fbpx

Ranking 7 najlepszych testów owulacyjnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Testy owulacyjne – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli poszukujesz sprawdzonego testu owulacyjnego, to dobrze trafiłeś. Na naszej stronie znajdziesz zestawienie 5 najpopularniejszych modeli. Najwięcej pochlebnych opinii wśród konsumentów otrzymał test Hydrex LH X 5 SZT. Produkt ten przeznaczony jest do użytku domowego. Dlatego też jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Jeśli jednak boisz się, że popełnisz błąd, to nie musisz się martwić, gdyż w pudełku dołączona jest instrukcja. W opakowaniu znajdziesz 5 sztuk. Z ich pomocą z łatwością zorientujesz się, w którym dniu cyklu jesteś. Test jest bardzo dokładny. To sprawia, że jest to model szczególnie ceniony przez konsumentów. Ważną kwestią jest szybkość wykonania testu i poznania wyniku. Wystarczy kilka minut, aby otrzymać wiarygodny rezultat, potwierdzający stężenie hormonu. W przypadku, gdy model z pierwszego miejsca Ci nie odpowiada, radzimy zapoznać się z produktem Afrodyta Test Owulacyjny. Zaletą tego sprzętu jest możliwość wielokrotnego użytku.

7 najlepszych testów owulacyjnych. Opinie w 2024 roku

 

Starając się o dziecko zmieniasz dietę, wykonujesz badania, starasz się żyć zdrowiej, ale nie zapominasz też o naturze, która reguluje owulację. Liczenie dni płodnych w kalendarzu jest możliwe, ale wymaga zaangażowania i wiedzy, dlatego tak niezastąpionym rozwiązaniem jest specjalny test owulacyjny. W związku z tym przygotowaliśmy to zestawienie, zawierające 7 najlepszych testów dostępnych na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to jednorazowy test owulacyjny. Jego wiarygodność wynosi 98%. Wykrywa hormon przy stężeniu 25 mlU/ml. Wykonanie testu jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wynik pojawia się już po 5 minutach.

Wady

Część osób uważa, że produkt jest słabej jakości. Ponadto jego cena, biorąc pod uwagę częstotliwość wykonywania testów, dla wielu jest zbyt wysoka, co zniechęca do zakupu.

Podsumowanie

W opakowaniu znajduje się 5 pasków. Do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi, która krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób wykonać test. Produkt ma niewielkie rozmiary, dlatego zmieści się w każdej torebce. Uzyskany wynik jest precyzyjny i czytelny, dlatego jego analiza nie jest problematyczna.

Drugi wybór

Zalety

Afrodyta to test owulacyjny, który określa dni płodne i niepłodne po dokładnej analizie naszej śliny. Wiarygodność testu wynosi 98%. Produkt posiada certyfikaty i został zatwierdzony przez amerykańską agencję ds. leków i żywności.

Wady

Konsumentki zauważają, że na szkiełku producent nie umieścił ochronnej naklejki. W rezultacie element ten rysuje się i nie wygląda zbyt dobrze. Ponadto, dla niektórych osób odczytanie wyników jest problematyczne.

Podsumowanie

Test owulacyjny może być stosowany wielokrotnie, dlatego zakup produktu to inwestycja na długi czas. Jest on łatwy w użyciu, a wynik pojawia się już po upływie 5 minut. Test jest bezpieczny w użytkowaniu, co potwierdzają liczne certyfikaty.

Rozważ też

Zalety

Produkt może być używany w warunkach domowych oraz w profesjonalnych placówkach zajmujących się leczeniem bezpłodności. Test określa hormon LH w moczu. Pasek należy zanurzyć na 15 minut w pojemniku z moczem. Wynik pojawia się po upływie 10 minut.

Wady

Pewna grupa kobiet, które sprawdziły ten test zauważa, że nie jest on wiarygodny w 100%. Jest pomocny, ale określa termin owulacji tylko w przybliżeniu, co dla wielu może być sporym minusem.

Podsumowanie

W opakowaniu znajduje się 30 pasków. Do zestawu dołączona jest czytelna instrukcja pozwalająca bez problemu przeanalizować otrzymany wynik. Produkt dostępny jest w każdej aptece. Wykonanie testu jest proste i nie zajmuje dużo czasu.

 

1. Test Owulacyjny Hydrex LH X 5 SZT

 

Najlepszy test owulacyjny w 2024 roku to Hydrex LH X 5 SZT. Jest to jednorazowy produkt do użytku domowego. W zestawie znajduje się 5 sztuk testów owulacyjnych. Dzięki prostej, zrozumiałej instrukcji, jego użycie jest bardzo łatwe. Wiarygodność testu wynosi aż 98% – wykrywa hormon przy stężeniu 25 mlU/ml.

Jego wykonanie jest nie tylko proste, ale i szybkie, gdyż wynik pojawia się już po 5 minutach. Konsumentki potwierdzają, że test jest bardzo precyzyjny, a jego wykonanie nie stanowi większego problemu.

Poza tym ma łatwą, bardzo czytelną instrukcję obsługi, która w kilku krokach pomoże Ci przeprowadzić test i go zanalizować.

Test owulacyjny Hydrex LH X 5 SZT to produkt do użytku domowego, który pomoże określić kobiecie czas owulacji.

 

Zalety

Duże opakowanie: Opakowanie zawiera aż 5 sztuk testów, co pozwala sporo zaoszczędzić.

Łatwość użytkowania: Aby odczytać wynik testu, wystarczy zanurzyć go na chwilę w moczu i odczekać ok. 5 minut.

Czułość: Ten dobry test owulacyjny do 20 zł jest bardzo czuły, dlatego owulację wykrywa z dużą dokładnością czasową.

Godny zaufania: Konsumentki potwierdzają skuteczność działania testu i jego dokładność. Jajeczkowanie faktycznie ma miejsce w tym dniu, który określił test.

Szybkość: Wynik testu pojawia się do 5 minut, dlatego nie trzeba tracić czasu na czekanie.

 

 

 

 

2. Afrodyta test owulacyjny ze śliny

 

Nasza druga pozycja to test owulacyjny Afrodyta. Jest to ciekawa, nowoczesna propozycja, gdyż jest to test ze śliny. W ciągu zaledwie 5 minut określisz dni płodne i niepłodne w czasie cyklu miesiączkowego.

Wiarygodność tekstu, potwierdzona badaniami klinicznymi wynosi 98%. Produkt ten posiada certyfikaty zgodne z Dyrektywą Unii Europejskiej i został zatwierdzony przez FDA, czyli amerykańską agencję ds. leków i żywności.

Test jest łatwy w obsłudze i bezpieczny w użyciu. Nie zakłóca współżycia i może być stosowany wielokrotnie. Konsumentki doceniły jego funkcjonalność, higieniczność oraz fakt, że wykonanie tego testu jest bardzo proste.

Produkt Afrodyta Test Owulacyjny pozwala w ciągu jedynie 5 minut dowiedzieć się, czy zbliża się czas owulacji. Przyda się on w szczególności kobietom planującym zajście w ciążę.

 

Zalety

Higieniczność: Ten test pokazuje wynik na podstawie próbki śliny, a nie moczu, co dla konsumentek wydaje się bardziej higienicznym rozwiązaniem.

Wiarygodność: W tym przypadku wiarygodność wyniku testu wynosi aż 98%, co potwierdzają badania kliniczne.

Bezpieczeństwo: Produkt jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu i nie powoduje skutków ubocznych.

Dyskretność: Opakowanie testu kształtem przypomina szminkę, dlatego nie rzuca się ono zbędnie w oczy.

Do wielorazowego użytku: Test można stosować wielokrotnie przez 24 miesiące od czasu pierwszego użycia.

 

 

 

 

3. HorienMedical Test Owulacyjny

 

Test owulacyjny HorienMedical to nasza trzecia propozycja. Służy do szybkiego oznaczania hormonu luteinizującego LH w moczu. Może być stosowany w profesjonalnych gabinetach leczenia bezpłodności oraz w warunkach domowych. Wystarczy wyjąć pasek i zanurzyć go w naczyniu z moczem przez około 15 sekund.

Po 10 minutach uzyskamy czytelny wynik testu, który należy przeanalizować zgodnie z instrukcją zapisaną na ulotce. Jest to produkt jednokrotnego użytku, dlatego po wykonaniu testu, należy go wyrzucić do śmieci.

Konsumentki potwierdzają, że test jest prosty w wykonaniu, wynik jest czytelny i prosty do interpretacji, a sam produkt stosunkowo tani. Poza tym jest dostępny w każdej aptece.

Pod nazwą HorienMedical Test Owulacyjny skrywa się bardzo czuły test paskowy pomagający określić dokładnie termin owulacji.

 

Zalety

Duże opakowanie: W opakowaniu znajduje się aż 30 sztuk testów, które wystarczą na dość długo.

Prosty w stosowaniu: Aby poznać wynik testu, należy zanurzyć go na jedynie 15 sekund w moczu, wyjąć i odczekać 10 minut.

Skuteczność: Konsumentki potwierdzają, że testy bardzo dokładnie wykrywają zbliżającą się owulację.

Szybkość: Wystarczy ok. 10 minut, aby móc poznać wynik przeprowadzonego testu.

 

Wady

Cienkie paski: Konsumentki zauważyły, że paski są znacznie cieńsze niż te od innych producentów. To powoduje, że mocz po nich spływa.

 

 

 

 

4. Test Owulacyjny Fertil Focul Mikroskop

 

Na czwartym miejscu naszego zestawienia znajduje się test wielokrotnego użytku – Fertil Focul Mikroskop. Jest to doskonały produkt zarówno dla kobiet chcących zajść w ciąże, jak i tych, które odkładają macierzyństwo na później i szukają alternatywny dla antykoncepcji mechanicznej oraz hormonalnej.

Już dzięki niewielkiej ilości śliny wykonasz badanie, które pozwoli Ci wyznaczyć dni płodne i niepłodne. Dokładność wykrywania owulacji wynosi 98%. Jest to szybka i bardzo skuteczna metoda.

Wynik pojawia się w ciągu 5 minut. Jest to droższa propozycja niż tradycyjne testy, w których bada się próbkę moczu, ale jest higieniczna i można ją przeprowadzać wielokrotnie.

Fertil Focul Mikroskop są testami owulacyjnymi wysokiej jakości. Mają one postać mikroskopu, który może dostarczyć szczegółowych informacji o cyklu kobiety.

 

Zalety

Wielokrotność użytku: Produkt można stosować wielokrotnie, a więc można przeprowadzać testy nawet kilka razy dziennie.

Łatwość stosowania: Test wykrywa owulację na podstawie próbki śliny, a więc nie trzeba zanurzać go w moczu.

Dokładność: Mikroskop umożliwia obserwację zmiany struktury śliny, co potwierdza lub wyklucza owulację.

Wyraźny odczyt: Produkt powiększa obraz próbki śliny aż 60-krotnie, a obserwację ułatwia podświetlenie LED.

 

Wady

Cena: Ten testy kosztuje ok. 120 zł i choć jest on wielokrotnego użytku, dla wielu konsumentek jest to dość wygórowana cena.

 

 

 

 

5. Test Owulacyjny Amil X5

 

Na piątym miejscu znajduje się Amil – test owulacyjny do jakościowego wykrycia wzrostu stężenia hormonu luteinizującego w moczu. Ułatwia kobiecie określenie dni płodnych i niepłodnych w cyklu. Wskaże nam dni, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe oraz te dni, gdy prawdopodobieństwo jest w zasadzie zerowe.

W opakowaniu znajduje się tabela, która wskazuje nam, kiedy należy przeprowadzić test. Następnie wykonuje się go przez 5 kolejnych dni lub do momentu wykrycia wzrostu LH.

Test należy przeprowadzać o tej samej porze, najlepiej w godzinach 10-20. Nie należy stosować pierwszego, porannego moczu. Konsumentki doceniły jego łatwą obsługę, niską cenę oraz efektywność.

Test Amil X5 to produkt płytkowy, który z łatwością pomoże określić, czy nadeszły już wyczekiwane, płodne dni.

 

Zalety

Nieinwazyjność: Ten test pokazuje wynik na podstawie próbki moczu i nie wymaga choćby pobierania krwi.

Wiarygodność: Badania laboratoryjne dowiodły, że ten produkt jest wiarygodny aż w 98%, a w badaniach klinicznych osiągnął on wynik 96%.

Ekonomiczność: W każdym opakowaniu znajduje się 5 testów, a więc nie trzeba codziennie chodzić po niego do apteki.

 

Wady

Ściśle określona pora stosowania: Aby wykryć owulację, należy robić test codziennie o tej samej porze, najlepiej między godziną 10 a 22.

 

 

 

 

6. Test Owulacyjny Diagnosis LH Vitam

 

Test owulacyjny LH Vitam to nasza szósta propozycja. Jest prosty w wykonaniu i w zaledwie 5 minut uzyskamy jasny, czytelny wynik. Pozwala w zaciszu domowym określić dni płodne kobiety z dokładnością do 98%. Jest niezastąpiony w czasie starania się o potomstwo lub jako alternatywa dla mechanicznych metod zabezpieczania się przed ciążą.

Zestaw zawiera pięć testów. Należy je wykonywać codziennie o tej samej porze przez okres 5 dni. Pozwoli to uzyskać najbardziej wiarygodny wynik. Przed rozpoczęciem testu należy odkreślić długość cyklu, a potem skorzystać z tabeli dołączonej do produktu, aby wyznaczyć dzień badania.

Warto tutaj wspomnieć, że opinie o testach owulacyjnych tego producenta są bardzo pozytywne. Konsumentki potwierdzają ich wiarygodność.

Pod nazwą Diagnosis LH Vitam skrywa się owulacyjny test, który jest całkowicie bezpieczny i przeznaczony do domowego użytku. Bardzo dokładnie pokazuje on, kiedy nastąpi wyczekiwana owulacja.

 

Zalety

Czułość: Ten produkt cechuje czułość na poziomie 25mlU/ml, dlatego też daje on bardzo wiarygodny wynik.

Dokładność: Jak zapewnia producent, dokładność tego testu wynosi ok. 98%, a więc jest on godny zaufania.

Skuteczność: Wystarczy tylko kilka minut, aby móc dowiedzieć się, czy zbliża się owulacja. Skuteczność produktu doceniły w szczególności konsumentki borykające się z nieregularnymi miesiączkami.

 

Wady

Jednorazowego użytku: Pomimo, że test daje wiarygodny wynik, wiele konsumentek narzeka, że jest on jednorazowego użytku, przez co regularnie muszą one odwiedzać aptekę w celu jego kupna.

 

 

 

7. Apteo Test Owulacyjny Care 5 SZTUK

 

Ranking testów owulacyjnych w 2024 roku zamyka Apteo Care – 5 sztuk paskowego testu zapakowanego w osobne saszetki oraz 5 pojemników na mocz. Produkt pozwoli Ci na szybkie, proste i co istotne samodzielne przeprowadzenie badania określającego termin wystąpienia jajeczkowania. Jest to jednorazowy test wykrywający w moczu poziom hormonu LH.

Sposób użycia testu jest bardzo prosty i szybki, a wynik można odczytać już po 5 minutach. Poza tym jego dokładność odpowiada badaniom laboratoryjnym, których wykonanie zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Użytkowniczki tego produktu wysoko oceniły jego efektywność, ale również samą instrukcję obsługi – wszystko zostało rozpisane w taki sposób, aby wykonanie testu było jak najmniej skomplikowane, a odczytanie wyników klarowne, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy go wykonują.

Jak sama nazwa wskazuje, Apteo Care 5 SZTUK to produkt zawierający 5 sztuk testów owulacyjnych jednokrotnego użytku. Jest on łatwy w stosowaniu i szybko pokazuje, czy nadeszły już dni płodne.

 

Zalety

Dobrze zapakowane: W każdym opakowaniu znajduje się nie tylko 5 sztuk testów, ale i 5 pojemników na mocz, a każdy jest osobno zapakowany.

Bezpieczeństwo: Test jest zupełnie nieinwazyjny, a owulację określa na podstawie zanurzenia w próbce moczu.

 

Wady

Dokładność: Dwie kreski na teście wykazują prawdopodobieństwo owulacji w ciągu 1 lub 2 dni, co dla kobiet bywa niezbyt dokładnym wynikiem.

Higieniczność: Do przeprowadzenia testu niezbędna jest próbka moczu, co według niektórych konsumentek nie jest do końca higienicznym rozwiązaniem.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki test owulacyjny kupić?

 

Wiele par bezskutecznie stara się o dziecko. Brak efektów intensywnych starań jest często związany nie tyle ze schorzeniami, co niedostateczną wiedzą o naszym organizmie i owulacji. Jest to ten moment, w którym może dojść do zapłodnienia. Musimy pamiętać, że oczywiście może być regulowana hormonami i terapią, ale duże znaczenie ma natura.

Najłatwiejszym sposobem jest liczenie dni płodnych za pomocą kalendarzyka, jednak niekiedy okazuje się to bardzo niedokładne. Zdecydowanie lepszym sposobem będzie zastosowanie testu płodności, który pozwala określić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ten wybór nie jest jednak prosty, gdyż w aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów testów. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaki test owulacyjny wybrać.

Działanie testów owulacyjnych

Testy płodności mają za zadanie określenie ilości substancji zwanej lutropiną, która występuje w moczu. Oznaczana jest ona jako LH, stąd częsta nazwa testów – LH. Lutropina to hormon, który odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graafa, którego stężenie podnosi się na dobę przed jajeczkowaniem. W przypadku mężczyzn, testy tego typu badają liczbę plemników w spermie. Należy pamiętać, że do zapłodnienia wystarczy już ich 15 mln.

 

Rodzaje testów owulacyjnych

Ze względu na sposób stosowania, na rynku dostępne są różne rodzaje testów owulacyjnych. Każdy z nich działa na innej zasadzie i podaje odmienne stopnie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Wśród nich wyróżniamy:

Test cyfrowy – stworzony został po to, aby zastąpić domowe, często niedokładne metody sprawdzania płodności, poprzez mierzenie temperatury. Po owulacji następuje wzrost temperatury ciała, przez co dawne metody często okazywały się nieskuteczne. Taki test cyfrowy określa ilość hormonu luteinizującego, zawartego w moczu nawet do 36 godzin przed owulacją.

Test kasetkowy – jest drogi i trudny do wykonania. Wymaga aplikacji próbki pobranego moczu do czystego pojemnika, który dołączony jest przy zakupie. Płyn aplikuje się natomiast za pomocą specjalnej pipety. Wynik podawany jest już w przeciągu kilku minut.

Test na ślinę – to dyskretna metoda, która pozwoli Ci określić dni płodne na podstawie próbki śliny.

Test strumieniowy – jest bardzo łatwy do wykonania. Posiada on plastikową obudowę, która chroni przed przypadkowym zamoczeniem w trakcie badania. Paski umieszczone w środku należy skierować pod strumień moczu, a wynik podawany jest po kilku minutach.

Test paskowy – jest bardzo łatwy do wykonania, a dodatkowym atutem jest jego cena. Mocz należy zaaplikować do czystego pojemnika, który w tym przypadku nie jest dołączony do zestawu. Następnie zanurza się pasek do wyznaczonej linii. Test może zostać wykonany niepoprawnie w przypadku zanurzenia paska poza wyznaczony obszar. Wynik podawany jest w przeciągu kilku minut.

Test dla mężczyzn – składa się on z pojemnika na spermę, roztworu, zakraplacza oraz testera. Jego zadaniem jest określenie liczby plemników w nasieniu. Wynik kodowany jest za pomocą kolorów. Test należy przeprowadzać co najmniej 3 dni po ejakulacji. Celem uzyskania wiarygodnych wyników należy wykonać test ponownie po ok. 3 miesiącach.

 

Wiarygodność testów owulacyjnych – jaki test owulacyjny jest najlepszy?

Wykonując taki test owulacyjny, należy pamiętać o uwzględnieniu jego wiarygodności, która najczęściej podawana jest w wartości od 94% do 99%. Wynik testu jest poprawny wyłącznie gdy jest wykonywany zgodnie z zaleceniami producenta. W innym przypadku, istnieje duże ryzyko, że wskazany zostanie niepoprawny wynik. Dlatego ważne jest, aby nie zanurzać płytki poza wyznaczony obszar.

Co więcej, istotne jest to, co się z nią dzieje po jego wykonaniu i w trakcie oczekiwania na rezultat. Nie należy takiego paska kłaść na wilgotną powierzchnię. Ponadto warto pamiętać, że wszelkie leki hormonalne, spożywanie alkoholu w ostatnich godzinach lub choroby jajników mogą zafałszować wyniki testów płodnośc

 

Pojedynczy czy zestaw?

Testy owulacyjne dostępne są w dwóch wariantach: pojedynczo lub w zestawie. W przypadku osób, które starają się o dziecko przez długi czas radzimy zakup zestawu, który najczęściej liczy od 10 do nawet 50 sztuk.

Test jednorazowy czy wielokrotnego użytku?

W sklepach dostępnych jest coraz więcej rodzajów testów owulacyjnych, zarówno jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku. Produkty stosowane raz to te paskowe, strumieniowe i kasetkowe. W przypadku błędnie przeprowadzonej próby, należy liczyć się z nieprawidłowym wynikiem. Dlatego lepszą propozycją okazują się testy wielokrotnego użytku, jakimi są typy cyfrowe. Zostały one stworzone po to, by zastąpić wszelkie domowe metody określania płodności u kobiet. Świetnie sprawdzą się u osób, które długo starają się o dziecko.

 

Testy owulacyjne w dobrych cenach

Testy owulacyjne dostępne są w każdej drogerii i aptece. Poza tym, w większości rodzajów ich cena jest stosunkowo niska. Najtańsze produkty to te paskowe, za które zapłacimy ok. 10 złotych. Należy jednak pamiętać, że aby je poprawnie wykonać niezbędny będzie pojemnik na mocz, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Więcej zapłacimy za kasetkowe lub strumieniowe, gdyż będziemy musieli wydać ok. 20 złotych.

Znacznie droższe są testy owulacyjne dla mężczyzn, które w zależności od skuteczności, kosztować mogą nawet do 100 złotych. Tak samo jest również w przypadku produktów cyfrowych, wielokrotnego użytku. Za taki przyrząd zapłacimy ponad 100 złotych.

 

 

Jak działa test owulacyjny?

 

W każdej aptece znajdziesz testy owulacyjny, który pomoże Ci określić, kiedy przypadają Twoje dni płodne. Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas kupowanie takiego produktu zachęcamy do lektury dalszej części artykułu. Znajdziesz w nim cenne informacje o tym, jak poprawnie wykonać test owulacyjny oraz jak zinterpretować wynik.

Jak poprawnie wykonać test owulacyjny?

W każdym opakowaniu testu owulacyjnego znajduje się 5 pasków, które zostały osobno zapakowane. Najlepszym momentem na użycie produktu to kilka dni przed owulacją. U większości kobiet czas ten przypada na 14 dni przed zakończeniem cyklu. W celu dokładnego wyznaczenia daty określ średnią długość swojej miesiączki. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego to początek okresu. Czas krwawienia u większości kobiet trwa od 5 do 7 dniu, zaś w jego połowie (między 13 a 15 dniem) następuje owulacja.

Pierwszego dnia pobieramy próbkę moczu, który następnie umieszczamy w czystym, sterylnym pojemniku. Chcąc mieć pewność, że badania przebiegły poprawnie najlepiej nie pij żadnych płynów na 2 godziny przed badaniem. Kolejnym krokiem jest zanurzenie paska, który znajduje się w opakowaniu, w moczu. Umieszczono na nim miarkę pokazującą, do jakiej głębokości należy go zanurzyć. Po około 10 sekundach pasek należy wyjąć i położyć na płaskiej powierzchni. Po 5 minutach odczytaj wynik.

W aptekach znajdziemy również elektroniczne testy owulacyjne. Ta metoda wykonywania badań polega na użyciu specjalnej pałeczki testowej, którą należy umieścić pod strumieniem moczu. Kolejnym krokiem jest włożenie jej do sprzętu testowego, który po kilku sekundach poinformuje Cię o stopniu płodności.

Trzecim rodzajem testów są niewielkie mikroskopy, przy pomocy których zbadasz poziom estrogenu. W tym celu na szkiełku umieszczamy próbkę naszej śliny i pozostawiamy ją do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest interpretacja wyników poprzez obserwowanie kryształków. Jeśli są to Twoje dni płodne, zaobserwujesz ich duże skupiska.

 

O czym pamiętać podczas wykonywania testu?

Jak pisaliśmy wyżej, na 2 godziny przed wykonaniem testu nie przyjmuj żadnych płynów. Dzięki temu badanie przebiegnie poprawnie. Opisaną powyżej czynność należy wykonywać codziennie o tej samej porze, bo to również pozwala na otrzymanie bardziej miarodajnego wyniku. Ostatnią rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest poprawne zanurzenie paska w moczu. Nie wykonuj tej czynności za długo. Producenci testów owulacyjnych zaznaczają również, że jeśli musisz czekać dłużej niż 10 minut na wynik, jest on niemiarodajny i trzeba go powtórzyć.

 

Jak zinterpretować wyniki?

Po 5 minutach od wykonania badania na pasku pojawią się prążki. Jeśli jednak ich nie zobaczysz, to oznacza, że całą czynność należy powtórzyć. Jedna kreska to znak kontrolny i daje informację, że test został wykonany poprawnie. Gdy zobaczysz 2 prążki, oznacza to, że w moczu znajduje się hormon luteinizujący. Im bardziej intensywna będzie barwa kreski, tym większe stężenie LH. Jest to informacje, że w ciągu 24-36 godzin nastąpi owulacja. W przypadku, gdy kolor drugiego prążka nie będzie widoczny (lub będzie mniej intensywny niż kreski kontrolnej) to konieczne będzie powtórzenie testu następnego dnia.

Jak dokładny jest test owulacyjny?

W poradniku zakupowym wyjaśniliśmy, jaki test owulacyjny jest polecany przez specjalistów, warto się jednak zastanowić, czy taka metoda jest w ogóle dokładna. Według ginekologów jest to jeden z bardziej precyzyjnych sposobów określania płodności. Badania potwierdziły, że wykonywanie badań przez 5 dni daje 80% pewności, że owulacja została przewidziana poprawnie. Z kolei stosowanie testu przez 10 dni zwiększa tę szansę do 95%. Alternatywną metodą jest regularne mierzenie temperatury ciała. Sposób ten nie jest niestety miarodajny, bo nie będziemy w stanie określić precyzyjnie czasu na odbycie stosunku.

Czy jednak są sytuacje, w których test owulacyjny zawiedzie? Niestety tak, zaliczamy do nich okres karmienia piersią. Opisana powyżej metoda nie zadziała też u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną lub przyjmują leki hormonalne. Również u osób chorujących na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników test owulacyjny nie zadziała.

Pamiętaj, że testy przewiduje czas owulacji, ale jej nie gwarantuje. Może się zdarzyć, że mimo poprawnie wykonanego testu z pozytywnym wynikiem nie zajdziesz w ciążę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ