarańczowy lub czerwony).

Dokładny pomiar w krótkim czasie: Za pomocą urządzenia możemy szybko dokonać pomiaru i mieć pewność, że wynik jest wiarygodny. Termometr mierzy temperaturę z dokładnością do 0,2 st. C.

 

Wady

Brak sygnału dźwiękowego: Po zakończeniu pomiaru nie słychać informującego o tym sygnału dźwiękowego. Przez to obsługa sprzętu była początkowo trudna dla części konsumentów.

 

 

 

 

4. Termometr Bezdotykowy Tecnimed Visiofocus 06400

 

Urządzenie Tecnimed Visiofocus 06400 wykorzystuje innowacyjne technologie gwarantujące precyzyjny pomiar. Ponieważ jest to certyfikowany wyrób medyczny, znajduje zastosowanie nie tylko w domach, ale i przychodniach oraz szpitalach. Sprzęt jest zasilany 4 bateriami AAA. Zakres pomiaru temperatury ciała to 34 – 42,5 st. C (jednostkę można zmienić na Fahrenheity).

Termometr pokazuje wynik na dwa sposoby, a więc nie tylko na wyświetlaczu, ale również za pomocą wbudowanego projektora. Czas pomiaru wynosi mniej niż 1 sekunda. Co istotne, sprzęt można wykorzystać zarówno do sprawdzenia temperatury ciała, jak i przedmiotów czy cieczy.

Posiadacze sprzętu przekonują, że jest on nie tylko precyzyjny, ale i bardzo łatwy w obsłudze. Termometr wyposażono w czujnik sprawdzający jego odległość od czoła, więc nie ma ryzyka, że znajdzie się za daleko. Ryzyko uzyskania niewiarygodnego wyniku jest zmniejszone do minimum, gdyż urządzenie analizuje temperaturę pomieszczenia, w którym się znajduje i reaguje na jej nagłe zmiany.

Model Tecnimed Visiofocus 06400 dokonuje pomiaru temperatury w mniej niż 1 sekundę. Jego wymiary to: 14,4 cm x 21,5 cm.

 

Zalety

Sensor odległości: Nie musimy się zastanawiać, czy trzymamy termometr w prawidłowej odległości od czoła, ponieważ został wyposażony w sensor odległości.

Pomiar temperatury ciała i przedmiotów: Urządzenie mierzy temperaturę ciała w zakresie 34 – 42,5 st. C, a także przedmiotów w zakresie 1 – 80 st. C. Dzięki niemu możemy np. sprawdzić, czy woda w wannie jest dostatecznie ciepła.

Wbudowany projektor: Wynik pomiaru pokazywany jest nie tylko na wyświetlaczu, ale i poprzez wbudowany projektor.

 

Wady

Mocne światło sensora: Światło emitowane przez sensor odległości jest stosunkowo mocne, przez co małe dzieci często budzą się podczas dokonywania pomiaru temperatury w nocy.

Niewygodne zdejmowanie kapturka ochronnego: Aby użyć termometru należy zdjąć ochronny kapturek znajdujący się w górnej części obudowy. Nie dla wszystkich konsumentów jest to łatwa czynność.

 

 

 

 

5. Termometr Bezdotykowy, Bezkontaktowy na Podczerwień Vitammy ZOOM

 

Termometr bezdotykowy Vitammy ZOOM pozwala na sprawdzenie temperatury ciała, a także otoczenia i przedmiotów. W jego pamięci można zapisać do 10 ostatnich wyników, a czas pomiaru to ok. 1 sekunda. Urządzenie jest zasilane 2 bateriami AAA, funkcja automatycznego wyłączania zapobiega ich szybkiemu rozładowaniu.

Cechą wyróżniającą sprzęt jest solidność. Wykonano go z wytrzymałego tworzywa sztucznego i nie zniszczy się w wyniku upadku z wysokości do 90 cm. Zakres pomiaru to 34 – 43 st. C, a dokładność ok. 0,2 st. C. W razie potrzeby możemy zmienić jednostkę na skalę Fahrenheita.

Za podstawowe zalety termometru kupujący uznali: Poręczność, szybkie działanie oraz interpretację wyników. Na podstawie emotikonek pokazujących się na wyświetlaczu możemy wywnioskować, czy temperatura jest w normie. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, dlatego często jest ono polecane seniorom. Również odczytanie wyniku pomiaru nie stanowi problemu, gdyż sprzęt wyposażono w duży wyświetlacz.

Sprzęt Vitammy ZOOM ma wymiary: 15,3 cm x 4,1 cm x 4,4 cm. Zakres pomiaru to 34 – 43 st. C, a czas jego wykonania wynosi 1 sekundę.

 

Zalety

Pomiar temperatury ciała i przedmiotów: Sprzęt można wykorzystać nie tylko do sprawdzenia temperatury ciała, ale także otoczenia czy przedmiotów. Przydaje się on m.in. podczas przygotowywania kąpieli i pokarmu dla dziecka.

Solidność: Termometr jest bardzo solidny, dlatego nie zniszczy się, nawet jeśli przypadkowo wyślizgnie się z rąk i upadnie na podłogę z wysokości 90 cm. Ponadto plastikowa obudowa nie jest podatna na uszkodzenia.

 

Wady

Brak podświetlenia wyświetlacza: Wyświetlacz nie jest podświetlany, dlatego w nocy odczytanie wyniku pomiaru może okazać się kłopotliwe.

Mało wypukłe przyciski: Są osoby, które narzekają na to, że przyciski do obsługi urządzenia są mało wypukłe i trudno wyczuć je palcami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki termometr bezdotykowy kupić?

 

Termometr bezdotykowy to jedno z nowocześniejszych rozwiązań służących do mierzenia temperatury ciała. Jeszcze kilka lat temu były bardzo drogie i trudno dostępne. Teraz znajdziemy je w każdej aptece czy drogerii. Możemy też kupić je w sklepach oferujących produkty dla rodziców i dzieci. Taki sprzęt przyda się w każdym domu. W tym poradniku udowodnimy Ci, dlaczego warto kupić właśnie taki model. Podpowiemy też, jaki termometr bezdotykowy wybrać, aby był bezpieczny dla dziecka i jednocześnie łatwy w obsłudze.

Dlaczego warto kupić takie urządzenie?

Wszyscy dobrze wiemy, że podwyższona temperatura ciała to pierwszy objaw zakażeń bakteryjnych czy wirusowych, a te u dzieci zdarzają się dużo częściej niż u dorosłych. Dlatego sprawdzanie temperatury to pierwszy krok, jaki stawiamy, aby zweryfikować czy podać dziecku leki na obniżenie temperatury. Podwyższanie lub zmniejszanie się ciepłoty ciała to znak czy choroba postępuje lub mija. Wiele rodziców przykłada rękę do czoła dziecka, ale lekarze specjaliści wielokrotnie powtarzają, że przede wszystkim należy mierzyć temperaturę w uchu, pod pachą lub też wkładając termometr do ust.

Zresztą nasze dłonie nie są w stanie stwierdzić, z jaką temperaturą w rzeczywistości mamy do czynienia. W tym momencie nasuwa się kwestia higieny. Kiedyś stosowane przez wszystkich termometry należało przykładać do ciała, a to jak wiemy powoduje przenoszenie bakterii. Kolejna kwestia to wygoda.

Dzieci często się buntują, jak więc zmusić malucha, żeby trzymał termometr przez kilka minut pod pachą? Odpowiedzią będą tutaj niezawodne termometry bezdotykowe. Dzięki nim zmierzysz dziecku temperaturę nawet wtedy, kiedy będzie spało. Jest to też bardzo higieniczne rozwiązanie, gdyż nie dotykasz samej skóry, termometr może być używany przez wszystkich domowników, nawet bez konieczności dezynfekcji.

 

Jak to działa?

Termometr bezdotykowy wykorzystuje promieniowanie cieplne, czyli podczerwone, ludzkiego ciała, a zawarty w nim pirometr dokonuje pomiaru tego promieniowania. Nie musisz dotykać skóry, aby wykonać pomiar. Często termometry mają pewne ograniczenia, dlatego należy sprawdzić, w jakiej odległości od skóry można go używać, zwykle jest to kilkanaście milimetrów.

 

Rodzaje ciepłomierzy w termometrach

Jak już wspomnieliśmy to pirometr znajdujący się w urządzeniu wykonuje pomiar. Musisz więc wiedzieć, że są dwa rodzaje elementów mierzących temperaturę. Jeden wykonuje pomiar w uchu, drugi na skroni. Jaki będzie lepszy? Oba są równie skuteczne, ale sprzęt skroniowy będzie wygodniejszy, jeśli masz ruchliwe dziecko.

 

Nie tylko temperatura ciała – czyli zakres pracy termometr

Pozostając przy rodzaju ciepłomierzy musimy wspomnieć, że wiele modeli może nam służyć nie tylko do mierzenia temperatury ciała, ale też powierzchni mleka, wody do kąpieli, a nawet potraw dla dzieci. Każdy rodzic wie, że to duże ułatwienie, gdy posiada się małe dziecko.

 

Jaki termometr bezdotykowy jest najlepszy?

Obecnie na rynku najczęściej wybierane i zdecydowanie najlepsze są elektroniczne termometry bezdotykowe. Modele te cechuje szybkie działanie i dokładny pomiar. Kupując taki produkt pamiętaj, żeby sprawdzić, na jakiej odległości wykonuje pomiar. Niektóre określają temperaturę nawet z kilku centymetrów, inne z niespełna centymetra. Będzie to ważne do wykonania prawidłowego pomiaru i uzyskania właściwego wyniku.

 

Dodatkowe funkcje

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń warto sprawdzić, co dany model może nam zaoferować. Kiedyś termometr rtęciowy mógł służyć wyłącznie do mierzenia temperatury. Dzisiejsze sprzęty są bardziej zaawansowane i jak wspomnieliśmy mogą podawać temperaturę powierzchni mleka czy wody do kąpieli. Dobrze, jeśli w interesującym nas sprzęcie znajdą się też inne, ciekawe rozwiązania. Bardzo przydatna jest funkcja zapamiętywanie ostatnich pomiarów. Dobrze, jeśli interesujący nas sprzęt ma wbudowany zegar.

Dzięki temu rodzic może śledzić wyniki dziecka z dokładnością, co do minuty. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest podświetlany ekran, który ułatwia odczytywanie temperatury w ciemności. Kolejna kwestia to skala. W Europie używamy skali Celsjusza, ale jeśli znajdziemy się w kraju, gdzie będzie używana skala Fahrenheita, a nasze dziecko zachoruje, będziesz musiał przekazać lekarzowi temperaturę w tej skali, a to wiąże się z obliczeniami. Po co więc utrudniać sobie życie?

Nie tylko dla dzieci

Oczywiście termometr bezdotykowy przydatny jest przede wszystkim dla rodziców małych dzieci, gdyż mierzenie temperatury u maluchów bywa uciążliwe. Warto jednak zauważyć, że to najlepszy wybór dla całej rodziny. Po każdorazowym mierzeniu temperatury u dzieci czy dorosłych, nie trzeba dezynfekować urządzenia, więc może on być wykorzystywany przez wszystkich domowników.

 

Producenci termometrów bezdotykowych

Największym uznaniem wśród klientów cieszą się termometry bezdotykowe znanych firm, w tym: Microlife, Thermoflash, BabyOno, Braun, Tech Med, Kardio – Test, Novama czy Medisana. Każda z tych firm oferuje termometry bezdotykowe w dobrych cenach. Wśród nich znajdziesz takie za mniej niż 100 zł, ale także takie za ponad 200 zł. Warto też sprawdzić opinie użytkowników danego sprzętu. Kierując się powyższymi poradami z całą pewnością znajdziesz solidną propozycję, która spełni Twoje wymagania. Zapraszamy też do sprawdzenia naszego rankingu termometrów bezdotykowych.

 

Czy termometr na podczerwień jest szkodliwy?

 

Termometr na podczerwień to niezwykle praktyczny produkt umożliwiający szybki i bezstresowy pomiar temperatury ciała. Niektórzy konsumenci zastanawiają się jednak, czy jest on całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Sprawdźmy. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

 

 

Jak działa termometr na podczerwień?

Działanie termometru na podczerwień jest całkowicie niezauważalne dla człowieka. Tego typu produkt jest wyposażony w kierunkowe czujniki odczytujące temperaturę ciała na podstawie ilości promieniowania podczerwonego, jakie dociera do sensora. Czujnik ten jest umieszczony głęboko w tulejce, w efekcie czego nie ma ryzyka, że sprzęt zarejestruje temperaturę nie tylko naszego ciała, ale też innych, znajdujących się w pobliżu źródeł ciepła. Pomiar dokonywany przy pomocy termometru na podczerwień jest bardzo dokładny, nawet do ±0,01°C (duże znaczenie mają jednak zastosowane technologie).

 

Szkodliwość termometrów na podczerwień

Wiele osób obawia się, że częste użytkowanie termometru na podczerwień może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza małych dzieci. Niektórzy konsumenci uważają, że emitowana przez urządzenie wiązka może uszkodzić wzrok. Jednak nawet przypadkowe skierowanie termometru na oczy pociechy (gdy np. nagle się poruszy) nie powinno nieść za sobą żadnych konsekwencji, bo jest ona zbyt mała i słaba, choć w razie potrzeby można udać się do specjalisty, aby dokładnie zbadał malucha.

Termometr na podczerwień jest bezpieczny dla zdrowia, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli rtęciowych. W przypadku ich rozbicia należy zachować szczególną ostrożność, gdyż znajdująca się w środku rtęć przyczynia się do nieżytu dróg oddechowych, zaburzeń pracy układu nerwowego i pokarmowego, a także stanów zapalnych jamy ustnej. Z tego względu takie termometry tracą na popularności i nie są już tak chętnie wybierane przez konsumentów.

 

Jakie są zalety termometrów na podczerwień?

Termometry na podczerwień są bezinwazyjne, a pomiaru temperatury ciała dokonujemy w bezbolesny sposób. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła lub ucha i odczekać kilka sekund, aby przekonać się, czy mamy gorączkę. Taki produkt jest polecany w szczególności rodzicom niemowląt, gdyż pomiar temperatury z jego pomocą może odbyć się bez płaczu i krzyków zdenerwowanego malucha. Co więcej, nowoczesne sprzęty często mają kilka dodatkowych funkcji zwiększających praktyczność. Niektóre modele pozwalają przykładowo na sprawdzenie temperatury otoczenia, wody do kąpieli czy mleka.

Termometry na podczerwień zwykle mają wbudowaną pamięć i pozwalają na zapisywanie ostatnich wyników pomiaru. Za sprawą tego rodzaju rozwiązania zyskujemy możliwość szczegółowej analizy przebiegu choroby i sprawdzenia, czy infekcja ustępuje. Poza tym wspomniana opcja może znacząco pomóc lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy i wyborze odpowiednich leków.

Jak uniknąć rozczarowania zakupem?

Mimo że termometr na podczerwień ma wiele zalet, nie każdy dostępny na rynku model jest tak samo funkcjonalny. Musimy wiedzieć, czym się kierować robiąc zakupy, aby nie dokonać złego wyboru. Dobry produkt powinien mieć atesty i certyfikaty potwierdzające świetną jakość wykonania. Obudowa urządzenia musi być wykonana z odpowiednich materiałów, inaczej sprzęt szybko się zniszczy i nie będziemy mogli go użytkować.

Jaki termometr na podczerwień jest polecany przez osoby, które zdecydowały się na zakup takiego produktu? Okazuje się, że dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się urządzenia z dużym wyświetlaczem ułatwiającym odczytanie temperatury oraz specjalnym sygnałem dźwiękowym. Alarm ten informuje o zakończeniu pomiaru, co jest dużym udogodnieniem (zwłaszcza w przypadku osób starszych).

 

 

FAQ

 

P1: Termometr bezdotykowy – jak działa?

Termometry bezdotykowe są używane nie tylko w domach, ale przede wszystkim w szpitalach i przychodniach. Jednak nie wszyscy potrafią wyjaśnić, w jaki sposób dokonują one pomiaru temperatury ciała. Jak się okazuje, tego typu urządzenia działają na podobnej zasadzie, co pirometry, a więc dokonują analizy promieniowania podczerwonego. Im wyższa jest temperatura ciała, tym więcej promieniowania ono emituje. Większość termometrów bezdotykowych można wykorzystać także do pomiaru temperatury innych obiektów, przykładowo mleka czy wody do kąpieli. W tym przypadku zasada ich działania jest taka sama.

 

P2: Termometr bezdotykowy – jak mierzyć?

Przed użyciem termometru bezdotykowego należy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. W ten sposób dowiemy się, które części ciała możemy wykorzystać do wykonania pomiaru temperatury. Przeważnie sprzęt należy zbliżyć do skroni, środka czoła, ewentualnie okolicy pod uchem, na odległość 3 – 5 cm. Trzeba przy tym uważać, aby ręka zbyt mocno nam nie drżała, bo może to wpłynąć na wynik pomiaru. Jeśli mamy wątpliwości, czy dobrze zmierzyliśmy temperaturę, możemy to zrobić jeszcze raz. Pamiętajmy, że przebywanie w bardzo chłodnym pomieszczeniu również może wpłynąć na wynik pomiaru. Przechodząc do zimniejszego pokoju możemy przyczynić się do rozregulowania urządzenia.

 

P3: Ile kosztuje termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy nie jest drogim sprzętem, dlatego powinniśmy zastanowić się nad jego zakupem (zwłaszcza gdy mamy małe dzieci). To bardzo przydatne urządzenie, za sprawą którego możemy sprawdzić temperaturę ciała chorego domownika i to bez konieczności budzenia go czy zakłócania jego spokoju w inny sposób. Średnio termometry bezdotykowe kosztują od 80 zł do 200 zł, zależnie od producenta oraz liczby dodatkowych funkcji. Droższe modele są wyposażone np. w możliwość zapisywania w ich pamięci ostatnich wyników pomiaru czy sprawdzania temperatury różnych płynów (mleka, wody do kąpieli), a nie tylko ciała.

P4: Co powinien mieć termometr bezdotykowy?

Żeby znaleźć łatwy w obsłudze termometr bezdotykowy, który zapewni wiarygodny wynik pomiaru trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest czujnik odległości, za sprawą którego będziemy wiedzieć, czy używamy urządzenia w odpowiedni sposób. Taki termometr emituje światełko widoczne na ciele w postaci kropki. Jeżeli jest ona podwójna, oznacza to, że trzymamy sprzęt za daleko. To daje pewność, że otrzymany wynik pomiaru można uznać za wiarygodny. Termometr bezdotykowy powinien mieć też funkcję informowania o zmianie temperatury otoczenia (ona również ma wpływ na wiarygodność pomiaru).

 

P5: Gdzie kupić termometr bezdotykowy?

Gdzie dostępne są takie sprzęty, jak termometry bezdotykowe? Na pewno znajdziemy je w aptekach oraz sklepach RTV i AGD. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto też przejrzeć asortyment dostępny w Internecie. Może się okazać, że w internetowych sklepach jest nieco więcej urządzeń do wyboru, a to zwiększa prawdopodobieństwo, że znajdziemy termometr w pełni dopasowany do indywidualnych preferencji. Poza tym mamy możliwość szybkiego porównania cen, a także zapoznania się z opiniami na temat konkretnych sprzętów. Wszystko to znacząco zmniejsza ryzyko rozczarowania zakupem. Robienie zakupów online ma też inną, istotną zaletę. Możemy złożyć zamówienie o dowolnej porze i to nie wstając z kanapy.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ